De strijd in Korea De 5% loonsverhoging Rede C.N.V.-Voorzitter lolifiek arine.4* m mm President Truman optimistisch Truman beledigt mariniers Het standpunt der Vakbeweging EVEN RUSTEN ORANJEBOOM BIER ge. in in 1 tablet NOORD-KOREANEN ZETTEN HUN OPMARS VOORT. TAEGOE ERNSTIG BEDREIGD. Volgens de laatste berichten van het front in Korea, welke Donderdagmorgen te Tokio werden ontvan gen, bevinden de Noordkoreanen zich zo dicht bij Taegoe, dat de stad door hun artillerie kan worden beschoten. Twee krachtige speerpunten bevinden zich volgens de berichten op een afstand van onge veer elf km van de stad. Zij waren ongemerkt door de bergpassen ten N.O. van Taegoe getrokken waar de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie zich uit as, had moeten terugtrekken- T Aan de N.W.-zijde van de defensielijn rondom lae- goe trokken troepen ven de eerste cava er,ed,v,s,e terug van Waegwan, een stad aan de Naktong. Arrestatie van buitenlandse communisten in Frankrijk N.V.V. K.A.B. BESLISSING IS ONBEVREDIGEND. WAT GEBEURT ER MET DE PRIJZEN? De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, de heer Ruppert, heeft voor de microfoon van de N.C.R.V. commentaar geleverd op de beslissing van de Regering inzake het vraagstuk van lonen er ,Deze beslissing is' aldus de heer Ruppert, „onbe vredigend". De loonsverhoging is belangrijk, maar loonsverhoging is niet het belangrijkste. Veel gewich tiger is, wat er gebeurt met de prijzen. En wat er aan die zijde gebeurt, is onbevredigend! C.N.V. Persconferentie van President Truman WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Sept. 6.02 6.04 6.05 19.13 19.10 19.08 evige pijnen II liet ijk maken, neem dan iRINE„4". Elk feblai eneesmitSdeien, d e Huk wereldberoemd den als bestnjde» aiiek, mensirca&e-, »o(d-, kiespijn emu ERWACHTlNf 1GWATER. AVONTUREN VAN AMERI KAANSE SOLDATEN. Frankering bij Abonnement: Temeuzen TMrecteur-Hoofdredacteur L van de Sande. Redactie-adres: Moord straat 55-57 - Temeuzen xei. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950. 6e Jaargang No. 1521. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 13 minimum per advertentie fiJKk Rubriek Kleine Advertenties; regels 60 ct.; iedere regel m*K 12 ct Vermelding onder nummer Ba reau van dit Blad 15 cent rarow Inzending advertenties tat tea namiddags 2 uur. De N.-Koreaanse aanvallen werden Donderdag onvermin derd voortgezet. Zij "wer?eJj echter afgeslagen, afgegrendeld of bleven zonder succes'zo werd door het hoofdkwartier van het Amerikaanse 8ste leger verklaard. Het vliegveld vain Pohang gedurende de nacht door c troepen van de Ver- Naties ont ruimd Transportvliegtuigen konden er niet meer landen en in de na-nacht kregen dL pilo- ten geen antwoord meer van e radiodiensten van het vliegveld. De Z-Koreanen slaagden ei Woensdag in het belangrijke wegen- en spoorwegknooppunt Jontsjon te Heroveren. In de vroege ochtend van Don derdag stegen vliegtuigen uit Japan op om de benarde troe pen der V. N. te steunen- Op het centrale front konden de Amerik. mariniers en de 2de infanteriedivisie herhaalde N. aanvallen over de Naktong te rugslaan). In het Z. kreeg de Amerik. 25ste divisie het ergste artille- riebomtoardement van de oorlog te verduren. Te Toikio werd meegedeeld, dat het vliegveld van Pohang nog in Amerikaanse handen is, doch afgesneden van de hoofdlinie. Volgens Amerikaanse inlich tingen hebben de Noordelijken nog ongeveer twee divisies in re serve, zodat men nog een toene men van het offensief verwacht De troepen van de Vter- Na ties ten Z. W- van Angang-Ni hebben tegen sterke N.-Kore- aanse tegenstand in, langzame vooruitgang gemaakt. In het gebied ten N- van Tae goe heeft de Amerikaanse eer ste cavaleriedivisie, gesteund door de luchtmacht, 2 Noord- koreaanse aanvallen afgeslagen- Ten W. van Jongsan drong een Amerikaanse infanterie door tot op 10 km van de Naktong, die thans hoog water heeft. Aan de Zuidkust wbrd een N.-Koreaanse aanval afgeslagen en werden vooruitgeschoven N. posten opgeruimd- Hoewel gehinderd door het slechte weer, bleef de lucht macht zich op het front con centreren. Gevechtsvliegtuigen en jagers-bommenwerpers vie len N-Koreaanse concentraties aan, terwijl zwaire bommenwer pers hun doelen vbrder naar het N. O. en hfet N. W- zochten- Een tweede escadrille Sun derland" vliegboten van de Britse luchtmacht zal Zondag uit Singapore aankomen. De Franse politie heeft Don derdag in geheime razzia's in Pa rijs en Zuidoost-Frankrijk 70 buitenlandse communisten gear resteerd om „vijfde colonnes on schadelijk te maken". De meeste arrestanten zijn ve teraften van het Spaanse repu blikeinse leger. Men verwacht, dat in totaal 300 communisten zullen worden aangehouden en uitgewezen. Het is de grootste razzia op com munisten, die sinds 1939 in Frankrijk is uitgevoerd. De razzia begon te 4 uur in de nacht. 150 agenten van de contra- spionnage en 60 overvalwagens zwermden uit over Parijs, door de wijken, waar de refugé's wo nen. Onder de arrestanten waren ook enkele Joegoslaven, Polen, Tsjechen en Roemenen. Het de partement van Binnenlandse Za ken deelde later mee, dat propa- ganda-materiaal en qadio-zen- ders waren gevonden. De politie heeft 200 personen aangehouden voor identificatie en te Marseille zijn 2000 personen verhoord. Ook zijn enkele Rus sen aangehouden, doch er werd niet meegedeeld, of het Wit-Rus- sische refugé's of Sow jet-burgers waren. Later werd bekend gemaakt, dat in totaal 208 buitenlandse communisten zijn aangehouden. De politie-actie is voornamelijk gevoerd in Parijs, Lyon, Rijssel, Straatsburg, Mülhouse, Toulouse en 'Marseille. Men gelooft, dat zij nog wordt voortgezet. Elk geval wordt onderzocht en degenen, tot wier uitzetting wordt besloten, zullen zeer spoedig uit het land worden gezet. Zij zullen Frankrijk mogen verlaten over de grens, die zij verkiezen. Als zij Frankrijk niet willen verlaten, zullen zij moeten wonen in dor pen, die hun door de autoriteiten worden toegewezen. Volgens een welingelichte bron zullen zij zich in Noord-Frankrijk moeten vestigen. De beslissing van de regering de lonen met vijf procent te verhogen is Woensdagavond na- miens het Nederlands Verbond van Vakverenigingen voor de VARA-micrdfoon gecommenta rieerd door de heer A. Vermeu len, secretaris van het verbond. „Wij vinden zo zeide de heer Vermeulen onder andere de mogelijkheid tot dispensatie in het regeringsbesluit opgeno men niet fraai. Er bestaan onzerzijds zelfs ernstige bezwa ren tegen omdat voor bepaalde categorieën hierdoor vertraging zou kunnen ontstaan. De prak tische uitwerking van deze dis pensatie-mogelijkheid zal echter uitwijzen of onze bezwaren ge wettigd zijn". Zo vervolgde spreker: ,,Het uitblijven van een prljsstop en van een verbod van doorbereke ning van de loonsverhoging is evenmin in overeenstemming -met de wensen van de raad van ivakcentnalen. Maar ook op dit punt moeten wij een definitief oordeel opschorten. In hiet al gemeen is het N.V.V- zeker niet ontevreden over de genomen beslissing" aldus de heer Ver meulen. 6. Onder de invloed van de internationale factoren zijn wi opnieuw een tijd van spanning ingegaan, waarin prijsbeheer- sing noodzakelijk is. 7- De Christelijke Vakbewe ging blijft daarom van oordeel, dat noodzakelijk blijft de afkon diging van de prijsstop- De prij zen zullen in de hand gehouden moeten worden, in elk geval van die artikelen welke direct of indirect het peil ivan de kos ten van levensonderhoud be ïnvloeden. 8. De Christelijke Vakbewe ging doet een beroep op het bedrijfsleven in al zijn schake ringen om nu door verhoging van de productie en door verho ging van de winst en omzet- marge al het mogelijke te doen om prijsverhoging tegen te gaan en daardoor grotb moeilijkhe den sociaal en economisch, voor ons gehele volksleven te voor komen. De dagelijkse leiding van de KAB kwam Woensdagavond in Vergadering bijeen ter bespre king van het regeringseommu- niqué inzake lonen en prijzen- Met waardering werd kennis ge nomen van de beslissing, waar bij overeenkomstig het verlan gen van de KAB een verhoging van 5 prodent op de lonen en salarissen, geregeld in collec tieve overeenkomsten en bin dende loonregelingen verplicht wordt voorgeschreven, alhoewel zij Ibetreurt, dat ten aanzien van de lonen en salarissen boven de f 3600 de 5 procent niet volledig zal gelden. Voldoening werd tevens uitge sproken over de mededeling, dat ook de kinderbijslag en uitke ringen krachtens de sociale verzekerigen zullen worden ver hoogd- Met vertrouwen ziet hij de door de regering te nemen maatregelen ten aanzien van het prijsbeleid tegemoet, opdat ongemotiveerde prijsstijging wordt voorkomen- Het pro bleem van lonen en prijzen wordt uiteraard niet door de thans genomen maatregelen als opgelost beschouwd, doch zal op korte termijn op grondige wijze ilerdege onder de ogen worden gezien. Op de leden van de K.A.B. wordt eén ernstig beroep gedaan miede te werken aan deze noodzakelijke maatregelen, welke tot verhoging van de wel vaart van het land leiden kun nen. Met de voorzitters van de bij de KAB aangesloten organi saties wordt nog vergaderd, waarbij een uitvoerige uiteen. De Amerikaanse marine heeft erkend, dat twee gevechtsvlieg tuigen van de marine Maandag de Russische bommenwerper bij Korea hebben neergeschoten. Dit is de eerste officiële ver klaring, dat Amerikaanse vlieg tuigen het toestel neerschoten, hetwelk volgens de beschuldi ging van Amerikaanse zijde zee strijdkrachten der V-N. aanviel. DE AMERIKAANSE VER LIEZEN IN KOREA. t Het Amerikaanse Departement van Defensie deelt mede, dat de Amerikaanse verliezen in Korea op 1 September '8863 bedroegen. Dit cijfer is als volgt samen gesteld; 599 Doden bij gevechten; 5366 gewonden, van wie 83 aan hun verwondingen zijn bezweken; 2898 vermisten. De statistiek omvat slechts de namen van de militairen, wier toestand tot dusver aan hun familie is mede gedeeld. Zoals men weet be droegen de Amerikaanse verlie zen op 25 Augustus 6886 man. NIEUW GENEESMIDDEL NAAR DE TROEPEN IN KOREA. De medische diensten van de Strijdkrachten der V. N. in Ko rea zullen een nieuw Brits ge neesmiddel ontvangen, dat iedere vererging van de toestand van een zieke gedurende 24 uur zou Ibeletten. Het „distaquaine G", zoals het middel heet, is ontwikkeld uit penicilline en vervaardigd door Britse pharmaceutische labo ratoria. Hat zou onbegrensde medi sche mogelijkheden bieden en zou op het slagveld van on schatbare waarde zijn. Verder zou het nieuwe ge neesmiddel gemakkelijk en vei lig,, zelfs door ondeskundigen worden ingespoten- prijzen. Het bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft zich beraden over de beslissing der Regering inzake lonen en prijzen. Het is eenparig van gevoelen,) dat deze beslissing geen bevrediging biedt ten aan zien van de thans zo urgente oplossing van het vraagstuk van lonen en prijzen- Het be stuur overwoog daarbij: 1. Het is verheugend, dat thans, in afwijking van Decem ber vorig jaar geen vergunning tot 5 pet. loonsverhoging is ge geven, doch dat dit bij beschik king is afgekondigd, al moet daarbij betreurd worden, dat voor de jeugdlonen het vergun ningsstelsel is gehandhaafd. 2. Een loonsverhoging zonder doortastende maatregelen op 't gebied van de prijzen brengt onder de gegeven omstandig heden niet meer dan een zeer tijdelijk soulaas. 3. Een gebonden loonpolitiek gepaard aan een Vrije prijsvor ming is voor de Christelijke Vakbeweging onaanvaardbaar. 4. De verwachting, dat de vrije concurrentie prijsvermin- derend zou werken, is volkomen beschaamd. 5- De internationale spannin gen van dit ogenblik hebben een prijsverhogende werking, waar van te vrezen valt, dat dit ook in de toekomst nog zal voort- zetting zal worden gegeven over President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie als zijn mening te kennen gegeven, dat vóór het eind van deze week de Noordkoreaanse strijdkrachten teruggeslagen zullen worden op de positie, die zij tien dagen ge leden innamen. Gevraagd naar commentaar op ae positie in de Zuidelijke punt van het schiereiland, ontweek Truman eerst een antwoord met de woorden: „Ik ben geen, theo retisch strateeg", doch daarna verklaarde hij, dat de frontlijn oer V. N- in Korea de laatste tien dagen geen verandering had on dergaan. Toen journalisten hem er op wezen, dat de laatste da gen herhaaldelijk in de bladen gemeld was, dat strijdkrachten der V. N- werden teruggeslagen, erkende Truman, dat het front op enkele plaatsen was „inge deukt", doch hij voegde er aan toe, dat de Noord-Koreanen vóór het eind der week op hun vorige stellingen zouden zijn terugge drongen. Wij allen ervaren, wat er de' laatste weken is gebeurd op prijsgebied. Het ene artikel na het andere wordt in prijs ver hoogd. Onder deze prijsstijgin gen zijn er enige, die het ge volg zijn van de verhoging der wereldmarktprijzen. Dit soort prijsverhogingen is onvermijde lijk. Maar daarnaast worden door fabrikanten en handelaren een aantal artikelen in prijs ver hoogd, waarvoor geen enkele aanleiding bestaat. Enige jaren geleden is voor mensen met een dergelijk gedrag en term „onva derlandslievende schobbers" ge bruikt. Deze titel past thans vol komen voor die velen, die van daag allerlei prijzen zonder enige noodzaak doen stijgen. Wat heeft de Regering daarte gen gedaan en wat is zij voorne mens daartegen te doen? Het antwoord is zéér teleurstellend. Zij heeft haar loonpolitiek ge handhaafd. Door middel van het College van Rijksbemiddelaars heeft zij bij herhaling 1 cent af gedwongen op een door werkge vers- en werknemersorganisaties overeengekomen premie voor een bedrijfspensioenfonds. En tegelij kertijd trok zij het ene prijsvoor- schrift na het andere in, zulks in de verwachting, dat de prijzen zouden dalen. Van deze verwach ting is niets terechtgekomen. Beheerste loonvorming en vrije prijsvorming, die combinatie is voor de Christelijke Vakbeweging onaanvaardbaar. Daar is nu de ontwikkeling van de laatste weken bijgekomen. De drie vakcentralen hebben tijdig en met klem gewaar schuwd- Reeds op 27 Juli hebben zij een telegram aan de Regering gezonden en daarin aangedron gen op een prijsstop. Direct na de devaluatie in September 1949 heeft de Regering eveneens een zodanige prijsstop afgekondigd. De omstandigheden zijn thans niet minder ernstig dan toen. doch de Regering blijft ditmaal twijfelen. De thans door de Regering in uitzicht gestelde maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving zijn ten enenmale onvoldoende. Wij blijven van oordeel, dat de prijzen in de hand gehouden moe ten worden van alle artikelen, die direct of indirect het peil van de kosten van levensonderhoud be ïnvloeden. Zolang de Regering vr$ dit punt in gebreke blijft, ver vult de toekomst ons met zorg. Intussen vangen voor de bona fide vakbewegingen een paar moeilijke weken aan. Als gevels van de beslissing der regering moeten nu op korte termijn in allerlei bedrijfstakken bespre kingen beginnen, teneinde het be sluit tot 5 fl/o loonsverhoging te realiseren. In enkele bedrijfstakken zal het vermoedelijk nog enige dager en in een enkel geval een paar v/eken kosten, vóór deze zaak in kannen en kruiken is. Tenslotte moet ik opmerken, dat met deze beslissing voor urn- de zaak niet af is. Worden op prijsgebied geen scherpere maat regelen genomen dan in uitzicht zijn gesteld, dan staan we over een paar maanden weer voor de zelfde moeilijkheden als thans Dat is in strijd met het belang van de arbeidende stand en van geheel ons volk. Dat is ook in strijd met de belangen van hét bedrijfsleven. Er moge dan eec enkele ondernemer zijn, die zijn kans schoon ziet, om hoge "win sten te trekken, -de wal keert het schip. Daarom zijn en blij ven straffere prijsmaatregelen een landsbelang. Daarvoor zullen wij blijven ijveren. Maar wij zullen ook als Neder landse mannen en vrouwen moe ten zien, dat v/ij zelf een taak hebben. Enerzijds moeten wij be seffen, dat ons land in moeilijke omstandigheden verkeert en dat wij alle krachten moeten inspan nen, om deze moei ijk heden te overwinnen. Anderzijds moéten met name de ondernemers en moet ook de bandek beseffen,-dat elk onnodige prijsverhoging een misdaad is tegenover ons volk. Het gehele volk zal juist op bet punt der prijsverhoging nauwlet tend moeten toezien. Het zal moe ten weigeren om onnodig hoge prijzen te betalen. Het zal zich zelf moeten inperken en niét mogen toegeven aan de hier ec daar geconstateerde hamster woede. Het gaat om heel ons volk. Dat zullen èn Regering én bedrijfs leven, dat zullen werkgevers er arbeiders en middenstanders en boeren, dat zal heel ons volk moeten beseffen. Alleen als wij schouder aan schouder staan en alleen dan, als wij gelovig het oog omhoog slaan tot Hem, die de wereld regeert, zullen we de wegen vinden, waar door we de moeilijkheden kunnen overwinnen. duren. de gang van zaken. Truman heeft het Amerikaan se Corps Mariniers „beledigd", zo meldt het Londense blad de „Timels". Toen een afgevaardigde uit Californië aan Truman waar schijnlijk voor de 100ste maal verzocht het corps te erkennen als een belangrijke afdeling van de Amerikaanse strijdkrachten en het een vertegenwoordiger in de Commissie van de gezamen lijke Stafchefs te geven, heeft Truman onvoorzichtelijk geant woord dat het Corps „de poli tiemacht van de vloot is" en dat het „een propagandaappa- raat heeft, dat bijna even erg is als dat van Stalin". De Times noemt Trumans be weringen „niet geheel juist, doch erkent, dat het propagan- da-apparaat van het Corps Ma riniers er één is van grote macht en doeltreffendheid- Om de grootte van de „be- diging" te besieffen, zo schrijft het blad, moet men weten, dat het Corps Mariniers door de Amerikanen in hoge eer wordt gehouden en wordt omringd met hysterische verering- - Ongelukkig voor Truman komt wind uit Westelijke richtingen medegedeeld door het K.N.M-T té De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avond Verder afnemende wind. Wisselend bewolkt met ten K. van de grote rivieren nog en kele verspreid optredende buien 'elders overwegend droog weer. Langs de Waddenkust aanvan kelijk nog krachtige tot harde, overigenis krachtige tot matige zijn verklaring aan de voor avond van de Nationale Conven tie van Mariniers, die reeds dui zenden verontwaardigde tele grammen heeft ontvangen. Men heeft Truman aangera den de leeuw in zijn hol op te zoeken en Her conventie te ver- schijnen. Men neemt echter aan dat hij een verklarend schrijven tot de conventie zal richten. De Times verwacht, dat deze brief een interessant document zal worden, daar „Trumans 8 oorspronkelijke verklaring pijn. 9 lijk duidelijk is". 110 Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZATERDAG 9 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.45 0.20 1 1.10 n-m. 12-07 12-42 1.22 1.32 ZON- EN MAANSTANDEN 0.44 2.04 3.29 18.12 18.32 18.47 5 regels 60 aattt ct.; minimuze pm nummer of neer. s namiddags 2 oond wordt, mï: de mening toe^e- ftt gebied nog .gr-s- ngen van oadter- rknemers mogelSs et oo-g op de nue- sterk en paraat re vóór ons liggeavae zulk een kraehte- ngend vereist- g heeft in weru- gewekt de bepe;- tegering wenst «p de vergunning tut i van bijslages op irissen boven «e$ 500. Nu de wegvas. ng van het Ioml- iu is gekozen, moe;' ior worden gewas: te vervallen in «e i dergelijke maat" /ellerend effect re ag bekend worden list de middengrot- bten en de hoger* ie afgelopen jaren et hun positie vöér ede door de belas materiële achter" ;n ondergaan- ersorganisaties at,> ;hijnsel zéér onge- ;t oog op de noot 'iteit te stimulerer re personeel in «e zij steunen daarom at de Stichting var de Regering heer begrenzing in ée >epen geldende ver ten vervallen, ering zijn de wer«- saties van oordeei tionistische prijsbe ïgemotiveerde prijs et kracht moeten ïgegaan. Zij sten het voornemen om ide maatregelen ie een aantal voor het DUd belangrijke au- blijken zou, dat «e en vèrhoogd boven, ntwoord mag wor- optreden door if ït behulp van «te gs. en Hamsterwe? list en ook hunner zij met nadruk Jie> op het hoogst al iige, dat gelegen is de tegenwoordig* len toepassen van gemotiveerde priV- door het K-N.M.I- eldig van Zaterdag avond. ?lqk regen. jk zwaar bewolkï ter brekende bewol- t Noorden van het ge tot matige wind ;e richtingen, maar en veranderlijk- In an het land tijdelijk lid-Westelijke "Wind, ïatig afnemend en ir richtingen tussen >rd- Weinig verande- eraturen. 10 SEPTEMBER v.m. 0.36 1.11 1.51 2-01 n-m. 12.53 i.28 2.08 2.1» 11 SEPTEMBER v.m. 1.19 1.54 2-34 2.44 n-m. 1.32 2.07 2.47 2.57 Iiei uuigen watai uc Liberale partij door de Conser vatieve leider Churchill". De 9,1 procent van het aantal uitgebrachte stemmen bij de vo rige verkiezingen van de Libe ralen zou een overwinning voor de Conservatieven hefc to en be tekend. - - 17 Amerikaanse soldaten, die 6 dagen van hun onderdleel wa ren geïsoleerd door oprukkende N Koreaanse troepen zijn in Jongsan opgedoken- Drie van geloae burgers, hij en enige kameraden liepen op een nacht langs de kant van de weg en ontmoeten een grotep N-Korea- men. „Zij riepen „hal" (een Ko reaanse groet), waarop wij „hal" terugriepen en verder gingen" aldus Vau Hossen. uitstroomde. Het gat waar de grond is ingestort, is 15 meter diep. Op de bodem van de mijn schacht staat de modder 4% meter diep. Bij de ingang van de mijn I Utf DihWii'aucww» dat alle artikelen van deze wet opnieuw in werking zullen tre den. Op grond hiervan kan zo nodig op de bestaande organisatie an distributiekringen een nieuw distributie-apparaat worden op gebouwd. landsverdediging en veiligheid van niet-militaire personen of li chamen mogelijk te maken." Aan deze maatregel behoeft geen bijzon iere betekenis te wor den gehecht. ZON- EN MAANSTANDEN Sept. 9 6.04 19.10 2.04 18.32 10 6.05 19.08 3.29 18.47 11 6.07 19.06 4.54 19.00 12 6.08 19.03 6.19 19-11

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1