Sclr DE BEGROTING VAN OORLOG m Domine Joego Slavië zal zich tegen agressie verzetten Het ongeval met de omgevallen muur te Groningen Koreaanse Christenen antwoorden Wereldraad van Kerken K TWEEDE KAMER Samenwerking in^jhet Atlantisch Pactj De Minister van Oorlog doet aan zijn Memorie van Antwoord inzake de Rijksbegroting 1950 enige mede delingen betreffende de ontwikkeling van het defen siebeleid, mede als gevolg van de internationale ge beurtenissen, vooraf gaan. Hierin zegt hij: „Naar aanleiding van een verzoek van de Amerikaanse Regering over de maatregelen, welke Nederland, in samenwerking met zijn bond genoten in het Atlantisch Pact, zich voorstelt te ne men, heeft de Regering zich beraden over de wijze, waarop Nederland op korte termijn kan deelnemen aan de algemene inspanning tot versterking van de defensie-middelen. Het is onbegi zo weinig afwe west. Vaak wt sonen, die zich naam hebben Lambert Melis* vele anderen. Villa „Schoonoord' m m jntcz® Jammer is het ech van personen, die vo gewest minstens z< zijn geweest, de nat eens kent, om van hi te spreken. Daarom lijkt het nogmaals terug te h figuur van Petrus Terneuzense pred uit de 17e eeuw. Bij het zoeken i boeken kwam mij et onder ogen van de dige J. van der Ba „De Moffenschans", dit stukje in 1856. De M Van der Baan dat men buiten Tern* den fraaijen groote: lijk beplanten stra Axel" nauwelijks op tier afstand van t huis aantrof, dat i grensde en door zijl vorm en de naam vai vermoeden wekte, d; spronkelijk geheel was aangelegd, dan 1 op het oog als een boerenhove voordeed Van der Baan gaa tot de Tachtigjarige In 1583 meende landvoogd Parma, di voet aan de Schelde gen, doch het kwam Zonder dat hij het k was graaf Philips lohe, die aan Willem zijn diensten had voor 5000 gulden pe 19 vaandelen, voor deel Duitse soldaten, zen aangekomen. Hij nestelde zich troepen met het doel te bewaken. Terneuzen was in een onbeduidende pla mond van een vaa: Axel naar de Scheldt Het was de bedoel bekwame veldheer blijvend te bezetten. 1 hij het stadje van ken voorzien. Voorts buiten een schans aai de Spanjaarden zove afbreuk te doen. Hoe alle moeite deed, dit deren, kwam de sch; Ongetwijfeld naar en zijn krijgsbendei de naam Moffenscha: Er moet een vrij s bezetting geweest z de aanwezigheid van kant, uitsluitend voo: ting, wijst daar op. Het bleek al spoed Spanjaarden van d van de Moffenschans hadden. 3 Februari zij een uitval en Spanjaarden tot A: Hierbij verwoestten c in de omtrek alles ,1 te zwaard". Othene, A Zaamslag werden c totaal vernietigd. Ee van Zaamslag maak rijmpje van. „Anno vuijftien hond* Den derden van Febi Doe sag men Saamsla [in gloeyen Gedaen door 't volk 's [va Dat op de schanse bu [ter Nt Ook Axel moest val avond van 16 Juli 1! de jeugdige Prins M; enig krijgsvolk te aan. Met de bevelhebt Moffenschans, kolonel raamde de prins het de volgende dag bij te nemen. Inderdaa deze onderneming en van Axel was en blee Spaanse dwangjuk be De Moffenschans w; geen nut meer. Zij laten en kreeg een geh gedaante en bestemm zij de goede zorgen va gemeester van Terneuzc_ Serlippens, die de schans met de daarbij behorende gronden in eigendom gekregen had en ze in een fraaie buitenplaats her schiep. Deze lusthof nam nog heeft dienaangaande de volgende richtlijnen aanvaard. liet nadruk heeft de Regering zich geschaard achter het uit gangspunt, dat van de opbouw ener doeltreffend e verdediging van t N.-Atlantdsch gebied geen sprake kan zijn, tenzij alle ver bonden mogendheden bereid zün een positieve bijdrage te geven aan die gemeenschappe lijke defensieopbouw. De voor nemens tot versterking van on ze landsverdediging worden der halve betjeierst door de richtlij- hen, welke internationaal zijn aanvaard. De Minister vervolgt: ,.De (aanvaarding van dit uit gangspunt werd verantwoord geacht, niet enkel op principiële overwegingen, miaar bovendien nu zekerheid werd gekregen, dat de Ver. Staten en Canada bereid zijn om in omvangrijker mate de landen, welke materiële steun (behoeven en daaronder Nederland behulpzaam, te zijn. Ook Gir.-Brittannië zial in West- Europees verband een bijdrage leveren, die voor Nederland be tekenis heeft. Als basis voor de opbouw van 2e Ten verhoging van de veiligheid van West-Europa zal ook Nederland een bijdra ge dienen te geven in de troe penmacht te land- 3e Aan de versterking van de strijdkrachten voor lucht verdediging en vian de tac tische luchtstrijdkrachten moet Nederland een passende en snelle bijdrage geven. Ten aanzien van (deze hoofd punten merkt de Minister nog l>st navolgende op: „Door het mobilisabel maken van uit Indonesië teruggekeerde land strijdkrachten, alsook door het voltooien van de geoefendheid van de lichting 1949-11, vertrouwt de Regering in staat te zijn vóór het einde van 1951 drie opera tionele divisies ter beschikking te hebben. De Regering weet, dat zij voor het bereiken van dit doel andermaal een beroep moet doen op de medewerking van velen, die in vorige jaren reeds meer dan hun plicht deden. Met grote erkentelijkheid wil zij te dezer plaatse doen blijken van het be grip, waarmede degenen, op wie jus w.sis vuoi ue upuuuw vcui grip, waarmeae negenen, op wie de landsverdediging handhaaft (hans wederom een beroep moet ili-i "Dtm-oninirr Aq nririninPC WPllfP o-mlnnn <1 n ronde nordpr de Regering de principes, welke voor de defensieopbouw reeds eerder Wjerden aanvaard. Thans is in internationaal verband vastgesteld, dat maat regelen getroffen dienden te worden van de volgende inhoud. Ie Ten spoedigste dienen ait de beschikbare getrainde manschappen operationele eenheden te worden gevormd, welke in geval van nood ter stond gemobiliseerd kunnen worden. worden gedaan, de reeds eerder aangekondigde maatregelen van bovenbedoelde aard hebben op genomen- Goede strijdkrachten zijn alleen organiseerbaar, wanneer zij, die daarvan deel uitmaken, de wil bezitten om een goed resultaat te bereiken. In dit opzicht heeft de Regering het volste vertrouwen in hen, die tot deze strijdkrachten zullen behoren. Zij hebben van hun kant er recht op, dat hun dien sten niet worden gevraagd, ten- De leider van de Joego-Slavi sche delegatie bij de Verenigde Naties, Dr. Ales Bebler, heeft in een radio-interview met de ver eniging van correspondenten bij de V. N. verklaard, dat Joego slavië „elke agressor verzet zal bieden en bij een dergelijke ïtrijd hulp zal aanvaarden van ieder, die helpen wil". Maarschalk Tito zou in een dergelijk geval waarschijnlijk de V- N. om hulp verzoeken; aldus Bebler. Befrler omschreef' het „ideo logisch geschil" tussen Joego slavië en de Sowjët-Unie als volgt: „In Joego-Slavië leggen wij er de nadruk op, dat een Socialis tische maatschappij, polit'Ok ge zien, een Socialistische demo cratie moet zijn"- Op 'de vraag, of er uit de be volking van Joego-Slavië steun zou komen voor een „pro-Wes terse oriëntatie" antwoordde H>bler ..Wij wensen zo goed mogelij ke betrekkingen met alle landen die graag dergelijke betrekkin gen willen hebben op basis van wedprzijds respect, en naar mijn mening is een dergelijke positie de sterkste die wij kunnen in nemen". Bebler gaf toe, dat de econo mische blokkade door djs komin- fonnlanden aan JoegoSlavic „grote schade" toebracht en dat Joego-Slavië verplicht was ge worden tijd verloren le laten gaam door het zoeken naar nieuwe industnële uitrusting in ander teilen van de wereld. 16 Cominformdivisies aan de Joego-Slavische grens. Naar het Britse blad Daily Telegraph meldt, hebben de le gers van de Oost-Europese com munistische landen dit jaar voor het eerst hun manoeuvres geheel onder Russische leiding gehou den. Ofschoon de manoeuvres, die aan de Joego-Slavische grens wa ren gehouden, thans zijn geëin digd, zijn de troepen in dit gebied gebleven. Het gebied langs de Joego-Slavische grens, waar de troepen zijn gelegerd, is 30 km breed en is voor burgers verbo den. De militaire macht in deze zone wordt op ongeveer 16 divisies geschat. Hiervan zijn vier ge pantserde en vier gemotoriseerde Russische divisies. Tevens hebben Bocmenië en Eulgarijë een ge pantserde en drie infanteriedivi sies bijgedragen. Blijkens te Londen ontvangen inlichtingen, zo meldt het blad, worden in heel Hongarije koorts achtig militaire voorbereidingen getroffen. De Cominform zou voornemens zijn acht modern uit geruste Hongaarse divisies op de been te brengen. ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door JELLE DRAAISMA. 68) (Nadruk verboden). Klads keek eens op zijn horlo ge: kwart over zeven. Hm.... een beetje vroeg. Toch maar eens een poosje wachten. Hij had geluk. Ruim half acht kwam de kittige Loes de oprij laan aflopen en ging de weg op in de richting van het dorp. Het was nu bijna volslagen donker en aangezien hij zich aan de kant van de weg bevend, net tussen twee lantaarnpalen in, kon zij hem niet zien. Toen ze vlak bij hem was, trad hij naar voren, lichtte zijn hoed en zei: „Zo, Loes, een tijd niet ge zien. Hoe staat het leven?" Even schrok ze, maar toen ze hem herkende, vloog er een glim lach over haar gezicht. Maar on middellijk daarna verdween die v/eer. „Zo," zei ze. „Ben je niet een beetje in de war?" z[j voor deze troepen een voldoen, de bewapening beschikbaar kan worden gesteld. Voor zoverre niet tijdig het voor deze divisies be nodigde materieel zou kunnen worden verkregen, zal de Rege ring geen beroep doen op dit personeel. De periode voor eerste oefe ning krachtens de dienstplicht wet zal vocv de jonge lichtin gen worden aangehouden. Hoewel ide Regering geen bin dende uitspraak kan doen, voor ziet zij niet, dat de diensttijd, met inbegrip dus van de eerste oetening, een todaal van 18 maanden zal overschrijden- Ten aanzien van de kosten zegt de Minister, dat de Verho ging van de voorbereidingen van de defensie van 's lands midde len omvangrijke offers eist. De defensiemaatregelen zullen een verhoogde inschakeling van de Nederlandse industrie met zich brengen, waarbij het stre ven gericht is op een zodanige werkverdeling tussen de ver bonden mogendheden, dat op die terreinen, waarop de Neder landse nijverheid zich heeft ge specialiseerd, ook voor andere landen het nodige kan worden gefabriceerd. Tenslotte zegt de Minister in zijn inleiding, dat de snelle ont wikkeling, die zich in de laatste maanden in het internationaal contact over de defensievraag stukken voltrekt, oorzaak is, dat elke begroting of beschouwing over het defensiebeleid door de feiten wordt achterhaald- Zodoende is niet t;e voorko men, dat deze Memorie nog niet ten volle rekening kan houden met deze ontwikkeling, waarvan trouwens de consequentie eerst in cijfers moet worden vastge legd. Daarop wachten wordt niet verantwoord geacht, omdat het begrotingsjaar roods aan merkelijk is gevorderd en ur gente uitgaven zo spejedig mo gelijk moeten geschieden. "Waar mogelijk wordt de Ne derlandse industrie zoveel mo gelijk ingeschakeld, uiteraard onder vrije mededinging van al le daarvoor in aanmerking ko mende bona fide-leveranciers. Enkele industrieën hebben zo veel orders van militaire zijde, dat zij voorlopig' afhankelijk zijn vian de militaite Departe menten- Deze industrieën kun nen om redenen van veiligheid niet worden gtenoemd. Enkele zijn algemeen 'bekend. Het spe cifiek militair-industriële po tentieel zal de vijand niet in handen vallen. Een belangrijk deei van het beroepspersoneel zal aan het eind des jaars met Amerikaans materieel volgens de Ameri kaanse organisatievorm zijn ge traind en in staat zijn de juiste instructie laan de jonge recruten te geven. Een oorlogsorganisatie dient niet geënt te zijn op de vreds- organlisatie, doch wej anders om, en dat is dan ook het geval- Bepaalde gemeenschappelijke defensieprojecten zullen reeds in 1950 gezamenlijk worden be kostigd. De opvatting, door sommige leden uitgesproken, dat het voor de versterking van de Weept- Europse defensie noodzakelijk is om alle in West-Europa aanwe zige krachten samen te bunde len deelt de Minist/ar ten volle Dat hierbij ook gebruik moet worden gemaakt van de krach ten, die West-Duitsland kan bij dragen, meent hij te kunnen on derschrijven- Herbewapening van dit land moet naar 't oordeel van de Nederlandse Regering worden gezien in nauwe samenhang met de opbouw van een West-Euro- pese en Noord-Atlantische defen sie- Naast het vraagstuk van de herbewapening van West-Duits- land verdient het probleem van djs interne beveiliging vian 'dit gebied de aandacht, waartoe de nodige maatregelen moeten worden 'getroffen- Hierdoor zal het toch mogelijk zijn eventu ele actie, welke gericht is op het omverwerpen van de West- Duitse bondsregering, tegen te gaan. ORGANISATIE, PLANNING EN MATERIEEL. De éénwording van de Depar tementen van Marine en Oorlog wordt in geen enkel opzicht op gehouden 'door het niet „mee- willen van één of meer dierge nen, die met de leidinggevende functies in de beide Departe menten zijn belast. Integendeel, de bereidheid om samen ije wer ken is tenvolle aanwezig. De instelling van een Ministe rie van Rijksverdediging heeft slechts reëjjt betekenis, indien daardoor enerzijds het defensie beleid wordt gecoördineerd en anderzijds daaruit besparingen voor het Rijk voortvloeien. De besparingen voor het Rijk kunnen voorshands mei veel meer kans op succes bereikt worden door coördinatie dan door fusie, aangadden vian. een voortijdige fusie slechts desor ganisatie is te verwachten. De Minister deelt mede voor- nemensTé zijn voor het verkrij gen van een grotere eenheid in het defensiebeleid over te gaan tot het instellen van een defen sieraad, welke onder voorzitter schap van de Minister van Oor- In de vergadering van do g meeuteraad var Groningen heeft de burgemeester Mr. P. W J. H- Cort van der Linden Maan dagavond de vragen beant woord die het lid van de raad d» heer J. Baarveld, destijds heeft gesteld naar aanleiding van het tragische ongeval te Groningen, wiaarbij zes kinde ren werden gedood en zes an deren zwaar werden gewond- De burgemeester verklaarde, dat, naar aanleiding van mede delingen over ondeugdelijkheid van de constructie van het muurtje, zonder aanzien des persoons een intensief onder zoek is ingesteld. Daarbij is onomstotelijk komen vast te staan, dat de kwaliteit van de constructie van dit muurtje uit stekend was. Tot deze conclusie zijn alle instanties gekomen, die 'n onderzoek hiernaar heb ben ingesteld. De Nederlandse Spoorwegen hadden toestemming ontvangen om een spoorlijntje af te tak ken van de hoofdspoorverbin ding, in verband met uitbreiding van de exportafdeling van de veilingvereniging ,,De Een dracht" te Groningen. Deze toestemming werd verleend on der de uitdrukkelijke voorwaar de, dat de veiligheidsmaatrege len in verband met het gebruik van deze lijn voor rekening van de Nederlandse Spoorwegen zou komen- De gemeente, aldus de burge meester, kan niet treden in het beleid vian de Nederl. Spoor wegen, die zelfstandig veilig heid,smaatoregelen nemen- Het waisi de bedoeling van de aanne mer geweest het voorlopige hek, dat het rangeerterrein van de veilinjgsvereniging „De Een dracht" afsloot, zodanig aan te brengen dat het gemakkelijk kon worden weggenomen, doch dit deed, aldus de burgemeester van Groningen, biets ter zake. Er mocht niet gerangeerd wor den, zonder de gewenste veilig heidsmaatregelen, temeer daar er in deze kinderrijke buurt veel op straat wordt gespeeld. De burgemeester bracht hul de aan het personeel van de gemeentelijke geneeskundige dienst van het academisch zie kenhuis, dat zulk een belangrijk aandeel he'eft gehad in de ver zorging van de gewone slacht offers. log zal bestalan uit de Staatsse- ttarissen van beide Departemen ten, de Secretarissen-Generaal van Oorlog en Marine, de chefs van staven van de krijgsmacht onderdelen waaraan een Secre taris wordt toegevoegd. Ten aanzien van cle lucht macht, speciaal voor wat be treft de Meteorvliegers, zegt de Minister, dat technische voor ziening, opleiding en navigatie- nrateriaal, en daarmede ook de veiligheid regelmatig vooruit gaan. Op vragen van financiël).' aard zegt de Minister, dat het streef- Op 27 Juli heeft de wereld raad van kerken, welks centraal comité in Toronto vergaderde, samen met de internationale zendingsraad een groet gezon den aan die Christenen in Ko rea. Op deze groet is thans een antwoord ontvangen, onderte kend door Edward Adams, secretaris dor Presbyteriaanse, Amerikaanse kerk in Korea. In dit antwoord staat o.m-r ,,Op de dag, dat uw groet ons bereikte was in Taegoe 'n druk bezochte Christelijke conferen tie bijeen, die van uw bood schap kennis nam. Wij zullen haar via de radio verspreiden, opdat ze ook in Noord-Korea gehoord worden. De raad' van Christenen van Korea bevindt zich op dit ogen blik in volkomen wanorde. De Namkung kon, voor zover wij weten, Seoel niet meer verlaten en slechts weinige leden van het Moderamen zijn tijdig uit Seoel gekomen. Het aantal zen delingen is niet groter meer dan een twaalftal, van öfe verschil lende kerken. Zij, bevinden zich tussen Poesan en Taegoe, waar ons werk uitsluitend uit vluch telingenhulp bestaat- In Taegoe zijn ongeveer 400 zendelingen met hun gezinnen bijeengebracht- allen gevlucht uit Seoel en de Noordelijke en daartussen gelegen gebieden- Een ongeveer gelijk aantal zendelingep uit het Westen van het schiereiland, irjaeft in Poe san onderdak gevonden. Hun huizen zijn veirwoest en velen hunner zijn alleen overgeble ven. In Kampo, aan de Oostkust, ongeveer 10 km Noordelijk van Poesan en 25 km Zuidelijk van Po hang, konden wij een school gebouw voor ze krijgen- Ze leven op staatskosten en van de rest der middelen, die de Ameri kaanse kerken hier nog hadden. De verstrekte hulp vindt echter geheel plaats dn naam van het wereldhulpwerk der kerken. Vele noden en problemen zijn ons deel geworden- Maandag zijn wij het oorlogsgebied bin nengedrongen omdat wij een predikant en zijn gemeente vei lig wilden stellen, die gevaar liepen in de gevechtslinie te worden afgesneden. Wij hebben daanmedte geen succes gehad, 's Middags bemerkten we, dat meer dan 10.000 mensen uit een bepaalde streek samenge stroomd waren, omdat strijd gevreesd werd. Drie dagen lang hebben ze in regen en hete zon in dit bergland In de open lucht moeten blijven. Tenslotte ge lukte het ons allen in een vluch telingenkamp onder te bren gen". „In de war?" vroeg hij ver baasd. „Wat bedoel je?" „Nou, we hadden wel op een Woensdagavond afgesproken, maar misschien ben je vergeten, dat het drie weken geleden was." Even moest Klaas in zijn her innering terugtasten. Warempel, het meisje had gelijk. Diezelfde avond, dat ze naar Garderen ge reden waren, had hij met het meisje voor de volgende avond afgesproken. Maar toen lag hij in de kuil, buiten westen. Hij pakte brutaalweg haar arm en legde die in de zijne, hoewel ze even tegenstribbelde, en zei: ,,Ga mee, Loes, dan gaan we er gens wat drinken en dan zal ik je vertellen, waarom ik die avond niet kon. Lees je geen kranten?" Ze schudde ontkennend 't hoofd. Eerlijk gezegd: haast nooit. En 'dan alleen maar het feuilleton." „Nou", lachte hij opgewekt, nu hij' het aardige meisje bij zich had, „dan zal ik je vanavond eens een feuilleton afdraaien, zoals je e; nog nooit een gelezen hebt!" Op het terras van een intiem cafétje aan de buitenkant van Overveen vertelde Klaas aan het meisje, wat hem gedurende de laatste zes weken was ervaren. Dat niet zijn tijdelijke huisgenoot Piet, maar hij zelf de bewoner was van de villa, maar dat hij de v/oning nu ook weer kwiit was en weer even berooid en arm als voorheen. Ja erger, want voor hij de erfenis aanvaardde, had hij een vaste betrekking en nu was hij zonder. „Je ziet," besloot hij, „dat ik tenslotte toch maar een armoed zaaier ben en het lijkt me het beste lieve kind, dat we er van avond meteen maar een slot aan maken vind je niet? Vandaag of morgen ga ik toch weer uit Over veen vandaan en dan zien we el kaar niet meer. Het was maar een intermezzo." Even was het stil, maar toen antwoordde het meisje: „We had den het over een feuilleton en ik ben dol op feuilletons. Vooral als de jongen aan het einde het meis je zijner dromen krijgt. Jij hebt nu vanavond een mooi feuilleton verteld. Maar het slot heb je ver geten. Het verhaal zou niet af zijn. als er geen goed einde bij kwam. Laat ik dan voor het ein de zorgen. Let goed op, Klaas en luister: Toen de jongen zijn ver haal aan het meisje verteld had, nam het meisje zijn hoofd tussen haar handen en ze drukte een zoen op zijn lippen, terwijl ze zei: „of je villa-eigenaar bent of arm en berooid, dat maakt voor mij geen verschil. Ik houd van je en daarom maken we er van- avond geen eind aan. Integendeel. Dit is pas het begin." En voor de verbouwereerde Klaas goed en wel wist, wat er gebeurde, bad ze zijn hoofd in haar handen genomen en voelde hij haar warme lippen op de zijne gedrukt." Gedurende enkele momenten was hij te verrast om zich te ealiseren, wat er eigenlijk ge beurd was. Toen keek hij eens rechts en links, maar de kellner stond in de verlichte zaal met zijn rug naar hen toe en de straat lag verlaten, terwijl er buiten hen tweeën niemand op het terras zat. Daarom nam hij haar op zijn beurt in zijn armen en zei: „Dit is een slot, dat mij ook aanstaat en laten we daarom het verhaal zo maar besluiten. Vind Je ook niet?" Ze keek hem lachend aan en verborg toen haar blonde hoofd in zijn brede armen. (Slot volgt.) bedrag' van, 850 millioen gulden op een beslissing vian ihet Ka binet in zijn geheel berust. ij was gegrond op een analyse van de financiële, economisphe en sociale omstandigheden, afge wogen tjegenover de eisen der defensie. De verhoogde uitgiaven voor de defensie in het bijzonder voor ib)et leger vinden mede hun oorzaak in het feit, dat reads in vorige Kabinetten de beslissing, was genomen eeirst na afwikkeling van het indone- sische- conflict gelden ter 'be schikking te stellen voor die le- geropbouw in Europa. Dat daar door een achterstand in de voorbereidingen is ontstaan, be treurt de Minister ten zeerste, doch zulks is een gevolg van het feit, dlat het destijds financieel ntet mogelijk was beide taken tegelijk te vervullen- De ver zekering kan worden gegeveni, dat de troepen, waarvoor wa pens aanwezig zijn of ontvan gen worden ook mobilisabel zijn. Ten aanzien van de ruim 100.000 militairen, die uit Indo nesië zijn gerepatrieerd, kan miat voldoening worden Vastgesteld, dat hun wederinschakeling in het arbeidsproces voorspoedig verloopt. Immers, nog geen 4000 gede mobiliseerde militairen der Ko ninklijke Landmacht staan als werkzoekenden ingeschreven, L'rwijl vian bijna 1400 van hen de duur van bedoelde inschrij ving minder dam een maand be loopt. De Minister meent, dat naast het verdienstelijk werk ten deze van de Gewestelijke Arbeidsburoaux met ere mag worden genoemd de bereidheid van de werkgevers om de aan spraken van gedemobiliseerde militairen op passende arbeid te Vervullen. Tegen willekeurigheid van ontslag bestaat de waarborg, dat geen ontslag kan worden verleend dan met vergunning van het Gewestelijk Arbeidsbu reau- Mocht zodanig ontslag al eens plaats vinden. dan geniet de be trokkene voorrang bij arbeids bemiddeling, welke eerst eindigt een jaar na zijn demobilisatie, tenzij hij in dat jaar wegens ziekte arbeidsongeschikt wordt, in welk geval die periode steeds wordt verlengd met de tijd, welke zijn arbeidsgeschiktheid heeft geduurd. Franse Priester uit Moscou gezet Pater Jean de Matha Thomas, die de Sowjet-Unie binnen 48 uur moest verlaten, heeft, te Parijs aangekomen, tegenover Reuter verklaard, dat er vaak een lid van de Sowjet-politie bij zijn biechtstoel in de Moskouse kerk van St. Louis stond en aanteke ningen maakte over de lieden, die daar geknield lagen. Jean de Matha zeide, dat hij onafgebro ken bespionneerd werd. Russi sche kennissen wilden buiten niet met hem spreken omdat tegen over de kerk het hoofdkwartier van de politie (de Loebianka) ge legen was. Ondanks dit had ik r.ooit minder dan 120 Russen bij de godsdienstoefeningen. Er be vonden zich on*Jer hen ook solda ten in uniform. In de drie jaar, dat hij in Mos kou was geweest waren er elf leden van zijn staf verdwenen, ondermeer een Franse vrouw. Ook haar dochter, die op de Amerikaanse Ambassade werkte was eveneens verdwenen. Jean de Matha was de laatste Franse geestelijke in Moskou. '•X* ovuui jjvvai l liw 32, 13-18; 11. 4137, 9—13; 12. ook gewonnen.) 4540, 16—21; 13. 29—24 (Een 52.39—33,23—29?? (Zwart ziet vereenvoudiging. Interessanter enkele ruileft in het verschiet via ware geweest 292^. of 2823, 3329 enz. en zoekt deze te voor- enz., hoewel hét begrijpelijk is, komeh, maar geeft juist daar- Wit speelt en wint. -en diiuci rvi dicii. |zo zijn er'zoveel dingen, Waarbij daten; 19.00 Nws.; 19.30 Koor; men de fantasie een beetje kan 20.50 Gram.; 21.00 Actualiteiten; laten meespreken om de kinde- 21.15 Orkest; 22.00 Nws.; 22.15 ren aardig en leerzaam speel- Verzoekprogramma; 23.0o' Nws. goed te bezorgen- 23.05' Gram. lo.zu uram.ia.30 voor de sof* Tandjong Priok vertrokken en heeft 908 passagiers aan boord. Onder hen bevinden zich de mi litairen behorende tot de 42e I. B. W-, (infanterie-brigade- werkplaats)

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2