Sclr Een redding op het nippertje Zeeland wil nieuw land en nieuwe welvaart De zaak Bertha Hertogh HET ZWIN Kinderen vermist in Bandung Domine Het is onbegi zo weinig afwe west. Vaak wt sonen, die zich naam hebben Lambert Melisi vele anderen. AGENDA Zeeland wil nieuw land en nieuwe welvaart. Dit was de kern der referaten, die tijdens het con gres van de Nederlandse Vereniging voor Land aanwinning te Middelburg werden gehouden. Voor al Ir M. de Vink, directeur van de Zeeuwse Plano logische Dienst, maakte zich tot tolk van dit streven. Belgische DC-4 voor Korea Villa „Schoonoord" Jammer is het ech van personen, die vo fewest minstens z< zijn geweest, de na« eens kent, om van hi te spreken. Daarom lijkt het nogmaals terug te k figuur van Petrus Terneuzense pred: uit de 17e eeuw. Bij het zoeken j boeken kwam mij e< onder ogen van de g dige J. van der Ba, „De Moffenschans", dit stukje in 1856. De M Van der Baan v dat men buiten Term den fraaijen grootei lijk beplanten stra, Axel" nauwelijks op tier afstand van huis aantrof, dat grensde en door zijl vorm en de naam vai vermoeden wekte, d; spronkelijk geheel was aangelegd, dan 1 op het ooig als een boerenhove voordeed Van der Baan gaa tot de Tachtigjarige In 1583 meende landvoogd Parma, di voet aan de Schelde gen, doch het kwam Zonder dat hij het k was graaf Philips lohe, die aan Willem zijn diensten had voor 5000 gulden pe 19 vaandelen, voor deel Duitse soldaten, zen aangekomen. Hij nestelde zich troepen met het doel te bewaken. Terneuzen was in een onbeduidende pla mond van een vaa: Axel naar de Scheldt Het was de bedoel bekwame veldheer blijvend te bezetten. 1 hij het stadje van ken voorzien. Voorts buiten een schans aai de Spanjaarden zove afbreuk te doen. Hoe alle moeite deed, dit deren, kwam de sch; Ongetwijfeld naar en zijn krijgsbende! de naam Moffenscha: Er moet een vrij i bezetting geweest z de aanwezigheid van kant, uitsluitend voo: ting, wijst daar op. Het bleek al spoed Spanjaarden van d< van de Moffenschans hadden. 3 Februari zij een uitval en Spanjaarden tot A: Hierbij verwoestten in de omtrek alles ,t te zwaard". Othene, A. Zaamslag werden c totaal vernietigd. Ee van Zaamslag maak rijmpje van. „Anno vuijftien hond* Den derden van Febi Doe sag men Saamsla [in gloeyen Gedaen door 't volk 's [va Dat op de schanse bu [ter N« Ook Axel moest val, avond van 16 Juli II de jeugdige Prins Mi enig krijgsvolk te aan. Met de bevelhebt Moffenschans, kolonel raamde de prins het de volgende dag bij te nemen. Inderdaa' deze onderneming en van Axel was en blee Spaanse dwangjuk be De Moffenschans w; geen nut meer. Zij laten en kreeg een geh gedaante en bestemm zij de goede zorgen va gemeester van Terneuzen, Juiia.ii Serlippens, die de schans met de daarbij behorende gronden in eigendom gekregen had en ze in een fraaie buitenplaats her schiep. Deze lusthof nam nog Bertha Hertogh, haar pleeg moeder en haar echtgenoot zijn Maandag voor 't hooggerechts hof te Singapore verschenen- (De Nederlandse consul-gene raal eist, dat haar huwelijk wordt ontbonden). Er werd een besloten zitting gehouden watarna beide partijen overeenkwamen, dat Bertha onder de rechtsbevoegdheid van het hof zou blijven. De zaak werd tot een nader te bepalen datum, waarop een openbare zitting zal worden gehouden, verdaagd. Aan de ingang van het hof, die door de gewapende politie be waakt werd, stonden vele inwo ners van Malakkia opgesteld, toen Aminah en Manssor Adibi verschenen, Bertha zelf was in haai- woning achtergebleven. Möhamed Abdul Majid, de president van de „Moslem Wel fare Association", deelde na afloop van de zitting mede, dat de pleegmoeder en de echtge noot van Bertha er geen be zwaar tegen hadden, dat Bertha onder de rechtsbevoegdheid van het hof zou blijven. -Het is duidelijk, dat, indien w(j het meisje naar Indonesië af Pakistan wilden laten bren gen wij dit lang geleden hadden "kunnen doen", zo zeide hij. Moh. Natsir, leider van de In donesische Mohammedaanse party en thans kabinetsforma teur, zou persoonlijk belangstel en in deze zaak. dalar hij Ber tha op een Mohammedaanse Vooral de laatste weken is de aandacht in binnen- en buiten land weer gevestigd op het Zwin b[j Retranchement. Aangaande ie bewuste dam, spreken de Bel gen van afdamming, dus bedrei ging van het Zwin, terwijl in Ne derlandse kringen liever hieraan de naam kustbeveiliging wordt gegeven. Hoe het ook zij, deze kwestie houdt speciaal bij onze Zuiderburen dé gemoederen be zig. Onder hét opschrift „Zwyne- manieren" schreef een Belgisch blad dezer dagen het volgende: „Ondanks alle pogingen om de afdamming van de Zwynschorre op te houden, werden de werken doorgezet door de Hollanders. De dam krijgt een grote omvang en laat geen zeewater meer door. Om de lastige klanten af te hou den van de werken, werden nu bordjes aangêbracht: „Verboden op de werken te gaan". Woensdag kwam voor de eer ste -anaal de speciale commissie te Knokke samen. Hierover vindt ge verder, hoe men mekaar blau we bloemetjes wijs maakte. Maar ondertussen heeft het gemeentebestuur (Van Knokke) voor de nodige kabaal gezorgd, die de aandacht van binnen, en buitenland op de kwestie moest trekken. Wij brachten hier de samenvatting van het „witboek" dat Knokke verspreidde. Zo ook hebben practisch alle Belgische Maden, in- e-xtenso of in digest, het schandaal verkondigd. Het is dan ook interessant vast te stellen, wat de Hollandse bladen er b(j op te merken hebben- Wij kregen inzage van de „Maasbo de" en konden zo merken, dat er niet bizonder veel bekend is over de overhoopse afdamming van het Zwyn. Ook neemt het blad met sympathie de mededeling op van Knokke en is blijkbaar ont steld over deze hiaat in Benelux. Het heeft er alle schijn van, dat niet al onze Noorderburen te vreden zijn met de manieren, die sommigen daar aan het Zwyn als het prototype van Hollandse vriendelijkheid willen doen door gaan". Verder schijnt de „Brugsche Courant" niet veel vertrouwen te hebben in de Internationale Commissie, die zal onderzoeken, op welke wijze het Zwin behou den kan blijven, althans zij merkt op: „Naar we toch konden vernemen, besloot de Internatio nale Commissie dat zij niet be voegd was om een definitieve be slissing te treffen. Of de Belgen hier andermaal met een kluitje In het riet gezonden werden, zul len wij weldra kunnen uitma ken"- school te Bandung wilde toe laten- „Pandit Nehroe en de gehele Mohammedaanse wereld is zeer .bezorgd", zo voegde Majid hier aan toe. „Indien dit hof ons geen recht laat wedervaren, kullen wij weten wat ons te doen staat. Wij zullen dan deze aan gelegenheid elders opnemen. Het zal een godsdienstkwestie worden, waarin Indonesië, India en Pakistan belang zullen stel len". De laatste tijd doen in Ban dung hardnekkige geruchten de ronde over kinderroof op vrij- grote schaal. En deze geruchten zijn niet van grond ontbloot, gezien het grote aantal vermissingen dat in de laatste 2 maanden 'hij de verschillende polities, secties werd aangegeven. Het betreft hier voornamelijk choolgaande kinderen tussen de 7 en 10 jaar en in hoofdzaak van Indonesi sche landaard. Ook is er echter een geval bekend van een Euro pees kind, dat niet v,an school naar huis terugkeerde. Positieve gevallen van kinderroof zijn echter nog niet -bekend, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat ouders, van wie een kind werd geroofd, hiervan geen aan gifte durven doen in verband met eventuële repressailles van de zijde der kinderrovers. Zo is de correspondent van Aneta te Bandung een geval ter ore gekomen van een Chinees jongetje dat vorige week in Djakarta niet naar de ouderlijke woning terugkeerde. De vader kreeg kort daarop bezoek van een drietal lieden die hem ver telden, dat hij zijn zoontje, dat zich ergens in Bandung moest bevinden, terug zou krijgen, in dien hij een bedrag van 10.000 rupiah zou betalen. Zo niet, dan zou hij zijn kind nooit terug zien. Dit zou eveneens het ge val zijn, indien hij van 'n en an der aangifte bij de politie zou doen. De vader, een welgesteld Chine se koopman, bevindt zich mo menteel in Bandung. Zoals van de zijde der re cherche werd meegedeeld, zijn in Bandung tot nu toe geen ge vallen van kinderroof aangege ven. Momenteel wordt door de po litie een uitgebreid onderzoek irfgesteld naar de verdwenen 'kinderen en naar de eventuële motleven die deze kinderen ge had kunnen hebben om vrijwil lig hun ouderlijk huis te verla ten. Geweren voor de jacht in W.-Duitsiand toegestaan De W -Duitse autoriteiten mo gen vergunningen uitgeven voor 25-000 geweren en 50.000 jacht geweren voor het komend sei zoen. Dit is goed nieuws voor de W.-Duitse boeren, die reeds maandenlang klagen over het toenemend aantal dieren, dat hiun aardappelveldten vernielt. De W-Duitse autoriteiten moeten de geallieerde militairen veiligheidsraad rekenschap af leggen van de registratie van en ie controle op deze geweren, e geen groter kaliber mogen hebben dan 8 .millimeter. Het normale wapen voor het jagen op herten en beren is 6,5 milli meter. Jachtgeweren van 12 millimeter kaliber zijn eveneens toegestaan. Het gebruik van pistolen, revolvers en half- automatische wapenis is verbo den. Indien op redelijke wijze kan worden aangetoond, dat mjeer dan 25 000 mensen voor de jacht een wapen nodig hebben, dan kan de huidige limiet her zien worden. Pogingen om Firefly te bergen gestaakt De pogingen om de Firefly van de Marine-Luchtvaartdienst die vorige week bij Kijkduin in zee stortte, te bergen, zijn we gens het slechte weer gestaakt- Zodra de zee kalmer is, hoopt men opnieuw te beginnen. Het lijk van de piloot, W. van de Born, is nog niet gevonden. Eerste^Nederlandse Meteor voor België Het eerste „Meteori'-straal- vliegtuig, dat voor België in Ne derland is gebouwd en dat voor zien is van een reactiemotor, welke in België werd vervaar digd, is gisteren door de Belgische kolonel-vlieger Le Grand van Schiphol naar Meisbroek gevlo gen. Het toestel heeft het traject afgelegd met een snelheid van 650 km per uur. De piloot meende dat het vliegtuig gemakkelijk een uursnelheid van 900 km kan be reiken. Op het ogenblik zijn zes toestellen van hetzelfde type in Nederland gereed en indien de weersomstandigheden zich hier toe lenen, zullen deze vóór het einde van de week naar België worden gevlogen. Plezierboot in,nood De plezierboot „Virginia" be vindt zich in nood in de buurt van Seattle. Zij helt zwaar over. Aan boord van het vaartuig, dat slechts 120 ton meet, bevin den zich 300 passagiers. Tot dusver heeft men enkele passa giers aan land kunnen brengen, doch omtrent het lot /an de an deren is nog niets bekend. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Biosc- „De koning Ier wildernis". MORGEN: TERNEUlZENLuxor Theater 8 uur: Biosc- „De Koning der Wildernis". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. ,.De strijd in de Bur ma-Jungle". Een lichter geraakte in de nacht van Zaterdag op Zondag op de Bosplaat ter hoogte van het Huibertgat aan de grond. Om 2 uur 's nachts ontving de kustwacht van Terschelling van een Nederlandse loodsboot voor de Eems het bericht, dat een zeeEchter van de ,„Nord- Deutsche Lloyd" uit Bremen van een sleep, bestaande uit twee lichters, was losgeslagen. De kustwacht waarschuwde direct de schipper van de red dingboot „Twente", die op het ogenblik de „Insulinde" in Oost- mahom vervangt. Even later voeren schipper Toxopeüs en zijn mannen reeds de stikdon kere nacht in, een moeilijke red ding tegemoet. De losgeslagen lichter was intussen afgedreven en op het rif van de Bosplaat geslagen. Aan boord bevonden zich drie miannen in levensgevaar, de kapitein Heinrich Willems (60 jaar) en de twee matrozen Karl Sprekende over de sociaal- economische aspecten van de in poldering in Zeeland zeide Ir. De Vink, dat deze aspecten voor zijn provincie allerminst rooskleurig zijn. Landhonger doet vele jon geren wegtrekken, waardoor de bevolking veroudert. De ver keerssituatie in Zeeland schrikt ondernemers vcor het vestigen van industrie af, zodat werk krachten uit Zeeland hun boter ham elders moeten gaan verdie nen. De werkloosheid op Tholen en Noord-Beveland wordt weer verontrustend. Dit zijn alle maal factoren, die Zeeland met zijn 265.000 inwoners bij andere provincies doen achterkomen. Landaanwinning op groter schaal dan tot dusverre, zou voor aeze provincie nieuwe welvaart kunnen schenken. Weliswaar wordt geregeld nieuw land inge dijkt, doch dit dekt amper de be staande behoefte. Ir. De Vink berekende, dat per v/erkkracht in de landbouw on geveer 5 hectaren nodig zijn. Vol gens een prognose van het Land bouw Economisch Instituut zal Zeeland in de komende twaalf jaar na aftrek voor vervanging en afvloeiing naar andere pro vincies een overschot hebben van 61 jonge werkkrachten voor de landbouw. Bij een jaarlijkse aan was van 305 hectaren zou dit overschot op te vangen zijn. Zo als de plannen nu staan zouden in de komende 14 jaar de 5000 hectaren, die voor directe aan winning rijp zijn, het overschot kunnen opvangen. Dit is de theorie. Met Prof. Groenman is Ir. De Vink echter van mening, dat nieuw aange wonnen land in Zeeland gebruikt zal moeten worden voor sanering van de bestaande bedrijven. Dit zou meer nut afwerpen, dan ves tiging van nieuwe boerderijen. Indien men Zeeland werkelijk uit de impasse -van arbeidsover- schot, werkloosheid en verkeers moeilijkheden zou willen halen, dan zou men landaanwinning op veel grotere schaal dan tot dus verre moeten bedrijven. Het plan om de drie eilanden Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren samen te voegen, als ook verdere aanwinningen in het Sloe, het ka'nd van Saaft.inge, bij Ossendrecht, in de Braakman en bij St. Philipsland zouden dan spoedig moeten worden uitge- v oerd. Hierdoor reeds zou een bron van blijvende arbeid kunnen ont staan. Wil men echter de ver keerssituatie verbeteren, dan zouden veel aanzienlijker aan winningen moeten worden uitge voerd. „Als ik mijn fantasie laat gaan", aldus Ir. De Vnlk, „zie ik mogelijkheden in het oost-bek ken van de Oostcr-Schelde van 13.000 hectaren. Hierdoor zouden tezamen met het drie-eilanden- I lan de verbindingen enorm kun nen worden bekort. In de Wester-Schelde zou men de vaart op Antwerpen aanzien lijk kunnen verbeteren, indien men de kop van Walsoorden met een kanaal doorsneed en verder ten oosten daarvan dit gehele ge- b:ed drooglegde. Voor de zich ontwikkelende industrie rond Terneuzen zou dan oriëntatie op noordelijk Nederland mogelijk worden. De verbindingen zouden aanzienlijk versneld kunnen wor den. Voorts zou verkorting van dijken, die door deze landaanwin- ningswerken zou ontstaan, het verzilten der bestaande polders in aanzienlijke mate tegengaan. Ir. De Vink bestreed de opvat ting, dat door indijken van de verdronken landen in de Ooster- Schelde verlies voor de oester cultuur zou ontstaan. In dit ge bied brengt die cultuur ongeveer twee millioen per jaar op. Als landbouwgronden zouden zij jaarlijks tien millioen gulden kunnen opbrengen. De oestercul tuur zou, zij het met enige kos ten, verplaatst kunnen worden, zodat tenslotte slechts winst zou worden geboekt. Indien Zeeland inderdaad nieu we welvaart moet krijgen, dan moeten naar oordeel van Ir. De Vink niet slechts de bestaande plannen tot landaanwinning, doch ook die, welke hij als niet-tech- nicus „in zijn fantasie" noemde, worden uitgevoerd. „Het kan bij de Zuiderzeewerken, dus hier ook", zo zeide hij. Blijvende be strijding van werkloosheid, leni ging van de agrarische bevol kingsdruk, verjonging van de be volking, betere verbindingen en daardoor kans op meer industrië le bedrijvigheid zouden voor Zee land een nieuwe toekomst schep pen. Maar dan moet op grote schaal land worden aangewon nen. De heer C. Hamelink uit Axel steunde in zijn betoog Ir. De Vink krachtig en wilde zelfs nog plannen van veel groter omvang in uitvoering zién gebracht. Ir. A. G. Verhoeven, Hoofdin genieur-Directeur van de Rijks waterstaat bepaalde zich in zijn referaat tot een technische uit eenzetting over de nieuwe polder in het Zuider-Sloe, die onder zijn leiding tot stand is gekomen. De polder is 480 hectare groot. De dijk kostte 1,7 millioen gulden. Op het nieuw gewonnen land is koolzaad ingezaaid. Dc polder loost langs natuurlijke weg via een sluis water op zee. Laugs het hoofdkanaal wordt ook water van aangrenzende polders, die een oppervlakte van 1003 hectaren hebben, geloosd. Aangezien in het Sloe een tij-verschil van vier meter is, kon een gemaal achter wege blijven. Een bijzonderheid bij het aan slibben van deze polder is, dat men er sinds 1925 een zeeplant uit Engeland, de Spartina, ter hoogte van de vloedlijn heeft ge plant. Deze begroeiing op de schorren heeft de aanslibbing zeer sterk bevorderd. Het is nor maal indien men op wadden en schorren aanslibbing bevordert met behulp van geulen, paal- en vlechtwerk, zoals men dat ook aan de Waddenkust in het noor den aantreft. Deskundigen zijn thans benieuwd, of de Spartina op het thans drooggevallen land zal verdwijnen- Ir. A. Plate heeft de sprekers namens de Vereniging voor Land aanwinning dank gebracht voor hun uiteenzettingen. België zal een tweede DC-4 ter beschikking stellen van het op- perhevel der V. N. in Korea. Het toestel zou met een tweekoppige bemanning naar New York ver trekken en gebruikt worden voor net vervoer van troepen naar het Koreaanse front. De eerste Belgische DC-4 werd vier weken geleden naar Korea gezonden. ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door •TELLE DRAAISMA. 67) (Nadruk verboden). „Ik vermoed, dat u er spoedig in zult slagen werk te krijgen," antwoordde de directeur, geheim zinnig lachend. En hiermede was het onder houd afgelopen. De vrienden gin gen naar buiten en stapten weer in de wagen. Onderweg verklaar de Piet, dat hij geduchte honger had gekregen, waarom ze dan ook ook naar het Leidseplein reden en daar in een restaurant gingen eten. Terwijl ze met hun maaltijd bezig waren, zei Klaas eensklaps, terwijl hij mes en vork naast zich neerlegdü' „Lieve help, dat is waar ook: die auto is natuurlijk ook van de gestolen centen ge kocht, die behoort' ook aan de maatschappij." Piet knikte. „Ja dat is waar ook. Op die manier ben je gauw van je erfenisje afgekomen," zei hij droog. „Nou ja, je ziet maar. Als je geen werk kunt krijgen, hoor ik het wel van je. Misschien kan ik wel iets in Groningen voor je vinden." Na hun diner reden ze naar Overveen, welk huis gedurende erikele dagen onbewoond was ge weest. Ze zetten de wagen in de garage en gingen naar binnen, waar Klaas somber gestemd in een fauteuil neerviel. „Eerlijk gezegd spijt het me wel dat je dit mooie huis nu weer kwijt raakt", meende Piet. „Jon ge, ik vind het zo mooi." „Ik ook," antwoordde Klaas maar toch zou ik er niet in willen wonen, alleen al niet om de ge dachte, dat het van gestolen geld is gekocht, mij steeds bij zal blij ven. Liever op een zolderkamer tje, met een droog stuk brood, dat eerlijk verdiend en betaald is, dan hier te blijven." „Nou ja," meesmuilde z'n vriend „op het ogenblki kun je zonder gewetenswroeging blijven zitten, want je bent immers als beheer der aangesteld." „Jawel, maar toch heeft een bittere bijsmaak." 's Avonds moest Piet vertrek ken naar Groningen, omdat hij de volgende dag weer op zijn werk moest zijn. Ze namen de bus naar de stad, want Klaas weigerde nog één keer met de auto te gaan rij den. Op het station namen ze hartelijk afscheid van elkaar en Klaas beloofde spoedig te zullen schrijven. Terug in zijn woning nam Klaas papier en inkt en schreef een brief aan de directie van de verzekeringsmaatschappij, waarin hij mededeelde, dat behalve het huis met schuur en garage ook nog een auto en een fiets aanwe zig waren. Daarna stapte hij op de fiets en postte de brief in het dorp. Het begon reeds te schemeren, toen hij terugkwam. Nadenkend liep hij om het huis heen en keek eens naar de tuin. Een ideaal plekje om te wonen was het toch in ieder geval. Onwillekeurig richtte hij zijn blikken naar zijn buurman, met wie hij nog nooit kennis had ge maakt. Lieve help, hij was Loes helemaal vergeten. Zou ze hem gemist hebben? Eenzaam, als hij zich op dit ogenblik gevoelde, welde er bij hem een verlangen op om haar te spreken. Maar hoe kreeg hij contact met haar? Wacht eens, wat was het van daag? Woensdag.Had ze dan niet haar uitgaansavond? In ieder geval kon hij proberen, of hij haar te pakken kon krijgen. Om de hele avond alleen in het grote huis door te brengen, daarvoor gevoelde hij niet veel. Liever ging hij dan ook maar de stad in. Hij trok zijn regenjas aan. want de lucht was dreigend en nadat hij de deur weer gesloten had, liep hij de weg op. Hij keek eens naar de villa van zijn buur man, waar uit een enkel vertrek licht straalde. (Wordt vervolgd). Haertel (42 jaar) en Fritz Becker (46 jaar), allen uit Bre- merhafen. Toen de „Twente" naderbij voer, was de lichter al grotendeels onder water ver dwenen. De situatie was zeer gevaarlijk, vooral omdat het vaartuig geen reling had. Op handen en voeten kropen de drie leden van de bemanning ■van het achterschip nlaar voren. Op een gegeven ogenblik draai de de „Twente" bij en kwam hij met een hoge zee langszij. De mannen sprongen over en waren gered- De lichter, geladen met 700 ton steenkool, moet als ver loren worden beschouwd. De schipftweukelingen zijn in een hotel in Anjum onderge bracht, waar zij van droge kle ren werden voorzien. 'Zij zullen via Delfzijl naar huis terug keren- De sleepboot „Witder" ge naamd, afkomstig uit Bremer haven, die oorspronkelijk op weg was van Einden naar Bre men zou onder Borkum met de andere lichter voor anker zijn gegaan om beter weer af te wachten- De heer Klaas Toxopeüs noemde alles bij elkaar ,,een redding op het nippertje". „Jehova's Getuigen" in Oost-Duitsland verboden De O.-Duitse Regering heeft de godsdienstige secte „Jehova's getuigen" verboden- In de af gelopen week waren meer dan 500 O.-Duitse leiders van de secte gearresteerd. Het vet food van de secte, dat onmiddellijk van kracht is ge worden, wordt gemotiveerd met de beschuldiging, dat de secte haar godsdienstige privileges heeft misbruikt voor tegen de staat gerichte activiteit. In de verbodsbepaling worden haar leden „betaalde agenten van een imperialistische mo gendheid" genoemd. Het hoofd van de secte, Johannes Berger, verklalarde tegenover Relu'ters correspondent, dat het aantal vluchtelingen uit O.-Duitsland het aantal leden van de West- Berlijnse secte verre overtrof. De herbebossing in Rusland In een commentaar op het gro te plan „tot dienstbaarmaking van de natuur," heeft de Russi sche radio een overzicht gege ven van de herbebossing, die in Rusland aan de gang is en die ten doel heeft de woetstijnachti- ge gebieden tussen de Wolga mond en de Oeral in bosgebied te veranderen. Deze werken zullen sommige graanstreken beschermen tegen de uit Azië waaiende droge win den, zodat het Z.O. van Europees Rusland, dat tot dusver een uit gestrekte woestenij is, tot een graanschuur kan worden ge maakt. Verder zeide de radio nog, dat de reusachtige stuwen van Koeibitsjev en Stalingrad, waar van de aanleg onlangs door de Russische Regering werd bevo len, van buitengewoon belang zullen zijn voor de vruchtbaar- making van die gebieden. Proces te Belgrado Twee voormalige afgevaardig den van het Servische autonome Parlement en een vroegere functionaris van het Joegosla vische nieuwsbureau Tan.ioeng hebben Maandag voor 'n recht bank te Belgrado de hun ten laste gelegde activiteit tegen de Joegoslavische Republiek toege geven- Naar verklaard werd, voerden zij instructies uit van Teom Roedenko, die Roem eens arobass°deur was in Belgrado voor zijn benoeming tot ambas sadeur- ie Peking in dit jaar, en een raadsman van de Roemeen se ambassade, een zekere Boen- gari. De voormalige afgevaardigden Coriolan Lupsic en Florio' Tra- janoe, vertegenwoordigden de Roemeense minderheid. De der de verdachte is Vla dislav Si- monof. Zij worden beschuldigd van ver spreiding van anti-Joegoslavisch propagandamateriaal, dat zij van de Roemeense ambassade ontvingen- DAKOTA NEERGESTORT IN DE VERENIGDE STATEN- Nabij Utica, in de Staat New- York, zijn 13 van de 23 inzitten den van een Dakota om het leven gekomen, toen het toestel kort na het opstijgen neerstortte en in brand vloog- Negen inzittenden werden ge wond en één wordt nog vermist. 4-l41, 57. OiAÜ, zo A li; au. 41 32, 13—18; 11. 41—37, 9—13t 12. 4540, 16—21; 13. 29—24 (Een vereenvoudiging. Interessanter ware geweest-292\ of 2823, enz., hoewel hét begrijpelijk is, veroveren. O.i. staat Zwart nu ook gewonnen.) 52. 39—33, 23-M29?? (Zwart ziet enkele ruileft in het verschiet via 33—29 enz. en zoekt deze te voor komen, maar geeft juist daar- Wlt speelt en wint. I vindt dan een snoer kralen. En I zo zijn er zoveel dingen, waarbij men de fantasie een beetje kan laten meespreken om de kinde ren aardig en leerzaam speel goed te bezorgen. 18.20 Gram.; 18.30 Voor de sol-1Tandjong Priok vertrokken en daten; 19.00 Nws.; 19.30 Koor; heeft 908 passagiers aan boord. 20.50 Gram.; 21.00 Actualiteiten; Onder hen bevinden zich de mi- 21.15 Orkest; 22.00 Nws.; 22.15 litairen behorende tot de 42e Verzoekprogramma; 23.00 Nws.i. b. W-, (infanterie-brigade- 23.05' Gram. I werkplaats)

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2