Sell* Prsjs- en ioonheleid in Nederland Nieuw-Guinea Und Kein Ende De positie der Ambonese militairen Domine m m Hf li 11 Ti Wie na de devaluatie van de gulden in de herfst tob verleden jaar het prijs- en loonbeeld in ons land nauwkeurig heeft gevolgd, zal tot de erkenning >comen, dat vooral de prijzen geleidelijk zijn gestegen en d^t deze stijging nog niet tot stilstand is gekomen. Dit was te verwachten, daar vele artikelen, die ons land moet invoeren uit landen, die niet (Amerika) of minder (België, Frankrijk) hebben gedevalueerd «foor de waardedaling van de gulden aanzienlijk meer guldens zijn gaan kosten. Waar deze producten weer dknden als grondstoffen voor in Nederland gefabri ceerde artikelen oefende deze stijging een indirecte invloed uit op de prijzen van de yiheemse producten. Het is onbegr zo weinig afwe west. Vaak we sonen, die zich naam hebben v Lambert Melisz vele anderen. Naar aanleiding van de verklaringen van de Australische minister Spender betreffende de toe komst van Nieuw-Guinea heeft het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken de volgende nadere uiteenzettingen gegeven: De Indonesische eis op West-Irian is gebaseerd op de historische verbondenheid tussen dat deel van Irian en het overig Indonesië- Van oudsher bestond er contact, zowel innerlijk als uiterlijk, en wel op het gebied van bestuur, economie, handel en scheep vaart. Het is zelfs zo, dat vóór het bestaan van Ne* derlands-Indië deze contacten reeds waren gelegd, toen West-Irian gedeeltelijk behoorde tot het gebied van de Sultan van Tigore. ANTWERPSE STAKING VRIJWEL GEËINDIGD. Sowjetrussische beschuldiging van de hand gewezen De aardbevingen in India en Tibet Orkaan op de Bovenwindse eilanden De verkiezingen in Zuid-Afrika AGENDA Verzoek aan de Nederlandse Regering De heer P. W. Lokollo, Minister der Zuid-Moluk- ken, die een week geleden uit Ambon in Nederland is aangekomen, heeft zich tot Minister Drees ge wend met een verzoekschrift over de positie der Ambonese militairen van het K.N.I.L. De heer Lokollo voert o.a- het volgende aan: „Als algemeen gevolmachtigd vertegenwoordiger van mijn regering moge ik het lot der Ambonese oud-K.N.I.L.-militairen ten getale van ongeveer 5000 en van hun gezinnen ten getale van ongeveer 8000 personen dringend onder de aandacht van de Neder landse regering brengen. Villa „Schoonoord" Spionnageproccs in de Verenigde Staten Einde van de Canadese scheepsstaking Griekenland wil troepen naar Korea zenden De Zuid-Molukken en Australië £3 Jammer is het ech van personen, die vo< gewest minstens zc zijn geweest, de naa eens kent, om van hl te spreken. Daarom lijkt het c nogmaals terug te k figuur van Petrus 3 Terneuzense predi uit de 17e eeuw. Bij het zoeken i boeken kwam mij ee onder ogen van de g dige J. van der Bat „De Moffenschans", dit stukje in 1856. De Mt Van der Baan w dat men buiten Terne den fraaijen grooter lijk beplanten straa Axel" nauwelijks op tier afstand van c huis aantrof, dat s grensde en door zijn vorm en de naam van vermoeden wekte, da spronkelijk geheel was aangelegd, dan h op het oog als een boerenhove voordeed. Van der Baan gaat tot de Tachtigjarige In 1583 meende i landvoogd Parma, da voet aan de Schelde gen, doch het kwam Zonder dat hij het kc was graaf Philips lohe, die aan Willem zijn diensten had i voor 5000 gulden per 19 vaandelen, voor deel Duitse soldaten, zen aangekomen. Hij nestelde zich e troepen met het doel te bewaken. Terneuzen was in d een onbeduidende pla< mond van een vaar Axel naar de Schelde Het was de bedoeli bekwame veldheer blijvend te bezetten. E hij het stadje van t ken voorzien. Voorts buiten een schans aan de Spanjaarden zo vee afbreuk te doen. Hoe1 alle moeite deed, dit deren, kwam de scha Ongetwijfeld naar g en zijn krijgsbenden de naam Moffenschar Er moet een vrij a bezetting geweest zi; de aanwezigheid van kant, uitsluitend voor ting, wijst daar op. Het bleek al spoedi Spanjaarden van de van de Moffenschans hadden. 3 Februari 1 zij een uitval en d Spanjaarden tot A> Hierbij verwoestten di in de omtrek alles ,t< te zwaard". Othene, A Zaamslag werden d totaal vernietigd. Eei van Zaamslag maak rijmpje van. „Anno vuijftien honde Den derden van Febri Doe sag men Saamslaj [in gloeyenc Gedaen door 't volk 's [vai Dat op de schanse buj [ter Ne Ook Axel moest vall avond van 16 Juli 15 de jeugdige Prins Ma enig krijgsvolk te r. aan. Met de bevelhebb Moffenschans, kolonel raamde de prins het de volgende dag bij v te nemen. Inderdaad deze onderneming en van Axel was en bleel Spaanse dwangjuk be' De Moffenschans wa geen nut meer. Zij v laten en kreeg een gehe gedaante en bestemmi zij de goede zorgen vai gemeester van Terneuzc,,, Serlippens, die de schans met de daarbij behorende gronden in eigendom gekregen had en ze in een fraaie buitenplaats her schiep. Deze lusthof nam nog Al spoedig bleek het leven Toorai voor de gezinnen met lage inkomens te duur geworden en werd aanpassing gezocht door een algemene loonsverhoging van 5 Doch deze hogere lonen beïnvloedden de kostprijzen der producten weer in ongunstige zin en nieuwe prijsstijgingen wa ren er het gevolg van. Langzaam maar zeker nam de spanning tussen lonen en prijzen weer toe. Dit alles heeft ertoe geleid, dat ön de achter ons liggende weken de grote arbeidersvakcentrales met een aantal eisen naar voren zijn gekomen, die onder andere neerkomen op een nieuwe loons verhoging van 5 het invoeren van een prijsstop met een stren ge prijsbeheersing en een verho ging van de subsidies op het le vensmiddelenpakket. Zoals men weet. worden er door de Rege ring op sommige der eerste le vensbehoeften, de levensmidde len. uit het landbouw-egalisatie- fonds- aanzienlijke bedragen bij gepast- Dit is dus niet zoals som migen ten onrechte menen een steun aan de boer. Het omge keerde is eerder waar."De boei krijgt voor zijn producten slechts 4e kostprijs plus een zeker on- dememersloon. De consument wordt gesteund. Het overleg tussen de Rege- ging en de Stichting van de Ar beid, het lichaam waarin alle werkgevers en werknemers ver tegenwoordigd zijn, is nog in vol le gang. Doch reeds kan worden medegedeeld, dat de loonsverho ging nog de meeste kans van •dagen heeft. De overige wensen brengen zeer grote bezwaren mede. Een prijsstop met de daaraan verbon den prijsbeheersing vereisen een groot aantal ambtenaren- Teza men met de verhoging van de .subsidies op het levensmiddelen pakket zou dit een sterke ver- waring betekenen van de be groting, die het door de te nemen militaire maatregelen toch al zwaar re verduren krijgt. Bij een nieuw ernstig tekort op deze be groting dreigen alle gevaren van voorheen, zoals nieuwe devalua tie, nieuwe prijsverhogingen, loonsverhogingen enz- Mi verband met de zich thans in ons land voltrekkende ont wikkeling is het goed eens op de landbouwzijde van dit vraagstuk te wijzen- Vel? burgers menen, dat indien de voedingsmiddelen maar laag in prijs waren vele moeilijkheden opgelost waren. Lage prijzen voor de voedings middelen betekent lage prijzen voor de landbouwproducten. En dan doet dus de vraag zich voor af de prijzen der landbouwpro ducten te hoog zijn en of deze verlaagd kunnen worden. Het ware goed indien iedere Nederlander wist, dat de Neder landse boer zijn producten afle vert tegen prijzen, die een heel stuk beneden de wereldmarkt prijzen liggen. Zo levert de Nederlandse boer zijn tarwe, het broodgraan, in te gen een gemiddelde prijs van 22 cent per kilo- De wereldmarkt prijs Ggt 7 a 8 cent hoger. De Belgische boer, om er maar een te noemen, doch men zou hier voor evengoed de Franse of de Amerikaanse boer kunnen noe men, ontvangt voor zijn tarwe ongeveer 30 cent- Met vele ande re producten is het evenzo. Het is dus zeker niet zo, dat de boer teveel voor zijn producten krijgt. Met een product als de tarwe is het omgekeerde eerder het geval, hetgeen ook tot uiting komt in een verminderende uit zaai. Dat dus de uitweg uit de span ningen tussen lonen en prijzen gevonden zou kunnen worden in de landbouwsector, is ten enen male onjuist. De kostprijzen van alle landbouwproducten worden door een daartoe ingesteld In stituut nauwkeurig berekend en op deze kostprijzen wordt slechts een vrij gering percen tage als ondernemersloon ge legd. Dit percentage is zodanig, dat in jaren van een goede oogst de financiële uitkomst van een behoorlijk boerenbedrijf goed is te noemen. In jaren van slechte oogst echter kunnen deze uit komsten gemakkelijk negatief uitvallen. Als men daarnaast ziet de be tekenis die de Nederlandse landbouw, veeteelt en tuinbouw als deviezenbron heeft, zou het zeer kortzichtig zijn deze tak van welvaart nog verder te be knotten. De oplossing van het moei lijke prijs- en loonvraagstuk zal veeleer gezocht moeten worden in een opvoeren van de produc tie over de gehele linie, dus zo wel in de industrie als in de landbouw. Hiervoor zal echter ook nodig zijn een hogere ar beidsproductiviteit dan thans in vele gevallen geconstateerd kan worden. Dat hierbij een aanpas sing van het loonpeil aan het prijspeil niet kan uitblijven, spreekt vanzelf. b. De Indonesische aanspra ken zijn voorts gegrond op dè overeenkomst der R.T.C-, waarin werd vastgesteld, dat in een jaar tijd de status van Irian moet wor den vastgesteld. Indien Neder land de souvereimteit over dit gebied overdraagt, zal dat aan geen ander land dan Indonesië zijn. Wij baseren onze aanspraken niet op ethnologische gronden, zoals minister Spender naar vo ren bracht, want indien wij dat zouden doen, konden wij op de zelfde gronden ook op de onder Britse controle staande gebieden, zoals Noord-Borneo en Malakka, aanspraken laten gelden. Wij zijn dit echter niet van plan. c. Australië heeft geen recht ons te dwarsbomen in onze aan spraken ten aanzien van Irian, evenmin als v/ij Australië dwars bomen in het handhaven van zijn positie in Oost-Irian. d. Toen het Indonesische volk streed voor zijn onafhankelijk heid, heeft Australië verklaard, dat het de voorkeur gaf aan een democratisch en krachtig Indonesië als buurland boven Nederlandsch-Oost-Indië, dat on der koloniaal, autocratisch be stuur stand en dat geen steun had van het gekolonialiseerde valk. Ben democratisch Indonesië zal beter in staat zijn zijn onaf- De staking in de Antwerpse haven, die op 28 Juli begon, is nagenoeg afgelopen. Zaterdag ochtend waren de wervingskan oren weer open- 2000 Havenar beiders zijn aan het werk gegaan aan boord van 35 schepen. Te Gent zal men vermoedelijk vandaag weer aan het werk gaan. Te Brussel daarentegen is de staking nog volledig. In aansluiting op bovenstaand bericht vernemen wij, dat het bijkantoor te Vlissingen van de te Antwerpen gevestigde fa Scal- dis van het hoofdkantoor op dracht heeft ontvangen alle sche pen, wier belangen door de fa Scaldis worden behartigd, op te dragen van Vlissingen naar Ant werpen op te stomen in verband met de beëindigde staking in de haven van Antwerpen. hankelijkheid tegen buitenlandse agressie te verdedigen dan een koloniale staat, die niet de steun van het volk heeft, zoals duide lijk is bewezen bij de Japanse aanval op het voormalige Neder- landsch-Indië. Het bestaan van een onafhankelijke staat zal de Australische defensie ten goede komen en zulk een staat is te be schouwen als een natuurlijke bar rière voor Noord-Australië. e. Ten aanzien van de kwes- tie-Irian kan het Nederlandse volk kiezen, of het steun wil ver lenen aan Australië bij zijn ver zet tegen de aanspraken van In donesië of dat het versterking wil van de Nederlands-Indonesische Unie, waarmee dan het vooruit zicht wordt geschapen vari de be vestiging ener blijvende vriend schap tussen het Indonesische en het Nederlandse volk. f. Het Australische volk dient zich er van bewust te zijn, dat een goed begrip van onze aan spraken een blijvende vriend schap zou vestigen tussen de vol ken van Indonesië en Australi- 'als buurlanden. voor zijn nationalistische par tij in beide huizen van het Par lement. De candidaten van de partij der nationalisten wonnen alle 6 zetels die Z. W.-Afrika in het Z. Afrikaanse parlement bezit en 15 van de 18 zetels in de Z. W. Afrikaanse wetgevende verga dering. De verenigde partij van Smuts behaalde hier 3 zetels. 22.467 van de 23.794 kiezers ■brachten hun stem uit, van wie 12.434 op de nationalistische en 10.033 op de verenigde partij. De nationalistische Regering zal thans in de Volksraad van de Unie over een meerderheid van 12 zetels Ibeschikken, de nationalistische „speaker" niet inbegrepen, en in de Senaat over een meerderheid van 5. Volgens waarnemers zal Malan thans bijna ongehinderd volle dige uitvoering kunnen geven aan zijn politiek van apartheid (scheiding der rassen). Alexis Kyroe, de permanente Griekse afgevaardigde in de V. N„ heeft op een persconferentie de in de Veiligheidsraad door de Sowjetrussische afgevaardigde geuite beschuldiging inzake „wreedheden in Griekenland" van de hand gewezen. Kyroe daagde Malik uit de naam te noemen van ook maar één „vaderlander" die sinds de laatste vergadering der V. N. werd terechtgesteld. „Indien de Sowjetrussische afgevaardigde zo veel belangstelling toont voor Grieken, waarom toont hij dan niet dezelfde belangstelling voor duizenden personen, die ieder jaar in de Sowjet-Unie worden gedood zonder enige hoop op beroep op een internationale organisatie?" Kyroe vroeg ook, wat gebeurd was met de 17.000 Grieken, „die met geweld door de Sowjet-Re- gering van de Kaukasus naar Kazachstan in Siberië werden gevoerd." Volgens door de Indische am bassade te Parijs ontvangen be richten is uit luchtverkenningen boven de gebieden!, waag. de aardbevingen van Assam en Ti bet zijn voorgekomen gebleken, dat zich een ramp zonder weer ga in de geschiedenis van India heeft voorgedaan. Ruim 5 mil- lioen personen zijn dakloos en blootgesteld aan stortregens en aan de moesson. De stad Dibroughar is volledig vernield en van de rest van de wereld afgescheiden. In dit orkaanseizoen heeft ibo- ven de Nederlandse bovenwind se eilanden St. Maarten, Saba en St. Eustatius een gevaarlijke orkaan gewoed, waarvan de na dering uit het Oosten uit de richting van Antigua was aan gekondigd. Het vliegveld van St. Miaarten kwam door hoge zeëen onder water te staan en de radiomast woei om. De Z.-Afrikaanse Minister- Pres. Daniël Malan is thans verzekerd van de meerderheid HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Biosc. „Tarzan en de Luipaardkoningin". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Biosc- „De koning Ier wildernis". Nadat de delegatie der Ambon- nese oud-K N.I.L -militairen hun eis tot terugvoering naar Ambon reeds maanden ge'eden aan hun commandanten hadden kenbaar gemaakt, heeft de delegatie aan Uwe Excellentie een memoran dum overhandigd, waarin nog maals hun eis tot repatriëring werd gesteld. Op dit gemotivee- de memoran dum ontving de delegatie 30 Aug. 1950 het volgende antwoord van generaal Mojet: 1. Op grond van dienstvoor- waarden wordt het recht van be trokkenen erkend om in Indone sië naar de gewenste- landstreek terug te keren. De Nederlandse regering zal alles in het werk stellen om rea lisering daarvan te bewerkstel ligen. 2. Ook de Unci onderschrijft het belang ener tijdige en regel matige afwikkeling en zal stellig haar hulp verlenen om tot de ge wenste oplossing te kunnen ge raken. 3. Dat daartoe evenwel vol strekte voorwaarde is, dat de be trokkenen zich volkomen disci plinair gedragen en ook buiten dienst zich onthouden van wan ordelijkheden, aangezien anders de mogelijkheden aanmerkelijk verminderen en zelfs in gevaar zouden komen. De delegatie van Ambonnese oud-K.N.I.L.-militairen is in he vige mate ontsteld over dit ant woord, omdat dit antwoord hen ui precies dezelfde onbeschermde toestand laat als een half jaar geleden. Met een erkenning van de ver plichting der Nederlandse rege ring zijn mijn landgenoten niet gebaat. Indien niet spoedig, al thans vóór het vertrek der laat ste Nederlandse troepen, de daad tij het woord wordt gevoegd, is het ergste te vrezen voor mijn tot wanhoop gedreven landgeno ten, die geleerd door de les van Makassar, voor het behoud van hun leven en hun gezinnen moe ten vechten. Er zij hier nog eens uitdrukke lijk op gewezen, dat er geen en kele reden zou zijn geweest voor mijn landgenoten om „wanorde lijkheden" te plegen, indien de Nederlandse en de Indonesische legering het toepasselijke leger- recht waren nagekomen. Mijn landgenoten verlangen slechts recht, niet meer, maar dan ook niet minder. Enige dankbetuiging voor het in de waagschaal stellen van hun levens voor Nederland hebben zij niet ontvangen, maar wel mo gen zij eisen en zijn zij voor het behoud van hun leven verplicht te eisen, nakoming van de door de Nederlandse regering en gene raal Buurman van Vreeden gege ven belofte van repatriëring. Met woorden alleen zijn zij niet gebaat. Woorden schaden zelfs, indien niet dienovercen- ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door JELLE DKAAISMA. 66) Nadruk verboden. „Ja," antwoordde Klaas rustig, terwijl hij de as van zijn sigaar tipte. „Kijkt U eens, toen ik, en kele weken geleden van de nota ris het bericht ontving, dat oom Willem v/as overleden, ben ik naar zijn kantoor gegaan en daar werd mij medegedeeld, dat ik de erfgenaam was van' een hypo theek-vrije villa en een bedrag van ongeveer honderdzeventig duizend gulden. Ik wist toen wel, dat oom Willem een leven had geleid, dat nu niet bepaald in or de was, maar ik heb er verder niet bij stilgestaan en ik heb mij ook niet afgevraagi, hoe oom Willem ineens aan deze villa en dat bedrag aan geld is gekomen. Dat zult u mij niet kwalijk ne men, want als je als gewoon wa- genbestuurdertje bij de tram plotseling zo'n erfenis in je schoot geworpen krijgt, ben je in de eerste plaats blij en verrast en geen ogenblik ga je denken: Is het wel zuivere koffie? Maar nu ik weet, wat oom Willem in zijn leven voor schelmstreken heeft uitgehaald, ligt het natuurlijk voor de hand, dat zowel de villa als het geld op oneerlijke wijze verkregen zijn. Dat staat tenmin ste voor mij nu onomstotelijk vast. En gestolen goed, daarop rust nooit zegen, zei mijn vader altijd. Ik wil eerlijk door het le ven en desnoods met hard wer ken mijn brood verdienen. Mijn heer de directeur, u hebt maar een deel van de gestolen buit te rug, zij het dan ook het belang rijkste deel. Maar de villa en het geld, dat op 't ogenblik op mijn naam op de Bank staat, zijn een deel van de buit. Althans, zo beschouw ik het. Ik zal er van daag nog voor zorgdragen, dat een en ander op de naam van Uw maatschappij gezet wordt, want ik wil er geen dag langer van profiteren. Zou ik zulks wel doen, dan ben ik even schuldig als mijn oom het geweest is." „Mijnheer Sweers, het pleit slechts voor Uw mentaliteit, dat u dit aanbod doet. Maar de maat schappij kan dit niet aanvaarden. E, is voor ons namelijk geen en kel bewijs, dat de villa, die thans Uw eigendom is, gekocht is van de opbrengst van de inbraak." '„Pardon, mijnheer, dat bewijs is er wel. Pluijmers heeft een verklaring afgelegd, waarin is medegedeeld, dat mijn oom na de inbraak van een deel van de op brengst de villa in Overveen ge kocht heeft. Derhalve is dit on rechtmatig verkregen eigendom. En aangezien ik niet van plan ben, om de schurkenstreken van mijn oom te continuëren, wil ik c'ezc villa niet houden, noch het geld, dat op mijn rekening op de Eank staat. Het is alles ter uwer beschikking." De directeur keek de jongeman, die een kleur van opwinding had gekregen, goedkeurend aan. „Bravo, mijnheer Sweers, zo mag ik het horen. Hieruit blijkt wel, dat u uit een ander, veel edeler houtsoort bent gesneden dan wijlen uw oom. Goed, na mens onze maatschappij accep teer ik.beiden, maar ik draag u op het beheer over de villa en het geld te nemen tot op het ogenblik, dat de overdracht offi cieel heeft plaats gevonden. Ten slotte mag ik niet toestaan, dat de villa onbewoond blijft. Ik ver zoek U dus mijnheer Sweers, om voorlopig in Overveen te blijven wonen." „Welnu," antwoordde Klaas na enige aarzeling, „als u zulks wenst, zal ik mij er naar schik ken. Ik hoop echter, dat het niet te lang zal zijn." „Maar wat bent u van plan te gaan doen, als wij de villa in ons l ezit hebben genomen? Als ik het wel heb, was u indertijd wage bestuurder bij de Haarlemse tram en hebt u, nadat u de erfenis in ontvangst nam, uw ontslag ge nomen." „Inderdaad," antwoordde Klaas droefgeestig, „dat is misschien de grootste stommiteit geweest, die ik uitgehaald heb. Die erfenis heeft me vanaf de eerste de beste dag niets anders dan narigheid gebracht. Enfin, ik zal naar een andere baan moeten uitzien. Bij de tram kan ik natuurlijk niet meer terug komen-" (Wordt vervolgd.) komstig wordt gehandeld. De herhaaldelijke belofte van zelf beschikkingsrecht aan het Am bonnese volk en het in de steek laten van dit volk, hetwelk reeds vier maanden voor dat zelfbe schikkingsrecht moet vechten, hebben bij het Ambonnese volk het vertrouwen in de Nederland se regering zoal niet geheel weg genomen, dan toch zeer geschokt. Ik moge de regering nogmaals dringend verzoeken haar ver plichting tot repatriëring van mijn landgenoten te willen nako men en mij spoedig te willen me dedelen, vanwaar en met welke schepen zij worden gerapatrieerd. Slechts met een duidelijk ant woord zal de rust bij mijn land genoten en hun gezinnen en hun vertrouwen in de beloften der Nederlandse regering kunnen te rugkeren". De rechtbank te Greenville (Tenessee) heeft Alfred Dean Slack, die in Juni werd aange houden, onder beschuldiging van spionnage in oorlogstijd ten voordele van de Sowjet-Unie. Slack, die van 1943 tot 1944 als chemicus werkzaam was bij de Holzston Ordnance Works" zou aan Harry Gold een monster ter hand hebben gesteld van een speciale springstof, die toen werd gefabriceerd, met het doel het monter aan Russische spionnen door te zenden. De zaak van Slack wordt met die van Fuchs in verband gebracht. De Qandese Vakbond en de 3 grote scheepvaartmaatschappij en van Brits Columbia zijn het eens geworden over het beëindi gen vg,n de scheepsstaking aan de Westkust. De basis van de overeenkomst is gelijk aan die, walarmede de spoorstaking in het begin van vorige week ein digde. Turks contingent voor Korea wordt verzekerd Volgens het nieuwsbulletin van de Scandinavische lucht vaartmij heeft de Turkse Re gering alle 4500 militairen, die zij naar Korea zal stellen, laten verzekeren voor de luchtreis van Turkije naar het front. Het hele Turkse contingent zal per vlieg tuig naar het Verre Oosten wor den overgebracht. Het is voor de eerste keer in de geschiedenis dat een heel leger wordt verze kerd aldus het bulletin. De ver zekering is afgesloten bij Loyds in 'Londen. Pres. Truman heeft in zijn radiorede „een praatje bij de haard" verklaard, dat hij vlak voor het begin van de uitzending bericht had ontvangen van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, dat Grie kenland het voornemen te ken nen heeft gegeven, onmiddellijk troepen naar Korea te zenden. Griekenland had Trygve Lie hiervan in kennis gesteld. Tru man noemde dit „'goed nieuws". Volgens een mededeling van het Burea der Zuid-Molukken te 's-Gravenhage heeft de heer Lokollo, vertegenwoordiger van de regering der Zuid-Molukken, uit Den Haag aan de heer Spen der, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, in naam van het gouvernement der Zuid-Mo lukken telegrafisch algehele in stemming betuigd met minister Spenders verklaring over het standpunt, dat Australië inneemt met betrekking tot de staatkun dige toekomst van Nieuw-Guinea. .veroveren, u.i. staat Zwart nu 32, 13—18; 11. 4137, 9—13: 12. 'ook gewonnen.) 45—40, 16—21; 13. 29—24 (Een j 52. 39—33, 23—?9?? (Zwart ziet vereenvoudiging. Interessanter enkele ruileft in het verschiet via ware geweest-29 2^ óf 2823, 33—29 enz. en zoekt deze te voor- enz., hoewel hét begrijpelijk is, komen, maar geeft juist daar- Wit speelt en wint. vindt dan een snoer kralen. En zo zijn er zoveel dingen, waarbij men de fantasie een beetje kan laten meespreken om de kinde ren aardig en leerzaam speel goed te bezorgen. 18.20 Gram.; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nws.; 19.30 Koor; 20.50 Gram.; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Orkest; 22.00 Nws.; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws.; 23.05 Gram. o vcticciia up AO üU^UblUS J.I» Uil Tandjong Priok vertrokken en heeft 908 passagiers aan boord. Onder hen bevinden zich de mi litairen behorende tot de 42e I. B. W-, (infanterie-brigade- werkplaats).

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2