De oorlog in Korea Toespraak van Truman DE VEILIGHEIDSRAAD Attlee antwoordt Churchill dHwk arine-4* ;e pijnstillend n in 1 tablet hevige aanvallen der noordelijken. ,V.N.-STRIJDKRACHTEN IN DE MINDERHEID," ALDUS MACARTHUR. Zondagmorgen zijn in het Zuidelijk deel van de verdediging der V.N- weer hevige gevechten begon nen. De Amerikanen deden een tegen-aanval in de bocht van de Naktong, 'terwijl de Noordelijken hun aanval hernieuwden op de toegangsweg naar Poesan. Hier drongen zij op verschillende punten door het 48 km brede front der Amerikanen, daar waar de Nam en de Naktong samenstromen. Hier werden een bataljon en een artillerie-batterij afgesneden. Indonesië in de VN President Truman heeft verklaard, dat de gevechten in Korea niet tot een „algemene oorlog" zullen leiden „tenzij de communisten andere legers en andere regeringen in de strijd mochten werpen". In zijn radiorede, die in een toon van „een praatje bij de haard" werd gehouden, belicht te de president een program in 8 punten, dat bestemd is om een einde aan de oorlog in Korea te maken. Hij zeide met klem, dat „de communistische invasie in Korea haar hoogtepunt had bereikt". Het enige dat ons te doen staat is deze invasie vernietigend af te slaan- Onze sol daten en ook de leiding der V.N. geloven dat de aanval inderdaad neergeslagen zal worden". „GEEN IJZEREN GORDIJN TUSSEN OOST- EN WEST-EUROPA". De Britse Minister-President Attlee heeft Zater dagavond in een radiorede verklaard, dat de politiek van zijn regering er nimmer op gericht was geweest, een „ijzeren gordijn" te plaatsen tussen de handel van Oost- met West-Europa. De levering van machines aan Rusland is het resul taat van een tussen Groot-Brittannië en Sowjet-Rus- land gesloten overeenkomst „in ons wederzijds be lang" aldus Attlee. „Groot-Brittannië heeft levens middelen en constructiehout in ruil voor machines en grondstoffen van de sterlingzone ontvangen. Rusland is de verplichtingen van de overeenkomst nageko men en wij komen de onze na". Amerika stelt commissie van onderzoek voor DE V. S. EN FORMOSA. EXECUTIE OP FORMOSA. VERLENGING DIENSTPLICHT IN BELGIE. NOG STEEDS AARDSCHOKKEN IN ASSAM. DE STAKING IN FINLAND. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. tvige pijnen 0 het ;k maken, nee® èm RIHE „4". Elk tablet ineesmitJdeieib 'lie luk wereldbereeea len als bestrijders itiek, menstruatie-, old-, kiespijn emu ÏRWACHTTNG GWATER. V Frankering bij Abonnement: Temeuzen nirecteur-Hoofdredacteur f. van de Sande. Eedactie-adres. „jctraat 55-57 - Temeuzen TJS - Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3 90 kwartaal- Per week 30 Losse nummers 6 cent per cent. MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950. 6e Jaargang No. 1517. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm IS «0C minimum per advertentie IJfè Rubriek Kleine Adverteattet: f regels 60 ct.; iedere regel CL Vermelding onder nummer B» reau van dit Blad 15 cent tam*? Inzending advertenties tot Au namiddags 2 uur. In de afgelopen 24 uur hebben vliegtuigen der V-N. 717 vluchten uitgevoerd, een record in de Ko reaanse strijd. Vier vliegtuigen gingen verloren. Een der be stuurders werd gered. Het lot der anderen is niet bekend. De luchtmacht der Noordelijken viel in het gebied van het Zuidelijk front op minstens vijf plaatsen aan. Volgens Radio-Pjongjang heeft de Noordkoreaanse luchtmacht in een luchtgevecht boven Tae- goe drie Amerikaanse gevechts vliegtuigen neergeschoten. Tus sen 25 en 30 Augustus zouden 17 vliegtuigen der V.N- door het af weergeschut zijn neergehaald. Zondag zijn de Engelse troe pen, die vijf dagen geleden in Korea aankwamen en hun kamp opsloegen, naar het front opge trokken. Zij zijn aangesloten bij een formatie der V.N., die reeds contact heeft gehad met de Noord-Koreaan.se strijdkrachten. Dagen lang reeds patrouilleren schepen van de vloot der V.N. langs de Westkust, doch tot nog toe is nog geen schip der Noord- Koreanen in zicht geweest. Volgens een communiqué van Mac Arthur hebben de Noordko reaanse strijdkrachten Zaterdag- VOLGENS PALAR SPOEDIG TE VERWACHTEN. De „New York Times" schrijft, dat volgens rapporten, die in Den Haag uit Djakarta zijn ontvan gen, Indonesië binnenkort een verzoek zal indienen om tot de Verenigde Naties te worden toe gelaten, aangezien de Indonesi sche regering van mening is, dat een derde partij de kwestie Nieuw-Guinea aan de V.N. zal voorleggen. Deze derde partij wordt niet genoemd, maar men is van mening, dat de Sowjet- Unie de kwestie-Nieuw Guinea zou kunnen gebruiken in haar huidige campagne om Azië voor zich te winnen door de Westerjse mogendheden ervan te beschul digen, dat zq het Verre Oosten exploiteren en koloniseren. De Indonesische regering zou van mening zijn, dat het haar zaak zou kunnen schaden, wanneer zij geen lid van de V.N. was- Naar aanleiding van dit artikel heeft Aneta zich tot de heer Pa- lar gewend- Deze verklaarde, dat het hem niet bekend was, dat de Indonesische regering plannen had, zoals in de New York Times waren beschreven. De heer Pa- lar wees er op, dat de kwestie- Nieuw Guinea volgens de R.T.C. niet voor de V.N. gebracht kon worden, vóórdat de besprekingen tussen de beide partijen waren mislukt. De heer Palar verklaarde, dat de Indonesische missie ieder ogenblik een verzoek tot lid maatschap van de V-N. zou kun nen indienen, maar zij wacht „op het juiste ogenblik". Dit ogenblik zou komen, indien de Indonesi sche regering ervan overtuigd was, dat haar verzoek niet de in ternationale spanning zou ver meerderen, daar zij anders vrees de, dat het alleen maar nadelig zou zijn voor Indonesië zelf en voor de hele wereldsituatie. De heer Palar achtte de mogelijk heid niet uitgesloten, dat het ver zoek binnen enkele weken zou worden gedaan, zodat indien hierop gunstig werd beschikt, de Indonesische delegatie nog zou kunnen deelnemen aan het laat ste deel van de Assemblée, die 19 September begint en waar schijnlijk tot half December zal duren. avond een algemene aanval uit gevoerd langs de Noordelijke li nie der V-N. Een stuk hoog gele gen gebied ten Zuiden van Kigje werd veroverd, doch verder was hun winst slechts gering. Op het Westfront werden de Noordelijken in bedwang gehou den, doch kleine eenheden vallen nog de 25ste divisie aan. Het ge bied van de tweede divisie is thans meer gestabiliseerd dank zij tegenaanvallen van Ameri kaanse regimenten uit stevige verdedigingstellingen. Veel klei ne eenheden, die Zaterdag ach terbleven, wisten door de linies der Noordelijken heen te komen en zich bij hun divisie te voegen. Volgens de laatste berichten is de zware strijd in de N.W.-hoek van de verdedigingsmuur der V. den onder een gemeenschappe- N- in Korea voor de Zuid-Korea- orde in de wereld te handhaven, nen gevaarlijker geworden, nu aldus de President. Indien orde zich kleine groepen Noordelijken en wet niet gehandhaafd werden binnen 15 km van Taegoe bevin- zou men zich tegen over de ver ben schrikkingen van een nieuwe Op het voornaamste Westelij- wereldoorlog geplaatst zien „en ke front waren de Noordelijken wi] voor ons deel hebben me bijna 5 km opgetrokken van hun bet plan dit te laten gebeuien bruggenhoofd aan de Naktong. De gehele verdedigingsring van ruim 190 km breedte staat aan een nieuwe algemene aanval der Noordelijken bloot- Toen de Amerikanen na hevige strijd Zondag Jongsan binnen trokken, werden 4000 Koreaanse burgers noodgedwongen uit deze stad geëvacueerd. Volgens een correspondent van Reuter zijn de mariniers na de herovering van Jongsan weer enkele kilo meters voorbij deze stad verder getrokken. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse tweede divisie, heeft deze divisie ten Noorden en ten Zuiden van Jongsan zich waaiervormig verspreid om te pogen de cirkel om dit -strate gisch belangrijke knooppunt van wegen uit te breiden. Naar het Zuiden oprukkende eenheden be reikten de Noordelijke oever van de Naktong, enige km ten Noor den van Tsjirwon, op het punt waar zij in Oostelijke richting stroomt. Andere eenheden ruk ten ten Noorden van Jongsan op naar Tsjangnyjong, waar de toe stand „bewegelijk" wordt ge noemd- De President sprak opnieuw de hoop uit, dat het Chinese volk „niet misleid of gedwongen zal worden deel te nemen aan de strijd tegen de Verenigde Naties en tegen het Amerikaanse volk, dat steeds zijn vriend was en het nog is". „Alleen het communistische imperialisme, dat reeds met de verbrokkeling van China is be gonnen, heeft er baat bij dit land in een oorlog mee te sleuren", aldus de President- In een belangrijke verklaring over het buitenlands beleid waarschuwde de President de Sowjet-Unie, dat zij geen te kleine dunk moet hebben van de economische kracht van Ame rika, wanneer het genoodzaakt wordt zich te verdedigen en de vrede te bewerkstelligen. „Hit- tel en de Japanse generaals heb ben zich 10 jaar geleden deerlijk misrekend", zo zei hij „toen zij meenden, dat wij niet bekwaam waren onze economische kracht te gebruiken om de agressie te overwinnen". „Laat mogelijke aanvallers deze aanvallers deze fout heden niet maken" aldus de President, die aankondigde, dat hij de vol gende week een dergelijke toe spraak zou houden over het „thuisfront". Hij zeide te willen verklaren wat de regering van plan is en „hoe ieder burger zijn aandeel op zich kan nemen in het kader van de inspanningen van de natie. Wij wensen, dat de rest van de wereld duidelijk begrijpt wat onze doelen en onze hoop zijn". Hij gaf daarna een opsom ming van zijn acht punten en nodigde alle landen van de we reld „zonder uitzondering" uit zich „in dit grote werk" bij Amerika te voegen. 1. Men dient te trachten vrede en veiligheid te bereiken door middel van de V. N. 2. Korea dient een vrij, onaf hankelijk en verenigd land te worden. 3. Voorkomen dient te wor den, dat de gevechten in Korea zich tot een „algemene oorlog" uitbreiden. 4. Op het Chinese volk dient een beroep te worden gedaan zich niet in de Koreaanse oorlog te mengen en te strijden tegen de strijdkrachten der V- N. 5. Oplossing van de kwestie van Formosa op vredelievende wijze door een internationale regeling. 6. Vrijheid voor alle landen van het Verre Oosten. 7. Verwerping van alle agres sieve en preventieve oorlogen. 8. Mobilisatie van alle hulp bronnen teneinde de kracht te scheppen, welke de vrede stabiel zal maken. Amerikanen strijden thans in Korea met mannen van vele lan- lijke banier teneinde wet en Truman gaf een overzicht van de „pogingen van de Verenigde Staten om een rechtvaardige en durende wereldvrede te berei ken" en van de „verlamming van deze inspanning door de Sowjet-Unie". Hij gaf voorts een overzicht van de gebeurtenissen in Korea en de hulp van andere landen aan de Verenigde Naties in de strijd. „Terwijl wij ons opmaken om ons in de voor ons liggende dagen sneller te bewapenen en terwijl wij streven naar een overwinning der V. N. in Korea, moeten wij duidelijk zien waarin wij geloven en wat wij pogen fe doen. Wij wensen ook, dat de rest van de wereld duidelijk be grijpt wat ons doel en onze hoop is". Amerika had het handvest der Verenigde Naties getekend en daarmede plechtig beloofd te streven naar vrede en veiligheid door middel van deze organisa tie. Amerika had zijn woord ge stand gedaan en was de Ver enigde Naties twee maanden ge leden in Korea te hulp gesneld, „wij zullen nooit van deze be lofte terugkomen". Amerika had geen ander doel in Korea dan dit land tot een verenigde vrije en onafhanke lijke natie te maken. Amerika wenste Formosa noch enig deel van Azië voor zich zelf- De missie van de zevende Ameri kaanse vloot was Formosa bui ten het conflict te houden. Ame- rika's doel was niet verovering doch vrede. Amerika was voor vrijheid in het Verre Oosten. Daarom streed men in Korea en daarom had Amerika de Philip- pijnen geholpen een onafhanke lijk land te worden en ook an dere Aziatische landen had Ame rika hierin gesteund- De Sowjet-Unie had nog nooit vrijwillig een verworven gebied in het Verre Oosten opgegeven en het heeft nog nooit onafhan kelijkheid geschonken aan een land, dat onder haar overheer sing is gevallen, aldus de Pre sident. Truman besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „De taak, die aan ons geliefd land is toegevallen, is een belangrijke. Bij de uitvoering hiervan vragen wij God ons te reinigen van alle zelfzucht en laagheid en ons kracht en moed te geven voor de komende tijd". De moeilijkheden tussen de twee families op Kreta zijn nu opgelost. Het „ontvoerde" meis je, Thassoula, is met haar „ont voerder" getrouwd. Aldus antwoordde Attlee op de een week tevoren door de radio uitgezonden rede van de opposi tieleider Churchill, die had ge zegd, dat een Britse staalfabriek machine-werktuigen voor Rus land produceerde voor fabricage en herstel van tanks- Volgens Attlee zijn er orders gegeven om het bekend worden van militaire geheimen aan Rus- Amerika heeft in de Veilig heidsraad een resolutie ingediend die voorstelt een uit Zweden en India bestaande commissie in te stellen voor een onderzoek naar de klacht van het communisti sche China over liet bestoken van doelen in Mantsjoerije door een Amerikaans vliegtuig. De com missieleden zouden een vrijgelei de moeten hebben. De resolutie zal deze week be sproken worden. India en Zwe den waren gekozen, omdat deze landen diplomatieke betrekkin gen met het communistische Chi na onderhouden- In het verdere verloop van de vergadering verzocht Sir Glad- wyn de Zuidkoreaanse vertegen woordiger plaats te nemen, daar het Koreaanse vraagstuk agen dapunt nummer één was- Malik (Sowjet-Unie) viel Sir Gladwyn aan over diens oesluit. Hij herinnerde er aan, dat de Sowjet-delegatie in Augustus had voorgesteld vertegenwoordigers van beide partijen uit te nodigen. Met negen stemmen tegen één (Sowjet-Unie) werd besloten de Zuidkoreaanse afgevaardigde te horen. Engeland onthield zich. De Raad heeft daarna het Rus sische voorstel om behalve een Zuidkoreaanse vertegenwoordi ger ook een Noordkoreaan tot de debatten uit te nodigen, verwor pen en wel met acht stemmen te gen, twee vóór (Sowjet-Unie en Joego-Slavië), terwijl Egypte niet aan de stemming deelnam. Het State Department heeft een persbericht tegengesproken, volgens hetwelk het in het ge heim, via de Indische Minister- President Pandit Nehroe, aan de communistische Chinese regering zou hebben beloofd, dat de Ver enigde Staten Formosa niet zou den overnemen- De Chinese nationalisten heb ben de 31-jarige oud-ambtenaar van het ministerie van defensie Tsjen Ling terechtgesteld we gens spionnage voor de Chinese communisten. Het nationalistische hoofd kwartier heeft tevens een lang document gepubliceerd over spionnage ten behoeve van Rus land op Formosa en in Zuid- Oost-Azië. De militaire dienstplicht in België wordt van één jaar ver lengd tot twee jaar. De dienstplichtigen zullen op 19-jarige leeftijd in plaats van op 20-jarige leeftijd onder de wa penen worden geroepen. Van de lichting 1945 af kunnen de soldaten, die hun dienstplicht reeds hebben volbracht, weer worden opgeroepen voor herha lingsoefeningen voor vier maan den. In Opper-Assam doen zich nog steeds aardschokken en water vloeden voor. De bevolking van Dibroegarh is na krachtige schokken Vrijdagnacht en Zater dagmorgen weer in de open lucht gaan kamperen. Sedert de grote aardbeving van 15 Augustus zijn reeds meer dan 250 aardschokken waargenomen bij een gemiddelde van 12 per dag. Ingenieurs doen al het moge lijke om-het gevaar van water vloeden uit de Brahmapoetra en haar zijrivieren te keren. Dakota's van de Indische luchtmacht blijven voedsel uit werpen boven de getroffen ge bieden van Pasighart, waar de Dihang buiten haar bedding is getreden. Minister-President Pandit Nehroe begint vandaag een tocht door de getroffen streken. Hij heeft telegrafisch hulp toegezegd gekregen van de Unesco. Vierduizend arbeiders in de Finse houtproductenindustrie hebben zich aangesloten bij de staking van de metaalarbeiders voor loonsverhogingen tot zestig procent. Het totaal aantal sta kers is hierdoor gebracht op tachtigduizend. De agrarische Minister-Presi dent, Urho Kekkonen, heeft ver klaard, dat het parlement zou worden ontbonden, wanneer het geschil niet spoedig werd gere geld- De levering aanjRusland van oorlogsmateriaal Diplomatieke functionarissen te Washington verklaren te ver wachten, dat de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson, weldra met Engeland en Frankrijk bespre kingen zal voeren over maat regelen om de „achterdeurtjes" waardoor oorlogsmateriaal de Sowjet-Russische invloedssfeer zou kunnen binnenkomen „af te grendelen." De V. S. zouden de kwestie waarschijnlijk op de a-s. bijeen komst te New York van de Mi nisters van Buitenlandse Zaken der Westerse gróte drie ter sprake brengen. sische inspecteurs in Britse fa brieken te voorkomen. De (Britse exporten naar de Sowjet-Unie hadden geen schar de gedaan aan de voorziening van Engeland zelf of andere ex porten. Churchill noch zijn col lega's hadden ten tijde van het sluiten van de overeenkomst met Sowjet-Rusland geprotesteerd Anderhalf jaar geleden wanen stappen gedaan om te verzeke ren, dat geen goederen vat groot strategisch belang zouden worden geëxporteerd, behalve in geval van overeenkomsten, die reeds vóór. die datum gesloten waren. Hiervan was mededeling gedaan aan het Lagerhuis dooi: de Minister van Handel. Attlee verweet Churchill, dal hij Groot-Brittannië steeds neer haalde in zijn redevoeringen, die in het buitenland bekend werden en dat hij daarmede het nationale belang schaadde- „In de laatste 20 jaar", aldus Attlee, „schijnt Churchill het parlement hoofd zakelijk te hebben beschouwd als een plaats om redevoeringen tt houden. Hij komt op als een pri madonna, houdt zijn rede en dan ziet men hem niet meer, behalve soms bij het vraaguurtje"- Ten aanzien van Churchills critiek op de regering met be trekking tot haar houding legKt over het plan-Schuman zeide Attlee, dat Churchill „heel goed wist, dat Schuman niet meende wat hij zeide, toen hij aandrong op het aanvaarden van een bo vennationale autoriteit als voor waarde voor deelneming aan de besprekingen over het plan. Churchills vrienden hadden later te Straatsburg gepoogd juist die dingen uit het plan verwijderd te krijgen, die de Britse regering niet had kunnen aanvaarden- ze waren echter tot de conclusie ge komen, dat die punten door de auteur van het plan als essen tieel werden beschouwd. Attlee verweet Churchil voorts, dat hij teveel opging io partijpolitiek. Hij wees de be schuldiging van de hand, dat de regering kortzichtig gehandeld zou hebben door niet terstond Britse bataljons van Hongkong naar Korea te zenden. „Men had ons verklaard", aldus Attlee, „dat een evenwichtige strijdmacht zoals wij aanboden, ook al zou deze noodzakelijkerwijze later arriveren, van meer nut zou zijn- Pas later kregen wij een verzoek om terstond infanterie te zen den". medegedeeld door het KN-MX te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Enige regen of motregen. Zwaar bewolkt met enige xeger. of motregen en in de namiddag enkele opklaringen. Matige to" krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen dar gisteren. DINSDAG 5 SEPTEMBER, Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7-11 7.36 8.26 8.36 run. 8.13 853 9.® ZON- EN MAANSTANDEN. Sept. 4 5.55 19.22 21.51 15.01 5 5.57 19.20 22.34 16.13 6 5.59 19.17 23.32 17.05 regels 60 ezsrc minimum pt», mmer of Adm* er. amiddags 2 nd wordt raas.' e mening Soege- gebied nog gro en van onder nemers mog*B*ï oog op de nöes- erk en paraat ~e óór ons liggen«e ulk een kraehfc- ;end vereist heeft in wers- ;ewekt de beper- gering wens) «p e vergunning t«ï van bijslagen «p Lssen boven 0. Nu de wegvas. g van het loer. is gekozen, moe r worden ge watt: vervallen in ét dergelijke maar Uerend effect te y bekend worden it de middengroe- ten en de hoger? afgelopen jaK.'. hun positie wöér Ie door de belas materiële achter- ondergaan- 'sorganisaties aer ijnsel zéér ongr oog op de noot :eit te stimulerer personeel in «f j steunen daarom de Stichting var. ie Regering hee-r oegrenzing in pen geldende ver in vervallen, ring zijn de werk- ities van oordeel onistische prijsbe ;emotiveerde prijs t kracht moetet gegaan. Zij stem et voornemen «m le maatregelen te en aantal voot het frd belangrijke ai blijken zou, dat «e i vèrhoogd boven twoord mag wor- optreden door i- behulp van 4* js. en Hamsterweï st en ook hunner- ij met nadruk he> op het hoogst af ige, dat gelegen i- de tegenwoordige en toepassen van gemotiveerde prii- door het K-N.M.I- ildig van Zaterdag- vond. lijk regen., k zwaar bewolkt ter brekende bewoL Noorden van het e tot matige wind s richtingen, maar en veranderlijk- In in het land tijdelijk id-Westelijke wind, atig afnemend en r richtingen tusser rd- Weinig verande- iraturen. 10 SEPTEMBER v.m. 0-36 1.11 1.51 2.01 n-m. 1252 1.28 2.68 2.1Ï 11 SEPTEMBER v.m. 1.19 1.54 2.34 2.44 n-m. 152 2.07 2.47 257 Liberale partij door de Conser vatieve leider Churchill". De 9,1 procent van het aantal uitgebrachte stemmien bij de vo rige verkiezingen van de Libe ralen zou een overwinning voor de Conservatieven heibben be tekend. - AVONTUREN VAN AMERI KAANSE SOLDATEN. 17 Amerikaanse soldaten, die 6 dagen van hun onderdeel wa ren geïsoleerd door oprukkende N Koreaanse troepen zijn in Jongsan opgedoken- Drie van kameraden liepen op een nacht langs de kant van de weg en ontmoeten een grotep N.-Korea- nen. „Zij riepen „hai" (een Ko reaanse groet), waarop wij „hal" terugriepen en verder gingen" aldus Vam Hossen. I Het gat waar de grond is ingestort, is 15 meter diep. Op de bodem van de mijn schacht staat de modder 4% meter diep. Bij de ingang van de mijn dat alle artuteien van ueze wei. opnieuw in werking zullen tre den. Op grond hiervan kan zo nodig op de bestaande organisatie an distributiekringen een nieuw distributie-apparaat worden op gebouwd. van niet-militaire personen of li chamen mogelijk te maken." Aan deze maatregel behoeft geen bijzondere betekenis te wor den gehecht. ZON- EN MAANSTANDEN Sept. 9 6.04 19.10 2.04 18.32 10 6.05 19.08 3.29 18.47 11 6.07 19.06 4.54 19.06 12 6.08 19.03 6.19 19-11

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1