Wat de Russische Luchtmacht waard is Evolutie en Wisselwerking „Vond U het prettig in Nederland? „Rotterdam-Ahoy gesloten Vliegtuigproductie zichtbaar door IJzeren Gordijn tweede blad Zaterdag 2 September 1950 6e JaargangNo. 1516 I. Aan het Koreaanse front is wel duidelijk gebleken, jat de Amerikaanse wapenen voor de infanterie, de tanks en artillerie geen kwaliteitsverschillen ver tonen met het Russische materiaal. Integendeel, de snelle Russische tanks hadden een zwaardere be pantsering dan de Amerikanen verwachtten en de automatische vuurwapenen, waarmee de Noord- Koreanen werden uitgerust, bleken van een zo mo derne makelij te zijn, dat de Amerikanen zich haast ten om evenwaardig materiaal aan te voeren, dat in feite nog op de „Verboden lijst" stond. Het is alleen in het luchtruim, dat het Amerikaanse materieel een duidelijke voorsprong kon demonstreren tegenover de vliegtuigen, welke de Russen hadden willen ai- staan voor de periferie van hun militaire invloeds sfeer. Wij zouden tegenover deze Amerikaanse superioriteit echter ook de vraag kunnen stellen: wax eigenlijk die Russische luchtmacht waard. Schooljongen levert gevecht met bunzings Hongaarse" Generaal naar Oostenrijk gevlucht? 99 De Luxemburgse Defensie Advies uit Moskou voor oogoperatie in Australië Bromfietsen en de Maastunnel „Verbond van Wetenschappelijke onderzoekers" Klein model onderzeeboot Wetsontwerp inzake dienstplicht van artsen Houten huizen voor Turkije Villa „Schoonoord" [Het aantal slachtoffers van de „Benevolence buitenlandse politiek Canada van DE VRIJE ZEEUW procédé, dat men evengoed als voor vliegtuigen in de auto industrie kent. De Amerikaanse ambtenaren, is Wat houdt het begrip macht" in? „Lucht- Luchtmaarschalk Lord Tedder, een van de knapste strategen in de moderne lucht vaart, definieert dit in zijn boek Air Power in War als volgt. ^Luchtmacht is het vermogen om een luchtruimte te gebrui ken voor offensieve doeleinden en van af. en aanvoer door de lucht, daarbij aan een vijand het zelfde gebruik van die ruimte OnDeeg8f0ac?oren, die een lucht macht vormen zijn: de militaire vliegtuigen, de burgerluchtvloot, vliegvelden, verkeersuitrustin- gen bebakeningen, radio-uit rustingen, radar-installaties en de industrie van vliegtuigen en vliegtuigmotoren." Ziehier een antwoord, dat wel iswaar wel schools aandoet, doch dat ons wel een aankno pingspunt verstrekt voor een overzicht van de Russische luchtmacht. Men zal ons wel licht zeggen: wat weten wij hier in Nederland van die Russische luchtmacht af? Nu, dat valt stellig mee. Er bestaat een uit gebreide litteratuur over de ont wikkeling van de Russische luchtvaart. Tot in het eerste na oorlogse jaar hebben Amerikanen en Engelsen betrekkelijke bewe gingsvrijheid gehad in het Rus land, waar zij gedurende de oor log gestattonneerd waren om hun toenmalige partner te hel pen in de strijd tegen de Luft waffe. In die periode konden zij zich ongedwongen ophouden met Russische vliegers, hun scholing en kennis van instru menten bestuderen en, wat wel zo belangrijk was: zij hadden ruimschoots de gelegenheid om de Russische vliegtuigen te be kijken en te onderzoeken, wat er alzo aan de markt was en waar die markten waren. Kortom, zij konden een vrij nauwkeurig beeld opbouwen van de stand van de Russische vliegtuigindu strie. Bijna vier jaar lang is de zaak nu hermetisch afgesloten. Alleen door spionnage en door verkla ringen van „overlopers" krijgen de Amerikanen nog inlichtingen omtrent de vliegtechnische ont wikkeling van de Rode lucht macht. Uit beide bronnen komen waardevolle inlichtingen. Wij herinneren voor de spionnage- afdeling aan de micro-foto's van de nieuwste Russische jacht vliegtuigen, die kort geleden in Amerikaanse kranten gepubli ceerd konden worden, terwijl wij voor de categorie „overlopers" de uitermate belangrijke ver klaringen van de uit Berlijn naar Londen gevluchte overste Toka- jef willen vermelden. Allleen van deze inlichtingen is men evenwel niet afhankelijk om te weten, waartoe Rusland in staat is- Men kende vrij goed de stand van de industrie in 1946 en de jaren daarna kan jnen geen revolutie in de industriële ontwikkeling verwachten. Het duurt een reeks van jaren, alvo rens men een nieuw vliegtuig type heeft ontwikkeld. Wanneer het eerste exemplaar gebouwd is, moet het duizend en één proeven ondergaan, ingevlogen worden, verbeterd, nog eens be proefd, in de windtunnel, met zware belastingsproeven op de vleugels en met talloze ingewik kelde spanningsmetingen. Als het dan in orde wordt bevonden en 7.jn certificaat van lucht waardigheid verkrijgt, moet het in productie worden gebracht- De industrie vereist daarvoor be paalde machinerieën, voor zekere onderdelen moeten nieuwe mal len of matrijzen worden ge maakt, kortom een ingewikkeld die zich bezig houden met het onderzoek naar de Russische vliegtuigindustrie, kunnen dan ook vrij nauwkeurig berekenen, wat men op dit ogenblik in Rus land produceren kan. Bovendien weet men, dat het voor de toe komst zo belangrijke „research" werk voor de vliegtuigbouw in Rusland vrijwel geheel wordt be heerst door een ontwikkeling van uit de tweede wereldoorlog overgebleven Duitse projecten. Van wat de Russen daarvan in handen kregen, heeft men een nauwkeurige lijst kunnen opstel- len- „Verrassingen" in de Rode luchtmacht zijn alleen te ver wachten van verbeteringen van bestaande en bekende vliegtuig typen: een jager, die wat sneller gaat, een bommenwerper, die met betere instrumenten voor het afwerpen van bommen is uitgerust, e.d. Op deze grondslag kunnen wij de Russische vliegtuigindustrie analyseren, zonder twijfel bij de lezer op te wekken van: is dat allemaal nu wel zo? In de eerste plaats de belangrijkste grond stoffen: aluminium. De Russi sche productie wordt op dit ogenblik getaxeerd op 70-000 ton per jaar. Dit is een redelijke ontwikkeling, vergeleken bij de bekende cijfer!»: 50.000 ton in 1939, 60.000 ton in 1945- De pro ductie van aluminium zal even wel nog stijgen, sedert nieuwe bauxietmijnen in exploitatie zijn genomen bij Leningrad en in de Westelijke rand van Siberië. De huidige productie is voldoende om 45.000 vliegtuigen per jaar te maken. Nu de vliegtuigen evenwel steeds groter worden en dus meer aluminium vereisen, zijn gehele aluminium-„steden" in op bouw, zoals Bauxitogorsk, dat niet ver van Leningrad ligt en Irgisk, ten Oosten van Stalin grad- Ook in Omsk is de alu- miniumindustrie sterk uitge breid. Deze drie plaatsen zijn wel de belangrijkste centra van het aluminum, dat voor vliegtuig bouw wordt gevraagd. De vlieg tuigrompen, vleugels, roeren, wielen, motoren worden elders gemaakt in Irkutsk, Woronesj", Tsjernigofka, Gorki, Tasjkent, Charkof, Kief, Saparosja en Tiflis- Bovendien is in het her rezen Stalingrad een grote mo- torenfabriek gebouwd, terwijl ten Noord-Westen van Swerd- lofsk (Oeral) de indrukwekken de Molotof-vliegtuigfabriek van de Duitse Focke Wulf, die in de oorlog voortreffelijke gevechts vliegtuigen maakte, te Riga door de Russen niet alleen in gebruik genomen, doch ook aanzien lijk uitgebreid. De Duitse „erfe houdt daarmee volstrekt niet op, want een aantal Duitse instrumentenfabrieken werken thans voor Rusland en daarmee konden de Russen een van de zwakste punten in hun lucht vaar torganisa tie aanvullen: het vervaardigen van precisie-instru- menten voor vliegtuiguitrusting, zoals de productie van bommen- richtkijkers, waarvan de Russen tot 1945 weinig verstand hadden. Fabrieken bij dozijnen, vol doende grondstoffen: ziedaar de analyse van de Rulsmsche vlieg tuigindustrie. Daarbij zal de critische lezer natuurlijk opmer ken: als je vliegtuigen hebt, dan ook nog benzine, anders heb je er nog niets aan. Inderdaad, hier raken wij een van de zeer weinige zwakke pun ten in de Russische luchtmacht. Maar dit is een onderwerp op zichzelf, waarover de volgende beschouwing handelt. Het zal niet vaak voorko men, dat 'n 14-jarige school jongen een gevecht moet leveren met bunzings. Jan van der Laan Jr. te Makkum was met een jager op de jacht in de weiden bij het dorp Wons. Toen hij bezig was enige eenden op te jagen, ontdekte hij een paar verscheurde kieviten en merkte hij, dat verderop een vlucht van deze vogels ge weldig te keer ging tegen iets, dat zich op de grond moest bevinden. Nieuwsgie rig geworden ging hij er op af en ontdekte plotseling een viertal bunzings. Hij n,a~ -derde de dieren tot op onge veer 10 meter en verwachtte, dat de bunzings op de vlucht zouden slaan. Dit gebeurde echter niet. Ze richtten zich op de achterpoten en kwa men toen op hem afge stormd, waarbij de grootste tegen hem opsprong tot op zijn (borst en zich vastbeet in zijn kiel. Er ontstond een gevecht, waaruit de kleine jager ten slotte als overwinnaar te voorschijn trad. Drie bun zings werden gedood. De vierde wist te ontkomen. „Het was heel spannend", vertelde de knaap later, „en de lucht van de beesten was bijna niet te verdragen". VI. de voornaamste op Nederlands grondgebied gelegen kanaal gaan De bedoeling dezer wekelijkse jaarlijks vanaf de Axelse Sassing Naar uit doorgaans geloof waar dige bron wordt vernomen zou de Hongaiarse generaal Laszlo Virag met zijn vrouw naar Oos tenrijk zijn gevlucht. Dit zou de eerste hoge officier in actieve dienst zijn, die paar de Weste lijke landen is gevlucht. Kortgeleden nog voerde hij het bevel over een legercorps. Deze vraag zal in de komende weken gesteld worden aan Ame rikaanse toeristen, die met de Holland-Amerika-Lijn naar huis varen. Op deze wijze neemt de A-N.V.V. steekproeven om een beeld te krijgen van de indruk-; ken, door Amerikaanse toeristen in Nederland opgedaan. In samenwerking met de H.A.L. v. orden enquêteformulieren met amusante illustraties uitgereikt en na invulling weer ingeza-' meld. Op zeven vragen wordt antwoord verzocht. Deze betref-] fen de reden van komst, indruk ken van hotels en restaurants, dingen die men aardig of verve lend vond, de in Nederland ge kochte souvenirs, de tochtjes door het land en tenslotte een ver zoek om ideeën teneinde een toeristisch verblijf in Nederland zo aangenaam mogelijk te ma ken. In het vorige seizoen heeft een dergelijke enquête waarde volle resultaten opgeleverd. In De Luxemburgse regering heeft medegedeeld, dat in het kader van de uitbreiding der verdedi ging der bij het Atlantisch pact en het pact van Brussel aange sloten landen ook in Luxemburg dergelijke maatregelen zullen worden getroffen. De militaire diensttijd, laatstelijk een half jaar, wordt weer op een jaar ge bracht waarna periodieke oproe pingen zullen geschieden. De mi litaire posten op de begroting zullen aanzienlijk worden uitge breid. percentages uitgedrukt vonden van de 100 Amerikaanse toeristen 47 onze restaurants uitstekend, 37 goed en 16 middelmatig. Van die zelfde 100 Amerikanen vonden 42 de hotels uitstekend, 41 von den ze goed, 14 achtten ze mid delmatig en 3 slecht. Tot de din gen, die men beslist onaange naam vond, behoorde de vreem delingenindustrie van Marken en Volendam (11 procent), accomo- datie en eten (11 procent) en het gedrag van deviezen- en douane ambtenaren (eveneens 11 pro cent). Een oogspecialist te Melbour ne heeft per ijlgelegenheid be langrijke inlichtingen gekregen voor ©en oogoperatie, welke met spoed moet worden uitgevoerd om een Australische advocaat, Audley Gillespie Jones, die aan een zeldzaam voorkomende oog ziekte lijdt, voor blindheid te behoeden. Het Russische me dische boek, waarin de betrok ken gegevens voorkomen, is per vliegtuig van Moskou naar Lon den gezonden, vanwaar die ge gevens door Australische diplo maten per kabel naar Melbour ne zijn doorgegeven. Vrijdag moet de operatie worden ver nicht. Het betreft de overplan ting van het hoornvlies uit het oog van een levend varken ter genezing van retinitis pigmen- toosa, zoals beschreven door de Russische chirurg Wladimdr Filabof. bijdragen is, de lezers een beeld voor ogen te stellen van de ge stadige wisselwerking in de loop der eeuwen tot op de huidige dag- Wij stellen ons voor later nog eens op de vorming, bedijking en herbedijking van onze Zeeuws- Vlaamse polders terug te komen. Zeer vele dezer polders zijn nu sinds honderden jaren ontwoe kerd aan stromen, slikken en schorren. Het is moeilijk zich hierover ten huidigen dage nog een denkbeeld te vormen en zich in te denken, dat dit thans bij uit stek gezonde gebied toen een moerassig landje was, dat voor bewoners uit andere gewesten om de z-g. „Zeeuwse koortsen" afschrik wekte. Maar de wateren werden in ge stadige wotstelkamp geleidelijk aan herschapen in vruchtbare, dikwijls nauwelijks afzienbare polders- Waar zijn deze stromen en zee gaten alle gebleven? Wat is er van Blijde, Axelse Gat, Hellegat, Elmare, Zwarte Gat, Vloer, Zwin en zovele andere thans nog te bekennen. De diepste plaatsen hebben allerwege grote en klei nere kreken nagelaten van deze stromen. En ook de Braak-(Brak-) man moest voortdurend aan be tekenis inboeten. De Van Wuijck- huisepolder onder de gemeente Hoek is een vrucht van inpolde ring uit onze jongensjaren. Het heugt schrijver dezes, dat hij in de jaren 1910 en daarvóór met een bootje op de toen nog op- en afgaande wateren aldaar zich in vacantietijd verpoosde. En zo staat ons, zelfs al reikt onze herinnering ternauwernood een halve eeuw terug, nog veel voor de geest van wat onze thans zo mooie en steeds meer in de belangstelling komende streek eertijds was en geweest moet zijn- Hoe gebrekkig was de verbin ding b.v- over Nederlands gebied nog in het begin dezer eeuw, la ten we maar zeggen tot enkele jaren vóór de eerste Wereldoor log. Slechts een in bepaalde jaar- getijden schier nauwelijks toe gankelijke en bijna onbegaanba re z.g. „Vrije Dijk" verbond ons met ons Westelijk deel over land. „Passegeule" en „Graafjans- dijk" eertijds begrippen, die een denkbeeld gaven van de grootse strijd, die onze vaderen voerden tot de bevordering van de aan slibbing van het „schorre"-gebied, zij hebben thans ternauwernood nog wat aan de levende jongere generaties te zeggen. En zo is het ook met de oude fortenlinie aan de overzijde van het oude „Canaal" ten Zuiden en Zuidoosten van Axel in de rich ting van Hulst en St. Jansteen. Is deze z.g- „Linie" geen deel van de in de historie genoemde en geroemde Graafjansdijk? Zo werd Axel, anderhalve eeuw nog nauwelijks geleden, van het water in rechtstreekse verbin ding afgesloten. Wel zijn er nog sporen op de Axelse Sassing (Sas of sluizing) van de oude sluis muren, die daar in bepaalde weg en bermgedeelten nog te vinden zijn, voor het „Veerhuis" van de laatst overgebleven Axelse schip- persfamilie Van Doorn. Doch sedert een overblijvend groot deel van het Axelse Gat (op oude Zeeuwse schoolkaar-ten nog voorkomende) in het begin van onze eeuw onder de opge baggerde gronden van het toen aanmerkelijk verbrede kanaal TerneuzenGent is verdwenen (hetgeen nu de z-g- Axelse Vlak te heeft gevormd), zijn er nau welijks nog uiterlijke sporen aan te wijzen van een oude verbin ding met de zee. En toch blijkt iedere dag de on miskenbare behoefte aan een communicatie te water. Uit de gehandhaafde zijtak van het tot nog honderden schepen met aard appelen, granen en tal van ande re landbouwproducten. Een groot deel van de vlasproductie vanuit de Zuiderzeepolders, het hoge Noorden, de Biesbosch, de Zeeuw se en Zuid-Hollandse eilanden vindt haar weg naar het pas zo veel (wat kaderuimte betreft) verbeterde haventje van de Axel se Sassing. Voor de vlas-industrie is de „Sassing" wel de meest ge- prefeerde Z.-Vl. losplaats met het oog op haar ligging t-o-v. de gro tendeels in de grensstreken ge vestigde industrie. Terwijl deze regelen geschreven worden, is de drukte op de Sas sing weer op het hoogste jaar lijkse niveau en liggen er o-a. ook weer schepen met aardappels ge laden voor „Columbia"! (Ameri- rika). Zodat de afdaling tot een plaats met een bij uitstek agra rische betekenis, volstrekt niet zeggen wil, dat de toekomst som ber en zonder perspectief zou moeten zijn. Integendeel In de dagen toen dominee Jona van Middelhoven, de thans iri een bescheiden kadaster-kamertje op het Axelse stadhuis hangende, vrij nauwkeurige kaart tekende, was Axel gedegradeerd tot een ,stad" van nauwelijks een paar honderd huizen en gebouwen. Niettemin behield het zelfs toen zijn invloed en betekenis door z'n centrale ligging midden in een vruchtbare streek- Deze grond, deze vruchtbare aarde, is thans in een staat van betere gecultiveerdheid, door ge- perfecttionneerde ontwatering als anderszins, en is een waarborg voor een toekomst vol belofte- Dat Axel, welks bevolking nu in een versneld tempo naar de 8000 zielen gaat, het vertrouwen in deze toekomst niet verliezen kan en mag, hopen we in onze laatste bijdragen nader aan te tonen. (Wordt vervolgd.) 't G- In het deel van de Maastun nel, bestemd voor het autover keer mogen voortaan geen fiet sen met hulpmotor meer rijden. Zij moeten gebruik maken van de tunnel voor fietsers, aldus besloot de verkeerspolitie te Rotterdam. In verband met de ventilatie in de fietstunnel mag hier geen gebruik van de motor worden gemiaakt. Het algemeen bestuur van het „Verbond van Wetenschappelij ke Onderzoekers" heeft aan de minister-president verzocht het standpunt van de regering te pu bliceren t.a-v. de oproep van het Internationale Rode Kruis d.d. 5 April j.l. In deze oproep worden de verdragsluitende partijen van de Geneefse conventie ter be scherming van oorlogsslachtof fers verzocht: de tout mettre en oeuvre pour aboutir une entente sur la prohibition de Ptarme atomique et d'une manière générale des armes aveugles" („alles in het werk te tellen om een overeen komst te bereiken over het ver bod vian atoomwapenen en, in „blinde wapenen)". Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft het verbond medegedeeld dat er 21 staten op de oproep heb ben gereageerd. Het standpunt van de Nederlandse regering is niet bekend, aldus 't verbonds- bestuur. Voorts heeft dit bestuur, in de overtuiging dat doeltreffende afweer telgen atoom- en blinde wapenen ten behoeve van de noncoombattantem bijna niet mogelijk is, aan het Internatio nale Rode Kruis zijn instemming met de oproep betuigd en suc ces in zijn actie toegewenst. In de Cchesapeake baai (Ver enigde Staten) zijn proeven genomen met een kleine onder zeeboot naar Brits ontwerp van vijftien meter lengte en met een bemanning van vier koppen zonder torpedobuizen of dekge- schut- en in het bijzonder be doeld voor het aanvallen van schepen in havens. Daartoe voert het vaartuig aan de bui tenkant mijnen mede, die van binnen uit kunnen worden los gelaten. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 362 tegen 1 stem de tekst goedge keurd van een wetsontwerp, dat de dienstplicht van artsen, tandartsen en andere specialis ten van de gezondheidsdiensten mogelijk maakt. De afgevaar digde, die tegen stemde, is Vito Marcantonio, Labourafgevaar- digde rvan New York. De firma A. van 't Verlaat en Zn te Giessenaam, een fabriek van houten gebouwen, heeft een Turkse opdracht gekregen van 300.000,—. De order werd geplaatst door tussenkomst van een Amerikaan se firma, die in Turkije een groot werk uitvoert.-Er worden 30 hou ten woningen geleverd met een oppervlakte van c-a. 100 m2. waarvoor 750 m3 hout nodig is. Een der monteurs zal per vlieg tuig r.aar Turkije vertrekken om de leiding op zich te nemen. Ook andere ondernemers profiteren van de opdracht omdat de hui zen kant en klaar worden gele verd met inbegrip van verlich ting, sanitair enz. ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door JELLE DRAAISMA. 65) (Nadruk verboden). Aangezien Sweers zelf zuinig leefde, besloot hij Pluijmers we kelijks een dusdanig bedrag te geven, dat hij er behoorlijk van kon leven. Pluijmers had hier echter niet genoeg aan, pleegde in zijn eentje een inbraakje, dat eigenlijk weinig om het lijf had, maar werd gegrepen en tnoest een jaar brommen. Kort voor de dcod van Sweers, kwam hij vrij en vroeg opnieuw om gezamen lijk de kist op te graven. Sweers, die genoeg had van zijn inbre- kerspractijken, weigerde en gaf Pluijmers opnieuw wekelijks een bedrag- Hiermede moest hij wel genoegen nemen, aangezien Pluij mers met zijn ene helft van de tekening toch niets kon begin nen. Een geweldige strop voor Pluij mers was het plotselinge over lijden van Sweers. Want nu hield ijn bron van inkomsten op en bovendien wist hij niet waar Sweers het spel kaarten, waarin de andere helft van de tekening geborgen zat, in zijn woning had. Hij pleegde enkele malen een inbraak in de nog leegstaande woning in Overveen, echter zon der resultaat. Toen de erfgenaam in de villa kwam wonen, pro beerde Pluijmers met een smoes je het spel kaarten in handen te krijgen en het is te danken aan het feit, dat u, mijnheer Sweers het spel aanvankelijk niet kon vinden, anders zou Pluijmers rus tig zijn buit opgegraven hebben en was ze waarschijnlijk nooit meer in handen van de eigenaar gekomen. Het feit echter, dat u Pluijmers al spoedig niet ver trouwde, was er oorzaak van, dat u niet meer van plan was om het bewuste spel kaarten uit handen te geven voor u wist, welk ge heim er aan verbonden zat. Dit was voor Pluijmers een geweldi ge misrekening. Enfin, hoe het verder gegaan is, weet u alle maal. Hij zag u beiden de kist opgraven en toen deze eenmaal bloot lag, sloeg hij u beiden bui ten westen en vertrok met de buit. Om in Amersfoort in de armen van de politie te lopen. En nu zit hij stevig opgeborgen. Zo staan de zaken, heren, en nu zal ik gaarne nog enkele inlich tingen van u beiden willen ver nemen." Een uur later kwamen de beide jongens weer naar buiten en ke ken elkaar aan. De hoofdinspec teur had hen, nadat het verhoor was afgelopen, het adres gegeven van de verzekeringsmaatschappij, die de schade, veroorzaakt door de inbraak bij de juwelier, had den uitbetaald aan de gedupeer de. Deze maatschappij zou in het bezit worden gesteld van de bij Pluijmers in beslag genomen buit. Weliswaar was dit niet meer alles, wat ontvreemd was, omdat de Ier uiteraard met de kostbaarste stukken de oceaan •overgestoken was, maar het grootste gedeelte was toch te recht en de maatschappij had de politie verzocht haar de namen te noemen van de beide vrienden, die er voor gezorgd hadden, dat dc buit weer terugkwam. Samen reden ze naar het adres: een kantoorgebouw op de Heren gracht. Nadat ze zich voorgesteld hadden, werden ze door iemand naar bovengebracht en de direc tiekamer binnengelaten. De directeur verwelkomde hen en schudde hen de hand. „Gaat U zitten, mijne heren. Het doet mij een genoegen met U beiden kennis te kunnen ma ken. U zult wel van de politie ge hoord hebben, dat wij buitenge woon verheugd zi.n, dat een groot deel van het ontvreemde weer terug is." De directeur presenteerde hen beiden een sigaar en nadat men genoeglijk zat te roken, vervolg de de gastheer: „De maatschappij is U derhalve dankbaar voor de medewerking, die U in deze hebt verleend. En zij wil deze dank baarheid tot uitdrukking brengen dooi U een beloning te geven." Voor de directeur verder kon spreken, kwam Klaas overeind en viel hem in de rede. „Een ogenblikje, mijnheer de directeur, maar hier kan geen sprake zijn van het aannemen van een beloning. Integendeel. In de eerste plaats hebben wij niets anders gedaan, dan hetgeen onze plicht was als goed staats burger. Maar afgezien nog van Uw voorstel moet ik U een be kentenis doen." Zowel Piet als de directeur ke ken hem verbaasd aan- „Een bekentenis?" herhaalde de' laatste, niet begrijpend. (Wordt vervolgd.) Donderdagavond is het gedeel te van de havententoonstellingen dat op „Dülxzigt" was opgesteld, officieel gesloten. Tevoren waren de voorzitter van de tentoonstelling, de heer J. van Tilburg, de burgemeester van Rotterdam, Mr. P. J. Oud, en vele genodigden bijeengeko men in het Rotterdamse stad huis. Op het bordes luisterde men naar de muziek, die werd uitgevoerd door de Mariniers kapel en het tamboer- en pij perskorps onder leiding van ka pitein Gijsbert Niieuwland. In rijtuigen en met muziek voorop begaven allen zich naar het tentoonstellingsterrein, waar aan de muur van het „Paviljoen Rotterdam" het Ahoy-mannetje hing, dat sedert vele maanden iedere reclame vergezelde. Langs het terrein hadden vele belangstellenden een plaatsje gevonden, toen burgemeester Oud het woord nam. Deze herinnerde eraan, hoe met deze tentoonstelling een sinds de (bevrijding gekoesterde wens in vervulling was gegaan. Mr. Oud meende, dat de ten- toonsteelling is geslaagd op een wijze, die boven alle verwach tingen uitging. De heer Van Tilburg wees op de vele moeilijkheden, die over wonnen moesten worden. Don derdag waren er circa 50.000 bezoekers. In de kamer van B. en W. ontving Mr. P. J. Oud, burge meester van Rotterdam, Vrijdag de commissie van Oud-Rotter dam. Mr. Oud zeide, dat „Oudt- Rotterdam" als vermaakscen trum op „Rotterdam-Ahoy" volkmen geslaagd was. Men heeft, aldus besloot de burge meester, in „Oudt-Rotterdam de sfeer van he oude Rotterdam doen herleven. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat naar men thans aanneemt 23 personen om het leven zijn gekomen tenge volge van het zinken van het hospitaalschip „Benevolence 18 Lijken zijn gevonden, 5 per sonen werden vermist en dood gewaand. In het totaal zijn 505 peruonen (gered,, 13 meer dan aanvankelijk was gemeld. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Lester Pear son, heeft Donderdag verklaard, dat Canada zijn aandeel zou bij dragen in de last van de collec tieve verdediging tegen een even- tuële „Russische agressie". In een verklaring over de bui tenlandse politiek in het Huis van Afgevaardigden sloot hij de mogelijkheid niet uit, dat de ge beurtenissen in Korea zich „op gortere schaal" zouden herhalen in West-Duitsland- Uit veilig heidsoverwegingen diende dit land te worden herbewapend. Het aandeel van Canada in de Koreaanse oorlog beperkte zich tot de verdediging van dat schier eiland en omvatte geen interven tie in Formosa of het herstel van de Chinese nationalistische rege ring. Hij zei, dat Canada niets voelt voor een „preventieve" oor log en niet van plan is „te berus ten als anderen deze handelwijz* voorstellen".

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5