BEWAPENINGSWEDLOOP Groot Noordkoreaans offensief Chinees grondgebied gebombardeerd De C.I.O. ste!t economisch en militair program voor Dame, welke tandpastaDe beste: IVOROL! Jakob Malik, de Russische vertegenwoordiger bij je Veiligheidsraad heeft de maand Augustus als Voorzitter van dit lichaam gefungeerd. Einde Juli, toen de Russen reeds sedert maanden uit protest tegen het feit, dat in de Veiligheidsraad de vertegen woordiger van Nationalistisch China zitting bleef houden in plaats van een communistische Chinees, uit de organen van de Verenigde Naties waren weg gebleven, ontving de secretaris-generaal van de U.N.O., de heer Trygve Lie, plotseling tot verbazing van de gehele wereld een schrijven van Malik, waar in deze liet uitkomen dat hij zijn beurt als voorzit ter van de Veiligheidsraad zou benutten. Daarmee kwam Rusland terug. DE STRIJD IN KOREA DE VEILIGHEIDSRAAD Op een front van 40 km hebben 50.000 Noord- Koreanen, voorafgegaan door tanks, Vrijdagochtend het grootste offensief van de gehele Koreaanse oor log ingezet. Zij drongen op een twaalftal plaatsen in de Amerikaanse rivierlinies door. Een officiële Amerikaanse woordvoerder zei dat de strijd aan de rivier de Naktong „wanhopig" was en dat vele Ame rikaanse eenheden onder de voet werden gelopen, werden afgesneden of omsingeld. Reuters corres pondent Lionel Hudson meldt, dat de toestand ern stig is. Op het front aan de Zuidkust streed de Ameri kaanse 25ste divisie wanhopig om Masan te verdedi gen tegen twee Noordelijke divisies, die bij helder maanlicht de rivier de Nam waren overgezwermd. Ten minste één Amerikaans regiment omsingeld bij Haman is van zijn basis afgesneden. Laag- vïiegende toestellen gooiden munitie uit en bescho ten Noordelijke colonnes onmiddellijk achter de frontlinie. Vijftien km Zuidelijker deden Amerika nen van dezelfde divisie een tegenaanval en wonnen enkele kilometers terrein, soms in gevechten van man tegen man. Een woordvoerder van de 25ste divisie zei, dat er „geen reden tot ongerustheid be staat over de Zuidkust-sector. Wij zijn de toestand meester en hebben de druk reeds verminderd. Wij hebben er op gewacht, dat de communisten in open terrein kwamen en nu kunnen wij met hen afreke nen'1, zei hij. ({Keuring van de vrijwilligers Rantsoenering in Belgie Minister Spender niet voldaan over Britse regering inzake Nieuw-Guinea? WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Teraeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent ZEEUW ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950. 6e Jaargang No. 1516. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eear iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Aön* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 De eerste verzuchting bij velen was er een van verluchting, daar men hoopte dat dit gebaar door verdere toenaderingspogingen zou worden gevolgd. Het is ech ter wel gebleken, dat de span ning in de wereld in de maand Augustus niet is af,genomen- Eerder het tegengestelde is het geval. En nu Malik de voorzit tershamer weer tijdelijk aan een ander moet overlaten kan men slechts tot de conclusie komen, dat hij alle belangrijke zaken, die om een beslissing of om een duidelijke uitspraak van de Vei ligheidsraad vragen een maand heeft opgehouden. Het rekken en steeds maar weer rekken, een spel dat de Russen nu al jaren lang spelen, is weer eens mees terlijk gelukt. Eerst werd in Augustus eindeloos gedebatteerd over de vraag of Korea als num mer één op de agenda moest worden geplaatst of dat punt één zou moeten luiden: toela ting van communistisch China. Inmiddels woedde de strijd op Korea voort- De Noordelijken hebben als men de kaart van dit Aziatische schiereiland goed be studeerd, op een haar na hun doel bereikt, namelijk verovering van geheel Korea en het Zuide lijk gedeelte onder de macht brengen van het communisti sche bewind. Maar evenmin kan ontkend worden, dat juist die „haar" voor hen en daardoor mede voor Rusland en voor communistisch China een zeer onaangename haar is geworden. Het bruggenhoofd om Poesan, dat de Zuidelijken nog in handen hebben is geworden tot een bol werk in Oost-Azië van de Ame rikanen, de grote tegenstanders in het wereldspel der Russen- Men kan ervan verzekerd zijn, dat dit nooit in de bedoeling heeft gelegeiïwan de leiders van het Kremlin. Zuid-Korea leek hen aanvankelijk als een rijpe appel in de schoot te zullen val len. Het gehele vasteland van Oost-Azië was daarmede in hun handen geweest. Daarna had de aanval op het door de Chinese nationalisten bezette laatste steunpunt, Formosa, plaats kun nen vinden. Thans is door het nog juist op tijd gekomen krachtige optreden van Amerika de toestand geheel anders. Een sterk bruggenhoofd n waaruit het gevaar dreigt dat Korea juist voor het com munisme verloren gaat is ont staan. Daarenboven de weten schap, dat een aanval op For mosa de Amerikaanse vloot in actie zal brengen, waardoor een dergelijke aanval wel zeer ris kant zou worden. Een zeer in gewikkelde situatie is voor alle betrokkenen ontstaan. Misschien zou Rusland wel gaarne een ge wapend conflict tussen Amerika en communistisch China zien, doch het is zeer de vraag of de Chinezen hier veel voor gevoe len. Uit alles blijkt voorts wel, dat de Russen zelve nog geen openlijk conflict met de Ameri kanen aandurven. De Russen hebben door Korea dus een positie geschapen, die hen aan de ene kant niet onwel gevallig is, daar de Amerikanen oorlog mcc-ten voeren en zij zelve niet, doch aan de andere kant staan naast bovengenoemde na delen nog andere, die hen de schrik toch ook wel om het hart zal doen slaan. Het Koreaanse avontuur heeft namelijk tevens de Amerikanen volledig wakker geschud uit de laatste vredes- dommeling, waarin zij nog ver keerden. De ontwapening, die reeds was stopgezet, heeft plaats gemaakt voor een grote herbe wapening. De laatste twijfelaars in de Verenigde Staten zijn prac- tisch verdwenen- Oorlogszuch tige geluiden klinken ervoor in de plaats. Milliarden dollars wor den door President Truman voor bewapening aangevraagd en ver strekt. Het Koreaanse avontuur heeft bewerkstelligd, dat het gro te land van de ongekende moge lijkheden zich ten oorlog voorbe reidt. „Wilt gij den vrede, bereidt u dan ten ooriog" is een zeer oud gezegde, dat thans de U.S.A. tot het zijne heeft gemaakt- Dit is zeker een punt in het nadeel van Rusland. Een tweede gevolg is de herbe wapening van West-Europa- Het Tsjechoslowaakse avontuur van enkele jaren geleden deed de West-Europese staten zich tot el kander wenden. Getracht werd sindsdien om door meerdere een heid een grotere kracht te vor men. Het Koreaanse avontuur is ze ker een nieuwe stap om de West- Europese staten in elkanders ar men te drijven. Ook hier gaat men zich herbewapenen. Enge land verlengt zijn diensttijd; Frankrijk wil een twintigtal nieuwe divisies oprichten; België en Nederland doen hun duit in het zakje- En dit alles wordt overstroomd met milde hand met dollars en wapens uit de Ver enigde Staten. Een ieder gevoelt dat de tijd om de achterstand in bewapening op de Russen in te halen kort is. Dit alles zijn negatieve punten voor Rusland- Daar staan zeer zeker positieve voordelen tegen over, waarover echter een ande re maal. Reeds is echter geble ken, dat de Russische afgevaar digde Malik in de Veiligheidsraad de werkzaamheid van dit lichaam kan verlammen. Het kan niet anders gezegd worden, dat hij zijn spel meesterlijk speelt. Hij heeft het zelfs zover weten te brengen, dat Amerika in enkele op de agenda geplaatste punten, namelijk Formosa en bombarde menten op Mantsjoerijs gebied als de aanvaller bestempeld wordt. Als straks op 19 September de voltallige vergadering der Ver enigde Naties opnieuw bijeen komt zal hetzelfde beeld wel weer te zien zijn- En inmiddels kunnen krijgskansen op Korea en verdere verhoudingen b-v. ten opzichte van communistisch Chi na wel ten gunste van Rusland gewijzigd zijn. 25 IS GEHUWD. In de kazerne aan de Alke- madelaan is een aanvang; ge maald met de keuring van de Nederlandse vrijwilligers vo">r Korea- Elke dag wordt een 150-tal vrijwilligers gekeurd. Verwacht wordt, dat men op het einde van volgende week kan vaststellen over hoeveel goedgekeurde vrij willigers men beschikt. Reeds vóór de medische keu ring werden de vrijwilligers ge selecteerd. Hun antecedenten werden onderzocht, zij gingen door de strafrechtelijke en poli tieke zeef en hun mededelingen over leeftijd, opleiding enz- wer den getoetst. Zo moeten de vrijwilligers minstens een jaar militaire op leiding hebben gekregen. Door deze selectie zijn er een 400-tal van de lijst afgevoerd. Het aantal, dat thans de me dische keuring ondergaat, be draagt ongeveer 1200- 75 heeft in Indonesië ge diend. De helft is oorlogsvrij williger. Het aantal gehuwden bedraagt 25 Majoor Den Ouden, de vroe gere commandant van de oplei dingsschool voor parachutisten in Tjimahi, deelde mee, dat zich vele dragers van de rode en groene baretten hadden aange meld. De vrijwilligers wacht een zware taak. Het valt nog niet te zeggen, op welke wijze de compagnie of het bataljon zal worden samen gesteld. Men zal het besluit van de Ministerraad dienen af te wachten, waarna met de vor ming van het Nederlandse con tingent voor Korea een aanvang kan worden gemaakt. De Veiligheid-waad is voor de laatste maal in dit jaar onder voorzitterschap van Jacob Malik bijeen geweest- Op de agenda kwamen voor de Koreaanse kwestie, de kwestie- Formosa, de bombardementen die volgens beweringen van de regering van Peking, door Ame rikaanse vliegers in Mandsjoe- rije zijn uitgevoerd, en de kwes tie van de „terreur en de te rechtstellingen in Griekenland"- Malik verklaarde, dat alle pro blemen zéér dringend zijn en hij verzocht de Raad onmiddellijk hierover te beslissen. De Egyptische vertegenwoor diger maakte bezwaar tegen de vele punten. Er werd te veel ge praat en men vorderde niet in de Koreaanse kwestie- Hij zou stemmen tegen de opneming van de Griekse kwestie en de Chi nese klacht naar aanleiding van de bombardementen. De Chinese (nationalistische) afgevaardigde was sterk gekant tegen de klacht van het commu nistische China. Dit was een manoeuvre om de aandacht van Korea af te leiden. Malik diende als vertegen woordiger der Sowjet-Unie een resolutie in, volgens welke de Raad aan Amerika „alle onwet tige bombardementen op Mand- joerijs gebied" verbiedt en de Verenigde Staten verantwoorde lijk stelt voor alle gevolgen van dien. De Sovjet-Unie, aldus Ma- lik, stelde de behandeling van dit punt op prijs. Malik diende voorts een ont- werp-resolutie in, waarin Grie kenland wordt verzocht een ein de te maken aan „de bedreiging met de dood van 45 vakvereni gingsleiders". Ook diende Grie kenland de executies en de over brenging naar ongezonde oor den van politiek gevangenen te staken. „In koelen bloede" wa ren tot nu toe in Griekenland 2-877 „heldhaftige vaderlanders" gedood. De Veiligheidsraad kon zich niet langer afzijdig houden. Deze kwestie diende op de agenda te worden geplaatst en er dienden besluiten te worden genomen. In antwoord op de beschuldi ging van Malik, dat Amerikaanse vliegtuigen „op barbaarse wijze" Chinees grondgebied hadden ge bombardeerd, 'antwoordde War ren Austin, dat uit berichten op te maken was, dat het mogelijk was, dat 27 Augustus een Ame- rikaanls vliegtuig bij vergissing een startbaan op Chinees gebied had gebombardeerd. Het was een gevechtsvliegtuig van het type F 51 van de 67ste escadrille jagers en bommenwer pers. De startbaan lag op vijf mijl van de Koreaanse grens- Warren Austin stelde voor, dat een commissie der V. N. een on derzoek zou instellen. Indien ge bleken was, dat er schade was aangericht, was Amerika bereid deze te vergoeden- De Veiligheidsraad besloot met acht tegen drie ^temmen ide klacht over liet bombarderen van Mandsjoerijs gebied op de agenda te plaatsen- Het plaatsen van de Griekse kwestie op de agenda werd ver worpen met 9 tegen 2 stemmen (Sowjet-Unie en Joego-Slavië). Tegen het plaatsen van de klacht over het bombarderen van Chinees grondgebied stem den Egypte, Cuba en Nationalis tisch China. De „Congres» of Industrial Organization (C.I-O-)", één van de twee grootste Amerikaanse vakcentrales, welke ruim zeven millioen arbeiders omvat, heeft een programma opgesteld ter versterking van Amerika's eco nomisch en militair potentieel. Het program zal door Philip Murray, de president van de C. I. O., aan de Arbeid-Advies-Raad (Labor Advisory Board) van de „National Security Resources Board" werden voorgelegd. Dit is de eerste maal in de geschie denis, dat een arbeidersorganisa tie een dergelijk program aan biedt. „Onze taak", aldus staat in de toelichting, is onze productie capaciteit zodanig op te voeren, dat wij volledig kunnen voldoen aan de eisen van onze militaire verdediging en onze burgerbe volking al het noodzakelijke krijgt-" Voor de uitvoering van het program worden o.a. de volgen de punten aanbevolen: langere werktijden in de industrieën, prijscontróle op belangrijke arti kelen; onmiddellijke belasting heffing op buitensporige wins ten; contróle op de huren; ver laging van prijzen tot het peil van vóór de actie op Korea; het opnieuw opnemen van werklo zen, half-invalieden en gepen- sionneerden op de arbeidsmarkt; aanvullende werkloosheidstoe lage voor arbeiders, die door het defensieprogramma werkloos zijn geworden; reistoelagen om de arbeiders en hun gezinnen in staat te stellen naar die streken te verhuizen waar werk voor de defensie wordt verricht. Verder moeten de militaire diensten zo snel mogelijk laten weten, wat zij nodig hebben, zo dat daaraan kan worden voldaan met een zo gering mogelijke be ïnvloeding van de nationale eco nomie. De C.I-O- verklaart, dat het verdelen van de verantwoorde lijkheid voor de productie onder de bestaande regeringsinstanties het „riskeren van chaos en mis lukking" zou betekenen. ZON- EN MAANSTANDEN. Sept. 2 5.52 19.26 21.00 12.43 3 5.54 19.24 21.21 13.57 4 5.55 19.22 21.51 15.09 5 5.57 19.20 22.34 16.13 De Belgen zijn druk aan het hamsteren als gevolg van de ge ruchten, dat de regering voorne mens zou zijn tot rantsoenering over te gaan. Zij slaan o.m. kof fie, suiker, slaolie, lucifers en in geblikte voedingsmiddelen in. Lucifers en slaolie zouden in sommige plaatsen bijna niet meer te krijgen zijn. In kringen, die nauw bij de re gering zijn betrokken, verklaart men, dat de geruchten vals zijn. Vooral lucifers, zeep en suiker worden ingeslagen hoewel luci fers een bekend Belgisch export artikel zijn en de suikerbieten- oogst dit jaar zo groot is dat een gedeelte hiervan uitgevoerd kan worden. In de meeste Belgische bladen wordt de huisvrouw aan gespoord „redelijk te zijn, het Belgische distributieapparaat niet in gevaar te brengen en een voor lopige schaarste en prijsstijging van sommige producten te ver mijden, hetgeen schadelijk is voor het gehele Belgische volk, te meer daar er geen enkele reden tct ongerustheid bestaat." De Belgische regering is bezig een voorraad aan te leggen en voorzorgsmaatregelen te nemen om een hausse in zekere produc ten te ondervangen Volgens de „Nieuwe Gids" wordt ook onder de industriëlen een aankoopkoorts vastgesteld. De staalprijs zou gestegen zijn van circa 2700 fr. tot 3750 fr., machinedraad zelfs tot 4000 fr. per ton. Ook in de textiel is een hausse vastgesteld, die niet in verhouding is tot de stijging van de wolprijzen. De „Nieuwe Gids" verneemt, dat de Belgische regering het stopzetten van de uitvoer van staal en eventueel van andere producten overweegt, een maat regel die alle instemming heeft van dit blad. De Amerikaanse artilleristen gebruikten hun kanonnen als nooit tevoren. Zij bestookten de aanstormende Noordkoreaanse infanterie met de zwaarste ladin gen. Toch kwamen er steeds meer nieuwe golven infanteris ten. Voor de batterijen stapelden de doden zich op. Minstens drie kanonnen moest men laten rus ten, omdat de lopen verbrand waren door het hevige vuren- Geallieerde vliegtuigbemannin gen wachten ongeduldig op be ter weer- Regen en zware nevel en ook de onoverzichtelijkheid van de verwoede gevechten ma ken de taak van de vliegtuigen hopeloos. Volgens de laatste berichten is Haman totaal verwoest na een halve dag van straatgevechten niemandsland- Een stafoffi cier van de 25ste divisie zei, dat de Noordelijken 15 tanks over de Nam gekregen hadden, maar dat er 9 van door Superbazoka's bui ten gevecht werden gesteld. De Noordelijken waren hier op som mige plaatsen 5 km opgedron gen, maar het Amerikaanse front hield nog stand. Hij had vertrouwen in de uitslag van de strijd en maakte zich geen zor gen over het omsingelde regi ment. Aan de Oostkust bij Pohang' duurden de zware gevechten voort. Het in de strijd werpen van de sterke Noordelijke strijd macht, die zich in een boog op een 25-tal km ten N. en N.W- van Taegoe bevindt, werd elk ogen blik verwacht. Amerikaanse troepen hebben zich op nieuwe stellingen meer dan 16 km ten O. van de Nak tong teruggetrokken. Twee Amerikaanse bataljons zijn ten N- en W- van Tsjangn- jong op de Oostelijke oever van de Naktong gedeeltelijk geïso leerd. Hoewel eerder gemeld was dat ze omsingeld waren, staan beide bataljons in verbinding met de troepen in de achterhoe de. De krachtigste stoot van de Noordelijken kwam in de knik van de Naktong, waar zij acht km vorderden. Deze aanval is gericht op de weg van Taegoe naar Poesan, de levensader van de V. N.-strijdkrachten. De tweede grote aanval werd uitgevoerd aan de Zuidkust, over de rivier de Nam in de richting van Masan, slechts 50 km hemelsbreed van Poesan- Ook hier werden Amerikaanse Naar verluidt, zou de Austra lische Minister van Buitenlandse Zaken, de heer P. Spender, bij zijn gisteren gebracht bezoek aan de heer Bevin, de Britse Minister van Buitenlandse Za ken, bezwaar hebben gemaakt tegen uitblijven van Britse steun aan het Nederlandse standpunt in de kwestie Nieuw-Guinea- De heer Spender zou bij Bevin heb ben aangedrongen op een open lijke en sterke ondersteuning van de Nederlandse aanspraken Volgens de Britse opvatting zou het niet opportuun zijn, zich te mengen in de komende onder handelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea, aan de uitslag waarvan men, vol gens het Engelse inzicht, in het huidige stadium nog niet be hoeft te wanhopen. eenheden omsingeld, maar vol gens het hoofdkwartier is men de toestand meester. De Noordelijken trokken op onder dekking van zeer zwaar artillerievuur. Zij hadden mins tens tweemaal zoveel manschap pen als de Amerikanen. In de knik van de Naktong begon het offensief met een fan tastische fakkelparade van on geveer 2000 Noord-Koreanen. De Amerikaanse officieren aan dit front wilden dit niet zien als het begin van een aanval. Volgens ooggetuigen gingen honderden Noord-Koreanen met fakkels eerst zig-zag op de rivier toe- Zij verspreidde zich onder artil lerievuur en vormden een kring en een V-figuur. Twee uur later was de aanval begonnen. Een woordvoerder van het achtste leger zei: „Dit is hun grote aanval, dat is zeker". De Noordelijken staken de rivier op zes punten tegelijk over en kwa men als een brede muur opzet ten op één punt met drie ba taljons naast elkaar. De Ame rikaanse tweede divisie, die de spits moest afbijten, poogde wanhopig een stuk weg van 15 km tussen Tsjangjong en Jong- san te houden om een doorbraak naar de weg van Taegoe naar Poesan te verhinderen. Noord-Koreaanse patrouilles zijn de belangrijke havenplaats Masan tot op 10 km genaderd, daarbij diep doordringend achter de linie van de Amerikaanse 25ste divisie. Op vele plaatsen hebben de Amerikanen de Noordelijke op mars tot staan gebracht aan het Westelijke front. Volgens een Amerikaanse woordvoerder is de toestand langs de Naktong nu „enigszins gestabiliseerd"- De Noordelijken hebben een wig van 8 km ge dreven tussen de Amerikaanse tweede en 25ste divisie en 25 km ten Z.W- van Taegoe minstens zes bataljons over de rivier gezet. Een woordvoerder van het achtste Amerikaanse leger heeft verklaard, dat de Noordelijken het grootste deel van het vlakke terrein ten Oosten van de Nak tong tussen Hjonpoeng en .Tong san bezet hebben. De oppervlak te van dit bezette gebied is waar schijnlijk meer dan 300 km2. Het contact met vele Ameri kaanse eenheden ten Z.W. van Jongsan is verloren gegaan, al dus de woordvoerder. Door ge nadeloze luchtaanvallen, zei hij, werden de Noordelijken gedwon gen enig terrein weer prijs te geven- De Amerikanen trokken Vrijdag terug tot de Oostelijke buitenwijken van Haman, waar de Noordelijken een bres van 6 km breed en 12 km diep hebben geslagen. In een communiqué van het 8ste Amerikaanse leger wordt gezegd, dat het offensief de Noordelijken tot dusver 1000 doden heeft gekost- De doorge broken Noord-Koreaanse troe pen werden thans ,in bedwang gehouden". HAMAN IN NOORDE LIJKE HANDEN. Het Amerikaanse achtste leger meldt, dat de Noord-Koreanen de plaats Haman, 12 km ten N.W. van Masan, veroverd heb ben- Voorts wordt gezegd, dat de Noord-Koreaanse aanval on der contróle is, behalve op de rechter flank van de 25ste divi sie. Aan het front van de 2de divisie worden zware gevechten te Songdjiii gemeld. BRITSE TROEPEN GE VECHTSKLAAR. De kort geleden aangekorsec Britse troepen in Korea helster, van MacArthurs hoofdkwartier opdracht gekregen zich je- vechtsklaar te maken. Vliegtuigen van vliegdeksds- pen en lichte bommenwerpers kregen bevel de landstrijdkrach ten op korte afstand te stetfsas:. DE CANADESE STRIJD MACHT VOOR DE V. De Canadese Minister van De fensie, Brooke Claxton, hjeeir. Donderdag in het Lagerhnï* meegedeeld, dat Canada's spe ciale strijdmacht voor dienst te de V- N. in Korea „Ol elder»" 6.775 man sterk zou zijn- te bataljons infanterie en een me?' ment artillerie maken er om. deel van uit. HAMAN HERO VERB. Eenheden van de 25ste Ame rikaanse infanteriedivisie hebbe* Haman heroverd na een dag vax bloedige gevechten. Haman, dut even ten Westen van de Zuidfee- reaanse haven Masan ligt, weri Vrijdag vóór het aanbreken va» de dag door de Noordelijken Ja- genomen. Tegen het invallen v*s de duisternis heroverde het Ï4~ ste Amerikaanse infanterieresi ment, dat de midden-sector vat? het 56 km lange front van de 25 ste divisie inneemt, de plaats- Naar verluidt bevinden Noordelijken zich voor Jongs:-.; en zouden zij nog steeds naai Oosten oprukken in de richte:.: van de hoofdweg van Taegae naar Poesan. Tussen Hjongpoeng en Jcnsg- san hebben de Amerikanen z~ nagenoeg uit het laaggelegK: terrein teruggetrokken in «te heuvels, op sommige plaatse: meer dan 16 km van hun thscfi zo goed als uitgewiste Naktoreg linie. Twee uur na het invallen -sar de avond stonden de Amerikas. se troepen aan de sector bjjEsr man bloot aan hevig mortier- «n artillerievuur. Zij verwacbrer een aanval van. tanks en in&x- terie- Het Amerikaanse iseg. ment, dat Haman herovert, trok ruim drie km voorbij sfe plaats en stelde zich weer in te: bezit van twee heuveltoppen- Een Amerikaanse woordvoe der verklaarde, dat de twee gr- te Noordelijke penetraties in te sector van de 25ste divisie sag" steeds niet bedwongen warer; Een Amerikaanse compassie was nog omsingeld, maar faaek. stand. Verschillende antfcst compagnieën hadden moeite «aa zich terug te trekken. Bet Noord-Koreaans vliegtuig twee bommen vallen op Ameri kaanse posities, zonder evenst schade aan te richten. Correspondenten beschrijft:-; de gevechten van Vrijdag ais de verbitterdste van de Koreaaxat oorlog. Soldaten, die geen jh» nitie meer hadden, vochten wtr- der met bajonetten, messen hb geweerkolven- Een Noorddpe soldaat, die met een Amerikaa» se korporaal in een tweegevecï gewikkeld was in een eenmacas- gat op een heuveltop werd .ge wurgd. Ieder beschikbaar vliegtuig kreeg Vrijdagochtend opdraert in te grijpen in de strijd aan te front, terwijl de Amerikane- langs het hele Westelijke fr .- terugtrokken en Noordelijke „zelfmoordploegen" mijnenw, den opruimden. De gehele dag door ondernamen de geallieerd vliegtuigen aanvallen, ondanks het druilerige weer. Zwartbeschilderde Noordelrite vliegtuigen hebben Vrijdag een ongewapend verkenningsvlieg tuig van het Amerikaanse lege: ten Zuid-Oosten van Koemr: neergeschoten- Zij wierpen vlug schriften uit en beschoten Zuio Koreaanse troepen. medegedeeld door het K-NteO- te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Later regen. Geleidelijk toenemende bewol king met tijdens het einde var. de middag van het Westen nr plaatselijk enige regen- Zwakte tot matige Zuid-Westelijke win: en ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. ZONDAG 3 SEPTEMBER. v.m. n.m Breskens 5.41 5-5E Terneuzen 6.16 6.3ë Haneweert 6 56 7.1B Walsoordne 7-06 7.20 MAANDAG 4 SEPTEMBER- v.m. n.rn Breskens 6.19 6.36 Terneuzen 6.54 7.11 Hansweert 7-34 7.5i Walsoorden 7.44 8.01

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1