Voorzichtig optimisme bij de Amerikanen Westerling verlangt rust De Nieuw-Guinea Commissie OORLOGSNOODWET De toestand in Korea De Amerikaanse Engelse aanval op Intsjon Kon. Ned. Landbouwcomité over loon- en prijsbeleid Admiraal Forrest P. Sherman, chef van de Ameri kaanse vlootoperaties, en generaal J. Lawton Col- lings, stafchef van het Amerikaanse leger, die van een bezoek aan het Koreaanse front te Tokio zijn teruggekeerd, hebben zich „met voorzichtig optimis me" over de oorlog in Korea uitgelaten. Sherman verklaarde op een persconferentie, dat onder moei lijke omstandigheden „opmerkelijk goed werk is verricht. Het feit, dat het front der V. N. in Korea enige tijd heeft stand gehouden en dat bovendien nog aanvallen door strijdkrachten der V. N. moge lijk waren „spreekt voor zichzelf", aldus Sherman. Volgens generaal Collins is een achteruitgang van het moreel der Noordkoreaanse troepen waar te ne men. Harry Bridges vrijgelaten onder borgtocht1 BRITSE DAKOTA NEERGESTORT. Superlort mei straalmotoren Sherman over de vloot in het Verre Oosten Negentien voormalige Oorlogsmisdadigers vrijgelaten DE AARDBEVING IN NOORD-ASSAM. Chinese communisten in Tibet Rapport van de Indonesische Afdeling WEERSVERWACHTING. hoogwater. Minister van de Republiek Zuid-Molukken in Nederland Nieuwe huwelijkswet in Polen De nieuwe procedure :nzake Bertha Hertogh Besnoeiing van de Marshall-hulp? 15 jaar oude moord opgehelderi Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No. 1510. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 «aar iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimvux pet advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Mrt» Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Generaal-majoor Hobart R. Gay: Gay commandant van de eerste Amerikaanse divisie in Korea, heeft te Taegoe verklaard: „Wanneer de vijand 15 Sep. niét is geslaagd, zal het met hem gedaan zijn. We zullen te sterk voor hem zijn". Gay schatte, dat er op het ogenblik 500 Amerik. tanks in Korea zijn en niet meer dan een paar dozijn bij de vijand in de stelling langs de Naktong om Taegoe heen. Op de vraag, oi de N. een zodanig offensief zou den kunnen inzetten, dat de strijdkrachten der V. N. in zee worden gedreven, antwoordde station en scheepte zich daarna weer in. Intsjon Is de havenstad van de Z.-Koreaanse hoofdstad Se oel. „Daar is het nu waar schijnlijk te laat voor". Aanval afgeslagen. Harry Bridges, de in Austra lië geboren leider van het Ame rikaanse Zeeliedenverbond, is m vrijheid gesteld, hangende hei beroep tegen een veroordeling wegens „meineed". Bridge was veroordeeld, omdat hij bij zijn immigratie i n de Ver. Staten in strijd met de waarheid had verklaard, dat hij geen communist was. De Regering had zich tegen de vrijlating verklaard, omdat zij Bridges gedurende de oorlog een gevaar voor het land acht. perschef van Hitler, die in 1933 alle niet-nationalistische bladen uit de weg ruimde en de haat campagne tegen de Joden or ganiseerde, ontvluchtte de jour nalisten door hard naar een na bijgelegen park te lopen. Fritz ter Meer, ex-directeur van de I. G.-Farbenfabriek, wil de geen verklaring afleggen. Hij :ei alleen verachtelijk: „U had de waarheid over ons gevangenen beter eerder kun nen vertellen. U krijgt geen woord uit mij". Geen der andere vrijgelatenen die naar het station wandelden om op de eerstvolgende trein te wachten, zei enig woord tegen de journalisten, die hen over stroomden met vragen. Een Dakota van de Britse luchtmacht is in de staat Kelan- ta (Malakka) in het oerwoud neergestort en in brand gevlo gen. Men vrees, dat de elf inzit tenden zijn omgekomen. Red dingsploegen zijn naar de plaats van het ongeluk onderweg. Volgens het laatste communi qué van McArthur werd een lichte N.-Koreaanse aanval ten -N. van Taegoe kort na midder nacht door Amerikaanse man schappen afgeslagen en maak ten elementen van de Z.-Kore aanse eerste divisie kleine vor deringen in hetzelfde gebied. De N. groep, die enkele dagen geleden door de linies van het Amerikaanse 27ste Regiment heendrongen, is van naar schat ting 1000 man tot ongeveer 200 gereduceerd, aldus het commu niqué. Britse commando-overval op eiland bij Intsjon. Een commando van de Britse mariniers is Donderdagavond van een torpedoboot jager opn eiland bij Intsjon aan land ge gaan. Het vernielde een radio- De eerste B-36D bommenwer per met 4 straalmotoren en 0 zuigermotoren is Donderdag te Fort Worth in Texas aan de Amerikaanse luchtmacht afge leverd. De luchtmacht heeft meege hoogte van meer dan 14.000 meter kan bereiken. Alle 10 motoren geven het vliegtuig in topsnelheid een aandrijving van ongeveer 42 duizend pk. De Amerikaanse vloot in het Verre Oosten omvat ongeveer 150 schepen en wordt nog steeds versterkt, zo heeft Generaal Sherman, de chef van de vloot operaties der Verenigde Staten, op een persconferentie te Tokio verklaard. Sherman, die drie dagen ge leden te Tokio is aangekomen, heeft overleg gepleegd met Ge neraal MacArthur en een bezoek gebracht aan Korea en aan enige Amerikaanse vlootbases :n Japan. Hij zeide, dat hij in Fe bruari reeds om versterking van de Amerikaanse Stille-Oceaan vloot had verzocht, zulks inge volge de internationale toestand. Hij weigerde te antwoorden op een vraag omtrent het aantal dan 700 km per uur en een heid aldaar. In stromende regen gingen Vrijdagmorgen om 7 uur plaatse lijke tijd de zware deuren van de gevangenis te Landsberg (Beie ren) open en werden overeen komstig een 11 dagen geleden genomen besluit der Amerikaan se autoriteiten 19 voormalige Duitse oorlogsmisdadigers vrijge laten. Frierich Flick, de 67-jarige voormalige Duitse staalkoning en leider van het eens opper machtige Flick-concern, ging regelrecht af op een grote Mer cedes, die op hem wachtte, en riep tot de verslaggevers: „maak dat je wegkomt, ik wil niets met jullie te doen hebben". Otto Dietrich, de voormalige Meer dan duizend personen zijn in de afgelopen tien dagen overleden tengevolge van de aardbeving en de overstromin gen, die er het gevolg van waren, in Noord-Assam, aldus niet- officiële berichten, die door de Indiase radio zijn uitgezonden. Luchtlandingstroepen van In dia zijn Vrijdag in Noordoost-As- sam geland om te helpen bij de bevoorrading uit de lucht. Er worden af en toe nog tril lingen gevoeld in Noordoost Assam. Er zijn door de aardbe vingen en overstromingen overal bruggen weggespoeld en wegen onbruikbaar geworden, aldus heeft de Minister van Openbare Werken van Assam na een tocht door de getroffen gebieden me degedeeld. Een andere Minister van As sam schatte, dat anderhalf mil lioen personen in de betrokken gebieden door de ramp zijn ge troffen. Het is nog onmogelijk de volle dige schade vast te stellen. Volgens berichten van Radio- Peking, die in India zijn ontvan gen, zijn troepen der Chinese communisten uit de provincie Tsjinghai de N.O. grens van Tibet overgetrokken, aldus meldt de „Daily Telegraph". Van Amerikaanse zijde werd dit bericht niet bevestigd. De toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea zou te alle tijde de wereldvrede en de internationale orde in gevaar kunnen brengen", zo heet het in een rapport, dat Donderdagavond door de Indonesische leden van de Nieuw-Guinea-commissie is uitgegeven. Deze leden zijn er echter van overtuigd, dat het vraagstuk op vreedzame wijze kan worden geregeld. Het rapport beschuldigt de Nederlanders er van een koloniale politiek te hebben gevoerd, welke slechts de Nederlandse belangen diende en voorts van ver waarlozing van hun plicht om de bevolking van N.- Guinea tot ontwikkeling te brengen. De Indoneesische commissie- deze partij alleen Indonesië zou leden verwerpen de gedachte om Nederlands Nieuw-Guinea onder een internationaal trust- beheer te stellen. In het rapport wordt verklaard, dat indien Indonesië en Neder land er niet in slagen de kwes tie binnen de in de Ronde-Ta fel-Overeenkomst vastgestelde tot een oplossing te Westerling heeft zijn verblijf plaats in België niet lang ge heim kunnen houden. In de loop van de dag werd de journalis ten door een indistcretie van de veiligheidsdienst bekend, dat hij in een hotel bij het Noordstation logeerde en van dat ogenblik af was het met de rust van Wester ling, die naar hij beweerde sedert Dinsdag niet heeft ge slapen, gedaan. Gedurende de -gehele middag was het een gaan jen komen van Belgische en bui tenlandse journalisten in het kleine kamertje van hotel Royal Nord, waar Westerling hen in pyjama ontving Naar Westerling aan de corr. i van het A.N.P. verklaarde, zal I hij naar een ander hotel vertrek ken en zal hij er ditmaal beter voor waken, dat zijn adres niet bekend wordt. Westerling verwacht, dat zijn vrouw dezer dagen naar Brussel zal komen en hij sprak tegen over de pers de wens uit, hem voorlopig met rust te laten. „Ik heb in geen tien jaar rust ge had", zo zeide hij, „en ik heb die thans hard nodig. De rust in de gevangenis te Singapore^ was een andere dan ik wenste" uitgewerkt en aan de VN.* autoriteiten heeft voorgelegd Hij zei, dat Radio Hilversum hem verschillende keren heeft verzocht voor de radio te spre ken. Hij heeft dit aanbod echter niet geaccepteerd, om-dat hij meent dat dit onder de gegeven ongewenst zijn. Het rapport besluit met de opmerking, dat de Indonesische leden .openhartig en vriend schappelijk" met de Nederlandse leden hebben samengewerkt. medegedeeld door het K.N.M.I- te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Toenemende bewolking. In de loop van de dag weer toenemende bewolking met later kans op regen. Zwakke tot mati ge wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperatuur gisteren. ZONDAG 27 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 1-30 1.49 Terneuzen Hansweert 2.45 3.04 Walsoorden 2-55 o.ii MAANDAG 28 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 2.16 2.30 Terneuzen 2.51 3.05 Hansweert 3.31 3.45 Walsoorden 3.41 3.55 ZON- EN MAANSTANDEN. 27 28 29 30 31 De heer H. D. Louwes, voorzit ter van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité heeft de zer dagen het standpunt van dit comité inzake het Nederlandse loon- en prijsbeleid uiteengezet op een vergadering van het Hoofdbestuur. Geconstateerd wordt, dat door de gestegen kosten van levens onderhoud er opnieuw spannin gen onstaan zijn rondom het loonvraagstuk. In de Stichting van de Arbeid wordt een inten sief overleg gevoerd, op welke wijze men deze spanningen zal kunnen opheffen. Er is een gro te kans, dat men dit op twee wij zen zal willen doen. Men kan het zoeken in een zekere verhoging der lonen vergezeld van subsi diëring en prijsstop en voorts kan men trachten de kosten van het levensonderhoud omlaag te brengen of voor verdere stijgin te behoeden. Er is ook een stroming, die geen loonsverhoging wil, doch het geheel wil zoeken in de rich ting van de verlaging van de kosten van levensonderhoud. Het is naar de mening van he K.N.L.C. vooral, wanneer men het in deze richtingen gaat zoe ken duidelijk, dat grote land bouwbelangen op het spel staan. Men zal beweren, dat de prijsstij'. gingen van enkele belangrijke levensmiddelen, waaronder vlees- vooral het huishoudbudget zeer gaan belasten en men zal daarom daarom trachten in deze sector tot verlaging te komen. Hoewel de landbouw uit de aard der zaak niet meer ver omstandigheden ongewenst is en hij zich in België niet met langt dan redelijke prijzen, gebat politiek mag bemoeien Westerling onthulde verder, dat, toen hij Donderdag op weg was naar de Luxemburgse grens, hem nog niets bekend was van de beslissing der Belgische re gering, dat hij in België mocht blijven. De leden van de veilig heidsdienst, die opdracht had den hem naar Luxemburg te brengen, werden van deze be slissing eerst in Bastogne (Bas tenaken) in kennis gesteld. Toen heeft men onmiddellijk rechts omkeert gemaakt naar Brussel. Naar het A.N.P. verneemt, is de Minister van Voedselvoorzie ning en bevoorrading van de M Republiek Zuid-Molukken, de Westerling verklaarde verder, I heer Bokollo, er in geslaagd de I "T van de R. I. S. rond dat hij zijn diensten aan de V. N. heeft aangeboden. Over de aard van deze diensten wilde hij zich op dit ogenblik nog niet uitlaten. Zijn diensten zijn evenwel geba seerd op een plan, dat hij in de (gevangenis te Singapore heeft 5.42 19.40 19.52 5.06 5.44 19.38 20.03 6.27 5.46 19.35 20.12 7.45 5.47 19.33 20.22 9.00 5.49 19.31 20.32 10.14 termijn. brengen, zij bij de V. N. aan hangig kan worden gemaak.. Indien tegen 27 December 1950 geen vreedzame oplossing zou werden bereikt, zou Nederland niet langer het recht hebben de status van Nederlands Nieuw- Guinea te bepalen. Indonesië voerde door zijn streven naar opneming van Ne derlands Nieuw-Guinea in de Indonesische Republiek een po litiek, welke beoogt het gebied van de koloniale banden met Nederland te bevrijden. Deze politiek „is in het belang van de bevolking van Nederlandr Nieuw-Guinea. Indonesië, aldus het rapport, wil Nederlands Nieuw-Guinea autonomie verlenen en het be vrijden van exploitatie. De in lijving van het gebied bij Indo nesië zou politiek gezien hetzelf de betekenen als een vereniging van West- en Oost-Duitsland of van Noord- en Zuid-Korea, zo zegt het rapport. Het verklaart, dat de onaf hankelijkheidsverklaring van Pres. Sukarno en Premier Hatta in Aug. 1945 betrekking had op het gehele gebied van Neder lands Oost-Indië. De Neder landse Regering had beloofd het vraagstuk zonder inroeping van de hulp van „welke derde partij ook" op te lossen, zo wordt er aan toegevoegd. Verder had Nederland beloofd, dat indien de souvereiniteit over Ned. Nieuw- Guinea ooit zou worden overge dragen aan een andere partij, Een wet, waarbij echtscheiding moeilijker wordt gemaakt, zal op 1 October in Polen van kracht worden, aldus meldt het Poolse Persbureau. De wet zal echtscheiding on toelaatbaar maken, „als kleine kinderen er van de dupe zou den worden". Ook zal de wet „alle onder scheid in de wettelijke staat van wettige en natuurlijke kinderen opheffen". De nieuwe zaak met betrek king tot Bertha Hertogh zal dienen in kort geding en wel met gesloten deuren, tenzij de rech ter anders bepaalt. Daarna kan de zaak nog in een gewone zif ting voorkomen. De eis valt uiteen in 4 delen: Het hof wordt verzocht te De republikeinse senator Styles Bridges heeft medegedeeld, dat een commissie, bestaande uit le den van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, is overeen gekomen, dat de Marshall-hulp voor 1950-'51 met 200 millioen dollars moet worden verminderd. Door deze verlaging, die om doorgang te kunnen vinden nog door de beide Huizen moet wor den goedgekeurd, zou de Mar shall-hulp worden gebracht van 2450 millioen op 2250 mil lioen dollars. De commissie zou voorts zo goed als overeengekomen zijn om de door de Senaat voorge stelde lening van 100 millioen dollars voor Spanje te verlagen tot 62,5 millioen dollars. Het reeds door de Senaat verklaren, dat het huwelijk van Bertha volgens de Mohamme daanse ritus onwettig is en dat Mansoer Adibi niet gemachtigd is tot het voogdijschap over Bertha. 2. Voorts wordt verzocht, dat Adibi opdracht ontvangt het kind aan de „veilige zorg en voogdij schap" van de Nederlandse con sul-generaal over te dragen 3. De consul-generaal dient gemachtigd te worden het kind aan de ouders terug te geven. 4. Het hof wordt verder ver zocht te gelasten, dat Bertha Hertogh het gebied van de juris dictie van het hof (Singapore) niet verlaat. Men volgt de procedure vol gens de wetgeving op de voog dijschap over onvolwassenen. Bertha wordt in de eis een „on- .gehuwd kind" genoemd. De eis is niet slechts tegen Cheh Aminah doch ook tegen Mansoer Adibi gericht. Het hu welijk, zo wordt verder gezegd, werd met opzet voltrokken in het huis van M. A. Majid, presi dent van de „Malayan Moslem Welfare Association". De zaak zal 4 September in besloten zit ting voor de opperrechter komen. In juridische kringen verwacht men later een openbare zitting. Bij de zaak zijn verschillende wetgevingen betrokken, het Brit gewoonterecht, het Neder- blokkade Ambon te doorbreken. Na een avontuurlijke tocht door de In dische Archipel heeft hij Singa pore weten te bereiken, vanwaar hij naar Nederland is doorge vlogen. De heer Lokollo, die thans in Den Haag vertoeft, is naar Ne derland gekomen om namens de Republiek Zuid-Molukken toelichting te geven op het voor stel tot het doen houden van een driehoeksconferentie tussen Ne derland, de R.I.S. en de Repu bliek Zuid-Molukken, een voor stel, dat op 28 Juni j.l. door Dr Nikyuluw, vertegenwoordiger van de Republiek in Den Haag. aan Minister-President Dr Drees is gedaan. Hoewel Nederland de Repu bliek Zuid-Molukken niet heeft seerd op zo nauwkeurig moge lijke kostprijsberekening en van het Landbouw Economisch In stituut, moet er in onze kring nu toch grote waakzaamheid heer sen, aldus de heer Louwes. Ten aanzien van vlees en ook aardappelen bijvoorbeeld, is men overgegaan tot een herstel van de vrije prijsvorming. Deze brengt altijd schommelingen met zich mede. Wanneer nu onrust ontstaat, zo gauw de prijzen te hoog zijn, dan is het gevaar groot, dat men wel de te hoge prijzen zal trachten te drukken maar zich niet bezwaard zal ge voelen, wanneer in datzelfde sy steem van prijsvorming de prij zen eens te laag mochten zijn. Wie de vrijheid wil, moet niet bang zijn voor de consequenties van die vrijheid: wisselende prij zen. In het algemeen is de land bouw steeds bereid geweest met een systeem van sterke prijsre gulering accoord te gaan. Uiterste waakzaamheid van de zijde van de landbouw blijft dus geboden om te voorkomen, dat men de uitweg zoekt in de rich ting, waarin men ze vroeger zo vaak heeft gezocht: de landbouw de pakdragende ezel van de sa menleving te maken, aldus de heer Louwes. erkend, is het niet uitgesloten, zo vernemen wij van welinge lichte zijde, dat de heer Lokollo door de Nederlandse regering zal worden ontvangen indien hij gemachtigd is voorstellen te doen, die de betrekkingen tus sen de R.I.S. en de Republiek Zuid-Molukken zeer veel kunnen verbeteren. In de bevoegde instanties ir. ge men het zeer duidelijk vvete. dat de landbouw dit pakdrager niet accepteert en dat prijs- er loonbeleid in Nederland inhouc een gelijkwaardige beloning voor de arbeiders- en de ondernemer: functie in de landbouw. De land bouw beschikt bovendien over èt instellingen om concreet aan t; geven, wat die hoogte moet zij; en over de wil zijn rechten handhaven. Het is te begriype. dat er een grote beduchtheid »s voor een stijging van het loon peil in Nederland. Wij kunne: zeer goed inzien, dat onze ex portpositie daardoor bedreig r wordt, maar toch is er aanleiding nog eens duidelijk vast te steller, dat wanneer het Nederlandse be drijfsleven en hier valt me- name ook aan de industrie -c scheepvaart te denken op ti-, wereldmarkt niet kan concun ren, dit er zeker niet van kom dat onze landbouw te duur pr duceert. De prijzen van tal v?" voorname landbouwproducter. melk, vlees, granen, groente- aardappelen zijn zeker in Nede land niet hoger dan in de be langrijkste industrielanden var de wereld, waarmede onze U dustrie moet concurreren. In vei- gevallen zijn ze zelfs aanmerk: lijk lager. De vraag dringt zich nu op, a dus de voorzitter van het KNI C., waar het nu aan ligt, dat v; zulke grote moeilijkheden ondei vinden bij de concurrentie op dte wereldmarkt. Wanneer hier een oplossing gezocht moet worden, zal dru niet de aandacht in de eer.-- plaats op onze landbouw moetec. wcfrden afgeleid. Er komen enige andere be langrijke vragen naar voren: |a. Werkt ons distibutiestelsel 'ff- duur? b. Zijn onze sociale voorziend- gen te hoog opgevoerd? c Werken onze industrie en scheepvaart als geheel zo etf ciënt, dat zij de concurrentie mes andere soortgelijke industrieer in het buitenland aan kunnen? De gehele situatie van ons loon- en prijsbeleid, zoals dat zie in Nederland aan ons voordon- wettigt o.i. deze vragen te stel len. Allen, die bij de oplossing een of andere wijze betrokk»,:' zijn, zullen goed doen er erasi mee te maken. Ten aanzien van de positie *vaa de landbouw moet in dit ver band nog even in het bijzonder worden opgemerkt, dat a. De tuinbouw voor een "be langrijk deel afhankelijk is var de prijsvorming der vrije mar^t en thans als geheel zeer slechte tijden doormaakt. b. De landbow door het LiE.L zeer betrouwbare kostprijsgegt vens ter beschikking stelt. c. Berekeningen over de verde ling van het volksinkomen een aanwijzing schijnen te geven dat de landbouwbevolking me: haar evenredig aandeel in het volksinkomen ontvangt. d. Dat alle reden is om aan te nemen, dat de geschoolde lano arbeider hoog geclassificeerc moet worden. Op grond van deze overwegin gen moet met klem gesteld wor den, dat de huidige spanningen tussen lonen en prijzen niet ons laden mogen worden in de rich ting van de landbouw, want ste er iets schort aan de concurren tiepositie dan ligt dat elders, ai- dus vatte de heer Louwes de op vattingen van het K.N.L.C. sa men. De Commissie voor de Toewij zingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, dat voorziet in een bedrag van 16.771.084.479 (ruim 16 driekwart milliard) dollar voor uitbreiding van Amerika's gewapende macht en voor de bewapening van be vriende landen. In dit bedrag is begrepen: 4.535.400.000 dollar voor de luchtmacht; 2.648.029.000 marine; 3.063.547.00 leger; 4.000.000.000 goedgekeurde bedrag van 26,9 millioen dollars voor de techni- se sche hulpverlening van econo- lands burgerlijk recht, het JVKi- misch laag-ontwikkelde gebieden - hammedaanse recht volgens de werd door de commissie vermin- - koran en mogelijk de noodmaat- derd tot 15 millioen dollars. (regelen voor Malakka dollar voor de dollar voor het dollar voor wa penhulp aan het buitenland; 260.000.000 dollar voor navor- singswerk op het gebied van de atoomenergie, met inbegrip van de waterstofbom, en 598.637.370 dollar voor het vor men van een voorraad strategi sche materialen. Het bedrag van vier milliard dollar voor wapenhulp aan het buitenland is als volgt onderver deeld: 3.504 millioen voor de lan den van het Noord-Atlantisch verdrag, 193 millioen voor Grie kenland, Turkije en Perzië, en 303 millioen voor de Philippij- nen en Zuid- en Oost-Azië. Het wetsontwerp voorziet o.m. in de aanschaf van 5.333 mili taire vliegtuigen. Bij het doorzenden van het wetsontwerp naar het Huis van Afgevaardigden geeft de com missie de volgende critiek op het diefensie-program: „De gebeur tenissen van de laatste weken hebben het duidelijk gemaakt, dat de militaire voorbereiding in sleutelposities niet zo duidelijk en nauwkeurig is als wenselijk kan worden geacht, maar het is thans niet de bedoeling van de commissie critiek te leveren op reeds gemaakte onjuiste beoor delingen". Het totale bedrag van het wetsontwerp is 81.400.119 dollar minder dan door Truman is ge vraagd, maar in militaire posten zijn geen verlagingen aange bracht. Het wetsontwerp komt van daag in het Huis in behandeling. Leeuwarden. Vijftien jaar na het plegen ran een moord is deze door nauwkeu rig speuren van de Leeuwarae: recherche tot oplossing gekomen- Op 15 Juli 1935 overleed ni je Leeuwarden zekere J. W. in zijn wonin'g achter de hoven. Daar de huisdokter afwezig was, were door diens plaatsvervanger hei vereiste attest betreffende de doodsoorzaak afgegeven. Re stoffelijk overschot werd daarna op normale wijze begraven. Zes kinderen uit het gezin zijn thans nog in leven. Eén van deze kiTi deren, een meisje, is gehuwd me zekere L., die toentertijd geden neerd was. Tegen deze L. had de weduwe van J. W. wel eens losgelaten, dat de overledene „naar de an dere wereld geholpen was maar L hield dit steeds onder zich. De recherche liet even wei niet los en toen zij langzamer hand een draad in handen kreeg werd de weduwe terdege aan de tand gevoeld met het gevolg, dat zij tenslotte bekende haar man te hebben vergiftigd. De vrouw is gisteren ter beschikking va: de Justitie gesteld en ingeslotei in het Huis van Bewaring

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1