BINNENLANDS NIEUWS Brand inDe Bijenkorf ie Amsterdam DE GEVOLGEN VAN DE WINDHOOS BIM EN DE DUIZENDNEUS wcomité sbeleid Vele bomen moesten het ontgelden UIT DE PROVINCIE Rechtszaken Nederlands schip IN HET GETROFFEN GEBIED VAN KOOTWIJK EN APEL DOORN. TERNEUZEN. ZAAMSLAG. ROOFOVERVAL te LUTTEN BERECHT. Donderdagmiddag even vóór 1 uur ontwikkelden zich op de vierde verdieping van „De Bijenkorf te Amsterdam enorme rookwolken, die naar buiten sloegen. De brandweer, die onmiddellijk werd geallarmeerd, rukte met groot materiaal uit. Duizenden voorbijgangers, die juist hun lunchuur hadden, bleven op de Dam staan kijken. Er bleek brand uitgebroken in de keuken van „De Bijenkorf", die op de vierde étage is gelegen. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand weerklonken in het Bijenkorf-gebouw de alarm- schellen en verliet het winke lende publiek de afdelingen. In de lunchroom, waar de rook het hevigst was, bleef een aantal be zoekers rustig aan de tafeltjes zitten. Binnen korte tijd had de brandweer het vuur, dat ontstaan was in de afvoerkap boven het fornuis, met een slang bedwon gen. Er was slechts één dame door de rookmassa's bedwelmd en zij was door de eigen Eerste Hulpdienst van De Bijenkorf weer bijgebracht. De brand werd ontdekt door een verkeersagent op de Dam om kwart vóór één. Hij gaf de inzittenden van een juist passe rende politie-auto opdracht de brandweer te alarmeren. Nog vóór half twee was een grcot gedeelte van het materiaal van de brandweer ingerukt en op de Dam, waar tienduizenden naar de brand hadden staan kij ken, had het normale leven zich weer hervat. De nablussing vergde nog enige tijd. De schade is volgens de brand weer gering, want het bedrijf kan normaal worden voortgezet. heeft machineschade Drie militairen gedood Gistermorgen om li* uur is bii militaire schietoefeningen op de Noorderheide (het schietterrein van de Harskamp) een mortier uit elkaar gesprongen. Drie mili tairen werden daarbij op slag gedood. De 3 militairen, die gedood zijn bij het ongeval tijdens de schietoefeningen waren af komstig van het eerste V.O.C. (vrijwilligers opleidings cen trum) te Weaep, waar een op leiding wordt gegeven voor be roepsonderofficier bij de Kon. Landmacht. Hun namen zijn sergeant J. M. Musters, wonende te Bergen op Zoom, ongehuwd; cursist J. Klingeman, wonende te Zwijn- drecht, ongehuwd en cursist A. J. M. de Laat. De Laat was gehuwd en had 4 kinderen. Het 349 b.r.t. metende motor schip „Sambre" van Muller Co te Rotterdam, dat met stuk goed van Rotterdam naar Frankrijk was vertrokken, heeft onderweg machineschade ge kregen en is door de „Rapid" van dezelfde maatschappij, die eveneens op weg was naar Frankrijk, naar Vlissingen ge sleept. De schade is niet van ernstige aard. De „Gamble" in het dok. De „Sambre" heeft schede aan de schroefas. Het schip zal te Vlissingen in het dok gaan en vermoedelijk drie dagen daar blijven. Kinderverlamming Alle zwembaden in het gebied van Wiesbzden zijn gesloten wegens een „ongewoon grote toeneming" van het aantal ge vallen van kinderverlamming. De politie heeft opdracht gekregen het baden in de Rijn en de Main in dit gebied tegen te gaan. Nederlands motorschip bij Jutland aan de grond gelopen Het 300 ton metende Nederl. motorschip „Oonfid", eigenaar H. Kajuiter te Rotterdam, dat op weg was van Engeland naar Gothenburg (Zw.) met een la ding porseleinaarde, is Woens dagavond aan de Westkust van Jutland (Den.) aan de grond ge lopen. Er bestaat geen gevaar 'TTDonttot voor het schip noch voor de be- tuig, dat Ramsgate (K manning. bestemming had. Tien Britse padvinders als verdronken opgegeven De havenautoriteiten van Calais hebben de tien zeever kenners als verdronken opge geven. Hoewel een functiona ris van de haven hen afgeraden had uit te varen, omdat het weer ongeschikt was voor het zeilvaartuig, voeren zij, zonder de havenautoriteiten verder te waarschuwen toch uit. Sinds dien is niets meer van de ver kenners gehoord. In het Ka naal zoekt mem naar het vaar- gen, dat hum boerderij geheel De windhoos trok van Koot wijk in de richting van de To- renberg maar het Aardhuis, ge legen in de Domeinbossen bij Apeldoorn. De boerderij, bewoond door de weduwe Brouwer en Zoon, en een onbewoonbaar verklaard woonhuis werden totaal ver nield. De boerderij was gelegen aan ide Zandweg Kootwijk—Apel doorn. Deze weg, waar druk verkeer is, werd geheel ver sperd. Het rundvee en een paard in de stal van de boer derij konden worden gered. Het spoor van de windhoos is duidelijk te zien, door de tal rijke bomen die werden ont worteld. Volgems de ontvangen mededelingen van de bosbrand- weer is er zeer veel schade aan gericht. Te iNieuw-Millingen aan de Rijksstraatweg Amersfoort Apeldoorn gingen ter hoogte van de Torenberg verscheidene bomen tegen de grond, waar door de weg versperd en eem rijwielpad werd vernield. In middels heeft men de weg weer vrij gekregen en het rijwielpad hersteld. In de omliggende dorpen Putten, Harderen en Uddel woedde een zwaar on weer. De schade bleef hier vrijwel geheel beperkt tot om gewaaide bomen. De heer W. Brouwer, die met zijin 76-jarige moeder een boer derij aan de Asselweg bewoon de, vertelde, dat hij de wind hoos zag aankomen en daarop met zijn moeder in een kuil vluchtte. Een seconde later werd de kuil bedekt met zware eikenbomen, die als lucifers afknapten. Ondertussen on weerde het hevig en brak er een wolkbreuk los. Toen zij van de schrik bekomen waren klommen zij uit de kuil en za- vernield was. Slechts het z.g. bakhuis was blijven staan. Op het ogenblik hebben zij ergens anders onderdak gevon den. Enige huizen in de lengte 'van de boerderij werden deer lijk gehavend. Honderden zwa re bomen zijn ontworteld, ter- wijl ook het kampeercentrum Berkenhorst zwaar van de wind hoos heeft geleden. Er waren 1 enige niet ernstig gewonden. I Een bouwvallige boerderij van de landbouwer Van Oord werd geheel tegen de grond gewor pen. Verder gingen in de om geving enkele masten van hoogspanningsdraden tegen de grond. In de dorpen rond de gemeente Barneveld werd het tijdens deze windhoos zo don ker als de nacht en brak een hevig onweer los, waardoor verschillende kleine branden ontstonden, die echter door de brandweer spoedig werden ge blust. De windhoos, die om zeven uur Woensdagavond over de Veluwe trok, komende uit lZuid-Westelijke richting, pas seerde acht uur de gemeente Oost-Stellingwerf in de Zuid- Oosthoek van Friesland. In het dorp Haulerwijk, behorende tot deze gemeente, werden door het natuurgeweld de vier wo ningen van de families J. G., G. G., A. K. en H. B. totaal ver nield. Twee iandere woningen werden zeer zwaar beschadigd en tien andere woningen min der ernstig. Tientallen bomen werden door de windhoos ont worteld en het telefoon- en electriciteitsnet kreeg rnstige storing. Pas om 10 uur Woens dagavond kon het telefoonver keer worden hervat. Wonder boven wonder de burgemeester van Oost-Stel lingwerf noemde het „op mira culeuze wijze" zijn slechts twee personen bij al deze ver- woestinigen slechts zeer licht gewond geraakt. Uiteraard was het in de duisternis nog niet mogelijk de volledige scha de vast te stellen. Journalisten hebben een tocht gemaakt door het gebied van Kootwijk en Apeldoorn, dat Woensdag door een windhoos getroffen is. In Kootwijk vonden zij de heer W. Brouwers, wiens boerderij aan de Asselweg geheel werd verwoest, reeds aan het op ruimen. Dit deel van Kootwijk behoort tot Apeldoorn. De burgemeester heeft er een bezoek gebracht om de toestand in ogenschouw te nemen en een schaderegeling te bespreken, om dat Brouwers noch een der an dere getroffenen tegen storm schade verzekerd was. In de tuin van Brouwers lag de omvergesmeten woonwagen van de familie Vree, die juist de familie Nonnekens uit Amstel veen op bezoek had. Mevrouw Nonnekens werd gewond, even als de eigenaar. Het interieur van de wagen werd geheel vernield- Hooibergen, vruchtbomen, een honderdjarige spar, een eik in de grote tuin werden alle vernield. Een oude boswachter vertelde, dat er ook vele hectaren bos ver woest zijn. De bouwvallige boer derij van de heer Van Oort tegenover die van de heer Brou wers was ook geheel vernield. Zij werd gebruikt als kampeergele genheid, maar was op het mo ment van de ramp leeg. Het kampeercentrum „Berken horst" leed zware schade en men moest de gasten, onder wie enige gewonden, elders onderbrengen. In de „Harskamp", die dichter bevolkt is dan het bovenbedoelde deel van Kootwijk, was de schade groter. In de Dorpsstraat aldaar werden twee huizen zwaar beschadigd. Aan de Julianastraat werd in het huis van de zwaar getroffen familie Kruistens de inboedel aan stukken gesmeten. Het beddegoed is onvindbaar. De schuur bleef heel, maar werd enkele meters verplaatst. Won der boven wonder bleven moe der en kinderen temidden van het vallend puin ongedeerd. An dere huizen aan de Julianastraat en Molenweg werden ernstig be schadigd. Groot was de schade aan boer derijen langs de Laanweg. Van de grote boerderij van de heer Wikselaar werd het dak gedeel telijk afgescheurd. De twee- teensigevels van de schuur zijn afgeknapt. De buurman, Wessels, die een kleinere boerderij heeft, is er nog erger aan toe. Zijn boerdrij werd dhn stukken ge scheurd. Verder langs de Laan- weg zijn tal van beschadigde boerderijen en vele hooibergen zonder kap. Honderden zware bomen zijn geveld, boomgaarden vernield, kortom de schade is zeer groot en zal waarschijnlijk enige honderdduizenden bedra gen. Een ooggetuige vertelde, dat hij de bomen de lucht zag ingaan. De gemeente Ede heeft reeds uitgebreide maatregelen geno men. Een veertigtal arbeiders is druk aan het werk. Vandaag zal er over de scha devergoedingen een bespreking met de burgemeester van Ede worden gehouden. ramp bezocht, schatte het scha debedrag op 75.000 gulden. Drie woningen moeten geheel ver nieuwd worden, terwijl enkele tiientalten veel schadehertstel behoeven. Er zal voor de 3 N. Provin ciën een comité worden ge vormd, dat zal trachten de no dige gelden bijeen te brengen, want de getroffenen waren niet tegen stormschade» verzekerd. De verwoeste huizen waren al oud en bouwvallig. De nieuwere, die er naast staan, zijn groten deels gespahrd gebleven. Aan de gewassen is weinig schade aangericht. Wel ging er heel wat hooi verloren. Koeien wer den door de lucht geslingerd. Verder is er een groot aantal bomen ontworteld. Een lan taarnpaal werd over een paard geslingerd en kwam op het dak van een boerderij terecht. leastraat, zal „Korenbloemstraat heten. Naar wij vernamen, bestaat de mogelijkheid, dat in de loop van de volgende week de sleutels worden afgegeven van de huizen met de oneven nummers in de Tulpstraat. Gelijke tred met het betrekken van de woningen houdt ook de aanleg der verlichting. Er is in een zodanig tempo gewerkt, dat 'arbeiders van de P.Z.E.M. eind volgende week alle woningen van een leiding zullen hebben voor zien. Alle takken van arbeid, bouw vakarbeiders, schilders, straat makers, electriciëns e.a. werken hard mede om de montagebouw vóór de donkere dagen voltooid te zien. IN AANBOUW ZIJNDE LOODS VERWOEST. Een grote loods, welke in Ap- pelsga in aanbouW was voor de zaai- en pootgoedcentrale te Leeuwarden, is door de wind hoos, die Woensdag in het Z. O. van Friesland heeft gewoed, in elkaar gewaaid. De schade wordt geraamd op ongeveer 20.000. In de haven. 24 Augustus. Algemene vergunning voor binnenschippers. Onlangs is door de Neder landse Bank aan -binnenschip pers, die aan -boord van hun vaartuig tijdelijk Nederland verlaten via Lobith, Smeer maas, Hansweert, Sas van Gent, De Kempen of Sint Pieter (Klein Ternaaien) onder be paalde voorwaarden een alge mene vergunning verleend bin nenlandse betaalmiddelen tot een bedrag van ten hoogste 2000 uit te voeren. Blijkens een mededeling van de Nederlandse Bank is deze fa ciliteit thans uitgebreid tot bin nenschippers, die aan boord van hun vaartuig tijdelijk Nederland verlaten via Bath of Terneuzen. Straatnamen „Bloemenbuurt. Nu ook het derde blok montage woningen in de Triniteitpolder is betrokken, behoort er dus weer een nieuwe wijk tot het straten plan van de bloemenbuurt. Deze straat kreeg de naam „Gouds bloemstraat." De daaropvolgen de straat, gerekend van de rich ting Kerkhoflaan, heet „Tulp straat", waarna de „Anjerstraat" volgt. De straat, die verticaal op de Kerkhoflaan ligt en evenwijdig loopt met de Baandijk en Aza In lading: Marokk. s.s. „Zelidja (oud-ijzer); Noors s.s. „Aragon" (cokes); Deens m.s. „St. Croix" (ijzer); Deens m.s. „Mado" (gez. hout). In lossing: Frans s.s. „Paul de Rossier" (pyriet); Eng. s.s. „Multistone" (pijpaarde) Ned. m.s. „Marva" (kali); Ned. m.s.„Weltevreden 7" (hout). Gevonden voorwerpen. Een broekriem, kapper Len- sen; een stropdas, Overdulve Drie Schouwenstraat A 209. Rechthebbenden kunnen zich bij bovenstaande adressen in lichtingen bekomen. A'dam de juwelen in beslag ge nomen, die in het begin van deze maand aan een Canadese dame in een hotel te Scheve- ningen werden ontstolen. Deze sieraden vertegenwoor digden een waarde van onge veer 50.000 gulden. Zij zijn in A'dam voor slechts 60 gulden van de hand gedaan. De dief is men op het spoor. Het voorspoedig verloop van het onderzoek is (in belangrijke mate te danken aan de publici teit, die de bladen aan deze ju- -welendiefstal hebben gegeven. DOOR VLIEGTUIGPROPELLER GEDOOD. Even voor het vertrek van de K.LjM.-Consellation Ph-T,D.R (Rotterdam) van het vliegveld Prestwick op Woensdagavond j 1. is, zo deelt men ons van de zijde der K.LM. mede, door één tot nu toe onbegrijpelijke oor zaak de 35-jarige Engelse radio monteur J. W. Leitch in één der draaiende propellers gelo pen en op slag gedood. Door de klap werd de propeller zodanig beschadigd, dat het toestel niet kon vertrekken. De passagiers vervolgden hun reis met de uit New York binnengekomen ma chine, terwijl de passagiers uit dit 'toestel na een vertraging hun reis van Prestwick naar Amsterdam konden voortzetten. BOERDERIJ DOOR BLIKSEM INSLAG AFGEBRAND. Een boerderij van de land bouwer E. van der V-een te Baarlo bij Blokzijl is om 8 uur Woensdagavond door de blik sem getroffen en tot de grond toe afgebrand. De gehele in boedel ging verloren en een paard kwam in -de vlammen om. ƒ75.000 SCHADE IN OOSTSTELLINGERWERF. Het blijkt dat de windhoos, die Woensdagavond over de ge meente Ooststeihngerwerf is getrokken, heel wat schade heeft aangericht. Het hoofd van de Friese Prov. Dienst voor de Wederopbouw en Volkshuis vesting, Ir. D. S. Visser, die Don derdagmorgen de plaats van de Enkele maanden geleden werd de -bevolking van Lutten bij Hard-entberg opgeschrikt door 'het nieuws van een roof overval, die in de late avond door 2 mannen was gepleegd op de ongeveer 60-jarige boerin Hilligje Heuverman. De opzet van de mannen is mislukt, doordat mej. Heuverman -wist te ontvluchten. De 2 mannen hebben toen ook de benen ge nomen, omdat zij bang waren dat mej. H. hulp was gaan ha len. Later bleek dit niet het geval te zijn, want Hilligje had tot d-e volgende morgen vroeg door het veld gezworven. Tegen de daders, de zwerven de 30-jarige Utrechtenaar J. M., die 14 jaar van zijn leven in ge vangenissen heeft doorgebracht en de zwervende schippers knecht H. H. uit Klazinaveen, werd resp. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf alsmede voor waardelijke ter beschikking stelling van de Regering -en 6 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. DE 100.000ste BEZOEKER. Donderdagmorgen is de 100.000e -bezoeker, in dit geval een bezoekster, mej. M. Vogel uit Arnemuiden van de bark „Viking", die in het kader van de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" voor de Parkkade ligt, officieel ontvangen en toege sproken door Mr. A. C. W. Beer man, voorzitter van de Stich ting Havenbelangen. Aan mej. Vogel werden twee boeken over Rotterdam, een fo to-album en een doos -bonbons overhandigd. OLIERAFFINADERIJ UITGE BRAND. Aan de Ringdijk onder Over- schie brak gisteren brand uit in een loods, waarin gevestigd is de olieraffinaderij „Raffina". De brand is ontstaan door een lek in de olieleiding onder één van de ketels. De brandweer was spoedig ter plaatse. Met de gei eedschaps- wagen, de autospuit en enkele slangcnwagens weru het vuur bestreden en na ongeveer een half uur ving het nablussen aan. De loods brandde echter geheel uit. GESTOLEN JUWELEN ACHTERHAALD. Op aanwijzing van enkele Amsterdammers hebben recher cheurs van de Haagse politie in CBERKELLNER LIET DE POLITIE ROEPEN. „Bel de politie even op, want ik' heb haar iets te vertellen", zei de 31-jarige oberkellner D. J. van der M. uit A'dam tegen de eigenaar van -een bar in de Rotterdamse binnenstad. Nadat de kastelein alan het vreemde verzoek had voldaan en enige rechercheurs waren verschenen vertelde de niet geheel nuchtere Amsterdammer, dat hij met 130 gulden van zijn baas op stap was, die hij niet had afgere kend. Op het hoofdbureau is de man weer bij zijn positieven gebracht en naar Amsterdam teruggebracht. HONDERDJARIGE HOOFDSTEDELING. Op Zondag 27 Aug. hoopt de heer Willem Visser, Van Hogen- dorpstraat 155 te A'dam, zijn 100ste verjaardag te vieren. TWEE WONINGEN VERBRAND Een defect kooktoestel ver oorzaakte Donderdagmorgen omstreeks 7 uur in Groningen brand in de woning Van de héér H. M. Het vuur greep snel om zich heen en kreeg ook vat op het naastgelegen huis, bewoond door mej. B. Beide woningen gingen verloren. De woning van mej. 8- was niet verzekerd, Terwijl Peer de Glupers boom een kunstmatige landing uit voerde op het roofschip, raas den Bim en Basli in hun brandweerauto langs N-eêrlands wegen, juist in de richting waarin ze de boom hadden zien verdwijnpn. Tenslotte kwamen ze midden tussen de duin-en terecht en even later kwam de kust. De zeerovers die onder éen hoedje speelden -met Peer de Gluper, hadden onderwijl het -hele gezelchap dat zich in de boom bevond met -bekwame spoed gebonden. „Er is een eenvoudige keus voor U allen" zij Peer de Glu per dreigend. „Deze boot langs de waterspiegel roeien of zelf onder de waterspiegel verdwij- nen. „Dat loopt dan op roeien uit" 'riep de Duizendneus die bekend was om zijn vermogen, uit twee kwade dingen het beste te kie zen. Bims adelaarsogen hadden de zeevlakte afgegraasd en al heel spoedig een klein schip ont dekt. „Daar moet -die boom zijn" zei Bim. „Vertel nu geen sprookjes, beste jongen" antwoordde Bas- li. Maar Bim hield aan en daarom huurden onze vrienden een amph-ibieboot om eens poolshoogte te nemen. BRANDSTICHTING KOSTTE EEN DODE. Woensdagmiddag heeft de 17- jarge pleegzoon van de land bouwer L. P. Hooymans te Del- denerbroek -bekend, dat -hij Maandagmorgen diens boerderij in brand had gestoken. De da der, Joh. G. uit Wierden, deelde de politie mede, dat hij had ge handeld uit wraak, omdat hij naar zijh mening te weinig zak geld kreeg. Bij deze brand is een 25-jarige geestelijk niet ge heel normale dochter van de boer in de vlammen omgeko men. Halar moeder geraakte bij de reddingspogingen bewus teloos en kon slechts met grote moeite worden gered. De overi ge leden van het gezin konden zich in veiligheid stellen, doordat en van de meisjes nog bijtijds ontwaakte en kon waarschuwen. De dader was op dat tijdstip met zijn -pleegvader op een af stand van ongeveer 1 km bezig met melken. Hij was heel rus tig en er was niets aan hem te merken. Toch had hij met voorbedacht-en rade de brand gesticht. Toen de boer het huis had verlaten om te -gaan melken, was J. G. nog even achter ge bleven. Hij heeft het hooi in die schuur aan/gestoken en ii* toen zijn pleegvader achterna gegaan. Aanvankelijk dacht men als mogelijke oorzaak een kortslui ting of hooibroei, maar toen deskundigen dit onmogelijk achten en de pleegzoon er bij -bleef, dat hooibroei toch wel de oorzaak zou zijn tegen beter weten in werd de jongeman ens nader aan de tand gevoeld. Tenslotte legde hij de bekente nis af. De boerderij, die .geheel verwoest werd, Iwas laag vefir zeherd. De dader is ter be schikking van de Justitie ge steld. auzen Hansweert Walsoorden z.oi 3.31 3.41 o.uo 3.45 3.55 ZON- EN MAANSTANDEN. 27 5.42 19.40 19.52 5.06 28 5.44 19.38 20.03 6.27 29 5.46 19.35 20.12 7.45 30 5.47 19.33 20.22 9.00 31 5.49 19.31 20.32 10.14 lands Oost-Indië. De Neder landse Regering had beloofd het vraagstuk zonder inroeping van de hulp van „welke derde partij ook" o-p te lossen, zo wordt er aan toegevoegd. Verder hac.' Nederland beloofd, dat indien de souvereiniteit over Ned. Nieuw - Guinea ooit zou worden overge dragen aan een andere partij, stelde lening van 100 mlllioen dollars voor Spanje te verlagen tot 62,5 millioen dollars. Het reeds door de Senaat goedgekeurde bedrag van 26,9 millioen dollars voor de techni sche hulpverlening van econo misch laag-ontwikkelde gebieden wer-d door de commissie vermin derd tot 15 millioen dollars. ting voor de opperrechter komen. In juridische kringen verwacht men later een openbare zitting. Bij de zaak zijn verschillende wetgevingen betrokken, het Brit se gewoonterecht, het Neder lands burgerlijk recht, het Mo hammedaanse recht volgens de koran en mogelijk de noodmaat regelen voor Malakka. 260.000.000 dollar voor navor-1 singswerk op het gebied van de atoomenergie, met inbegrip van de waterstofbom, en 598.637.370 dollar voor het vor men van een voorraad strategi sche materialen. Het bedrag van vier milliard dollar voor wapenhulp aan het delingen". Het totale bedrag van het wetsontwerp is 81.400.119 dollar minder dan door Truman is ge vraagd, maar in militaire posten zijn geen verlagingen aange bracht. Het wetsontwerp komt van daag in het Huis in behandeling. es: 5 regels 60 «eat, 10 ct.minimum pee ir nummer of Mrfl» it meer. 's namiddags 2 - oegde instanties m - zeer duidelijk weteu. Ibouw dit pakdrager Kirt en dat prijs- e- n Nederland inhoud rardige beloning voir i- en de ondernemers- e landbouw. De lan»i- ikt bovendien over ée om concreet aan die hoogte moet zpc wil zijn rechten te Het is te begrijpev. grote beduchtheid [ijging van het loon Ierland. Wij kunne nzien, dat onze et daardoor bedreig'", r toch is er aanleiding lidelijk vast te steller, r het Nederlandse be- en hier valt met aan de industrie te denken op -de «t niet kan concurr zeker niet van kont ndbouw te duur pr i prijzen van tal vs landbouwproducten s, granen, groenten zijn zeker in Nede hoger dan in de be- industrielanden v&x waarmede onze ir? ;t concurreren. In vei- jn ze zelfs aanmerfc- dringt zich nu op, a - rzitter van het KNL ;t nu aan ligt, dat wt moeilijkheden onder de concurrentie op de tt. hier een oplossing oet worden, zal d'ü ndacht in de eersw »nze landbouw moeter jeleid. en enige andere fee ragen naar voren: ons distibutiestelsel ize sociale voorzïenu- »g opgevoerd? onze industrie ep 't als geheel zo eff :ij de concurrentie mei ortgelijke industrieel enland aan kunnen? tie situatie van ons ijsbeleid, zoals dat zi .nd aan ons voordoet. deze vragen te stet die bij de oplossing op lere wijze betrokki* goed doen er era® ,ken. den van de positie van uw moet in dit ver even in het bijzonder gemerkt, dat ribouw voor een be jel afhankelijk is var iming der vrije mar.-vt ils geheel zeer slechte ■maakt. dbow door het UE.L iuwbare kostprijsgegt (schikking stelt, aingen over de verce iet volksinkomen een schijnen te geven ndbouwbevolking niei redig aandeel in het ïen ontvangt, e reden is om aan te t de geschoolde lano- hoog geclassificeerd en. 1 van deze overweguv net klem gesteld wor- e huidige spanningen ;n en prijzen niet om en worden in de rich- e landbouw, want als ort aan de concurred lan ligt dat elders, 'ai- Ie heer Louwes de op- van het K.N.L.C. sa- de moord opgehelderd (aar na het plegen van is deze door nauwkeu- n van de Leeuwarder tot oplossing gekomen- ili 1935 overleed n.I te tn zekere J. W. in zijn hter de hoven. Daar :ter afwezig was, werd i plaatsvervanger het ittest betreffende de ,ak afgegeven. He iverschot werd daarna e wijze begraven. Zes lit het gezin zijn thans en. Eén van deze kin meisje, is gehuwd me die toentertijd gedetï- èze L. had de weduwe wel eens losgelaten, erledene „naar de a Yi eld geholpen was lield dit steeds onder •echerche liet evenwet niet los en toen zij langzamer hand een draad in handen kreeg werd de weduwe terdege aan de tand gevoeld met het gevolg, dat zii tenslotte bekende haar mar» te hebben vergiftigd. De vrouw is gisteren ter beschikking va; de Justitie gesteld en ingeslote; in het Huis van Bewaring t- Leeuwarden.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 3