AMERIKAANSE AANVAL OP TSJONGJOEN De Partai Rakjat Westerling wil naar Italië gaan De oorlog in Korea Churchills zoon gewond Het werk in de Oost-Duitse Uraniummnijen wcomité sbeleid VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No. 1509. Het industriecentrum Tsjongjoen aan de Oostkust van Noord-Korea is Woensdag opnieuw gebombar deerd door een Amerikaanse torpedobootjager, die granaten afvuurde op de voormalige Mitsoebisji ijzerfabrieken, haveninstallaties en rangeerterreinen. De aangerichte schade wordt zeer groot genoemd. De branden werden op 15 km van de kust waarge nomen. De stad is omstreeks 20 Augustus drie dagen achtereen beschoten en door superforten gebombar deerd. Andere vlooteenheden beschoten doelen in Zuid- Korea, waaronder troepenconcentraties te Hoenghae ten N. van Pohang. Moenghae werd geheel ver woest. CHURCHILLS ZOON IN KOREA GEWOND. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Boycot-actie tegen Nederland Westerling heeft te Brussel gezegd, dat hij voornemens is ongeveer een week in Brussel te blijven en daarna naar Italië te vertrekken. Op een vraag of hij naar Spanje zou gaan, antwoordde hij ontkennend. „Bent U van plan nog naar Nederland te gaan, vroeg een der journalisten. Westerling antwoordde hierop: „Er is waarschijnlijk een bevel tot inhechtenisneming tegen mij uitgevaardigd. U begrijpt, dat ik geen zin heb om van de éne gevangenis naar de andere te gaan." „Bent U van plan om U aan te melden als vrijwilliger in het Nederlandse Korea-corps?" „Indien men mij verzoekt om in dit corps te treden, zal ik dit doen," zo zeide Westerling. ligheidsdienst naar voren tra den en Westerling vroegen hen te willen volgen. Hij zal slechts onder con trole van de veiligheidsdienst blijven in afwachting van een nadere beslissing van de Belgische Regering. Prins Bernhard zal Landdag „Steun wettig Gezag" bezoeken H. M. de Koningin bezoekt Kootwijk Wervelwind in Midden-Frankrijk de moord opgeheldetd Frankering bfl Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur i. van de Sande. Redactie-adres: Moordstraat 55-57 - Temeuzen lCJ. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm M minimum per advertentie fXJSBL Rubriek Kleine Advertenties: 'regels 60 ct.iedere regel sae« 12 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent flMt» Inzending advertenties toÊ Abc namiddags 2 uur. In een speciaal telegram van de correspondent van de Chi cago Tribune in Korea wordt gezegd, dat de troepen der V. N. liet probleem der bevoorra ding trachten op te lossen door gebruik t.e maken van Kore aanse dragers, die levensmid delen en ammunitie steile hel lingen optorsen. Het gebrek aan transportmogelijkheden is ernstig. Er is zelfs gebrek aan ossewagens. Er zijn Amerikaanse spoorweg- eenheden aangekomen, die het werk van de Z.-Koreanen zullen overnemen. Tot nu toe is er bij de spoorwegen veel verloren ge gaan of in de verkeerde rich ting gezonden. Zelfs de veiligheidsmaatrege len zijn volgens sommige waar nemers niet effectief uitgevoerd. De stemming achter het front is er meer één van hoop dan van handelen. Nog steeds traoht men de een of andere or ganisatie te vormen, die in het kader van de oorlog zal mede werken. i CANADESE LANDINGEN IN KOREA. Canadese marinestrijdkrachten hebben twee landingen uitge voerd op eilanden voor de Zuid- Koreaanse kust, zo werd gisteren door de Canadese marine te Ot tawa meegedeeld. Bij geen der operaties werd van doden of ge wonden melding gemaakt. Zij werden uitgevoerd door man schappen van de torpedoboot jager „Athabaskan". Bij de eerste actie ging een gecombineerde strijdmacht van Canadezen en Z.-Koreanen aan land zonder op verzet te stuiten. Een dorp werd bezet. De Cana dezen werden later terugge trokken. Bij de tweede landing vernielden matrozen van de „Athabaskan" een installatie van de N.-Koreanen. Churchills zoon Randolph, die als correspondent voor de „Daily meegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot -avond. Wisselende bewolking. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Meest ma tige wind tussen Zuid en Zuid- West. Dezelfde of iets lagere temperatuur als gisteren. ZATERDAG 26 AUGUSTUS Telegraph" in Korea is, werd door een splinter van een Noord- koreaanse mortiergranaat in het been gewond, toen hij met Ame rikaanse patrouilles uit Noord- koreaans gebied over de Naktong terugkeerde. De patrouilles hadden 2 uur lang verkenningen uitgevoerd achter de N.-Koreaanse linies, doch bij hun terugkeer over de rivier werden zij ontdekt en beschoten. Een scherf van een granaat trof Churchill in het onderbeen. Een Amerikaanse correspon dent, Frank Eemery, die Chur chill vergezelde, werd op drie plaatsen gewond. Beide oorrespondenten kon den naar Amerikaans gebied terugkeren. Volgens een mededeling van Radio-Pjongjang zettten de Ncordkoreaanse troepen hun op mars langs de weg van Koenwi naar Taegoe voort. De commu nistische radio beweert, dat meer dan 200 Amerikanen krijgsgevan gen werden gemaakt en meer dan 500 Amerikaanse en Zuidko- reaanse soldaten gedood of ge wond werden. Amerikaanse en Zuidkoreaan- se eenheden zijn aan het weste lijk front aanvallen begonnen om de noordelijke troepen, die Poe- san tot doelwit hebben, uit sleu telposities te verdrijven. Austra lische mustangs en Amerikaanse straaljagers beschoten punten, vanwaar aanvallen der Noorde lijken verwacht konden worden. In de sector van Taegoe, waar Noordelijke troepen pressie oefe nen in de richting van de stad, vielen Amerikanen en Zuid- Koreanen, gesteund door pantser wagens en mobiele kanonnen, in noordwestelijke richting aan. Een sterke Noordelijke eenheid, die ten Noorden van Taegoe door de Amerikaanse linie was gebroken om artilleriestellingen, zes kilo meter in de achterhoede, aan te vallen, wordt volgens ingekomen berichten in bedwang gehouden. Bij het Noordkoreaanse brug genhoofd over de Naktong bij Njongpoeng, ongeveer twintig km ten zuiden van Taegoe, is het rustig. De Zuid-Koreanen maken voortgang in de sector van de Oostkust. Zij werden gesteund docr scheepsgeschut. Amerikaanse marinevliegtui gen beschoten en bombardeerden troepenconcentraties rondom Songjoe, waarbij minstens 300 Nocrdkoreaanse manschappen zijn gedood. De „Kortenaer" is Woensdag uit Surabaja vertrokken. Het schip zal mogelijk Priok aandoen. De voorzitter van de Partai Rakjat, de heer Sutomo, beter bekend als „Bung Tomo", heeft te Semarang op een persconfe rentie een uiteenzetting gegeven over het program van zijn partij, die in Mei van dit jaar werd op gericht. „Bung Tomo" zeide, dat deze partij voornamelijk was gevormd uit verschillende verzetsorgani saties van Zuid-Celebes, Bali enz. De eerste taak die men zich stel de, was het volk op te voeden. Op het ogenblik is het volk tame lijk apatisch; het was dit in Djokja zelfs by de komst van president Soekarno. Daar moet verandering in ko men. De stem van het volk moet gehoord worden. Het volk moet critische zin hebben, het moet de leiders durven beoritiseren. De Partai Rakjat wenst na tionalisatie van vitale bedrijven. Zij is tegen een totalitaire rege ring. NIEUW-GUINEA. Wat Irian betreft is de Partai Rakjat van mening, dat dit een „testcase" moet worden. „Het volk moet in deze aangelegen heid tonen, dat het één kan zijn Mocht Irian op 1 Januari nog niet bij Indonesië zijn, dan moet «en boycot-actie gevoerd worden, bijv. door het niet-gebruikmaker* van Nederlandse communicatie middelen, het niet-werken in Nederlandse bedrijven, het niet kopen van Nederlandse waar enz. Men moet laten zien, dat Irian voor Indonesië een ernsti ge zaak is. Men moet durven pro testeren tegen de sympathieën die Amerika en Australië voor feet standpunt van de Nederlandse regering tonen". „Bung Tomo" legde er de na druk op, dat het gaat tegen de huidige Nederlandse regering, niet tegen de Nederlanders. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.40 1.15 1.55 2.05 n.m. 1.03 1.38 2.18 2.18 ZON- EN MAANSTANDEN. 26 5.41 19.42 19.39 3.41 27 5.42 19.40 19.52 5.06 28 5.44 19'.38 20.03 6.27 29 5.46 19.35 20.12 7.45 30 5.47 19.33 20.22 9.00 31 5.49 19.31 20.32 10.14 „Ik kan verklaren, dat de plannen, die mij worden toege schreven voor de oprichting van een corps der Ver. Naties voor Korea uit de lucht zijn gegre pen", aldus Westerling. Een uitnodiging van de Ver. Naties om mij met de organisa tie van een dergelijk corps te belasten zal ik echter accepte ren. Westerling verklaarde dat hij geen Belgisch geld heeft, doch wel andere buitenlandse valuta. „Ik ben thans een vrij man en denk een week in België te blij ven. Ik reis met een Nederlands paspoort". Tenslotte deelde Westerling mede, dat hij bezig is zijn me moires te schrijven. Hij hoopt deze in het Engels gestelde ge denkschriften over een jaar ge reed te hebben. Hij heeft reeds van verscheidene uitgevers en ook van een filmmaatschappij te Hollywood aanbiedingen ge kregen. Toen Westerling uit het vlieg tuig stapte werd hij bestormd door een legertje Belgische en buitenlandse journalisten. Op het laatste ogenblik gaf de vei ligheidsdienst toch nog toe stemming hem te interviewen. Westerling was vergezeld van Johan Thiessen en zag er opgewekt uit. Een van de eerste vragen, die de corres pondent van het A.N.P. hem stelde was, of hij er reeds van op de hoogte was gesteld, dat zijn vrouw Djakarta had ver laten. Westerling bevestigde dit, doch toen de correspon dent hem vroeg of hij ook wist dat zijn kinderen in Djakarta, hadden moeten achterblijven, toonde hij zich zeer ontsteld. „U vertelt mij hier verschrikkelijk nieuws. Tot nu toe heb ik geen kin deren bevochten. Het schijnt WESTERLING TE BRUSSEL. Donderdagmorgen om 10.05 uur, even voordat het vliegtuig dat Westerling vervoert, te Meis broek zou landen, was de Belgi sche veiligheidsdienst reeds op het vliegveld aanwezig. Deze had tot opdracht Wester ling voorlopig in verzekerde be waring te stellen. Men had de toegang tot de startbanen aan de journalisten verboden en het was niet toege staan Westerling te interviewen. Het A.NP. vernam, dat Wes terling in het z.g .„Klein Kasteeltje" te Brussel als on gewenste vreemdeling zal wor den geïnterneerd in afwachting van een eventueel verzoek om uitlevering der Nederlandse re gering en een nadere beslissing over een eventueel verblijf van Westerling in België. Westerling is Donderdagmor gen in een speciaal Sabena- vliegtuig te Brussel aangeko men. Hij werd door gendarmen naar het bureau van het hoofd der veiligheidspolitie geëscor teerd. WESTERLING KAN NIET IN BELGIë BLIJVEN. Donderdagmiddag is aan Wes terling medegedeeld, dat hü niet in België kan blyven. Hij zou geïnterneerd worden, indien hij bleef. Westerling verklaarde, dat hij later op de dag uit België zou vertrekken, daar hij geen dag Belgiscne gevangenis ------- -in. een aeigiscn dat men dit in Djakarta welf wijde doorbrengen idnet". zo zeide Westerling. DE BESTEMMING VAN WESTERLING. Het is mogelijk, dat hij zich Het interview moest plotse ling wordien afgebroken, toen de mannen van de Belgische vei- naar Zwitserland of naar Italië zal begeven. Naar Westerling mededeelde, is zijn reis van Singapore naar Cairo betaald door de Engelse Regering. De reis van Cairo naar Brussel werd door een vriend betaald. De vriend van Westerling, de heer Thiessen, is naar de Spaanse Ambassade geweest om te trachten een Spaans visum voor Westerling te krijgen. Westerling heeft meegedeeld, dat hij nog geen enkel telegram heeft ontvangen van zijn echt genote. „Ik kan mij niet voorstellen' dat zij Djakarta heeft verlaten zonder de kinderen",- zo ver klaarde hij. BELGISCH JOURNALIST MIST MOOIE KANS. Een Belgisch journalist heeft de kans van zijn leven gemist. Hij was na afloop van zijn vacantie te Athene aan boord van het vliegtuig gegaan, dat Westerling vervoerde. Hij wist evenwel niet, dat hij in diens gezelschap reisde en was ten zeerste verwonderd, een legertje collega's op het vliegveld aan te treffen. WESTERLING NAAR DE LUXEMBURGSE GRENS Het Belgische persbureau Belga verneemt, dat kapitein Westerling naar de Luxemburg se grens wordt overgebracht. De Rijkspolitie l'iet de journa listen in de waan, dat Wester ling naar het „kasteeltje" te Brussel werd getransporteerd en dat hij daar de nacht zou doorbrengen. Hij is in de loop van de avond aan de grens aangekomen. Westerling, die in België „het" grote probleem was, dat opge lost is door uitwijzing moest nog afwachten welke ontvangst in Luxemburg voor hem in pet to was. Niets wijst er op, dat hij in Luxemburg zal mogen blijven. Westerling heeft verklaard, dat hij gaarne naar het Groot hertogdom Luxemburg wilde vertrekken. Stappen zijn ge daan bij de Luxemburgse Rege ring om toestemming voor Wes terling te krijgen. Mocht deze gevolg geven aan de wens van Westerling, dan zal hij onmiddel lijk na het verkrijgen wan de toestemming naar het Groot*' hertogdom gaan. Als de Lu xemburgse Regering het ver zoek van Westerling van, de hand zou wijzen, is de Belgi sche Regering bereid Westerling voor onbepaalde tijd in België te laten op voorwaarde, dat hij de verplichting aangaat zich te onthouden van iedere -actie, die Prins Bernhard zal een ge deelte van de Landdag van „Steun wettig gezag" bijwonen, die op 2 September a.s. te Dord recht wordt gehouden. Verder zullen die dag aanwezig zijn de Ministers Dr. W. Drees en F. G. C. J. M. Teulings, de staatsse cretaris van oorlog Mr. W. H. Fockema Andreae, generaal Mr. H. J. Kruis, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, de Commissarissen der Koningin in de provincies Utrecht, Over ijssel en Noord-Brabant en de waarnemende Commissaris in Zuid-Holland, Mr. E. J. M. B. Bolsius. H. M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan het door de windhoos getroffen Kootwijk. Ongeveer een half uur onder hield Zij zich met de heer Brou wer en diens bijna 80-jaiige moeder, die ftn de vernieldf boerderij' woorjdet Belangstel- ((end informeerde zij naar de toedracht van de ramp en in het bijzonder hoe de oude moe der zich daarna had gevoeld. Ook vroteig zij of de boerderij tegen stormschade was verze kerd, waarop ontkennend moes worden geantwoord. H. M. was vergezeld door de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet en enkele vriendinne tjes. H. M. deponeerde bij haar vertrek een gift in de collecte bus. Koningin bezocht ook Kroondomein. Behalve het getroffen gebiec bij Kootwijk heeft H. M. ook het Kroondomein bij Hoog Soerer, bezocht, waar de schade even eens aanzienlijk is. Ruim IOC man zijn daar (ingeschakeld voor opruimingswerkzaamheden. De weg van het z.g. Aardhnis naar Uddel is over een lengte van 500 motel versperd. In aansluiting op onze berich ten over de arbeid in de ura- niummijnen vernemen wij nog, dat de arbeidsomstandigheden er meer dan erbarmelijk zijn. De ziekenhuizen liggen vol mijnwer kers, die of ziek geworden zijn of verwondingen hebben opgelo pen. Op sommige plaatsen moe ten de mijnwerkers tot aan de heupen in het water staan, om dat er geen pompinstallaties aan wezig zijn. Er heerst ook long kanker door de lange uren, die Woensdag heeft een wervel wind, die een snelheid van 250 km had, 20 vliegtuigen van het militaire trainingskamp bij Bourges (midden-Frankrijk) vernield. In vele dorpen en ste den van het Departement Cher werden daken afgerukt, schuren en afdaken vernield en ernstige schade aan wijngaarden en boomgaarden toegebracht. Het vliegveld van Semoutier (Haute Marne) werd door een storm ernstig getroffen. aanleiding zou kunnen zijn tot incidenten. WESTERLING MAG LUXEM BURG NIET IN. Het Groothertogdom Luxem burg heeft Westerling het be treden van grondgebied van, Luxemburg geweigerd. Westerling is op de terugweg naar Brussel. MEVROUW WESTERLING AANGEKOMEN. Mevrouw Westerling is Donder dagavond om 19.20 uur met het 'K.LkM.-lijntoestel uit Djakarta op Schiphol aangekomen. men blootgesteld is aan radio activiteit en er heerst silicosis door het inademen van stof. De familieleden van bij on gelukken om het leven gekomen mijnwerkers worden niet altijd juist ingelicht. Vaak wordt ge zegd, dat zij naar de Westelijke zone zijn uitgeweken. Een van. de treffende dingen is het hoge percentage meisjes en vrouwen, dat voor het zware werk wordt gebruikt. Zij werken veelal onder de grond en worden voor alle werkzaamheden gebruikt, be halve voor het houwen. Zij leg gen rails, duwen lorries en hel pen bij het bouwen van gangen. Boven de grond worden meisjes en vrouwen bij duizenden voor graafwerkzaamheden gebruikt. De accomodatie is primitief en vaak leven 30 tot 40 in een klei ne kamer. In de gunstigste ge vallen wordt verlof om naar huis te gaan eens in de 3 maan den gegeven, zodat moeders haar kinderen nauwelijk zien Het mijngebied in Z. O.-Duits land is verboden gebied. De nieuw aangekomenen moe ten hun gewone identiteitskaar ten afgeven en ontvangen spe ciale kaarten. Zij, die met de ze kaarten buiten het gebied worden aangetroffen, worden geboeid teruggeleid en men treedt vahk hardhandig tegen hen op. Het werk is zodanig, versneld in de laatste weken, dat men de normale veiligheids maatregelen heeft laten varen. Het is nauwelijks te geloven, dat deze koortsachtige inspanning met voorbijzien van Duitslands behoefte aan wederopbouw no dig is om de normale behoef ten van de Sowjet-Unie te be vredigen. Men kan slechts concluderen, dat de Sowjet-Unie behoefte heeft aan uranium voor andere dan vreedzame doelen. Hansweert Walsoorden 3.31 3.41 3.45 3.55 ZON- EN MAANSTANDEN. 27 5.42 28 5.44 29 30 31 5.49 19.40 19.52 5.06 19.38 20.03 6.27 19.35 20.12 7.45 19.33 20.22 9.00 19.31 20.32 10.14 lclllU'S V^Uöb-ltAA'UlC. iiLUoi- landse Regering had beloofd het vraagstuk zonder inroeping van de hulp van „welke derde partij ook" op te lassen, zo wordt er aan toegevoegd. Verder had Nederland beloofd, dat indien de souvereiniteit over Ned. iNieuw- Guinea ooit zou worden overge dragen aan een andere partij, dollars voor Spanje te verlagen tot 62,5 millioen dollars. Het reeds door de Senaat goedgekeurde bedrag van 26,9 millioen dollars voor de techni sche hulpverlening van econo misch laag-ontwikkelde gebieden werd door de commissie vermin derd tot 15 millioen dollars. In juridische kringen verwacht 'men later een openbare zitting. I Bij de zaak zijn verschillende 'wetgevingen betrokken, het Brit se gewoonterecht, het Neder lands burgerlijk recht, het Mo- hammedaanse recht volgens de .koran en mogelijk de noodmaat- I regelen voor Malakka. singswerk op het gebied van de atoomenergie, met inbegrip van de waterstofbom, en 598.637.370 dollar voor het vor men van een voorraad strategi sche materialen. Het bedrag van vier milliard dollar voor wapenhulp aan het Het totale bedrag van het wetsontwerp is 81.400.119 dollar minder dan door Truman is ge vraagd, maar in militaire posten zijn geen verlagingen aange bracht. Het wetsontwerp komt van daag in het Huis in behandeling. es: 5 regels 60 cMÜ 10 ct.; minimum per. •r nummer of it meer. 's namiddags 2 aar. oegde instanties m zeer duidelijk wete. Ibouw dit pakdragn »ert en dat prijs- e: n Nederland inhoue lardige beloning vmr i- en de ondernemers e landbouw. De lanc kt bovendien over Cf om concreet aan s die hoogte moet zrc wil zijn rechten Het is te begrijper. grote beduchtheid rs :ijging van het loon erland. Wij kunne: nzien, dat onze e:. daardoor bedreig toch is er aanleiding .idelijk vast te steiler, r het Nederlandse be en hier valt m?: aan de industrie er te denken op ée :t niet kan concurr - zeker niet van kon-" ndbouw te duur pr prijzen van tal va landbouwproducter. s, granen, groenten zijn zeker in Nede loger dan in de be- industrielanden vac waarmede onze it ;t concurreren. In vei1 jn ze zelfs aanmerke- dringt zich nu op, ar rzitter van het KNI ;t nu aan ligt, dat we moeilijkheden onder- de concurrentie op ét ct. hier een oplossur-3 oet worden, zal di» ndacht in de eerste inze landbouw moeter. ;eleid. en enige andere te- ragen naar voren: ons distibutiestelsel ie ize sociale voorzien!?-- ig opgevoerd? onze industrie ■en t als geheel zo efc ;ij de concurrentie met ortgelijke industrieën enland aan kunnen? ;le situatie van ons- ijsbeleid, zoals dat zi: nd aan ons voordoet. deze vragen te ster die bij de oplossing u$ iere wijze betrokk;: goed doen er emsc ken. lien van de positie wan uw moet in dit ver even in het bijzonder gemerkt, dat ribouw voor een be jel afhankelijk is var iming der vrije marst ils geheel zeer slechte •maakt. dbow door het UE-1- iuwbare kostprijsgege jschikking stelt, tiingen over de verde iet volksinkomen een schijnen te geven ndbouwbevolking niet redig aandeel in het ïen ontvangt, e reden is om aan te t de geschoolde land- hoog geclassificeerd en. i van deze overwegirs- -net klem gesteld wor- e huidige spanninger. ;n en prijzen niet out- en worden in de rïeh- e landbouw, want als ort aan de concurre:.- lan ligt dat elders, 'aï- ie heer Louwes de op- van het K.N.L.C. sa- jaar na het plegenvan is deze door nauwkeu- n van de Leeuwarder tot oplossing gekomen- ili 1935 overleed nl te n zekere J. W. in zijn hter de hoven. Daar ter afwezig was, werd i plaatsvervanger het .ttest betreffende de ak afgegeven. He >verschot werd daarm e wijze begraven. Zes lit het gezin zijn thans en. Eén van deze kin meisje, is gehuwd me die toentertijd gedeti- èze L. had de weduwe wel eens losgelaten, erledene „naar de an- •eld geholpen was", ïield dit steeds onder •echerche liet evenwei en toen zij langzamer hand een draad in handen kreeg werd de weduwe terdege aan de tand gevoeld met het gevolg, dat zii tenslotte bekende haar mar: te hebben vergiftigd. De vrouw is gisteren ter beschikking va de 'Justitie gesteld en mgeslote; in het Huis van Bewaring t- Leeuwarden.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1