DE WERKLOOSHEID IN 1949 Spoorwegongeluk bij Amsterdam Austr: de Niet van grote omvang De begrafenis van Julien Lahaut UIT DE PROVINCIE Het comité n De strijd teg in V Benoeming ltd Eerste Kamer Politie maatregelen te Rotterdam opgeheven Frankrijkblijft tegen een West-Duits leger Zeven licht gewonden De aardbevingen in Zuid-Centraal-Azië De productie van geheime wapens in Engeland Chinese co: troepenmacl Indonesische Graziani wor Griekse reger Politie trad op Aanmelding Willy Hase wordt aan Polen uitgeleverd Windhoos boven de West-Veluwe Bisschop van Bratislava aangehouden Braziliaanse havenarbeiders gearresteerd Villa „Schoonoord" TERNEUZEN. BIERVLIET SLUISKIL ZAAMSLAG. De „Sydney het oudste ochl tralie, bevat ei antwoord op di no in Djakarta. Het blad set komstige statu Nieuw-Guinea voor de vrede tralië naar de verwijzen. „N ders noch de de onheilspelle voorbijzien, da Djakarta munt uit de stuwkrac tie tot stand h Men kan zii stellen, lioe de Indonesië en N op resultaat k; Bezien van autochthome Nieuw-Guinea, van bestuur Naar het stanc lië zou een Indi een gevaarlijke van de nationa aldus de „Syd raid". De „Sydney een hoofdartiki tige uitbarsting hoort iedere A neren aan de zaak, voorber; voor de verded Ofschoon de h karno op zich mogelijkheden, verbonden, zij Een van deze het uiteindelijk men van een c stuur in Indoi Het comité ontvangt elke zc^el uit foinu land. Er is oc nengekomen vi daan uit Singa ze zijn zienswi over Mansoor raadgevers uite Het comité 1 met de voorbe proces voor h rechtshof te verscheidene s men. Gewapende heeft na een dagen in centr grondse guerill personen gearr van de politie t roep van de p der opstandige ring tot „algen en op aansporii „in Saigon tot pleging over te De voorzitter van het cen traal stembureau heeft, daar de ■heer F. C. de Jonge te Middel burg jjjh benoeming tot lid van de ferste Kamer der Staten- Qeneraal niet heeft aangeno men. de heer P. J. Kapteijn te Bloemen daal benoemd tot lid vai- de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, voor de Partij van de Arbeid. De Burgemeester van Rotter dam heeft de voor het haven gebied getroffen bijzondere po litiemaatregelen opgeheven. Hij heeft de hoofdcommissaris ver zocht aan het politiecorps zijn dank over te brengen voor de rustige en tactvolle wijze, waar op de lede 1 van dat corps ge durende do stakingsdagen zijn opgetreden. hun bijeenkomsten hielden, zou den wapenen zijn gevonden. De autoriteiten zeiden te geloven dat hun plan deel uitmaakte van een communistische samenzwering tegen Braziliaanse actie ten gun ste van de Verenigde Naties in Korea. De Franse Regering blijft ge kant tegen de oprichting van een Duits leger, evenals tegen het gebruiken van de Duitse in dustrie voor de wapenproductie. Wel zou zij geneigd zijn het principe te aanvaarden van uitbreiding van de politiemacht van de afzonderlijke staten, die in geval van nood voor het handhaven van de orde In W.- Duitslamd door de Bondsrege ring opgevorderd zou moeten worden. Gisterenmorgen om zeven uur werd ter hoogte van het rangeer terrein in de Watergraafsmeer op het baanvak WeespAmster dam Muiderpoort een spoorstaaf breuk ontdekt. De treinen werden daarom op 't traject Weesp sein post 6 Watergraafsmeer over en kel spoor geleid. Trein no. 1808, die om 6.25 uur uit Amersfoort vertrok, en om 7.10 uur op het Centraal Station te Amsterdam had moeten aankomen, is om streeks dit tijdstip, bij het over gaan van het verkeerde op het goede spoor bij genoemde sein post ontspoord. La de stad Doem Doema zijn Dinsdag zeven aardbevingen Tan niet hevige aard voorgeko men.- In de theetuinen werden hese arbeiders gedood. Er zullen voedsel en medica menten op duizenden dorpen, die na de aardbevingen van de vorige week door overstromin gen van de rest van de wereld zén afgesneden, uitgeworpen warden. Men gelooft, dat meer dan 100.000 stuks melkvee is omge komen. De schade aan Rege ringsögenidommen wordt ge raamd op 50 millioen rupees. Duizenden gezinnen zijn ge ïsoleerd, dakloos en zonder le vensmiddelen. De productie van geheime geleide wapens zal in Engeland opgevoerd gorden, zo heeft het Britse ministerie van de be voorrading medegedeeld. Dit ministerie heeft het toezicht op het verlenen van voorrang in zake de productie van geleide projectielen sinds de oorlog. Sr W. Alec Coryton, de vroe gere chef van de bombarde- mentsacties, is benoemd tot controlerend functionnaris, die de werkzaamheden van onder zoek» ontwikkeling en productie rsi moeten coördineren. Tot nu toe is weinig bekend geworden over de Britse voor bereidingen, over een mogelijke „ooriog-van^druk-op-de-knop"; doch uit de tot nu toe bekend gemaakte feiten valt op te ma ke®,. dat er goede vorderingen warden gemaakt, zowel bij de marine als bij de R.A.F. Eind Januari j.l. bereikte het totaal aantal gere gistreerde werkloze mannen (geheel werklozen, DUW-arbeiders en wachtgelders) een hoogte van 104.000. Dit komt neer op een werkloosheidspercen tage van nog geen 5. Eind Januari 1949 bedroeg het percentage nog geen 4. Hierbij valt op te merken, dat de Januari-maanden altijd onderhevig zijn aan seizoenwerkloosheid. In Juli 1949 bijv. bedroeg het werkloosheidspercentage slechts 2. Onder de inge schreven werklozen komt een groot aantal voor, dat in het bedrijfsleven niet of moeilijk plaatsbaar is. Dit aantal beliep einde Januari j.l. 23 procent van het totaal aantal werkloze mannen. Functionaries nese nationalis dienst hebben tussen de 20.00 communistische Z.-China naar grens trekken, militaire woori raai Tsjang Ji germacht door ven Mengtze i] van de Provint aan Indo-China Ex maarschal ziani, opperb Mussolini's fase keinse leger, ze tus ui t de ge1 ontslagen. Een militair Donderdag dit Graziani was gentien jaar veroordeeld. Door strafveri gens de amnest lig Jaar en and zal Graziani vei der in de gevar gen. De Griekse M Nicholas Plast gedeeld, dat d ring „in feite" Hoewel het ovi rustig is in A politie Donderc genoodzaakt get den tegen een g veer 500 stakers brugstraat wer wachtten. Met werden de staki ven. Noch in hel bouwvakstaking, van de straten! verandering gek Tot Vrijdagmiddag hadden zich in totaal 1482 vrijwilligers opgegeven voor beide compag nieën, die de regering ter be schikking van de Verenigde Na ties wil stellen voor de strijd op Korea. Zoals bekend, is de aanmelding nog tot en met Maandag a.s. mo gelijk. Ue jiiridische afdeling van de Britse Hoge Commissie in Duitsland heeft besloten de 45- jarige Willy Hase, die beschul digd ts van oorlogsmisdaden, aaa Polen uit te leveren. Ha3e is schuldig verklaard aan iiet vermoorden of de dood veroorzaken van ongeveer 7000 Jodas, toen hij in. 1943 in Polen een hooggeplaatst functionaris de S. S. was. Uit de voor alle gemeenten met meer dan 20.000 inwoners opgetelde tabellen blijkt, dat in een groot aantal gemeenten zeer weinig werkloosheid voorkomt Van de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners blijken vooral de textielcentra Enschede en Til burg een laag werkloosheidsper centage te hebben. Nijmegen daarentegen geeft een vrij hoog percentage te zien, evenals Arn hem, 's-Gravenhage en Gronin gen. Van de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners heeft Emmen een zeer hoog werkloos heidspercentage. Het aantal werklozen bestond in Den Bosch in Juli 1949 voor ruim 40 procent uit losse arbei ders en in Breda voor 36 pet. Dit valt niet te verwonderen, omdat de groep losse arbeiders grotendeels uit ongeschoolden be staat, die bij vermindering van werkgelegenheid het eerst ont slagen worden. In de gemeenten van 20.000 tot 50.000 inwoners waren de werk loosheidspercentages gering. Het blijkt, dat de landbouw streken in de wintermaanden veel, doch in de zomermaanden weinig van werkloosheid hebben te lijden. Duidelijke taal spreken in dit opzicht het Oldambt, de Noord-Friese bouwstreek, de Bol lenstreek, de Zuid-Hollandse- en Zeeuwse eilanden. Veel werkloze landarbeiders zijn bij de D.U.W. werkzaam, in 1949 gemiddeld 67 procent van het totaal aantal werkloze landarbeiders. Op de Zeeuwse eilanden komt in de winter veel werkloosheid voor in de Tholense gemeenten Stavenisse en St. Maartensdijk. Vrij hoog zijn ook de werkloos heidspercentages in de winter in de kleistreek van Noord-Brabant. De Langstraat daarentegen met zijn flink ontwikkelde industrie (hoofdzakelijk lederindustrie) had in 1949 weinig werklozen. Samenvattend mag geconsta teerd worden dat in 1949 de werkloosheid in ons land over het algemeen van geringe om vang was. Onmiddellijk rukten op het eerste alarm vijf ambulance auto's van de Amsterdamse G. G. D. uit. Ook de z.g. aanhangwa gen, waarin tien liggende patiën ten kunnen worden vervoerd, maakte deel uit van deze hulp colonne. Er waren zeven gewon den, gelukkig geen van allen ernstig. Zij werden met de am bulancewagens naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Oost vervoerd en daar verbonden. Het waren hoofdzakelijk snijwonden als gevolg van glasscherven. Niemand behoefde in het zie kenhuis te worden opgenomen. Een reiziger uit Bussum werd met een wagen van de G. G. D. naar zijn woning aldaar vervoerd. Ook de directeur van de Am sterdamse G.G.D., de heer A. Brand Jr, was op de plaats van het ongeluk aanwezig. Ir. F. Q. den Hollander, de Pres.-Directeur van de Neder landse Spoorwegen, begaf zich onmiddellijk na het bericht van het ongeluk naar Diemen om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Kort na zijn aankomst slaagden de spoor wegarbeiders er in de motor wagen, die het minst bescha digd was, in de rails te zetten. De ravage, die het ongeval heeft veroorzaakt aan de ove rige wagens, is groot. Zeker 'n 100 meter baanden deze zich een weg langs de rails, waar van de biel§ werden meege sleurd en ten dele naast de spoorbaan werden geslingerd. De koppeling tussen de tweede en derde wagen werd verbro ken, wiaardoor de eerste twéé wagens een 40 meter verder doorschoten dan de overige, die volledig tot stilstand kwamen, doordat de onderstellen als het ware in het meegesleepte grint van de spoorbaan werden ge- smoord. j De derde wagen werd het ernstigst beschadigd. Het voor stuk hiervan boorde zich ette lijke decimeters in de zachte bodem. De wagen helde onge veer 30 graden, doch kantelde niet. De spoorstaafbreuk werd ont dekt bij de gebruikelijke con trole, die elke ochtend langs de spoorbaan wordt ingesteld. Onmiddellijk verwittigde de controleur het Centraal Station te A'dam hiervan, waar maat regelen werden genomen om de uit de richting Weesp komende trein op een ander spoor te lei den. Dit is ook gebeurd, zodat de breuk niet de directe oorzaak van de ontsporing is geweest. Ter plaatse werd de mogelijk heid geopperd, dat de bestuur der zich door de overgang op een ander spoor heeft vergist in 'n wissel, die op het doorgaans gebruikte traject een paar hon derd meter verder ligt. Een met te grote snelheid passeren van deze wissel zou zo veronder stelde men het ontsporen ten gevolge kunnen hebben ge had. De mededeling van de seinhuiswachter, dat de wissel goed stond, werd overigens niet in twijfel getrokken, daar de trein in het tegengestelde geval in andere richting ontspoord was. een aantal boompjes terecht. Gelukkig deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Na dat de boompjes waren wegge ruimd, werd bij Assel het eer ste treinstel, dat beschadigd was, afgekoppeld. Het andere treinstel kwam met 50 minuten vertraging in Amersfoort aan. Het treinverkeer is thans weer normaal. Duizenden arbeiders en vele politieke persoonlijkheden heb ben Dinsdag te Seraing gedefi leerd voor de stoffelijke resten van de Vrijdag j.l. vermoorde leider der Belgische communis tische partij, Juliën Lahaut. Be halve talrijke parlementsleden brachten de oud-ministers Ka- miel Huysmans, Herman Vos, Buisseret en minister van staat Brunfaut een laatste groet aan de communistische volksverte genwoordiger. De socialistische burgemees ter van Seraing Merlot, hield des middags voor de slechts met hamer en sikkel getooide kist een toespraak, waarin hij wees op de verontwaardiging, die in politieke kringen van iedere richting heerst over de moord, waarvan Lahaut 't slachtoffer werd. „De werkelijke democra ten", zo verklaarde hij, „vinden elkaar hier in een zelfde droe fenis en in het bewustzijn dat een groot gevaar de democratie dreigt". Hierna maakte de secretaris van de Franse communistische partij, Lecoeur, zich tot tolk van de Franse communisten, onder wie Lahaut vele vrienden telde. Toen hij aan het einde van zijn toespraak was geko men klonk plotseling de kreet: „Leve de republiek." Niemand wijdde echter enige aandacht aan dit incident. Zoals bekend, was „Leve de republiek" de uit roep van Juli en Lahaut tijdens de eedsaflegging van de Ko ninklijke Prins Boudewijn in de vergadering van Kamer en Se naat. Daarna sprak de secretaris van de Belgische communis tische partij, Lalmand. „Lahaut is gedood door moordenaars, die geen sporen hebben achter gelaten", zo verklharde hij, „doch wij weten waar wij de schuldigen moeten zoeken. Zij bevinden zich in het kamp van de vijanden der Sovjet-Unie. Gedurende de oorlog bevonden de collaborateurs zich in de rechtse gelederen, ook thans bevinden de terroristen en de moordenaars zich aan de rech terzijde". Aan het einde van de toe spraak van Lalmand werd de „internationale" gespeeld, die door de aanwezigen zwijgend en met opgeheven vuist werd aangehoord. Hierna begaf men zich naar het kerkhof, waar de stoffelijke resten van de com munistische voorman ter aarde werden besteld. In alle mijnen en in het grootste gedeelte der in dustrieën in het gebied van Luik en Charleroi werd het werk een half uur gestaakt ter herdenking van Julien La haut. In een tiental mijnen lag het werk de gehele dag stil. Boven de West-Veluwe ontlast te zich Woensdag in de voor avond een kort, maar hevig on weer, dat vergezeld ging van ge weldige plasregens, hagelslag en een windhoos. Vooral in Harskamp werd door de wervelstorm ernstige schade aangericht. De boerderij van de landbouwer H. Wissels stortte in. De bewoner werd door een val lende steen ernstig aan het hoofd gewond. In het centrum van Harskamp werden drie woonhuizen ernstig beschadigd. Van een huis werd het dak finaal afgerukt; van de beide andere werden de gevels ingedrukt. Aan het meubilair en dergelijke werd grote schade aangebracht. De bewoners wer den voorlopig in de omgeving gehuisvest. In de buurtschap De Valk sloeg de bliksem in het rie ten dak van de boerderij van de landbouwer W. Veenschouten. Door snel ingrijpen van de brandweer kon het woonhuis be houden worden. In Ede moest de straatversie ring, ter gelegenheid der heide week aangebracht,, het op som. mige plaatsen ontgelden. Per soonlijke ongelukken deden zich verder in de gemeente niet voor. Omstreeks 7. uur Woensdag avond passeerde een windhoos, die uit het Z.-W. uit de zand verstuivingen kwam, Kootwijk (Gld.) aan de Noordzijde. Een boerderij stortte in. De bewo ners, die de windhoos zagen aankomen, waren naar buiten gevlucht en in een lege bieten- kuil gedoken. Wonder boven wonder werden zij niet door de neervallende bomen getroffen. Eén in de nabijheid staande grote woonwagen sloeg 3 keer over de kop. De bewoners wer den licht gewond. Vele bomen vielen over de spoorlijn Amers foortApeldoorn, waardoor het treinverkeer werd gestremd. Gelukkig werd niemand door de neervallende bomen gewond. Op de diesel-electrische trein uit de richting Apeldoorn, kwam •agr- Michel Buzalka, Bisschop he Bratislava, is 17 Augustus door de Tsjechoslowaakse poli tie aangehouden, aldus meldt het onafhankelijke Oostenrijkse blad „Presse". Het biad voegt er aan toe dat Mgr. Buzalka in de staatsgevan genis te Bratislava werd opge- •sloten en dat zijn proces spoe dig aal aanvangen. Hij wordt Tan beschuldigd „de Katho lieke aciie" te hebben tegenge werkt, en de geestelijken te heb- n-m „geterroriseerd". Volgens hetzelfde blad wor den de andere Slowaakse Bis- achappen in hun woningen ge mogen gehouden, en niemand kan met hen in verbinding tre den. De Braziliaanse politie heeft dinsdagavond 34 „communisten" gearresteerd, die in het geheim :Takingsacties en sabotage zouden •lebben beraamd tegen scnepen, iae export-goederen laadden. Al le gearresteerden waren haven arbeiders. In het huis, waar zij ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door JELLE DRAAISMA. 57) (Nadruk verboden). Hij boog zich vooïover en ging vanaf de bewuste boom linksaf. Maar wat hij ook zag, niets an ders dan hoog opgeschoten va renplanten. Drommels, hoe moest hij dat nu vinden? Had Makkie indertijd niet gesproken van een ijzeren paaltje, dat hij op de be wuste plek in de grond had ge zet? Dat was eigenlijk dom, want iedereen kon in dit bos komen en uit speelsheid bijvoorbeeld dit paaltje er uit rukken. En hoe lang was het al geleden, dat Makkie de aap had begraven? Drommels, hij was er toch zelf bij geweest, toen het gebeurde? Dan moest hij zich toch de juiste plek herinneren? Naarstig speurde hij de grond af, maar hij kon net zo goed een speld in een hooiberg zoeken, dan dat hij in deze woeste omgeving zocht naar dat ijzeren paaltje. Eigenlijk moest hij al die varen planten er uit rukken Maar wat had Sweers en zijn maat hier gedaan? Ze waren er in ieder geval geweest, want hij had ze gezien. Ze waren natuur lijk gisteravond, onmiddellijk, nadat ze het tweede kaartje ge stolen hadden, naar hier toe ge reden en hadden zodoende de ge hele nacht tijd gehad. Hij richtte zich op en woede fonkelde in zijn ogen. Als ze hem voor geweest waren en de aap hadden opgegraven, dan was hij in staat hen te vermoorden, er mocht van komen wat er van ko men zou. Dan maar de bajes in. Neen, ze hadden niets gevon den en zouden straks wel terug komen. Als ze aan het graven geweest waren, zou hij dat na tuurlijk moeten zien. Hier, in de omgeving van de holle boom was de bewuste plek. Maar hij zag niets, wat er ook maar op duidde dat er gegraven was. Niets. Ab soluut niets. Ijverig keek hij in het rond, maar de grond en de plantengroei was onaangeroerd. Er was niets uit de grond getrok ken en geleidelijk aan v/erd hij kalmer. In het donker hadden ze natuurlijk de juiste plek niet kunnen vinden. Nu gingen ze misschien ergens eten en zouden ze terugkomen. Of ze hadden geen materiaal bij zich gehad om de aap op te graven. Wellicht hadden ze het paaltje gevonden en meegenomen, om straks met de materialen terug te komen. Enfin, hij zou maar eens rustig wachten op de heren en dan aan het toeval overlaten, wat er moest gebeuren- Eerst maar eens uitrusten. Pluijmers vleide zich naar op de zachte mosgrond en voelde een behaaglijke rust over zich komen. De aap lag in ieder ge val nog onberoerd in de grond. Waarom zou hij zichzelf druk maken? De andere heren konden de kist wel opgraven en als het zover was, dat de aap bloot lag, zou hij ingrijpen. Hoe, dat wist hij op dit moment riog niet, maar tot nu toe was het hem altijd ta melijk voorspoedig gegaan in de wereld, behalve toen die ene keer. Maar dat was alweer zo lang geleden. Nee, er was werke lijk geen reden om zich bezorgd te maken over het feit, dat zijn tegenstanders nu ook over de complete tekening beschikten. Het was goed zo De vermoeienissen van de af gelopen nacht begonnen zich te wreken en langzaam vielen zijn ogen dicht. Een poosje later ver tolkte een geregelde ademhaling, dat Pluijmers zijn schade van de afgelopen nacht inhaalde. Hoe lang hijgeslapen had, wist hij niet, maar op een gegeven ogenblik werd hij met een schok wakker. Drommels, hij had ge slapen. Voorzichtig keek hij om zich heen, maar alles was nog even rustig als op het moment, dat hij hier aangeland was. En zelfs als Sweers en zijn maat te ruggekomen waren, zouden ze hem toch niet gezien hebben, of ze zouden speciaal gezocht moe ten hebben. Voorzichtig duwde hij het struikgewas, waar achter hij verborgen lag, wat op zij, zo dat hij het gehele terrein nabij de holle boom kon overzien. Neen er was niemand. Werktuigelijk keek hij op zijn horloge, maar dat ding wees nog steeds dezelfde tijd. O ja, dat ding was stil blijven staan. Vervelend, nu wist hij op geen uur na, hoe laat het was. Hij keek eens omhoog door het bladerdek heen naar de zon, en hij schatte het op een uur of twaalf. Overigens, zijn maag ver telde hem eveneens, dat 't etens tijd was. Langzaam richtte hij zich op en overlegde bij zichzelve wat hij zou gaan doen. In ieder geval moest hij wat te eten heb ben. Maar wanneer zouden die Sweers en zijn vriend weer ko men? Of zouden ze naar Over- veen teruggereden zijn om ma terialen te halen? (Wordt vervolgd). Sauve qui peut! Een felle donderbui, gepaard gaand met een flinke bries wind en een stromende regen, veegde gistermiddag tegen half vijf de druk bezochte markt in no time Gehoon. Marktdag-in-de-zomer lokt ve len buitenshuis, maar de meesten rekenen daarbij niet met de gril ligheid der natuur. Met het ge volg, dat tal van optimistische huisvrouwen bij haar thuiskomst met emmer en dweil aan het werk konden, omdat ze het zo merbuitje niet hadden voorzien en de ramen opengelaten. Zonneschermen moesten het ontgelden. Dakpannen vielen kletterend op de straat. Kort maar hevig is zo'n zomer bui doorgaans en al zijn de na weeën niet bijster aangenaam, ze zijn toch meestal spoedig ver holpen. Alleen voor de bloemen in dè perken en voor de stoffige land wegen was het buitje extra wel kom. Heel wat plastic-regenjassen zijn op hun waterdichtheid be proefd en menig zomerjurkje op kleur-echtheid. Vacantiegangers en marktbe- zoekers foeterden luide, maar het gras in de tuintjes knipoogde verheugd en won zichtbaar in kleur en wasdom. Havenbedrijvigheid vraagt versterking. Door de buitengewone drukte in de haven van Terneuzen was het noodzakelijk werkkrachten van elders aan te nemen, omdat het aantal Terneuzense havenar beiders niet toereikend bleek. Ock douane-ambtenaren ble ken er te weinig. De te Terneu zen gestationneerden worden nu aangevuld met ambtenaren der douaneposten Sluiskil en Sas van Gent. Naar Cadzand. De welpen van de St. Hubertus- groep maakten Zaterdag een 4- daags uitstapje naar het strand van Cadzand. Bruingebrand en opgewekt keerden zij Dinsdag avond weer in de stad terug. Kerkconcert- Door leden van het Haagse Conservatorium werd een con cert gegeven in de Ned. Herv. Kerk te Biervliet. De aanwezigen genotenu niet weinig van het prachtige orgel spel en de mooie zang die door Mevr. Van Splunter—Wesdorp, sopraan, S. Schijve, bas en J. v- Dommelen, orgel, werden ten ge hore gebracht. Het is moeilijk uit het ten ge hore gebrachte een keus te doen. Daarom willen we alleen vermel den dat de werken van Bach, Handel en Cesar Frank het meest bewonderd werden. Ds. Wiebosch dankte na afloop van het concert de solisten, en was verheugd dat ook het cultu rele leven in Zeeuws-Vlaanderen meer aandacht krijgt dan voor heen het geval was- Het concert zal te Sluiskil, Hóek, Cadzand en Groede herhaald worden. De opbrengsten zijn be stemd voor het. orgelfonds der in aanbouw zijnde Herv. Kerk te Oostburg. Namens het Prov. Kerkbestuur was Ds. Schopenhauer vertegen woordigd. Ook burgemeester Kostense met zijn echtgenote ga ven blijk van hun belangstelling- Uitslag aanbesteding. Door het Architectenbureau L. de Bruijne te Terneuzen werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis en schuur met bijko. mende werken in de Geertruida- polder voor mevr. Wed. W. P. Dhondt, alhier. Hiervoor werden 8 biljetten in geleverd. Laagste inschrijven Gebr. De Maaijer te Vogelwaarde, aan wie het werk werd gegund. Geslaagd. Te Eindhoven slaagde onze dorpsgenoot de heer P. J. Smo- lenaers voor 't diploma Heren kappersvak. Tafelkeuring konijnen. Op de door „Semper-Avanti" gehouden tafelkeuring voor jon ge konijnen behaalden een me daille voor het mooiste dier in de grote rassen de heer J. de Feijter, in de middenrassen de heer J. de Vos te Othene en in de kleine rassen de heer P. de Visser. Keurmeester was de heer J. H. de Jong uit Rotterdam. ONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP. Op de Rijksstraatweg bij Dui- vendrecht is Donderdagavond een ongeluk gebeurd, dat aan de berijder van een motorfiets, de heer J. A. van Zeist uit Diemen, het leven heeft gekost. Omstreeks 8 uur reed de heer 14; 1923x23 enz. uit de omsin geling te bevrijden. Zwart door zag de snode plannen en speelde 3035! Op 1319 zou zijn ge volgd: 1. -13—19 2. 27—21! 17x37 3. 28X17 11X22 4. 47—41 37X46 dZXZi, lbXZi; 5. 353U, 24 X35; 6. 38—32, 27 X38 7. 42x4, en Wit wint. Op 12429; volgt een zelfde afwikkeling als boven. De tekstzet was dus alleszins verklaarbaar en de spelers ver dienen een compjiment voor hun doorzicht. De specialist van ide openings- Wit speelt en wint. ij.uu rrvvrs.ia.au «jrev. program ma; 21.30 Actualiteiten; 21.45 Gram.; 22.00 Nws.; 22.15 Gev. muziek; 2300 Nws.; 23.05 Gram. MAANDAG 21 AUG HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Causer.; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Zweedse volksdan- xxi.iv uiuircu nrazr.j vvccx bericht; 12.33 Vier de land bouw; 12.40 Lichte muziek; 13.00 Nws.; 13.i.5 Gram.; 14 00 Voor de vrouw; 15.00 Gram.; 17.00 Nws.; 17.15 Lichte muziek; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de sol- ten; 19.00 Nws.; 19.30 Concert; 21.30 Orkest; 22.00 Nws., 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nws.; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2