Tewaterlating van de „Zeven Provinciën Vrijwilligers voor Korea Indonesië het land der aanslagen, overvallen en diefstallen Historisch ogenblik voor de Marine De gevolgen van de havenstaking te Amsterdam vcomité beleid m Het was een moment van nistorische betekenis, toen H M. de Koningin Dinsdagmorgen om elf uur, in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard de eenvoudige handeling verrichtte, die de op de helling van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij lig gende nieuwe kruiser voor de Koninklijke Neder landse Marine los maakte van zijn beletselen. De champagne spoot uit de uiteenspattende fles en doopte daarmee de oorlogsbodem, die de naam zal dragen van „De Zeven Provinciën". Statig gleed het schip in zijn element. Genodigden, technici en ar beiders wuifden, sirenes en scheepsfluiten zonden een cacophonie van klanken het luchtruim in, film operateurs en fotografen deden hun plicht en in het luchtruim ronkten de motoren van enige formaties marine- en legervliegtuigen. Hoewel de aanmelding van vrijwilligers voor Korea sinds Maandag is gesloten, druppelen er bij het Ministerie van Oorlog en bij het hoofdkwartier der mariniers nog steeds meldingen binnen, zodat het totaal aantal vrijwilligers gisteren was gestegen tot 1933. Ruim 1500 van hen hebber zich voor de K.L. compagnie gemeld, de overigen voor de mariniers-compagnie. Deze getallen zullen waarschijnlijk nog verder stijgen, want men ver-wacht nog meldingeE van dienstplichtigen, die zich via hun commandante* voor Korea hebben opgegeven. Het Koninklijk bezoek aan Friesland^ WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. 24 25 26 5.37 5.39 5.41 19.46 19.44 19.42 18.56 19.21 19.39 0.49 2.13 3.41 AANSLAG OP ONDER NEMERS. De toestand van de vierling in Australië HET EINDE van de Rotterdamse havenstaking Smuts weer ziek 27 5.42 19.40 19.52 5.06 28 5.44 19.38 20.03 6.27 29 5.46 19.35 20.12 7.45 30 5.47 19.33 20.22 9.00 31 5.49 19.31 20.32 10.14 i: 5 regels 60 seat, ct.; minimum pet nummer of &<Srm meer. s namiddags 2 aac. e moord opgeheldeïd Frankering bij Abonnement: Temeuzen nirecteur-Hoofdredacteur l. van de Sande. Redactie-adres: Moordstraat 55-57 - Temeuzen xCi. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No. 1507. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 10 efc minimum per advertentie UB. Rubriek Kleine Advertenties: S regels 60 ct.; iedere regel 12 ct Vermelding onder nummer reau van dit Blad 15 cent Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. „Ik doop U, De Zeven Pro vinciën" en wens U goede vaart", waren de woorden, wel ke H. M. sprak, terwijl het nieu we oorlogsschip langzaam zijn glijvaart naar de rivier begon. De Marniekapel speelde, maar niemand kon de melodie her kennen door het oorverdovend lawaai, dat 15 „Fireflies" en 3 Mitchells?' van de Marine Luchtvaartdienst alsmede 9 Spitfires" van de L.S.K. in het grijze luchtruim maakten. Het was een machtige alanblik, dit trotse gevaarte naar de ri vier te zien koersen omgeven door talrijke aan de werf lig gende schepen, die alle gepa- voiseerd waren, terwijl op de stellage, temidden van de natio nale en Rotterdamse vlaggen, de Koninklijke Standaard wap perde. Omstreeks half elf was Hare Majesteit met de Prins, die in admiraalsuniform was gekleed, voor het directiegebouw gearri veerd. Onder de aanwezigen merkten wij op de Minister van Marine, Mr. W. F. Schokking en de Bur gemeester van Rotterdam, Mr. P. J. Oud. Omstreeks 10 minu ten voor elf wandelde het hoge gezelschap naar de helling, waar een grote stellage moest worden (beklommen om de te waterlating te kunnen verrich ten. 'Voor deze tewaterlating wa ren circa 400 militairen en bur gerlijke autoriteiten, met inbe grip van bijzondere gasten, uit genodigd. We merkten op Minister- President Drees en Minister Van Schaik, de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal en de President van de Hoge Raad der Neerlanden. Voorts leden van het Corps Di plomatique, de Hoge Commissa ris van Indonesië en nog tal van andere autoriteiten. In df juist gereedgekomen timmerhal, die voor deze gele genheid feestelijk was versierd werden Hare Majesteit en de Prins ontvangen. Zij werden naar een podium geleid en al lereerst toegesproken door één der directeuren van de R.D.M., Ir. K. van der Pols. „Zoals bekend", zo zeide deze, „is het bij de scheepsbouwers traditie dat de laatste beletse len voor de tewaterlating door vrouwenhand worden weggeno men. Wanneer dan deze hand is de hand van onze Koningin, is dat een feit dat iedereen op de werf van hoog tot laag met dankbaarheid vervult. Getrouw aan een oud droog dok-gebruik", aldus ging Ir. van de Pols verder, „zij het mij vergund, Uwe Majesteit te ver zoeken het stuk scheepsgereed- schap, dat U bij de handeling gebruikt heeft, als souvenir te aanvaarden. Wij hebben ge tracht het een sierlijk omhulsel te geven, zodat het een waar dige herinnering aan deze dag kan blijven". Het bouwen noemde spreker voor de scheepsbouwindustrie belangrijk als een vorm van werkgelegenheid, die wij in de komende jaren bijzonder zullen moeten waarderen. Aan het eind van zijn toe spraak verzocht spreker de Ko- ningin met hem een dronk te willen brengen op de voorspoe dige toekomst van de kruiser „De Zeven Provinciën" en daar. mede op het welzijn van de Koninklijke Marine en de voor spoed en de roem van ons ge liefd vaderland. HET WOORD WAS DAARNA AAN MIN. SCHOKKING. „Erkentelijkheid leeft bij de (Regering en in het bijzonder bij de Marine, dat H. M. zich beschikbaar heeft gestald voor de daad van de tewaterlating", aldus de Minister. Spreker noemde het een voor recht van de scheepsbouw tel kens iets nieuws te mogen be ginnen, waarin de gehele werf haar hart kan leggen, zoals na deze tewaterlating weer het ge val is. Bemoedigend is, dat ook el ders wordt gewerkt. Er zijn bijv. vliegtuigfabrie ken aan de overzijde van de oceaan, waar alle werkers hun vacantie van 14 dagen hebben opgegeven omdat er tempo no dig is. Zo is het ook hier. Het is 14 jaar geleden, dat met de bouw van deze kruiser werd be gonnen, malar techniek kost tijd, en nog steeds tekenen de ontwikkelingen zich af. Deze tewaterlating is een te ken, dat er voor defaitisme geen plaats is. Het vorderen van deze afbouw gaat gepaard met Rotterdamse opbouw. Terwijl wij ons verheu gen in de opbouw van talloze huizen, worden wij bij de kraag gevat voor het tempo van de defensie. Dat betekent geld voor de defensie en inspanning. Laten wij hiertoe bereid zijn. Ziet, zo riep spreker uit, wat de Rotterdamse bevolking deed. Overal op de werven en in -de stad heerst activiteit. Deze te waterlating is een teken van de defensie. Wij hopen dat het ons geschonken wordt, dat dit schip alleen in vrede zal varen. Wij weten echter, dat wanneer het nodig is en er ge commandeerd wordt, de Marine met een Nederlands product veilig zal varen, niet alleen na tionaal, maar tegenwoordig ook internationaal. Laten wij aan vaarden zei spreker, dat de we reld verandert. Moge het schip dê behouden vaart die H. M. het heeft gewenst, verkrijgen. Leve de Marine". Hiermeer was het officiële ge deelte van de plechtigheid af gelopen. Even voor 12 uur ver lieten H. M. en de Prins de werf geestdriftig nagewuifd door de duizenden die zich in de omge ving hadden samengedrongen om onze Landsvrouwe een groet te brengen. Te Stavoren zal, zo vernemen we, de tocht door Friesland van het Koninklijk Paar een aan vang nemen. In de binnenhaven van Stavoren zal n.l. de „Piet Hein" in de middag van 25 Sep tember binnenlopen. Een groot aantal kinderen uit de Zuid westhoek van Friesland zal daar de Hoge Gasten een aubade brengen, in tegenwoordigheid van militairen en autoriteiten. De tocht wordt vervolgens per auto voortgezet. Wanneer men van deze aan meldingen hoort, rijst vanzelf de vraag, waarom deze mensen de veilige beslotenheid van huisge zin en werkkring in Nederland willen verlaten om in Korea de wapens op te nemen. Wij hebben ■déze- vrgag voorgelegd aan ma joor J. dé'Groot van het Ministe rie van Oorlog, bij wie de aan meldingen voor de K.L.-compag- nie zijn binnengekomen. Uit diens openhartig antwoord bleek, dat bij het merendeel der vrijwilli gers ideële motieven voorliggen, doch dat er ook vrijwilligers zijn, die in deze onderneming slechts een avontuur zien, waarvan ze misschien „iets beter" kunnen worden. „Bij de Amerikanen valt er al tijd wel wat te verdienen", was De economische gevolgen van de havenstaking te Amsterdam, die thans een week aan de gang is en waarbij c-a. 2500 arbeiders, merendeels in vaste dienst bij de stichting Samenwerkende Haven bedrijven (ongeveer 50 pet. van alle havenarbeiders) zijn betrok ken. beginnen zich thans ernstig te doen gevoelen. Niet alleen zij, die recht streeks bij het havenbedrijf be trokken zijn, zoals. reders, car gadoors, stuwadoors, expedi teurs enz., zien zich bronnen van inkomsten ontgaan, doch het ganse land ondervindt een medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot .avond. Vrij warm. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen, en on. weersbuien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk tussen Oost en West, later in het Westen van het land draaiend naar Westelij ke richtingen. Over het algemeen iets warmer dan gisteren. DONDERDAG 24 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.03 11.38 0.18 0.28 n.m. 11.25 12.40 12.50 ZON- EN MAANSTANDEN. Op de onderneming Marywatie nabij Sindanglaja (Puntjak) werd een aanslag gepleegd op de heer Dal, technisch employé van deze enderneming. Van de vijf onder- ncmingswachters, die hem verge zelden, werden er twee gedood. De heer Dal ontkwam als een wonder aan dit lot. In gezelschap van vijf onder- nemerswachters begaf de heer Dal zich naar de electrische wa terkrachtcentrale voor het ver richten van enkele kleine repa raties. Daar dc centrale op slecl-ta korte afstand van het emplacement l|igt, maakte men geen gebruik van een vervoer middel. Op de heenweg deed zich niets bijzonders voor, doch op de terugweg werd plotseling van velschillende kanten het vuur op de .es mannen geopend. Twee van de ondernemerswach ters werden door het vuur uit automatische wapens op slag ge dood, maar de kogels, bestemd voor de employé, ketsten af op de gesp van zijn riem en veroor zaakten slechts een ongevaar lijke vleeswond. Dank zij het optreden van de drie overgebleven ondernemers wachters, die de heer Dal onder hun hoede namen, gelukte het hem een veilig heenkomen te zoeken. OVERVAL OP RIJST- ONDERNEMING. Een gewapende bende heeft een over cal gepleegd op de rijst- onderneming „Ramasari", 4 km ten Oosten van Tjirandjang. De administrateur, werd door ver schillende schoten zwaar gewond. De bende verdween met mede neming van de v/apens van de ondernemingswacht, textiel, le vensmiddelen en persoonlijke be zittingen van de administrateur. De aanval geschiedde om streeks middernacht. Na een van de zes op wacht staande onder nemingswachters onschadelijk te hebben gemaakt, omsingelde de 200 a 300 man sterke bende de administrateur swoning en nam het huis met haar automatische wapens onder vuur. De admini strateur werd door verschillende van deze in het wilde weg afge schoten kogels getroffen en zwaar gewond. De vijf overige op post stqanóe O.W.-ers en hun zes rus tende collega's hadden inmiddels de vlucht genomen. De bende drong het huis bin nen en maakte zich meester van de overige v/apens van de onder nemingswacht en vele persoon lijke bezittingen van de admini strateur. Een poging om de brandkast open te schieten, mis lukte. De safe weerstond alle ge weld, zodat de bende zonder geld afdroop. De volgende morgen keerden de ondernemingswachters, op de ccmmandantl en de overvallen post na, terug. Of beide vermiste ondernemingswachters door de bende zijn meegenomen, is niet bekend. AUTODIEFSTALLEN TE SEMARANG. Een truck van de Semarangse transportonderneming „Selecta" werd op de weg van Semarang naar Koedoes door een aantal in een Pick-up gezeten gewapende personen aangehouden. De chauffeur werd gelast uit te stappen, waarop de rovers zich met de wagen uit de voeten maakten. Op de truck bevond zich een lading textiel ter waar de van 100-000. De truck werd later leeg teruggevonden. In de avond van dezelfde dag kreeg ook de juwelier Tito be zoek van een groep rovers: Toen hij in zijn Chevrolet het erf van zijn woning op reed werd hij door zeven gewapenden omsin geld, die er met de wagen, waar in zich bovendien nog enkele tassen met waardevolle papieren bevonden vandoor gingen. „PETOK". De laatste tijd is er in som mige delen van de Oosthoek een geheel nieuw verschijnsel opge treden bij de hoffie-diefstallen, n.l. de „petok". In de dessa's zit ten lieden, die een nieuw soort handel hebben uitgevonden. Men verstrekt een „petok" een soort pas, waarop liet „toegestaan is op die en die dag, op die en die on derneming koffie te gaan stelen". Zo'n „petok" kan men kopen te gen een prijs variërend van 1 tot 4 gulden. De „wilde plukkers" vormen bij tijden groepen van enige honderden personen. De artsen hopen de te Bellin gen geboren vierling in leven te houden, doch het leven van de babies „hangt aan een zijden draad", zo voegden zij er aan toe. De 4 kinderen bevinden zich in een couveuse. terugslag. Men denke slechts aan invoerrechten, verlies aan deviezen door vrachtderving, statistiekrecht, havengelden enz. Het noodgedwongen op onthoud van de schepen vormt bovendien een schadepost voor de rederijen. Voorts loopt de haven van Amsterdam de kans, dat indien deze staking lang zou duren, verscheidene maatschappijen voor haar doorvoer naar ande re landen een vreemde tran sitohaven zouden gaan kiezen en de Amsterdamse haven voorbij 'gaan. Duidelijk blijken de gevolgen van de staking reeds op de bin nenlandse groenteveilingen en de Amsterdamse schippers- beurs. Door de staking in de Houthaven, waar de zomer maanden het drukst zijn, kan het verdere vervoer landwaarts, dat vooral ite water geschiedt, geen voortgang vinden. Het aanbod van binnenschepen aan de Amsterdamse Beurs wordt hierdoor sterk vergroot. Nu er minder groente en fruit ge. exporteerd kan worden hebben de groenteveilingen onder een verhoogd aanbod te lijden. De Amsterdamse middenstand ziet zich een groot gedeelte van de circa f 140.000, die per week aan de stakende arbeiders aan loon werd uitbetaald, ontgaan. Samenvattend was men van mening, dat concrete cijfers omtrent de schade die door deze staking wordt aangericht, nog niet kunnen gegeven worden. Wel staat vast, dat de Neder landse economie schade lijdt, indien voor deze staking niet binnen afzienbare tijd een op lossing wordt gevonden. Volgens mededeling van de Scheepvaartvereniging kan ge zegd worden, dat de staking in de Rotterdamse haven tot het verleden behoort. Het overgrote deel werd in de loop van giste ren verwacht voor de avond- en nachtdienst. Het stakingscomité zelf had nog geen acte de presence gege ven. In een niet druk bezochte ver gadering, die gisterenmorgen belegd was in het gebouw ,,Ode- on" te Rotterdam door het „co mité van actie" kwam de ha venstaking weer ter sprake. Er werd toesloten over het al dan de verklaring van een barkeeper, die met zijn seizoenjob ad- 86 gulden per week niet tevreden was. Dergelijke lieden hebber zich voornamelijk in de eerste dagen gemeld. Latere vrijwilli gers waren meer van het slag van de politie-officier, die zei, dat hij trots zou zijn, als hij later tegen zijn kinderen zou kunnen zeggen, dat hij in Korea tegen het communisme had gevochten. „We kunnen zc beter zelf aan vallen", 'was de mening van vele O.V.W.-ers. Deze veteranes: vormen de grootste groep onder de vrijwilligers, gevolgd door de groep van gedemobiliseerde dienstplichtigen en voormalige K.N.I L.-militairen. Ongeveer een vierde deel van de vrijwilligers is gehuwd. Alle standen en beroepen zijn vertegenwoordigd: landbouwers, studenten, bankwerkers, bouw vakarbeiders, artsen, kantoorper soneel en ambtenaren. Het me rendeel komt uit de grote steden. Ook hebben zich drie predikan ten als veldprediker gemeld Aalmoezeniers staan klaar om met de troep mee te gaan. Het vrouwelijk geslacht heeft even min verstek laten gaan. 15 Meis jes van het V.H-K. hebben zich opgegeven en ook een 'tweede luitenante van het VerpleegSters- korps, die samen met haar ver loofde, een sergeant, naar Korea wil gaan. Onder de ruim 1500 vrijwilli gers voor de K.L.-compagnie be vinden zich bijna 100 officieren; de hoogste in rang is een kolonel b.d. Vele vrijwilligers zien in het optreden der Verenigde Naties in Korea het begin van de vor ming van een V- N.-strijdmacht, die in de toekomst zal waker, voor de wereldvrede. Zij hopen m die strijdmacht te worden op genomen. Grappenmakers ont breken evenmin. Zo kwam een zeer omvangrijk man zich mel den als bruggehoofd. „Wanneer ik in de Naktong ga staan, heb ben de Amerikanen meteen brug gehoofd". Verder bevinden zich onder de vrijwilligers een groep Polen, een Tsjech en een Hongaar, als mede verschillende statenlozen, die niet te spreken zijn over het regime, dat thans in hun geboor teland aan de macht is. Deze grote gemengde groep van K.L -vrijwilligers zal op kor te termijn worden geselecteerd. Voor dit werk is aangewezen majoor M. den Ouden, die ook als commandant van de K.L.-com pagnie wordt genoemd. Het is nog niet zeker of de K.L. slechts één compagnie naar Korea zaï uitzenden. De mogelijkheid bestaat, dat eT een bataljon zal worden uitge zonden. Generaal Jan Smuts, voormalig premier van Zuid-Afrika, die on langs van een ernstige hartkwaal, gecompliceerd door longontste king, is hersteld, ligt thans mét griep te bed. Generaal Smuts is 80 jaar. Johannesburg wordt thans mo menteel geteisterd door 'n griep epidemie. niet voortzetten schriftelijk te stemmen, doch naderhand ging men over naar de methode, die ook Maandag werd gevolgd, n.l. de werkwilligen stelden zich op de ene kant van de zaal, de te genpartij aan de andere. Daar de laatste in de minderheid was, dealde men van de zijde van het comité mede, dat het werk hervat zou worden. ïansweert Walsoorden 3.31 3.41 3.45 3.55 ZON- EN MAANSTANDEN. landse Regering U MIUJ het vraagstuk zonder inroeping van de hulp van „welke derde partij ook" op te lossen, zo wordt er aan toegevoegd. Verder hac' Nederland beloofd, dat indien dc souvereiniteit over Ned. Nieuw- Guinea ooit zou worden overge dragen aan een andere partij, stemt: ïmiiuig dollars voor Spanje te verlagen tot 62,5 millioen dollars. Het reeds door de Senaat goedgekeurde bedrag van 26,9 millioen dollars voor de techni sche hulpverlening van econo misch laag-ontwikkelde gebieden werd door de commissie vermin derd tot 15 millioen dollars. In juridische kringen verwacht men later een openbare zitting. Bij de zaak zijn verschillende wetgevfngen betrokken, het Brit se gewoonterecht, het Neder lands burgerlijk recht, het Mo hammedaanse recht volgens de koran en mogelijk de noodmaat- I regelen voor Malakka. singswerk op het gebied van de atoomenergie, met inbegrip van de waterstofbom, en 598.637.370 dollar voor het vor men van een voorraad strategi sche materialen. Het bedrag van vier milliard dollar voor wapenhulp aan het Het totale bedrag van 'net wetsontwerp is 81.400.119 dollar minder dan door Truman is ge vraagd, maar in militaire posten zijn geen verlagingen aange bracht. Het wetsontwerp komt van daag in het Huis in behandeling. ?gde instanties m eer duidelijk wete... ouw dit pakdrager rt en dat prijs- er Nederland inhoue rdige beloning vo>r en de ondernemers landbouw. De lanc t bovendien over >m concreet aan te ie hoogte moet ziu wil zijn rechten te let is te begrijpe:- rote beduchtheid is ging van het loon riand. Wij kunne, zien, dat onze et laardoor bedreigt toch is er aanleiding lelijk vast te steller, het Nederlandse toe- - en hier vail me an de industrie te denken op dé niet kan concuri: ;ker niet van kom dbouw te duur pr - prijzen van tal va landbouwproducten granen, groenten- zijn zeker in Nede >ger dan in de toe ndustrielanden vat waarmede onze u concurreren. In veis ze zelfs aanmerkt iringt zich nu op, a itter van het KN1 nu aan ligt, dat va moeilijkheden ondei concurrentie op de hier een oplossing >t worden, zal dt» dacht in de eerste ze landbouw moe tér- leid. -i enige andere te lgen naar voren: ns distibutiestelsel re e sociale voorzienig opgevoerd? onze industrie «b als geheel zo et' de concurrentie met rtgelijke industrieën iland aan kunnen? e situatie van ons sbeleid, zoals dat zk d aan ons voordoet, deze vragen te ste ie bij de oplossing ;re wijze betrokk:: goed doen er eras' :en. en van de positie-ran w moet in dit ver ven in het bijzonder emerkt, dat bouw voor een te '1 afhankelijk is vat aing der vrije marsJl s geheel zeer slechte naakt. bow door het LJE.I- iwbare kostprijsgege chikking stelt, ingen over de verce »t volksinkomen een schijnen te geven dbouwbevolking nie :dig aandeel in hei in ontvangt, reden is om aan ie de geschoolde lano- loog geclassificeerd n. van deze overwegin iet klem gesteld wor- huidige spanninger. en prijzen niet ont- n worden in de rich- landbouw, want ais rt aan de concurre::.- in ligt dat elders, 'a-- heer Louwes de op- an het K.N.L.C. sa- iar na het plegen van s deze door nauwkeu van de Leeuwarder it oplossing gekomen- i 1935 overleed nl Te i zekere J. W. in zijn iter de hoven. Daar er afwezig was, werd plaatsvervanger het test betreffende de ik afgegeven. He: verschot werd daarna wijze begraven. Zes ,t het gezin zijn thans In. Eén van deze kin meisje, is gehuwd me die toentertijd gedetï- •ze L. had de weduwe wel eens losgelaten, rledene „naar de an- ïld geholpen was ield dit steeds onder echerche liet evenwei i toen zij langzamer hand een draad in handen kreeg werd de weduwe terdege aan de tand gevoeld met het gevolg, dat zij tenslotte bekende haar mar te hebben vergiftigd. De vrouw is gisteren ter beschikking var. de 'Justitie gesteld en ingeslote: in het Huis van Bewaring Leeuwarden.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1