De toestand in Korea Noordelijke aanval op Taegoe De Belgische Regeringsverklaring Viering 5-jarige onaf hankelijkheidvan Indonesië Het debat in de Kamer Mc.Arthur vraagt versterkingen! Onder dekking van autokanonnen en tanks hebben Noordelijke troepen Donderdag een doorbraak van bijna twee kilometer in het Zuidkoreaanse front geforceerd in het kader van de aanval op Taegoe. De Noordelijken gebruiken bij deze aanval vier divisies en zijn tussen Waegwan en Koenwi op een grote breedte doorgebroken. Een woordvoerder van het achtste leger verklaarde, dat thans „het meest critieke stadium voor de gehele Amerikaanse defensielinie" was aangebroken. MACARTHUR VRAAGT LANDSTRIJDKRACHTEN. AMERIKAANSE HOOFD MACHT trekt Terug. Rede van Soekarno WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. den terwijl de minimum afmetingen 6X9 moeten zijn.- De 'foto's moeten uiterlijk Zaterdag 2 September in ons bezit zijn. Beschadigde foto's worden ter zijde gelegd. De uitslag van deze wedstrijd zal in ons nummer van Zaterdag 9 September worden bekend gemaakt. Op de enveloppe te vermelden: Fotowedstrijd. VERWACHTING OGWATER. Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. ZEEUW Verschijnt dagelijks VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No. 1503. N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm minimum per advertentie i-Si. Rubriek Kleine Advertenties: 1 regels 60 ct.; iedere regel mees 12 ct. Vermelding onier nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dua namiddags 2 uur. Het Amerikaanse offensief te gen het bruggenhoofd over de Naktong, 65 km Zuidelijker, maakt „langzaam voortgang". Er woedt daar een bloedige strijd. De Amerikanen zijn hier ver sterkt met mariniers van het Zuidelijke front. Twintig duizend Noordkoreanen zijn in de strijd geworpen. Er zijn twee aanval len gedaan op een heuvel, waar zich Noordkoreanen met lichte wapens bevinden. Een „zuive ringsactie" met vliegtuigen richtte weinig uit. Volgens de laatste berichten is de heuvel no-g steeds in Noordkoreaanse han den. De Noordkoreanen lieten de mariniers naderbij komen en vie len plotseling met machinegewe ren en handgranaten aan. Volgens een officier van de Amerikaanse luchtmacht was dit geringe succes van het bom bardement te wijten aan het feit, dat de nauwe corridor aan de Westelijke oever van de ri vier, waar de Noordelijken hun voornaamste strijdgroep hadden te dicht bij de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse linies lag dan dat een zware bommenwerper zich nauwkeurig op zijn doel kon richten zonder gevaar voor de eigen strijdmacht. Het Noordkoreaanse hoofd kwartier maakt bekend, dat 15 Augustus Waegwan bezet is. Volgens het communiqué zijn vele Amerikanen gedood of ge vangen genomen en zijn vijf tanks, twaalf kanonnen en 25 „raketaffuiten", 81 mortieren en een groot aantal auto's en andere uitrustingsstukken buitgemaakt. Voorts waren 13 Augustus twee superforten door luchtdoelge schut neergehaald. Generaal Douglas MacArthur heeft aan de V.N. verzocht zo snel mogelijk landstrijdkrachten naar Korea te zenden. Het verzoek was vervat in zijn tweede rapport aan de Veilig heidsraad. MacArthur verklaarde oprecht te hopen, dat de landen van de Verenigde Naties" zonder uitstel de landstrijdkrachten zouden ver sterken". „Om het conflict spoedig tot een succesvol einde te brengen, is het noodzakelijk, dat de landen der V.N. snel handelen", zo zeide hij. De generaal, die grote lof bracht aan de samenwerking tus sen de strijdkrachten van de V. N„ verklaarde, dat er nog geen andere landstrijdkrachten dan Amerikaanse in Korea waren aangekomen. De hoofdmacht van de Ame rikaanse strijdkrachten in Z. Korea is door modder en regen 43 km teruggetrokken. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat het Amerikaanse 53ste regiment infanterie de Nam- linie tracht te houden, terwijl de eerste Mariniersbrigade en de 5de strijdgroep op de Haman- linie terugtrekken. Dit plan zal eventueel drastisch moeten worden gewijzigd als een N. Koreaanse doorbraak verder TEGENOFFENSIEF AMERIKANEN. DER eerste Z.-Koreaanse divisie na het zware bombardement van Woensdag op de Oostelijke oever van de Naktong in het gebied van Waegwan bijna 2% km opgetrokken. Dit commu niqué spreekt van „sterke aan val" bij de Naktong op de Noor delijken. Het doel van de aanval is de N.-Koreanen over de Naktong terug te slaan en de divisie- commandant, generaal-majoor Church, vertrouwt dat men dit kan klaarspelen. Een heldere hemel maakt een krachtige steun van de luchtmacht moge lijk. De 24ste Amerikaanse divisie, versterkt door de Mariniers, die uit de sector van de Zuidkust zijn teruggetrokken, is bij het aanbreken van de dag opgetrok ken in het kader van het reeds 4 dagen durende tegenoffensief, waarmee men 2ÓjOOO of meer N.-Koreanen uit de zak bij de i Naktong wil drijven. Volgens een communiqué van het 8ste Amerikaanse leger is de het zware geschut van de sche- Z.-KOREAANSTE STRIJD MACHT GEËVACUEERD Twee Z.-Koreaanse regimen ten, die een week lang tussen Jongdok en Pohang aan de Oostkust van Korea waren ge ïsoleerd, zijn in de afgelopen nacht door de vloot geëvacu eerd. Zij konden al, hun ge wonden meenemen. Tijdens de evacuatie beschoot pen der Ver. Naties de stellingen der N.-Koreanen, die hevige druk op de Z.-Koreaanse egel stellingen uitoefenden. De Zuidelijken waren de laatste week van de lucht en de zee uit bevoorraad. De iZ.-Koreanen, ten getale van ongeveer 5000, waren ver spreid over een kuststrook van 10 km. De gecombineerde luchtmacht dekte het eerste stadium van de evacuatie en verleende Donder dagochtend weer steun. Volgens de la'atste radiobe richten waren alle manschap pen, met inbegrip van 281 ge wonden voorraden en ammuni tie Donderdagochtend om 7 uur geëvacueerd. VERKLARING VAN EEN NOORDKOREAANSE OF FICIER. Volgens mededeling van de eerste Noord-Koreaanse officier, die gedeserteerd is, zijn de ver liezen der Noordelijken bij de 38ste breedtegraad naar Tsjind- joe zwaar geweest. Volgens deze niet bij name genoemde le lui tenant, die als „de interessant ste krijgsgevangene" wordt be schouwd die in Amerikaanse handen is gevallen, hebben het 13de en 15de regiment van de Noord-Koreaanse zesde divisie de helft van hun manschappen verloren en het 14de 80 bij de opmars van 675 kilometer het schiereiland in. Felle beschuldiging Nederland tegen In de verklaring, die de nieu we regerlng-Fholienj Donder dagmiddag in Kamer en Senaat bieeft afgelegd, wordt allereerst gezegd, dat de regering het programma van de C.V P .- regering-Duvieusart overneemt. De regering stelt er prijs op nogmaals te bevestigen, dat haar aandacht er in het bij zonder op zal zijn gericht de tot dusver door de werknemers be reikte, vooruitgang op sociaal gebied te verstevigen. Wat de Koningskwestie be treft verkLhant de regering, dat zij, overeenkomstig de door de vorst tot uitdrukking gebrachte wens, de Koninklijke Prins haar loyale medewerking zal verlenen. De regering brengt hulde aan de grootmoedigheid van de Koning, die het bewijs heeft geleverd slechts het welzijn van het vaderland op het oog te hebben. Zij is vastbesloten de binnen landse orde, „die zo ernstig in gedrang is gekomen tijdens de laatste weken", te handhaven en vraagt de medewerking van al degenen, die bezorgd zijn om de binnenlandse vrede en de eerbiediging van de rechten van de mens. Maatregelen zullen worden genomen om de vrijheid vian arbeid te waar borgen, de werking der open bare diensten te verzekeren en de economische uitrusting te beschermen. De wettelijke bepalingen ter uitvoering zullen aan het par lement ter goedkeuring worden voorgelegd. In de regeringsverklaring wordt verder onderstreept, dat de internationale toestand be langrijke inspanningen vereist in verband met de morele, eco nomische en militaire weer baarheid van het land. De re gering zal in het kader van haar internationale verplichtin gen het parlement uitnodigen alle maatregelen te treffen, die zich op militair gebied voor doen. Voorts wordt betoogd, dat de regering vastbesloten is de vrije werking van de parlementaire democratie ite beschermen. Zowel de meerderheid als de minderheid moeten oproerige methoden verwerpen en allen moeten samenwerken aan de verwezenlijking van het rege ringsprogramma. De verklaring wekt de bevol king op tot eendracht en eens gezindheid. De nieuwe Belgische premier, Joseph Pholien, heeft Donderdag in de Belgische Kamer voorlezing gedaan van de regeringsverklaring. De verklaring, waarvan de voorlezing slechts een vijf tal minuten in beslag nam, werd alleen toegejuicht op de banken der Christelijke Volkspartij. De socialistische afgevaardigde Collard sprak in het debat zijn ongerustheid er over uit, dat juist die leden der C.V.P. uit de nieuwe regering zijn geweerd, die de Koning hebben aangeraden af te treden. Hij wees op de radioboodschap- hij, dat de socialisten de nieu- pen van Koning Leopold, waar- we regering hardnekkig zullen in deze aandringt op een spoe- bestrijden. dige verzoening tussen Walen De heer Lefèvre (lib.) zei en Vlamingen, en sprak als zijn vervolgens, dat het noodzake oordeel uit, dat de regering- lijk is, dat de Belgen zich eens- Pholien weinig geschikt is om gezind rondom de Koninklijke de eendracht in het land te Prins scharen. De huidige Rege herstellen. Wat de handhaving der orde betreft is het een grote fout van de nieuwe regering 'te menen, dat dit kan geschieden met de bajonet. Spreker was verwonderd over het geroep om wraak van de Vlaamse ring is echter niet geschikt om deze nationale eendracht tot stand te brengen, zo zei hij Eyskens, Carton de Wiart en Moreau de Melen het veld moeten ruimen voor personen, die nimmer deel hebben uit- geirtaakt van een kabinet, zo vroeg hij. Lefèvre noemde de regerings verklaring vaag en onduidelijk en verklalarde, dat de politiek, die de nieuwe regering wil voe ren, de liberalen geen vertrou wen inboezemt. Niemand in deze nieuwe dV.P.-Tegering, zo zeide hij, koestert de illusie, dat hij lang Minister zal blij ven. De heer Verbinst (C.V.P.) sprak zijn vertrouwen uit in de regering en verklaarde dat deze de enige is, die de eenheid ron dom de Koninklijke Prins kan herstellen. Spreker was van oordeel, dat de regeringsverkla ring getuigenis aflegt van ge matigdheid en bedachtzaamheid ten aanzien van de verdediging der democratische instellingen. De communistische spreker Ferfve noemde de nieuwe re gering „een van de meest reactionnaire, die België ooit heeft gekend" en hij somde de diverse functies op, die de nieu we Ministers bekleden in de industriële wereld. De arbeiders, die een onver zoenlijke strijd hebben gevoerd tegen Leopold, zullen deze voortzetten tegen de huidige klasseregering en de commu nistische partij zal hen daarbij steunen, zo betoogde hij. De heer Gilson (C.V.P.) stelde in het licht, dat de machtsover dracht een crisis heeft veroor zaakt in de Kathoheke volks partij. Het is thans evenwel van belang zich rondom de Koninklijke Prins te scharen, zo zeide hij. De heer Tielemans iSoc.) be toogde dat de gebeurtenissen, die aan de vorming van de re gering zijn voorafgegaan, de C.V.P. niets hebben geleerd. De C.V.P. had het recht een homo gene regering, geen „strijd- regering" te vormen. Volgens spr. hebben verscheidene Mi nisters in het nieuwe kabinet hun post te danken aan de pro-Leopoldistische houding, die zij in de Koningskwestie aan de dag hebben gelegd. Ter gelegenheid van de viering van Indonesië's vijfjarige onaf hankelijkheid heeft Sukarno een rede uitgesproken, waarin hij o.m. het Nederlandse leger en het K.NJ.L. ervan beschuldigd de coup-Westerling, de opstand te Makassar en de affaire-Am- bon te hebben aangewakkerd. Moreel is de Nederlandse rege ring verantwoordelijk voor deze moeilijkheden. Wij kunnen aan tonen, dat het volk van Ambon in het geheel niet het z.g. zelf beschikkingsrecht wenst. Het verlangt slechts verlost te wor den van de terreur, die door de soldaten van het voormalige K.N.I.L. op haar wordt uitge oefend", aldus de president. Sukarno zeide voorts, dat In donesië de R.T.C.-overeenkomst, waarbij bepaald werd, dat de kwestie Nieuw-Guinea binnen een jaar zal worden geregeld, nog in acht nam, maar dat na 1950 geen der partijen nog ge bonden zou zijn aan die bepa ling. „Het gezag van de Neder landers de facto over Nederlands Nieuw-Guinea wordt alleen voor dit jaar erkend. Indonesië be schouwt de kwestie Nieuw-Gui nea als een onrechtvaardigheid, die moet worden hersteld," al dus Sukarno. Hij vervolgde: „Ik vrees, dat de Nederlanders nog niet beseffen, dat dit voor ons een punt van het grootste be lang is.". „Laat ons bidden, dat de ogen van het Nederlandse volk mogen worden geopend en dat zij de rechtvaardigheid van onze eis inzien". Sukarno voegde hieraan toe, dat het niet een kwestie was, of Nieuw-Guinea ethnologisch tot Indonesië behoorde en evenmin of Indonesië voldoende rijp was hiervoor, maar dat het een kwes tie is van kolonialisme of geen kolonialisme, van kolonialisme of onafhankelijkheid." „Een deel van ons land wordt nog door de Nederlanders geko loniseerd en wij aanvaarden dit niet. Wij willen, dat het hele ge bied van ons land zonder uit zondering vrij is. Ik spreek hier voor een massa Indonesiërs, waarvan er geen enkele is, die niet eist, dat Nederlands Nieuw Guinea wordt teruggegeven." Sukarno deed een beroep op de „welwillendheid van de hele we reld om de nationale aspiraties van Indonesië niet tegen te wer ken. Hij maakte geen gewag van de protesten van Australië tegen de Indonesische eisen t.a.v. Neder lands Nieuw-Guinea en evenmin sprak hij over Australisch Nieuw-Guinea. Na de rede van Sukarno defi leerden ongeveer 200.000 perso nen, die naar hem hadden ge luisterd, langs zijn tribune. Zij voerden spandoeken met zich mede, waarop leuzen stonden geschreven, die de aansluiting van Nieuw-Guinea eisten en waarin de nieuwe eenheidsstaat werd begroet. De Indonesische ambassadeur in de Verenigde Staten, de heer Ali Sastroamidjojo, heeft in een boodschap, waarin hij de bevol king dankt voor de gelukwensen, o.a. verklaard: „De democratisehe eenheidsstaat verschaft Indone sië hetzelfde als hetgeen de c«n- stitutie van de Verenigde Staten van Amerika uw land verschaft, n.l. één regering, die de wil van het volk vertegenwoordigt. Op deze vijfde verjaardag van de re publiek beseft Indonesië, dat de tijd, waarin het ene volk daar een ander wordt overheerst, ten einde raakt". In een verklaring aan de pers, uitgegeven door het Indonesische bureau te New York, geeft de heer Palar een overzicht van de werkzaamheden van de Veilig heidsraad, die hebben geleid tot de souvereiniteitsoverdracht. Na een scherpe critiek op de houding van Nederland van de Japanse capitulatie af tot de R.T-C-overcenkomst besluit Pa lar: „Het is billijk de Nederlan ders erkentelijk te zijn voor het feit, dat zij, eenmaal beseffend, dat hun houding ten opzichte van de Indonesische kwestie fout was, dit hebben erkend en onmiddel lijk hun politiek hebben veran derd in een van samenwerking, die streeft naar voorspoed vaor de beide partners en naar een snelle ontwikkeling van de In donesische natie verklaarde Noordwaarts het 35ste regiment niet zal bijdragen tot de natio- P.-gelederen, in de flank gaat bedreigen. nale verzoening. Ten slotte zei staatslieden De Belgische Kamer heeft daar deze niet is gevormd om met 108 tegen 78 stemmen de belangen van het land, doch (socialisten, liberalen en com- om die van de C.V.P. 'te dienen, munisten) haar vertrouwen Het ging bij de samenstelling uitgesproken in de regering- van de nieuwe regering niet om Pholien. Vandaag wordt de C.V.P.-kringen en een verzoening in het land doch regeringsverklaring in de Se- dat deze houding om een verzoening in de C.V. naat behandeld. Het Belgische Waarom hebben parlement zal Maandag tot drie als Duvieusart, October op reces gaan. De Indonesische onafhankelijkheidsdag in Amerika Ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van het uitroepen der Indonesische republiek heeft het Indonesische Bureau te New York een uiteenzetting gegeven van de ontwikkelingen op het ge bied van economie, opvoeding, binnenlandse en buitenlandse po litiek in Indonesië gedurende de afgelopen vijf jaar. In de publicatie wordt mede gedeeld, hetgeen op economisch gebied is bereikt. „Indonesische deskundigen verwachten, dat In donesië bij de tiende verjaardag van de onafhankelijkheid een van de landen met de gunstigste levensstandaard in Zuid-Oost- Azië zal zijn-" De Amerikaanse Senaat heeft eenstemmig een resolutie aange nomen, waarbij werd besloten, President Sukarno te complimen teren ter gelegenheid van de on afhankelijkheidsdag. Tuinfeest te Wassenaar In het prachtige park „Backershagen" te Wassenaar ontvingen gisteren de Hoge C*n- missaris van Indonesië en me vrouw Mohammed Roem op eee tuinfeest de vele gasten, die hec kwamen complimenteren ter ge legenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag. Behalve vele leden van het Corps Diplomatique waren <#-a. aanwezig de Ministers Drees, Van Schaick, Stikker, Van Maar- seveen, Götzen, Spitzen, vice- admiraal Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van. H. M. de Koningin; Mr. Donner, president van de Hoge Raad en Dr. Van Royen, ambassadeur in Washington. Voorts waren aan wezig de generaals Buurman van Vreeden, Kruis en Giebel; Ples- man, president-directeur van de K. L. M. en Dr. Van Hasselt, di recteur-generaal van de „Konink lijke". Van hun belangstelling gaven verder blijk de oud-minis ters SChermerhorn en Logemann, het lid der Tweede Kamer F. Goedhart. Uiteraard waren ook verschil lende der hier te lande vertoe vende Indonesiërs met hun da mes aanwezig, gekleed in sierlijk Oosters gewaad. Wij merkten o.m. op de Kroonprins van Koe- tei. KONINGIN ZENDT SOE KARNO EEN TELEGRAM. H. M. de Koningin heeft ter gelegenheid van de nationale feestdag in Indonesië een tele grafische gelukwens aan presi dent Soekarno gezonden. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Aanhoudend koel weer. Over het algemeen veel bewol king met nu en dan buien. Mati ge, tijdelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen, later rui mend naar Zuidwest tot West. Koel weer. ZATERDAG 19 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.20 5.55 6.35 6.45 n.m. 5.37 6.12 6.52 7.02 ZON- EN MAANSTANDEN. 18 5.28 19.59 11.33 21.28 19 5.29 19.57 13.03 21.45 20 5.31 19.55 -14.34 22.09 21 5.32 19.53 16.02 22.44 22 5.34 19.51 17.19 23.37 échte Zeeuwse babbelaars. Onmiddellijk daarop ging het gezelschap verder naar St. An- naland. Door honderden belangstellen de begroet, kwam de Konink lijke stoet om half twaalf in St. Annaland aan. Het opont- nisse, Mats van den Berg, bloe men werden aangeboden. Te 12.45 verliet de Koninklijke stóet Bruinisse weer. Het Koninklijk gezelschap ver toefde op weg naar Zierikzee, vijf minuten in Oosterland voor een kennismaking met het ge meentebestuur. de grond. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, dat men te Kort^ene de haven zou binnenvaren. Het was echter nog pas kort op komend water, en zo kon het. ge beuren, dat de „Piet Hein" in de Tijdens het debat in de Belgi sche Senaat over de regerings verklaring der nieuwe regering wenste de socialistische Senator Rolin, dat de maatregelen, die noodzakelijk zullen zijn om tege moet te komen aan de interna- ïties: 5 regels 60 cent; t a 10 ct.; minimum pee der nummer of Aireu ent meer. ot 's namiddags 2 uur. lestand, de steon van n hebben. terking van het leger kelijk, maar de ver in de militaire uitga- kent niet altijd -een y. Men moet er voor it een verhoging van voor allen en nier elen een verlaging ïkomsten vormt- ker ging voort: Om anen verdedigen meer ti goede welstand zijr. rkprogramma ter be- van de werkloosheid worden onderbroken venste meer initiatie', eit in België om hei zo te keren, k de mening uit, dal aanse politiek in Azië onbegrijpelijk" blijk! treurig te zien, dat is ;elfde fout wordt toe- i China: namelijk aan tegen de aanval de een regering koppelen isteund wordt door de besloot Rolin. IE SENAAT SPREEKT ■ROUWEN IN DE GERING UIT. Kamer van Volksvei- iiging heeft thans dte ;t 82 tegen 61 stem- alisten. liberalen en ten) bij 1 onthoud ng iuwen uitgesproken in g-PhoIien. «heden fe Menado, opnieuw moeilijkheden ussen leden van het K-N.I.L. en de in Menado. waarnemers zijn naar plaats gezonden, ter- vertegenwoordiger vaa celingseommando va» lijke Landmacht va®-- Menado zal vertrekken vertegenwoordiger va» van de AP.R.I.S. Agendi HEDEN: [et Centrum, 6.30 en osc. „De piraten van itsschorre, 5.30 uur: itavond der Z.P.M - L.J.G.-ers. ZEN: LuxorTheater idsc. Leve de Sam- ncertgebouw, 8 uur: )e bezetene". NS: 7 uur: Demon door „Achilles" en samenwerking met onie van Groede. BURG: Molenwater, iroot Wieler-Crite- r Amateurs en Nieu - MORGEN: ZEN: Luxor Theater rZondagnüddag- ng; 8 uur: Biosc. Samba". ncertgebouw, 4.30 ïdagmiddagvoorstel- ur: Biosc. „De beze- Het Centrum, 4.15 sc. „De piraten van 3 uur: Biosc. „Dos- VS: 10—5 uur: Gro- aartshow met bal ing. 0 Beproefde verkoudheid voor V». dei. Moeder en kind- d door het K.N.M.L geldig van Zaterdag avond. iig verandering. i bewolkt met hier en e buien, afgewisseld -ingen. Matige tot vrij wind, hoofdzakelijk i-West en West. De leraturen als gisteren .G 20 AUGUSTUS v.m. n.m. 6.06 6.27 6.41 7.02 7.21 7.42 i 7.31 732 AG 21 AUGUSTUS v.m. n.m. 7.02 7.25 7.37 8.00 8.17 8.40 8.27 830 waisooruen ZON- EN MAANSTANDEN. 19 5.29 19.57 13.03 21.45 20 5.31 19.55 14.34 22.09 21 5.32 19.53 16.02 22-44 22 5.34 19.51 17.19 23.37

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1