Tegemoetkoming aan de K.L.M. voor geleden verliezen De kolenprijzen SCH UIT DE PROVINCIE //edckl&nd yzeft EERSTE KAMER ter daj 17 GEEN REDEN TOT BEZORGDHEID TERNEUZEN. BIERVLIET Nederlander in Ierland beboet Villa „Schoonoord" ZAAMSLAG. Opzienbarende ontdekking in Zweden f2per UZerfUd- KYcuujt Uer winkelier De strijd in Birma „w „m „er „d< „01 »tr „m Hier en daar bl dezes dat hij ziel historische betekei (in het verre ver volgens sommigen ringschattend zou 1 laten. Niets is minder v En het dwingt n terug te grijpen r voorbije dagen van Waarbij ik in c plaats de thans lev tie wijs op het schi geen „oude Meeste uitmaakt van de si Axels Raadzaal. ■Bedoeld wordt h op „onze stad" o uit het Zuiden vereeuwigd omstre van het tweede eem genoemd. Dus ir helft der 18de eeuw Het beeld is in z of onvolkome! synoniem aan een deel van „de Gesc Axel" afgedrukte p zelfde eerste deel ook een platte gro stad (uit dezelfde Scharp). Het ware nood 20 huizenbic onze plaatselijke or de halve oppervk tussen de vesting legen terrein zullen ben. Behalve Kerkdreef, West- met de tussenligg binding gevende si de bebouwde kom v nig betekenis. De K waarlijk een ter we bomen beplantte „di Ook waar nu de Oo de z.g. „Oude Stad" vond men rijen bomen. De totale omvanj bouwde kom besloe ste helft der 18de werhood een derde van die van tegern de prent met het de stad vanuit he het schilderij op met de ook daar aa te grond staven feit. Maar daarmede nerends van Axel b De lezers, die dit len verwijzen wij n< aan het hoofd dezes In een heel ver v< leden (in de tijd va van Denen en Noi 1000 jaar werd o> Axel gesproken) k zeer zeker voor betekenis gehad oorlogen en berc vroege Middeleeuwc In de vergadering der Eerste Kanter is gisteren aan de orde gekomen hetwetsontwerp tot wjjziging van de begroting 1949 van het Departement van Ver- toer en Waterstaat, verband houdende met de tegemoet koming aan de N.V. Koninklijke Irahtvaart Maatschappij voor geleden verliezen. Op de gewone dienst zal wor den gebracht een bedrag van 27.500.000 voor subsidie aan de KXAL en op de buitengewone dienst een van 10.000.000 voor getdverst rekking. Het eerste bedrag is bedoeld als tegemoetkoming voor de in 1949 geleden verliezen op de AmsterdamDjakarta-verbin- ding. Het andere bedrag is .een bijdrage in de bedrijfsverliezen, waarvan de K.L.M. zelve in staat is 2 millioen voor haar rekening te nemen. De heer Kraaijvanger (KVP) meent, dat het tekort niet zo groot had behoeven te zijn, als de leiding der K.L.M. durf en fantasie had gehad, geleid door commercieel inzicht en een zekere mate van voorzichtigheid. ZA. gaat de regering te vergoe lijkend over het tekort heen. Het beleid en d^ leiding be sprekend, zegt de heer Kraaij vanger, dat over de gemaakte fouten slechts fluisterend en te zacht is gesproken. Dat betreurt hg. Onder het personeel is er eririek over de inwendige orga nisatie. Men heeft het gevoel, dat de leiding op alle afdelingen niet in de beste handen is. Spr. verklaart bezwaar te heb ben tegen de financiering der beoogde uitbreiding, waarmede een bedrag van ƒ26,5 millioen is gemoeid. vraagt of de toenemende staats- De heer Vixseboxlae (C.-H.) üivloed wel verkieslijk is. Ver keren we met deze ontwikkeling niet fn een 'ÖWangpositie? De Overheid behoort z.i. de eis te stellen, dat het binnen bands luchtverkeer niet langer 'door de K.L.M. wordt behartigd. In tegenstelling met de heer Kraaijvanger is spr. van mening, dat het bedrag van 26,5 millioen noodzakelijk is. Al is de K.L.M. commercieel niet wat ze zijn moet, het be treffende de algemene verhoging van de lonen, salarissen en pen sioenen in behandeling zal ne men. De heer Molenaar (V.V.D.) acht de motie buiten de orde. Men zou ter zake een interpellatie kunnen houden. Spr. stelt voor de motie ter zijde te leggen. De heer Woudenberg (Arb.) is het eens met de heer Molenaar. Dit houdt niet in, dat een inter pellatie ter zake moet worden toegestaan. De heerSchalker (C.P.N.) noemt de motie niet in strijd met het reglement van orde. De heer Van Santen (C.P.N.) constateert, dat als het voorstel- Molenaar wordt aangenomen, men een eigenaardige richting zou uitgaan. De parlementaire democratie zou er door worden ondermijnd. De heer Brandenburg (C.P.N.) meent, dat de voorzitter is afge weken van de agenda. De Voorzitter bestrijdt deze op vatting. De heer De Bruijn (K.V.P.) vindt, dat de zaak te formalis tisch wordt behandeld. Het voorstel-Molenaar om de motie-Schalker terzijde te leggen omdat zij geen betrekking heeft op enig aan de orde zijnd onder werp, wordt aangenomen met 22 tegen 13 stemmen. De heer Schalker (C.P.N.) pro testeert tegen deze wijze van af doening. „Wij tekenen protest aan tegen de hongerpolitiek der Regering en zullen uit protest niet verder deelnemen aan deze zitting," zegt spr., die daarop met de beide andere leden der C.P.N. de vergaderzaal verlaat. De 13 leden, die tegen het voor stel-Molenaar stemden, waren de heren Regout, Nijkamp, Witte- man, Kuiper, Kolfschoten, Stein- kühler, De Bruijn en Kropman, allen K.V.P.De Dreu en Oos terhuis, beiden P.v.d.A. en Schal ker, Van Santen en Brandenburg, allen C.P.N. De steun aan de K. L. M. Na de onderbreking is het woord aan Minister Spitzen. Spr. deelt mede, dat de tweehoofdigheid slechts tijdelijk is. Het ligt in de bedoeling de directie te doen be staan uit 5 leden. De binnenland se lijnen zijn nooit rendabel ge weest, maar de Minister ziet nog altijd de mogelijkheid, dat er een indirect rendement kan zijn, bijv. in verband met de opleiding der piloten, die afgestudeerd zijn en ervaring kunnen opdoen in het binnenlandse verkeer. In verband met de opmerkin gen ten aanzien van defensiebe- langen, merkt spr. op, dat het hier de civiele luchtvaart geldt. De Luchtvaartwet, zo goed als de Spoorwegwet, bevat bepalin gen, die in werking treden als er oorlogstoestand is. Dan kan een rijwiel óók als oorlogstuig wor den beschouwd. De Minister is bereid de Kamer driemaandelijks op de hoogte te houden omtrent het luchtvaart beleid. Na ré- en dupliek worden de wetsontwerpen z.h.s. aangeno men. De heer Regout (K.V.P.) krijgt aantekening, dat hij geacht wil worden te hebben tegenge stemd. Wijziging Kinderbijslagwet. Vervolgens kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslagwet. Door de aanvaarding in de Tweede Kamer van het amende- ment-Hooij wordt de positie van het natuurlijke kind thans op tweeërlei wijze geregeld. Wordt het kind in een ander gezin op genomen en als pleegkind be schouwd, dan valt het onder de toepassing van de wet en wordt in het algemeen aan de verzorger kinderbijslag uitgekeerd. Voedt de moeder het kind op, dan ge schiedt de uitkering van de Kin derbijslag krachtens Koninklijk Besluit, indien althans het kind geheel of in belangrijke mate door de moeder wordt onderhou den. De heer Schipper (A. R.) oor deelde de oorspronkelijke redactie van het wetsontwerp beter, doch hij acht het niet gewenst op die grond tegen te stemmen. De heer Molenaar (V.V.D.) be treurt de door het amendement- Hooij aangebrachte wijziging. Hij vraagt zich af, of het in overeen stemming is met 't Christendom, dat het verschil gemaakt wordt, dat nu is vastgelegd. De accentu ering der discriminatie behoort z.i. zo gering mogelijk te zijn. Sprekers fractie zal voorstem men. De heer Van Walsum (Arb.) Het Tweede Kamerlid de heer MAENEN (K.V.P.) heeft on langs de volgende vragen ge steld: Is het juist, dat de Nederland se mijnen op 21 April aan de Regering een ultimatum van 48 uur hebben gesteld om officiële drnf heeft de naam van Neder- vaststelling van nieuwe prijzen -. i i 1- - 1«n V>aUKüM land hoog gehouden, vooral ook te bereiken en gedreigd hebben tijdens de tweede politionele de kolen „op de grond te gooi- actie. FRAAI SPE1 SPANJAA De overwinning, jaard in de eerste wedstrijd om het pioenschap van h haalde op Cortleve zowel wat de uitsla verloop van de par verrassing. Reeds de openin; opmerkelijke nieuw op, waardoor Wit sterke aanval krei waarop Mr Span ja; aanval doorzette, van 't naspelen mee Wit: Mr Ed. Spanje Zwart: N. Cortlevei Slavische verd 1. d2d4, d7d e7e6; 3. Pbl—cJ Pgl—f3, d5xc4; 5. b4. (Deze voortzetti: in 1932 overleden meester Noteboom i maar wordt tegenv niet meer toegepast 6. e2e3, b7—b5: a7a5; 8. a4xb5, Ld2Xc3, c6xb5; 10. dus wint Wit de gambiet-pion weer terug.) 1 0Lc8b7; 11. d4—d5 (Volgens de nieuwste onderzoe kingen is deze scherpe voortzet ting beter dan 11. bXc4, b4 met aardige tegenkansen voor Zwart) 1 1Pg8—f6; 12. b3Xc4, De heer Tjalma (A.-R.) be toogt dat een der wrange vruch ten van de ten aanzien van In donesië gevoerde politiek de KLM. ten deel valt. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat Nederland bakzeil heeft gehaald voor India en Pakistan. De exploitatie vari de K.L.M. «cht spr. veel te luxueus. Spr. pleit voor een efficiënte controle, op de K.L.M. en snelle' voorlichting der Staten-Generaal. De heer Wendelaar V.V.D.) in formeert, of bij deze ontwerpen wei voldoende is gelet op de de- fensfebelangen. Door te vlotte hulpverlening mag z.i. het scheep vaartbedrijf niet in het gedrang Jtomen. Volgens spr. is er een voortvarende geest bij de K.L.M., we.k bedrijf hij ziet als een .groot nationaal belang. Andere dan fi nanciële overwegingen moeten de doorslag geven. De heer Regout K.V.P.) heeft bewondering voor de K.L.M. en voor de heer Plesman. Spr. geeft in overweging aan de directie verdere aanvulling te geven door naast een financiële ook een commerciële directeur aan stplleri- Met de argumenten der Rege ring is hij het niet geheel eens. Hij verzoekt het ontwerp terug te nemen en te komen met een nieuw, dat de luchtvaartpolitiek voor dé komende jaren zal rege- len. De heer Kramer (Arb.) oordeelt de ontwerpen verantwoord. De functie, welke de K.L.M. zich in het internationale luchtvaartver- fce-ïi: heeft verworven, moet be houden blijven. Daarvoor zullen de- finaneële voorwaarden moe ten worden geschapen. De heer Van Santen (C.P.N.) verklaart, dat zijn fractie tegen de ontwerpen zal stemmen, om dat er uit blijkt, dat de K.L.M. vergroeid is met oorloigstoebereid- selen. De beraadslagingen worden on derbroken. en", indien niet aan de verlan gens werd voldaan? Heeft de Minister kennis ge nomen van de verklaring van de voorzitter van de Bond van Brandstof fenhandelaren, dat het noodzakelijk is in de ko mende maanden van 19501951 tot 400.000 ton steenkolen méér te importeren dan in het afgelopen jaar, daar anders de opheffing van de steenkool- distributie niet kan worden vol gehouden? Is de Minister van mening, dat er aanleiding bestaat voor de aan het slot der vorige vraag weergegeven veronderstelling? De Minister van Economische Zaken heeft hierop het volgen de geantwoord. Het in de eerste vraag ge stelde is niet in overeenstem ming met de feiten. De bespre kingen tussen de direoteur- genebaal van de prijzen en de gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg, welke leidden tot de vaststelling der thans gel dende prijsregeling, hebben een normaal verloop gehad. Van een dreigement of ultimatum van de zijde der Limburgse mij nen is geen sprake geweest. Het, stellen van een ultima tum op 21 April 1950 zou geen zin hebben gehad, aangezien in de Nederlandse Staatscourant van 18 April 1950, no. 75, de tweede wijziging van de Prij- zenbeschikking Groothandel vaste brandstoffen 1950 werd bekend gemaakt. De Minister is van mening, dat geen aanleiding bestaat voor de aan het slot van de der de vraag weergegeven veronder stelling, Hij merkt hierbij op, dat voor de eerste zes maanden van het kolenjaar 19501951 rekening wordt gehouden met een hoeveelheid huisbrand, cir ca 260.000 ton groter dan die, welke in de overeenkomstige periode van het vorige jaar ter beschikking stond. Op voor waarde, dat de bevolking de dekking van een redelijke brand- 8 stoffenbehoefte gelijkmatig over dc nog resterende maanden van het kolenjaar 1950/1951 verdeelt en bereid is ook de minder ge wenste soorten in voldoende mate af te nemen, is er volgens de Minister geen reden de komende winter met bezorgdheid tegemoet populair te gaan. Harmonie. verklaart, dat zijn fractie niet tegen het ontwerp zal sterftmen, al zijn haar bezwaren niet opge lost. Hij betreurt het, dat in de Wet het verschil tussen het na tuurlijke en het wettige kind wordt vastgelegd. Het is z.i. een demonstratie. -De heer Kuiper (K.V.P.) geeft te kennen, dat de bedoeling van de meerderheid der Tweede Ka mer was, in de Wet de heiligheid van het huwelijk hoog te houden. De tegenstemmers moeten be grip hebben voor de bedoelingen van de voorstellers van het amen dement in de Tweede Kamer. De Staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Van Rhijn, acht het mogelijk, dat men, uitgaan de van de heiligheid van het hu welijk, bij de practische toepas sing van de kwestie, tot verschil lende oplossingen kan komen, in dit verband verdedigt hij de ge dachte va/i de Minister van So ciale Zaken in het aanvankelijk ontwerp. Naar sprekers oordeel is de methode, welke de Minister wilde om de oplossing te berei ken, de juiste geweest. Van de zijde der Regering zal bij de uitvoering worden verme den, dat het onderscheid tussen de wettige en natuurlijke kinde ren wordt geaccentueerd. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Valse Bankbiljetten van 100. Nadat vorige week bij de Twent- sche Bank alhier door een zaken man uit Philippine een vals bank biljet van 100 was aangeboden, is gisteren bij dezelfde Bankin stelling wederom een vals biljet van 100 aangeboden, eveneens door een zakenman uit Philip pine. Zelfwasserij in aanbouw. De gemeenteraad van Ter- neuzen stelde onlangs aan de Mauritsstraat grond ter be schikking voor de aanbouw van een zelfwassérij. We kunnen thans mededelen, dait met de bouw reeds een aanvang is ge maakt. Voor vele hulsvrouwen wordt binnen afzienbare tijd de behandeling van de was zeer gemakkelijk gemaakt. De was serij wordt voorzien van zes z.g. Bendix-apparaten, die in staat zijn de was in circa 50 minuten droog af te leveren. Het Koninklijk bezoek. IZaterdagmlddag a.s. staat Biervliet in het teken van de feestvreugde ter gelegenheid van het bezoek onzer Koningin. Dm half drie wordt de Ko ninklijke stoet via de Noord straat in de gemeente ver wacht. Op de markt vindt na de verwelkoming door het ge meentebestuur de aanbieding ener aardige verrassing plaats. Reeds om 2 uur arriveren de schoolkinderen op 'het markt plein. Voor de ouderu van dagen worden zit- en staanplaatsen De 23-jarige Rotterdamse zeeman K. B. kreeg te Belfast een boete van 5 pond sterling wegens ,,een poging om 1300. Nederlandse sigaretten in N.- Ierland binnen te smokkelen". Een douanebeambte vond aan boord van het 494 ton metende Nederlandse motorschip „Car- po" 300 sigaretten in een rol touw en 1000 op een andere plaats verborgen. Na het vertrek van H. M. worden kinderspelen georgani seerd1 op het gemeentelijk sport terrein, terwijl ooik de boog schutters daar vertegenwoor digd zullen zijn. Ongeveer 7 uur volgt dan een concert van de Kon. Motie-Schalker. Verhoging van lonen, salarissen en pen sioenen. De Eerste Kamer besprak ver volgens de vraag, of en zo ja wanneer de Kamer de motie van de heer Schalker (C.P.N.) be ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door JELLE DRAAISMA. 51) Nadruk verboden. „Lieve help," zei Klaas zacht tot z'n vriend, „ik gevoel me net zo'n misdadiger, die iets doet, dat niet mag." „Gek," antwoordde Piet grin nikend, „maar dat gevoel heb ik ook. Vooruit maar weer, net zo lang tot we wat vinden." Na tien minuten stootte Piet met zijn spa op iets hards. „Ik heb beet!" zei hij met ingehou den triomf. „We naderen ons doel". Koortsachtig graafden ze ver der en weldra kwam er een ge bogen stuk hout zichtbaar. Na dat ze er rondomheen groeven, bleek het een deksel te zijn van een kist, die dieper lag- Gesta dig aan werkten ze verder en door de spanning, waarin ze ver keerden, bemerkten ze niets van hun moeheid. Het zweet gutste De feestdag wordt besloten met een gemaskerd bal op het verlichte marktplein, waaraan tal van attracties zijn verbon den. De Burgemeester heeft een beroep gedaan op de bevolking om H. M. de Koningin 'n waar dige ontvangst te bereiden. Zendingsfeest Maria-Horebeke Evenals vorige jaren hebben ook dit jaar velen uit Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen op 15 Augustus de zendingsdag te Maria-Horebeke bezocht. Tal van autobussen, o.a. uit Terneuzen en Hoek, brachten de deelnemers onder uitstekende weersomstandigheden naar het in Nederl. Protestantse kringen zo bekende Belgische plaatsje- Zaamslag was met twee volle bussen vertegenwoordigd. Om 7 uur 's morgens vertrokken de tuim 70 inzittenden via Gent, waar een ogenblik werd gepau- seerd en waar een processie kon worden gadegeslagen. Langs Oudenaerde ging het vervolgens naar de Kluisberg, waar eveneens een uurtje werd vertoefd. 's Middags om half drie waren allen aanwezig op het zendings terrein te Maria-Horebeke voor het tweede gedeelte van 't feest. In de boomgaard van de familie Blommaart voerden verschillen de sprekers het woord, o.a. Ds. D. A. ten Ilaaft van Hoek over: „Ket zendingswerk op Nieuw- Guinea": De middagbïjeenkomst werd gesloten door Ds. II. C. P. M. Wiebosoh uit Biervliet. Op het zendingsterrein waren in totaal ruim 8C0 bezoeker bij een. Gevonden voorwerpen. Een zwembroek met bad handdoek, StoffeLs-Rdsseeuw, Van der Baanstraat; een blauw schortje; Wed. Jansen, Elle- boogstraat A 200. Volgens radio-Stockholm zou den drie Zweedse geleerden een methode hebben ontdekt om de grootte van konijnen te verdub belen. Dit zou de opzienbarend ste ontdekking zijn na de uitvin ding van de atoombom. De 3 geleerden zouden er in geslaagd zijn het aantal chro- mosonen bij een konijn te wijzi gen, waardoor de jongen in 3 maanden tijds groter waren dan de volwassen dieren. 'Chromosomen zijn kleine deeltjes, die bij de kerndeling worden gevormd en als de dra gers der erfelijke eigenschappen worden beschouwd. Volgens deskundigen houdt dit de mogelijkheid in nieuwe dierenrassen te fokken. De geleerden wtaren voorne mens ook proeven met varkens te nemen. Zelfs was er kans, dat op deze wijze ,,een nieuw ras mensen, tweemaal zo groot als normale" zou kunnen wor den gekweekt. Hieraan, aldus de radio, den ken de geleerden niet. Zij zijn er niet zeker van welk nut de opzienbarende ontdekking kan hebben behalve het voordeel van een verdubbeling van de grootte van voor de consump tie geschikte dieren, van kip peneieren e.d. t van hun gezichten, maar dat weerhield hen niet om door te werken. Nadat ze opnieuw een half uur gegraven hadden, lag de kist blóot. Hij was ongeveer zo groot als een normale koffer, maar dan twee keer zo dik. Bij het licht van Klaas' zaklantaarn maakte Piet de kist, die zeker al geruime tijd in de grond had ge zeten schoon en het bleek, dat er een stevig slot op zat. dat evenwel geheel verroest was. Met z'n spade sloeg hij het na enkele slagen stuk. Ze legden hun ge reedschap terzijde en getweeën trokken ze het deksel omihoog Een kreet van verbazing ont snapte aan beider mond, want hetgeen ze nu te zien kregen was dan ook inderdaad de moeite waard. Bij het licht van de zaklam pen zagen ze een grote hoeveel heid edelstenen, gouden ringen, hangertjes, enkele parelsnoeren, een groot aantal zilveren lepels bekers en vazen en andere kost baarheden. De diamanten, zowel als de smaragden, topazen en ro bijnen, weerkaatsten het licht van hun lampen. Hier lag voor een kapitaal aan juwelen, goud en zilver. „Ik begin nu te begrijpen," ver klaarde Klaas, die nog steeds niet van zrjn verbazing hekomen was, „waarom Pluijmers zo wild was op die tekening. Het is dan ook wel de moeite waard. Lieve help, zeg, hier ligt wel voor een waarde van een millioen!" „Het zal er althans weinig aan mankeren," meende Piet. „En ik begin meer en meer te geloven, dat die oom van jou inderdaad een gentleman-inbreker is ge weest. Apropos, wat ben je van plan te gaan doen met al deze kostbaarheden?" „Naar dé politie brengen na tuurlijk," antwoordde Klaas en hij liet er verontwaardigd op volgen: „of dacht jij soms, dat ik van plan was om het zelf te houden? Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat het afkomstig is van diefstal. En van welke diefstal moet de justitie maar verder uitzoeken. Allons, we nemen de kist tussen ons beiden en dragen hem naar de wagen. Daarna rij den we er mee naar de politie." „Uitstekend," verklaarde Piet. .Drommels, ze zullen bij de po litie ook grote ogen opzetten, als wij mèt ons juwelenkistje komen aandragen Ze bukten zich beiden om de kist, die behoorlijk zwaar was, omhoog te werken. Met z'n tweeën kregen ze het ding op de rand. En toen gebeurde het. Uit de duisternis maakte zich plotseling een gedaante las en voor de beide vrienden goed en wel wisten wat er gebeurde, kreeg Klaas, die al half op de rand van de kuil zat, een geweldige slag op zijn hoofd, waardoor hij zijn evenwicht ver loor en met een snorkend geluid in de kuil viel. Piet, die slechts een ogenblik zijn positieven kwijt was, kwam daardoor juist een seconde te laat om zich tegen de aanvaller te verweren. Wel hief hij, om zich te beschermen, zijn hand omhoog, maar ook hij werd getroffen en bewusteloos viel hij achterover in de kuil, waar hij, half tegen de wand ge zakt, als een blok bleef liggen. (Wordt vervolgd.) De Canadese luchtmacht wil haar gevechtseskaders uitbreiden De Canadese luchtmacht over weegt „een aanzienlijke uitbrei ding" van haar gevechtseskaders boven het voorlopig door het ka binet goedgekeurde aantal van vijf, aldus heeft luchtmaarschalk W. A. Curtis, chef-staf van de Canadese luchtmacht meegedeeld. Deze eskaders zullen beschikbaar gesteld worden' om waar ook ter wereld ingezet te worden, zo voegde hij er aan toe- Dit is de tweede aanwijzing binnen iéts meer dan een week, dat de Canadese regering de kwestie van het gebruik: van strijdkrachten in vredestijd in het buitenland onder ogen ziet, aldus militaire deskundigen te Ottawa. De eerste stap was de vorming van' een speciale leger- brigade voor Korea of elders. De positie van de Nederlandse verpleegsters in Indonesië Bij herhaling1 zijn in de laatste tijd ^ook ite de pers vragen gesteld over de positie van de Nederlandse verpleegsters in de militaire- hospitalen in Indonesië. Naar wij van bevoegde zijde vernemen; zijn inderdaad de M.G'.B..-verpïeegsters, gelijk is ge schied met alle burgerlijke func tionarissen, naar de R.I.S. over gegaan, maar bepaald is, dat zij blijven doorwerken in Neder lands M.G.D-(Militair Genees kundige Dienst)-verband. De verpleegsters, zijn thans geconcentreerd hoofdzakelijk in Djakarta, maar ook nog in Sura- baja en die andere centra, waar ever de Nederlandse militaire afwikkeling loopt. Zij zijn uit-, sluitend werkzaam onder Neder landse leiding, in de Nederlandse „enclaves" in de inmiddels aan de Apris overgedragen militaire hospitalen. Dc veiligheid van de verpleeg sters is in geen enkel opricht minder dan die van andere Ne derlandse burgerlijke functiona rissen in Indonesië. Birmese Regeringstroepen hebben in het rijke mijn- en rubberdistrict ten Oosten van Tavoy (Z.-Birma) een aanval op grote schaal ingezet tegen de Communistische strijdkrachten. In het gebied van Maubin wer den 2 bolwerken der Karens heroverd. In het gebied van Henzada werden aanvallen ver richt op door Karens bezette gebieden. Een aanval van 600 Communisten te Lewe werd af geslagen en bij een dorp op 6 Km afstand van Mandalay wer den de opstandelingen In de pan gehakt. Dame zou moeten geven. Beter I is echter 211x15; 22. Pe8! Txe823. Dxc5, Dh4; 24. g3, Dh6, dat Wit tenminste nog voor enige problemen zet.) 22Pc5d3t; 23. Dc4xd3, Lb7d5; 24. Pd6xc8, Ta8xc8; 25. Dd3d4t. Zwart geeft op. tuële prijsinstortingen sterker. Wanneer nu de producten de gestelde prijs niet hebben op gebracht, dan worden, deze ver nietigd, of als veevoeder ge bruikt. "Uiteraard staat dit laat ste onder strenge controle. Zo als vanzelf spreekt mogen deze deze" zaak van 't Centraal BuT^Tf Ze wistent dat ze nun eenmaal pas in de 'kinderschoenen staat en hiervoor veel geld nodig is. Mogelijk dat dit in de toekomst wel het geval zal kunnen wor den. N. DE AREND. in een hospitaal waren terecht gekomen, bestemd voor oude en chronische, niet meer te gene zen zieken en daar voor, de rest van hun leven zouden moeten blijven. Er waren slechts wei nig gevallen van werkelijke de- Nfeuws: 22.T5 vsTZOekprogram- ma; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmu ziek; 23.30 Lichte orkestmuziek. MAANDAG 14 AUG. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws: 7-15 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 81.30 Voor de soldaten; 19 00 Nws; 19.30 Pianoduo; 19.50 Radiofeuil leton; 20.00 Kamerorkest; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Pianoduo, 21.30 Lichte muziek; 21.45 Piano duo; 22.00 Nieuws; 22.15 Ver zoekprogramma; 3-00 Nws; 23.05 Casinoconcert.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2