BINNENLANDS NIEUWS DProvincie Kerkdiensten Vliegtuig in zee gestort? Australië vormt Inheemse weermacht in Nieuw Guinea De Amerikaanse politiek in het Verre Oosten Vc©i* ale ZonJag Waar gaan wij heen? ZWITSERSE PERSFOTOGRAAF DEED VALSE AANGIFTE. DE HERVERKAVELING OP WALCHEREN. TERNEUZEN. OVERSLAG VLISSINGEN. De overige mensen hebben ach niet bekeerd. Openb. 9 20. Het ergste is, dat de mensen zich zelfs onder de felste oor delen van God niet bekeren. Mars en Mammon blijven de goden van de tijd. Aan het einde der wereldgeschiedenis ziet Jo hannes een wereld zonder God en zonder Jezus Christus, een we- relo van zonde en dood, die zich zelf verteert. De oorlog is één van de felste uitingen van het goddeloos egoïsme dezer wereld. Waar gaan wij heen? Naar de afgrond In deze wereld, op weg naar de afgrond, predikt het laatste bijbelboek Jezus Christus en het zegt ons: bekeer u en wordt be houden Zalig zijn zij, die zich van de dienst der afgoden bekeren tot de dienst van de enige waarach tige God, die de dienst aan de afgoden opzeggen, omdat zij God alleen willen dienen. Dienstwei geraars om Christus' wil. Laat de wereld ondergaan, z ij gaan niet onder. Zij verwachten een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, al gaat het dwars door aorlogen en geruchten van oor delen heen. De toekomst behoort aan Jezus Christus. Zijn Konink rijk komt. Wij hebben slechts één ding te doen: trouw te blijven aan dat r ZATERDAG 12 AUG. Ned. Herv. Kerk. Sehoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 13 AUG. Ned. Herv. Kerk. Hoek: 10 u. de heer C. H. Heij- hoer, van Zaamslag; 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft. Hêntenisse: 9.30 u. Ds- A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. Sebestyén. Sas van Gent: 10 u. Ds. D. A. :en Haaft, van Hoek. Philippine: 2.30 u. de heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 u. Ds. P. A. van der Vlugt, bev. Ouderlingen; 2.30 u. Ds. A. Soetekouw, van Hontenisse. Zaamslag: 9.30 u en 2.30 u. Ds. G. Jansma. Biervliet: 9.30 u. de heer Iz. Verduijn, van Breskens; 6 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Groede: 9.30 u. de heer P. de Visser. Cadzand: 9 u. Ds. H. Kuylman, van Zuidzande. Hoofdplaat: ,10 u. Ds. J. J. Win- ckeh dankz. H.A. ÏHeuwvliet: 2 u. Ds. W. B. Bergsma, v. Waterlandkerkje. Oostburg: 10 u. Ds. W. J. Pour- nier. Sehoondijke: 10 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma. ÏJzendijke: 11 u. Ds. J. J. Win- ckel, van Hoofdplaat. Zuidzande-: 10 u. Ds. H. Kuijlman Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nïus. Gereformeerde Kerk. Terneuzen: 10 en 4.30 u. Ds. G. W. van Houte, van Ulrum. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. J. B. Vanhaelen, van Mijdrecht. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J Ritsemo» Geref. Kerk fOnderh. art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 10 u. cand. Blij dorp, van Rotterdam; 5 u. Ds. Kou- wenhoven, van Brouwersha ven. Hoek: 9 en 5 u. Stud. Haitsema, van Den Haag. Chr. Geref. KerK. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. Tolsma, van 's-Gravenmoer. (iciue* Terneuzen: 9.30 u. 2 u. en 6 u. Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 u. Leesdienst. Otitl-Geref. Gemeente Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. ée Reuver. koereis-Katholieke Kerk A'xel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen Kuist: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 H.H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7, 8,30 en 10 u H.H. Missen. Sandstraat: 7,30 en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H Missen. Zriiddorpe Missen. Westdorpe: Missen. Leger des Heils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. komende Koninkrijk, onze knie- en niet te buigen voor de af goden, te waken en te bidden, totdat Jezus komt. J. J. Buskes Jr. (Dagboek „De Komst van het Koninkrijk.") Waderopbouw volgend jaar vrij liet ligt in de bedoeling het volgend jaar ook de wederop bouw in een vrije sector te bren gen. Dit betekent, dat de weder opbouw dan niet meer gebonden zal zijn aan het te verdelen goedkeuringsvolume. 7.30 en 10 u. H.H. 7, 8.30 en 10 u. H.H. De behandeling der Ned. vluchtelingen in Frankrijk gedurende de oorlog Ter aanvulling van hetgeen is gemeld omtrent de inhoud van 't laatste rapport der commissie- Cleveringa, dat over Frankrijk handelde, diene, dat de commis sie nog een oordeel geeft over de heren Jacket, consul der Neder landen te Lyon, die Fransman is, Kolkman, die belast is geweest met de consulaire werkzaamhe den te Perpignan en Testers, be heerder van het „Office Néer- landais" te Touoluse. De heer Jacket heeft er ter nauwernood het leven afgebracht al heeft zijn gezondheid in bet beruchte concentratiekamp bij Mauthausen sterk geleden. De commissie brengt de grootst mo gelijke lof voor deze consul we gens het grote aantal vluchtelin gen, die hij op zijn kantoor met raad en daad ter zijde stond. De commissie spreekt als haar ge voelens uit, dat Nederland hem zeer grote dank verschuli.gd is en verplicht is hem in hoge ere te houden. Omtrent de helaas overleden heren Kolkman en Testers zegt het verslag, dat te hunnen aan zien de lof zó duidelijk en zó verre overheerst, dat er in rede lijkheid, naar het de commissie voorkomt, geen verschil van me ning meer kan bestaan dat een hogelijk prijzend oordeel over hun gedrag tegenover de uitge wekenen het enig juiste is. Beide laatste heren overleden in gevan genschap. De oefening omvat vier pha- sen: Vrijdag van 12 tot 18 uur, Zaterdag van 912 uur; Zater dag van 21 uur tot Zondag 00.30 uur en Zondag van 10 tot 16 uur. Voor zover 'thans bekend zul len van de Franse vliegvelden Villa-Coublay en St. Dizier Vampire-straaljagers van de Franse luchtmacht opereren en van het vliegveld Coulommiers Vampire-straaljagers en Mos- Quito-gevechtsschroefvliegtuigen der Engelse luchtmacht opere ren. Op de Belgische vliegvelden Coxyde en Beauchaine zullen Spitfires, Meteors en naeht- lachtviegtuigen van de Belgi sche luchtmacht zijn gestation- neerd. Op de Nederlandse vliegvel den Twenthe (Meteor-str aal ja gers van de Nederlandse en En gelse luchtmachten), Leeuwar den (Meteor-straaljagers van de Nederlandse luchtmacht en vermoedelijk ook van de Royal Air Force), Gilze Rijen (Vam pire-straaljagers der R.A.F.) en Valkenburg (Spitfire schroef- jagers der Nederlandse lucht macht). De oefening Cupola Thans vernemen wij, dat de gezamelijke oefening der lucht machten van de Westerse Unie en de Ver. Staten, behoudens slechte weersomstandigheden, zullen worden gehouden op Vrijdag 25, Zaterdag 26 en Zondag 27 Augustus. Hr. Ms. „Piet Hein" gaat wereldreis maken Hr. Ms. „Piet Hein" zal in de loop van de volgende week ver trekken voor een wereldreis, waarbij behalve een aantal bui tenlandse havens ook de Neder landse Antillen en Nieuw Gui nea zullen worden bezocht. Ds reis zal geschieden van Nederland uit door het Panama kanaal en terug door het Suez- kanaal. De duur van de reis zal tenminste een halfjaar bedragen. 20.000 demobilisant wordt getest De diensten van de Kon. Landmacht, belast met de repa triëring en demobilisatie van de militairen uit Indonesië, werken thans op volle toeren. Nadat reeds is gemeld, dat de 100.000ste repatriant onlangs te Tandjong Priok werd ingescheept en ter wijl gedurende de laatste maan den gemiddeld 10.000 militairen per maand werden gedemobili seerd, zal nu in het beroeps keuze adviescentrum te Ede de 20.000ste candidaat worden ge test. Gelijk bekend is, kunnen de militairen bij ontslag of groot verlof desgewenst in dit centrum worden ontvangen voor een psy chotechnisch onderzoek. De 20.000ste candidaat zal Vrijdag 25 Augustus te 13.30 uur door de commandant van het beroeps keuze adviescentrum in de Ber- ganiuskazerne te Ede worden ontvangen voor zijn onderzoek. DIEFSTAL UIT AUTO'S OPGEHEI DERD- - Enkele dagen geleden werd uit een personenauto op de Keizers gracht te Amsterdam een hoe veelheid regenjassen, parapiuies, shawls enz., monsters van een reiziger, gestolen. De centrale recherche van het hoofdbureau is er Donderdag in geslaagd niet alleen de twee daders maar bo vendien een deel van de buit te achterhalen. De daders waren zeer goede bekenden, die juist een maand geleden uit de gevangenis waren ontslagen. Heden zullen zij op nieuw weer kennis maken met de Officier van Justitie. BOEKHOUDER VERDUISTERDE 47 01)0, - EN GAF ZICHZELF AAN Bii het politiebureau Singel 1e Amsterdam heeft zich aangege ven een c.a. 40-jarige boekhouder van een bankinstelling in het centrum der stad in verband met een door hem gepleegde v u- d.aistering van c.a. ƒ47.000te i nadele van deze bank. De mar., die het volste vertrouwen van zijn superieuren genoot, heeft de verduistering in de afgelopen 2% jaar gepleegd. Van het geld, waar niets meer van over is, heeft hij goede sier gemaakt. Hij zal hedenmorgen voor de Officier van Justitie worden geleid. 1 LET OP DEZE MAN. De commissaris van politie van de justitionele dienst te Utrecht aan het hoofdbureau Catharijne- kade vestigt de aandacht op Jo hannes August Gog, geboren 26 Mei 1930, wonende Pauwstraat 26 bis te Utrecht. Deze maakt er werk van kleine kinderen mee te lokken en op zijn rijwiel te ver voeren naar buiten Utrecht gele gen, afgelegen plaatsen, waar hij met de kinderen ontucht pleegt. Genoemde Gog, die ter zake een zelfde feit in een inrichting wordt verpleegd, heeft kans gezien om daaruit te ontvluchten en maakte z;ch weei; aan een zelfde feit schuldig. Gog is 1.75% meter lang, heeft zwart haar, donkerpruine ogen en slank postuur. Dezer dagen heeft hij onder verlokkende voor wendsels een tienjarige jongen op de fiets meegenomen, waarna hij, vermoedelijk in het Gooi, de nacht met deze jongen in een hooischelf heeft doorgebracht. De volgende ochtend heeft hij de knaap weer ergens in Utrecht afgezet. Door de uiteraard zeer omgeving, waar de man de jon gen, die in gezelschap van twee vriendjes was, had aangesproken afgezocht. De identiteit van de man werd bekend, toen de mee gelokte jongen hem op een in het bezit van de politie zijnde foto aanwees. Een rechercheur was de verdachte daarna spoedig op het spoor, maar toen deze de man wilde aanhouden, bemoeide het publiek er zich mee, zodat de gezochte weer kon ontsnappen. De politie zet haar onderzoek naar de man voort. JONGE AMSTERDAMMER LIEP IN ZANDVOORT TEGEN DE LAMP. In een der automatenspeel- zalen te Zandvoort viel het de surveillerende politie op, dat een jongeman zich bij de gokauto maten abnormaal hoge uitgaven veroorloofde. Toen hij, na een aanzienlijk bedrag te hebben ver speeld, bovendien nog in een wachtende taxi stapte, was dit voor de politie aanleiding de jongeman op het bureau eens aan de tand te voelen. Al spoe dig kwam men tot de ontdek king, dat hij zijn genoegens be taalde uit de opbrengst van aan zienlijke partijen textiel die hij in de loop van de laatste maan den ten nadele van zijn Amster damse patroon had verduisterd. Deze hoeveelheden textiel ver kocht hij aan een marktkoop man. Een taxatie bracht aan het licht, dat de ontvreemde goede ren een waarde hadden van on geveer drieduizend gulden. De jongen, die zeventien jaar is, is ter beschikking van de Amster damse kinderpolitie gesteld. De Haagse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de Zwitserse journalist en pers fotograaf C. wegens valsheid in geschrifte, subsidiair poging tot oplichting van een verzekerings maatschappij. C„ die in Mei naar Nederland was gekomen met een verzekerde bagage, had zijn verzekeringsmaatschappij meegedeeld, dat men hem twee Leica-toestellen had ontvreemd. Bij de opening van de tentoon stelling „Rotterdam Ahoy", was C. naar zijn zeggen, op een ver hevenheid geklommen om op namen te maken. Toen hij weer beneden kwam, miste hij zijn koffer, waarin zich twee Leica- camera's bevonden. De verzekeringsmaatschappij vroeg C. of hij hiervan aangifte bij de politie had gedaan, het geen deze ontkennen moest. Hij haastte zich toen dit alsnog te doen. Bij het daarop door de politie ingestelde onderzoek bleek de aangifte vals te zijn. H. M. de Koningin zal nieuwe kruiser te water laten De voor de Koninklijke Marine bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij in aanbouw zijnde kruiser zal op Dinsdag 22 Augus tus te Rotterdam te water wor den gelaten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen hebben toegezegd bij de tewaterlating aanwezig te zijn, waarbij Hare Majesteit de te waterlating persoonlijk wil ver richten. Verschillende buitenlandse en Nederlandse autoriteiten zullen de plechtigheid bijwonen. Het schip zal t.z.t. als Hr Ms „De Zeven Provinciën" in dienst wor den gesteld. De verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina Met het oog op de a.s. verjaar dag van H.K.H. Prinses Wilhel mina brengt de particulier secre taresse van de Prinses in herin nering dat de Prinses vanwege hare leeftijd en de vele vermoeie nissen, die een feestviering voor haar zou medebrengen, hare verjaardag, evenals het vorige jaar het geval was, enkel in de familiekring wil gedenken en deze verder in alle stilte wil la ten voorbijgaan. Vragen over Bertha Hertogh Het Tweede Kamerlid de heer Bruins Slot (A.R.) heeft aan de Minister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat het Neder landse meisje Bertha Hertogh door het Gerechtshof te Singa pore wederom is teruggeven aan haar inlandse verzorgster? Is het waar, dat dit veertien jarige kind vervolgens is uitge huwelijkt aan een Maleise Mo hammedaanse man? Is de Minister niet van mening, dat Nederlandse ouders, die niet ontzet of ontheven zijn uit de ouderlijke macht, een onver vreemdbaar recht hebben op de verzorging en opvoeding van hun minderjarige kinderen? Indien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, is de Minister dan bereid bij de Britse regering de nodige stap pen te doen, opdat dit kind, on geacht het te Singapore geldende recht, onverwijld aan de ouders worde teruggegeven? Volgens mededelingen van de kustwacht te IJmuiden zouden Vrijdagmiddag enkele badgasten aan het IJmuider strand een vliegtuig hebben zien neerstorten. Zij meldden dit aan een houder van een consumptietent, die op zijn beurt weer de kustwacht waarschuwde. Inmiddels heeft de loodsboot navraag gedaan bij de gezagvoerder van een Grieks schip, dat zich op het moment der melding in de onmiddellijke omgeving van de aangegeven plaats, ongeveer 7 kilometer ten Zuidwesten van IJmuiden, bij het Bloemendaalse strand, bevond. De bemanning van dit schip heeft echter niets waargenomen. De mogelijkheid is dan ook groot zo deelde de kustwacht mede dat er geen ongeluk ge beurd is. Wel is de reddingsboot „Neel- tje Jaeoba" van de N.Z.H.R.M. in zee' gesignaleerd. De Rijkslucht vaartdienst op Schiphol gaf door dat er geen vliegtuig vermist wofdt. Niettemin is een bommenwer per opgestegen om de zee af te speuren. Tegen negen uur is de „Neel- tje Jaeoba" weer in de haven van IJmuiden teruggekeerd, zonder dat het zoeken enig resultaat had gehad. Ook de loodsboot en de marine-bommenwerper hebben hun pogingen gestaakt. De correspondent van het A.N.P. te IJmuiden heeft inmid dels een onderhoud gehad met de badgasten, die het ongeluk zouden hebben zien gebeuren. Dit waren een oud marine-man en een paartje, die in de omgeving van paal 57 op het Zuiderstrand te IJmuiden van de zon lagen te genieten. Zowel de jongen, het meisje, als de marineman, die op geruime afstand van de eerstge- noemden in het zand lag, hebben omstreeks kwart voor vijf, 'toen de zon laag aan de horizon stond, een vliegtuig evenwijdig langs de kustlijn zien vliegen. Het vloog van Noord naar Zuid. Plotseling zagen zij een rookpluim uit de staart van de machine komen. Daarna dook het toestel schuin in zee. Volgens hun verklaringen tegenover de correspondent was het zó duidelijk, dat zij geen ogenblik twijfelden of ook de kustwacht en anderen-zouden het hebben waargenomen. Zij haas ten zich dan ook niet om alarm te maken, maar bleven op het strand teneinde de reddingspo gingen, „die nu wel zullen wor den gedaan" goed te kunnen vol gen. Pas een half uur later heeft de jongeman het gemeld aan de hou der van een consumptietent. De ze moest toch sigaretten kopen en zou meteen de kustwacht wel waarschuwen, was het commen taar. Dit is ook inderdaad om streeks zes uur gebeurd. Maar vóór de reddingsboot ter plaatse was, werd het half acht. De kans dat toen nog iets gevonden kon worden, was gering. Navraag naar alle kanten, ook in Engeland, heeft tot resultaat gehad, dat vast is komen te staan, dat geen vliegtuig wordt vermist. Voorstel van Churchill aangenomen De consultatieve vergadering van de raad van Europa heeft Vrijdagavond het voorstel van Churchill tot vorming van een Europees leger met 89 tegen 5 stemmen bij 27 onthoudingen aangenomen. De vijf tegenstemmers waren allen Ieren. Tof degenen, die zich onthielden behoorden de leden van de Engelse Labourpartij, op Ronald Mackay na, en de Zweden. Toen men tot de stemming zou ovengaan, stonden de afgevaar digden van Eire als één man op en brachten een half uur lang de kwestie van de verdeling van Ierland ter tafel. Zij noemden Engeland „een bezittende mo gendheid" en verklaarden niet voor Churchills voorstel te kun nen stemmen. TERUGKERENDE MILITAIREN Met het troepentransport schip „Skaugum", vermoedelij ke aankomst te Amsterdam op 15 Augustus 1950, zullen de volgende Zeeuws-Vlaamse mili tairen ui't Indonesië repatrië ren: H. E. de Booy, Lamswaar- de; Th. H. C. Esbroek, Hengst dijk en A. C. M. Verhage uit Westdorpe. Met het troepentransport- schip ,JGroote Heer", vermoe delijke aankomst te Amsterdam op 17 Augustus 1950: E. E. F. Hendriks, Lamswaarde en H. J. W. Warnier uit Axel. Met de „Tabinta", vermoede lijke aankomst 18 Augustus '50: J. J. Dielema.n uit Terneuzen. ZWEEDSE S.S. „BRASIL" DOET VLISSINGEN AAN. Op de rede van Vlissingen is gearriveerd het Zweedse m.s. „Brasil" van de Johnson Line, komende van Zuid-Amerika en bestemd voor Antwerpen. In verband met de staking in Ant werpen zal dit schip niet door varen. Men heeft de 17'passa giers gedebarkeerd en per auto bus naar Antwerpen gebracht. Met de uitvoering van het gi gantische karwei der herverka- eling van Walcheren worden goede vorderingen gemaakt. Men werkt thans volop aan de aanleg van nieuwe hoofd- en landbouw- wegen en het leggen van drai- neerbuizen. Het gehele eiland wordt ontsloten „door een net van voortreffelijke wegen, die, voor zover gereed, reeds druk ge bruikt werden. Nog in de loop van dit jaar komen in de Zuid watering vrijwel alle nieuwe wegen definitief klaar, in de Noordwatering de meeste nieuwe en in de Oostwatering vele. Een der mooiste verbindingen wordt die tussen Middelburg en Domburg, via Grijpskerke en Aagtekerke. Volgend jaar kan men de afstand tussen beide plaatsen afleggen langs 'n prach tige 5 meter brede weg (exclusief het rijwielpad). De hoofdwatergangen zijn voor het merendeel gereed en tiental len bruggen zijn gebouwd. Veer tig kilometer weg is voorts reeds beplant. Gepoogd wordt eind 1952 met de aanleg van wegen en wa terlopen nagenoeg klaar te zijn. In de aanstaande winter zal de herverkavelingscommissie een begin maken met toewijzing van kavels aan de landbouwers, voor lopig alleen in de Zuidwatering, v/elk gebied, dat vroeger altijd zeer terecht een slechte naam bij de boeren had, uitstekend verbe terd is. Voor de grote hoek tus sen de Schroeweg en de West Oude Havendijk is het verde lingsplan al bekend. Vroeger la gen daar niet minder dan 433 perceeltjes, nu komen er onge veer 60 kavels goede bouwgrond. Er zijn uit dit gebied genoeg boeren naar de N.O.-polder ver huisd om de sanering er van te kunnen doen slagen. Wellicht blijft er zelfs voldoende grond over om boeren, die elders op Walcheren wonen, de gelegen heid te bieden zich in de Zuid watering te vestigen. Loois, alarm. Klokslag negen uur loeide de sirene van de brandweer door de zomeravondlucht en verwekte de sensatie van „brand", zodat uit alle straten de nieuwsgierigen kwamen aangerend, gefietst en zelfs per auto aangereden en aan ieder de vraag werd gesteld: waar de brand was. Ook het personeel van de brandweer was vlug in de kazer ne en 3 minuten na het eerste Menemtn van reserve- benzine De K.N.A.C. heeft de Minis ter van Financiën verzocht om antomobilisteai, die naar het buitenland gaan, toe te staan aonder formaliteiten een kleine reserve-voorraad benzine mede te nemetn, teneinde onderweg - voor mogelijke verrassingen ge- ongeruste familie en buurtgeno- vrijwaard ifce zijn. Generaal MacArthur's verkla ring van de reden van zijn be zoek aan/ Tsjiang Kai-Sjek op Formosa heeft de twijfel onder ambtenaren van de V. N. hier over niet doen verdwijnen, zo schrijft de diplomatieke corres pondent van de „New York Ti mes" te Lake Success, James Reston. Integendeel, zo zegt hij, de ver klaring van MacArthur en die van Harriman, de speciale advi seur van Turman, bij zijn terug keer uit Tokio hebben de be zorgdheid van deze ambtenaren over het gebrek aan coördinatie van Amerika's buitenlandse po litiek in het Verre Oosten nog vergroot. Op het secretariaat van de V. I ongeruste familie en buurtgeno- I uip net beueidiidai van uc v. ten was reeds de gehele nacht de I N. zijn de Engelsen, de Noren en de Fransen om over de Indiërs nog maar niet te spreken be zorgd over de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Tsjiang Kai-Sjek, zo verklaart de cor respondent, daaraan toevoegend, dat de critici verantwoordelijke ambtenaren zijn van regeringen, „welker steun wij dringend no dig hebben bij deze crisis in het Verre Oosten" en „mensen, die willen voorkomen dat Amerika door de Russen in een oorlog met het communistische China wordt gelokt". Het zijn ook, aldus Reston, „leidende functio narissen van de V. N. en oprech te anti-communisten, <J i e de telling bestrijden, dat Stalin de Chinese communisten in zijn zak heeft." De Australische pers besteedt grote aandacht aan de verkla ring die is afgelegd door de Mi nister van Leger en Vloot, Fran cis, en waarin werd medegedeeld dat de federale regering onmid dellijk zal overgaan tot de vor ming van een inheems militie bataljon en een inheemse „ma rine" om elke buitenlandse in filtratie in Australisch Nieuw- Guinea te voorkomen. De verklaring van Minister Francis viel samen met een veel gepubliceerde verklaring van een inwoner van Port Moresby, Les Brodie, dat een „Indonesische Republikeinse patrouille van een geheime republikeinse strijd macht in Nederlands Nieuw- Guinea kortgeleden verkennin gen heeft verricht in Australisch Nieuw-Guinea. In Indonesische kringen be schrijft men Brodie als een „Ne derlandse agentprovocateur, die ons welbekend is". Volgens deze Indonesische zegslieden is Bro die een Indo-Europeaan die met een Australisch meisje is ge huwd toen hij zich tijdens de oorlog in Australië bevond als lid van de Nederlandse strijd krachten uit Indonesië. Twee jaar geleden werd hij door de toenmalige Labourregering ge deporteerd en toen in December de nieuwe regering optrad die een mildere opvatting had van de blank-Australië politiek, keer de Brodie terug naar Australië vanuit Biak. Nu woont hij in Port Moresby. Verwacht wordt dat leiders van de bevolking op Australisch Nieuw-Guinea zullen protesteren tegen de bewoording van Minis ter Francis' verklaring. Francis zeide namelijk: „een bataljon zal worden gevormd van „futty wuzzies" evenals een „futty wuzzy" marine van snelle pa trouilleboten". Futty wuzzy is een term die men in Australië veel gebruikt voor de Melanesiërs, en die als kleinerend wordt aangevoeld. De uitdrukking heeft dezelfde gevoelswaarde als de term „wog" voor Egyptenaren en Ara bieren en „chow's" of „chink's" voor Chinezen. Geheime atoompapieren teruggevonden Speurders van Scotland Yard hebben Donderdagavond 't groot ste deel van de geheime papie ren betreffende navorsingswerk op 't gebied van de atoome: or gie teruggevonden. Zij werden, zoals gemeld, gestolen uit een trein op het Euston station te Londen, toen een ambtenaar van het Britse ministerie van Be voorrading Dinsdag de tas, waar de papieren in zaten, drie minu ten onbeheerd liet. Na 48 uur ingespannen speur werk van Scotland Yard, het Amerikaanse F.B.I. en de spoor wegpolitie werd een man aange houden en het grootste deel van de documenten teruggevonden. De gestolen tas behoorde toe aan Frank M. Greenles, die op weg was naar het regeringscen trum voor atoomonderzoek te Risley in Lancashire. Hij had kort tevoren eentra van atoom onderzoek in de Verenigde Sta ten bezocht. alarm rukte de brandweer met groot materiaal uit, gevolgd door de op de Markt staande auto's en fietsers, die buiten de stad wel tot de conclusie zijn gekomen, dat zij zichzelf bij de neus hadden ge nomen; het gold slechts een avondoefening. Vakexamen. Te Haarlem slaagde voor het examen Vakbekwaamheid Krui denier en Algemene Handelsken nis de heer L. van Wijck, alhier. Festival. Op 27 Augustus a.s. zal alhier een groot festival plaats hebben ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de muziekvereni ging „Concordia". Op deze dag zijn niet minder dan 20 muziek gezelschappen uitgenodigd welke aan de optocht zullen deelnemen. Ook na de optocht zullen alle verenigingen een rondgang heb ben door het dorp, waarbij de hun toegewezen café's zullen worden bezocht. Verdere feeste lijkheden zijn nog in voorberei ding zodat dit heel zeker voor Overslag een onvergetelijke dag zal worden. Samenvoeging OverslagZuiddorpe. Het request namens de inwo ners van Overslag opgemaakt, waarin wordt geprotesteerd tegen de samenvoeging, is door onge veer 90 der inwoners onder tekend- Ongeveer 5 bleef on partijdig. De overigen waren meestal oud-Zuiddorpenaren. De havenbeweging in verband met staking te Antwerpen. Door de havenstaking te Ant werpen ligt thans het Turkse s.s. „Malatya" in de buitenhaven te Vlissingen en is het bezig met het nladen van een 70-tal luxe- en vrachtauto's, die eerst in Ant werpen aan boord zouden wor den gebracht. Het Noorse m.s. ,.Anne Bakke" heeft in plaats van te Antwerpen, in Vlissingen twee passagiers aan boord geno men en heeft daar ook gepro viandeerd. Te 12.00 uur gisteren middag heeft het passagiersschip „Paraquay" van de Zweedse Johnson Line te Vlissingen 18 passagiers aan boord genomen, welke anders eveneens in Ant werpen aan boord zouden zijn gegaan. De ontploffing. Naar wij nader vernemen zou de ontploffing welke zien Zondag j.l. op de reede van Vlissingen heeft voorgedaan, niet aan een magnetische mijn te wijten zijn. Men vermoedt thans dat een Duits munitiescheepje, hetwelk in 1943 ter plaatse gezonken is, ontploft is. De enkele honderden meters hoge rookkolom alsmede de aanwezigheid van een bescha digde reddingsgordel zouden dit vermoeden rechtvaardigen. Nationale „politiereserve" in Japan Het Japanse kabinet heeft, aldus seint de correspondent van de „Times" te Tokio, op grond van een aanwijzing van Mac Arthur, d.d. 8 Juli, een speciaal decreet uitgevaardigd, dat geen goedkeuring door het parlement behoeft en waarbij een „nationa le politie reserve" van 75.000 man wordt ingesteld. Deze reser ve dient ter versterking van de nationale landelijke politie van 30.000 man en de plaatselijke po litiecorpsen, die in totaal 95.000 man tellen, alsmede „ter hand having van rust en orde in het land en waarborging van het openbaar welzijn". De nieuwe reservemacht komt onder recht streeks toezicht van de minister president. Hoofd ervan is Kei- kitsji Masoehara. Naar men te Londen meent te weten is de maatregel genomen in verband met het stijgend ge bruik van de Amerikaanse be zettingstroepen op Korea en de noodzaak om deze troepen te vervangen. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er op gewezen, dat de commissie voor het Verre Oosten reeds machtiging heeft verleend voor de vorming van een „voldoende politiemacht" in Japan. Griekse communisten ter dood veroordeeld Een krijgsraad te Athene heeft Donderdag 12 Griekse commu nisten ter dood veroordeeld na afloop van een proces van 24 da gen tegen 61 leden van de partij. Twee andere beschuldigden wer den tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. 10 Beklaagden, o.w. twee vrouwen, tot 20 jaar gevangenisstraf, 20 beklaagden tot lichtere straffen, 17 verdach ten werden vrijgesproken. De verdachten werden beschul digd van samenzwering tot het vermoorden van Griekse en ge allieerde autoriteiten, het uit lokken van ongeregeldheden en „ondermijning van het publieke moreel door sabotage en arj^pre terroristische daden." Verklaard werd, dat negen van de veroor deelden in 1946 in Griekenland waren teruggekeerd met de op dracht om communistische acti viteit te organiseren en de toen malige Griekse premier Tsaldaris en andere ministers „terecht te stellen". Het merendeel der beklaagden gaf toe, dat leden van de com munistische organisatie opdracht hadden, leden van de Amerikaan se militaire missie en Griekse legerofficieren te vermoorden.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2