De plechtigheid van Prins Boudewijns eedsaflegging De toestand aan de Koreaanse fronten Indonesisch commentaar op Nederlandse verklaring ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No. 1498. Vrijdagmiddag om 15 uur heeft de 19-jarige zoon van Koning Leopold, Prins Boudewijn, in een plechtige zitting van de verenigde Kamer en Senaat de eed op de grondwet afgelegd. Aan het Zuidelijk front slaagden de Amerikanen erin het hoge terrein ten Oosten van Tsjindjoe in bezit te nemen. Het grote Noord-Koreaanse brug genhoofd over de Naktong, 30 km ten Noorden van Masan, werd in de nacht tot tweemaal zijn oor spronkelijke grootte uitgebreid. Op het centrale front zijn twee kleine Noordelijke bruggenhoofden over de Naktong aan weerszijden van Waegwan „opgeruimd". Op verschillende an dere plaatsen hebben kleine Noord-Koreaanse één heden de ondiepe rivier overschreden. Koning Leopold verzoekt het Belgische Volk zich rondom Prins Boudewijn te scharen Koning Leopold heeft Vrijdagmiddag tot de voor zitters van Kamer en Senaat en tot de vertegenwoor digers der drie politieke partijen, die hem dank kwa men betuigen voor het offer, dat hij in het belang van het Belgische volk heeft gebracht, de volgende toespraak gericht: NOGRDKOREAANSE AAN VAL OP POHANG. Wrijving te Balikpapan Een woordvoerder van het ministerie van Voorlichting wijzeNederia^d blijkbaar der R.I.S. heeft Donderdagavond een verklaring afgelegd incidenten te voorkomen, naar aanleiding van de Nederlandse verklaring, Woens dag te 's-Gravenhage afgelegd. In deze Nederlandse verklaring kwam o.a. de volgende zinsnede voor: nadat er een tijdlang rust was en er geen klachten waren geweest over het gedrag van deze militairen (te Makassar) enz WEERSVERWACHTING HOOGWATER. t Frankering bij Abonnement. Terneuzes Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55571 erneuzen Telefoon 2510 NéL 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ent, iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 vtm Om 14 uur waren Van Cauwe- laert en Paul Struye, de voorzit ters van Kamer en Senaat, door de Koninklijke Prins, zoals de ti tel van Prins Boudewijn voortaan luidt, op het Koninklijke Paleis te Brussel ontvangen om de Prins officieel in kennis te stel len van de Vrijdagochtend door de verenigde Kamer en Senaat getroffen beslissing, waarbij het decreet werd goedgekeurd, dat de overdracht der bevoegdheden van Koning Leopold op de Prins regelt. Om half drie verliet Prins Bou dewijn gekleed in de uniform van Luitenant-Generaal der Belgische strijdkrachten, in gezelschap van zijn ordonnance-officieren en ka binetschef, in een hofauto het pa leis. Onder toejuichingen der vele belangstellenden, begaf de Prins zich door de met vlaggen versier de Groothertoglijke straat naar het parlementsgebouw in de Wet straat. Bij de ingang van het parle mentsgebouw waren bijzondere maatregelen genomen en de pers had slechts toegang op vertoon van een bijzondere uitnodiging. Niet meer dan twee Belgische fotografen en een cineast hadden toestemming gekregen opnamen tG maken. Vooral na het incident van Vrijdagochtend in de Senaat was de controle zeer scherp. De 387 parlementsleden had den, doordat elke drie afgevaar digden op twee stoelen gingen zitten, allen een plaats kunnen vinden. De diplomatieke tribune was geheel bezet. Ook Jhr. Beelaerts van Blokland, die ambassaderaad bij de Nederlandse ambassade is, was aanwezig. Om kwart voor drie kwam de Belgische Primaat, Kardinaal Van Roey, de zaal binnen. Hij werd door het merendeel der aan wezige afgevaardigden staande begroet. Ook de communistische volks vertegenwoordigers en senatoren waren aanwezig. Precies om 15 uur werd de Ko ninklijke Prins de vergaderzaal binnengeleid. Toen de Prins binnentrad, ver hieven alle afgevaardigden zich van hun zetels. De Prins begaf zich met vaste schreden naar het podium, waar hij met een buiging de vergadering en het bureau en het grondgebied ongeschon den te bewaren". Nadat de Prins de eed had af gelegd, werd hij opnieuw geest driftig toegejuicht door de ver gadering en de publieke tribune. Voorzitter Van Cauwelaert sprak hierna een rede uit, waar in hij namens Kamer en Senaat de Koninklijke Prins hulde bracht. „De natie is uwe Koninklijke Hoogheid diepe dankbaarheid verschuldigd om nu reeds de op dracht te hebben aanvaard, de grondwettelijke prerogatieven van de Kroon op U te nemen," zo verklaarde hij. „Uwe Koninklijke Hoogheid heeft aldus een indrukwekkend bewijs gegeven van liefde voor het vaderland. Zij heeft zich laten leiden door het voorbeeld van haar doorluchtige vader, die in een bewonderenswaardige geest van zelfverloochening en uit loutere bezorgdheid om de nationale eendracht, het bitterste offer heeft gebracht, dat kan worden verlangd van een vorst. Nog heden zullen de woordvoer ders de drie politieke partijen Zijne Majesteit hun dankbaar heid betuigen". Van Cauwelaert besloot zijn toespraak met de woorden: „Zelden werd een jeugdige prins door zijn volk voor een kiesere opdracht geplaatst. Moge de Voorzienigheid de edelmoe dige pogingen van de Koninklijke Prins zegenen. Moge het wel slagen van zijn verheven zen ding voor zijn doorluchtige vader een bron worden van ge wettigde trots zijn en door de geschiedenis worden herdacht als de eerste triomf van wat naar onze wensen, eenmaal het leven zal zijn van een groot vorst". Nadat het applaus, waarmede deze rede werd begroet, was verstomd, bracht Prins Boude wijn in het Nederlands en het Frans dank voor de woorden, die de voorzitter had uitgesproken aan het adres van zijn vader. Hij sprak hierna zijn vertrou wen uit bij het vervullen van zijn taak te mogen rekenen op een eendrachtig België en besloot zijn rede met de woorden: „God bescherme België". Zijn toespraak werd met een donderend applaus verwelkomd. Na de vergadering en het bu- Een houten woning te Strobl in Oostenrijk, herbergde vervolgens de Koninklijke Familie. Eenheden van het 7de Ameri kaanse leger onder Generaal Patch bereikten op 8 Mei 1945 Strobl, waardoor de gevangen schap van de Koninklijke Fami lie een einde nam. Nabij Sankt-Wolfgang, op een landgoed, door de Amerikanen ter beschikking van de Koning gesteld, konden de Prinsen op nieuw vrij rond wandelen. Daarna nam de Koninklijke Fa milie haar intrek in de villa Le Réposoir" te Pregny, nabij Ge- nève, in Zwitserland. In 1948 bracht de Kroonprins een bezoek aan de Verenigde Sta ten van Amerika. Daarna her vatte Prins Boudewijn te Pregny zijn studie. Op 22 Juli j.l. keerde hij naar België terug, tezamen met zijn vader en Prins Albert.. BELGISCHE REGERING BIEDT ONTSLAG AAN. De Belgische kabinetsraad is Vrijdagmiddag om half zes in vergadering bijeengekomen. Om 17.55 uur heeft de eerste Minis ter Duvieusart zijn kabinet ver laten om de Koninklijke Prins het ontslag van zijn regering aan te bieden. De Koninklijke Prins heeft het ontslag van de regering Duvieusart aanvaard. Hij ver zocht de demissionaire eerste Minister de lopende zaken te blijven waarnemen totdat een nieuwe regering is gevormd. BELGISCHE REGERINGS BESPREKINGEN. De Koninklijke Prins is zijn besprekingen over de vorming van een nieuwe regering onmid dellijk begonnen en heeft de voorzitters van Kamer en Se naat, resp. de heren Frans van Cauwelaert en Paul Struye, ont vangen. De Koninklijke Prins zal zijn besprekingen heden voortzetten en dan de voorzitters der Socia listen, Liberale en Christelijke Volkspartij ontvangen. Ander zijds wordt vernomen, dat „ach ter de schefmen" reeds bespre kingen zouden worden gevoerd tussen de leidende figuren der drie partijen om zo snel mogelijk een einde te maken aan de rege ringscrisis. Als mogelijke kabi netsformateur wordt de Minister van Financiën in het demissio naire kabinet, Jean van Houtte, genoemd. ue vcigauciiiiB v-** "v*- ue vergaucimg en nei uu- begroette. Hij maakte een zelf-1 reau opnieuw met een buiging verzekerde en kalme indruk. Nadat de voorzitter de verga dering had verzocht haar plaat sen te hernemen, verleende hij het woord aan de secretarissen van Kamer en Senaat, die in het Frans en in het Nederlands voor lezing deden van het decreet, waarbij' de vergadering de uit oefening van de grondwettelijke bevoegdheden van de Koning op Prins Boudewijn overdraagt. Prins Boudewijn antwoordde hierop in het Nederlands en her Frans: „Ik voeg mij naar de wens der vergadering". Nadat de voorzitter Van Cau welaert de Prins had verzocht de eed op de grondwet af te leggen, deed zich een incident voor, door dat de communistische volksver tegenwoordiger Glineur met for se stem „Leve de republiek" riep. Na een ogenblik van verwar ring verhieven alle niet-commu- nistische volksvertegenwoordi gers zich van hun zetels en brach ten een geestdriftige ovatie aan de Prins. Toen de stilte was terug gekeerd riep ook de communisti sche senator Lahaut „Leve de re publiek". In antwoord hierop brachten de Katholieke, socialistische en liberale afgevaardigden Prins Boudewijn opnieuw een minuten lange hulde. President Van Cauwelaert wendde zich daarop tot de com munistische afgevaardigden en sprak zijn verontwaardiging uit over hun houding. „Ik verwacht dat* zoveel waardigheid zult hebben om na dit incident de ver gadering te verlaten", zo zeide hij. Glineur en Lahaut bleven echter zitten. Gedurende het gehele incident gaf Prins Boudewijn geen enkel blijk van nervositeit. Kalm wachtte hij het einde af om daar na met heldere stem in langzaam doch zuiver Nederlands en in het Frans de eed op de grondwet af te leggen: „Ik zweer de grond wet en de wetten van het Belgi sche volk na te leven, 's lands onafhankelijkheid te handhaven te hebben begroet, verliet de Prins de vergaderzaal, terwijl de vergadering hem een langdurige ovatie bracht. Nadat de voorzitters van Ka mer en Senaat de vergadering voor opgeheven hadden ver klaard, voegden zij zich bij de Prins in de conferentiezaal en deden zij hem uitgeleide tot aan de deur van het parlements gebouw. PRINS BOUDEWIJN. Prins Boudewijn is 7 Septem ber 1930 op het kasteel Stuyven- berg te Laeken geboren. Hij draagt de voornamen Bou dewijn, Albert, Karei, Leopold, Axel, Marie, Gustaaf en kreeg door zijn grootvader, Koning Al- bert, de titel van Hertog van Henegouwen toegekend, welke titel hij zou dragen tot hij als troonopvolger Hertog van Bra bant zou worden. De Prins had een tragische jeugd. Op 17 Februari 1934 veronge lukte zijn grootvader, Koning Albert, bij Marche les Dames. Ruim een jaar later verloor hij zijn moeder, Koningin Astrid bij het auto-ongeluk te Kuess- nacht in Zwitserland. Zijn jeugd bracht hij door in België, waar hij reeds jong bij openbare plechtigheden ver scheen. Hun vacantie brachten de Kroonprins, zijn jongere broer Albert en zijn oudere zuster Jo sephine Charlotte vaak door te Noordwijk of bij de Zweedse koninklijke familie. Tijdens de oorlogsjaren werd weinig over Prins Boudewijn gehoord. Nadat zijn vader, Ko ning Leopold III door de Duit sers was weggevoerd, vertrok ken de Prinsen met de Prinses van Réthy, die i'n 1942 met de Koning in het*huwelijk was ge treden en hem intussen een zoon had geschonken, Prins Alexan der. Gedurende tien maanden ver bleef het Koninklijke Gezin te Hirschstein aan de Elbe. „De ontvangst, die mijn zoon zo juist vanwege het parlement tebeurt is gevallen, heeft mij diep getroffen. De betekenis, die U geeft aan mijn uitzonderlijke daad, is voor mij het bewijs, dat ik deze niet vruchteloos heb ver richt. Het land dienen is altijd mijn enige wens geweest. Ik waardeer Uw belofte en Uw wil zich rondom de Koninklijke Prins te scharen opdat hij zijn hoge opdracht Kan vervulleh. Op het ogenblik, dat ik ophoud mijn grondwettelijke macht uit te oefenen, vertrouw ik U mijn zoon toe in de zekerheid, dat zijn jeugdige leeftijd hem van Uwent wege nog meer trouw en steun zal bezorgen. Heren vertegen woordigers van het Belgische volk, indien U, zoals U het mij hebt verklaard, er zich oprecht op toelegt de eendracht onder al le Belgen, hetgeen mijn gebaar mogelijk heeft willen maken, te bevorderen, dan heb ik vertrou wen in de lotsbestemming van België". RADIO-REDE VAN KONING LEOPOLD. Vrijdagavond heeft de Koning zich in de volgende radio-rede tot het Belgische volk gericht. „De verwarring, die zich van de openbare mening heeft mees ter gemaakt na de ernstige ge beurtenissen der laatste weken, maakt het mij tot een plicht mij tot alle Belgen te wenden en in het bijzonder tot diegenen, die mij trouw zijn gebleven, en hen te bezweren het land in staat te stellen de voor zijn nationale eenheid onmisbare kalmte te hervinden. Het is thans niet het ogenblik om wraakgevoelens te koesteren. Zelf vergeet ik mijn eigen persoon en ik denk slechts aan het belang van het land. Ik verzoek U zo te handelen, dat mijn gebaar niet tevergeefs is. Ik dank van ganser harte de duizenden Belgen, die met zulk een vuur hun trouw tot uitdruk king hebben gebracht en ik ben ten zeerst getroffen door de ge voelens van aanhankelijkheid, waarvan de meerderheid der be volking blijk heeft gegeven en die zij, naar zij zegt, wenst te be waren. Ik verzoek hen echter deze gevoelens van aanhankelijk heid over te dragen op mijn ge liefde zoon. Het is noodzakelijk, dat de eenheid van het land zich rondom hem verwezenlijkt, waar bij het verleden vergeten moet worden en slechts aan de toe komst moet worden gedacht. Mijn innigste wens is, dat alle Belgen, onverschillig tot welke partij zij behoren, zich verzoenen rondom de Koninklijke Prins, die de een heid van het land. en detraditio- nele instellingen moet incarne- ten, die sedert 120 jaar de onaf hankelijkheid en de welvaart van hte vaderland hebbën verzekerd. God bescherme België". DE KONING BLIJFT IN BELGIE. t Koning Leopold zal, na zijn overdracht van de koninklijke waardigheid aan zijn negentien jarige oudste zoon, Kroonprins Boudewijn, in België blijven. Hij zal zijn intrek nemen op een van de Koninklijke landgoederen n België (de drie grote Belgische partijen zijn, bij de behandeling van het wetsontwerp op de over dracht der Koninklijke waardig heid, overeengekomen dat het de Koning volkomen vrij zal staan zich in België of in het buiten land te vestigen). Men verwacht te Brussel dat de echtgenote van de Koning, de Prinses van Rethy, zich in de komende dagen in België bij hem zal voegen. De Prinses van Re thy is, sinds de Katholieke meer derheid, nu negentien dagen ge leden, besloot Koning Leopold weer terug te roepen, op „Le Réposoir", in Zwitserland, ge bleven, om aldaar het verloop van de crisis rondom de Belgi sche Troon af te wachten. Aan de bocht in de verdedi gingslinie der Verenigde Naties zijn vijf divisies Noord-Koreanen samengetrokken. In het Oosten hebben de Noor delijken de belangrijke haven Pohang, waar de Amerikanen drie weken geleden een landing ondernamen, veroverd. Een Amerikaanse tankmacht baande zich een weg door de Noord-Koreaanse troepen om de belegerde verdediging van het belangrijke vliegveld ten Zuiden van Pohang te versterken. Zij bereikten het vliegveld toen de avond inviel. De versterkingen werden onmiddellijk in verdedi gingsposities geplaatst. Tegelijkertijd met de tanks kwamen ook twee transport vliegtuigen met munitie binnen. De Amerikaanse verdediging, die met de rug tegen de zee vecht, had bevel op alles te schieten wat beweegt. De Ame rikanen ondervinden grote hin der van Noord-Koreaanse sluip schutters. Volgens een officiële bekend making van het hoofdkwartier van MacArthur zijn de brug genhoofden der Noord-Korea nen over de Naktong in de buurt van Taegoe ontruimd. Voorts deelt het hoofdkwar tier van MacArthur mede, dat tot nu toe 87 Noord-Koreaanse vliegtuigen op de grond of in de lucht vernield zijn. Een Amerikaans officier van de luchtmacht verklaarde, dat de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten tot nu toe 3G toestellen verloren heeft. Toestellen van vliegkamp- schepen steunen de „Leather necks" bij hun operaties. Volgens de Noord-Koreaanse radio brengen geïnfiltreerde guerillasitrijdkachten zware schade toe aan Amerikaanse installaties in de achterhoede. Het „met volledige kracht in gezette" Amerikaanse tegen offensief werd door de Noor delijken „verpletterd". De Noor delijken bleven op alle fronten oprukken en de tegenstanders zware verliezen toebrengen. Zuid-Koreaanse troepen, al dus MacArthurs hoofdkwartier, vorderden verscheidene kilo meters ten Noorden van Oei- song, aan het Noordelijke front. In het Zuiden zetten de Ame rikanen hun opmars naar Tsjindjoe voort, maar een Noor delijk bruggenhoofd 30 km ten Noorden van Masan breidt zich uit ondanks Amerikaanse aanvallen. De correspondent van Reuter bij het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger in Korea meldt, dat een Noord- Koreaanse strij dmacht Vrij dag- ochtend vroeg (Koreaanse tijd) de Oost-Koreaanse haven Po hang, een van de Amerikaan se aanvoerhavens, heeft aan gevallen. Pas aangekomen Amerikaanse troepen bonden in de omgeving van het station van Pohang de strijd met de Noordelijken aan. De aanvallers maken deel uit van eeh enkele dagen ten Wes ten van Jongdok door de linies der Zuidelijken gedrongen strijdmacht. POHANG ONTRUIMD- De Amerikaanse en Zuid- Koreaanse troepen hebben gis teren de brandende havenstad Pohang ontruimd. De Amerikaanse en Zuid- Koreanen graven zich 10 km ten Zuiden valn de stad in voor de verdediging van het daar gelegen vliegveld, een van de slechts twee goede waarover de V. N.-strijdkrachten in Ko rea nog beschikken. Zij worden door de Noordelijken beschoten en hopen nog tijdig versterking te krijgen. DE VOOR KOREA BESTEMDE TURKSE TROEPEN. Een kolonel zal het bevel voe ren over de 4500 man Turkse troepen, die ter beschikking van de Verenigde Naties" zijn gesteld voor de strijd tegen Noord-Korea. Van de zijde van het Turkse ministerie van landsverdedi ging, dat dit mededeelde, wordt verder nog bekend gemaakt, dat een Turkse generaal zal worden toegevoegd aan het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger in Korea. PHILIPPIJNS REGIMENT VOOR KOREA. President Quirino van óe Philippijtnen heeft Donderdag een gevechtsregiment, groot "rijf duizend soldaten en officieren ter beschikking gesteld van ge neraal MacArthur voor de strijd in Korea. DIENSTNEMING VAN NEDERL. VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. De Nederlandse regering over weegt om in aansluiting aan de uitzending van Hr. Ms. „Evert sen", die op 4 Juli j.l. naar dt Koreaanse wateren werd gediri geerd, toch een compagnie mari niers en een compagnie leger- strijdkrachten ter beschikking der Verenigde Naties te stellea om deel te nemen aan de bestrij ding der Noord-Koreaanse agres sie. De uitzending zou gesehiedeis op basis van vrijwilligheid. AF.P. bericht, dat het op Borneo tot wrijving is gekomen tussen voormalige soldaten van het K.N.I.L. en Indonesische troepen. Het centrum van de troebelen bevindt zich te Balik papan De Minister van Defensie Wnoewono, heeft de Unci op de hoogte gesteld. Deze heeft ai haar beschikbare leden op Bor neo met de meeste spoed naar Balikpapan gezonden. Voorn heeft de Minister bij de Neder landse Hoge Commissaris ge protesteerd, aldus het A.FP. Reuter meldt nog uit Djakarta dat zich te Balikpapan ruim dui zend Ambonnese soldaten bevin den, die hebben geweigerd hun wapens af te geven, of toe te stemmen in vervoer naar Dja karta, om aldaar te worden, gede mobiliseerd. In kringen van het Indonesi sche ministerie van landsverde diging werd Vrijdagavond ver klaard, dat deze mannen, die tij delijk de status van militairen der Koninklijke landmacht 'bezit ten, erop staan dat zij naar Am- bon zullen worden gebracht. De Indonesische autoriteiten weige ren hieraan gehoor te geven, daar de R.I.S. strijdt tegen de te Ambon uitgeroepen republiek der Zuid-Molukken. Van Neder landse zijde is vergeefs gepoogd de Ambonnese militairen over te halen zich te Djakarta te laten demobiliseren. Tenslotte wordt nog gemeld, dat militaire waarnemers var, de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië van Bandjermasin naar Balikpapan zijn vertrokken. Deze uitlating werpt 'n scherp den, waarvoor kolonel Kawila- licht op het wel zeer slecht inge licht zijn van Den Haag wij zouden bijna willen zeggen: als gewoonlijk omtrent de toe stand te Makassar en in het bij zonder ten aanzien van de ge beurtenissen, die zich daar in de laatste tijd hebben voorgedaan. Het is mogelijk, dat Den Haag daardoor een totaal verkeerd beeld heeft verkregen van de toe stand te Makassar. Het tragische voor de Nederlandse regering is „dat mogelijk de Nederlandse re gering haar laatste besluiten en stappen op een totaal verkeerd beeld heeft gebaseerd. Hierdoor werden nieuwe moeilijkheden veroorzaakt, zoals het zenden van de Kortenaer". De woordvoerder wijst er dan op, dat er in de laatste weken bij het ministerie van defensie der R.I.S. voortdurend klachten zijn binnengekomen over het gedrag van de oud-militairen van het K.N.I.L. te Makassar. Dank zij het tactisch optreden, aldus deze woordvoerder, van kolonel Kawi- larang is het niet eerder tot een uitbarsting gekomen na de ge beurtenissen te Makassar van enige maanden geleden. De woordvoerder noemde eni ge voorbeelden van moeilijkhe- rang stond. In de eerste plaats de weige ring van de oud-K.N.I.L.-leden om hun wapens enz. over te dragen aan de A.P.R.I.S., zoals zulks was overeengekomen bij de overeen stemming inzake de ontbinding van het K.N.I.L.; ten tweede, de laakbare handelingen van onver antwoordelijke elementen onder deze oud-leden van het K.N.I.L.. zoals bijv. het neerhalen van rood-witte vlaggen tijdens het be zoek van president Sukarno aan Makassar; ten derde, de moord op een ongewapende officier van de A.P.R.I.S. nabij het kampe ment van het K.N.I.L., en ten vierde, het uitrukken en de actie van 15 „weapon-carriers" en pantserwagens, naar men be weert als antwoord op een voorzover kan worden nagegaan veronderstelde beschieting door guerillatroepen. De woordvoerder merkt voorts op, dat door het indisciplinaire optreden wan onder Nederlandse verantwoordelijkheid staande troepen, zoals b.v. te Bandoeng, Makassar en Ambon, dikwijls „vreemde* belangen" (buiten landse investeringen) worden geschaad. Hij zegt dat de ge beurtenissen te Makassar be- „In verband hiermede ver wacht de Indonesische regering meer concrete waarborgen van de Nederlandse regering te ver krijgen, opdat de Indonesische bevolking en de „vreemde be langen" in Indonesië niet meer zullen worden bedreigd door on der Nederlandse verantwoorde lijkheid staande troepen. De In donesische regering heeft zich daartoe schriftelijk gewend tot de Nederlandse regering en daarnaast de medewerking inge roepen van de Unci, aldus ein digt de woordvoerder van het Ministerie van Voorlichting der R.I.S. zijn commentaar. Voormalige leden van het K.N.I.L. uit Makassar Tijdens eén gezamenlijk di ner heeft Dr. Hirschfeld gister avond aan Moh. Hatta voorge steld om alle voormalige leden van het K.N.I.L. uit Makassar te evacueren en over de andere delen van Indonesië, behalve Ambon, te verspreide®. Dr. Hirschfeld bracht tot uit drukking bereid te zijn enige Nederlandst troepentransport schepen hiervoor in te zetten. Drs. Hatta is bereid deze op lossing te aanvaarden. Naar verluidt zou de ^Zuider kruis" reeds naar Makassar op- stomen, doch dit laatste be richt ikon niet bevestigd wor den. Wat er eventueel met de „Kortenaer" zal gebeuren Is nog niet te zeggen, doch aan genomen mag worden, dat de Kortenaer zal blijven, tot de evacuatie voltooid is. De kwestie van de „Kortenaer" De Indonesische regering zal het terugtrekken van de „Korte naer" uit de Indonesische wate ren eisen, aldus wordt uit offi ciële bron te Djakarta vernomen. Een woordvoerder noemde na de bijeenkomst van het kabinet van Vrijdag de Nederlandse weige ring om het schip op zijn basis te Surabaja terug te trekken „volkomen onbevredigend". medegedeeld door het K.N.MJ te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Vrij warm. Aanvankelijk licht, later hall tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. ZONDAG 13 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 1.31 1.48 Terneuzen 2.06 2.23 Hansweert 2.46 3.03 Walsoorden 2.56 3.13 MAANDAG 14 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 2.12 2.26 Terneuzen 2.47 3.01 Hansweert 3.27 3.41 Walsoorden 3.37 3.51 ZON- EN MAANSTANDEN. 12 5.18 20.11 3.08 20.09 13 5.20 20.09 4.30 20.2 7 14 5.21 20.07 5.55 20.41 15 5.23 20.05 7.19 20.52 16 5.24 20.03 8.42 21.03

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1