Hef Amerikaanse offensief in Korea Fel debat in de Belgische Kamer iten Langzame vorderingen De toestand in Makassar De behandeling der Nederlandse vluchtelingen in Frankrijk tijdens de oorlog dee DE MACHTSOVERDRACHT GOEDGEKEURD. Tijdens haar vergadering van gisterenmiddag heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers zich voornamelijk bezig gehouden met de behandeling van het wetsvoorstel houdende overdracht der Koninklijke be voegdheden op Prins Boudewijn. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. 10 11 12 13 5.15 5.16 5.18 5.20 20.15 20.13 20.11 20.09 Aan de Staten-Generaal is aangeboden het bij de rege- j Het wonderlijke en moeilijke ring ingediende rapport van de door Prof. Mr. R. P. Cle- veringa voorgezeten commissie, betreffende haar onder zoek naar de houding van Nederlandse diplomatieke en consulaire ambtenaren tegenover Nederlandse uitge wekenen in Frankrijk tijdens de tweede wereldoorlog. Dit rapport handelt uitsluitend over Frankrijk. rijving lilcpapan WATER. 12 13 5.18 5.20 5.21 5.23 Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Tel. 2510 - Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent Losse nummers 6 cent. DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No 1496. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm IA et£ minimum per advertentie /LSOl Rubriek Kleine Advertenties: S regels 60 ct.; iedere regel meet 12 ct Vermelding onier nummer B»- reau van dit Blad 15 cent Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. Eenheden van de 24-ste Ame rikaanse divisie hebben gisteren cen aanval tegen het Noord koreaanse bruggenhoofd ten oos ten van de Naktong, in het ge bied ten westen van Tsjangn- jong, ingezet. In het zuiden zijn Amerikaanse troepen drie mijl gevorderd on danks zware Noordkoreaanse tegenstand. De Amerikaanse strijdkrachten zien zich hier ge plaatst tegenover 8000 manschap pen van de 6de Noordkoreaanse divisie, aldus het legercommuni qué. De Amerikanen rukken hier op naar Tsjindjoe. In een legercom muniqué wordt verder verklaard dat de Amerikanen er in ge slaagd zijn de aanvallen in het gebied van Waegwan en van Janggidong tegen te houden door het bruggenhoofd over de Nak tong bij Tsjangjong te verkleinen. Het overtrekken der rivier ten noord-oosten van Waegwan is thans tot staan gebracht en ten minste drie Noordkoreaanse tanks zijn vernield. Ook, zo gaat het communiqué verder, is bij Jongdok de Noordkoreaanse, door tanks gesteunde aanval, op Zuitt- koreaanse eenheden tot staan ge bracht. Volgens de laatste berichten is de toestand bij Taegoe niet geheel duidelijk. De eerder gemelde blokkade van de weg Taegoe Waegwan zou niet tot stand ge bracht zijn. Een Amerikaans of ficier heeft verklaard, dat men de situatie ten zuiden van Waeg wan meester is. Meer dan duizend Noordkorea- nen moesten gisteren over de ri vier de Naktong vluchten voor een hevige aanval van Ameri kanen en Zuidkoreanen. Gehele pelotons trachtten zwemmend en wadend de rivier over te komen, terwijl elf vernielde of verlaten tanks achterbleven. Het bruggenhoofd, dat ten wes ten van Tsjanjing had gelegen en waarop de aanval Dinsdagavond begonnen was, is thans opge- ïuimd. In de late namiddag (Ko reaanse fijd) boden kleine groe pen Noordelijken in de heuvels aan de rivier nog weerstand, doch zij waren voor het merendeel omsingeld door de Zuidelijken. De Noordelijke spits van het Amerikaanse offensief bij Tsjind joe is in de laatste 24 uur bijna duizend meter opgerukt. De beide andere spitsen hebben bijna geen vorderingen kunnen maken door de sterke tegenstand der Noord- koreanen. Naar de correspondent van de „Chicago Tribune" aan Reuter meldt, hebben de Amerikanen het thans vooral op de verove ring van heuvels gemunt, van waar zij het omliggende terrein kunnen beheersen. Luchtstijdkr achten van de Verenigde Naties hebben de ge hele dag zonder onderbreking aanvallen uitgevoerd ter onder steuning van de luchtstrijd krachten, aldus een communi qué van de luchtmacht. Bijna zonder ophouden verden Taed- jon, Koemsan en andere bezette steden van de lucht uit be stookt. Het Noord-Koreaanse radio station meldde, dat een lan dingspoging der Zuidelijken achter de Noordelijke linies met verlies van 10 schepen door de Noordelijke artillerie was afge slagen. In een communiqué van het hoofdkwartier van het achtste leger wordt verklaard, dat de Amerikanen Tsjindjoe tot op 11 km genaderd zijn. Het communiqué noemde de vooruitgang „zeer bevredigend". Veel Noord-Koreaans materiaal was buitgemaakt. Bij ieder 'tref fen met de tegenstander had den de strijdkrachten van de Verenigde Naties successen ge boekt, aldus het communiqué. De twee bruggenhoofden over de Naktong ten Noorden en Zui den van Waegwan zijn met suc ces aangevallen. KOREAANS FRONT-OVERZICHT. Uit verschillende frontberich- ten blijkt dat het verloop van de strijd op Korea als volgt is: Noordelijk front. Hevige Noord koreaanse aanval. Een Noorde lijke brigade wist bij verrassing door een opening in de Zuidko- reaanse verdedigingslinie te slui pen en bereikte Kigye, op onge veer 16 km van Pohae, vóórdat de Zuidkoreanen haar opvingen. Het door bergen en dalen door sneden gevechtsterrein begun stigde deze plaatselijke Noorde lijke doorbraak. De zesde en acht ste Zuidkoreaanse divisies trok ken ongeveer drie kilometer in Zuidelijke richting terug. De Noordkoreanen trekken in de omgeving van Jongdok meer troepen samen; de hier gelegerde vijfde Noordkoreaanse divisie wordt versterkt. Nabij Jongdok wordt hevig gevochten. Geallieerde vlooteenheden be schoten doelen (troepen, ge- schutsstellingen, wegen e.d.) ten Westen en Noorden van Jong dok. Het vuur werd afgegeven op verzoek van geallieerde land strijdkrachten, die gegevens had den verstrekt over de te beschie ten doelen. Zuidwestelijk front. Hier trekken de Noordkoreanen terug, hetgeen voor de eerste maal in de thans 47 dagen oude Koreaanse oorlog is, dat dit aan een belangrijk front geschiedt. De Noordelijken treffen voorbereidingen om Tsjindjoj te ontzetten, dat door een Amerikaanse opmars wordt bedreigd. Ten Zuidwesten van Tsjindjoj duiken de speerpunten van twee „armen" van de Ame rikaanse aanval op, waardoor minstens een bataljon commu nistische troepen dreigt te wor den afgesneden. De opmars der Amerikaanse infanteristen en mariniers wordt gedekt door een „vuurwals" (door artillerie, die de infanterie volgt en dus bewe gelijk is, afgegeven vuur) en door de luchtmacht, die geschuts- emplacementen van de Noorde lijken op heuveltoppen meedo genloos bombardeert. Het Naktonfront. Langs de ge hele rivier de Nakton wordt ge vochten. In de omgeving van Osok is een vijandelijk brugge- hoofd, dat werd bezet door twee bataljons, gesteund door ge vechtswagens, uitgeschakeld. Nu en dan pogen de Noordelijken door te breken. Aan de boven loop van de Naktong, ten Noor den van het ernstig bedreigde Taegoe, zijn de Noordkoreaanse bruggehoofden hetzij achteruit geschoven, hetzij afgedekt. De strategische bombarde menten der Amerikaanse luchtmacht in Korea. Lt.-generaal Stratemeyer,' be velhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, heeft bekend gemaakt, dat Amerikaanse B-29 Superfor ten het tweede van hun belang rijke doelwitten in Noordkorea „van de zwarte lijst hebben ge schrapt." Hij leverde commen taar op een Woensdag uitgege ven communiqué van de lucht macht, dat melding maakt van aanvallen op rangeerterreinen en munitiefabrieken te Pjongjang de Noordkoreaanse hoofdstad, op 7 en 8 Augustus. Deze aanvallen waren zo ver nietigend, „dat het wellicht on mogelijk zal zijn de aangerichte verwoesting te schatten", aldus het communiqué- Grote branden en ontploffingen waren het re sultaat van de bombardementen. Het eerste belangrijke doelwit dat van de lijst was afgevoerd, was een groep chemische fabrie ken te Konan in Noord-Korea, als gevolg van drie bombarde menten in vijf dagen. Dinsdag bestookten de „Forten" waarvan er nog meer uit de V. S. zijn aangekomen voort durend de Noordelijke aanvoer lijnen. De haven Intsjon aan de west kust kreeg de grootste aanval tot dusver in de Koreaanse campag ne te verduren van lichte bom menwerpers. NOORD-KOREANEN VESTI GEN NIEUW BRUGGEN HOOFD. De Noordkoreanen zijn in baial- jonsterkte, gesteund door 6 tanks, de Naktong overgetrokken en hebben drie km ten zuiden van Waegwan, dat ten noorden van Taegoe ligt, een nieuw bruggen hoofd gevormd. Vorst zijn bevoegdheden heeft De rapporteur Humblet (C.V.P-) verklaarde dat een amendement het Katholieke Kamerlid medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot -avond. Minder warm. Wisselend bewolkt met hier en daar een enkel buitje. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Vooral in het binnenland minder warm. VRIJDAG 11 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.05 0.40 1.20 1.30 n.m. 12.29 1.04 1.44 1.54 ZON- EN MAANSTANDEN. 0.46 1.51 3.08 4.30 19.11 19.45 20.09 20.27 Van Goey, op grond waarvan de overdracht der Koninklijke, pre rogatieven op Prins Boudewijn slechts voor één jaar zou gelden, door de bijzondere commissie was verworpen en de tekst van ha;, desbetreffende wetsvoorstel met algemene stemmen was goed gekeurd. In het hierop volgende debat zeide Verbist (C.V.P.) vóór het voorstel te zullen stemmen. H:j laakte echter scherp de houding der linkse partijen en vergeleek de mars naar Brussel met die naar Berlijn en Rome. „De democratie heeft een felle deuk gekregen, doch ik wens het land niet te zien ondergaan in een chaos en wil tegemoetkomen aan de wens van de Koning". Tenslotte bracht hij hulde aan ,.de trouw van het Vlaamse volk" en sprak de wens uit dat een ho mogeen Katholieke regering zou aanblijven. De heer Lambotte (C-V.P.) he kelde op scherpe wijze de hou ding der socialisten en verklaar de van oordeel te zijn dat België in de afgelopen week sedert 1830 voor het grootste gevaar in zijn geschiedenis heeft gestaan. „De mars op Brussel zou een burgeroorlog hebben betekend en dit heeft de Koning niet gewild. Niettemin kleeft er aan de han den der socialisten bloed". Deze uitlating was het sein tot een hevig tumult op linkse en rechtse banken, waaraan voor zitter Frans van Cauwelaert slechts met veel gehamer en na gedreigd te hebben dat hij de vergadering zou schorsen, een einde kon maken. De voorzitter van de socialisti sche partij, Max Buset, wees er cp, dat de verklaring van de Koning met betrekking tot de overdracht van zijn prerogatie ven op Prins Boudewijn, voor geen tweeërlei uitleg vatbaar is. Hij begrijpt dan ook niet waar om sommige Katholieke parle mentsleden zich hierbij niet wen sen neer te leggen. De heer Buset verlangde van de C.V.P. te vernemen of zij voornemens is de op 1 Augustus aangegane verbintenissen volle dig na te komen of niet. „U kunt niet „plus Royaliste que le Roi" zijn", zo merkte hij op, zich tot de C-V.P.-leden wendend. De socialisten zouden tegen over de Koning een „menselijke houding" aannemen, indien hij eenmaal afgetreden was. De Vorst zal zich kunnen vestigen waar hij wil, zo zeide Buset, nadat de overgedragen zal hij echter geen politieke rol meer mogen spelen en zal hij zich moeten onthouden van deelneming aan openbare gebeurtenissen. Buset sprak de verwachting uit dat de Koninklijke Prins, bij gestaan door integere raadgevers, onafhankelijk van de Vorst zijn bevoegdheden zal kunnen uit oefenen. Prins Boudewijn zal de zelfde status moeten krijgen als Prins-Regent Karei had. Alle deze punten, zo zei hij, zijn Woensdagmorgen door de bijzon dere commissie bestudeerd en met algemene stemmen aangeno men. Na het aftreden van de Vorst zijn de socialisten bereid met de C.V.P. samen te werken. De po litieke samenwerking, die wij hebben geweigerd aan Koning Leopold zal worden hersteld voor dc Kroonprins, aldus spreker. Om de eenheid der Belgen te herstel len, zo ging hij voort, is het even wel nodig, dat van het tijdstip at waarop de overdracht der be voegdheden geschiedt, niet meer over de Koningskwestie gespro ken wordt. Dit zal ook moeten gelden voor de kranten. Mochten de C.V.P.-bladen opnieuw de Ko ning willen bespreken dan zullen "wij hierop weten te antwoorden. De heer Buset maakte hierna melding van de geruchten vol gens welke de C.V.P. een nieuwe leiding zou krijgen. Zal de C-P.V. haar politiek over twee of drie v/eken niet gewijzigd hebben en zal zij zich houden aan de ge troffen overeenkomst?, zo vraagt hij zich af. Tenslotte bracht Bu set hulde aan premier Duvieu- sart „voor de inspannnig die deze zich getroost heeft om een oplos sing te vinden in de critieke dagen". Slechts de linkse banken sloten zich met handgeklap bij deze hulde aan. De C.V.P.-leden gaven op geen enkele wijze blijk van hun instemming. Bij de voortzetting van het de bat verklaarde de Liberale ver tegenwoordiger Lefèvre, dat de Liberale parlementsgroep het voorstel volledig zal steunen, aangezien dit uiting geeft aan de nadrukkelijke wensen van Ko ning Leopold. De heer Van den Daele (C.V.P.) hekelde de houding van de So cialisten, die naar hij zeide de le den van de vakbonden hebben gebruikt als een politiek instru ment om de Koning te verjagen. Spreker verklaarde tenslotte voor het vo<*3tel te zullen stem men, omdat hij Koningsgezind is en de Ministers niet in de steek wil laten bij hét vervullen van hun moeilijke opdracht. Na een debat, dat meer dan 9 uur duurde en waaraan niet min der dan 23 Volksvertegenwoordi gers deelnamen, heeft de Belgi sche Kamer gisteravond om 23.15 uur gestemd over het wetsvoor stel houdende overdracht van de Koninklijke bevoegdheden op Prins Boudewijn. Het wetsvoorstel werd aange nomen met 165 stemmen (Katho lieken, Liberalen en Socialisten) tegen 27 stemmen (26 Katholie ken en 1 Liberaal) bij 7 onthou dingen (5 Katholieken en 2 Com munisten). Te Makassar was gisterenmor gen volgens zeer betrouw bare inlichtingen de toestand aanmer- der toestemming van de regering der R.I S., hetgeen volgens deze regering in flagrante strijd is lllili/IlIrtllgCIl UC MJC3WW1U j 1 j J 1 Q kelijk rustiger geworden. De be- 1 met het militaire accoord van ae j t i j n4- a v.4-/"vtiv>4*i o Tn ocsf schieting door L.S.T.-vaartuigen v an de Angkatan Laoet R.I.S. (de Indonesische zeemacht), die in de haven van Makassar liggen, op het kampement van het K.N.I.L. dat aan de zee grenst, werd Dins dag nog de gehele dag voort gezet. Het mitrailleren vanuit de lucht door Mitchell bommen werpers van de Angkatan Udara R.I.S. (de Indonesische lucht macht) duurde (eveneens voort- De besprekingen over het staken van het vuren tussen kolonel Kawilarang en de gen.-majoor Scheffelaar zijn wel begonnen, doch het staken van het vuren is formeel nog niet ingegaan. De verwachting bestaat, dat de ge vechten zeer spoedig zullen ein digen, doch de labiele en gespan nen situatie zal nog wel enige tijd aanhouden. In de kringen van de R.I.S. ver nam Aneta, dat de regering der R.I.S. via de Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag, Moh. Roem, aan de Nederlandse rege ring een formeel protest heeft gezonden. Dit protest geldt het zenden van de „Kortenaer" zon- Rondetafel-conferentie. In bet protest wordt het onmiddellijke terugtrekken van de „Korte naer" geëist. In kringen der R.I.S. heeft het zenden van de „Kortenaer" grote verontwaardiging gewekt. Men neemt daar niet aan, dat de „Kor tenaer" uitsluitend van Suraba- ja is vertrokken om de verbin dingen tussen generaal Scheffe laar en Dr. Hirschteld te verze keren, zoals in het Nederlandse communiqué alhierjgMrd medege deeld. Men veronaeratelt n.l. in de kringer der R.I.S., dat de „Kortenaer" wel degelijk op dracht had om, indien nodig, te schieten. Van de zijde van Dr. Hirschteld kon Aneta hierom trent geen commentaar verkrij gen. Van Nederlandse zijde is aan de U.N.C.I. formeel verzocht haar bemiddeling te verlenen, hetgeen door de U-N.C.I. is aan vaard. Zoals reeds werd gemeld, zijn de hoofden van het corps militaire waarnemers naar Ma kassar gezonden, doch nadere be richten over de vorm van inter ventie door de U.N.C.I. ontbre ken nog. In het rapport wordt een groot aantal klachten In extenso be handeld. Het onderzoek van de commissie heeft uitgewezen dat vele dezer klachten als onge grond moeten worden 'be schouwd en dat veelal aan per sonen waarover enerzijds ge klaagd wordt, anderzijds woor den van lof zijn gewijd. Voor het belangrijkste deel gaat het rapport over de gedragingen van Dr. A. Sevenster, consul- generaal te Vichy, die thans in dezelfde functie werkzaam is in Montreal. Dat de uitgewekenen het in Frankrijk dikwijls moeilijk, om niet te zeggen soms ellendig, hebben gehad en hun tegen slagen vele zijn geweest, is wel zeker, aldus de commissie. De vraag is maar, of onder de oor zaken hiervan ook laakbaarheid van consulaire ambtenaren moet worden geteld. Dat Dr. A. Sevenster, consul- generaal te Vichy, het er feil loos heeft afgebracht, kan niet worden volgehouden. Intussen dient daartegenover te worden bedacht, dat wel niemand in zijn uiterst moeilijke omstandighe den buiten fouten zou zijn ge bleven. Wie van elke misstap een strafpunt wil maken, moge zichzelf de vraag stellen, of hij er zeker van is, dat hij aan zijn hebben voldaan. Maar dit is niet het enige; er staan ook be langrijke posten op het tegoed der rekening van de heer Se venster. en wel vooral daar waar het over de verzorging gaat. Hierbij moet men in overwe ging nemen, dat niets voor de heer Sevenster eenvoudiger wa re geweest dan zich aan deze verdrietige arbeid onttrekken. In 1940 had hij niets anders be hoeven te doen dan zich hou den aan de hem door zijn rege ring gegeven voorschriften om bij de sluiting der consulaten Frankrijk te verlaten en zich te begeven naar het heel wat aan lokkelijker Lissaboon; en in Oc tober 1942 had hij zich, zo hij al leen aan zichzelf had gedacht, terstond in veiligheid kunnen stellen. Beide keren deed hij het met en liet hij toewijding voor gaan boven eigen belang; en de eerste keer vertoonde hij bo vendien een lofwaardige zelf standigheid en doortastendheid. Ware dit aanblijven gepaard gegaan met een onbekwaam en schadelijk redderen, dan had men wellicht moeten zeggen, dat de verdienste er van te niet werd gedaan door het wanbe heer. Doch dit kan men aller minst. De commissie wijst o.a. op de lof, die aan drie leiders van zijn dienst op belangrijke Cl ZiClViCi v au iöj ca cc i üij w aa j v j eigen strenge .maatstaf zou i posten is toegezwaaid. bedrijf, aan welks hoofd hij in benarde omstandigheden ge- plajats is geweest, heeft op ge wichtige punten kennelijk zo goed mogelijk gewerkt. Ook al is de commissie er niet blind voor, dat er aanmer kingen op de heer Sevenster kunnen worden gemaakt, zij is toch van oordeel geworden, dak hij, al met al, te boek gesteld behoort te blijven als een amb tenaar, die in ongekend moei lijke omstandigheden op ver dienstelijke wijze zich heeft ge kweten van zijn taak ten be hoeve der Nederlandse uitgewe kenen in Frankrijk. De Minister van Buitenlandse Zaken heeft de aanbieding van het rapport aan de Kamers ver gezeld doen gaan van de vol gende opmerkingen; De Minister kan zich geheel verenigen met de conclusie van bovengenoemd rapport en is van oordeel, dat het beleid van de Nederlandse vertegenwoordi gers in Frankrijk gedurende de oorlog in het algemeen eer waardering dan blaam verdient. Vele beschuldigingen welke in extenso in 't rapport zijn opge nomen bleken ongegrond of on bewezen te zijn. Een nader onderzoek is inge steld naar de bedragen, die de Nederlandse consul te Lyon uit eigen middelen aan uitgeweke nen heeft verstrekt en getracht zal worden hem zo spoedig mo gelijk hiervoor schadeloos te stellen. Nu de commissie haar werk zaamheden voltooid acht. heeft zij aan de Minister verzocht, haar ontslag 'te verlenen. s: 5 regels 60 cent;. ct.; minimum per nummer of Adres meer. s namiddags 2 aar ie van het Turxse an landsverdedi- mededeelde, wordt bekend gemaakt, rkse generaal zal gevcegW aan het van het achtste leger in Korea. PIJNS REGIME» KOREA. Quirino van ae heeft Donderdag egiment, groot vijf aten en officieren tg gesteld van ee- Arthur voor de ea. 4EMING VAN VRIJWILLIGERE 8 KOREA, adse regering over- aansluiting aan de ,n Hr. Ms. „Evert 4 Juli j.l. naar de iteren werd gedïrt sn compagnie mart 1 compagnie leger- ter beschikking Naties te stellen men aan de bestrij •d-Ko reaanse agree ing zou gesehiedec vrijwilligheid. icht, dat het op •ij ving is gekomen alige soldaten van. en Indonesische centrum van de indt zich te Balik- er van Defensie eeft de Unci op de ld. Deze heeft al nare leden op Bor- neeste spoed naar gezonden. Voon& [ster bij de Neder- Commissaris ge il dus het A.FP. it nog uit-Djakarta ilikpapan ruim duï- ese soldaten beyin- »en geweigerd'hun geven, of toe te vervoer naar Dja- tar te worden, gede- van het Indonesi- ie van landsverde- Vrijdagavond ver- •ze mannen, die tij- us van militairen te landmacht bezit- n dat zij naar Am- >rden gebracht. De autoriteiten weige- gehoor te geven, strijdt tegen de te troepen republiek ikken. Van Neder- i vergeefs gepoogd militairen over te Djakarta te laten rordt nog gemeld, vaarnemers van de Verenigde Naties i van Bandjermasin an zijn vertrokken. kwestie „Kiortenaer" sche regering zal :en van de „Korte- indonesische wate- us wordt uit offï- 'jakarta vernomen, rder noemde na de in het kabinet van ëderlandse weige- ichip op zijn basis terug te trekken bevredigend". RWACHT1NG door het K.N.Mi Idig van Zaterdag- rond. i warm. i licht, later hall >lkt en overwegenó wakke tot matige s wind. Iets hogere dan gisteren. L3 AUGUSTUS. v.m. n.m. 1.31 1.48 2.06 2.23 2.46 3.03 2.56 3.13 14 AUGUSTUS. Gedurende het gehele incident gaf Prins Boudewijn geen enkel blijk van nervositeit. Kalm wachtte hij het einde af om daar na met heldere stem in langzaam doch zuiver Nederlands en in het Frans de eed op de grondwet af te leggen: „Ik zweer de grond wet en de wetten van het Belgi sche volk na te leven, 's lands onafhankelijkheid te handhaven nmg Ajeupuiu lil utn« «tr aathi- sers was weggevoerd, vertrok ken de Prinsen met de Prinses van Réthy, die in 1942 met de Koning in het*huwelijk was 'ge treden en hem intussen een zoon had geschonken, Prins Alexan der. Gedurende tien maanden ver bleef het Koninklijke Gezin te Hirschstein aan de Elbe. nele instellingen moet incarne ren, die sedert 120 jaar de onaf hankelijkheid en d© welvaart van hte vaderland hebben verzekerd. God bescherme België". DE KONING BLIJFT IN BELGIE. Koning Leopold zal, na zijn overdracht van de koninklijke waardigheid aan zijn negentien- UL*iAi«riigt7i\uiiitrii uvci van de oud-militairen van het K.N.I.L. te Makassar. Dank zij het tactisch optreden, aldus deze woordvoerder, van kolonel Kawi larang is het niet eerder tot een uitbarsting gekomen na de ge beurtenissen te Makassar van enige maanden geleden. De woordvoerder noemde eni ge voorbeelden van moeilijkhe ^e woordvoerder merkt voorts op, dat door het indisciplinaire optreden wan onder Nederlandse verantwoordelijkheid staande troepen, zoals b.v. te Bandoeng, Makassar en Ambon, dikwijls „vreemde belangen" (buiten landse investeringen) worden geschaad. Hij zegt dat de ge beurtenissen te Makassar be- Naar verluidt zou de „Zuiden kruis" reeds naar Makassar op stomen, doch dit laatste be richt kon niet bevestigd -wor den. Wat er eventueel met de „Kortenaer" zal gebeuren Is nog niet te zeggen, doch aan genomen mag worden, dat de Kortenaer zal blijven, tot de evacuatie voltooid is. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.12 2.47 3.27 3.37 n.m. 2.26 3.01 3.41 3.51 ZON- EN MAANSTANDEN. 14 15 16 5.24 20.11 20.09 20.07 20.05 20.03 3.08 4.30 5.55 7.19 8.42 20.09 20.27 20.41 20.52 21.03

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1