Amerikaans offensief in Korea MAKASSAR Mr. Mok Yamin over Nieuw-Guinea iten Demonstratie tegen de Indonesiërs Aanval op Spaak Amerikaanse persstemmen over de strijd in Korea Amerikaanse mariniers en eenheden van de 25-ste divisie zijn Maandagochtend met steun van zware artil lerie en tanks in de Zuid-Westelijke sector bij Tsjindjoe een grootscheeps offensief begonnen. Amerikaanse woordvoerders noemden de actie „het begin van een zware stoot". Een woordvoerder van MacArthurs hoofdkwartier verklaarde, dat de actie in de Zuidwestelijke sector niet als een gewone tegenaanval moet worden beschouwd, maar als een voorbereid offensief. WEERSVERWACHTING. De spanning tussen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten in en rond Makassar, die reeds gedurende enige dagen zeer hevig was geweest, is tot een uitbarsting gekomen. Er hebben bloedige botsingen plaats gehad, doch op het ogenblik ontbreken daarover nog verdere biizonderheden. HOOGWATER. Tal van Amerikaanse schrijvers in zeer uiteenlopende bladen, zoals de New York Times, de Christian Science Monitor, Wallstreet Journal en de New Republic zien het feit, dat de Verenigde Staten in het geheel geen pro paganda maken voor zichzelf tegenover de rest van de wereld, terwijl Rusland dit juist zeer sterk doet, als een oorzaak, waardoor de Aziatische landen met inbegrip van Indonesië zo terughoudend zijn om de zijde van de V. S. te kiezen in hun strijd tegen het communisme. Gaat Prins Boudewijn zich binnenkort verloven rijving likpapan kwestie „Kortenaer" R WACHTING jWATER. Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent DINSDAG 8 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No 1494. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 19 ctj minimum per advertentie /L50L Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding Vinier nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dee namiddags 2 uur. Een pas vijf km ten zuid-wes ten van Tsjingjongi, waar de Noordelijken Zaterdag een Ame rikaanse aanval afsloegen en vier tanks vernietigden diende als het uitgangspunt van de Amerikaan se aanval. In het centrum valt het vijfde „combat team" aan in de richting van Pansong, 25 km ten oosten van Tsjindjoe. De „leathernecks" vielen zwaar aan langs de kust weg van Kosong naar Satsjon. Amerikaanse artillerie vernie tigde een Noordelijke eenheid, die negen km ten westen van Waeg- wan gereed stond om de Naktong over te steken. Zuidkoreaanse troepen ontdekten de Noordelij ken en verzochten om artillerie- steun. Na de beschieting telde een Zuidkoreaanse eenheid de lijken van 500 vijanden. Bij de verdedigingslinie van Waegwan viel Noordkareaanse artillerie en mortieren aan en beschoten de verdedigingslinies gedurende 7 uur, 27 km ten noord-westen van Taegoe. Mustangs vielen Noordkoreaan- se vliegtuigen aan, vernietigden 9 Jaks en beschadigden andere toe stellen- De schade is daarmede gebracht op het verlies van 18 vernielde jachttoestellen en 12 waarschijnlijk" vernielde toe stellen. Er werd voor het eerst een aanval op Namtsjong gedaan waar de Noordelijken naar men gelooft vliegtuigen verbergen. Tegen het middaguur plaatse lijke tijd hadden de Amerikaanse strijdkrachten een punt ten wes ten van Tsjoengamni bereikt, aan de verkeers- en spoorweg op 19 km ten oosten van Tsjindjoe. Verder naar het noorden dwon gen Noordelijke troepen die de Naktong waren overgestoken, 'n regiment van de Amerikaanse 24ste divisie zich terug te trekken en neemt de activiteit van de vijand in deze sector toe. Het Amerikaanse offensief wordt belemmerd door een ver wacht Noordelijk offensief van Oeirjong uit naar het zuiden. Oeirjong ligt juist ten noorden van het gebied, waarin het Ame rikaanse offensief plaats heeft. Een Noordelijke aanval, die van daar naar het zuiden gericht is, zou de Amerikaanse bevoorra dingslinies ten westen van Ma- san en mogelijk Masan zelf be dreigen. De Amerikanen moesten zich ingraven na een goed-gericht mortiervuur van de Noordelijken te hebben doorstaan. Er heerst een drukkende hitte en het ge bied is overdekt door wolken geel stof, die op mannen en wapenen neerdalen. Volgens een communiqué van medegedeeld door he»- K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Meer bewolking. Veranderlijke bewolking met plaatselijk een enkele onweers bui. Aanvankelijk zwakke tot ma tige wind tussen Oost en Zuid, later zwak veranderlijk. Iets min der warm. het hoofdkwartier van het 8ste leger zijn de Amerikanen ruim 2500 meter op een breed front opgerukt. Zij hebben de tegen stander zware verliezen toege bracht. Bij zonsopgang zijn Amerikaan se pantserversterkingen aan de zuidkust aan land gezet. Binnen een uur waren alle v ersterkingen aan land gegaan en enkele minuten later rolden zij met donderend geweld door dich te gele stofwolken in gevechtspo sitie. De identiteit van de ver sterkingen en hun rol in de slag zijn nog geheim. Men gelooft ech ter, dat de eenheid voor het eerst doeltreffend kan optreden tegen de tanks van het Russische type, die door de Noordkoreanen ge bruikt worden. Amerikaanse bommenwerpers hebben Maandag de zwaarste - luchtaanval in de Koreaanse actie f /T^'_ „j. uitgevoerd. Meer dan 540 ton bommen werd op twee belangrij ke Noordkoreaanse doelen uitge worpen. FRONTOVERZICHT- front zijn. op grond van de jongste Reuter-berichten als volgt: i De Zuidelijke sector: Het of fensief van Amerikaanse mari niers, waarbij 3 km werd opge rukt, werd tot staan gebracht te Tsjoengamni door wegver sperringen der Noordelijken. Een eenheid mariniers is op een heu veltop geïsoleerd. Centrale front: In de sector van de Amerikaanse 24ste divi sie aan de rivier de Naktong be vinden zich twee Noordelijke „zakken", 48 km ten Zuid-Oos ten van Taegoe. De Noordelij ken zouden zioh ingegraven hebben. Het Noordelijke front: De Noordelijken hebben een wig van 4 km gedreven in de Zuid- Koreaanse stellingen nabij Pian, 20 km achter de linie ge vormd door de Naktong. NOORD-KOREAANS LEGER- BERICHT. Radio-Pjongjang heeft gister avond omgeroepen, dat Oeisong, een knooppunt van wegen en spoorlijnen, 55 km ten Noorden van Taegoe, twee dagen geleden werd veroverd. In het gebied van Andong zouden de Noorde lijken 600 gevangenen gemaakt hebben. Aan alle sectoren wor den verwoede gevechten gele- De posities aan het Koreaanse (De verovering van Oeisong zou kunnen wijzen op een Noor delijke poging om de Zuid-Ko- reaanse troepten en delen van de 1ste Amerikaanse cavalarie- divisie in het gebied van Adong te omsingelen.) DE VERLIEZEN IN KOREA. Het Amerikaanse leger maakt bekend, dat de geleden verliezen van Amerikanen in Korea, voor zover deze bevestigd zijn, tot Zondag 2616 bedroeg, te weten 153 doden, 1590 gewonden en 873 vermisten. De verliezen der Noord-Koreanen worden op 37.500 geschat. HET AMERIKAANS KORPS MARINIERS ROEPT ALLE RESERVE VRIJWILLIGERS OP Het Amerikaanse marinekorps heeft bekend gemaakt, dat alle 80.000 reserve-vrijwilligers zul len worden opgeroepen. ANTI-TANK-GRANAAT VOOR KOREA. De Amerikaanse troepen in Korea zullen voortaan over een nieuw anti-tank-granaat beschik ken, waarvan ze evenwel een zeer zuinig gebruik moeten ma ken, daar het nieuwe wapen nog slechts in beperkte mate voor handen is. Met deze granaat, die met 110 mm-kanonnen wordt afgevuurd, kunnen volgens een officier van de betrokken diensten alle tot dusver bestaande gevechtswa gens worden uitgeschakeld. Ver ondersteld wordt dat met deze granaat pantserplaten van 12 duim, d.i. van ruim 30 cm, kun nen worden doorboord. NIEUW-ZEELANDSE VRIJ WILLIGERS VOOR KOREA Meer dan 6000 Nieuw-Zeelan- ders, onder wie 110 officieren, hebben zich als vrijwilligers voor het Nieuw-Zeelandse con tingent aangemeld, zo is door een woordvoerder van het leger meegedeeld. De recrutering is Za terdag geëindigd. WOENSDAG 9 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.29 11.04 11.44 11.54 n.m. 11.03 11.38 12.18 12.28 ZON- EN MAANSTANDEN. 9 10 11 5.13 5.15 5.16 20.17 20.15 0.46 20.13 1.51 18.24 19.11 19.45 Vóór zijn vertrek naar Dja karta, waar hij de Indonesische regering het rapport van de ge mengde Nieuw-Guinea-commis- sie zal aanbieden, heeft Mr. Moh. Yamin, Indonesisch lid van de commissie, aan een ver-dag- igever zijn visie op het vraag stuk gegeven. De strekking van het resumé is samengevat in 25 punten, die in één conclusie zijn weer te geven: het Nederlands kolonia lisme dient ook in Nieuw-Guinea geliquideerd te worden. „Het gebied waarover het geschil gaat zo merkte de heer Yamin op is zo groot als Frankrijk. Het heeft een oppervlakte gelijk aan 22 procent van geheel Indo nesië en er wonen één millioen mensen. Het is dus een ernstig vraagstuk en ik geloof, dat on danks de meningsverschillen een oplossing te bereiken is langs de weg van vreedzame onderhan delingen. De medewerking van de auto riteiten op Nieuw-Guinea loofde de heer Yamin zeer. Des te spijtiger, zo betoogde hij, was het dat op Biak, Hollandia en Sorong demonstraties werden gehouden, gericht tegen de Indo nesische leden van de commis sie. Bepaald onaangenaam noem de de heer Yamin het, dat van Nederlandse zijde hierover geen excuses zijn aangeboden. Het rapport zal onmiddellijk na aankomst in Djakarta aan de R.I.S.-regering worden aangebo den, en kort daarna in het par lement ter sprake komen. Wat zijn persoonlijke indruk ken betreft, zeide de heer Ya min: „Mijn waarnemingen heb ben mij gesterkt in de idee, dat zowel de bevolking van Irian als het land zelf volkomen Indone sische zijn. Inmiddels is de Ne derlandse regering op weg er de koloniale verhoudingen te con solideren." Mr. Yamin vergeleek het Iriaanse geschil met de Koreaan se kwestie en mei de moeilijk heden tussen Oost- en West- Duitsland. „Te weinig" zo zeide hij „beschouwt het Wes ten de vraagstukken van binnen uit. Indonesië, Korea en Duits land zouden op dit ogenblik een heden zijn, ware het niet, dat in vloeden van buiten de éénwor ding in de weg staan". „Een vreedzame oplossing van het Iriaanse geschil", zo besloot de heer Yamin, zal in ruime mate de Unie ten goede komen. Nu staat dit probleem de harte lijke betrekkingen tussen de bei de Uniepartners danig in de weg". Via Radio Djakarta hebben gen.-majoor J. A. Scheffelaer, de commandant der Nederlandse rayons in Indonesië en kolonel Simatupang, chef staf van de A.P.R.I.S., tot de Nederlandse en de Indonesische strijdkrachten 'n oproep gericht „om alle vijande lijkheden onmiddellijk te staken en verder zinloos bloedvergieten te voorkomen". Voorts is medegedeeld, dat ge neraal Scheffelaer en kolonel Si matupang, alsmede de comman dant van de A.P.R-I.S., kolonel Kawilarang, vandaag te Makas sar zullen aankomen „om maat regelen te treffen". De Sultan van Djokja heeft Zondagavond besprekingen ge voerd met de legerautoriteiten van de R.I.S. over de situatie in Oost-Indonesië. Radio Makassar was Zondag niet in de lucht, ter wijl de P.T-T.^zender Makassar Zaterdagmiddag plotseling uit viel. De ongeregeldheden zijn Zater dagavond begonnen met 'n over val op het kampement van het Koninklijke leger door gueril la's. Hierop zijn de voormalige K.N.I.L.-soldaten Zondagmorgen tot de aanval o'vergegaan, ze veegden Makassar schoon. Zon dagochtend heeft een vliegtuig van de luchtmacht het militaire kampement van de lucht uit ge mitrailleerd. Naar onbevestigde geruchten zou ook de stad Ma kassar van de haven uit bescho ten zijn. Naar het zich laat aanzien, is er sprake van een ernstig inci dent. Kolonel Kawilarang ver trekt met een opdracht van de Minister van Defensie naar Ma kassar om het vuren te does staken. Volgens Harold R. Isaacs van de „New Republic" zijn de Ver enigde Staten voor de Aziatische landen te lang de citadel geweest van een conservatieve macht, dragers van een oude orde, die vertegenwoordigd werd door de stervende Keizerrijken van Euro pa, of dragers van een nieuw nationalisme, maar dan in zijn meest conservatieve vorm. Dit verklaart ook, waarom de Indo nesiërs, „die toch graag de Ame rikaanse vriendschap en de steun van de Verenigde Naties willen hebben, waarbij zij het contrast zien tussen „de resolute Ameri kaanse reactie tegen de commu nistische agressie in Korea en de besluiteloze Amerikaanse reactie tegen de Nederlandse agressie in 1947 en 1948 in Indonesië, die nog zo vers in het geheugen ligt van de Indonesiërs. Rusland is er zeer wel in ge slaagd het gevoel te scheppen, dat welke bezwaren het Russi sche systeem ook moge hebben, het niet geïnfecteerd is met ras sendiscriminatie. Voor ontelbare Aziaten en Afrikanen weegt dit het zwaarst", aldus besluit Isaacs. James Reston van de New York Times volgt ongeveer dezelfde Dedachtengang. Hij schrijft: „Het kan zijn, dat de demon stratie van de macht der Sow- jets in Korea Azië minder gewil lig heeft gemaakt om naar de Verenigde Staten te luisteren". Joseph C- Harsch schrijft in de Christian Science Monitor: Een van de voornaamste rede nen, waarom noch India, noch Pakistan, noch Indonesië heeft aangeboden troepen te zenden naar Korea, is het besluit van Amerika om de Chinese nationa listen op Formosa te beschermen. De drie Aziatische landen zijn allen vóór het lidmaatschap van communistisch China van de Verenigde Naties en voor het zo snel mogelijk verdwijnen van Dr. Tsjang van het politieke toneel. Formosa en Tsjang vormen sa men een hindrpaal tussen ons en deze drie landen. Harsch besluit: „Het schijnt waar te zijn, dat, hoe ongelukkig en onredelijk dit ook moge zijn, wij nooit de volle medewerking en het vertrouwen van India, Pa lstan zullen ondervinden, zolang wij aan Tsjang blijven vasthou den. De Engelsen beschouwen on ze politiek ten opzichte van For mosa ook als onverstandig". Bij de officiële opening van de bijeenkomst van de Europese assemblee op Maandagmiddag heeft het Nederlandse Tweede- Kamerlid de heer Bruins Slot (A'.R.) de geschiktheid van de Belgische oud-premier Henri Spaak in twijfel getrokken. De heer Bruins Slot verklaarde, dat do rol, welke Spaak gespeeld had ir de recente crisis rond Koning Leopold, hem voor deze functie ongeschikt had gemaakt. SPAAK ALS VOORZITTER DER ASSEMBLEE GEKO ZEN. De Europese Assemblee heeft bij hoofdelijke stemming met 90 tegen 23 stemmen Paul Henri Spaak tot voorzitter gekozen. Na een half uur van formali teiten werd de zitting verdaagd. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat Churchill en de andere vertegenwoordigers der Engelse conservatieven een voorstel willen doen tot over brugging van de kloof tussen Engeland en Frankrijk inzake het plan Schuman. Naar verluidt wordt in deze conservatieve ontwerp-resolutie voorgesteld, het supra-nationale gezagsorgaan, dat volgens het plan-Schuman de gecombineerde steenkool- en staalindustrieën zou beheren, onder een subcom missie te plaatsen van het mi nisters-comité van de Raad van Europa. Deze subcommissie zou geregeld de besluiten van het ge zagsorgaan herzien en het recht hebben met twee-derden meer derheid dergelijke besluiten te verwerpen- Bovendien zou elk land afzonderlijk het recht heb ben van mening te verschillen over elk besluit van het gezags orgaan, indien dit besluit alleen voor dat land geldt. Tot vice-voorzitters werden gekozen Francois de Menthon (Frankrijk), Stefano AciniIta lië), Lord Layton (Engeland), Axel G-joeres (Zweden), Na de verkiezing van Spaak bracht Dr. Hermann Puender, leider van de 18 leden (tellende delegatie van de Westduitse fe derale republiek, dank voor de vriendelijkheid, waarmee zij ver welkomd waren, Dr. Puender sprak in het Duits, weloverwo gen en rustig en werd in eerbie dige stilte aangehoord. Zijn slot woorden waren:, „Wij Duitsers, hoewel behorend tot die landen, die nog geen vredesverdrag heb ben, zullen desalniettemin naar beste wil en geweten samenwer ken". Zijn rede werd met alge meen applaus beantwoord. Hedenmiddag om i5 uur wordt de vergadering voortgezet. P. A. Kerstens (K V.P.) stelde verdaging van de zitting voor om buiten de vergadering over de herbenoeming van Spaak te dis cussiëren. Hugh Dalton, voorzit ter der Labourpartij, was hier sterk tegen gekant. „Wij wensen geen verdere beraadslagingen. Onze mening is gevormd. Ik stel Spaak officieel als president voor", aldus Dalton, wiens woor den met luid applaus van alle kanten begroet werden. Op dit ogenblik verhief Mr. Bruins Slot zich van zijn zetel en lichte zijn bezwaar tegen Spaak toe. „Wij hebben gezien, dat in België een bepaalde poli tieke kwestie niet met de letter der wet, doch met geweld en be dreiging van geweld werd opge lost. In deze omstandigheden is naar mijn mening Spaak niet de geschikte persoon en kan hij niet voorzitter zijn van de vergade ring, waarin eerbied voor de let ter der wet belichaamd is. Wij wensen 'n wettelijke orde, waar in niet bruut geweld, doch de letter der wet en eerbied voor de wettelijk genomen besluiten de kern vormen van onze inzettin gen". Bruins Slot liet wel uitko men, dat hij het geheel eens is met degenen, die Spaak hulde gebracht hadden voor zijn op treden als voorzitter van de con sultatieve vergadering verleden jaar. Jhr. Mr. M. van der Goes van Naters (P.v.d.A-) ging tegen het standpunt van Dr. Bruins Slot in en verklaarde, dat de raad 'n uiterst gevaarlijke koers zou ne men, indien deze zich wilde be moeien met de binnenlandse aan gelegenheden van een land. „Dit zou een rampzalige inmenging betekenen en zou nooit bijdragen tot het herstel van België, dat van belang ia vdbr geheel Euro pa", aldus Mr. v. d. Goes van Naters. Nadat nog enkele sprekers zich vóór of tegen de benoeming van Spaak hadden verklaard, sloot Spaak de discussie met de vol gende verklaring: „Ik betreur het incident zeer en ben er wat verbaasd over. Indien men mij gezegd had. dat om de een of andere reden een andere voor zitter gewenst was, zou ik dat begrepen hebben. Maar de de mocraten, die zich tegen mijn be noeming hebben uitgesproken, beseffen niet, dat zij zelf tegen een democratisch beginsel in handelen: het beginsel van recht vaardigheid. Geloven zij werke lijk, dat ik hier mijn houding in de binnenlandse politiek van mijn land zou rechtvaardigen en een kwestie, die België verdeeld heeft, in deze vergadering zon brengen?" Een woordvoerder van het Hof noemde de berichten over Prins Boudewijrus verloving „fantas tisch". Het bericht hieromtrent zo zeide deze woordvoerder, was „geheel onjuist". Er is tot nu toe geen officiële tegenspraak ge publiceerd en men twijfelt er in Hofkringen aan of een derge lijke tegenspraak alsnog door Ihet Hof gegeven zal worden. 5 regels 60 cent; ct.; minimum per nummer of Adre» meer. s namiddags 2 vsat. le van het Turkse an lands verdedi- mededeelde, wordt bekend gemaakt, rkse generaal zal gevoegd aan het van het achtste leger in Korea PIJNS REGIMENT KOREA. Quirino van de heeft Donderdag egiment, groot vtJf aten en officieren ig gesteld van ge- Arthur voor de ea. ÏEMING VAN VRIJWILLIGER* K KOREA, ndse regering ©ver- aansluiting aan de ,ii Hr. Ms. „Evert 4 Juli j.l. naar de iteren werd gedirt sn compagnie man- i compagnie leger- ter beschikking i Naties te stellen men aan de bestrij 'd-Koreaanse agree ing zou gesehiedeis vrijwilligheid. •icht, dat het op ■ij ving is gekomen alige soldaten van en Indonesische centrum van de indt zich te Balik- er van Defensie eeft de Unci op de ld. Deze heeft ai iare leden op Bor- neeste spoed naar gezonden. Voorn ister bij de Neder-1 Commissaris ge il dus het A.FP. It nog uit Djakarta ilikpapan ruim dut ese soldaten beyin- len geweigerd" hun geven, of toe te vervoer naar Dja- tar te worden gede- van het Indonesi- ie van landsverde- Vrijdagavond ver- ■ze mannen, die tij- us van militairen ie landmacht "bezit- n dat zij naar Ara- irden gebracht. De autoriteiten weige- gehoor te geven, strijdt tegen de te ;roepen republiek ikken. Van Neder- s vergeefs gepoogd militairen over te Djakarta te laten 'ordt nog gemeld, vaarnemers van de Verenigde Naties i van Bandjermasin an zijn vertrokken. ische regering zal ;en van de „Korre- Indonesische wate- us wordt uit offi- 'jakarta vernomen, rder noemde na de in het kabinet van 'ederlandse weige- ichip op zijn basis terug te trekken bevredigend". door het K.N.MJ Idig van Zaterdag- 'ond. j warm. licht, later hall >lkt en overwegend Iwakke tot matige e wind. Iets hogere dan gisteren. 13 AUGUSTUS. v.m. 1.31 2.06 2.46 2.56 n.m. 1.48 2.23 3.03 3.13 14 AUGUSTUS. Gedurende het gehete incident gaf Prins Boudewijn geen enkel blijk van nervositeit. Kalm wachtte hij het einde af om daar na met heldere stem in langzaam doch zuiver Nederlands en in het Frans de eed op de grondwet af te leggen: „Ik zweer de grond wet en de wetten van het Belgi sche volk na te leven, 's lands onafhankelijkheid te handhaven ning neuptnu m uuur ue isxnv sers was weggevoerd, vertrok ken de Prinsen met de Prinses van Réthy, die in 1942 met de Koning in het*huwelijk was ge treden en hem intussen een zoon had geschonken, Prins Alexan der. Gedurende tien maanden ver bleef het Koninklijke Gezin te Hirschstein aan de Elbe. nele instellingen moet incarne ren, die sedert 120 jaar de onaf hankelijkheid en d$ welvaart van hte vaderland hebben verzekerd. God besohermg België". DE KONING BLIJFT IN BELGIE. Koning Leopold zal, na zijn overdracht van de koninklijke waardigheid aan zijn negentien- uiimciigtrn.u»iiitrii uvu m-t 6v-un*6 van de oud-militairen van het K.N.I.L. te Makassar. Dank zij het tactisch optreden, aldus deze woordvoerder, van kolonel Kawi larang is het niet eerder tot een uitbarsting gekomen na de ge beurtenissen te Makassar van enige maanden geleden. De woordvoerder noemde eni ge voorbeelden van moeilijkhe- UUOl UUVj/Cll. De woordvoerder merkt voorts op, dat door het indisciplinaire optreden -van onder Nederlandse verantwoordelijkheid staande troepen, zoals b.v. te Bandoeng, Makassar en Ambon, dikwijls „vreemde belangen" (buiten landse investeringen) worden geschaad. Hij zegt dat de ge beurtenissen te Makassar be- Naar verluidt zou de „Zuider kruis" reeds naar Makassar op- stomen, doch dit laatste be richt kon (niet bevestigd wor den. Wat er eventueel met de „Kortemaer" zal gebeuren Is nog niet te zeggen, doch aan genomen mag worden, dat de Kortenaer zal blijven, tot de evacuatie voltooid is. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. v.m. 2.12 2.47 3.27 3.37 n.m. 2.26 3.01 3.41 3.51 12 13 14 15 16 5.18 5.20 5.21 5.23 5.24 20.11 20.09 20.07 20.05 20.03 3.08 4.3 0 5.55 7.19 8.42 20.09 20.27 20.41 20.52 21.03

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1