Nog geen politieke rust in België Het verloop van de strijd in Korea Zenuwpijn iten De machtsoverdracht aan Prins Boudewijn Op Soestdijk hangt een paardenhoofdstel aan de muur MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No 1493. Vlaamse organisatie\van „Volksweerstand" De Vlamingen, waarvan ruim tachtig procent bij de jongste verkiezingen heeft gestemd op candidaten der (Katholieke) Christelijke Volkspartij, hebben besloten een organisatie in het leven te roepen, die „Volksweer stand" zal heten. „Volksweerstand" is voornemens op grote schaal pamfletten te verspreiden, waarin er bU de Vlamingen op aan wordt gedrongen uit het anti-Leopol- distische Wallonië afkomstige goederen te boycotten. De Vlamingen zeggen, dat het besluit van Koning Leo pold om „zichzelf weg te cüferen" in 's lands belang, een gevolg is van de „zwakheid" van de regering (de C.V.P.). Zij hebben een verklaring uitgegeven, waarin de Socia listische partij wordt beschreven als „de Belgische sabo- tage-partij". AANHOUDENDE NOORDKOREAANSE AANVALLEN VERWACHT. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger zullen de Noordkoreaanse troepen, ongeacht hun verlie zen, blijven aanvallen, zolang zij over troepen beschik ken om in de strijd te werpen. Indien men staat tegenover een vijand, die geen reke ning houdt met verliezen, kan worden verwacht, dat hij zal blijven aanvallen, zolang hij nog soldaten over heeft", verklaarde hij verder. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. PRINSES ELISABETH. AMERIKAANS SCHIP BESCHOTEN. Sinds Zaterdagmorgen» hangt in Paleis Soestdijk een paardehoofdstel aan de muur. Of beter er hangen er twee. Op een soort schildersezel hangende werden ze kort na H uur het Paleis binnengedragen door een delegatie van het garderegiment Prinses Irene met aan het hoofd majoor L. Th. F. J. S. van Embden, wnd. commandant van het garderegiment. verstoort Uw leven en belet I. U te werken! Het middel dat j direct en afdoend helpt, heetf rijving likpapan RWACHTIN'G ïWATER. v.m. n.m. Terneuzen Hansweert Walsoorden Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 19 et; minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onier nummer Ba- reau van dit Blad 15 cent meee. Inzending advertenties tot dee namiddags 2 uur. In een proclamatie, uitgegeven door de oprichters van „Volks weerstand", wordt verklaard, dat „indien de autoriteiten niet in staat zijn rust en orde in het land en eerbiediging van de wet te verzekeren, het volk zich moet organiseren, om zelf handelend te kunnen optreden". VERKLARING VAN DE C.V.P. Het arrondissementsbestuur van de C.V.P. te Brussel, aange vuld met voorzitters en secreta rissen van de plaatselijke afdelin gen, is onder voorzitterschap van Jean Michiels te Brussel bijeen gekomen. De besprekingen werden inge leid door Graaf Carton de Wiart en Albert Coppée, leden van de regering, die hebben uiteengezet onder welke omstandigheden de regering de verantwoordelijkheid voor 's Konings verklaring op zich had te nemen. Als conclusie van dit debat „brandmerkt de Brusselse C.V.P. de gedragingen van de Socialis tische partij en van de Liberale partij, die een aanslag hebben gepleegd op het democratisch be stel, op de vrijheid in België en op 's lands eenheid, toen zij deel namen aan een opstandige bewe ging, die de doeleinden van het communisme en van de Komin- form moest bevorderen. Zij verzoekt alle C.V.P.-ers hun vertrouwen te blijven schenken aan de idealen, die ten grondslag liggen aan het C.V.P.-program, evenals aan de verantwoordelijke en democratisch gekozen partij instanties. Zij brengt hulde aan al de ar beiders die ondanks bedreigingen en aanslagen op de arbeidsvrij- heid hebben doorgewerkt zonder zich vrees te laten aanjagen. Zij verwacht van de C.V.P.-par- lementsleden een volledige een heid van actie, die de volstrekte meerderheid van de partij en de handhaving van een homogene C.V.P.-regering waarborgén. Alleen een dergelijke houding kan bijdragen tot het herstel van de Belgische instellingen en kan de democratie beveiligen, die ge vaarlijk aan het wankelen is ge bracht door het revolutionnaire gekonkel van de linkse partijen". BELGISCHE REGERING ZAL AFTREDEN. Wanneer Prins Boudewijn tij dens de vergadering van de Ver- 1 enigde Kamers de eed zal afleg- 'gen en Koninklijke Prins zal zijn geworden, zal de heer Duvieusart het ontslag van zijn regering aan bieden. De „Soir" is van mening, dat het ontslag zal worden aanvaard. Het niet vertrekken van Paul van Zeeland naar Straatsburg wordt in verband gebracht met een eventuele wijziging van de regering, die niettemin een Ka tholieke regering zal blijven. DEMONSTRATIE TEGEN C.V.P.-LEIDER. Toen Katholieke leiders Zater dagmiddag bij de Patriazaal te Brussel aankwamen voor de voortzetting van de algemene raad van de C.V.P., werden zij door een twintigtal betogers ont haald op gejouw en werden er zelfs klappen uitgedeeld. De critiek richtte zich voora.1 tegen de ministers van Lands verdediging en van Wederop bouw. DEMONSTRATIES TE BRUSSEL. Toen Zondagmiddag een groep van ongeveer 200 Belgische Ko- niggezinden na een rustige be tuiging van aanhankelijkheid aan Leopold voor het paleis te Lae- I ken naar het centrum van Brus sel trok, ontmoetten zij een an- ti-Leopoldistische menigte. „Leopold op de troon" riepen de Leopoldisten, „Leopold aan de galf" riep de andere partij. Er ontstond een vuistgevecht dat een kwartier duurde, waarna de politie de beide partijen met ge bruikmaking van de gummistok uiteen joeg. Vier personen wer den gewond, drie gearresteerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot -avond. Warm weer. Warm en tamelijk zonnig weer met een kans op enkele ver spreide onweersbuien in de na middag. Aanvankelijk nog zwak ke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Later zwakke verander lijke wind. DINSDAG 8 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.16 9.51 10.31 10.41 n.m. 9.44 10.19 10.59 11.09 ZON- EN MAANSTANDEN. 9 5.13 20.17 18.24 10 5.15 20.15 0.46 19.11 11 5.16 20.13 1.51 19.45 Het Bureau van de Belgische Kamer heeft de tekst rondge deeld van het verslag van Hu- blet, uitgebracht namens de bij zondere commissie over het wetsontwerp waarbij de uitoe fening van de grondwettelijke macht van de Koning wordt op gedragen aan de vermoedelijke Troonopvolger. Volgens de geest en de tekst van de proclamatie van 1 Augustus, aldus het verslag, blijft de Koning de Koning tot de Troonsbestijging van de Kroonprins en zijn voornemen om zich politiek te onthouden heeft tengevolge, dat de on middellijke investituur van een bewaarder van de Koninklijke macht vereist is. „Art. 82 der Grondwet kent aan die investituut de rechts vorm toe van het Regentschap, waarin voorzien wordt door de Ver. Kamers. Het is dus niet in gevolge een rechstreekse dele gatie door de Koning, die be schouwd wordt als onverenig baar met de grondwettelijke re gelen, dat de Koninklijke macht zal worden uitgeoefend: Zij zal, zoals in de boodschap duidelijk wort verklaard, worden „toege kend" door de natie, die zich uit door middel van de Ver. Ka mers. Volgens de door de Grondwet bepaalde procedure komt het aan de Ver. Kamers toe de Regent te kiezen. In de tegenwoordige omstandigheden wenst de Koning, evenzeer als de natie, dat de Kroonprins met dit ambt wordt bekleed". Het wetsontwerp wordt ach tereenvolgens door beide Ka mers aangenomen, door de Ko ning bekrachtigd en de wet wordt in het Staatsblad bekend gemaakt. Op dit ogenblik treedt zij in werking in die zin, dat de Regering ter uitvoerng van de wet de Ver. Kamers bij eenroept. De Ver. Kamers doen bij decreet uitspraak over de toekenning van 's Konings grondwettelijke macht aan de Kroonprins. Daar de keuze van de Prins uit de wet voortvloeit, is er geen stemming over de persoon doch alleen over de tekst van het de creet. zodra het decreet aangeno men is legt de Koninklijke Prins de eed af. Eerst op dat ogenblik is hij met zijn functies bekleed. De commissie is eenparig van oordeel dat een parelllsme tot stand moet worden gebracht tussen de politieke macht van de Koninklijke Prins en de uit oefening van de burgerlijke rechten, die vereist zijn tot het vervullen van die macht. Zij verzoekt de Regering daartoe de nodige wetsbepalingen voor te bereiden. GAAT PRINS BOUDEWIJN ZICH VERLOVEN? Het Katholieke Belgische blad „Het Belang van Limburg" meldt in zijn Zondagseditie, dat de verloving van Prins Boude wijn met de Belgische Prinses Elizabeth de Mérode aanstaande is. Het blad verneemt, dat de ver loving op verzoek van de Kroon prins zal worden bespoedigd, zo dat het huwelijk nog vóór 7 Sep tember 1951, wanneer Prins Bou dewijn de troon zal bestijgen, kan worden voltrokken. De toekomstige Koningin, zo besluit het blad, behoort tot een prinselijke familie van België, die sedert 1830 innig met de ge schiedenis van het land verbon den is. Van Buckingham Palace wordt vernomen, dat Prinses Elisabeth de geboorte van haar tweede kind, dat de derde plaats in de opvolging voor de Britse troon zal bezetten, over een week ver wacht. Men verklaart ten paleize dat het kind, zo het een meisje is, Anne zal genoemd worden. Twee onbekende motorjonken hebben Zondagochtend het Ame rikaanse vrachtschip „Steel Ro ver", acht km buiten de wateren van Hongkong, beschoten. Het schip, dat op weg was van Hong kong naar Saigon met een la ding wapens, keerde naar Hong kong terug. Volgens de eerste be richten is de aangerichte schade gering. Er zijn geen slachtoffers. De aanvallers zouden minstens vijf granaten hebben afgevuurd, van de „Isthmian Steamship Co" De „Steel Rover" is eigendom te New York. Het meet 8.090 ton. De agenten van de „Steel Ro ver" verklaarden later, dat het schip 5 km buiten de havenin gang werd aangevallen, binnen de terriotoriale wateren van de Britse kroonkolonie. De jonken verspreidden zich na de aanval snel in verschillende richtingen. In dit verband herinnerde hij aan de operaties van de Sowjet- rus^ische legers in de tweede we reldoorlog, die toen millioenen doden verloren, doch zonder daarop acht te slaan de strijd voortzetten. Zoals gemeld, zijn de Noord- koreanen erin geslaagd de rivier de Naktong over te steken, de laatste natuurlijke hindernis tus sen hun troepen en de steden Taegoe en Poesan. Gemeld wordt, dat de Noord- koreanen het grootste gedeelte van zeven divisies, gesteund door jagers, samentrekken voor het op verschillende plaatsen aanval len van de pas aangelegde stel lingen der geallieerde troepen. Minstens drie dezer divisies zijn bestemd voor het uitvoeren van een frontale aanval op Taegoe. Ten minste vier Noordkoreaan-, se divisies en een gedeelte van een vijfde, die kunnen beschik ken over krachtige steun door gevechtswagens, zijn tussen Kotsjang en de Zuidkoreaanse haven Tsjindjoe samengetrokken voor een aanval in de richting van Poesan. In de zuidelijke Naktong-sector hebben de Amerikaanse troepen in de afgelopen 24 uur twee ver woede Noordkoreaanse aanval len afgeslagen. De mogelijkheid bestaat, dat zij ook hier over de rivier zullen moeten terug trek ken. Het communique van 't acht ste Amerikaanse leger op Korea deelt mede, dat de Noordelijken volgens onbevestigde berichten vandaag een offensief zouden kunnen beginnen ten Oosten van Tsjindjoe. Er waren echter nog geen be richten ontvangen om dit te be vestigen. De 24ste divisie meldde, dat de vijand in de richting van de ri vier de Naktong optrok. In de zuidelijke sector waren echter nog geen grote consentraties waar genomen. Dekkingstroepen ten Oosten van Sangdjoe, ten Zuid-Oosten van Hamtsjang en ten Zuiden van Jetsjon en te Andong moes ten wijken voor Noordel. druk. In het gebied van Jongdok aan de Oostkust consolideerde de der de Zuid-Koreaanse divisie haar stellingen en hergroepeerde zij haar strijdkrachten voor een her vatting van het 'offensief Een woordvoerder van het achtste leger verklaarde, dat in de afgelopen 24 uur een aanval van betekenis aan geen van beide kanten was ondernomen. Australische Mustangs waren Vrijdag zeer actief. Zij bombar deerden en beschoten doelen ten Zuiden en Zuid-Oosten van Koemtsjong aan het centrale front, lieten enkele dorpen bran dend achter en beschadigden twee bruggen. Amerikaanse vliegkampschepen vernielden twee bruggen en brachten acht luchtdoelkanonnen tot zwijgen in de sector Tsjindjoe. Vier plaatsen aan de Zuid-Wes telijke sector, waar Noordelijke troepen zich hadden verzameld, werden in brand geschoten of ge bombardeerd. Noord-Koreaanse vliegtuigen verschenen Zaterdag in de Zuide lijke kustsector. Een Noordelijk toestel beMïhoot Masan, 50 km ten Westen van Poesan, bij het aanbreken van de dag. Er werd geen schade aangericht en er waren ook geen slachtoffers, zo meldt een correspondent van Reuter. 1000 MAN CANADEZEN NAAR KOREA. Volgens welingelichte kringen zal Oanada 1000 manschappen naar Korea zenden. De Cana dese Regering heeft reeds drie torpedoboot jagers ter beschik king van de V. N. gesteld. Bo vendien neemt een escadrille van de Canadese luchtmacht deel aan de luchtbrug New York Tokio. SCHIP VAN 10.000 TON TOT ZINKEN GEBRACHT. Amerikaanse „Invader"-bom- menwerpers hebben een niet- geïdentificeerd schip van 10.000 ton in de haven Intsjon, de ha ven van Seoel, aangevallen en tot zinken gebracht, zo heeft een woordvoerder medegedeeld. I De gezamenlijke luchtmacht der V. N. ondernam 452 lucht aanvallen. Volgens verklaringen van de piloten werden 7 tanks vernie tigd en 7 beschadigd, 34 vracht auto's vernietigd en 29 bescha digd, 7 locomotieven vernield en 5 beschadigd, 9 wagons vernie tigd en 25 beschadigd en ten slotte 6 stukken geschut en 2 spoorwegbruggen vernield. DE AANWERVING IN N-- ZEELAND. De aanwerving van vrijwilli gers voor de vorming van een Nieuw-Zeelands corps voor Ko rea is Zaterdag geëindigd. On geveer 6000 man hebben zich in 9 dagen tijds laten inschrijven. Dit aantal overtreft aanzienlijk de behoefite. NOORDKOREANEN OVER DE NAKTONG. Uit het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger in Korea wordt gemeld, dat de Noordkoreanen Zaterdagnamid dag ten Noord-Westen van Tae goe over de rivier de Naktong zijn getrokken. Het was het cadeau, dat dit legeronderdeel de jarige Prinses Irene aanbood. De Zaterdag 11 jaar geworden Prinses en haar oudste zusje vlogen op het origi- nele cadeau af en bekeken het aan alle kanten. Ook de Konin gin kwam er onmiddellijk bij staan. „Het zijn twee paarde- hoofdstellen", zei de Koningin. „Daar profiteer jij maar van Trix". „Natuurlijk", was het ant woord. „Irene kan toch niet met twee paardehoofdstellen tegelijk rijden". Dat was een ontegenzeg gelijk steekhoudend argument en het instemmend knikje van Prin ses Irene wees er duidelijk op, dat de helft van het cadeau zij het dan geen eigendom van Prinses Beatrix zal worden, dan toch ze- ker in blijvende bruikleen aan haar zal worden afgestaan. De paardehoofdstellen wfcren j niet de eerste cadeaux, die Za- i terdag op Soestdijk werden bin nengedragen. Het eerste aanbie- dingsrecht viel ditmaal ten deel aan de luchtstrijdkrachten, die namens alle strijdkrachten de ge bruikelijke cassette met tafelzil ver aanbood. Het was een war me dag en daarom had de Ko ningin besloten, dat de aanbie ding cjer g»6chenken in de in de zon badende tuin achter het Pa leis zou gebeuren. Daar werd de prachtige cassette dan ook neer gezet. Prinses Irene boog zó diep voorover, dat haar neus bijna in de cassette verdween. Prinses Beatrix was de eerste, die. commentaar leverde op het practische en waardevolle ge schenk: „Zoiets zal je toch ca deau krijgen", riep ze uit. Prin ses Irene glunderde over haar hele gezicht: zij kreeg het. De mannen van de luchtstrijd krachten kregen handen te schud den. „Het is altijd weer een prachtig gezicht", zei de Konin gin. Kapitein vlieger W. de Vries van de vliegbasis Twenhte, ad judant-onderofficier vlieger waarnemer W. J. Holswilder van de „Transva" op Valkenburg, sergeant J. Reneynse van de vliegbasis Woensdrecht, korpo raal P. van Heerbeek van de vliegbasis Leeuwarden en de dienstplichtig soldaat A. C. Munck van de vliegbasis Gilze Rijen boden de cassette aan. Maar zij zouden geen waardige zonen van de luchtstrijdkrachten zijn geweest, wanneer zij niet de enorme taart bij zich hadden ge had, waarop een reusachtige Gloster Meteoor van marsepein zweefde. Twee en dertig pond woog deze reus van een taart, die liefst 90 bij 60 cm meet. Elf kaarsjes omkransten het gevaarte, waar op links de vliegersvink en daar boven het algemeen vliegerswa pen in marsepein waren afge beeld. Na de militairen kwamen de padvindsters. Het was een groep van de Nederlandse gidsenbewe- ging uit Heemstede, die thans in Soest kampeert. Prinses Irene stak haar rechter hand uit ora de meisjes te begroeten. „Ik zou maar een linkerhand geven", zei de Koningin. Dat had Prinses Irene kennelijk in de verjaar dagsstemming vergeten. Prinses Marijke schudde ook handen. Rechter. „Die weet van linker handen nog niets af", merkte de Koningin op, die zelf prompt alle meisjes de linkerhand schudde. Het was een soort kabouter- huisje met electrisch licht erin, dat de padvindsters aanboden. Tonny Spierings, een 14-jarige padvindster uit Heemstede had het gemaakt en ze overhandigde het met de trots van een volleer de huizenbouwkundige. De Koningin en de Prins spra ken enige tijd met de meisjes, waarbij de Vorstin en passant vertelde, dat Prinses Margriet in de komende winter kabouter zal worden. Nauwelijks had zij deze woor den gesproken of enige Wild- West aandoende kreten weer zie vervolg pag. 3 Ie kolom. i,. 5 regels 60 cent;. ct.; minimum per nummer of Adrea meer. s namiddags 2 rase. Ie van het Turose an landsverdedi- mededeelde, wordt bekend gemaakt, rkse generaal zal gevoegW aan het van het achtste leger in Korea. PIJNS REGIMENT KOREA. Quirino van 3e heeft Donderdag egiment, groot rijf aten en officieren ïg gesteld van ge- Arthur voor de ea. ïEMING VAN VRIJWILLIGERS 1 KOREA, idse regering over- aansluiting aan «F n Hr. Ms. „Evert 4 Juli j.l. naar ét iteren werd gediri- ■n compagnie mari 1 compagnie leger ter beschikking Naties te stellen men aan de bestri} •d-Koreaanse agres- ing zou gesehïede» vrijwilligheid. icht, dat het op •ij ving is gekomen alige soldaten van en Indonesische centrum van de indt zich te Balik- er van Defensie eeft de Unci op de ld. Deze heeft al tare leden op Bor- neeste spoed naar gezonden.. Voorn ister bij de Neder- Commissaris ge- ildus het A.FP. It nog uit Djakarta ilikpapan ruim dui- ese soldaten beyin- len geweigerd hun geven, of toe te vervoer naar Dja- ïar te worden gede- van het Indonesl ie van landsverde- Vrijdagavond ver- !ze mannen, die tq- us van militairen ce landmacht bezit- n dat zij naar Am- trden gebracht. De autoriteiten weige- gehoor te geven, strijdt tegen de te troepen republiek ikken. Van Neder- i vergeefs gepoogd militairen over te Djakarta te laten rordt nog gemeld, vaarnemers van de Verenigde Naties i van Bandjermasin an zijn vertrokken. kwestie „Kortenaer" ische regering zal ;en van de „Korte- Indonesische wate- us wordt uit offt- ijakarta vernomen. rder noemde na de in het kabinet van 'ederlandse weige- ichip op zijn basis terug te trekken bevredigend". door het K.N.MJ Idig van Zaterdag- 'ond. warm. i licht, later hall >lkt en overwegend Iwakke tot matige e wind. Iets hogere dan gisteren. 13 AUGUSTUS. v.m. 1.31 2.06 2.46 2.56 n.m. 1.48 2.23 3.03 3.13 14 AUGUSTUS. Gedurende het gehele incident gaf Prins Boudewijn geen enkel blijk van nervositeit. Kalm wachtte hij het einde af om daar na met heldere stem in langzaam doch zuiver Nederlands en in het Frans de eed op de grondwet af te leggen: „Ik zweer de grond wet en de wetten van het Belgi sche volk na te leven, 's lands onafhankelijkheid te handhaven ning i_,eupoiu ui uuui ue xyrm- sers was weggevoerd, vertrok ken de Prinsen met de Prinses van Réthy, die in 1942 met de Koning in het*huwelijk was 'ge treden en hem intussen een zoon had geschonken, Prins Alexan der. Gedurende tien maanden ver bleef het Koninklijke Gezin te Hirschstein aan de Elbe. nele instellingen moei ïncarne- len, die sedert 120 jaar de onaf hankelijkheid en de welvaart van hte vaderland hebben verzekerd. God besoherme België". DE KONING BLIJFT IN BELGIE. Koning Leopold zal, na zijn overdracht van de koninklijke waardigheid aan zijn negentien- van de oud-militairen van het K.N.I.L. te Makassar. Dank zij het tactisch optreden, aldus deze woordvoerder, van kolonel Kawi- larang is het niet eerder tot een uitbarsting gekomen na de ge beurtenissen te Makassar van enige maanden geleden. De woordvoerder noemde eni ge voorbeelden van moeilijkhe- De woordvoerder merkt voorts op, dat door het indisciplinaire optreden wan onder Nederlandse verantwoordelijkheid staande troepen, zoals b.v. te Bandoeng, Makassar en Ambon, dikwijls „vreemde belangen" (buiten landse investeringen) worden geschaad. Hij zegt dat de ge beurtenissen te Makassar be- Naar verluidt zou de ^Zuider kruis" reeds naar Makassar op- stomen, doch dit laatste be richt kon niet bevestigd wor den. Wat er eventueel met de „Kortenaer" zal gebeuren is nog niet te zeggen, doch aan genomen mag worden, dat de Kortenaer zal blijven, tot de evacuatie voltooid is. 2.12 2.26 2.47 3.01 3.27 3.41 3.37 3.51 ZON- EN MAANSTANDEN. 12 5.18 20.11 3.08 20.09 13 5.20 20.09 4.30 20.27 14 5.21 20.07 5.55 20.41 15 5.23 20.05 7.19 20.52 16 5.24 20.03 8.42 21.03

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1