n aan hemel m e C. V. P. Binnen tien dagen overwinning van „Volksleger", aldus Radio-Pjongjang Amerikanen witlen tijd winnen Na de opklaring in België Versterking der Nederlandse Strijdkrachten VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No 1491. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. De Amerikaanse luchtmacht heeft met goed gevolg 400 ton bommen op Noordkoreaanse chemicaliën - en ammu nitiefabrieken geworpen. De chemische afdeling van de springstoffenfabriek bij Konan werd totaal vernield. Zwa re bombardementen op fabrieken vinden reeds vijf dagen achtereen plaats. Britse kruisers, die patrouilleren langs de West - en Zuid - kust, hebben de belangrijke haven van Mokpo „af gesloten", aldus een militaire woordvoerder. Woensdag werd de haven van zee uit beschoten, waarbij een olie raffinaderij, haveninstallaties, pakhuizen en andere doe len werden beschadigd. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. v.m. 6.29 7.04 7.44 7.54 n.m. 6.43 7.18 7.58 8.08 De stemming in de C. V. P. In een bijeenkomst van de Senaatsfractie van de Katho lieke partij heeft Eerste-Minister Duvieusart verklaard, dat het voor de Regering nutteloos zou zijn geweest het been stijf te houden, daar de Koning het plan koesterde binnen zes weken zijn macht over te dragen. Daarom had de Regering zich afgevraagd, of het nodig was bloed te vergieten. De revolutie had volgens Duvieusart slechts ten koste van ontelbare slachtoffers bedwongen kunnen worden. Er hebben zich volgens mededelingen in de Katholieke pers heftige tonelen afgespeeld tussen de leden der Regering en afgevaardigden. Senator Nothomb heeft de Regering verweten, dat zij zou hebben toegegeven onder de druk van het straatgeweld. N De Senatoren De Boodt en De Smet gaven uiting aan de diepe verontwaardiging der Vlaamse bevolking. Het ver trouwen der Vlamingen was diep geschokt en de demo cratie had een slag gekregen, die zij niet licht te boven zou komen. WETSONTWERP MACHTS OVERDRACHT. H. K. H. Prinses Irene, die morgen, 5 Augustus, haar elfde verjaardag viert i over de interne Katholieke dag- ag stellen, of de ndaard" te Bnisr ïcratische instel partij tot „dema- lat alle gewichti- luistere clubjes" dat spoedig bij- e leiders der par- i einde te maken ter de schermen Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent./ Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onier nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dea namiddags 2 uur. Noordkoreaanse voorhoeden zijn gemeld op 13 km afstand van Masan, op de weg naar Poesan, en 20 km van de tegenwoordige hoofdstad Taegoe. Volgens een Amerikaanse hoofdofficier heb ben de 13 Noordkoreaanse divi sies geen versterkingen meer en is de steun van de tanks bijna uitgevallen tengevolge van de toenemende verliezen, en de ver sterkingen der verenigde strijd krachten. De Amerikanen winnen thans de strijd om „tijd voor ruimte te ruilen", dank zij de zware versterkingen welke wor den aangevoerd. Indien de Ame rikanen tot het offensief over gaan, aldus genoemde woord voerder, zullen de Noordkorea- nen het verlies aan geoefende manschappen meer en meer voe len. Zij zullen grote moeite heb ben met hun inderhaast ge oefende recruten. EEN „VOORSPELLING". In een uitzending van het Noordkoreaanse radiostation Pjongjang is o.m. gezegd: „Het Volksleger zal binnen tien dagen de overwinning behalen". Hieraan werd toegevoegd dat guerillastrijders actief zijn in de buurt van Poesan en Taegoe. In het Donderdag door de lei ding van het achtste Amerikaan se leger uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat de Noordkoreaanse infanterie onder dekking van een hevig vuur der artillerie en van mortieren krach tige aanvallen uitvoert op de Amerikaanse strijdkrachten ten oosten van Tsjindjoe. In dit ge bied en in de omgeving van de haven Jongdok wordt thans he vig gevochten. Nader wordt gemeld, dat de aanvallende Noordkoreanen on der hevig vuur van het Ameri kaanse geschut kwamen te lig gen, waardoor zij, na grote ver liezen te hebben geleden, moesten terugtrekken. De Noordkoreanen pogen nu vrij ver ten zuiden van de hoofdweg naar Poesan een omtrekkende beweging uit te voeren. Dit gebeurt echter nog r.iet op grote schaal, zodat er geen bezorgdheid heerst voor de Amerikaanse stellingen in dit gebied. De geallieerde strijdkrachten die de weg naar Masan verdedi gen, houden krachtig stand. NEHROE OVER KOREA. „Wij veroordelén de aanval van de Noordkoreanen. Wij willen de oorlog in Korea localiseren en be ëindigen en voorkomen, dat hij medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avond. Koel weer. Tijdelijke opklaringen. Overi gens meest zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk plaatselijk nog enkele buien. Matige, af en toe vrij krachtige Noordwestelij ke wind. Aanhoudend koel weer. ZATERDAG 5 AUGUSTUS. zich tot een wereldconflict zal uitbreiden en wij verlangen, dat dit probleem door de Koreanen zelf zal worden geregeld", zo heeft Pandit Nehroe, de Indiase eerste-minister, in het parlement verklaard. Met de Chinese Volksregering had rekening moeten worden ge houden. Als die tijdig tot de V- N. was toegelaten, ware veel voor komen. „Aziatische kwesties kun nen wij beter beoordelen dan sommige Westerse landen, die zonder fijngevoeligheid te werk gaan en daardoor falen", aldus Nehroe. „Uit gewoonte bepalen vooraanstaande staatslieden van de Westerse wereld het lot der Aziatische landen, zonder reke ning te houden met de landen in Azie, die er het dichtst bij be trokken zijn". /WAKE LUCHTAANVALLEN. De Noordkoreaanse bevoorra dingscentra worden thans bedol ven onder honderden tonnen springstoffen, die de geallieerde vliegtuigen uitwerpen. Britse en Amerikaanse oorlogsschepen voe ren eveneens vernietigende be schietingen uit. Niettemin gaven enkele Amerikaanse officieren als hun mening te kennen, dat de Noordkoreanen er mogelijk in zullen slagen Poesan tot op een afstand van een kleine twin tig kilometer te naderen, voordat een Amerikaans tegenoffensief kan worden ingezet. In de jongste frontberichten wordt gemeld, dat enkele Noord koreaanse eenheden ten oosten van Tsjindjoe door de Ameri kaanse stellingen zijn gebroken en een commandopost en artille rie-stellingen aanvielen. Geallieerde vliegers meldden, dat de vijand activiteit ontwik kelt in 't gebied rondom Koemts- jon. dat Woensdag door de Ame rikaanse troepen is ontruimd. Vliegtuigen beschoten de Noord koreaanse troepen hier met ra ketprojectielen. Er werden tref fers op gevechtswagens en op andere voertuigen geboekt. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. ZON- MAAN- Aug. Opk. Ond. Opk. Ond. 5 5.07 20.24 22.39 13.46 6 5.08 20.22 22.56 15.00 7 5.10 20.20 23.21 16.14 Volgens mededelingen in de vergadering van de Kamerfrac tie van de Katholieke partij hebben de Ministers De Vlees- chauwer en Van Zeeland zich verzet tegen de formulering van de machtsoverdracht. Du vieusart zeide: „Wij hebben moeten buigen voor de opstand. Indien wij langer weerstand hadden geboden, bestond het gevaar voor verlies der monar chie en was de sociale ^vrede bedreigd. Ik hoop een bur geroorlog te hebben vermeden en de samenzwering tegen de staat 'te hebben verdeeld". Hij noemde de geruchten over het aftreden der Regering en haar vervanging door een coa litieregering in strijd met de waarheid. Minister De Vleeschauwer heeft verklaard, dialfc het geen zin had over de verantwoorde lijkheid voor het gebeurde na te diiscussiëren. Hij zeide, dat hij in staat geweest zou zijn met behulp van de Rijkswacht de orde te handhaven. In het verdere verloop der uit eenzetting gaf hij evenwel toe, dat hij al zijn beschikbare po litiemannen nodig had in Brus sel, Luik en Henegouwen en dat hij niet bij iedere fabriek Rijks wachters kon plaatsen. Vele Vlaamse afgevaardigden hebben hun bittere teleurstelling uitgesproken en de heer Peeters zeide, dat in de Kempen leden der partij hun lidmaatschaps kaarten terugsturen met het op schrift „Verraders". Peeters zei dat het Kempische volk bereid stond de Regering te hulp te komen. Volgens Lefèvre is de eenheid I i van het land reeds gebroken en de Regering begrijpt niet, hoe ver de problemen zich reeds ontwikkeld hebben. Koningsgezinde groepen in Vlaanderen hebben de Katholie ke Kamerleden verzocht niet voor de wet op de machtsover dracht te stemmen. Zij hebben in een motie uitgesproken, dat zij zullen weigeren waarde te hech ten aan een onder dwang afge legde Koninklijke verklaring en dat zij er de voorkeur aan geven „alleen en in vrede te leven en zich van Brussel en Wallonië af te scheiden". Het Belgische Kabinet heeft gisteren de tekst van het wets ontwerp betreffende de machts overdracht goedgekeurd. Het ontwerp gaat nu naar de Ka mer. WERK HERVAT IN HET LUIKSE. In het Luikse was Donderdag de werkhervatting algemeen. Trams en treinen rijden weer. Met de gasvoorziening werd in de loop van de dag een begin gemaakt. Ook in de streek van Charleroi en de Sambre is het werk hervat. Katholieke betogers, die zich verbolgen toonden over de oplos sing van de Koningskwestie, heb ben Donderdagmiddag tomaten en eieren gebruikt als argumen ten tegen de leidende Katholieke politici, die zij voor de gang van zaken verantwoordelijk stelden. Het incident gebeurde in de corridors van het geoouw „Pa- tria", waar de Naiionale Raad van de C.V.P. onder voorzitter schap van Van der Straten Waillet was bijeengekomen om zich over de toestand te bera den Even na 12 uur vlogen de deu ren van de zaal open en leden van de Raad renden woedend naar buiten. Zij werden in de corridors opgewacht door een groep betogers en er vielen har de klappen. Temidden van het kabaal hoorde men uitroepen als „verkocht". Het regende eieren en toma ten, die uiteen spaiten op de gezichten van de leiders der partij. Nadat de betogers waren terug gedreven, riepen ue leiders der vergadering politiehulp in. De ze heeft' de manifestanten uit het gebouw gezet. Trappen en gangen van het gebouw werden tijdens het verdere verloop der vergadering bewaakt. Toen een uur later de leden van de Raad het gebouw ver lieten, werden zij buiten opge wacht door een groep betogers. Dp het moment dat de Minister van Justitie, Oarton de Wiart, in zijn auto wilde stappen, plof te een ei in zijn hals uiteen. De politie heeft een jonge dame, die met het ei had gegooid aangehouden, evenals een twee de meisje, dat tomaJten bij zich droeg, die kennelijk niet be stemd waren voor de consump tie. De betoging tegen de Katho lieke leiders stond onder leiding van de flamingant Van Dieren, die tijdens de oorlog secretaris generaal van één der Departe menten is geweest. i De Koning heeft Baron Van der Straten Waillet, voorzitter van de C.V.P., op het paleis te Laeken ontboden. De Vorst toon de zich bezorgd over de ernst van de gebeurtenissen. Hij meent, dat alle Belgen, die de mening zijn toegedaan, dat de monarchie onafscheidelijk ver- bonden is met de eenheid van het land, tot plicht hebben zich rond zijn zoon te scharen; dat derhalve de goedkeuring van de wet be treffende de overdracht van de Koninklijke bevoegdheden aan de Kroonprins de enige maatregel is, die de orde kan herstellen en dat tenslotte iedereen zich dient te onthouden van manifestaties, die de beroering en de verdeeld heid in het land slechts kunnen vergroten. In verband met deze medede ling van Baron Van der Stra ten Waillet wordt medegedeeld, dat op vele plaatsen in Vlaan deren een actie is ingezet, die er op gericht is een Vlaams verzet te kweken tegen de op lossing van de Koningskwestie, zoals die in het accoo'.i is neer gelegd. Zo is in een Woensdagavond te Mechelen gehouden bijeen komst, van de Belgische Natio nale Beweging besloten een verzoek te richten tot de Katho lieke Kamerleden om tegen de wet op de overdracht der Ko ninklijke bevoegdheden te stem men. Zie verder Pag. 2, 4e kolom. De Regeringsvoorlichtings dienst deelt mede: De Nederlandse Regering is van oordeel, dat Nederland zich met de andere landen van het Noord-Atlantisehe verdrag gro ter inspanning zal moeten ge troosten, nu de ontwikkeling van de internationale toestand een snellere opbouw van liet defen- (siesysteem der vrije wereld nood zakelijk maakt. Met het oog hierop worden de militaire plan nen, zoals deze zijn uiteengezet in de nota in zake liet defensiebe leid aan de Tweede Kamer, aan een herziening onderworpen. Hierbij stelt de Regering zich allereerst ten doel uit de reeds in de afgelopen jaren voldoende geoefende militairen de man kracht beschikbaar te krijgen, waaruit drie divisies kunnen wor den gevormd. Het ligt niet in het voornemen deze thans in actieve dienst op te roepen, maar wel zodanige maatregelen te treffen, dat zij zo nodig op korte termijn kunnen worden gemobiliseerd. Voor het paraat zfjn is aanvul ling van de bewapening noodza kelijk. Hiervoor zal een oplossing worden gevonden door de samen werking der landen van het At lantische Verdrag. Maatregelen zijn in voorberei ding om ook in Nederland de productie voor verdedigingsdoel einden op te voeren. De Amerikaanse strijdkrachten De „Washinton Post" heeft vernomen, dat het Amerikaanse leger dit jaar uitgebreid zal worden tot een sterkte van 1.000.000 manschappen en offi cieren door de uitbreiding van de actieve strijdkrachten van 10 iOt 14 divisies, het oproepen van de „National Guard" en het aanvullen van andere eenheden. Ook het corps mariniers zon deze zomer nog een grotere sterkte bereiken dan de eerder aangekondigde van 138.000. Naar schatting zou de sterkte tegen de volgende zomer op 170.000 man en officieren zijn gebracht. In totaal zouden tegen de vol gende zomer 2.300.000 man on der de wapens zijn. s: 5 regels 60 cent; 0 ct.; minimum per nummer of Adres meer. 's namiddags 2 uur, ske Kamerfractie zal tend met de Senaats aderen om een ge lijk standpunt vast NIQUE VAN Dl NISTISCHE PAK iu van de Belgiscnv sche partij heeft im aiqué over de jong- missen zijn afkeu- ►roken over „de z.g e ten doel heeft de vereiding, opgelegd ïerikaanse imperia- irhaasten". chter de gedeelteljj- in, die dank zij de eid van de massa" en, niet verkleinen, iu roept alle partjj- n instemming te ver at een actieve een- Ie Republikeinen tot rengen tot afsehaï- 3 monarchie en xn- ui een federatie* HGING VAN PRINS IJN. nentskringen wordt lat de eedsaflegging ïoudewijn misschien de week zal kunnen bben vermoe de4ji r zou Dinsdag en da /oensdag over het p stemmen. Volgens ingen zou het Pat- 18 Augustus verga- enkele dringende af te handelen, werkzaamheden voor e weken zouden staakt, mogelijk tot helft van September stöber. LING IN ANTWKB. htend is in het Hïp- aleis te Antwerper van havenarbeider* waarop het woord :rd door Major, Se- volksvertegenwoordi- ien Berg en G. de prekers zetten de ar- het werk te hervat hun eisen besproken len door de paritaire waarbij zal worden Ten op de bijeenroe- le nationale arbeids- anse straaljagers' 3 Formosa ader van de Ameri- lpverlening aan de itionalistische Rege- .isteren de eerste zes s op Formosa aan- Zij zijn verzonden •aal McArthurs com- >r het Verre Oosten, ikaans officier heeft dat de toestellen den bediend door 23 >neel, die Donderdag ia zijn aangekomen. jrmaerderhoid er verminderd d Blackburn, Parie oor de Labour-party, lid van die partij be- ardoor de Regerings- id in het Lagerhuis erminderd. rn zei, dat zi. Chur- tier van een coaliüe- noest worden. Hij zal r de Conservatieven maar „het enige on- ke lid van het Leger den. nansrweeri Walsoorden MAANDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden oiao o. ii 8.38 8.54 7 AUGUSTUS. v.m. n.m. 8.07 8.28 8.42 9.03 9.22 9.43 9.32 9.53 één millioen mannen door de mi litaire dienstplicht geoefend. Bovendien zijn er meer dan vier millioen oudere mannen, die hun militaire opleiding in de vorige oorlog hebben ontvangen. De regering acht het daarom nood zakelijk zich te concentreren op wapeningsprogram. Hij had het memorandum reeds met minister Acheson besproken. Ook Senator Tydings, de voor zitter van de SenaatscommissU voor de strijdkrachten, noemde het Britse bewapeningsprogram „een bemoedigende gebeurtenis' voerden tegenaanvallen uit en •iepen de vijand een halt toe. Het aantal Noordkoreaanse ge sneuvelden wordt, alleen aan het •ont van Tsjindjoe, op 600 ge- •hat. De Noo delijken leden dit verlies in een gevecht tegen een Herscholing van troep en kader zal verder vereist zijn. Het K.N I L.-Jtader zal hierbij goede dien sten kunnen bewijzen. Aangezien de geoefendheid van de troepen, die in Indonesië heb ben gediend, niet zodanig is, dat hulp van Amerika verwacht. In militaire kringen wordt verder de verwachting uitgesproken, dat Amerika meer materiële hulp zal verlenen, nu Nederland heeft aangetoond, dat het ernst maakt met zijn defensieplannen. ZON- EN MAANSTANDEN ZON- Aug. Opk. Ond. 6 5.08 20.22 7 5.10 20.20 8 5.11 20.19 MAAN- Opk. Ond. 22.56 15.00 23.21 16.14 23.56 17.24

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1