België komt tot rust Reusachtige Amerik. wapenproductie Bezorgdheid in Amerikaanse legerkringen i aan hemel H.M. de Koningin te Ommen s C. V. P. De koude oorlog is geëindigd De toestand in Korea i SPAAK PLEIT VOOR EEN DRACHT. OPENING NATIONALE PADVINDERSKAMP HOOGWATER. AUSTRALISCHE TROEPEN NAAR KOREA. Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No 1490. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 1® ct; minimum per advertentie 1.5t- Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding on fier nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. r» België heeft het werk Woensdag hervat en na de op windende dagen van wat men hier de „vóórrevolutie heeft genoemd, herneemt het leven zijn gewone gang. In Brussel ziet men de trams weer rijden en de hervatting van het werk is er zonder enige incidenten verlopen. Het spoorverkeer had zich reeds Dinsdagavond in grote mate hersteld. Na de stations Schaarbeek en Luxemburg waren in de loop van de avond ook de Noord en Zuid geleidelijk weer aan het werk gegaan. Woensdag konden de Brusse laars weer in alle richtingen reizen. Ook in de fabrieken en bij de gemeentelijke diensten, die in 7 van de Brusselse ge meenten 3 dagen stil hadden gestaan, is het werk hervat. Uit de eerste belichten uit Wallonië blijkt, dat zich daar grote moeilijkheden voordoen cn dat de stakers in grote meer derheid het parool van de lei ders hebben opgevolgd om zich naar hun werk te begeven. Hier en daar wordt communistische actie gemeld, die er op gericht is de stakingen te laten voort duren, doch een omvang van enige betekenis heeft deze be weging niet gekregen. Reeds Dinsdagavond werd uit het cen trum van de Borinage, uit Charleroi en uit Luik, de ge bieden waar de staking het felst is doorgezet, bericht dat de be drijvigheid begon op te leven en dat het normale leven sich begon te herstellen. BOMMEN ONTPLOFT TE ANTWERPEN. Dinsdagavond is voor het bu- ïeau van de Socialistische partij te Antwerpen een bom ontploft. Er werd slechts weinig schade aangericht. Te Luik is de sta king voortgezet als rouwbetoon voor de 3 stakers, die bij een botsing met de politie om het leven kwamen. In het Koningsgezinde Turn hout is de verslagenheid na het nieuws van de machtsover dracht groot. Aan verschillende openbare gebouwen hangt de vlag halfstok. Nader wordt gemeld, dat in Antwerpen nog 4 .bommen zijn ontploft. Een werd door een raam in het huis van Frans van Cauwelaert, de Katholieke "oorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, gegooid. De andere ontploften buiten de kantoren van het Socialistische blad „Volksgazet", in het huis van de hoofdredacteur van dit blad en in het huis van een So cialistisch Kamerlid. In alle gevallen was de aangerichte schade onbetekenend. BELGISCHE KAMERLEDEN VRIJGELATEN. De Kamerleden Lallemand en Herssens, die Dinsdag te Brus sel werden gearrsteerd, toen zij een Leopoldistische bijeenkomst toespraken, zijn gisteren in vrij heid gesteld. WETSONTWERP TOT OVERDRACHT KONINK LIJKE BEVOEGDDHEDEN. De Belgische Ministerraad heeft besloten het wetsontwerp inzake de toekenning der Koninklijke bevoegdheden aan Kroonprins van Boudewijn Vrijdag aan de Ka mers aan te bieden. Het ontwerp zou dan Dinsdag in Kamer en Senaat behandeld kunnen worden. Daarna zal Kouing Leopold de wet tekenen, waarbij zijn 19-jarige zoon de bevoegdheden van het Koning schap zal verkrijgen. Verwacht wordt, dat er in beiae Kamers door een deel der Katholieke partij bij de behan deling van het ontwerp harde noten zullen worden gekraakt. Kaïlxolieke bladen, die deze vleugel zijn toegedaan, hebben de bereikte oplossing een „triomf van het gepeupel over de Democratie" genoemd. COMMENTAAR VAN HET BELGISCHE CHRISTELIJ KE VAKVERBOND. Het Belgische Christelijk Vak verbond verklaart in een com muniqué, dat „de Socialistische Vakbond de Democratische tra dities met voeten heeft getre den". Het bestuur zegt: „Deze aan slag op onze democratische tra dities was zo brutaal en woest, dat hij alle vredelievende bur gers en verenigingen bij verras ing heeft overrompeld. Gedurende enkele dagen heb ben wij een Socialistische dic tatuur in een democratische de Belgische Socialistische partij, heeft Woensdag in een artikel in het partijorgalan „Le Feuple" verklaard dat zijn par tij zich loyaal achter Prins Bou- aewijn zal scharen, als de Prins toont, dat hij zich strikt grond wettelijk zal gedragen. Ofschoon Spaak tevreden was, weigerde hij het woord „over winning" te gebruiken, omdat „het nu onze beurt is om onze edelmoedigheid te tonen". „Wij moeten geen misbruik maken van ons succes. Wij moe ten trachten de eendracht en de toenaderingsgezindheid onder het Belgische volk te herstel len". Spaak besloot met te verkla ren: „De positie van de jonge Prins is moeilijk. Zjjn verant woordelijkheden wegen zwaar en zijn ervaring is nihil". Doch „als de jonge Prins zich strikt constitutioneel betoont, zal liq alle moeilijkheden te boven komen. Wij zullen hem helpen met al onze goede wil, met al ons verlangen om België in vrede zijn goede naam in het buitenland te zien herkrijgen". DE BEGRAFENIS TE GRACE BERLEUR. Duizenden Walen beklommen gisteren een berg slakken om de begrafenisstoet gade te slaan van de drie arbeiders, die Zondag bij de demonstraties te Grace Ber- leur werden gedood. De kleine begraafplaats was [o vervol. De menigte Was in auto bussen en voertuigen van alle denkbare soorten toegestroomd, op de smalle paden van 't kerk hof stonden blaasorkesten en met vaandels voorziene afvaardigin gen. Onder de 10.000 personen, die bloemen aanboden, bevonden zich o.m. de gouverneur van Luik, burgemeesters, partijlei ders, journalisten en vakvereni- de werp: „De broederschap van welkende klasse". Er kwamen geen incidenten voor en niemand verhief zijn ;tem. Men had hier met de grootste mensenverzameling te maken sinds de campagne tegen Koning begon. De rang van Onder-luitenant Bij Kon. Besluit is tijdelijk de rang van onder-luitenant bij de Kon. Landmacht ingesteld. Dit is geschied ten einde de van het K.N.I.L. afkomstige on der-luitenants bij hun overgang naar de Kon. Landmacht in de zelfde rang te kunnen opnemen- spook van de burgeroorlog ons vaak voor ogen kwam". Het verbond hekelt „de laf heid van vele patroons, die hon derden arbeiders voor de ge sloten deuren van hun fabrie ken lieten staan." Paul Henri Spaak, de leider Australië en Nieuw Guinea De Australische Minister-Pre sident Robert Menzies, die op het ogenblik in de Ver. Staten vertoeft voor besprekingen met Pres. Truman deelde na een toespraak tot de „National Press Club" te Washington mede, dat Australië in Nieuw-Guinea een groot en blijvend belang stelt en dat Australië niet kan worden voorbijgegaan, als het gaat over beslissingen aangaande de uiteindelijke status van Nieuw- Guinea.- Woensdagmorgen was het te Ommen reeds vroeg druk in de straten. Toen H. M. de Koningin ar riveerde, stonden duizenden langs de wegen geschaard. De Koningin nam plaats op een speciaal podium, vanwaar zij het défilé gadesloeg van on geveer 7000 padvinders, die aan het Nationale Kamp deelnemen. Een eindeloze stoet van pad vinders trok voorbij met ver scheidene padvinders-drum bands en een Schotse doedelzak ken-corps. Na afloop van het défilé be gaf H. M. zich te voet naar de Padvindersbrink aani de Koe- steeg. Op de Brink aangekomen, werd een rondwandeling ge maakt langs de verschillende stands, waarna H. M. plaats nam op het podium. Baron Van Voorts tot Voorst voozitter van de Nederlandse Padvinderraad, sprak een ge bed uit. Een verkenner las de padvimderwet voor. Hierop sprak Baron Van Voorst een feestrede uitfdaarbij releverend de geschiedenis van de padvin- dersbeweging over de afgelopen staat gekend, tijdens welke hef' gingsleiders. Velen uit de menig te. die op ruim 100.000 personen werd geschat, poogden over de muren van het kerkhof te klau teren, waarbij gedeelten afbra ken. De heen en weer deinende menigte op het kerkhof vernielde vele grafstenen. Voor de begrafenisstoet zich op weg begaf, richtte de socialisti sche voorzitter zich tot de me nigte en sprak over het onder- President Truman heeft het Congres medegedeeld, dat de wereldvrede in gevaar is gebracht door de Koreaanse crisis. Hij vroeg daarom een extra-bedrag van vier mil liard dollar, bestemd om de niet-communistische landen te bewapenen. WEERSVERWACHTING. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donderdag ochtend tot -avond. Ook vandaag nog buien. Zwaar bewolkt met af en toe een opklaring en plaatselijk re gen- of onweersbuien. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Vrij koel. VRIJDAG 5 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 5.49 6.03 Temeuzen 6.24 6.38 Hansweert 7.04 7.18 Walsoorden 7.14 7.28 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON- MAAN- Aug. Opk. Ond. Opk. Ond. 4 5.05 20.26 22.25 12.32 5 5.07 20.24 22.39 13.46 6 5.08 20.22 22.56 15.00 „Het is duidelijk, dat de vrije landen geen andere keus heb ben dan in snel tempo ieder voor zich en alle gezamenlijk sterker worden, opdat zij in staat zullen zijn de beginselen der internationale wetten en ge rechtigheid, waarvoor de Ver. Naties op de bres staan, te ver dedigen. Slechts door zo te handelen kunnen de vrije lan den in de toekomst aanvallen tegen de wereldvrede voorko men", verklaarde hij. Het Congres stond reeds een bedrag van 1.222.500.000 dollar toe ter bestrijding van de uitga ven voor het tweedejaar van het programma voor militaire hulpverlening aan het buiten land. Het grootste gedeelte van de nieuw aangevraagde gelden zal worden besteed om de ver dediging van West-Europa te versterken. Truman gaf de volgende ver deling aan van de aangevraag de extra vier milliard dollar. 3.504.000.000 Dollar „ter ver sterking van de veiligheid van de staten van het Noord-Atlan tische gebied", 193.000.000 dol lar om „de Amerikaanse mili taire hulpverlening aan Grie kenland, Turkije en Perzië te bespoedigen en te vergroten", 303.000.000 dollar om „de hulp verlening aan de Philippijnse Republiek en aan andere lan den in Zuid- en Oost-Azië uit In een toelichiing om spoedi ge goedkeuring verklaarde Tru man, dat een groot gedeelte van de te vervaardigen wapens eerst 12, 18 of 24 maanden na het af sluiten van de contracten met de wapenfabrieken kan worden afgeleverd. De Ver. Saten zullen het leeu wendeel van de wapens afleve ren, doch ook andere landen moeten naar vermogen een deel van de productie voor hun re kening nemen ,,Op het pro ductievermogen van de gehele vrije wereld, zal 'n beroep wor den gedaan", aldus de Presi dent. Een gedeelte van de door Tru man aangevraagde 4 milliard dollar zal worden gebruikt om W.-Europese ammunitie-fa- brieken in productie te bren gen. Ook Canadese wapenfa brieken worden ingeschakeld, aldus werd te Washington ver klaard. Dit geschiedt om de taak der Amerikaanse industrie te ver lichten, die tot een bedrag van minstens 10 milliard dollar aan uitrusting moet leveren. Het grootse deel van de aan gevraagde gelden zal worden gebruikt voor het vervaar tigen van zware wapens, zoals ge schut, gevechtwagens er ander oorlogsmateriaal, waarvan de levoringstijd tegen de 2 jaar loopt. De pas aangekomen Amerikaanse strijdkrachten heb ben bij tegenaanvallen de Noordelijken teruggedreven tot minder dan zes km van Tsjindjoe. Aan beide zijden worden versterkingen aangevoerd. De nieuwe Amerikaanse tegenaanval werd door tanks ge steund. Anderzijds wordt in een mededeling van Gene raal MacArthurs hoofdkwartier gezegd, dat de commu nisten langs het gehele front hun aanvallen voortzetten en de Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen zich „volgens plan" op nieuwe stellingen hebben teruggetrokken. Het tijdstip van een Amerikaans offensief nadert ech ter. 40 jaar. Met name werden ge noemd. wijlen Z. K. H. Prins Hendrik en generaal Van Heutz. H.M. de Koningin verklaarde vervolgens het Nationale kamp Ommen 1950 voor geopend. Nadat 2 coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, ver liet H. M„ begeleid door de Commissaris der Koningin in Overijssel het terrein en begaf zich in de inrichting Harden- berg. KONINGIN JULIANA BEZOEKT HARDENELiSG. Bijna de gehele bevolking van N.ïO.-Overijssel had zich ver zameld in het fraai versierde centrum van dit gebied. Har de nberg, ter gelegenheid van het bezoek van H. M. Koningin Juliana. Hare Majesteit werd bij haar tocht door de stad door duizen den toeschouwers hartelijk en luidde toegejuicht. Bij het Röp- cke weers-ziekenhuis, welks zusterhuis de Koningin officieel zou openen, stapte Koningin Juliana, die o.a. vergezeld werd door de Commissaris der Ko ningin, uit de auto. Drie meisjes, dochters var. verzetslachtoffers, boden H. M. bloemen aan, waarna zij bege leid door Burgemeester Van. Oorschot en de heer J. W. Re- si nk, voorzitter van het Groene Kruis, naar het zusterhuis ging. Zuster Reurink bood H. M. op een fluwelen kussen een zil veren schaar aan, waarmee de Koningin het voor de ingang gespannen oranje lint door knipte en daarmee onder luid gejuich van de talrijke toe schouwers het zusterhuis offi cieel opende. Omringd door de patiënten uit de t.b.c.-barak werd op het grasveld voor het ziekenhuis de thee gebruikt, waarbij H. M. zich hartelijk met de aanwezi gen onderhield. Onder gejuich van de aan wezigen ging H. M. weer naar de auto en zette de stoet zich in beweging om ©en tocht door het fraai met bloemen en oranje en rood-wit-blauwe vlaggen versierde Hardéhberg te maken Op het hoofdkwartier van Mac Arthur heerst bezorgdheid over de militaire toestand In Korea. Sterke Noordelijke strijdkrachten blijven terreinwinst boeken. Het is de vraag, hoelang vijf Ameri kaanse divisies het tegen 15 vij andelijke divisiets kunnen uit houden. „Ondanks de aanvoer van twee nieuwe divisies", noemt de correspondent van Reuter „de situatie hopeloos. Strategisch is het een reusachtig schaakspel, waarbij de Amerikanen een zet achter zijn". AMERIKAANS COMMUNI QUE. Een communiqué van het achtste leger geeft het verlies toe van de plaatsen Tsjindjoe, Sandjoe, Hamtsjang. Jetson en Andong, maar zegt, dat het front „over het algemeen weer rustig" is. Een afdeling van de 24ste divisie moest voor hard nekkige vijandelijke druk ten N. van Hyoptsjon nabij Kotsjang wijken. Er werd terrein verlo ren voordat een hechte positie kon worden gevestigd, aldus het communiqué. Australië heeft besloten 2000 man landstrijdkrachten naar Ko rea te zenden, zo verluidt te Canberra. Deze strijdmacht zou bestaan uit goed geoefende en er varen mannen, die binnen en kele weken in actie kunnen ko men. De Australische Eerste Minis ter Robert Menzies maakte Dinsdagavond bekend, dat Australische troepen spoedig op Korea aan de strijd zullen deel nemen. Hij sprak de hoop uit, dat de Australiërs zouden sa menwerken met troepen uit N.- Zeeland, waarbij zij „een kleine, doch uitstekende gevechts groep" vormen. De Australische strijdmacht zal later wellicht op de sterkte van een brigade (ong. 4000 man) worden gebracht. KOEMTSJON PRIJS GEGEVEN. De Amerikaanse troepen heb ben Woensdagavond Koemtsjon in de centrale frontsector ont ruimd. „NOCRDKOREANEN EVEN GOED ALS DUITSERS". Luitenant-kolonel John Mi- chaelis, commandant van de 25ste Amerikaanse divisie in fanterie in Korea, verklaarde in een Woensdag te Washington g^Jiouden radiorede, dat de N. Telegram aan Dr. Nikijuluw over landing op Boeroe Dr J. P. Nikujuluw heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat hjj van de regering der „Republiek Zuid-Molukken" een telegram heeft ontvangen, waarin medede lingen worden gedaan over de landing op Noord-Boeroe. vol gens welke de Zuid-Molukken 250 gevangenen zouden hebben gemaakt, terwijl de A.P.R.I.S. 900 doden heeft verloren. Naar aanleiding van deze lan ding en de daarop gevolgde ge- Pioreaanse militairen even goed' beurtenissen is aan Dr. Nikuju- vechten als de Duitsers deden, luw verzocht protest aan te teke- doch dat hun artillerie beter is nen tegen het gebruik van K.P. dan het Duitse geschut was. ;M.-boten voor de actie tegen de Molukken en tegen het inzetten van Molukse troepen in een strijd tegen Molukkers. Men heeft hem DE SITUATIE WORDT BETER. Een woordvoerder van het Amerikaanse Ministerie van Landsverdediging verklaarde Woensdag, dat de situatie in Ko rea „over de gehele linie beter I wordt, doch hij voegde hieraan toe dat de toestand „nog steeds ernstig is en dat het dwaasheid zou zijn van enige andere op vatting te getuigen". „Uit de jongste berichten van het front blijkt duidelijk, dat de N.-Koreanen alles op alles zet ten. Zij hebben echter niet kunnen verhinderen, dat verse Amerikaanse troepen en bijbe horende uitrusting in Korea zijn geland", aldus de woord voerder. Het hoofdkwartier van gene raal McArthur heeft meegedeeld dat de Amerikaanse en Zuid- Koreaanse troepen over het ge hele front zijn teruggetrokken met het doel de gunstigste stel lingen in te nemen om daar de N.-Koreaanse aanvallen af te slaan, die in de komende dagen worden verwacht en waarbij de N. zullen pogen een beslissing te forceren. Later is nog bekend gemaakt dat de Amerikaanse troepen ten Oosten van Tsjindjoe in een verbitterd gevecht zijn gewik keld met N.-Koreaanse strijd- gevraagd te protesteren l>ij de Veiligheidsraad en de U.N.O. te gen daden van agressie, zeeroof en mensenroof. krachten. Deze strijd duurt reeds 12 uur. In die tijd heb ben de N.-Koreanen geen vor deringen weten te maken. ZELFMOORD VAN NOORD- KOREAANSE OFFICIEREN. Verscheidene Noordkoreaanse officieren hebben zelfmoord ge pleegd, toen zij in handen der Amerikanen dreigden te vallen. De Amerikanen hebben tot nu vier Noordkoreaanse tweede lui tenants gevangen genomen, doch geen enkele officier van hogere rang. De Amerikanen zouden gaarne een commandant van een Noordkoreaanse gevechtswagen gevangen hebben genomen, doch bij de twee of drie gelegenheden, dat dit mogelijk werd, pleegden de betrokken vijandelijke tank commandanten zelfmoord. De Noordkoreaanse krijgsge vangenen zijn gemiddeld 22 jaar oud. Velen hunner, die in het be gin van dit jaar werden inge lijfd, hebben slechts korte tij a een militaire opleiding ontvan gen. Zij waren ook onderwezen in de communistische ideologi;- nansweeri Walsoorden MAANDAG O.^rO 8.38 8.54 7 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.07 8.42 9.22 9.32 n.m. 8.28 9.03 9.43 9.53 één millioen mannen door de mi litaire dienstplicht geoefend. Bovendien zijn er meer dan vier millioen oudere mannen, die hun militaire opleiding in de vorige oorlog hebben ontvangen. De regering acht het daarom nood zakelijk zich te concentreren op wapeningsprogram. Hij had het memorandum reeds met minister Acheson besproken. Ook Senator Tydings, de voor zitter van de Senaatscommissif voor de strijdkrachten, noemde het Britse bewapeningsprogram „een bemoedigende gebeurtenis". voerden tegenaanvallen uit en -iepen de vijand een halt toe. Het aantai Noordkoreaanse ge sneuvelden wordt, alleen aan het -ont van Tsjindjoe, op 600 ge- •hat. De Noo delijken leden dit verlies in een gevecht tegen een Herscholing van troep en kader zal verder vereist zijn. Het K.N I-L.-Jtader zal hierbij goede dien sten kunnen bewijzen. Aangezien de geoefendheid van de troepen, die in Indonesië heb ben gediend, niet zodanig is, dat hulp van Amerika verwacht. In militaire kringen wordt verder de verwachting uitgesproken, dat Amerika meer materiële hulp zal verlenen, nu Nederland heeft aangetoond, dat het ernst maakt met zijn defensieplannen. 5 regels 60 cent; ct.; minimum per nummer of Adres neer. namiddags 2 uur. over de interne katholieke dag- g stellen, of de daard" te Brusr iratische insteL iartij tot „dema- it alle gewichti- tistere clubjes" dat spoedig bij leiders der par- einde te maken er de schermen ;e Kamerfractie zal nd met de Senaats leren om een ge- jk standpunt vasi IQUE VAN D* ISTISCHE PAB- van de Belgisci» he partij heeft in. qué over de jong issen zijn af keu- aken over „de z.g ten doel heeft de reiding, opgelegt irikaanse imperia- haasten". titer de gedeelteljj- i die dank zij de .d van de massa" niet verkleinen. roept alle partij instemming te ver een actieve een- Republikeinen Sat ngen tot afsehaï- monarchie en in een federatie* üING VAN PRINS IN. entskringen -wordt t de eedsaflegging tudewijn misschien 5 week zal kunnen jen vermoede4ji zou Dinsdag en de ensdag over het stemmen. Volgens igen zou het Par- 8 Augustus verga- enkele dringende af te handelen, erkzaamheden voor weken zouden takt, mogelijk tot ilft van September itoer. NG IN ANTWEB. tend is in het Hip- eis te Antwerper. ran havenarbeider» aarop liet woord 1 door Major, Se- )lksvertegenwoortfi- n Berg en G, de ekers zetten de ar- ïet werk te hervat- in eisen besproken ti door de paritaire waarbij zal worden ti op de bijeenroe- nationale arbeids- ïse straaljagers' Formosa ier van de Ameri- verlening aan de lonalistische Rege- teren de eerste zes op Formosa aan- iij zijn verzonden al Mc Arthurs com- het Verre Oosten. ;aans officier heeft dat de toestellen >n bediend door 23 eel, die Donderdag zijn aangekomen. meerderheid r verminderd Blackburn, Parle- ir de Labour-party, van die partij be door de Regerings- in het Lagerhuis minderd. zei, dat zi. Chur- ir van een coalihe- est worden. Hij zal de Conservatieven Laar „het enige on- lid van het Lager- «vn. ZON- EN MAANSTANDEN, ZON- Aug. Opk. Ond. 6 5.08 20.22 7 5.10 20.20 8 5.11 20.19 MAAN- Ond. 15.00 23.21 16.14 23.56 17.24 Opk. 22.56

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1