Compromis in België i aan hemel c. v. P. De oplossing van de Koningskwestie Verklaring van Koning Leopold Noordkoreanen blijven vorderingen maken Na de Maandagmiddag door de Belgische Minister-Pre sident Duvieusart gedane mededeling over een „verzoe ningsgeste" van Koning Leopold zijn de verwachtingen omtrent een oplossing van de Koningskwestie nog langer dan een etmaal gespannen gebleven. Dinsdagochtend om zeven uur werd bekendheid gegeven aan een regeling, waarover de Koning, de Minister-President en de verte genwoordigers van de Katholieke, Socialistische en Libe rale partijen het eens waren geworden. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS TE GRA CE BERLEURS. Nasleep van de affaire-Westerling AMERIKAANSE MARINIERS GELAND Volgens de laatste berichten is de toestand aan het Ko reaanse front als volgt: ZUID: De Noordelijken handhaven hun opmars van 13 km per dag langs de hoofdweg naar Poesan. Zij hebben de Amerikanen teruggedrongen op een front van 50 km, dat van Tsjindjoe naar Hjoptsjon loopt. Beide plaatsen zijn in handen van de Noordelijken. CENTRUM: De Noordelijken winnen terrein bij hun tweeledige opmars naar Taegoe. De Amerikanen zijn te ruggedrongen ten Westen van Koemtsjon. De Ameri kaanse eerste cavaleriedivisie doet tegenaanvallen. OOST: De Zuidkoreanen doen tegenaanvallen bij Jong- dok met steun van geallieerde vlooteenheden. De eerste Amerikaanse mari- i len op posities ten Westen van niers zijn in een Z.-Koreaanse haven aan lanid gegaan, zo deelt het hoofdkwartier van generaal McArthur mede. Voort wor.dt gemeld, dat een eenheid verse Amerikaanse troepen is aangekomen uit een haven buiten de Ver. Staten. brengen. De doodsiraf in Amerika Canadees vliegtuig neergestort over de interne katholieke dag- g stellen, of de daard" te Brusr :ratische instel- artij tot „dema- it alle gewichti- listere clubjes" dat spoedig bij leiders der par- einde te maken er de schermen ise straaljagers' Formosa meerderhaid verminderd Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950. 6e Jaargang No 1489. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum per advertentie 3.501 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.iedere regel meer 12 ct. Vermelding onier nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dea namiddags 2 uur. In een verklaring, uitgegaan van het Paleis van Laeken en het Kabinet van de Eerste Minister, waarvan de tekst te 6.45 uur aan de pers werd medegedeeld, zegt Koning Leopold besloten te heb ben, aan de Regering en het Par lement te verzoeken een wet aan te nemen, welke de machtsover dracht op Kroonprins Boudewijn zal verzekeren. „Deze overdracht van de Ko ninklijke macht op Prins Bou dewijn schijnt mij de vereiste stap naar de oplossing, welke de Troonsbestijging van de erf prins mogelijk moet maken, wanneer hij zijn burgerlijke meerderjarigheid^ «al hebben bereikt, indien, zdhls ik hoop en verlang, de in het vooruit zicht gestelde verzoening rond mijn zoon verwezenlijkt zaï zijn", aldus Leopolds verklaring. De voorzitter van de Socialis- tisdhe partij, Buset, heeft ver klaard deze oplossing als be vredigend te beschouwen .even als het „Nationale Comité voor Gemeenschappelijke Actie", dat inmiddels de mars naar Brussel had afgelast. De mars kon niet meer geheel worden stopgezet daar velen reeds op weg waren, doch aan de betogers is per radio order gegeven, zich bij aankomst te Brussel naar het Socialistische hoofdkwartier te begeven. Aan de proclamatie was een nacht van drukke onderhande lingen voorafgegaan. Nadat Maandag in de vooravond was medegedeeld, dat te 22 uur een communiqué was te verwachten werd later gemeld, dat de Ko ning de tekst van het communi qué nog steeds niet had gete kend. De Koning wenste een wijzi ging in de tekst, welke een nieuw accoord van alle partijen noodzakelijk maakte. De moeilijkheden waven gere zen over de wijze, waarop de formule omtrent machtsover dracht op Prins Boudewijn en diens latere Troonsbestijging in de proclamatie moest worden geredigeerd. De vertegenwoordigers der partijen beraadslagen in het Kabinet van de Eersie-Minister in de Westraat onder leiding van Duvieusart over de gerezen moeilijkheid. Na een nieuw be zoek van Duvieusart aian Lae ken werd in het holst van de nacht in het Koninklijk kasteel oder voorzitterschap van de Ko ning Jn Ministerraad gehouden. Deze bespreking leidde tenslot te tot de aanvaarding van de gisteren uitgegeven proclama tie. Het Paleis van Laeken en het Kabinet van de Eerste Minister hebben Dinsdagmorgen bekend gemaakt „De Koning heeft de afgevaar digden van de drie partijen ont vangen. Zij hoopten, dat spoedig een einde zou komen aan de cri sis, die het land doormaakt mët eerbiediging van de Monarchie en van het Vorstenhuis en met de in nige bezorgdheid de eendracht van de Belgen te verzekeren." De Koning heeft hun geant woord: 'Sedert de crisis in België duurt, heb is gemeend, 'dat de eerste maatregel die moest wor den genomen, het herstel van de grondwettelijke orde was en dat het mijn plicht was in te gaan op de wil, dat ik de uit oefening van mijn grondwette lijke prerogatieven zou hervat ten. Op 15 April 1950 in mijn bood schap aan de natie heb ik er op 1 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag morgen tot Woensdagavond. Aanhoudend vrij koel weer. Zwaar bewolkt met af en toe opklaringen en plaatselijk enkele buien met een kans op onweer. Matige, af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Vrij koel. DONDERDAG 3 AUGUSTUS. .v.m. n.m. Breskens 5.11 5.28 Terneuzen 5.46 6.03 Hansweert 6.26 6.43 Walsoorden 6.36 6.53 ZON- EN MAANSTANDEN. ZON- MAAN- Aug. Opk. Ond. Opk. Ond. 4 5.05 20.26 22.25 12.32 5 5.07 20.24 22.39 13.46 6 5.08 20.22 22.56 15.00 Men wijst er in politieke krin gen op, dat de oplossing in we zen overeenkomt met de door de Koning in April gedane sug gestie, over de uitvoering waar van toen door de partijen geen overeenstemming werd bereikt. Er is nog niets bekend over de vraag, of Leopold in België zal blijven of het land wederom zal verlaten. Van Socialistische en Liberale zijde is destijds geëist, dat Leo pold na overdracht van de macht op Prins Boudewijn het land zou verlaten. Een wetsvoorstel betfeffende overdracht zal binnen enkele dagen bij het Parlement worden ingediend. BUSET IS VOLDAAN. De voorzitter van de Belgische Socialistische partij, Buset, heeft verklaard dat hij het com muniqué over de Koningskwes tie als een voldoening schen kende oplossing beschouwt. MARS NAAR BRUSSEL AFGELAST. Het „Nationale Comité voor Ge meenschappelijke Actie" in Bel gië heeft Dinsdagmorgen offici eel medegedeeld, dat de mars naar Brussel werd afgelalst. Het Comité achtte de gevon den oplossing bevredigend. Buset had aan de autoriteiten verzocht gematigd op te treden. De 3 slachtoffers van de on geregeldheden te Grace Berleur worden vandaag begraven. Men verwacht grote belangstelling. Toen Brussel Dinsdagmorgen vroeg het nieuws van de oplos sing der Koningskwestie vernam, lag de stad nog in de ban van de algemene staking. Er reden geen trams en dui zenden mensen spoedden zich te voet naar hun werk. De mars na)ar Brussel was niet meer af gelast kunnen worden. Duizenden betogers uit Wal lonië arriveerden in Brussel, nadat zij kans hadden gezien door de driedubbele versper- ringsring, die de politie rond de stad had gelegd heen te breken. De meesten kwamen uit de Bo- rinage en uit het gebied van Charleroi. Het merendeel was per fiets gekomen, doch ook heeft een aantal vrachtauto's met beto gers kans gezien langs de bin- nenwegerwde politie te verschal ken. Het Socialistische partijbe stuur stelde alles in het werk om te voorkomen, dat de de monstranten onrust zouden verwekken. Max Buset richtte een oproep tot de Overheid om de politie tot een gereserveerd optreden tegen de betogers aan te manen. Dinsdagochtend was alleen nog maar de stopzetting van de café en restaurantbedrijven op geheven. Maandagavond was zij in de stad vrijwel volledig en daardoor hadden de verlaten hoofdstraten een doods uiterlijk. Er gingen toen nog veel beto gers rond onder het uitroepen van „Leopold aan de galg", on der het zingen van de „Mar seillaise" een schimplied op de geestelijken. Uit enkele plaatsen, waar de staking een algemeen karakter had, vernamen wij, dat de sta kende arbeiders terug aan het werk waren gegaan, personen de verzekering heb I De arbeiders in de fabrieken ontvangen dat de drie partijen slaan klaar om op het ee riste pa- loyale politieke medewerking ro° van stakingsleiding het aan mijn zoon zullen verlenen werk„tf hervatten, en alles in het werk zullen stel- I In Charleroi werd het telefoon- lèn om rond hem de eendracht kantoor weer geopend en werden van de Belgen tot stand te weer locomotieven uit de stemming over het wetsontwerp. De gastoevoer is afgesneden. In de haven was de staking nog vrij algemeen. BETOGERS EISEN LEOPOLD'S AFTREDEN. Dinsdagmorgen heeft een groot aantal uit Wallonië gekomen be togers gedemonstreerd voor het socialistisch volkshuis aan het Emile van der Vcldeplein te Brussel. De menigte eiste de onmiddel lijke troonsafstand van de Ko ning en gaf haar misnoegen te kennen over de wijze, waarop de kwestie is geregeld. Onder de socialistische leiders, die in het gebouw verenigd wa ren om te beraadslagen over de oproep tot het beëindigen van de staking, heerste grote onge rustheid over de vorm, die de demonstratie aannam. Men zegt, dat zich onder de betogers communisten bevonden, die de menigte bleven aanwak keren en een opmars naar de stad eisten. De socialistische afgevaardig de Isabella Blume heeft ver geefs gepoogd om door een rede gewezen, dat ik mij mijn rol van Staatshoofd slechts kan inden ken buiten en boven de partij en, teneinde 'n rol van scheids rechter te kunnen vervullen in ogenblikken van crisis, alleen bezorgd om de belangen van het land. Sedert mijn terugkeer heb ik met leedwezen gezien, dat de hartstochten, die de Belgen rond mijn persoon verdeelden, in plaats van te verzwakken, nog scherper waren geworden en dreigden ernstige schade aan het Vaderland te berokkenen op een ogenblik, waarop de inter nationale toestand meer dan ooit eist, dat het land hecht aaneengesloten is. Ik heb dan ook besloten aan de Regering en aan het Parle ment te vragen, zoals ik had voorgesteld in mijn boodschap van April, een wet aan te ne men, waarbij mijn macht wordt toegekend aan mijn zoon Prins Boudewijn. Dit lijkt mij de nodige stap te zijn naar de oplossing. Zijn Troonsbeklimming moet moge lijk zijn, wanneer hij zijn bur gerlijke meerderjarigheid zal hebben bereikt en indien, naar ik hoop en wens, de rond mijn zoon beloofde verzoening tot stand is gekomen. Ik neem deze ernstige beslis sing, nadat ik van bevoegde voering de menigte tot bedaren te brengen. Het gejoel was zo danig, dat zij zich nauwelijks verstaanbaar kon maken. Daarna heeft de oud-premier Van Acker de mensen toegespro ken en hen bezworen te geloven, dat „de oplossing der Konings kwestie betekent een zuivere, volledige en definitieve abdica tie" en dat deze door een wet zou worden bekrachtfgd. Toen hij uitriep, dat het nu tijd was om aan sociale proble men te gaan werken, werd uit de menigte geroepen: „Te laat". Van Acker eiste de vrijlating van alle gearresteerde betogers- De menigte zette zich daarna in bewegihg voor een mars naar het Beursplein. Van Aoker en andere volks vertegenwoordigers gingen voor op en de functionarissen van de socialistische partij deden het uiterste om de betoging een kalm verloop te doen hebben. De mars der 5000 betogers door het centrum van de stad had een ordelijk verloop. De betogers hielden zich aan de aanmaning van Van Acker om rustig te demonstreren. De 123 Knil-milithiren, «lie schuldig werden bevonden aan deelname van de aanslag vaa Westerling op Bandung in >Jm- nuari van dit jaar, zijn van het eiland Onrust vertrokken om te worden overgebracht naar N-- Guinea, waar zij hun straffes»' moeten uitzitten. Op alle Belgen doe ik een drin gend beroep tot eendracht, voor al op hen, die mij sedert jaren hun aangrijpende aanhankelijk heid hebben betuigd. Laten allen hun loyale mede werking aan mijn zoon verlenen en hem steunen bij de zware taak, welke op zijn jeugdige schouders zal rusten." lood sen gereden. De Antwerpse diamantarbei ders hebben het werk neerge legd ingevolge een besluit van de „Algemene Diamantbewer- kersbond". Zij hebben besloten het werk te hervatten na de goedkeuring van de wet op de machtsoverdracht. Het perso neel van de Antwerpse trams zou eveneens wachten tot de 80 KM VAN POESAN. De N.-Koreanen rukken thans in de Z. W. sectpr op met een snelheid van 13 km per dag. Zij hebben Tsjindjoe en het 70 km N. gelegen Hjoptsjon veroverd. Ten minste 30.000 N.-Koreanen beuken de toegangspoort naar Poesan, waarvan zij nog slechts 80 km verwijderd zijn. Een Ame rikaans woordvoerder heeft ver klaard, dat de toestand niet critiek is. Koemtsjon wordt door de N. van 2 kanten bedreigd. Volgens onbevestigde berich ten hebben communistische speerpunten met tanks Masan, slechts 65 km van Poesan ver wijderd, bereikt. De pas ge lande Amerikaanse versterkin gen treffen voorbereidingen om aan de strijd deel te nemen, maar het is nog niet bekend, of zij zullen worden gebruikt om de opmars van de Noordelijken in het -Zuiden tegen te houden. 50 Superforten hebben meer dan 400 ton aan bommen ge worpen op een grote chemische fabriek in Noord-Korea. Behalve Mariniers zijn Dins dag nog andere Amerikaanse versterkingen aangekomen. Kan aantal wordt nog geheim ge houden. De Koreaanse frontlinie is thans 320 km lang. JETSJON GEVALLEN. Radio Pjongjang heeft gisteren de verovering bekend gemaakt van Jetsjon, een spoorwegknoop punt slechts 90 km ten Noorden van de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad Taegoe. Volgens de radio werd de stad Zondag inge nomen, doch op officiële kaarten van het slagveld is nog aange geven, dat de stad in Amerikaan se handen is. Reuters correspondent aan het front, Lionel Hudson, meldde, dat het gros van de Amerikaanse voorhoede-troepen is teruggeval- Koemtsjon. Volgens staf-officie- ren was er weinig contact met de Noordelijken. In het kader van een algemeen plan zijn de Amerikaanse troepen in het Noörden van het gebied van Tsjirye teruggetrokken. Ver kenners hadden geconstateerd, dat ook de Noordelijken zich uit de omgeving van de stad terug trokken. NOORDELIJKE DRUK. Officieel is meegedeeld, dat de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen Dinsdagmorgen terug trokken onder zware druk van de Noordelijken. Het hoofdkwar tier van generaal MacArthur heeft het verloren gaan van Tsjirje ten Zuiden van Koemtsjon toegegeven, evenals van Jongdok aan de Oostkust. Een Noord- Koreaanse krijgsgevangene zei, dat het vuur van een Amerikaan se torpedobootjager op 24 Juli twee van de drie Noord-Koreaan- se bataljons bij Jongdok volledig had weggevaagd. NOORD-KOREAANS LEGER- BERICHT. Een door radio-Moskou opge roepen Noord-Koreaans legerbe- richt meldt, dat 1500 Amerikanen werden gedood bij de verovering van Kwangan, aan de weg van Taedjon naar Taegoe. De stad werd Maandag door de Noorde lijken ingenomen. Een hoge Amerikaanse officier verklaarde Dinsdag, dat de Noordkoreaanse troepen thans in een „op zelfmoord gelijkende krachtinspanning pogen de ge allieerde strijdkrachten in zee te drijven. Zij slaan geen acht op hun grote verliezen, die tot nu toe waarschijnlijk achttien pro cent van hun totale sterkte be dragen. De Noordelijken zijn sterk ge noeg om in wanhopige aanval len door onze stellingen te bre ken, doch een gedeelte hunner troepen is reeds 35 dagen lang in actie, waarbij door moeilijk be gaanbaar terrein een afstand van ruim 300 kilometer is afgelegd. Voorts is het communistische leger versterkt met pas ingelijf de recruten, die onvoldoende zijn opgeleid en uitgerust", zo ver klaarde hjj. Het marstempo werd aangege ven door spreekwoorden met de voornaamste leuze: „L'abdicati- on, nous l'avons". Er was geen politie in de straten waar de betogers door trokken. Behalve Van Acker ging ook senator Rolin in de stoet voorop. De stoet werd op het Plein der Martelaren ontbonden nadat daar bloemen waren neergelegd. BELGISCHE ARBEIDERS WEER AAN HET WERK. De Belgische arbeiders hebben officieel opdracht ontvangen naar hun werk terug te keren- Aan alle arbeiders is gevraagd vandaag om 11 uur het werk voor 5 minuten te stoppen ter nage dachtenis van de slachtoffers van het incident te Grace Ber leur. De arbeiders in de streek va». Luik zullen het werk pas na dn teraardebestelling der slachtof fers hervatten. HET TREINVERKEER 15 BELGIë. Het treinverkeer tussen Am sterdam en Brussel Is sedert Dinsdagmiddag hervat met dien verstande, dat de reizigers slechts tot het station Schaarbeek kun nen komen. De stations Noord en Zuid zijn nog uitgeschakeld. De trein AmsterdamParijs doet thans weer Scharbeek aan doch blijft voor het verder tra ject omgeleid over Gent en Rij- sel. Ook de treinen uit Antwer pen en Gent komen nog niet ver der dan Schaarbeek. In de loop van de dag werden geleidelijk aan meer treinen in gelegd op het binnenlandse net en de spoorwegdirectie verwacht dat het verkeer vandaag weer enigszins normaal zal zijn. NA DE DEMONSTRATIES IN BELGIë. Onder het Belgisch publiek hoort men thans algemeen de mening uiten, dat do in de afge lopen dagen gehouden demon straties tegen Koning Leopold zijn aangevoerd door „stoottroe pen" van jongelieden, gerecru- teerd door de communistische partij. Bij verschillende gelegenheden zou men in de voorste rijen van met flessen en stoelen gooiende betogers jopgeiieden hebben op gemerkt, die aangeduid warden als buitenlandse arbeiders. De politie van Luik rappor teert, dat na meer dan twee honderd arrestaties in dit gebied tijdens de ongeregeldheden een vijftigtal buitenlanders naar de Franse grens is geleid. Er 'is slechts weinig directe schade aangericht, doch omvang rijker schade zal, naar men ver wacht, voortvloeien uit het feit, dat mijnen onder water zijn ge lopen, hoogovens zijn gedoofd en machinerieën verwaarloosd. PRINS KAREL VAN BELGIë. Vojgens een wethouder van de gemeente Middelkerke zou Prins Karei van plan zijn zich defini tief op zijn buiten te Raversijde- Middelkerke aan de Belgische kust te vestigen. Het gemeentebestuur is van plan Prins Karei het ereburger schap der gemeente aan te bie den. De juridische commissie van de Amerikaanse Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk de doodstraf op spiomnage kan worden uitge sproken. De maximum-straf is thans 30 jaar gevangenisstraf. Bij één van Canada's Noorde lijkste weerstations is een vlieg tuig van de Canadese lucht macht neergestort. Volgens mededeling van de luchtmacht kwamen daarbij S personen om het leven. 5 regels 60 cent; ct.; minimum per nummer of Adres neer. namiddags 2 uur. ;e Kamerfractie zal nd met de Senaats leren om een ge- jk standpunt vasi IQ UK VAN Di ISTISCHE PAB- van de Belgische he partij heeft in qué over de jong issen zijn afkeu- >ken over „de z.g ten doel heeft de reiding, opgelegc rikaanse imperia- aaasten". iter de gedeelteljj- die dank zij de d van de massa" l, niet verkleinen. roept alle partij- instemming te ver een actieve een- Republikeinen tot ngen tot afschal- monarchie en in een federatie* 5ING VAN PRINS IN. mtskringen wordt t de eedsaflegging ■udewijn misschien i week zal kunne® >en vermoede4|i zou Dinsdag en da ensdag over het stemmen. Volgens gen zou het Par- B Augustus verga- enkele dringende af te handelen, erkza^mheden voor weken, zouden takt, mogelijk tot ilft van September ttoer. NG IN ANTWEB. ;end is in het Hip- ïis te Antwerpen an havenarbeiders aarop liet woord l door Major, Se- ilksvertegenwoonti- a Berg en G. de ekers zetten de ar- ïet werk te hervat- in eisen besproken a door de paritaire /aarbij zal worden a op de bijeenroe- nationale arbeids- Ier van de Ameri- verlening aan de onalistische Rege- teren de eerste zes op Formosa aan- ij zijn verzonden McArthurs com- het Verre Oosten, aans officier heeft dat de toestellen >n bediend door 23 eel, die Donderdag zijn aangekomen. Blackburn, Parle- ir de Labour-partij, van die partij be door de Regerings in het Lagerhuis minderd. zei, dat zi. Chur- r van een coaliLe- est worden. Hij zal de Conservatieven aar „het enige on- lid van het Lager- rni. Walsoorden MAANDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.38 8.54 7 AUGUSTUS. v.m. n.m. 8.07 8.42 9.22 9.32 een minioen mannen ooor ae mi- wdpeiiiiiBot-iugn litaire dienstplicht geoefend. Hij had het memorandum reeds Bovendien zijn er meer dan vier met minister Acheson besproken, millioen oudere mannen, die hun Ook Senator Tydings, de voor- 8.28 militaire opleiding in de vorige zitter van de Senaatscommissi' 9.03 oorlog hebben ontvangen. De voor de strijdkrachten, noemde 9.43 regering acht het daarom nood- het Britse bewapeningsprogram 9.53 zakelijk zich te concentreren op „een bemoedigende gebeurtenis voerden tegenaanvalle ■iepen de vijand een halt toe. Het aantai Noordkoreaanse ge sneuvelden wordt, alleen aan het -ont van Tsjindjoe, op 600 ge- "hat. De Noo'delijken leden dit eerlies in een gevecht tegen een eholing van troep en kader zal verder vereist zijn. Het K.N I.L.-kader zal hierbij goede dien sten kunnen bewijzen. Aangezien de geoefendheid van de troepen, die in Indonesië heb ben gediend, niet zodanig is, dat nuip van Amensa m iiumn t militaire kringen wordt verder de verwachting uitgesproken, dat Amerika meer materiële hulp zal verlenen, nu Nederland heeft aangetoond, dat het ernst maakt met zijn defensieplannen. ZON- EN MAANSTANDEN- ZON- MAAN- Aug. Opk. Ond. Opk. Ond. 6 5.08 20.22 22.56 15.00 7 5.10 20.20 23.21 16.14 8 5.11 20.19 23.56 17.24

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1