WATERSPORT IN TERNEUZEN 195 0 De Pavilion d'Or VULPENHOUDERS Rechtsp in H Brandh Sloperij VERi Jl Geld Er Kleine Adverti 11*1 hel uer HET KALE IETS oVl A. J. VAN D TOESPRAAK VAN ATTLEE. DE STRYD TEGEN DE PORNOGRAFIE. De vlag van de Ver. NaS es Belgische najaarsbeurs ie Gent Frankeerzegels Internationaal Gerechtshof „Mijn hart wou riergens tieren En nergens vond het vreê, Dan tussen uw rivieren Nabij de grote zee". (Boutens) Er was een tijd, nu lang al geleden, dat de watersport in Terneuzen zich beperkte tot een roei-of zeiltocht in een logge schippersboot en avontuurlijke knapen expedities ondernamen naar de „plaat', waar ze hun roeiboot vast bonden aan geimproviseerde paaltjes om zeehonden te besluipen en schol te vangen in de meertjes tussen de door de zee gewrochte zandheuvels. VLIEGTUIG ONGELUK IN BRAZILIË. VLIEGTUIG ONGELUK BOVEN DE SAHARA. .AMERIKAAN SE CRITIEK OP BRITSE POLITIEK Driekwart millioen bezoekers op Rotterdam Ahoy McCarthy valt Acheson opnieuw aan Voetballers steunen kankerbestrijding Saboteur veroordeeld in Engeland Treinverkeer via België stagneert Deelnemer Torenbonnen Aparte Kinderattractie N.V. FIRMA P. J. VAN DE SANDE Gaan we 600 jan geschiedenis, dan bij de rechtspraa verschijnselen en 1 straffen bij overtn lang niet mals. E geldboetes. Dikwi; schepenen er allee op die manier geld Houden we dit v< begrijpen we beter of gene daad, hoe ook, strafbaar wei Ook de schepene: burg wisten overti straffen. De straff* stelden, waren in vallen zeer zonder doeltreffend. Hiero er enkele volgen. Ie< Brouwers, wijnk* tappers waren nie Zij gaven de klante druppeltje te wein: lijk vocht. De keun Aardenburg verbc straffe van 3 pond, den. Maar daarbij Luister maar: De wijntapper z, den zijn haar oj van zijn hoofd. T HET BESTE ADR voor Uw zoals: HaardblokkE Kachelblokk Aanmaakhoi XS EN BLIJFT Tel. 2252 I ACCURAAT LOK mee te mooc en.... SCUgLATEI 'JKf GAgANT/e Koopt bij de vakr geeft U voldoenin Horlogemaker- De Brifee Minister-President Attlee heeft Zondagavond een radio rede gehouden. De premier «eide o.m.: „De kwade machten, die thans fn Zuidkorea in de aanval zijn, vormen slechts een onderdeel van de boze krachten, die over de gehele wereld een samen- «wering smeden tegen de vrije democratische landen. Onder deze omstandigheden is Groot-Brittanië gedwongen min der opbouwend werk te verrich ten en meer ten laste te leggen aan rijn landsverdediging. Geen communistische veront schuldigingen kunnen het feit verdoezelen, dat de aanval der Noordkoreanen een daad van agressie is. Indien de aanvaller in zijn opzet zou slagen, zou dit aen aanmoediging zijn voor alle aanvallers in de wereld. De zelf de gebeurtenissen, welke leidden tot het uitbreken van een tweede wereldoorlog, zouden zich herha len en het eindresultaat zou ver moedelijk een derde wereldoor log zijn. Korea ligt ver weg, doch het vuur, waardoor het thans wordt geteisterd, kan straks ook Britse huizen vernietigen. Of de communisten nu oorlog maken in Korea of aansturen op wanorde in Malakka, India of Birma, of zij de vrijheden der Tsjechen en Polen vernietigen of pogen het economische herstel van Engeland, Frankrijk of Australië te saboteren, al deze daden van terreur passen in één systeem, dat ten doel heeft de wereld onder het juk der com munistische tyrannie te brengen. De communisten staan gereed ons te vermoorden, indien wij ons niet achter hen scharen. Zij spreken over „vrijheid", doch zij onthalzen deze". Attlee deelde mede, dat er „met man en macht" wordt ge werkt aan het zenden van Britse troepen naar Korea. De Britse Minister-President bracht zijn luisteraars de ontplof fing in herinnering, welke zich kortgeleden in een aantal met springstoffen geladen schuiten, die zich in de Britse marineha ven Portsmouth bevonden, heeft voorgedaan, waarbij honderden tonnen ammunitie verloren gin gen en die het gevolg was van sabotage. ..Zij, die in Portsmouth sabo teerden, behoren tot hen, die voor niets terugdeinzen, om eco nomie en landsverdediging van Groot-Britannië nadeel te berok kenen", aldus premier Attlee. aan de Britse vloot zou zijn ge geven om neutraal te blijven, in dien de Chinese communisten Formosa zouden aanvallen, ach ten de congresleden „niet goed te praten". Zij wijzen er op, dat Engeland 500 milloen dollar in China heeft belegd, maar dat de V. S. honderd maal zo veel heb ben geïnvesteerd om Engelands economie en veiligheid te steu nen. Zij betogen, dat de Britse politiek in het Verre Oosten „vol komen gespeend is van morali teit" en dat strategische mate rialen naar communistisch China blijven stromen uit Britse ha vens. In Wuppertal-Barmen heeft de protestantse en de U.K. jeugd be sprekingen gevoerd met de ver eniging van kioskondernemers. Het resultaat van dit overleg is, dat in de kiosken niet langer prikkellectuur zal korden uitge stald en dat deze lectuur niet meer aan jeugdige personen zal worden verkocht. Trygve Lie heeft een wijziging bekend gemaakt van de bepa lingen betreffende de vlag der V. N- Thans mogen regeringen, organisaties en particuliere per sonen, die „hun sympathie met de V. N. willen demonstreren", de hemelsblauw met witte vlag uithangen. Uitdrukkelijk is be paald, dat de vlag niet voor com merciële doeleinden mag worden gebruikt. De Belgische najaarsbeurs van dit jaar te Gent wordt gehou den van 9 tot en met 24 Sep tember. De tentoonstellings ruimte zal dit jaar met min stens 5000 vierkante meter uit gebreid worden, waardoor de voor deelnemers gereserveerde ruimte bijna 50.000 vierkante meter zal beslaan. Deze najaarsbeurs omvat 16 groepen, samenvattend het ge hele industriële, handels- en agrarische leven, ondergebracht in tentoonstellingsgebouwen en in „buitenstands". Elk jaar is er een interessante Nederlandse deelname uit al deze takken. De traditie wil dat elk jaar een speciale tentoonstelling wordt georganiseerd in het ka der van de Jaarbeurs. Voor de frankeering van de correspondentie, uitgaande van het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage, worden fran keerzegels uitgegeven in de waar den van 2 en 4 cent. Op deze zegels komt geen op druk voor. De naam „Court In ternationale Justice" is in het beeld opgenomen en ze zijn uit gevoerd in het type-Hartz. Deze zegels zullen uitsluitend afgestempeld voor het publiek verkrijgbaar zijn aan het verza melaarsloket van het postkantoor te 's-Gravenhage. Verzamelaars buiten Den Haag woonachtig hunnen de zegels be stellen bij de philatelistische dienst van de P.T.T. te 's-Gra venhage. uit de haven van Breskens bin nengestormd, drijfnat van het overslaande water. Het was een tocht, waarvan iedere ware sport man smultalleen de terug reis werd een bezoeking, toen met het geregelde laveren tegen de wind in dat befaamde emmer zeil wel honderd keer veranderd moest worden. Nu ligt Kees aan de steiger van de jachthaven en heeft hij een bootje „om te zoenen," zoals een kenner het uitdrukte. Ja, zó gaat hetDe tijden ver anderen en Kees mèt hen Na de oorlog is er in ons goede Terneuzen een grote verandering gekomen op het gebied van de watersport. Een juweel van een jachthaven biedt een veilige lig plaats aan talloze binnen- en bui tenlandse jachten. „Walkapitein" Servaas zorgt voor zijn klanten, de jachtschippers, en biedt een service, die men op vele plaatsen vergeefs zal zoeken. De Terneuzense jachthaven heeft ste sta-in-de-weg vormt en waar van gedeeltelijke uitbaggering het manoeuvreren in menig op zicht ten goede zou kunnen ko men. In deze eerste dagen van Terneuzense feestweek is de de jachthaven keurig gepavoiseerd. Van vele huizen wapperen de vlaggen de buitenlandse gasten een welkom toe. Als verzamelpunt van de deel nemers aan de Pavilion d'Or heeft Terneuzen zijn roep ander maal bevestigd. Er is dit jaar voor de vermaard geworden Pavilion d'Or veel pro paganda gemaakt. Het Organi serend Comité te Luik heeft een beroep gedaan op alle Hollandse watersportliefhebbers aan de tocht deel te nemen, j Vele Engelse jachteigenaren hadden zich reeds bijtijds opge- gëven en ook de deelneming van Belgische zijde was meer dan be- vredigend. Het Watersportcomité te Ter- ploeg zouden stof leveren voor de wildste verhalen was een tijd, dat een zeil boot in het kanaal of in de ha ven als een wereldwonder gold en de „behoudende" mensheid de handen ineensloeg bij de durf der waterrotten, die, hun tijd vooruit, genoten van het spel van wind en golven. Dat was in en zelfs nog vóór de dagen, toen de loodsen en de „bootmannen" aan de middenha ven zetelden en lang vóór het „schapekot" een glanzend uit zicht bood over de witschuimen De eerste kano-vaarder, die zich in z'n ranke schuitje op het ka naal waagde, trok meer belang stelling dan de „Vleugelboot" in 1950. Het was de heer K. Duizend zelfde heer Duizendstra als eer ste de Schelde over en de goêge- meente begon in te zien, wat liefhebberij sport vermag. In de periode tussen de twee wereldoorlogen vond de water sport in Terneuzen nog steeds sporadisch beoefening. De ge broeders Jan en Kees Dieleman, Frans Verlinde en Polfliet mogen we in die tijd wel als pioniers vermelden. Er bestond tussen hen een vaak komische sportieve naijver, die zich uitte in vriendschappelijke spot op elkanders vaarkunst en niet minder op eikaars materi aal. Toen een van hen eens voorover gebogen aan z'n motor stond te prutsen, begon deze plotseling te draaien en vloog z'n bootje met volle kracht tegen de Pro vinciale boot op, zodat een oude matroos het hoofd buiten boord stak en belangstellend informeer de, of hij er doorheen moest. Aan het hekje langs de oprit van de Scheldekade, waar een Jachthaven te Terneuzen. ryou. nei wis uc iiccj. stra, gymnastiek-leraar aan de groepje stuurlui-aan-de-wal zei duidelijk in een grote behoefte voorzien en schept nog velerlei mogelijkheden voor uitbreiding in de toekomst. Wij denken hier bij voornamelijk aan de sliktong, die af en toe de allerhinderlijk- Zondag is een Braziliaans de koppen der altijd wisselende transportvliegtuig in de buurt Schelde van Sao Francisco in de pro- j Bravour heerste onder die eer- vtnicie Grande do Sul neerge- ste Schelde-vaarders en het ge- stOTt. I luk moest hun dienen, waar ken- Vrjf vooraanstaande leiders nis van navigatie tekortschoot, van de Braziliaanse Arbeiders- j Een nachtelijke tocht over de partij, onder wie de voorzitter, wüde wateren van onze brede en Salgado Bilho, zijn om het le- gevaarlijke zeemonding in een ven gekomen, evenals de be- „geleende" Waterstaats-boot, nu manning van 4 koppen. De 5 ai meer dan dertig jaar geleden, j politici waren op weg naar de schonk roekeloze jongelui uren farm van de Braziliaanse oud- Van diepdoorvoelde vreugde en president Getulio Vargas, voor ze schaterden het uit, toen wiens terugkeer tot de macht de >s morgens om vier uur een roei- Braziliaanse Arbeiderspartij 'n er Van het Loodswezen naar bui campagne begonnen is. ten kwam om te zien, welke zeil- Het toestel was vertrokken uit boot daar zonder lichten de bui- Porto Alegre, niettegenstaande tenhaven van Terneuzen binnén- faet feit. dat Senator Filho was j voer bij een stormpje uit het gewaarschuwd voor slechte Noordwesten weersomstandigheden. I Als in een ver verleden de Ne- Bit is het tweede grote vlieg- derlandse en Belgische loodsboten ongeluk, dat zich in 2 dagen hun „concurrentie" zeilden, stond tijds in Brazilië heeft voorge- oud en jong in spanning op de daan. Bij het ongeluk van Vrij- p}er 0f op de zeedijk en zo vaak dag kwamen 50 personen om ging er een hoeraatje op, als de het leven. I Hollanders zegevierend het te be- loodsen schip enterden. De „oude" en de „nieuwe" Een Frans passagiersvliegtuig Villa „Schoonoord met een uit 4 koppen bestaande bemanning en met 23 passagiers aan boord, w.o. 10 vrouwen, is boven de Sahara omlaag ge- 1 siort. Een vliegtuig, dat naar het vermiste toestel (een „Bristol' heeft gezocht, meldde het wrak ii li* ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door JELLE DRAAISMA. Roeisport te Terneuzen. credieten groot 1 3 »/o verkrijgbaar doel en voor icde Gemakkelijke voor Vraagt inlichtingei menwerking", Ve 31, Leeuwarden. Van 15 regels iedere regel meer (Maximaal 8 regel: Gevraagd: Meisie morgenuren. Vl STRAATEN, De 5, Terneuzen. Gevraagd: voor dii net Dagmeisje. H. Slagerij, Sluiskil. Gevraagd: ter ov een Huurkoopwonir ven onder No. 34. va., dit blad. Gevraagd: tegen een net Daemeisie. DE BUCK, Noordst Terneuzen. Gevraagd zo spoedig mo gelijk: een flinke Dienst bode, voor dag en nacht, bij P. DE BRUIJN, Hotel, Kor te Nieuwstraat 13, Hulst. tn het hartje van de Sahara te hebben waargenomen: Er werd niets van overlevenden be speurd. 37) Nadruk verboden „Je kunt de auto toch ook ge bruiken of telefoneren?" „Nee, ik wil even een eindje Met radio uitgeruste auto's en 0V"r~ aan kamelen gebruik makende P»"»» heb- T"' reddingsploegen zijn op weg naar de plaats des onheils. Acht leden van het Amerikaan se congres vier democraten en vier republikeinen hebben een „„...v.- -- beroep gedaan op president Tru- mocht er wezen. Een knap snoet man. protest aan te tekenen te- je. Ja, ja, ik kom al! Hij. gaf een Klaas keek hem na, tot hij het hek uitreed en tuurde daarna weer door het zijraam. Peinzend stak hij een sigaret aan en blies de rookwolken tegen het glas. Hé, daar had je dat aardige dienstmeisje ook, hoe heette ze toch weero ja, Loes. Kijk, het lieve kind had hem al ge zien en wenkte- Drommels, ze gen de Britse Verre Oosten. politiek in het teken, dat hij haar had gezien en haastte zich naar de achterdeur. erre uubtcu. In een schrijven aan de presi- Bij de afscheiding stond ze hem dent verklaren zij, dat Engeland i op te wachten. „ongaarne" c!e Amerikaanse vloot „Dag!" begroette ze hem, ter- wil bijstaan bij de verdediging wijl een hand naar hem uitstak, van Formosa. De instructie, die i ,,Je baas is op de fiets weg, he. H. B. S. Toen hij met z'n zelf ge maakte kano omsloeg en gekleed in het diepe kanaal lag te spar telen, ging er een kreet van af grijzen door de menigte. En ver baasd zagen de brave burgers het aan, hoe de heer Duizendstra zijn volgelopen boot zwemmend naar de kant dirigeerde, leeg- hoosde en opnieuw te peddelen aanving. Dat was toch wel het noodlot verzoeken! Weinige jaren later zwom die- Ik zag hem net gaan." „Ja, hij moest even een bood schap doen in het dorp." Het meisje keek hem verwon derd aan. „Een boodschap doen in het dorp? Doet hij dat dan zelf?" „Zelf?" Klaas keek haar aan met een niet-begrijpende blik. Ach ja, het kind weet natuurlijk niet beter, of ik ben de huis knecht en Piet is mijnheer-zelf- „Ja," antwoordde hij, min of meer verlegen, „het was iets, wat hij zelf wilde doen. Och, hij is erg gemakkelijk." „Dat heb ik gemerkt," sprak het meisje lachend. „Gisteravond zaten jullie tenminste met z'n tweeën te roken en te drinken alsof jullie beste vrienden wa ren." „O ja, ja, hij is erg democra tisch, als ik het zo mag zeggen. En erg gemakkelijk." Dus je hebt wel eens 'n avond vrij," vorste het meisje voor zichtig. „Als ik wil elke avond, en jij Ze schudde spijtig het hoofd, zodat het blonde haar zijn ge zicht haast beroerde. „Ik heb maar twee avonden in de week vrij. Morgenavond,'' voegdej ze er nog eens uitnodigend bij- lerslatijn uitwisselde, ging een homerisch gelach op en jaren nadien heeft de onfortuinlijke zeiler het nog moeten aanhoren, wanneer hij de „Vlissingse boot" weer eens ging torpederen Wat een smeuïg verhaal zou er niet op te dissen zijn over het „emmerzeil" van Kees! Schrijver dezes is in de vóór oorlogse boot van Kees met Ko van den Heuvel aan het roer eens in vijf kwartier van Terneuzen Het bezoek aan de tentoonstel ling „Rotterdam Ahoy" is in de afgelopen week zo groot geweest dat gisteren, eerder dan men had verwacht, de 750.000 sedert de opening op 15 Juni zijn gepas seerd. De Zaterdag leverde met 32-045 betalende bezoekers een nieuw record. Ruim 3000 auto's en autobussen stonden die dag op het parkeerterrein en in de omliggende straten. Da republikeinse senator Mc Carthy heeft Zondag in een rede te Fond du Lac, in de Amerikaan se staat Wisconsin, een nieuwe aanval gedaan op de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken Dean Acheson. Hij verklaarde, dat president Truman 'het land geen groter dienst kon bewijzen dan door hem op staande voet te ontslaan. „Acheson is verantwoordelijk voor onze rampzalige politiek in West-Duitsland. De Sowjet-Unie brengt in Oost-Duitsland een machtig leger bijeen. Het is nood zakelijk dat een onverwijlde her bewapening van West-Duitsland plaats vindt, doch het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse zaken weigert de West- Duitsers het mogelijk te maken aan de zijde der Verenigde Sta ten te strijden, indien de Russen hun land uit het Oosten zouden binnenvallen", aldus de Ameri kaanse senator McCarthy. neuzen heeft een programma uit gegeven, dat in drie talen de vele deelnemers over alle bijzonder heden inlicht. Deze service zal door de deelnemers ongetwijfeld naar waarde worden geschat. Terneuzen heeft als ontvangen de jachtstad zijn naam hoog ge houden. Spreken wij de hoop uit, dat het Watersportcomité in samen werking met de V. V. V. nog veel nuttig en effectvol werk ten bate van de jachtsport, en van het toe risme in het algemeen, zal mo gen verrichten. Tijdens de promotie-degradatie wedstrijden van de K.N.V.B. aan het eind van het seizoen 1949 1-950 is door de verenigingen U.S.V. (Leiden), Tubantia (Hen gelo), O.S.V. (Oostzaan) en Fries land (Leeuwarden) gelegenheid gegeven om tijdens de wedstrij den collectes te houden ten bate van de kankerbestrijding. Deze collectes brachten ongeveer 1200 gulden op. Het Amsterdamse „Zeeburgia" dat aan het eind van dit seizoen naar de tweede klasse degra deerde, legde op ieder toegangs bewijs een extra-heffing en dit bracht ook 1200 gulden op. Voor „Zeeburgia" brachten deze wed strijden dus een bitter slot, maar de kankerbestrijding voer er wel bij. Intussen zit de vereniging „Het Nederlandse Kankerinsti tuut" niet stil en organiseert we derom een grote nationale loterij die mede onder auspiciën staat van de vereniging „Het Koningin Wilhelminafonds". De netto-op brengst van deze loterij zal be stemd zijn voor het wetenschap pelijke- en radiotherapeutische werk van het Anthonie van Leeuwenhoek-huis. „Mooi, Loes, wat zou je er dan van zeggen, als we morgenavond amen eens uit gingen in Haar lem?" Peinzend keek ze naar haar voeten, waarmee ze strepen trok over de zachte zandgrond. „Om hoe laat?" vroeg ze zacht. „En waarheen gaan we?" Inwendig moest hij lachen. Natuurlijk zegt ze ja, dacht hij, want ze is veel te blij met mijn uitnodiging. „Laten we zeggen: half acht," antwoordde hij vrolijk. „En waarheen we gaan, mag jij zeg gen. Mooier kan het al niet, wat?" „Goed," antwoordde ze blo zend. „Om half acht ben ik bij het hek. Pas op, zog, daar is je baas weer," waarschuwde ze en meteen verdween ze zelf weer uit het gezicht. Klaas verwenste op dit ogenblik zijn vriend op hart grondige wijze, maar naroepen durfde hij haar niet. Dat kon hij wel doen, maar voor haar zou het misschien moeilijkheden kun nen meebrengen. En dat wilde hij het lieve kind met aandoen. Langzaam aan wandelde hij naar zijn vriend, die inmiddels de fiets in de garage had gebor- j gen en de deuren ervan sloot. „Ziezo, dat is in orde. Intussen zal onze vriend het telegram wel 'ontvangen hebben en hij zal zich vergenoegd in de handen wrijven bij de gedachte, dat hij nu op het punt staat de andere helft van de tekening in zijn be zit te krijgen. En luister n.i eens goed, Klaas. Ik ga een beetje vroeger weg, want als het enigs zins mogelijk is, wil ik Pluij- mers uit zijn huis zien vertrek ken, zodat ik er zeker van ben, dat hij er niet is, begrijp je wel? Per slot van rekening is het natuurlijk een min of meer ris- kant karwei en ik wil daarom zo min mogelijk risico nemen." „Wees dan wijzer", bromde de aangesprokene, „en bemoei je er niet mee." Piet draaide zich naar zijn vriend en keek hem stom ver baasd aan. „Wel heb ik ooit van m'n leven. Eerst nodigt hij me uit om te helpen dit mysterie op te lossen en als ik op het punt sta de oplossing te vinden, zegt mijnheer droogweg: wees wijzer en bemoei je er niet mee. Hoor eens, beste jongen, je moet het me maar niet kwalijk nemen, maar ik kan van jou geen hoog te krijgen." (Wordt vervolgd.) Een Brits zeeman, John Samuël Bradbury, is door het krijgsge- recht te Devonport veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en uit de dienst ontslagen na be kend te hebben, dat hij met op zet schade had toegebracht aan de stuurinrichting van het ber- gingssohip „Damsay". Hij zeide de sabotage bedreven te hebben in de hoop uit de dienst te zullen geraken- Als gevolg van het in staking gaan van Belgisch spoorwegper soneel aan de grensstations, is 't spoorwegverkeer tussen Frank rijk en België onderbroken. De Belgische stakers hebben ver klaard, dat zij geen internationa le treinen meer zullen doorlaten. Dit betekent tevens onderbreking van het treinverkeer van frank rijk met Nederland en Denemar ken. DIJKSTRAAT 1 Telefoon 2056 TERNEUZEN I

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2