Bloeiend smokkelbedrijf J. L. JURRY TERNEUZEN De Deviezennota aangenomen tussen Soerabaja en Singapore Duizend emigranten voeren uit Speciale Aanbieding TWEEDE BLAD Zaterdag 22 Juli 1950 6e Jaargang No. 1480 TWEEDE KAMER Ket gevaar Jer Bangalore-1 orpedo's Nieuw "massaproces in jTsjecho-Slowakije SCHIEDAMMER IS HET MEEST GEWILD. Ernstige dierenmishandeling Vliegtuig neergestort in Portugees West-Afrika Vreedzaam atoomgebruik Hetj[Canadese leger werii 10.000 vrijwilligers aan Doeltreffend middel tegen trachoom Villa „Schoonoord DE VRIJE ZEEUW In de avondvergadering van Donderdag heeft de Minister va.n Financiën, de heer LIEF- TINCK de sprekers beantwoord. Hij wees er op, dat het vraag stuk van de betalingsbalans 'n centrale plaats in de politiek der Regering inneemt. 'Tussen de betalingsbalanspo- litiek en de werkgelegenheids- politiek bestaat geen tegenstel ling. Omtrent de inhoud van de Europese betalingsunie is een principieel accoord tot stand gekomen. De formulering is echter nog niet gereed. In het debat was de vrees ge uit, dat door de afwikkeling van het Duitse saldo een gevaarlijke situatie voor de concurrentie verhoudingen zou kunnen ont staan. Men vergeet, aldus de Minister, dat na het totstand komen van de Europese beta- ILigsunie net er niets toe doet, in welk land met debet of cre dit staat. Wat de Rijnvaart betreft zei- de spr., dat de Nederlandse bin nenschepen geen belemmerin- ont moeten bij het grensover schrijdend verkeer. In het ibin- nen-Duits verkeer moeten zij varen volgens Duitse vrachtta rieven op voorwaarde echter, dai dit verkeer samenhangt met inttemaionaal vervoer. De besparingen hebben in '49 riet in ongunstige verhouding gestaan tot het nationale in komen, zeide de Minister. Er is in totaal 1100 millioen gespaard. Het nationale inko-' men was 16 milliard. De besparing bedraagt dus 7 procent tegen 8 procent vóór de oorlog. Naar spr. inzicht Hel ongeluk te Nederweert, waarbij een smidsknecht werd gedood door een explosie van een onschuldig uitziende staaf, vestigt opnieuw de aandacht op het gevaar, dat aan het bewer ken van dergelijke voorwerpen is verbonden. Het betrof een z.g. Bangalore- torpedo van ongeveer 3 meter lengte, welke iemand na de be vrijding bij de smid had ge bracht en die daar reeds 5 ja ren in de smidse lag. Men ver moedt, dat er in deze buurt nog meerdere van deze torpedo's aanwezig zijn. Ook het ongeval in een sme derij te Nijmegen op 3 Februa ri betrof een bangalore-torpedo. Een inwoner van Best had er 21 gebruikt voor omheining van een hondenhok en in Meerlo gebruikte een landbouwer er 7 voor afrastering van een mest- kuiL De torpedo's zijn van twee- ei lei vorm. De eerste heeft een lengte van 1% meter bij een doorsnede van 6 cm en het tweede soort is 3 tot 4 meter lang met een doorsnede van 4 cm. Ze zijn gevuld met enige kilo's springstof. TfT Liberec is een proces be gonnen tegen 16 personen, die er van worden beschuldigd da den tegen de staat verricht en sabotage voorbereid te hebben. Zij zouden in opdracht hebben gehandeld van de 27 Juni te Praag ter dood veroordeelde mevrouw Milada Horakova, die wegens spionnage terecht stond. Onder de beschuldigden be vinden zich een vroeger Parle mentslid, drie vroegeere leden van de Veiligheidspolitie en een hoofdambtenaar van het plaat selijke bestuur. Het Parlements lid Weiland is de hoofdbeklaag- de. Hij had zitting voor de nationale socialisten. De vorige week werd te Pilsen zekere Jan Ded, eveneens een vroeger Parlementslid van de nationale socialisten, tot le venslange dwangarbeid veroor deeld. Vijf anderen werden schuldig bevonden aan het on derhouden van verboden con tact met Milada Horakova. wordt in Nederland veel ge spaard. De Minister van Economische Zaken, de heer VAN DEN BRINK, maakte nog enige aan vullende opmerkingen, De ontwikkeling van de uitvoer was niet ongunstig. In het eer ste halfjaar van 1949 had de totale uitvoer een waarde van 1654 millioen, in de overeen komstige periode van 1952 2317 millioen. De invoer steeg van 2660 millioen in het eer ste halfjaar 1949 tot 3737 mil lioen in het eerste halfjaar '50 welke stijging spr. verontrus tend achtte. De handelspoli tiek zal zorgvuldig worden be paald. De leuze „Koopt Nederlands fabrikaat" past weer in de hui dige omstandigheden. Gezien de ontwikkeling van het han delsverkeer is voorzichtigheid geboden, maar voor een alar merende stemming is geen aan leiding. Een openbaar debat over het plan-Schuman acht de Regering thans niet bevorder lijk voor de zaak. Vertrouwelij ke mededelingen zullen op rui me schaal worden verstrekt. In antwoord op een opmer king van de heer HOOGCAR- SPEL (C.P.N.) zeide Minister LIEFTINCK nog, dat t.z.t. een openbare beraadslaging over de plannen-Schuman en -Stikker zal worden gehouden. Minister VAN DEN BRINK deelde de heer Haken mede, dat er geen verband bestaat tussen de stopzetting van de kolenim- port uit Engeland en het pian- Schuman. Tenslotte is de deviezennota voor kennisgeving aangenomen. De 19-jarige landbouwers knecht H. B. te Hout Blerick werd met een paard naar een hoefsmederij gestuurd om het diej te laten beslaan. Het paard werd in de hoefstal geplaatst, waarna de knecht zelf de ma nen van het paard wilde knip pen. Toen het beest het hoofd niet voldoende stil hield, vroeg de knecht een omstander hem te helpen door de tong van het dier va^t te houden. Deze hel per had spoedig genoeg van dit karweitje. B. nam daarop een touw en bond hiermee de tong vast. Het ajidere einde bevestigde hij zodanig, dat 't paard voort durend het hoofd omlaag moest houden. Het dier werd nerveus en begon te rukken met als ge- vol.?, dat het zichzelf de tong uittrok. Onmiddellijk werd een vee arts gewaarschuwd, doch deze moest adviseren om het paard te laten afmaken. De eigenaar van het paard krijgt de schade vergoed. Tegen de knecht is procesverbaal opgemaakt we gens ernstige dierenmishande ling. Er blijken ontzaglijke voorraden jenever voorhanden te zijn in Soerabaja en Semarang, voorraden waar men op het ogenblik blijkbaar geen raad mee weet. En in Singa pore, waar de regering van Malakka hoge accijnzen heft op spiritualiën, heerst grote dorst, aangezien een borrel daar bijna niet meer te betalen is. Ziehier de reden waar om er plotseling een bloeiende smokkelhandel is ont staan, die via Djakarta naar Singapore wordt bedreven en waarbij de smokkelaars gebruik maken van het feit, dat de regering van Indonesië, door gebrek aan vaartui gen en personeel, gedwongen is de hand te lichten met de controle van de scheepvaart tussen de eilanden. Zo is hier een avontuurlijk bedrijf ontstaan, dat maandelijks Singapore wordt gebracht. Het vele duizenden flessen jenever clandestien naar Malakka üs wordt door deze schePen uitvoert. waarna de jenever naar Banka wordt vervoerd, waar ze wordt opgeslagen. De voorraden moe ten groot genoeg zijn om alle bewoners van Banka verschei dene jaren lang permanent boven hun theewater te houden. Maar men heeft er andere be doelingen mee. Men maakt ge bruik van de duisternis van maanloze nachten om de jenever naar Tandjong Pinang over te brehgen, waarop de afgesproken plaatsen de agenten van de smokkelaarskongsie gereed zijn om de smokkelwaar in ont vangst te nemen. Jenever onder het ijs- Het Nederlands product wordt heerlijk koel gehouden. Dat gaat op de volgende manier: vissersschepen uit Malakka, va rende onder Engelse vlag, doen dagelijks Tandjong Pinang aan. In de Riouw-Archipel kopen zij vis op, die in ijs verpakt naar voordelig aan de smokkelaars- kongsie overdoen. De tokohou ders, die zich aanvankelijk ver baasden over de toegenomen vraag, hebben zodra ze begre pen wat er achter stak, de prijs naar boven afgerond. Zodat thans in Djakarta door degenen, die een fles jenever voor eigen gebruik willen kopen, een aan merkelijk hogere prijs moet wor den neergeteld. „Zwarte" borrels goedkoper. zijn merken! De herkomst van deze meegenomen uit Singapore. On der deze vissersboten zijn er verscheidene, die de smokkel- In Singapore beleeft men nu de merkwaardige situatie, dat in de café's „zwarte" borrels voor een goedkopere prijs kun nen worden geleverd dan de ge wone drank. Schiedammer is op het ogenblik het meest gewild in Singapore en de hier verblij vende Hollander wordt prettig verrast, als hem de keuze wordt gelaten tussen de verschillende bekende Nederlandse jenever- Hollandse jenever is een publiek handel als nevenbedrijf uitoefe geheim en men aarzelt niet alle bijzonderheden te vertellen. Er bestaan in Djakarta grote en kapitaalkrachtige smokke laarskongsies, die er hun bedrijf van maken jenever op te kopen. Dit is den volkomen legaal be drijf. De jenever is voorname lijk afkomstig uit Soerabaja en Semarang en wordt per trein naar Djakarta vervoerd. De smokkelaarskongsie betaalt prompt in Indonesische munt, f Unieke Aanbieding KARPETTEN (kleine weeffout) 230 X 330 ƒ119,—. BOUCLE-TAPIJT 70 cm breed vanaf 1,25 p. mtr. TRAPLOPER Dubbel Bouclé 70 cm breed 4,75 p. mtr. COCOS-TAPIJT 100 cm breed ƒ4,95. nen. En voordat ze in Tandjong Pinang vis in hun schepen la den, worden de flessen jenever onder het ijs verstopt. Daar- boven-op wordt dan de vis ge stort, vervolgens worden de lui ken gesloten. De visserssche pen keren dan naar Singapore terug, waar de douane aan boord komt. Maar controle is bijna niet mogelijk; ze heeft in elk ge val zulk een oppervlakkig ka rakter, dat men nog nooit jene ver in beslag heeft genomen. Ten hoogste worden door de controluers een paar flessen „gevonden", waarover door ver baasde vissers verder geen woord vuil maken. Voor de rest hoeft niemand te worden omge kocht, hetgeen de mogelijkheid schept de jenever „goedkoop" te houden ondanks de behoorlijke winst, die er op deze manier wordt gemaakt. Bovendien is er nog het voor deel van het grote koersverschil tussen de Indonesische gulden en de Straitsdollar van Malakka. Koopprijs en transportkosten worden door de smokkelaars kongsie in Indonesisch geld be taald; de verkoopprijs echter wordt in Straitsdollars voldaan en ook de vissers krijgen hun beloning in Straitsdollars. In Djakarta is tengevolge van deze smokkelhandel de prijs van de borrel, die toch al hoog was, nog meer gestegen. De oorzaak hiervan moet worden gezocht In de opkopers die overal de toko's „afgrazen" en voortdurend op zoek zjjn naar jenever, die ze Volgens berichten uit Lobito (Angola) zijn negen personen (alle Portugezen) om het leven geko men bij een vliegongeval in de bergstreek van Boelo-Boelo. Een DC-3 van de lijn Nova- Lisboa-Loanda is op een 20-tal kilometers van Bokdio in brand gevlogen en neergestort. Op het laboratorium van de K.E.M.A. (Keur electrische mate rialen Arnhem) is men thans be zig met de uitwerking van plan nen voor de bouw van een ura- niumzuil, daarmede wil men door atoom-splitsing de vrijko mende warmte benutten voor chemische warmtedoeleinden, zo heeft Prof. Dr. Ir. H. Gelissen, directeur van de P.L.E-M. op een bijeenkomst te Maastricht ver klaard. De Nederlandse Electriciteits- Industrie en een aantal bedrijven in den lande hebben zich voor deze proefnemingen geïnteres seerd en daarvoor de nodige fond sen toegezegd. Prof. P. de Bije, de Maastrichtse-Amerikaanse hoog leraar, die thans in Amerika werkt (de Nobelprijswinnaar in natuur- en scheikunde) heeft na zijn laatste bezoek aan Maastricht na kennisneming van deze plan nen schriftelijk deze proefneming van harte toegejuicht. Ingevolge de beslissing, de ge talsterkte van het Canadese le ger te verhogen en een escadrille transporttoestellen naar de Stille Oceaan te zenden, om deel te ne men aan de operaties - in Korea, werft het Canadese leger 10.000 vrijwilligers aan. Overgeheel Canada wordt met dat doel een campagne gevoerd via de radio, de pers en met aan plakbiljetten. Naast het escadril le, dat reeds bevel heeft gekre gen zich naar de Stille Oceaan t'i begeven, zal de Canadese re gering waarschijnlijk nog een tweede escadrille naar Korea zenden. Bijna duizend Nederlanders emigreerden deze week naar Australië. Hun gemiddelde leeftijd is nog geen 19 jaar, want vijfhonderd hunner zijn kinderen. Er zijn twee gezinnen van tien personen, één van negen, tieen van gezinnen van tien personen, één van negen, tien van acht, en tien van zeven onder. Velen trekken naar het nieuwe vaderland om zich by man of vader te voegen, die reeds vooraf is gegaan. f> Het nieuwe geneesmiddel „Aure- omycine" zal binnenkort ge bruikt kunnen worden tegen trachoom, een gevaarlijke oog ziekte, waaraan een tiende van de gehele wereldbevolking lijdt, in het bijzonder in warme landen. Dit is medegedeeld door de New Yorkse geleerde Dr. Ruegs- egger, die een congres van oog specialisten te Londen bijwoont. Op dit congres hebben verschil lende artsen rapport uitgebracht over succesvolle behandeling van de ziekte met het nieuwe middel. Aureomycine, dat evenais peni cilline uit schimmel wordt ver kregen en dat in 1949 is ontdekt is reeds met succes aangewend tegen longonsteking, nekkramp, gonorrhoe, dysenterie en typhus. Het kan worden aangebracht op de besmette plaats of worden ingenomen. ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door JELLE DRAAISMA. 29) (Nadruk verboden) Inmiddels was Klaas als een moderne schatgraver met zijn spade in de bibliotheek terugge keerd. Gedurende de korte tijd, dat hij afwezig was geweest, had Piet met zijn zakmes het lino leum hier en daar al wat losge peuterd. Klaas plante de schop in een der vier groeven, terwijl de ander met belangstelling toe zag. Het blad van de spade zakte halverwege. Klaas wrikte, een gekraak weerklonk en langzaam kwam nu een luik omhoog. Piet bukte zich en hielp verder, zodat enkele momenten later het luik opzij geschoven kon worden. Zenuwachtig graaiden beide de inhoud van de verborgen berg plaats er uit: een oude jas, een dito broek, een pet, 'n masker „Kijk eens, een revolver ook!" riep Piet uit, die van de ene ver bazing in de andere viel. Beiden keken naar het wapen, dat te voorschijn gekomen was. „Zeg, dat moet hier al een be hoorlijke tijd gelegen hebben," meende zijn vriend, „want het ding is door en door verroest." Piet knikte, maar had inmid dels een grote bos sleutels en lo pers opgediept, alsmede een breekijzer. „Lieve help," riep Klaas ver wonderd uit, terwijl hij op z'n elleboog leunde, „dat is een com pleet stel inbrekerswerktuigen. Hier, nog een paar hanascnoenen, natuurlijk om geen vingerafdruk ken na te laten." Opnieuw haalde de ander wat naar boven. Het was zo zwaar, dat hij het ternauwernood over de rand van de vloer kon krij gen. Klaas stond perplex. „Wat is dat nu voor een ding?" „Ik denk, dat het een soort boor is met een zuurstofapparaat. Met zo'n werktuig kan een vakkun dige inbreker binnen korte tijd de dikste wanden doorboren. Maar snap jij, hoe zo'n complete verzameling inbrekersmateriaal hier verzeild is geraakt?" Klaas antwoordde niet dadelijk, want op zijn beurt haalde hij wat uit de bergplaats. Het bleek het laatste voorwerp te zijn en wel een pakje, dat met een eindje touw was dichtgebonden. Zenuw achtig peuterde hij aan de knoop en toen dit geen resultaat had, nam hij zijn zakmes en sneed het touw stuk. Toen wikkelde hij het papier er af en.... een splinter nieuw spel kaarten kwam te voorschijn. Klaas loosde 'n zucht van ver lichting. „Eindelijk," mompelde hij verlicht; „daar hebben we dat verwenste spel kaarten. Lieve help, die Pluijmers had wel hon derd inbraken kunnen plegen en dan was hij misschien nog niet op het idee gekomen van deze geheime bergplaats." „Enfin," antwoordde de ander lachend, „je leven is intussen ge red, nu de kaarten gevonden zijn. Vindt je dat niet een geruststel ling?" „Ik zou heel wat meer gerust gesteld zijn, als ik kon uitvissen, welk geheim aan dit vermaledij de spel verbonden is." Hij nam de kaarten in de hand en kwam overeind. „Laten we ze eens zorgvuldig bekijken," adviseerde z'n vriend, terwijl hij hem volgde in de rich ting van het raam. „Misschien zijn er wel tekens op geschreven, die aanwijzingen geven naar een of andere verborgen schat „Zeg, je fantasie is bewonde renswaardig, zei Klaas spottend. Onderwijl had hij verschillende kaarten nauwkeurig bekeken. Ook de ander draaide enkele speelkaarten om en om, maar noch hij, noch Piet kon eriets bij zonders aan ontdekken. „Als er werkelijk wat op ge schreven is, dan is het zo mi croscopisch klein, dat het niet met het blote oog zichtbaar is, of het is met onzichtbare inkt er op gepend. In dat geval wordt het pas leesbaar, als de kaart in een of andere chemische oplos sing wordt gedompeld," meende Stalman. Klaas knikte bedachtzaam. „Dat kon wel zo zijn. Maar hoe komen we de juiste samenstelling daarvan te weten?" Ja, daarop kon de ander ook geen antwoord geven. „Overigens, wie zegt ons, dat er wat op geschreven staat? Het zijn 52 gewone kaarten, een brid gespel dus. Ach wat, allemaal grote onzin. Ik begin er schoon genoeg van te krijgen en ik denk dat ik morgen het spél maar aan die mijnheer Pluijmers breng, dan ben ik van al dat gezanik af. Ik wil rustig in mijn huis wonen, meer niet." Piet had intussen de kleding stukken, die uit de schuilplaats waren gekomen, opgenomen en voelde alle zakken na, maar er was niets in te vinden. Het pa pier, waarin de kaarten gewik keld waren, gaf evenmin een aan wijzing, zodat hij zich tenslotte in een fauteuil liet neervallen. Z'n vriend stond met z'n rug naar hem toe, door het raam naar bui ten te kijken. (Wordt vervolgd-) Dirk Plug uit Umiuiden gaat met 14 familieleden, waaron der begrepen het gezin van broer Jan, dat 7 personen telt. „Wij behoren tot een fami lie van 39 man met 6 gezins hoofden", vertelde hij, „en wij gaan geleidelijk allemaal, In clusief moeder, die nu 70 is". De familie 'komt uit Katwijk. Een jongere broer en een zuster bevinden zich reeds in Austra lië en hun brieven klinken op timistisch. Onder de vele ba gage nemen Dirk en Jan niet alleen 2 vrachtauto's mee, maar ook 2 vissersboten, oorspronke lijk geheten Sch. 139 en Uk 125. Deze zullen als deklading op een vrachtschip volgen. Albany is hun bestemming. Daar gaan zij de sardienvisserij beoefenen en als het nodig is ook haaien vangen. Ook is Piet Maree aan boord, illustrator, cineast en schrijver van kinderboeken. Hij emi greert als landbouwer en wel naar Pinquin, een rotsdorp van 12.000 inwoners op Tasmanië. Hij zal zich daar voegen bij een kleine Nederlandse kolonie, die weldra 40 man zal tellen, maar hij verwacht, dat het aantal het volgend jaar vertienvoudigd z& zijn. Reeds is een architect vooruitgezonden, want er moe ten woningen komen. Hij heeft 2 Amerikaanse le gertenten bij zieh, die van vele gemakken zijn voorzien en hij is voornemens een van de vele watervalletjes te gaan gebrui ken om de electrische installa tie, die hij bij zich heeft, te voeden. Ook bezit hij reeds een douche-inrichting en een keu- beninstallatie, maar op de duur zal er een huisje moeten komen. Voor deze kolonie zijn jonge getrouwde mensen nodig, die van aanpakken weten. Hij vertelde van een slager, uit Winterswijk afkomstig, die opgemqrkt had, dat men op bracht. Tasmanië van het geslachte vee de lever, de nieren en andere organen, welke wij hier gebrui ken, wegwierpen. Hij heeft zich onmiddellijk geassoclëerd met een Australiër, hem het kunstje van worstmaken ge leerd, en exploiteert nu sinds enige tijd een zaak in fijne vleeswaren. Dat er een groot verschil tus sen de landverhuizers van vroe ger en nu, blijkt wel uit de be dragen, die lals boordgeld, dus „voor een natje en een droogje" en wat extra beslommeringen tijdens de reis, vooruit zijn ge stort. Zeker, er zijn ook men sen, die met zijn tweeën er maar 25 gulden voor uitgelegd hebben, maar de hoogste stor ting voor een gezin van 6 per sonen bedraagt toch het aar dige sommetje van 750 gulden. Precies uitgerekend is gemid deld per passagier, kinderen en zelfs babies inbegrepen, ruim 40 gulden gestort. Dat moet al lemaal opgemaakt worden of anders, in verband met de de- viezenmoeilijkheden, wordt hst teruggestort op een adres in Ne derland. Voor de geestelijke verzorging zijn aan boord Pater J. Donkers uit het missiehuis te Teierin- gen, die zelf naar N.-Guinea gaat en dominéé Woldlnga uit Rijswijk in Gelderland, maar deze keert naar Nederland te rug. De „Sibajak" van de Kon. Rot. Lloyd, waarmee het dui zendtal is vertrokken, zal in Australië 3 havens aandoen. Daarna gaat het sch'p naar Indonesië en neemt daar uit sluitend Knil-gezinnen aan boord, bestemd voor Nederland. Ruim 500 emigranten zullen in Sydney ontschepen, maar heb ben nog geen eindbestemming en zullen daarna voorlopig in een kamp worden onderge-

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5