Uit de Provincie Kerkdiensten Verhoging pensioenen bijzondere toeslag met LOGE* Voer Jc Zondag Onwrikbaar Vertrouwen Koningin Juliana naar 't Loo Koningin Julianafonds schonk 1500 aan Fika Prinses Wilhelmina zal op Curagao exposeren De^miiitaire actie tegen de Zuid-Molukken Kindertoelage voor gepensionneerden Eerste steenlegging voor Nederlands kerkgebouw te Londen Na Truman's boodschap IJZENDIJKE. AXEL. T.B.C.-bestrijding Ongekend hoge prijzen voor .lava-tabak Geringe meerderheid voor de Franse regering Lezers die schrijven PHILIPPINE. TERNEUZEN RETRANCHEMENT. AGENDA: Ik weet wien ik geloofd heb. 2 Tim 1 12b. Welk een Godskennis uit zich in dit lüoord! Be apostel heeft zijn vertrou wen gesteld op dien God, die in Christus Jezus hem geroepen heeft met een heilige roeping en hem tot een prediker heeft gesteld van het evangelie van leven en onverderfelijkheid. Het loon van zijn trouwe ar beid is gevangenschap, lijden. Reden genoeg om te zeggen: ik heb geloofd en ik wordbe schaamd. Paulus zegt juist andersom: ik heb geloofd en ik word niet beschaamd, want ik weet Wien ik geloofd heb. Alsof die man zijn kapitaal had vastgezet bij een bankier, en die bankier staakte zijn betalingen, en ae man zei: geen nood. ik ken hem als solide, zijn crediet ivordt aoor alle schijn van faillisse ment niet geschokt. God kan met Paulus doen wat Hij wil: hem lijden uitbetalen inplaats van heerlijkheid. Paulus zegt: ik weet Wien ik geloofd heb. Gij alleen zijt alles waardig Wij, die stof zijn, niet met al, Alles zij ten dienst U vaardig, Of het sta, dan of vall'; Zo Uw luister maar mag [blinken, Doe dan vrij al wat Gij doet; Of wij drijven, of wij zinken, Wat gij doet is even goed. ZATERDAG 22 JULI. Ned. Herv. Kerk. Sehoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 23 JULI. Ned. Herv. Kerk. Axe.: 10 u. Ds. P. J. Pennings; H. M. Koningin Juliana zal zich vandaag naar 't Loo be geven waar zij enkele dagen haar intrek zal nemen. De Koningin neemt haar jongste dochtertje mee. Zoal: bekend, vertrekken Prins Bern- hard en Prinses Irene heden naar Londen voor de eerste steenlegging van de te bouwen Kerk der Nederlandse Protes tantse Gemeente aldaar. Het Koningin Juliana-fonds heeft aan de federatie van in stellingen voor Kinderbescher ming te Amsterdam (FJ.K.A.) een bijdrage van 1500 ver- da-actie der bij de F.I.K.A. aan gesloten instellingen. Toen Prins Bernhard zijn be zoek aan de Nederlandse Antil len bracht, verzocht Dr. C. J. H- Engels, een der regenten van het Curagao's museum, de Prins aan Prinses Wilhelmina het verzoek over te brengen om een keuze uit Jeugddienst; 2.30 u. Eerw, Heer A. van Cruijningen. Heek: 10 u. Ds. D. A. ten Haaft. Bed. H. Avondmaal; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Dankz. Hentenisse: 10 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Hulst: 10.30 u. Ds. Sebestyén. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. v. d. Graaff Philippine: 2.30 u. Ds. J. v. d. Graaff. Sluiskil: 10 u. Eerw. Heer A. v. Cruijningen; 2.30 u. Ds- P. J. Farmings, van Axel. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol- ten; 2.30 u: Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. Jansma {Bed. H. Avondmaal. 2.30 uur S>s. G. Jansma. Dankzegging. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. ter Muiden: n De. TWEEDE KAMER M. N. Schrale. Biervliet: 9.30 u. Ds. H. C. P. M. Wielbosch. Breskens: 10 u. Ds. J. H. van Beusekom;: 6.30 u. Ds. D. Keurling, van Wilhelminadorp. Cadzand: 10 u. Ds. P. A. Elde- renbosch, van Voorburg. Groede: 9.30 u. Ds. C. B. Boere. Heofdplaat: 10 u. Ds. J. J. Win- ekel. St. Kruis: 8.45 u. Ds. L. S. Blom. Nieuwvliet: 10 u. Eerw. Heer S. v. d. Meulen, van Leur rN.-B.). Oastburg: 10.30 u. Ds. W. J. Fournier. Retrachement10 uur Ds. A. longenaar, van Groningen. Sehoondijke: 10 u. Ds. J. Kroon, van Spaarndam; 4 u. Regio nale Jeugddienst, waarin voor gaat Wika J. Lans, van Drie- Ier gen. Sluis: 9.30 u. Ds; M. N. Schrale Waterlandkerkje: 10 u. Ds. W. R Bergsma. özendijke: 10 u. Ds: L. Doorn. Zuidzande: Doopsgezinde Gemeente. Aarde.Ttburg: 10.15 u. Ds. Noltae- nius. Gereformeerde Kerk. Terneuzen: 10 en 4.30 u. Ds. H- Pestman. Hoek: 10 u. en 2.30 u. Ds. B. van 'Holsema, van Ermelo. laamslag: 9.30 en 230 u. Ds- Ritsema. Geref; Kerk (Onderh. art: 31 D.K.O.) Tf-fneuzen: 10 u. en 3 u. Ds. Ten Hove. Bed. H. Avondtn. B»«k: 1® u. en 2.30 u. Ds. Jan- sens van Lutten bij Dedems- vaart. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Axel: 10 u. 2.30 u. en 6 u. Lees- diensL n Terneuzen: 9..30 u. 2 u. en 6 u. ©s. Aangeenbrug. Heek: 9.30 u., 2 u. en 6 u. Lees- dienst. Oud-Geref. Gemeente Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. 4e Reuver. finums-Katholieke Kerk ixei7.30 en IX) u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H- Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 H.H- Mi38011- TT Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: T, 8.30 en 10 u. HJL Missen. Sas van Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. 3andstraat: 7,30 en 10 uur H.H. Missen. - %-rneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. haar schilderijen op Curagao te willen tentoonstellen. Dezer da gen is bericht ingekomen, dat de Prinses bereid is aan dit verzoek gevolg te geven. De vertegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Molukken in Nederland, Dr. J. P. Nikijuluw, heeft een telegram ontvangen van de volgende inhoud: „De door de R.I.S. ingezette Ambonezen van het bataljon Pat- timura zijn bij de gevechten op het eiland Boeroe overgelopen naar de Republiek der Zuid-Mo lukken- De hevige gevechten op Boeroe eisen vele slachtoffers. Verpleging van de gewonden is onmogelijk door de republikein se blokkade. De R.I.S. gebruikt voor landingsdoeleinden de K.P. M.-schepen „Waikclo" en Van Gheen". Verzoeke versnelde zen ding van een Rode Kruis-team Dr. Nikijuluw voegt aan dit te legram toe, dat hij aan het Inter nationale Rode Kruis, het Zweed se, Australische en het Neder landse Rode Kruis een telegram heeft gezonden luidende: „Vijandelijkheden uitgebroken. Gewonden kunnen niet worden verpleegd. Verzoeke dringend zenden van Rode Kruis-team". Naar aan Aneta van de zijde van het ministerie van Defensie der R. I. S. werd medegedeeld, is het gehele eiland Boeroe thans bezet door de A.P.R.I.S. De ge boden tegenstand is zeer gering geweest, het aantal gemaakte gevangenen eveneens. De mees te gevangenen zijn bovendien dat de regering anders zal spre ken. De VOORZITTER geeft in over weging nu de beraadslagingen te onderbreken en het ontwerp aan het slot der vergadering verder te behandelen. De heer STAPELKAMP (A.R.) ziet geen reden de beraadslaging ook maar een minuut te schorsen. De heer BURGER (Arb.) sluit zich aan bij het denkbeeld van de voorzitter. De heer ROMME (K-V.P.) acht onmiddellijke voortzetting van het debat gewenst. Minister LIEFTINCK herhaalt, dat als liet wetsontwerp wordt aangenomen de gelegenheid voor nader overleg blijft. Op voorstel van de voorzitter worden de beraadslagingen ge sloten. Gestemd wordt over het amen dement—Van Sleen. Het wordt verworpen met 48 ti gen 23 stemmen. Vóór alleen de Partij van de Arbeid en C.P.N. De wetsontwerpen worden z.h.s- goedgekeurd. bouw werd in de oorlog tijdens een bombardement verwoest. Prinses Irene zal in gezelschap van Haar Vader hedenochtend per vliegtuig naar de Engelse hoofdstad vliegen. Koning George heeft de Prins en Prinses Irene uitgenodigd Za terdagmiddag in Buckingham Pa lace de lunch te gebruiken met de Britse Koninklijke familie. De thee zal gebruikt worden bij de Aartsbisschop. Prinses Irene zal in de loop van Zondag weer naar ons land terugkeren. De Prins heeft het voornemen nog enkele dagen in Engeland te blijven. leend in de kosten, verbonden aan de gezamenlijke propagan- j onrnin vrijheid gesteld. Her hn He FT K A aan- Binnenkort, waarschijnlijk nog deze week, zal op het eiland het civiele bestuur wederom wor den ingesteld. Hoofd van het ci viele bestuur zal zijn Dr. Re- hatta, die destijds deel uitmaak te van de missie-Leimena naar Ambon. De eilanden der Key- en Aroe- •groep werden onlangs reeds be zet door troepen van het basis commando Koepang op Timor, onder de overste Kasasih. Zoals bekend zal Prinses Irene Zondag 23 Juli te Londen de eer ste steenlegging verrichten voor het nieuwe kerkgebouw van de Nederlandse Protestantse Ge meente aldaar. Het oude ge- Zodra het Congres Woensdag middag kennis had genomen van de boodschap van president Tru man, bleek 't bereid de tien mil liard dollar te verstrekken, die nodig zijn voor de Amerikaanse landsverdediging. Gelijktijdig is het land door koopwoede aangegrepen. De prijs van katoen en koffie stijgt. De prijs der autobanden stijgt van vijf tot 13 °/o, evenals de prijzen van stookolie en vlees. In kringen van het Witte Huis is men er echter zeker van, dat het mogelijk zal zijn, enerzijds door het opleggen van een nieuw belastingprogram en anderzijds door het nemen van een reeks maatregelen ter beperking van het crediet de inflatiedruk tegen te gaan. MULO-EXAMENS. Bij de Donderdag te Goes ge houden MULO-examens slaagden voor het MULO-dipIoma A de dames T. Abrahamse, S. M. J. Scheele en P. J. Schooff, allen te Terneuzen, en de heer J- M. N. van der Moen te Axel, S. de Put ter te Hoek, D. J. Herrebout te Schoondijke en C. van der Veer en C. de Rijke te Terneuzen. J. Hamsteraar te Rotterdam gepakt De Rotterdamse politie heeft Je 45-jarige banketbakker C. H. van B. aangehouden. Bij hem thuis had men n-1. een grote par tij thee, zeep, rijwielbanden, .spijsolie, rookartikelen, leder, do zen met rubberzolen en een bus zilvergeld in beslag genomen. 0e man is op het hoofdbureau in- Vrijdag kwam in de Tweede Kamer aan de orde het wetsont werp tot verhoging van pensioe nen met een bijzondere toeslag. Vilgens dit ontwerp zal aan de gepensionneerden, die in Je ter men komen voor een toeslag in gevolge de zogenaamde toeslag- Viet, met ingang van 1 Januari 1949 een jaarlijkse bijzondere toeslag worden toegekend van 90 en aan de overige gepen sionneerden van 50, een en an der met dien verstande, dat de bijzondere toeslag a 20 van pensioen en toeslag (en extra- bijslag voor militairen) niet zal overschrijden: te zamen met pen sioen en toeslag en extra-bijslag de maxima van 4800 (eigen pensioen): ƒ2000 (kostwinners pensioen); ƒ2200 (weduwenpen- sioen); ƒ2950 (weduwenpensioe- nen militaire oorlogsslachtoffers); ƒ4000 (gezinspensioen); 500 (wezenpensioen) en 1000 (volle wezenpensioen) Tegelijk was aan de orde het wetsontwerp tot toekenning van kindertoelage aan gepensionneer den. Deze bedraagt voor de eerste drie kinderen, voor wie recht op een zodanige toelage bestaat, 132 per jaar. Deze kindertoela ie wordt tijdelijk verhoogd mei - o/o. De wet wordt geacht In wer king te zijn getreden per 1 Jan. i 1950. De heer VAN SLEEN (Arb.) acht de verhoging der aensioenen onvoldoende. Hij vindl het voor stel een hoon aan de gepension neerden en der regering on waardig. Het is moeilijk met de regering te beraadslagen. Thans is bijv. weer gebleken, dat de hoogst gesalarieerde rechterlijke ambtenaren een gro tere verhoging krijgen dan de lager gehonoreerden. De heer STAPELKAMP (A.R.) is van oordeel dat het ontwerp ver beneden de maat blijft De regering heeft z.i. de nood dergenen, om wie het nu gaat niet gepeild. Zij is zich dus die nood blijkbaar niet bewust. Spr acht dit een tragedie. Spr. zal vóór het ontwerp stem men, omdat hij de verantwoorde lijkheid niet wenst, dat het wordt teruggenomen. Hij verklaart echter, dat de zaak voor hem niet af is. Mevr. FORTANIER—DE WIT (V.V.D.) constateert ernstige ont stemming in de Kamer over de gang van zaken. Het is een landsbelang, dat de regering kan beschikken over een ambtenarencorps, dat aan hoge eisen voldoet. De ambtenaren hebben recht op een redelijke erzorging van de oude dag. Het is droevig, dat de regering minder doet voor haar eigen amb tenaren, die onder de oude pen sioenwet vallen, dan voor dege nen, die vallen onder de Nood wet Ouden van Dagen. Spr. acht de voorgestelde ver hoging niet voldoende De heer BEERNINK (C.H.) zal het ontwerp aanvaarden, maar hij behoudt zich het recht voor op deze zaak terug te komen bij het debat over de loon- en prijspo- iti De heer HOOGCARSPEL (C.P. N) keurt het af, dat verbeterin gen bij voorbaat worden afge wezen- Het wetsontwerp vindt hij een hoon voor de gepensionneer den. Spr. kan zich niet met het ontwerp verenigen. Van de gulden per week, die wordt voorgesteld, moet nog een deel af en dat gaat weer naar de schatkist terug. De heer VAN SLEEN (Arb-) stelt 'n amendement voor, waar in de regering wordt uitgenodigd, de' bedragen van de Commissie van Rapporteurs over te nemen. Me-FORTANIERDE WIT (V.V.D.) verklaart, dat de inhoud van het amendement haar sym pathiek is- Aanvaarding kan ech ter schorsing der beraadslagingen betekenen- Zij wenst het oordeel van de minister af te wachten. De heer HOOGCARSPEL (C. p.N.) merkt op, dat pas aan de K.L.M. een crediet van ƒ130 millioem is verleend en aan In donesië een van 280 millioen, terwijl, verder de ondernemers zijn tegemoet gekomen door af schaffing van ondernemersbelas ting en dividendstop. Spr. zal het oordeel van de mi nister over het amendement af wachten. De heer DUSSEN (K.V.P.) stemt in met het amendement- Van Sleen, maar wil eerst de me ning van de minister vernemen. De heer BEERNINK (C.R.) spreekt in gelijke zin Minister VAN SCHAIK hand haaft zijn opvatting dat, 't wets ontwerp niet juist wordt gezien,. Het kabinet heeft willen voldoen aan de wensen der Kamer, dit an oordeel was, dat de regeling van 1948 niet voldoende was De kwestie van de loonbelasting hoort by deze zaak niet thuis. Het zou een gevaarlijk precedent zijn bepaalde inkomsten ie onttrek ken aan de loonbelasting- Wat het amendement oetreft, verklaart de minister, dat het onaanvaardbaar is. Wordt het toch aangenomen, dan zal de re gering schorsing der beraadsla gingen vragen en dan blijft de kwestie voorlopig liggen. De heer VAN SLEEN (Arb) verklaart zijn amendement te handhaven. Hij hoopt op nader overleg met de regering. De minister van Financiën, de heer LIEFTINCK, zegt, dat ten aanzien van de pensioenen een andere gedragslijn wordt gevolgd dan ten aanzien der salarissen. De pensioenen zijn niet hoog, maar men kan niet zeggen, dat ze liggen op hetzelfde niveau als de sociale rentes en uitkeringen. Binnen de grenzen van het mo gelijke wordt gedaan wat kan, ook voor de minst draagkrachti- POLDER- EN WATERSCHAPSBESTUREN Benoemd tot dijkgraaf: Van de Dekerspolder de heer W. M. Dieleman Wzn te Axel (plaatsverv-); van de Oud-Zevenaarpolder dë heer F. Dieleman te Terneuzen.. Tot gezworene: Van de Hoofdplaatpolder dë heer E. P. M. Thomaes te Hoofd plaat; van de polder Burg de heer P: J. Hiel te Ossenisse; van het waterschap Willem Hendriks- en Klein-Kieldrecht dë heer J- F. P- Mangnus te Graauw; van de Zaamslagpolder de heer IC. de Koeijer te Zaamslag; van de Willem III polder de heer A. Koster te Zaamslag; van de polder BeOosten Blij BeNoorden de heer I. de Feijter Hzn te Axel; van de Margarethapolder de heer J. de Regt—Dieleman te Zaamslag; van de polder Eendragt de heer D. Scheele te Zaamslag', van het waterschap Aan- en Genderdijke de heer Anth. dë Putter te Zaamslag; van de polder Oud-Zevenaar de heren W- Scheele en G- van Hoe ve, beiden te Terneuzen; van de Catharinapolder de heer Corn, de Feijter Jaczn te Bosch- kapelle; van het calaim. waterschap Tienhonderd en Zwarte de heer Z. C. Risseeuw te Cadzand; van de polder Zuiddorpe-Noord- deel de heer A. Ph. Buijsse te Zuiddorpe; van het waterschap Lamswaar- de c.a. de heer L. J. M". Borm, te Hl"van de Canisvlietpolder de heer A. Ph. Buijsse te Zuiddorpe; van de poldei- BeOosten en Bewesten Blij de heer R. L. M. D'herfr te Zuiddorpe; van de Van Lijndenpolder de heer L. Dees Lzn te BoseftKapelle; van de polder Stoppeldijk de heer F- L. Borm te Boschkapelle; van de Autrichenpolder de heer G. H. E. M- van Waes te West- derpe. van 19 t/m 21 Juli in deze school. De examens zijn ingesteld door de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijven. De voorzitter zette uiteen wel ke voordelen het z-g. leerlin-gstel- el biedt. Hij hoopte dat er in de toekomst nog meer medewerking zal komen van werkgeverszijde. Men staat er nog schuw tegen over omdat er wat werk aan is en „controle"- Onder de aanwezigen zagen wij o.m. Burgemeester Tellegen, die namens het Gemeentebestuur de geslaagden complimenteerde en de heer D. Immig v. d. A-N.B- die als plaatsvervanger optrad van de heer De Cbrver van het G.A.B. Vele vare die- aanwezigen com plimenteerden de geslaagden met hun succes- Het verheugde de Eager Denie teer het resultaat te zien van dë kiem welke gelegd was op de- Terneuzense Am bachtsschool. Dit was voor een r groot deel te danken aan dë leraar 't Gilde. De heer- v.. Loo dankte na uit reiking der diploma's de Direc teur der school en zijn staf voor de behaald® resultaten. M C. van Kerkvoort, G. Bare- man; A. van Dinteren en mej. S. Loof. De voorzitter dankte de af tredende leden T. Acke en J. van Akkeren voor het vele werk, dat zij in de voorbije jaren voor de vereniging hadden verricht. In de zevental commissie wer den benoemd: P. Acke, A. van Dinteren en W. Nieuwelink. In de kascom- mlssie: L. de Jong, W. Nieuwe link en O. Ribbens. Als leiders der training wer den aangewezen: P. Acke, C. Mink en W. Nieu welink. Door de schoolwedstrijden die buitenom de vereniging zijn ge houden, traden verschillende jongens en meisjes als lid toe. De voorzitter zou gaarne zien, dat dergelijke wedstrijden in hy vervolg door de vereniging- werden georganiseerd. Er zijn plannen in overwe ging tot het houden van een polowedstrijd in het kanaal bij de Herengracht tijdens de a.s. Winkelweek. Hiervoor zal met' de betreffende instanties over leg worden gepleegd. Een voorstel van enkele leden om de contributie te verhogen, werd door het bestuur ontraden. Daana ging de voorzitter over tot de uitreiking van de medail les aan de leden, die deze had den gewonnen bij de onderlinge clubkampioen schappen. Eerst om 11.45 uur was deze geanimeerde vergadering afge lopen. Gemeente-Politie. Met ingang van 1 Juli is de bri gadier van politie de heer J. Geertsema bevorderd tot adju dant, en de agent-rechercheur van politie dë heer P. J. van der Goes bevorderd tot hoofdagent rechercheur. Gemeenteraad. Dezer dagen vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van Burgemees ter J. A. Leenhouts. Het ontwerp voor een ge meenschappelijke regeling van strand- en duinexploitatie in W. Zeeuws-Vlaanderen werd verworpen, met algemene stem men. De bewoners van de Terhof stede- en Olieslagerspolder zul len binnenkort kennis maken met electriciteit. Het rayon is echter onrendabel, zodat de ge meente een veer zal moeten Ia- ten. De Raad verklaarde zich bereid hoogstens 6835 bij te dragen. Geslaagd - Onze dorpsgenoot de heer J. Cömelis slaagde te 's-Hertogen- bosch voor het eindexamen Middelbare Technische School Burgerlijke Bouwkunde. Leerling -monteur. Om 5 uur had op dezelfde plaats d'c diploma-uitreiking plaats aan hen die met goed gevolg examen hadden gedaan voor leerling monteur. Deze examens gaan uit van de Y.A.M-, een wettelijk gesubsi dieerd leerlingenstelsel. Burgemeester Tellegen reikte de diploma's uit.. De volgende candidaten slaag den voor practijk, maar moeten een theoretisch herexamen doen: J. v. d. Velde, Zaamslag; J. Heropening gemoderniseer de F riteszaak en Koffiehuis. Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer, aangaande dë zoveelste nieuwe zaak, die in een betrekkelijk kort tijdsbestek hier in onze gemeente werd geopend, of lie ver heropend. Ditmiaal is het perceel West straat 2 van dë heer G. Kaijser in een nieuw gewaad gestoken en vanuit de funderingen tot de nok van het dak gemoderni seerd. Op een plaats „waar het hart van Axel" klopt in de nabijheid van Markt, Noord straat en het „vermaak-cen- trum in de kom maakt deze fris uitziende nieuwe zaak op al wie Axel bezoekt een voortref felijke indruk. Inwendig voldoet het aan de eisen die een modern consump- tiebedrijf' stelt en op uw wenk wordt ge 'door vaardige hand bediend. Behalve koffiehuis annex frites-zaak, kan men hier ook genieten van biefstuk, ingelegde mosselen, paling en UITBREIDING „ZONNESTAAL' B. en W. van Amsterdam stel len de gemeenteraad voor een bedrag van ƒ1.400.000 beschik baar te stellen voor de bouw en inrichting door „Zonnestraal", de Nederlandse vereniging tot het oprichten van arbcidskolonies voor tuberculoselijders in Neder land, op het terrein van haar sa natorium te Hilversum van 22 Zweedse paviljoens, dienende als verplegingsgebouwen en dienst gebouwen ten behoeve van 26? Amsterdamse tuberculosepatiën ten. De gisteren gehouden Java- inschrijviug' t<6 Rotterdam ken~ merkte zich door een zeer vaste stemming en prijzen, welke In vele gevallen 100 procent boven taxatie waren. Grote vraag van Denemar ken, speciaal voor de betere soorten, doch ook Zwitserland en West-Duitsland, waren oor zaak van deze willige stemming. Van de buitenlandse kopers was Denemarken de voornaam ste. Het grootste gedeelte van het aanbod ging naar de Neder landse handel. ICeijmel en S, J. Faas, beiden te gjrteere delicatessen en het lijdt Breskens; A- Peer te Sas van geen twijfel of ook nu zal de Gent, voortvarende ondernemer met Het zevental dat toen voor de ,gem0£jeniSeerd bedrijf eer tafel waar 't Bestuur en gecom- i en s.ucces oogsten, mi teerden warm gezeten, plaats- Het getuigt van ondernemings- De pas-gevormde Franse rege ring heeft gisteren een overwin ning behaald van 292 tegen 291 stemmen inzake een voorstel - tot verbogen van dc pensioenen voor ooi'logsweduwen en andere slachtoffers van de oorlog.. De re gering liep echter geen gevaar, daar aan de desbetreffende mo tie niet het vertrouwensvotum v/as verbonden. ram waren de gelukkigen: S. Aalbregtse te Aardenburg; D. F. Buijsse en G. Buijsse, bei den te Terneuzen; C. J- Kolijn te Schapenbont; I, Zegers te Spui; X J v.. Drongelen te Magrette en R- P- Vervaet te Biervliet. R. P. Vervaet slaagde met het gemiddelde eindcijfer 8. Daar dit tot de zeldzaamheden behoort COLLECTE T. B. C.-BESTRIJDING. Vandaag, 22 juli, wordt weer leverd werd van aanvoelen van de- hnteekiop van de tijd. Goed afgelopen. Vrijdagavond omstreeks ïO uur reed een Belgische auto, komen- richtte Mr. Tellegen zich tot hem yan Terneuzen, in de bocht DE WEG HULST—GRAAUW. In de afdelingen van de Prov. Staten heeft één der leden bij de behandeling van de jaarstukken van het tertiare wegenfonds over 1949 de vraag gesteld, wanneer met een bijzonder woord van lof De heer Visser als secretaris van de BOVAC Afd. Z -Vl. reikte aan de geslaagden hets insigne „gediplomeerde leerlingmonteur üit. De heer Oorthoek als gede legeerde van de V.A.M. compli menteerde de geslaagden, oven- eens, zomede de leraren met het succes dat hun leerlingen be haalden. De heer Oorthoek wees de geslaagden de weg, welke ze voorlopig te gaan hadden om door middel van het leerlingen- aan met de werkzaamheden aan de j stelsel 5^»^ maar voor de geslaagden zo be langrijke bijeenkomst. Installatie Jeugdraad. gen. Met het oog op 's lands finan ciën kan de regering niet verder gaan dan zij heeft voorgesteld. De heer VAN SLEEN (Arb.) bepleit de wenselijkheid de be sprekingen te verdagen tot Dins dag. De heer ROMMEL (K.V.P.) gaat accoord met deze gedachte om Dinsdag te vergaderen, maar wat kan de Kamer in die tussentijd deen? Er is geen enkel perspectief, weg Hulst-Graauw een begin kan worden gemaakt. Hem was bij in formatie gebleken, dat dit oor spronkelijk reeds dit voorjaar zou zijn. De weg verkeert in een buitengewoon slechte toestand en aangezien het jaar reeds voor de helft verstreken is, zou hij erop willen aandringen spoedig te be- ginnen. De klinkers zijn aan- W6Z1S. Ged. Staten hebben geantwoord, dat aan de voorbereidingen reeds het nodige is gedaan, maar dat men op grote moeilijkheden is ge stuit, omdat veel grond moet worden onteigend en hierbij ver schillende buitenlandse eigenaren betrokken zijn. Wèl kan worden medegedeeld, dat binnenkort een nieuwe raming zal worden ge maakt, zodat het mogelijk zal zijn nog dit jaar aan te besteden. je Isabellasluis aabij de- douanepost ter hoogte van de daartiggende tramrails van de weg af en kantelde in de diepxe van het lager gelegen land. Daar het een drukke verkeers weg is, was spoedig hulp van automobilisten aanwezig terwijl ook dienstdoende grensambtena- ren ter plaatse waren, j Hoewel de auto een lelehjke tui meling maakte, bleken de drie inzittenden, een dame en twee heren, ongedeerd te 2ijn- Nadat de Peugeot met vereende krachten weer op de rijweg was gebracht, kon deze ofschoon deerlijk gehavend en zelfs assen waren gebroken, door de eige- de garage De naar nog naar de garage Maandag a.s. zal Burgemees- Zeeuw te Terneuzen worden ge- ter Tellegen de Terneuzense re(jen Jeugdraad installeren. 1 De eigenaar van de auto en zijn 'Deze Jeugdraad is, naar we i gezelschap keerden hierop naar ting „Herwonnen Levenskracht," met haar heit end sanatorium „Berg en Bosch." Uit het massaal onderzoek der bevolking in verschillende pro- ■dneies blijkt wel duidelijk, dat onze plaatselijke eomitê's voorlo pig P0£ niet op hun lauweren behoeven te rusten, doch, integen deel, met onvermoeide kracht aan het werk moeten blijven, om, in- diëë* de nood dreigt, deze te hel-. i pen lenigen, zij vervullen een taak-, die noodzakelijk is voor de gehele volksgemeenschap. Wij hebben hiervoor slechts; één dag ter beschikking en dat is, heden, 22 Juli. Toont daarom voor één dag uw medeleven ten bate van hen, die in sanatoria worden verpleegd. Draagt daarom heden allen het speldje van de T.B.C.- bestrljding, opdat deze collecte geslaagd kan genoemd worden. Namens de Afdeling Terneuzen van „Herwonnen Levenskracht F. CLEMMïNCK, Voorzitter. Terneuzen, Geraniumstraat 18. Uitreiking diploma's. Een 30-tal genodigden en 25 examinandi waren Vrijdagmid dag in een der ruime bovenloka len van de Ambachtsschool alhier bijeengökomen. De examinandi kwamen om de in spanning ver wachte uitslag te horen van het examen, waaraan ze deelname;. vernamen, de eerste taak in Zeeland begint. Hij zal worden samengesteld uit verte genwoordigers van de verschu- lendc jeugdorganisaties. Tevens zal worden gestreefd naar betere samenwerking tus sen de verenigingen onderling en het stimuleren tot het volgen van leiderscursussen, zodat de verenigingen de beschikking zullen krijgen over getrainde leiders. Ledenvergadering Zwem- en Poloclub „De Schelde". De ledenvergadering van „De Schelde", die werd gehouden In Hotel Centraal was druk be zocht. Tot bestuursleden werden ge kozen: Voorzitter, A. van Oppen; se cretaris, P. Acke; penningmees ter, P. Jansen; Overige leden: die haar zyn jacht, liggende in de midden- kanaalarm te Terneuzen, terug. Aanrijding- Aan de Killendijk had giste ren een aanrijding plaats tus sen een Franse auto van de heer L. uit Breskens. Persoon lijke ongelukken vonden niet plaats. De Franse wagen was nog al beschadigd. Nog een ongeluk. Een Belgische dame, die met haar dochtertje Cadzand had bezocht, moest te Retranche- ment medische hulp inroepen, daar het meisje, dat op de ba gagedrager van de fiets zat, met van et achterwiel was geraakt, een voetje tussen de spaken waardoor het voetje erntigwerd gekneusd. HEDEN: TERNEUZEN: LuxorTheater 8 uur: Biosc. „Stalen haai en". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De machtige Joe Young". ZAAMSLAG: Sportterrein Poldersestraat, 4.30 uur: Voetbalwedstrijd; 730 uur; Concert door het Muziekge zelschap uit Lokeren. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 4 30 uur: Zondagmiddag- voorstelling; 8 uur: Biosc. „Stalen haaien". AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. „De machtige joe Young"; 8 uur: Biosc. „De Saint contra de Tijger".

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2