Is een derde wereldoorlog spoedig te verwachten De terugkeer van Koning Leopold Haven van Jongdok platgeschoten De overeenkomst tussen de R.I.S. en de Republiek Indonesië Kaderdagen van de K.V.P. ZATERDAG 22 JULI 1950. 6e Jaargang No 1480. De vraag, die hier gesteld wordt is er een, waarmee ^gegooM^eifhrtAztaS vele mensen rondlopen. De een spreekt haar uit, de sche wrjjVingsvlak werd in het tweede stelt haar angstig ergens binnen in zijn hart, de zoeklicht geplaatst. Ook aldaar derde haalt er onverschillig de schouders over op, daar werd de enkeling een oorlog toch niet ontkennen ot tegenhou den kan. Maar terwijl de zomer in volle gang is/de boe ren hun oogst binnen halen met de hoop in het hart, dat dat deze zal meevallen, terwijl honderdduizenden West: Europeanen hun vacantie in een nabuurland doorbren gen, hangt deze vraag als een onweersbui aan de horizon. Velen ook bannen de oorlogsgedachten ver uit hun geest, zij zijn nog moe van de vorige, zij zijn o zo oorlogsmoe. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Koning Leopold heeft de Zwitserse regering officieel doen weten, dat hij het land gaat verlaten. In een bood schap, die door de Belgische legatie in Bern aan de Bondsregering werd doorgezonden, drukte de Koning zijn dank uit voor de gastvrijheid, welke hem sedert zijn komst in Zwitserland in 1945 werd betoond. De Koreaanse oorlog De overeenkomst tussen de R. I. S. en de Republiek Indo nesië is in politieke kringen te Djakarta over het alge meen goed ontvangen en wordt toegejuicht. INLEIDING VAN DE HEER ANDRIESSEN. Gisteravond heeft de voorzitter van de Katholieke Volks partij, de heer W. J. Andriessen, de kaderdagen van deze partij geopend, die Vrijdag en heden in het „Bisschoppe lijk College" te Weert worden gehouden. De spreker wees er op, dat nationaal en internationaal zéér omvattende en diep ingrijpende vraagstukken opdoemen, die om op lossing vragen. Aan vele van deze problemen kon de K. V. P. niet voorbijgaan, zonder haar plicht te verwaar- op bestuursgebied wel het grootst lozen en zonder in haar taak tekort te schieten. en dit heeft allerlei gevaarlijke Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster .NV. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eenfë iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pee advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of AdfM Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Wat echter veel erger ge noemd moet worden is, dat ter wijl Belgen zich in twee fel tegenover elkander staande kampen ten aanzien van de Ko ningskwestie hebben verdeeld, terwijl Fransen de ene regering na de andere naar huis jagen, terwijl er in West-Europa de ene conferentie over de eenheid volgt bleek duidelijk, dat de wereld verdeeld werd in een Ameri kaans en in een Russisch kamp. Overal waar de twee rivalen el kander raakten ontstond een hevig wrijvingsvlak. Ook steeds was de Westerse wereld in het defensief gedron gen, moest zij zich verdedigen j tegen de Oostelijke druk. T wee op de andere bespreking over de jaar geleden lagen de grootste eenheid, de twee grootmachten wrijvingsvlakken in Europa en in de wereld voortgaan met hun het grootste succes dat de Rus- 'gen behaalden was de staats- oorlogsvoorbereidingen. Het is alsof zij beiden overtuigd zijn van de onmacht van het oude werelddeel, waarin zelfs een Be nelux nog dreigt te stranden op een landbouw- of een kanalen- vraagstuk. Hoe moet men nu echter als nuchter mens de toestand be oordelen? Op deze vraag kan onmiddel lijk het antwoord luiden, dat de internationale toestand verre van rooskleurig is. Doch dit houdt nog niet in, dat de oor logsdreiging op dit ogenblik ern stiger is dan bijvoorbeeld één a twee jaar geleden. Wanneer men alle feiten beziet, dan kan een ieder vaststellen, dat de verhou ding tussen de twee grote over winnaars van de oorlog tegen Hitier, Duitsland, Italië en Ja pan, namelijk Rusland en Ame rika sedert 1945 gaandeweg ver slechterd is. De oorzaken hier voor zijn zo maar niet één, twee, drie aan te geven. Latere ge schiedschrijvers, die wat verder van de huidige gebeurtenissen afstaan zullen ongetwijfeld beter kunnen oordelen. Thans te midden van deze ge beurtenissen zal men gauw ge neigd zijn de oorzaken bij de tegenstander te zoeken. Als oor zaken voor de slechte verstand houding worden in de Westerse wereld veelal genoemd de diepe kloof tussen de communistische en kapitalistisch-democratische levensbeschouwing, het teveel aan vertrouwen dat wijlen Pre sident Roosevelt in de Russen heeft gehad bij zijn afspraken met Stalin op de verschillende in de oorlog tussen hen gehouden bijeenkomsten en daartegen over staande, het grote wan trouwen dat de Russen van hun kant hadden wegens het feit, dat de Amerikanen over de atoom bom beschikten, terwijl zij dit vreselijke wapen nog niet be zaten. Thans is het maar de vraag of het bezit van het atoomgeheim de Russen niet overmoedig heeft gemaakt. En dan tenslotte is er de communistische leer van de wereldrevolutie. In feite kunnen de Russen hun agressieve hou ding pas laten varen als in de gehele wereld hun leer heeft ge zegevierd. Reeds enige jaren geleden medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Plaatselijk een bui. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Over het algemeen iets koeler dan gisteren vooral in het Zuiden van het land. ZONDAG 23 JULI. greep in Tsjecho-iSlowakije, waardoor dit reeds zoveel ge plaagde land achter het ijzeren gordijn verdween. De Westelijke houding werd toen plotseling heel wat flinker, waardoor de aanval op Grieken land, doch vooral op Berlijn door het krachtdadig optreden door middel van de luchtbrug mis- boekt. De burgeroorlog in China werd snel in een overwinning voor de communistische legers omgezet en hiermede ontstond voor Amerika in Azië eveneens een allesbehalve prettige situatie. Evenals de actie tegen Berlijn volgde op het Tsjecho-Slowaak- se succes, volgde op het Chinese succes het Koreaanse conflict. Het verschil is niet zo erg groot, want ook in Korea is de Ame rikaanse reactie zeer scherp. In tegenstelling echter tot de blok kade van Berlijn is er oorlog in Korea. Een oorlog, waarin de Amerikanen direct gemengd zijn, doch waarin de Russen een indirecte rol spelen. Zij laten de Noord-Koreanen als het ware het zware werk doen, doch spe len natuurlijk achter de scher men mee. In de aanvang van dit artikel werd betoogd, dat er geen directe reden is aan te wijzen, waarom de oorlogsdreiging ernstiger zou zijn dan een jaar of twee ge leden. Toen was Berlijn de uit gebarsten vulkaan, thans is het Korea. De Berlijnse vulkaan is op het ogenblik aan de opper vlakte rustig evenals de Griek se, de Zuid-Slavische, de Finse enz. Doch de dreiging van een uitbarsting is steeds aanwezig. Wel is het begrijpelijk, dat de wereld door hef Koreaanse con flict sterk is opgeschrikt, doch dit komt vermoedelijk door de scherpe reactie van de Amerika nen. Deze beginnen hun enorme krachten te mobiliseren en als dit inderdaad voortgaat is het slechts de vraag hoe daarop weer de Russische reactie zal zijn. Deze laatsten zijn heel wat betere strategen en diplomaten dan de Duitsers. Zij weten wel, dat zij op het ogenblik een langdurige strijd met de Amerikanen niet in winst kunnen omzetten. Zekere snelle successen, zoals de verovering van West-Europa, zouden ook zij kunnen behalen, doch uiteinde lijk zou de volledige nederlaag hun deel zijn, wegens de gewel dige productie-capaciteit van Amerika, die bovendien nog ver meerderd wordt door de niet te onderschatten economische en militaire krachten van het Brit se wereldrijk. Slechts indien onverstandige heethoofden van het Politbureau in het Kremlin de overhand heb ben weten te verkrijgen, zou de derde wereldoorlog in de naaste toekomst voor de deur kunnen staan. I In het tegenovergestelde ge- val is het eerder te verwachten, dat steeds op andere plaatsen in de wereld de satellieten van Rusland de vulkanen zullen doen uitbarsten. Voorlopig kunnen wij als West- Europeanen niet veel anders doen dan afwachten. Onze enige kracht zou liggen in een een heid, waarover wij echter liever eindeloos praten, dan dat wij over de vele bezwaren, die er ongetwijfeld aan verbonden zijn, heen stappen in deze beslissende jaren van de geschiedenis der Westerse beschaving. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.30 8.05 8.45 8.55 n.m. 7.52 8.27 9.07 9.17 MAANDAG 24 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.33 9.08 9.48 9.58 n.m. 9.00 9.35 10.15 10.25 ZON- EN MAANSTANDEN. Juli. 22 4.46 20.46 13.46 23.21 23 4.47 20.45 15.16 23.40 24 4.49 20.43 16.48 25 4.50 20.42 18.16 0.07 26 4.52 20.40 19.28 0.49 De Koreaanse plaats Jongdok, 10 km ten noorden van Fohang waar de Amerikanen een lan ding hebben uitgevoerd, is kort nadat zij in handen der Noorde lijken was gevallen, door een Britse en Amerikaanse kruiser vernietigd. Dit is meegedeeld in een communiqué van vice-admi- raal Joy. Door de beschieting ontstonden grote branden, die 12 uur later nog van uit zee zichtbaar waren. Nadat zij de stad hadden plat gebombardeerd, richtten de sche pen het vuur op andere militaire doeleinden, voornamelijk kruis punten van wegen. AMER. CORRESPONDENT OVER ZUID KOREAANSE SPOORWEGARBEIDERS. Volgens een speciaal bericht aan Reuter van Walter Sim mons, correspondent van de „Chicago Tribune", zijn de Z. Koreaanse spoorwegarbeiders verbijsterd door de Amerikaanse haast en kunnen de Koreane'n niet begrijpen waarom het be steden van meer dagen of uren aan een karwei verschil zou ma ken. De vertraging, die hiervan het gevolg is, aldus de corr., is een grote ibron van verbittering voor de Amerikanen. Zuid-Koreaanse spoorwegar beiders werken altijd samen wanneer het een beweging in Zuidelijke richting betreft, maar vinden tientallen excuses om niet in Noordelijke richting, naar het gevechtsfront te gaan, aldus de correspondent. Te Taedjon trof een Ameri kaanse kapitein, die treinen trachtte weg te sturen, het ge hele laadpersoneel slapend aan. Een twistgesprek met de sta- stionschef had geen succes, tot dat de kapitein dreigde al het stationspersoneel neer te laten schieten. Toen hij echter twee uur later inspectie hield, trof hij alle arbeiders weer slapend aan. De woede van de kapitein steeg ten top, toen hij arbeiders een bevoorradingstrein zag los sen, die twee dagen geleden was vertrokken, maar sindsdien ver dwenen was. Het had de trein teruggebracht en te Taegoe neergezet, 125 km achter het front, aldus Simmons. GEN.-MAJOOR DEAN VERMIST. Een Amerikaanse hulpcolonne tracht Taedjon binnen te drin gen, waar zich generaal-majoor William Dean, bevelhebber van de 24ste Amerikaanse divisie, bevindt, die Donderdag bij de Amerikaanse aftocht werd ver mist. Volgens de laatste berichten is de hulpcolonne er niet in ge slaagd zich een weg te banen door de Noord-Koreaanse linies. De Koreaanse tolk van de ge neraal is Vrijdagochtend door de Noordelijke linies weten te drin gen en heeft de Amerikaanse linie ten Oosten van de stad kunnen bereiken. De tolk heeft verklaard, dat generaal Dean als zijn officieren en soldaten heeft gestreden voor het behoud van Taedjon. Hij had persoonlijk het installeren van Bazookas en de toestellen voor het afschieten van anti- tankraketten geleid en was tevens behulpzaam geweest bij het evacueren van de gewonden. THAILAND BIEDT AAN 4000 MAN NAAR ZUID KOREA TE STUREN. Thailand heeft aangeboden minstens 4000 man van zijn beste gevechtstroepen naar Ko rea te zenden om de strijdkrach ten van de V. N. te helpen, aldus verklaart de minister van Bui tenlandse Zaken van Thailand, Worakarn Bantsja. De minister verklaarde tegen over Reuter, dat de troepen na een maand van intensieve oplei ding met moderne wapens voor de strijd gereed zouden zijn. KOREAANSE LEGER- COMMUNIQUE'S. Het door Radio Piongjang be kendgemaakte Noordelijke leger communiqué bevestigt de bezet ting van Taedjon op Donderdag en verklaart, dat vele krijgs gevangenen zijn gemaakt. De Amerikaanse en Zuid-Koreaan se strijdkrachten in dit gebied zijn volgens het communiqué weggevaagd. Het communiqué maakt ver der melding van het neerschie ten van 5 Amerikaanse vliegtui gen, waaronder vliegende reu- zenforten. bij luchtgevechten boven Taedjon en Kimpo. Volgens een communiqué van generaal MacArthur's hoofd kwartier blokkeert de 24ste Amerikaanse divisie na Taedjon te hebben -ontruimd thans de communistische opmars ten Oosten van de stad. Een door MacArthur's hoofd kwartier uitgegeven communi qué over de Zuid-Koreaanse strijdkrachten maakt bekend, dat de Zuid-Koreanen bij een tegenaanval de plaats Jetsjon, 100 km ten Noordoosten van Taedjon, hebben heroverd. De Zuid-Koreanen zijn opge rukt tot aan de buitenwijken van Poenggji, 16 km. ten Zuidwesten van Tanjang, en ruimen daar twee communistische baltaljons op, aldus het communiqué. DE OPROEP VAN LIE. Verscheidene leden van de V. N. hebben vertrouwelijke aan biedingen gedaan om grond strijdkrachten naar Zuid-Korea te zenden, aldus meldt de „New York Times" Vrijdag uit Lake Success. De correspondent van het blad se zegslieden verklaarden dat zij „blij" zijn over de totnogtoe ont vangen antwoorden op de oproep tot grotere hulp voor Zuid-Korea van Trygve Lie, secretaris-gene raal der V. N. DE GUERILLA ACTIVITEIT IN KOREA. Het Amerikaanse hoofdkwar tier meldt, dat het Amerikaanse commando krachtige maatrege len neemt om de bedrijvigheid van de guerillastrijders in Korea uit te schakelen. Een aanzien lijk aantal guerillastrijders, die zich somtijds bij de vluchtelingen voegden, viel de troepen der Verenigde Staten in de rug aan en droeg zodoende bij tot het succes van de communisten in hun offensief naar het Zuiden, aldus het hoofdkwartier. Er zijn reeds maatregelen ge troffen en „al is de infiltratie van de communisten nog niet volkomen gestuit, toch is zij aan zienlijk beperkt". Het hoofd kwartier voegt er aan toe, dat deze infiltraties binnenkort ge heel zullen ophouden. Een lid van het Zwitserse pro tocol is naar Genève gereisd om een officiële afscheidsplechtig- heid in het koninklijk verblijf „Le Reposoir" bij te wonen. De Belgische premier Jean Duvieusart was eveneens aan wezig. De Belgische hoofdstad was Vrijdag in feesttooi ter gelegen heid van de herdenking van de afscheiding van 1830. Onder de vlaggen, die van de gevels wapperen, hadden de so cialisten in de loop van de nacht de proclamatie van hun partij bestuur aangeplakt, waarin zij zeggen het gezag van de Koning niet te erkennen. In het socialistische partijblad heeft senator Puérard Koning Leopold „de koning van de bur geroorlog" genoemd. Vóór de hekken van het ko ninklijk paleis hadden zich een aantal belangstellenden opge steld om de aankomst af te wachten der officiële deputaties, welke een hulde-adres aan de Prins-regent zouden aanbieden. De aanbieding ging evenwel op de vastgestelde tijd niet door, daar de Prins zich ziek liet mel den. De socialistische deputatie, die om half elf verscheen, moest onverrichterzake terugkeren. Strenge politiemaatregelen waren genomen voor de afzet ting van het Jubelpark, waar de militaire parade werd gehouden. De politie heeft niet hoeven in te grijpen en incidenten van be lang hebben zich nergens voor gedaan. Bommen in Bergen. Twee bommen zijn tot ontplof fing gekomen op tramlijnen na bij Bergen, het belangrijkste cen trum van het anti-koningsge zinde Wallonië. De lijnen wer den onmiddellijk hersteld en het verkeer werd niet onderbroken. Dit is het eerste incident van ernstige aard sinds de Kamers voor de terugkeer van de Ko ning stemden. Het incident duurde slechts enkele minuten. Gedurende een uur hebben afdelingen van het Belgische leger en van de politie gedefileerd voor de vertegen woordiger van de Koning, Prins Amory de Merode, die benoemd is tot grootmaarschalk van het hof. Op de eretribune hadden naast parlementsleden en hoge militairen vele vertegenwoordi gers van het Corps Diplomatique plaatsgenomen, waaronder de Nederlandse ambassaderaad Bee- laerts van Blokland. Het park was voor het publiek gesloten. Langs de straten, waarlangs de troepen zich naar het park begaven, hadden zich grote mensenmassa's opgesteld. Incidenten hebben zich buiten het park nergens voorgedaan. Liberalen bereid tot deel neming aan regering? Een liberale woordvoerder heeft verklaard, dat de liberalen in tegenstelling tot de socialisten bere,id zullen zijn gevolg te geven aan een uitnodiging van de Koning tot het voeren van besprekingen over de deelneming aan een niéuw kabinet. De libe ralen zullen, aldus de woord voerder, blijven streven naar een oplossing in de geest van een nationale verzoening. Belgische premier door de Koning ontvangen. De Belgische premier en de voorzitters van Kamer en Se naat zijn te Pregny door de Koning ontvangen. KONING LEOPOLD VAN DAAG IN BRUSSEL. De aankomst van Koning Leo pold op een van de Brusselse vliegvelden zou vandaag vroeg La de ochtend plaats vinden. Journalisten, die de aankomst wilden bijwonen, moesten aLda om half zes melden, teneinde ge zamenlijk naar het vliegveld te worden geleid.* De Koning zou na aankomst terstond per auto naar het Pa leis van Laeken gaan. Dit be tekent, dat hij dus niet in de stad Brussel zal komen en slechts de Noordelijke buiten wijken zal passeren. De weg zou worden afgezet door cordons van de Rijks wacht. De ontvangstplechtigheid ®p het vliegveld zou uiterst sober zijn. Met de Eerste-Minister zouden de Ministers van Bin nenlandse Zaken en Oorlog ter begroeting aanwezig zijn. De mogelijkheid bestaat, daït 's Ko- nings Moeder, Koningin Elisa beth, aanwezig zal zijn. DE ECHTGENOTE VASi KONING LEOPOLD. De Prinses De Rethy zal zich uit eerbied voor wijlen Koningir- Astrid, die in 1935 door een aute- ongeluk in Zwitserland om hét leven kwam, na haar terugkomst op de achtergrond houden. Zij wil er naar streven een thuis te scheppen voor de kinderen uit de beide huwelijken van Koning Leopold, die allen „mama" tegen haar zeggen. Te Brussel deden Vrijdagmor gen geruchten de ronde, dat Koning Leopold reeds in zijn paleis te Laeken nabij Brussel is teruggekeerd. De geruchten zijn ontstaan, doordat men de gehele nacht het geronk en de navigatielichten van vliegtuigen kon waarnemen, die in formatie laag boven Brussel vlogen. Luchtvaartfunctionarissen ont kennen, dat de vliegtuigen de Koning hebben gebracht. PARADE TE BRUSSEL. Kreten van „Leve de Koning" en „Troonsafstand" wisselden el kaar af aan het einde van de militaire parade, die gisteren in het Brusselse Jubelpark plaats had in het kader van de her denking der Belgische grondwet van 1830. De parade, die ook door de socialistische en liberale j fracties van Kamer en Senaat werd bijgewoond, verliep zonder 'incidenten, totdat na afloop van de tribune tegenover de ere tribune werd geroepen „Leve de Koning". De socialisten, die aan de rechterzijde van de eretribune ï^derichPOTSSknVanerhun neerd^door de tegenstellingen tus plaatsen en begonnen „Troons- Bestuurloosheid. Waarnemers wijzen er op, dat dezelfde overeenkomst beter an derhalve maand eerder tot stand had kunnen komen, aangezien ten eerste: de moeilijkheden tus- sen de R.I.S. en de Republiek dat" vele Indonesische politici Moh Indonesië niet van zo principiële j Hatta niet meer als Minister-Pre- den zijn en het politieke geschil is opgelost. De positie van Moh Hatta. De overeenkomst van Donder dag heeft voorts wel aangetoond. aard waren, en ten tweede: in de laatste anderhalve maand alle daadwerkelijke bestuur en de op bouw van het land werden getra-i afstand", „Leve „Leve de Regent" België", en te roepen. sen Djogja en Djakarta Er heerst daarom een algemeen gevoel van opluchting en waar nemers zijn van mening, dat de overeenkomst bepaald niet lan ger meer had moeten uitblijven. De gevolgen van het langdurige onderhandelen zijn overal in den lande merkbaar. Het binnenlands bestuur wordt ten zeerste be lemmerd door de sident wensen. Hij zal nu de func tie bekleden van Vice-Presidept van de eenheidsstaat en dus geen 1 lid worden van het nieuwe Ka binet, tenzij geen enkele andere formateur er in slaagt een Mi nisterie te vormen en men ten einde raad toch weer Hatta zou aanzoeken om als formateur op te treden. In dat geval moet hjj echter aftreden als Vice-Presi dent en moet er een nieuwe Vice- President worden benoemd. I Informeert men bij de leidende politieke figuren naar de reden, voortdurende waarom men Moh Hatta uitscha- strijd tussen coöperatoren en non- keit, dan krijgt men de meest coöperatoren (de Indonesische 1 verschillende antwoorden, alsb.v. ambtenaren, die wél resp. niet Hatta heeft in de afgelopen maan -in functie zijn gebleven tijdens den gefaald, of: Hatta heeftrust de Nederlandse militaire acties), 1 terwijl in sommige gebieden, zo als Oost Indonesië en Oost Su matra, de oude strijd tussen re publikeinen en federalisten nog voortduurt. In deze gebieden is de wanorde Wanneer in een onzer Neder landse weekbladen naar aanlei ding van de cijfers der volks telling wordt betoogd, dat de politieke invloed der katholieken zal worden versterkt, tenzij er wonderen gebeuren, die men tegenwoordig doorbraken in de politiek noemt, dan is dat een veelzeggende uitlating, aldus de heer Andriessen. Deze uitlating duidt er immers op, dat de be doeling der doorbraak is, de stij gende invloed der Katholieken tegen te houden, zelfs te ver minderen. Ook de internationale ontwik keling, zowel In Europees als in wereld verband gezien, plaatst ons voor geheel nieuwe verhou dingen en vraagstukken. Er groeit een wereld verband, waarvan nog slechts de contou ren bekend zijn, doch het groeit en deze realiteit dwingt tot be schrijft, dat de namen van de zinning er op. Het belang van betrokken landen geheim wor-1 een en ander moet door de par- den gehouden, maar dat Engel- tij en haar organen worden ge kend. De vraag moet worden beantwoord, hoe de christen democratische partijen in deze ontwikkeling hun taak hebben te vervullen en hun plaats heb ben te bepalen. Er moet samen werking komen teneinde de in vloed van de partijen op de ont wikkeling te vergroten. Op onze kaderdagen zal de vraag worden behandeld, of de K. V. P. over het organisatori sche apparaat beschikt om aan de eisen te beantwoorden. Tenslotte zeide de heer An driessen, dat altijd de eis gesteld moet worden, dat de partij een werkelijke partij blijft; dat zij dus nooit mag worden een ver zameling van individuen, die een bepaald individualisme kun nen botvieren, ook niet wanneer men dat in groepsverband zou pogen te doen. Dat zou naar de mening van de partij-voorzitter het einde van de partij betekenen en het zou het vervullen van haar noodzakelijke taak en func- situaties geschapen, waardoor het te Medan b.v. is voorgekomen, dat bij een aantal gearresteerde betjak-voerders revolvers en an dere wapens werden gevonden. In Oost Indonesië duurt de strijd tussen de officiële troepen van de A.P.R.I.S. en de talrijke guerilla-vechters op vele plaat sen voort en heeft het liquidatie- kabinet Putuhona slechts zeer weinig gezag. Hierin kan sleChts verbetering komen, indien Djog ja en Djakarta het eens gewor- tie in dodelijk gevaar brengen. Afgezien hiervan moeten de vragen, die ten aanzien van haar structuur oprijzen, aan de orde kunnen komen. Wanneer er zijn, die menen, dat de verschillende meningen niet voldoende tot uiting en tot gelding kunnen komen; dat er te veel van boven af wordt ge decreteerd; dat de partij niet is nodig, of wij zijn toch niet aan Hatta gebonden, of: Hatta staat te veel buiten het partijleven, en zovoort. De communistische groepen alleen realiseren zieh duidelijk, dat Hatta hun grote tegenstan der is en steken dit niet onder stoelen of banken. Verdere vraagstukken. De waarnemers wijzen er ten slotte op, dat de parlementaire behandeling der overeenkomst en de kabinetsformatie ook nog wel enige tijd in beslag zullen nemen, zodat de onbevredigende toestand van bestuurloosheid voorlopig nog niet als geëindigd kan worden beschouwd. Na de vorming van het kabi net komt dan nog het moeilijke vraagstuk van de samenvoeging der departementen van Dja karta* en Djogja. Ook hier lig gen nog vele moeilijkheden, aan gezien de keuze van de leidende ambtenaren aanleiding zal geven tot vele twisten. De noodzaak van een drastische rationalisatie van het ambtenarencorps wordt wel ingezien, doch is zeer moei lijk uitvoerbaar, gezien de vele politieke gevoeligheden, die op dit terrein ontzien moeten wor den. Het ambtenarencorps telt i een volkspartij, dan moet daar over In een bijeenkomst als deze thans ongeveer een hal 1 milhoen van gedachte worden gewisseld. mensen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1