De Nederlandse geheime diensten te Londen m Noordkoreaanse aanval op Koemlinie Incidenten in de Verenigde Belgische Kamers De Amerikaanse politiek met betrekking tot Zuid~Oost-Azië Verklaring van de Wereldraad van Kerken De verbindingen met het bezette gebied enjiet „England-Spiel" De parlementaire enquete-commissie heeft het verslag doen verschijnen van haar onderzoek naar de Neder landse geheime diensten te Londen en de verbindingen met het bezette gebied, waarbij ook het „Englandspiel onder de loupe is genomen. Dit onderzoek is buitengewoon uitvoerig geweest. De thans verschenen boekwerken, drie in getal, vormen te zamen 3000 pagina's druk. Alleen het drukken vergde drie maanden tijd. Prins Bernhard toont door hem opgenomen (ilms Deportatie van Joego-Slaven in Hongarije? Lie vraagt om troepen De Noordkoreaanse troepen zijn, met de steun \a* guerillastrijders, een grootscheepse aanval op de Ameri kaanse verdedigingslinie aan de rivier de Koem begonnen ten Noorden van Taedjon, de voorlopige Zuidkoreaanse hoofdstad, aldus luiden de laatste radioberichten, die te San Francisco zijn ontvangen. WEERSVERW ACHTING. HOOGWATER. v.m. n.m. v.m. n.m. Congrescommissie voor de Atoombom De boodschap van India aan de V. S. en de Sowjet-Unie Boodschap H. K. H. Prinses Wilhelmina aan Wereldraad der Kerken In Waalwijk Paratyphus uilgebroken Krankcring hij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers b cent ZATERDAG 15 JULI 1950. 6e Jaargang No 1474. Verschijnt dagelijks Uitgeefster .NV. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 een*; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «ar. I ber 1940 in Nederland aange- Nederlandse Regering en met name dat van de Minister-Presi dent zonder enige lijn is geweest. De Regering heeft het grote enthousiasme van een aantal jonge Nederlanders, die zich con Oei 111 11CUC11HUU 0,0.1151. „„„hirwlirnr mpt „omen en heel. op 2 April ml verkeerde banen geleid. Inleiding. Het aantal vraagstukken, dat bezien moest worden, was zo tal rijk en de problemen bleken zo intens met elkaar verweven, dat geruime tijd nodig was om alles zodanig te verwerken, dat het mogelijk werd in alle bijzonder heden door te dringen. Ee« zéér uitgebreid onderzoek naar het feitelijke gebeuren in j de noodlottige jaren 1942 en 1943 heeft er toe geleid, dat de oommissie een afdoende verkla ring heeft kunnen geven voor 't feit, dat een Englandspiel mo gelijk is geweest. Met betrekking tot de oor zaken van het England-spiel is de commissie tot een oordeel ge komen, waarbij de vele specula tieve theorieën, die meestal uit gingen van verraad, hetzij bij de Engelse hetzij bij de Nederland se autoriteiten, worden afge wezen. Vaak op niets gebaseerd en de ergste beschuldigingen inhou dend, dreigden sommige publica ties het vertrouwen in de Neder landse en de Engelse overheid op ernstige wijze te ondermij nen en de opvatting gemeengoed te maken, dat in de oorlog bij het werk der geheime diensten de laagste menselijke instincten, ook bij de overheid, de doorslag geven. Met het voorgaande wil niet gezegd zijn, dat de commissie met betrekking tot de gang van zaken bij het England-spiel geen critiek heeft. Integendeel, zij heeft uitvoerig aangetoond, dat zowel bij de Nederlandse als bij de Engelse dienst ernstige fou ten zijn gemaakt. Ook het beleid van de Nederlandse regering op dit punt ontkomt niet aan haar critiek. In de zomer van 1949, toen enige leden der commissie voor het horen van een aantal getui gen te Londen vertoefden, Is er op initiatief van de Britse am bassadeur te 's Gravenhage con tact tot stand gekomen tussen de voorzitter van de commissie, Mr. L. A. Donker, en het Foreign Office. Dit contact heeft er toe geleid, dat de Britse regering er in toestemde, dat de voorzitter besprekingen zou hebben met rors in judgment", terwijl de commissie van oordeel is, dat deze tekortkomingen als fouten, in sommige gevallen zelfs als ernstige fouten, moeten worden aangemerkt De commissie is tot de con clusie gekomen, dat het beleid der Nederlandse regering op het gehele terrein der geheime diensten te Londen in de eerste jaren van de oorlog veel te wen sen heeft overgelaten. De verhoren bevatten een schat van documentatie over de belevenissen der uitgezonden agenten en over de werkzaam heden van in het bezette Neder- land werkzaam geweest zijnde verzetsgroepen. In vele ver horen kan men lezen over de on- geëvenaarde moed en toewij ding, over de ongekende zelf- opofering en grote vaderlands liefde van velen van de besten van ons volk. DE GEHEIME DIENSTEN TE LONDEN. De commissie geeft een uit voerig overzicht van de gehei me diensten, die voor de Ne derlandse Regering te Londen hebben gewerkt. Uit de verklaring van de heer GERJBRANDY is het niet duide lijk geworden, waarom de cen trale inlichtingendienst onder Justitie moest ressorteren. Uit de getuigenverklaringen is gebleken, dat er van een co ördinatie door de C.I.D. van an dere bestaande inlichtingen diensten niets is terecht geko men, daar de samenwerking al les te wensen overliet. De benoeming van de heer VAN 'T SANT tot hoofd van die dienst acht de commissie onjuist. Alleen al het feit, dat hij se cretaris van H. M. de Koningin was, moest voldoende reden zijn om hem niet in de delicate ïunctie van noofd van de in- ichtingendienst te plaatsen. Hierbij kwam, dat de heer Van 't Sant, die hoofdcommissaris van politie te s-Gravenhage was geweest, een omstreden figuur was, omtrent wie veel geruch ten de ronde deden. De berichten van de uitge zonden agenten, die de Neder landse dienst via de Briinc dienst uit net bezette gebied ontving, zijn blijkbaar na de eerste telegrammen van luite nant ter zee VAN HAMEL door de heer VAN T SANT niet meer aan het Departement van ue- fensie doorgegeven. De commissie beschouwt dit als een grote fout. Dat een Nederlandse inlichtin gendienst in oorlogstijd militaire berichten niet doorgeeft aan het Nederlandse Departement van Defensie, acht de commissie een onhoudbare situatie. Op grond van zjjn eigen ver- I klaring kan worden aangenomen, dat de heer Van 't Sant zich niet heeft ontzien informaties aan de Britse dienst te geven omtrent Nederlandse ministers. De klachten omtrent de heer VAN 'T SANT over interne spi- onnage acht zij niet bewezen. Wel blijkt, dat hij een sfeer om zich heeft geschapen, die tot deze klachten aanleiding gaf. De eerste agent, die in: Ne derland werd geparachuteerd, was luitenatnt ter zee Larj van Hamel geweest. Deze is in de nacht van 27 op 28 Aug. 1940 in Nederland aan gekomen en is op 14 October 1940 bij zijn poging om per wa tervliegtuig vanaf het Tjeuke- meer naar Engeland terug te keren gearresteerd. VAN HAiMEL heeft een be langrijke spionnage-organisatie opgebouwd, waarbij hij gebruik heeft gemaakt van verschillen de groepen, die reeds werkzaam waren, doch geen contact met Engeland hadden. De tweede agent, die door de C.I.D. naar het bezette gebied is gezonden, was de heer CH. VAN BRINK. Het heeft de com missie verwonderd, dat de heer VAN 'T SANT er in heeft toe gestemd deze jonge man, die reeds van 1936 af in Australië woonde en die verhoudingen in Nederland niet meer kende, als parachutist uit te zenden. VAN BRINK te op 29 Novem- I zijn iaatste telegram naar Lon- i' den gestuurd. i Dat de oppositie tegen de heer Van 't Sant voortdurend groeide, is de commissie volkomen duide lijk. Bovendien moeten de ge ruchten omtrent het aannemen van een aanzienlijk bedrag door de heer Van 't Sant na de eerste wereldoorlog van de Engelse (Zie verder 2de kolom Bladz. 2) Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteren te 's Gravenhage een dienst voor aan deze organisatie aantai films vertoond, die hij ge- bewezen diensten, verlammend Arende zijn laatste reis heeft werken op zijn gezag. opgenomen. De toeschouwers Voorts heeft de commissie waren in hoofdzaak leden der kunnen constateren, dat de heer Eerste en Tweede Kamer. Ook Van 't Sant te Londen ook uit anderen hoofde beschouwd werd als een figuur, waarvan men niet precies wist, wat men er aan had. Deze situatie acht de commissie voor de chef van een inlichtin gendienst hoogst gevaarlijk. De groep Hazelhoff-Roelfzema. Een groep, welke onder leiding van Mr S. E. Hazelhoff Roelfze- ma, reserve tweede luitenant in algemene dienst, in het kader van de inlichtingendienst ope reerde, bespreekt de commissie afzonderlijk. De commissie wil niet nalaten haar bewondering uit te spreken over de vermetele wijze, waarop deze groep bezield was met en thousiasme voor de Nederlandse zaak. Zij meent dat, wanneer er aanmerkingen gemaakt moeten worden op de werkwijze van de- ze groep, deze niet in de eerste plaats de leden hiervan mogen waren aanwezig leden van de Raad van State, voorts de Pre sident en de Procureur-Generaal van de Hoge Raad en de Presi dent van de Bijzondere Raad van Cassatie. Na afloop begaf de Prins zich naar het gebouw der Tweede Kamer, waar hij zich met ver scheidene leden van het parle ment onderhield. Radio Belgrado bericht nieuwe deportaties van J oegoslavische minderheden in Hongarije naar onbekende bestemming. Te Ba- calmas, een dorp nabij Subotica aan de HongaarsJoegoslavi sche grens, zijn vijftig Joegosla vische gezinnen weggevoerd. In grensdorpen Beschermd door de duisternis begonnen de Noordkoreanen hun aanval op de Koemlinie te Kongdjoe, ongeveer dertig kilo meter ten Noordwesten van Taedjon. Dit gebied vormt de lin kerflank van de Amerikaanse strijdkrachten binnen de bocht van de Koem. De aanval werd voorafgegaan door een hevig artillerieduel op het front in de rivierbocht. In de berichten wordt voorts gezegd, dat Koreaanse guerilla strijders in Amerikaanse mili taire werkkleding in grote geta le achter de Amerikaanse linies infiltreerden. Twaalf tanks, gesteund door ongeveer een compagnie infante- rie, stormden daarop op de Wes- (jat een°beroep heeft gedaan telijke flank over de ondiepe op alle iecjen van de V.N. die de ÏKS rijn^wee^walons^olgeladen met duidelijk, dat het beleid van de I Joegoslaven. hebben de Noordkoreanen hun druk in de gehele centrale sec tor vergroot en wordt Taedjan bedreigd. De Amerikanen boden heftig weerstand tegen de troepen, die de Koem overtrokken en kleine ygroepen Noordkoreanen opere ren ten Zuiden van de rivier, al dus deze berichten. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaarde echter, dat alle pogingen van de Noordkoreanen om de Koem over te steken waren afgeslagen LIE VRAAGT OM TROEPBK. De secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, heeft gistere* aan verslaggevers meegedeeld, Koem. Gemeld werd, dat ver scheidene tanks vernietigd wer den, maar volgens de laatste be richten zijn de Noordkoreaanse resolutie van de Veiligheidsraad over Korea hebben gesteund, om Zuid-Korea met troepen te hel pen. Hij had vooral grondstrijd- troepen er in geslaagd een klein brachten gevraagd. Het verzoek bruggehoofd aan de andere zijde was ggdaan aan 53 van de 59 le- William S. B. Lacy, hoofd van de afdeling Zuid-Oost-Aziatische eewêzen officieren van de Brit- .en Philippijnse zaken van het L „oho;™ diensten S. O. E. en State Department, heeft in een rede in het Institute of Public S. I. S., die in de oorlogsjaren bemoeienis hadden gehad met de verbindingen met het bezette Nederlandse gebied. Die besprekingen hebben ge duurd van 3 tot 10 October 1949. Alle aspecten van de débacle hebben de revue gepasseerd. Van Engelse zijde is dit met grote openhartigheid geschied. Geen enkele vraag is ontweken. Het resultaat van de door de voorzitter met de Engelse auto riteiten gevoerde gedachtenwis- seling heeft de opvattingen der commissie bevestigd. Het enige verschil in inzicht is hierin ge legen, dat in het Statement van de Britse regering de tekort komingen aan Engelse zijde worden gequalificeerd als ,,er- medegedeeld door het K-N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrfj koel. Aanvankelijk matige, later vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Overwegend droog weer. Wisselend bewolkt. Vrij koel. ZONDAG 16 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.34 2.52 3.09 3.27 3.49 4.07 3.59 4.17 JULI. 3.15 3.30 3.50 4.05 4.30 4.45 4.40 4.55 ZON- EN MAANSTANDEN. Juli. 15 4.37 20.54 4.09 21.43 16 4.38 20.53 5.28 22.04 17 4.39 20.52 6.50 22.20 in Affairs van de universiteit van Virginia een samenvatting ge geven van de politiek der Ver enigde Staten ten aanzien van Indonesië, Indo-China, Thailand, Malakka en de Philippijnen. De voornaamste grondslagen noemde hij: 1. Zuid-Oost-Azië is voor de Verenigde Staten en alle landen ;an de vrije wereld „van zeer groot belang". 2. Hoewel het gebied zich terzet tegen Westerse koloniale overheersing, verschilt het in zoverre van andere gebieden in Azië, dat niet honger en armoe de de voornaamste oorzaken zijn, die aan de onrust ten grondslag liggen. 3. Er kan en dient geen ge bruik gemaakt te worden van geweld om de nationalistische bewegingen in Zuid-Oost-Azië te onderdrukken. 4. De geestdrift van het na tionalisme gaat niet noodzake lijkerwijze hand in hand met het vermogen zichzelf te besturen. Lacy, wiens uiteenzetting van de toestand in het Verre Oosten de grondtoon vormde van de be sprekingen gedurende een ge hele dag van de vraagstukken der Verenigde Staten met be trekking tot het Verre Oosten, legde de nadruk op de nood zaak, de werkelijke nationalisten te onderscheiden van hen, die het nationalisme gebruiken als vlag om hun verbondenheid met het communisme te dekken. Hij wees er op, dat de communisten in Zuid-Oost-Azië er zorgvuldig van afzien te koop te lopen met hun leerstellingen, doch zich in plaats daarvan bezighouden met het nationalisme in de hoop uit eindelijk de inheemse nationa listische bewegingen te winnen, teneinde deze te gebruiken voor de doelstellingen van de Sowjet- Unie. Er bestaat een goede kans Zuid-Oost-Azië buiten commu nistische overheersing te hou den, aldus Lacy. „Wij hebben ons er mede bezig gehouden de lei ders van het Zuid-Oost-Aziatische nationalisme te doen blijken, dat het communisme niet gelijk is aan het nationalisme of omge keerd en dat het communisme en het werkelijke nationalisme ab soluut niet met elkander te ver enigen zijn. „Ik ben van mening", aldus La cy, „dat wij aanzienlijk succes hebben gehad, doch onze arbeid zal niet beëindigd zijn, vóórdat de Zuid-Oost-Aziatische Staten bereid en in staat zijn het com munisme te bestrijden met hun eigen militaire macht, begrijpend, dat zij dan voorbereid zullen zijn." Sprekend over Indonesië, voor zag Lacy, dat grotere moeilijk heden te overwinnen waren" voor de Regering aldaar, doch hij meende, dat de leiders „zeer snel leerden" en ..langzaam en met grote wijsheid hun weg gin gen" om hun land zelfstandig te maken. De Congrescommissie voor de atoomenergie heeft Donderdag een verslag uitgegeven, waarin wordt gewezen op het grote be lang om tot een accoord te komen over de controle op de atoomenergie. De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie naderen beiden het ogenblik, waarop zij een water stofbom kunnen produceren. In verband met de waterstof bom wjjst het verslag er op, dat het mogelijk zou kunnen zijn een dergelijke bom te vervaardigen, die dezelfde vernielingen zou aanrichten over een gebied met een straal van 10 mijl als de atoombom van Hirosjima over een gebied van één mijl aan richtte. „Dit wil zeggen, dat de waterstof 100 maal krachtiger zal zijn dan de „gewone" atoom bom. De vijfde bijeenkomst van de Verenigde Kamers moest giste renmiddag om half vier worden geschorst, nadat de anti-Leopol- distisehe oppositie de Marseil laise had aangeheven. Het incident begon, toen de heer Pholien (CVP) verklaarde, dat Frankrijk in Juni 1940 de wapenstilstand had gevraagd en daarop van de socialistische ban ken „Vive La France" werd ge roepen. Terwijl de fractie der Christe lijke Volkspartij de Kamer ont ruimde en ook de tribunes leeg- stoomden, bleven de socialisten staande doorgaan met het zin gen van de Franse nationale hymne. Het incident, dat tot schor sing van de zitting der verenig de Kamers voor twintig minu ten leidde, was voorafgegaan door veel rumoer naar aanlei ding van 'het feit, dat de Katho lieke Senator Photien Spaak had aangevallen. Photien zeide, dat Spaak vre desonderhandelingen met de Duitsers heeft willen aankno pen. Het daarop door de Socicialis- ten ontketende tumult nam geen einde vóórdat de Voorzitter aan Spaak gelegenheid gaf van re pliek te dienen. Spaak noemde deze vaak her haalde aantijging ongerecht vaardigd en zeide dat zij nooit geuit werd aan het adres van de Katholieke Ministers, die ten tijde der capitulatie deel van zijn Kabinet uitmaakten. Kort na de schorsing beëindig de Senator Photien zijn pleidooi voor de terugkeer van de Ko ning. Voor het eerst sedert het bijeenkomen der verenigde Ka mers konden deze daarop een eenstemmig besluit nemen. Een socialistisch-lib. amende ment om het woord „niet" in te lassen in de wettekst, welke wil verklaren, dat de onmoge- lijkeid voor de Koning om te regeren is beëindigd, werd een stemmig naar een commissie verwezen. De zitting bleef ook verder een rumoerige atmosfeer behouden, die herhaaldelijk werd aange wakkerd daar afgevaardigden elkaar persoonlijke verwijten naar het hoofd slingerden. Eerst kondigde de Socialist Hoyaux nieuwe belastende stuk ken tegen de Katholieke Sena tor Leemans aan, die herhaal delijk door de Socialisten als collaborateur is bestempeld. Daarna bracht een Katholieke afgevaardigde het gedrag van de Socialist Anseele tijdens de oorlog ter sprake. Deze op zijn beurt verweet de Gentse professor Baur voor po- liteke delinquenten in de bres te zijn getreden. Toen, met een verwijzing naar Walter Baels, de juist voorwaardelijk veroordeel de zwager van de Koning, de woorden „plichtontduikers en vaandelvluchtigen" door de zaal klonken, greep de Minister van Justitie, Carton de Wiart, in het debat in. Hij protesteerde tegen de aantijging, dat de Regering tussenbeide zou komen om de serteurs te beschermen en zeide dat de Regering noch de Minis ter zich in het geval Baels heb ben geimengd. De onafhanke lijkheid van het Gerecht mocht niet in twijfel worden getrok ken. Drie Socialisten voerden nog het woord teneinde voor de zo veelste maai het socialistisch standpunt te vertolken, dat de Christelijke partij de Koning voor een politieke manoeuvre zou gebruiken. Onder daverende toejuichin gen van de linkerzijde vroeg de Socialist Rey pathetisch aan de Minister-President Duvieusart 't weekend te gebruiken om naar Pregny te reizen en de Koning duidelijk te maken, dat een her eniging der Belgen onder zijn be wind onmogelijk zou zijn. Onder applaus van zijn fractiegenoten vroeg deze Socialist aan Duvieu sart Kroonprins Boudewijn als Koning mee terug te brengen. Aan het einde van de zitting dienden de Socialisten nog een motie in, waarin de instelling van een commissie voor het onder zoek van constitutionele kwesties tengevolge van 's Konings daden werd gevraagd. De beslissing daarover werd uitgesteld tot de volgende zitting, die a.s. Dinsdag zal worden gehouden. VERKLARING VAN MAX BUSET. van de rivier te vestigen. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaarde, dat de Noordkoreanen sterk in de meerderheid waren ten op zichte van de Amerikanen. Een flankaanval is ook aan de gang ten Zuidoosten van Tany- ang, op het centrale front, welke deel uit schijnt te maken van een vorkaanval op de voornaamste Amerikaanse bevoorradingslijn van de haven Poesan naar het Westelijke front. De vliegtuigen van de verbon den mogendheden blijven de Noordkoreaanse troepenbewe- den-staten; zes landen, n.l. de Sowjet-Unie en haar Oosteurope se bondgenoten hebben geen af schrift ontvangen. Aanbiedingen moesten worden gedaan bij de secretaris-generaal van de V.N. Deze aanbiedingen dienden echter in „algemene be woordingen" te zijn vervat. Lie verklaarde te hopen, dat de oorlog tot Korea kon worden beperkt. Hij zei, dat er van hem op dit ogenblik geen bemidde I lingspogingen te verwachter 1 zijn. Lie noemde de veronderstd- |ling dat de V.N. zouden worden gereorganiseerd zonder de com gingen en bevoorradmgsliinen m ^mnjgtigche landen „onverant- alle gebieden bestoken.^De vluch- woort}eijjk en volkomen onjuist". De aanval in Korea noemde hij „een goed voorbereide gewapen- ten werden voornamelijk gecon centreerd op de weg en spoorweg van Seoel naar Taedjon, de voornaamste bevoorradingslijn voor de Noordkoreaanse troepen aan de Koem. Volgens gezaghebbende berich ten, die te Tokio binnenkwamen, De Socialistische partijvoorzit ter, Max Buset, heeft gistermid dag tijdens een manifestatie te gen Koning Leopold te La Lou- vière in Henegouwen een onver zoenlijke strijd van de Socialis ten aangekondigd voor het geval Koning Leopold weer de troon zou bestijgen. Buset verklaarde, dat alle So cialistische Ministers van Staat hun titel zullen teruggeven en dat alle Socialistische parle mentsleden hun onderscheidin gen zullen afleggen. Buset zeide, dat het vanzelf spreekt, dat geen Socialist aan een uitnodiging van de Koning gevolg zal geven of een Minis tersportefeuille zal aanvaarden. „De Socialisten zullen er trots op zijn zich voor de gerechtsko ven te verantwoorden voor hun daden, woorden en geschriften met betrekking tot Leopold II", zo voegde Buset eraan toe. de aanval door de Noord-Korea- nen". Als de oorlog in Korea ten einde was, moest er daar een re gering komen, die door het Ko reaanse volk is gekozen bij vrije democratische verkiezingen, zon der druk van wie dan ook. NOORDKOREANEN ZOLDEfs DE KOEM ZIJN OVERGESTO KEN. Het radiostation van de „New Vork Times" meldde Zaterdag ochtend om 1 uur (Ned. tijd), dal de Noordkoreaanse troepen fle Koem zijn overgestoken in het midden van de Amerikaanse li nie ter bescherming van de voor lopige Zuidkoreaanse hoofdstad Taedjon. Volgens de melding, die „berichten van het front" ci teert, zijn Amerikaanse vliegtui gen in actie gekomen tegen wat een communistisch bruggehoofd genoemd wordt. 1200 Koreanen, die een ..ruics voor de veiligheid vormden", zijn door de Zuid-Koreaanse politie sedert het begin van de Koreaanse oorlog terechtgesteld, aldus heeft Kom Tai Soe, hoofd van de Zuid-Koreaanse politie, Donderdag medegedeeld. Het Hoofdbestuur van de We reldraad der Kerken,, dat de politiek van de Wereldraad be paalt, heeft te Toronto een ver klaring uitgegeven over de toe stand in Korea. Het Hoofdbestuur huldigt de tussenkomst van de V. N. in Korea, „daar gewapende aanival als een instrument van natio nale politiek verkeerd is", en veroordeelt verder het gebruik van atoom- en bacteriologische wapens. „De toestand in Korea behoeft niet het begin te zijn van een algemene oorlog. Wij moeten een wereldconflict niet onvermijdelijk achten. Elke neiging tot onverantwoordelijk fatalisme moet worden tegen gegaan" aldus de verklaring. Twee afgevaardigden gaven hun steun niet aan de verkla ring uit gewetensbezwaren Verschillende kerken in onder communistische leiding staan de landen zijn lid van de We reldraad, hoewel de kerken in de Sowjet-Unie deze boycotten. Drie geestelijken uit communis tische landen behoren .tot het 90 leden tellende bestuur, doch zij woonden de bijeenkomst te Toronto niet bij. In diplomatieke kringen te Washington wordt vernomen, dat Pandit Nehroe. Minister- President van India, in de twee boodschappen, die hij Acheson en Stalin heeft doen toekomen, de hoop heeft uitgesproken, dat al het mogelijke gedaan zal worden om de vijandelijkheden in Korea een plaatselijk karak ter te geven. Het centrale comité van de Wereldraad der Kerken, dat op het ogenblik te Toronto in ver gadering bijeen is, heeft een boodschap van Prinses Wilhel mina uit Nederland ontvangen. De Prinses vraagt daarin aan alle Christelijke Kerken de ge lederen te sluiten om de gees telijke grondslagen van een nieuwe wereldoorlog veilig te stellen. De boodschap der Prin ses accentueert in het bijzonder de noodzakelijkheid van een be- liidenis van geestelijke doel stellingen, die alle richtingen in een zielegemeenschan om vat en waarin deze op gelijk waardige wijze, zij aan zij kun nen bestaan in het bewustziin, van de verantwoordelijkheid jegens elkaar en jegens Jezus Cnristus. In Waalwijk zijn enige geval len van para-typhus geconsta teerd. De Inspecteur van de Volksgezondheid in Noord-Bra bant heeft de hulp ingeroepen van het Nederlandse Rode Kruis voor de bestrijding van deze ziekte, waarvan de haard, noch het aantal slachtoffers tot dus ver bekend zijn. Het hoofd van de medische afdeling van het Nederlandse Rode Kruis heeft in samenwerking met de hoofdin tendant gezorgd voor de inrich ting van een noodziekenhuis van 50 bedden, dat gevestigd zal worden in de school naast hel Theresiagesticht. Voor dit nood ziekenhuis wordt het modernste materiaal gebruikt, dat het Ne derlandse Rode Kruis voor dit en dergelijke doeleinden heeft doen ontwerpen. Nader vernemen wij, dat vier positieve gevallen zijn geregis treerd. Verder zijn ongeveer 20 zieken, verdacht van para-typhus, ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Voor deze zieken is in het St Nicolaasziekenhuis een apart lo kaal ingericht. De burgemeester van Waal wijk zeide ons, dat de hulp van het Rode Kruis als een voor zorgsmaatregel gezien moet worden. Voor ongerustheid zou geen enkele reden bestaan.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1