DE KOREAANSE OORLOG Het Belgische Koningsdebat Gelukwensen voor Minister Stikker Wil Rusland tot een accoord komen? De beweerde Bulgaarse troepenbewegingen Tewaterlating van de coaster „Campen VRIJDAG 14 JULI 1950. 6e Jaargang No 1473. Verschijnt dagelijks Uitgeefster .NV. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Vliegkampschip „Valiey t-orge tot zinken gebracht? Volgens onbevestigde te San Francisco opgevangen berichten is het Amerikaanse vliegkampschip „Valley Forge"' door een onderzeeboot in de Koreaanse wateren tot zinken gebracht. t Dakota van Prins Bernhard naar Nederland Men meent te weten, dat de Russische regering het voornemen zou hebben een „overeenkomst" voor te stel len in zaken de oorlog in Korea en dat Communistisch China bij de onderhandelingen de voornaamste factor zal zijn. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Terwijl het Belgische publiek gisteren zijn belangstel ling overhevelde naar de „Ronde van Frankrijk die de helft der kranten vult, sleepte het Koningsdebat in de verenigde Kamers zich voort. Samenzwering tegen Bao Dai zou zijn ontdekt De Kankerbestrijding Proces tegen drie Duitse artsen Spoorwegongeluk in Saksen Nieuwe scherpe koersdaling in Wallstreet De „Franconia" aan de grond gelopen Wordt de Amerikaanse „National Guard" opgeroepen 1 Verklaring van Generaal Clay Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terncu^cn Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ceat; iedere regel meer 12 cent Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum p«R advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adn* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aar. Het 27.000 ton metende vaar tuig van de Essex-klasse is het vlaggeschip van de zevende vloot en heeft 2900 manschap pen en officieren aan boord en het vervoert een escadrille straalvliegtuigen. Bij het be gin der Koreaanse campagne werd het uit Goeam naar het N. gezonden. Het werd in Novem ber 1945 te Philadelphia te wa ter gelaten. Functionarissen van het Mi nisterie van Defensie te Wa shington weigeren het bericht te bevestigen of tegen te spreken. VERGAAN VAN HET VLIEG KAMPSCHIP ONTKEND. Een woordvoerder van de Amerikaanse vloot heeft later het bericht over het tot zinken brengen van het Amerikaanse vliegkampschip „Valley Forge" in de Koreaanse wateren onjuist genoemd. Na onvangst van dit bericht had men nog contact gehad met het schip. De woordvoerder was gemachtigd te verklaren, dat het schip niet tot zinken was gebracht of op andere wijze schade had opgelopen. „Ik ging zijn positie en koers nauwkeurig na en op dat tijdstip wist ik, waarheen 't koers zette en dat het niet zonk", aldus deze woord voerder. COMMUNIQUE VAN MAC- ARTHUR. In de gistermiddag door het hoofdkwartier van generaal MacArthur uitgegeven commu niqué wordt gezegd, dat de over macht in aantal en wapenen van de Noord-Koreaanse strijd krachten tegenover de Ameri kanen dagelijks wordt geredu ceerd. Het communiqué meldt ver der, dat Amerikaanse en Z.-Ko- reaanse troepen zich Woensdag terugtrokken achter gereed ge maakte stellingen en natuurlijke hindemissen. De Amerikaanse troepen ontruimen Tsjotsjiwon na een vijandelijke aanval met t.a.nks en infanterie. Er zouden zich versterkingen van Koreaanse troepen, die in Mandsjoerije hadden gevochten, in Seoel bevinden. Generaal MacArthur, de op perbevelhebber van alle strijd krachten der V. N. in Korea, heeft het eerste „Distmgshuis Service Cross", behaald tijdens de veldtocht op Korea, toege kend. Deze hoge Amerikaanse militaire onderscheiding werd posthüum aan de Amerkaanse kolonel Robert R. Martin toe gekend en uitgereikt aan diens zoon Robert, cadet van de Amerikaanse militaire acade mie te West Point. Kolonel Martin heeft tijdens een aanval door N.-Koreaanse gevechtswagens op Tsjohan, die op 8 Juli j.l. werd uitgevoerd, de afweer hiertegen door Ameri kaanse infanterie, die van ra ketprojectielen gebruik maak te, georganiseerd en persoon lijk geleid, waarbij de vijande lijke tanks van afstanden van 10 tot 20 meter werden bescho ten. Op een gegeven ogenblik viel kolonel Martin geheel al leen een .N-Koreaanse tank met raketprojectiel 'aan, waarbij hij om het leven kwam. De Amerikaanse troepen, die Woensdag begorinen zich-in te ^.aven aan de Zuidelijke oever van de Koem, „de linie waarvan niet zal worden geweken", ver sterkten hun stellingen koorts achtig, om het hoofd te kunnen bieden aan de Noord-Koreaanse stoot in de richting van de tijde- delijke Zuid-Koereaanse hoofd stad Taedjon, die vijf kilometer achter deze Amerikaanse linie ligt. Amerikaanse genie heeft de voornaamste brug over de door de regen gezwollen Koem opge blazen, teneinde te pogen de op mars der tankcolonnes te ver tragen. Waarnemers, die het front had den bezocht, verklaarden dat de kansen der Amerikanen, om de Noord-Koreaanse troepen voor Taedjon te kunnen tegenhouden, afhankelijk zijn van het tijdig aankomen van grote versterkin gen en het voortduren van het goede weer, zodat de luchtmacht kan blijven steunen- Indien de Noord-Koreanen er in zouden slagen Koemtsjon te veroveren, zouden zij de weg en spoorweg tussen Taedjon en de haven van Poesan, waar Ameri kaanse manschappen en voorra- Naar aanleiding van het ac- coord inzake de Europese beta- lingsunie ontving de Minister van Buitenlandse Zaken Mr. D. U. Stikker, voorzitter van de Raad van de Organisatie voor Europese economische samen werking, een boodschap van de heer Paul Hoffman, admini cle Zoals bekend werd de parti culiere Dakota van Z. K. H. Prins Bemhard tijdens de Goodwill-missie naar de West vrij ernstig beschadigd, door kon het toestel niet langer gebruikt worden en moest wor den gereviseerd. Het toestel is nu weer helemaal gerepareerd en zal door de privé-piloot van Prins Bemhard, Gerben Son- derman, naar Nederland worden gevlogen. De heer Sonderman zal vergezeld worden van gezag voerder W. J. T. Bos, 'die als vlieger van de KLM. op de diensten naar Noord-Amerika op deze lijnen veel ervaringen heeft. De heer Bos heeft in het verleden vele reizen met Z.K.H. gemaakt. strateur van de E.C.A. van volgende inhoud: „Mijn hartelijke gelukwensen en dank voor het succesvolle re sultaat van de onderhandelin gen over de Europese betalings unie. Hier is een grote stap gedaan in de richting van een geünificeerde Europese econo mie. Ik 'beschouw dit als een van de meest belangrijke en be moedigende ontwikkelingen sinds de oorlog en een zeer ver- kw'kkelijk voorteken voor de toekomst van vrij Europa, p.t resuitaat zou nooit bereikt zijn zonder uw klare blik en de tactvolle volharding en voor treffelijke geest welke op uw tV,""" ambtgenoten en medewerkers 1 bij voorduring een stimuleren de invloed hebben gehad. In zijn antwoord aan de heer Hoff man merkte Mr. Stikker op dat het behaalde succes voor een goed deel te danken is aan de niet aflatende belangstelling en het diepe begrip van de E.C. A.-staf. „Uw eigen werk en dat van de ambassadeurs Harriman en Kata is van onschatbare waarde geweest en ik wiens U mijn per soonlijke dank te betuigen voor uw voortdurende bijstand en medewerking. Ik hoop dat het goede nieuiws van de totstand- kom.ng van de Europes-1 beta- lingsunie zal kunnen medewer ker tot het snel en algehele herstel van uw gezondheid en zend U mijn allerbeste wensen vto: uw beterschip. Ik hoop dat uw herstelde ge zondheid ons spoedig in staat zal stellen ons werk voor Euro pese wederopbouw samen te hervatten". Inderdaad zouden sommige diplomaten van oordeel zijn, da t de Russische Regering bereid is haar invloed te doen gelden om de aanval van de Noord-Ko reanen te doen ophouden, in ruil voor een zetel in de V. N. voor communistisch China. Deze mening schijnt door 2 nieuwe feiten te worden beves tigd: Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking en op vele plaatsen enkele buien met een kans op onweer. Meest ma tige Zuidelijke wind. In het Wes ten van het land iets koeler, overigens weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 15 JULI. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.52 2.27 3.07 3.17 n.m. 2.12 2.47 3.27 3.37 ZON- EN MAANSTANDEN. 1. De bevestiging van het uit stel van het vertrek van Malik, de leider van de Russische de legatie bij de V. N., naar Rus land om vacantie te nemen. 2. Een nieuw onderhoud tus sen Sir David Kelly, ambassa deur van Gr.-Brittannië te Moskou, en Gromyko, plaats vervangend Minister van Bui tenlandse Zaken van de Sowjet- Unie. Het lijkt waarschijnlijk, dat Malik opdracht heeft gekregen op zijn post te blijven voor het geval dat de onderhandelingen te Moskou tot een overeenkomst inzake Korea en wellicht inzake China zouden leiden. In sommigê kringen van de V. N. men van oordeel, dat in dit geval de weg zou zijn ge opend voor de toekenning van een zetel aan de Ohinese com munistische afgevaardigde in de Veiligheidsraad, terwijl de Russische afvaardiging weer aan de werkzaamheden van de V. N. zou deelnemen en ogenschijn lijk de verstandhouding onder de Ver. Naties zou zijn hersteld. den worden aangevoerd, kunnen afsnijden. Een hoge Amerikaanse officier wees er op, dat de Amerikaanse strijdkrachten in getalsterkte zo danig de minderen zijn, dat zij niets kunnen ondernemen tegen de Noord-Koreaanse aanvallen. De troepen, die de Noord-Ko reanen Donderdag zijn begonnen aan de Oostkust samen te trek ken, zijn bestemd voor een nieu we grote omtrekkende beweging. Een gehele divisie is reeds in Zuidelijke richting getrokken en ligt nu ongeveer in een lijn met Taedjon in stelling. Dit gebied wordt verdedigd door Zuid-Ko- reaanse troepen. Nabij Tanjang, dat ongeveer in het hart van Korea is gelegen, zijn de Noord-Koreanen er na een verwoede slag, die 72 uur heeft geduurd, in geslaafd de Han op een tweede punt over te steken. Een Noord-Koeraanse di visie, voorafgegaan door „speer punten" van gevechts- en pant serwagens, rukte na het overste ken in ijltempo in Zuidelijke rich ting op. De Zuid-Koreaanse ver dedigers. die een nieuwe „tang beweging" vrezen, zijn van Tsjoendjoe uit opnieuw in Zui delijke richting teruggetrokken. Meer naar het Noord-Oosten slaan de Zuid-Koreaanse troepen, die hier tot op ongeveer 25 kilo meter ten Zuiden van Tsjoendjoe zijn teruggetrokken, hard terug. Het schijnt, dat de Noord-Ko reanen in het middengedeelte van het Koemfront hun aanvallen tij delijk hebben stop gezet. Men be schouwt dit als een „stilte voor de storm", namelijk een gecon centreerde Noordelijke aanval over de Koem, die hier vierhon derd meter breed is. De radio-omroep van Piong- jang beweerde Donderdag, dat de Amerikaanse trcopen tijdens hun terugtocht uit Tsjotsjiwon op de Koemlinie zware verliezen heb ben geleden. Bijna 50 superforten van het type B-29 hebben een vitaal Noord-Koeraans militair doelwit met 500 ton bommen bestookt. De actie werd uitgevoerd door twee groepen superforten, die in aller ijl van hun basis aan de West- liuai aer Ver. Staten naar Tokio waren overgebracht. De toestel len werden gevlogen door vete raan-vliegers uit de tweede we reldoorlog en vertrokken voor hun opdracht van twee bases in het Verre Oosten. Alle toestellen en hun bemanningen van jeug dige veteranen keerden behouden terug zonder tegenstand ontmoet te hebben. Er lagen precies acht dagen tussen het verzoek om de vliegtuigen uit de Ver. Staten te laten komen en het uitwerpen van de bommenlast. Het doelwit v.erd met behulp van radar op gespoord wegens de dichte mist. Elke bommenwerper vervoerde ongeveer tien 4on bommen. Het doelwit van de grote aan val der Amerikaanse superforten was een spoorwegknooppunt ten Noorden van de 3Cste breedte graad. Een woordvoerder te Washing ton deelde mede, dat een niet ge noemd Brits schip drie van de vier kanonnen van een kustbat- terij op Pjonggando een eiland ter hoogte van Intsjon aan de Westkust van Zuid-Korea tot zwijgen bracht. Een vijftal anti-Leopoldistische sprekers hebben de vaak gehoor de bezwaren tegen 's Konings terugkeer herhaald en nog twin tig andere sprekers staan op de lijst. Niettemin hoopt de voorzit ter, de heer Van Cauwelaert, het debat Dinsdag te kunnen beëin digen, zodat aan het einde van die dag de weg voor de terug keer van Koning Leopold zou kunnen zijn geopend. Reeds zijn er vele speculaties in de bladen verschenen omtrent de wijze, waarop de regering denkt de terugkeer te doen plaats hebben. De voor het einde dezer week in Henegouwen en Luik aange kondigde stakingen zijn bedoeld als een vóórproef van de mani festatie, waarmee de terugkeer gepaard zal gaan. Het voornaamste kenmerk van de Liberale en de Socialistische redevoeringen, die in de verenig de vergadering werden gehou den, was dan ook een waarschu wing aan het adres van de rege ring en de Christelijke Volkspar tij voor de gevolgen, welke een oplossing der koningskwestie, zoals de regering haar thans wil, voor 's lands eenheid zouden hebben. De Liberale vertegen woordiger Coulonvaux zeide, dat een aan de oppositie opge drongen terugkeer van de Ko ning tot de ondergang zou voe ren. Zijn Liberale collega Gillon De Vietnamese politie heeft medegedeeld, dat speciale corp sen een samenzwering' hebben ontdekt om Bao Dai, het hoofd van de Vietnamese stamt, zijn Kabinet en Hoge Regerings functionarissen uit de weg te ruimen. De chef van politie, Ngoejen van Tam, zeide. dat de voornaamste leiders van de Vietminh in Saigon allen wa ren gearresteerd. De politie corpsen voerden een overval uit in het hart van Saigon op „een aanvalseenheid" van de Viet minh. Er zouden foto's gevon den zijn op het hoofdkwartier van de groep van degenen, die uit de weg geruimd zouden moeten worden. Andere met kruisen gemerkte foto's waren van Vietnamese Regeringsfunc tionarissen, die reeds doodge- schobten of verwond werden. verklaarde, dat de regering de zaken thans de vrije loop laat met alle risico's, welke daaraan zijn verbonden voor de instellin gen welke zij wil beschermen. Koning en regering wordt ver weten, dat zij de volksraadple ging als een plebisciet hadden opgevat, hetgeen misbruik van vertrouwen wordt genoemd. De Socialitische sprekers Ver- meylen en Van Remoortel heb ben de kwestie van de positie van de echtgenote van de Koning in het geding gebracht en de laaste heeft weer de broer van de prinses van Rethy in het de bat betrokken. De argumenten der tegenstanders van de koning brachten geen nieuwe gezichts punten en de stemming in de vergadering was dan ook eerder verdeeld dan opgewonden. Welis waar roffelde de voorzittersha mer onophoudelijk, doch het was meestal om een einde te maken aan gesprekken van afgevaar digden, die generlei belangstel ling voor de sprekers toonden. De regeringsgetrouwe vleugel van de vergadering bleef trouw aan zijn tactiek de stroom der anti - Leopoldistische welspre kendheid met een zekere lank moedigheid langs zich heen te laten gaan. De Socialist Van Remoortel diende aan het einde der zitting een motie in, waarin gevraagd wordt een commissie in te stel len, welke de consequenties van 's konings huwelijk zou dienen te onderzoeken en een statuut ontwerpen voor de familie van de koning. Deze motie werd door de voor zitter niet-ontvankelijk ver klaard, aangezien de vergadering niet was bijeengeroepen om dit probleem te behandelen. De meerderheid der Kamer sprak zich voor het standpunt van ie voorzitter uit. Dezelfde m&éBÉer- heid besloot tenslotte de débat ten, tegen de wens van de oppo sitie in, Vrijdagmiddag voort te zetten. De oppositie had een ver daging tot volgende week ge vraagd, aangezien het niet ge bruikelijk is op Vrijdag te verga deren. DE PROTESTSTAKINGEN IN BELGIE. In navolging van de Socialisti sche arbeiders in Henegouwe*, heeft de Luikse afdeling van het Algemeen Belgisch Vakverbond besloten voor morgen een alge mene staking van 24 uur af te kondigen uit protest tegen de terugkeer van Koning Leopold. Engelse geleerden zullen bin nenkort bij de behandeling van kankergevallen een 30.000.000 volts synchroton gaan gébrui ken, die gamma- en x-stralen van grote energie en doordrin gend vermogen produceert. De Engelse organisatie voor de „veldtocht tegen de kanker" die deze mededeling deed, zeide dat 't onderzoek naar 'het ge bruik van radio-actief materi aal tegen kanker snelle vorde ringen maakt. Evenals op andere gebieden worden radio-actieve isotopen op steeds grotere schaal ge bruikt. De syncihroton de enige machine van deze soort die uit sluitend bij de behandeling var, kanker wordt gebruikt heeft verleden jaar bij de experimen ten in het Kon. Kankerinstituut te Londen goed voldaan. De ma chine gaf de geleerden een in druk van haar capaciteiten en zal binnenkort voor klinisch werk worden gebruikt. Engeland heeft bij de Roemeense Regering geprotes teerd tegen een „inval" in een villa van de Britse luchtvaart- attaché buiten Boekarest. Volgens het blad van de Bul- Roemenen en Albanezen uitge- gaarse communistische partij j lokte grensincidenten kunnen zijn de door de Joegoslavische voordoen. Binnenlandse onlus- pers en radio verspreide bench- ten, op de mogelijkheid waarvan ten betreffende „aanzienlijke sommige in het buitenland ver- Bulgaarse troepenbewegingen j spreide gteruchten zinspeelden, Te Washington is Donderdag van de zijde van de Amerikaanse luchtmacht bekend gemaakt, dat in de buurt van Seoel het eerste superfort werd neergeschoten. Volgens de piloot van een jager, die verbinding had met het toe stel, werd het superfort door vij andelijke jagers aangevallen. De gehele bemanning was met pa rachutes uit het toestel gespron gen. Bij een proces tegen 3 Duitse medici, die er van beschuldigd worden in de oorlog honderden krankzinnigen te hebben gedood, heeft een getuige, een vroeger lid van Hitiers kanselarij, ver klaard, dat 70.000 personen van 250.000, die zich in krankzinni gengestichten bevonden, gedood zijn tussen 1939 en 1945. 13 j het eenmaal voltooid Juli. 15 4.37 16 4.38 17 4.39 20.54 20.53 20.52 4.09 5.28 6.50 21.43 22.04 22.20 De wed. H. VisserDokter te Hollum op Ameland, beter bekend onder de naam „Tante Hieke", hoopt heden haar 102e verjaardag te vieren De ogen willen niet erg meer, maar overigens is ze goed ge-' zond, vitaal en vol interesse voor alles, wat er om haar heen en in het dorp gebeurt. Het O.-Duitse Nieuwsbureau meldt dat Woensdagavond bij Wildenleis in de O.-Duitse pro vincie Saksen een trein met ar beiders in botsing is gekomen met een goederentrein, waarbij minstens 20 personen werden gedood en meer dan 50 ernstig gewond. De verantwoordelijke seinwachter is gearresteerd. Een onderzoek is ingediend. De berichten, dat Bulgaarse gemotoriseerde legereenheden de Joegoslavische grens nade ren, veroorzaakten gisteren de scherpste koersdaling op de ef fectenbeurs te New York se dert de Amerikaanse interven tie in Korea. Vooral General Motor en Chrysler werden veel verkocht en de noteringen de zer aandelen daalden met on geveer 4 dollars. De koersen der voornaamste aandelen daalden met 1 a 4 dollars. Om 14.45 uur Donderdag Juli gleed de coaster Campen feilloos van de helling der N.V. Temeuzensche Scheepsbouwmij. Er verliep een fractie van tijd tussen de champagnedoop op de met het wapen van de stad Kam pen versierde en met de nationa le driekleur getooide voorsteven en de doop van het opspattende water tegen de achtersteven, toen het vaartuig het element ingleed. Als een sierlijk kleinood dreef de Campen in het water tussen de boorden van het kanaal en werd door de .Holland" van de rederij Muller naar de kade der werf gemanoeuvreerd, waar de verdere voltooiing zal geschie den. Des morgens werden onder toezicht van de bedrijfsleider de beer Pannevis, de grootste obstakels welke de Campen „hielden" weggenomen. Nog enkele uren zou het schip hoog op de helling liggen. De aangebrachte champag nefles met inhoud bengelde rustig wiegend heen en weer, toen we omstreeks twee uur op die werf kwamen om getuige te zijn van de tewaterlating. Om 14.45 uur, nadat de heer Mr. Lambooy, Pres. Commissaris, was gearriveerd, was het de echtgenote van de eigenaar, de heer" Breyder te Kampen, die 't touwtje, waaraan de fles was bevestigd, doorknipte en de fles brak op de harde voorsteven. Feilloos gleed de Campen te water. Het is na de Wagen borg een vaartuig dat, wanneer bouw Maatschappij. zal zijn, de bewondering zal afdwingen van de bezoekers. Het werd vervaardigd naar eigen ontwerp. Voor de werkers met voorhamers, boren, lasap paraten e.d. konden beginnen, was het op papier ontstaan in de tekenkamer der werf onder de vaardige handen en minuti eus werkende ogen van de Z. Vlaamse tekenaars de heren Van der Schriecke, Doorns en Den Exter. De coaster zal worden voor zien van een „Industrie"-mo- tor van 240 P.K. omw. 300 per min.) Het vaartuig heeft blan co certificaat, en is speciaal ge- maak op eventueel vervoeren van houtlading. Een nieuwig heid is de aanwezigheid van laadlier en ankerlier in één fr£iïïi6 De lengte bedraagt 46.80 me ter, breedte 7.60 meter, holte 2.975 meter, diepgang 2.71 me ter. Het vaartuig meet ongeveer 500 bruto register ton. Dit is binnen de tijd van één week het tweede schip, dat met succes van deze werf te water wordt gelaten. Vorige week Zaterdag „Het Oerd", nu de „Campen". Een sierlijk kleinood, dat in de rij der vele coasters welke de kus ten bevaren, een eervolle plaats zal innemen en dat met zich voert de naam van de bouwers: De N.V. Terneuzense Scheeps- naar de Westgrens, zelfs geen logenstraffing waard, daar het er vingerdik opligt, dat zij ver zonnen zijn". Het blad schrijft dat de Bul gaarse openbare mening vooral aandacht dient te wijden aan de „nieuwe indagingen, welke Titoïsten, met hun Griekse en Turkse bondgenoten, tegen Bul garije beramen". Tenslotte worden de Bulgaren aangespoord „tot verdediging van hun grenzen en tot verzet tegen elke uitdaging". Het Foreign Office weet er niets van. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat Joego-Slavië zich niet tot Engeland heeft gewend in ver band met de gemelde troepen bewegingen in Bulgarije. Hij voegde hieraan toe, dat het mi nisterie geen berichten over dergelijke bewegingen heeft ontvangen. Londen bericht nog het vol gende: In weerwil van de ge ruchten die sedert enkele dagen in het buitenland de ronde doen betreffende grote Hongaarse, Roemeense, Bulgaarse en zelfs Russische troepenconcentraties nabij die Joegoslavische grenzen, heerst overal in het land de grootste rust. Maarschalk Tito en de meeste ministers verblij ven zoals elk jaar te Bied in Slo venië. Buitenlandse waarnemers zijn van oordeel, dat zo Joego Slavic onmiddellijk en ernstig bedreigd was, de leiders van het land zich zeker niet naar die streek zou den begeven hebben. In officiële kringen sluit men echter de mo gelijkheid niet uit, dat zich op nieuw door Hongaren, Bulgaren, Het 20-175 ton metende pas sagiersschip „Franconia" van de Cunard White Star is in de St- Laurens rivier aan de grond gelopen. Het schip, dat 250 passagiers eerste klasse en 600 toeristen klasse aan boord heeft, was juist van Quebec vertrokken en liep bij het eiland Orleans aan de grond, ongeveer 1% 'km stroomafwaarts van Quebec. Alle passagiers zijn met bo ten van boord gehaald. schijnen de Joegoslavische aut riteiten geenszins te duchten. Buitenlandse waarnemers wij zen er trouwens op, dat de Kominformelementen in Joego Slavië volledig geneutraliseerd werden. In doorgaans welingelichte kringen te Washington is men van oordeel, dat spoedig over gegaan zal worden tot oproe ping van de Amerikaanse terri toriale troepen, de „National Guards". Men koestert n.l. de vrees, dat Amerika in gevaar zou raken door het zenden van troepen overzee en het vermin deren van het „thuis garni zoen". Functionarissen van het Mi nisterie van Defensie wijzen er op, dat niet zozeer behoefte is aan ongeoefende recruten dan wel aan geschoold technisch personeel, dat op korte termijn in de strijd kan trekken. Om deze strijdkrachten onder de wapens te krijgen zou men de nationale garde en reservisten moeten oproepen. Belangrijke secties van de pers zijn dan ook voorstanders hiervan. Men cri- tiseert de Regering vooral we gens haar politiek van te ..wei nig en te laat". Generaal Lucius Clay heeft bij de opening van het kantooi der commissie, die belast is mei het treffen van voorbereidingen in de staat New York voor het geval er een totale oorlog zou uitbreken, op een persconferen tie verklaard niet 'te geloven dat Rusland thans een totale oorlog wenst. Rusland heeft echter krachten ontketend, zei hij, die het misschien zelf niet meer kan beheersen en daarom moeten we de huidige toestand als zeer gevaarlijk beschouwen. De vroegere Amerikaanse op perbevelhebber in Duitsland is niet van mening, dat de crisis in Korea door Rusland zal wor den gebruikt als dekking voor een militaire actie elders. Generaal Clay is deze week benoemd tot hoofd van de com missie voor de burgerlijke ver dediging van de staat New York.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1