VAN HET FRONT IN KOREA De Regeringscrisis in Frankrijk ïbaf rw mm mm Terugtrekkende beweging der Amerikanen Het Koninklijk bezoek aan Gelderland OVERAL ENTHOUSIASME Pléven's Regeringsprogramma Amerikaanse critiek op de strategie in Korea regingen WOENSDAG 12 JULI 1950 6e Jaargang No. 1471 Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. WEERSVER WACHTING. HOOGWATER. Dinsdagmorgen begon het Koninklijk Paar de tweede dag van zijn tocht door Gelderland met een bezoek aan Eist. Bij de ingang van het dorp was een ereboog met eenvoudige versiering aangebracht met het opschrift: „Fruitcentrum Eist". Réné Pléven heeft gisteren in de Franse Nationale Vergadering een uiteenzetting gegeven van hetgeen zijn regering zich voorstelt te volbrengen, indien zij de in stemming van het parlement zou verkrijgen. Pléven Minister-President Waren de Zuid-Koreaanse troepen slecht opgeleid en onvoldoende georganiseerd? erbestrijding Amerikaanse ard" opgeroepen 1 in Generaal Clay Tii Frankering bij abonnemenï: Temeuzen. pjrprteur-Hoofdredacteur L van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,53. Rubriek Kleine Advertenties: S regels 60 ct.; iedere regel mast 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dea namiddags 2 uur. Het om middernacht uitgegeven communiqué van het hoofdkwar tier van Generaal MacArthur maakt bekend, dat de Amerikaan se troepen in Kodja voortgaan de toestand te stabiliseren door de Noordkoreaanse aanval boven de rivier de Koem te stuiten. De rivier de Koem stroomt binnen een afstand van 15 km van Taed- jon, de tijdelijke Zuidkoreaanse hoofdstad. Twee van de 7 buiten gevecht gestelde Amerikaanse tanks had den zich naar de achterhoede te ruggetrokken. (Het Amerikaanse Ministerie van Defensie sprak van een verlies van 10 Ameri kaanse tanks.) De bemanning van de 2 teruggekeerde tanks zeide, dat geconcentreerd vuur van tanks, artillerie en infante rie op de Amerikaanse tanks ge richt werd. Vier der tanks ble ven langs de weg in de rijstvel den liggen. Naar men meent is de berfianning verbrand. Een 5de ontplofte bij een voltreffer. Noord-koreaanse eenheden zijn er in geslaagd door te stoten naar Tsjonoei, 40 km ten noorden van Taedjon. Een andere vijan delijke opmars werd 13 km ten N.W. van Tsjotsjiwon door Ame rikaanse eenheden tot staan ge bracht. Persberichten van het front gewagen van hevige gevechten, waarbij van vijandelijke zijde tanks van 60 ton werden gebruikt. Militaire woordvoerders te Washington konden hierover geen officiële bevestiging geven. Het gedeelte van het front, dat wordt aangeduid als „het gebied van Tsjonan en Tsjintsjon", is betrekkelijk stabiel. Noordko reaanse troepen verzamelden zich hier met pantsereenheden, wel licht ter versterking van twee Noordkoreaanse divisies, die reeds in de strijd gewikkeld wa ren. Deze troepen waren ook ac tief in het gebied van Oemsong en Tsjoengdjoe en het gebied van Tanjang, van waaruit men een aanval in twee verschillende richtingen op Taedjon verwacht. De activiteit aan de oostkust is toegenomen, doch is nog steeds van geringe omvang. Bommen werpers en jagers steunden de grondstrijdkrachten bij helder weer, aldus besluit het commu- qué. In een Maandagavond door het hoofdkwartier van het Noord-Koreaanse leger uitgege ven communiqué wordt ver klaard, dat „bij de inname van Tsjonan meer dan 300 Ameri kanen gedood of gewond en 60 andere gevangen genomen wer den. Twaalf Amerikaanse vlieg tuigen, waaronder twee B-29 werden neergeschoten en twee piloten gevangen genomen". „De Amerikaanse troepen", zo zegt het communiqué verder, „zijn op de vlucht geslagen met achterlating van een -belang rijke hoeveelheid krijgsmate- riaal". De Noord-Koreaanse troepen hebben Tsjintsjon op 8 Juli in genomen en 600 Zuid-Koreaan- se soldaten gevangen genomen. Uit Amerikaanse -bron wordt vernomen, dat in de Ameri- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot -avond. Afnemende buienactiviteit. Een wisselende bewolking met slechts hier en daar een enkel buitje en later flinke opklarin gen. Krachtige tot matige Wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 13 JULI. kaanse sector van het Koreaan se front „een ernstige strijd gaande is". Een woordvoerder noemde de situatie „wisselend". Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier te Tokio heeft men aan de frontlinie vier Amerikaanse militairen ge vonden met de handen op de rug vastgebonden en kogelga ten in het hoofd. Officiële foto's zijn hiervan genomen als „be wijs van wreedheden". De Noord-Koreaanse troepen voerden Dinsdag over de hoofd weg naar Taedjn, de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad, een krachtige frontaanval uit. De Amerikaanse troepen, die zowel in getalsterkte als wat betreft het aantal tanks, waarover zij konden beschikken, de minde ren waren en die zich tegenover de gehele derde Noord-Kore-i aanse divisie zagen gesteld, moesten na de gehele nacht en vroege ochtend zware strijd te hebben geleverd, terugtrekken. Tegenover elke Amerikaan ston den vijf Noord-Koreanen, ter wijl op elke Amerikaanse tank -de Noordelijken er vier hadden. Een in de frontlinie opgestel de Amerikaanse eenheid leed bij de terugtocht zware verliezen, daar de enige weg, waarlangs terug kon worden getrokken, onder een moorddadig N-oord- Koreaans vuur van geweren en machinegeweren stond. Dinsdag, later op de dag, streden de Amerikanen een zware strijd om Tsjotsjiwon, een zeer belangrijk knooppunt van wegen en spoorwegen, dat ongeveer 40 km en Noorden van Taedjon is gelegen, in handen te houden. Het hoofdkwartier van gene raal MacArthur te Tokio meldt, dat Maandag driehonderd Ame rikaanse en Australische vlieg tuigen in -actie waren boven de Westelijke sector van het Ko reaanse front. Maandag zijn de uitgebreidste en meest vernie tigende luchtaanvallen sinds het begin van de Koreaanse -oorlog uitgevoerd. De aanvallen waren gericht op de Noord-Koreaanse verbin dt ngs linies tussen Seoel en de Westelijke frontlinie. Amerkaanse bommenwerpers vernielden drie bruggen in we gen in het gebied rondom Pjoentaek. F-80 Shooting Star-straal- gevechtsvliegtuigen van de vijf de Amerikaanse luchmachtgroep voerden bijna 200 aanvalsvluch- ten uit, waarbij zeer grote ver liezen aan Noord-Koreaanse troepen werden toegebracht en militaire uitrusting -der Noorde lijken zwaar werd beschadigd. Men meent dat F-82 Mustang jagers er in zijn geslaagd een reusachtige opslagplaats van ammunitie in de omgeving van Tsjonan in -de lucht te -doen vliegen. Het geweld van de ont ploffing was zo hevig, dat de op 830 meter hoogte vliegende Mustangs door de schok op en neer werden geslingerd. Het hoofdkwartier van gene raal MacArthur heeft meege deeld, dat er sinds het vorige legerbericht geen beslissende actie heeft plaats gevonden tussen Noord- en Zuid-Kore aanse grondeenheden. De Zuid- Koreaanse divisie in de nabij heid van Tsjintsjon is ongeveer acht km teruggeslagen bij een actie, die het front op dat punt min of meer recht maakte. De Noord-Koreaanse eerste -divisie tussen Pyongtaek en Tsjonan Er werden enige mandjes Be- tuwse kersen en ander fruit voor de vier prinsessen aangeboden. Van Eist vertrok men naar Nij megen. Langs de weg waren overal bloemperken aangebracht. Om half tien arriveerde het Koninklijk echtpaar op de Waal brug, waar burgemeester Mr. Ch. Hustinx ter verwelkoming aan wezig was. Onder daverende toejuichingen van duizenden en duizenden met wapperende oranjevlaggetjes reed het Koninklijk paar over het Keizer Lodewijkplein, de Ca- nisius- en de Oranjesingel door blijft druk op de Amerikaanse versierde binnenstad naar het v.m. n.m. Breskens 0.31 12.57 Terneuzen 1.06 1.32 Hansweert 1.46 2.12 Walsoorden 1.56 2.22 ZON- EN MAANSTANDEN. Juli. 13 4.35 20.56 2.03 14 4.36 20.55 2.59 15 4.37 20.54 4.09 Pléven is gematigd-radicaal. De socialisten hebben nog niet besloten, of zij aan een regering- Pléven zullen deelnemen, doen deze besloot in afwachting van een later te verwachten gunstige socialistische beslissing, zijn re geringsprogramma aan de Franse Nationale Vergadering voor te leggen. Pléven behandelde de volgen de punten: 1. Korea. De V. N. zien zich tegenover een aanval gesteld. Iedere Fransman moet begrij pen, dat de vrede wordt be dreigd. Eenheid en discipline is voor het weizijn van het vader land geboden. 2. De partijen der z.g. „derde macht" moeten zich weer aan- eenscharen. „Het is deze derde macht geweest", aldus Pléven, „die de door de oorlog in Frank rijk geschapen puinhopen wist te ruimen. Deze partijen hebben in de afgelopen vier jaar de Franse productie hoog weten op te voeren, zodat in Mei 1950 de Fransche invoer voor 84 pro cent door de uitvoer werd ge dekt, tegen slechts 66 procent in 1938. 3. Landsverdediging. In het komende jaar zal hiervoor tach tig milliard francs méér nodig zijn. „Het is minder kostbaar te betalen voor ons aandeel in een stelsel van gemeenschappelijke verdediging dan om te pogen een neutraliteitspolitiek in af zondering te bedrijven, die slechts op een waandenkbeeld zou berusten. Wij willen vrede met alle volken, doch wij zijn tevens vastbesloten onze onaf hankelijkheid en het grondge bied van Frankrijk en de Franse Unie te verdedigen. 4. Indo-thina. „De souver- einiteit van de Staten Cambodja, Laos en Vietnam moet in het bezit van een strijdmacht tot uiting komen. Wij zullen, daar in geholpen door de Verenigde Staten, voortgaan met de troe pen van deze Indo-Chinese Sta ten te bewapenen en uit te rus ten, opdat zij zo spoedig moge lijk in staat zullen zijn de taak van de handhaving der orde in hun gebieden van ons over te nemen". 5. Het buitenlandse beleid. 20.31 21.13 Dit zal geen verandering onder- 21.43 igaan. Mijn regering zal trouw blijven aan de V. N. en de begin selen van het Handvest zullen de basis vormen van de Franse buitenlandse politiek. 6. Het plan-Schumann. „Wij zullen met al onze krachten er naar streven een Europese ge meenschap tot stand te brengen. De door het plan-Schuman ge wekte hoop moet niet ijdel blij ken te zijn". 7. De salarissen der ambte naren. „De materiële positie der ambtenaren en oud-strijders zal worden verbeterd. Hierbij zullen echter de maxima der uitgaven, zoals deze reeds door de Natio nale Vergadering zijn vastge steld, niet overschreden mogen worden. Degenen, die op mij stemmen, verplichten zich alle door hen ingediende amendemen ten, waarvan aanneming een overschrijding van deze maxima zou betekenen, terug te nemen, terwijl zij zich tevens verplichten tegen elk dergelijk amendement te zullen stemmen, dat door af gevaardigden van de oppositie zou worden ingediend". 8. Minimumloon. Mijn rege ring zal zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk met ingang van 1 September a.s. een wettelijk mi nimumloon invoeren". (De so cialisten hadden als voorwaarde voor deelneming aan een rege- ring-Pléven de eis gesteld, dat het wettelijke minimumloon on verwijld zou worden vastgesteld. „Ik wens", aldus Pléven, „de werkende klassen een koop kracht te geven, die in overeen stemming moet zijn met het handhaven van stabiele prijzen". Pléven besloot met de woor den: „Er bestaat geen geluk zon der vrijheid en geen vrijheid zon der moed". De Franse Nationale Vergade ring heeft het door Réné Pléven uiteengezette regeringsprogram ma goedgekeurd. Pléven treedt nu op als Minister-President. 373 Afgevaardigden stemden vóór en 185 tegen Pléven. Pléven, 49 jaar oud, was Mi nister van Defensie in de twee vorige Franse regeringen. De politieke crisis in Frankrijk heeft drie weken geduurd. bataljons in dat gebied uitoefe nen. Zuid-Koreaanse troepen in de buurt van Tsjoengdjoe hou den goed stand en deden ver scheidene aanvallen. De stad Tsjoengdjoe werd door de Zuiü- Koreanen veroverd, maar later weer door de Noordelijken be zet. Gemeld wordt, dat de Noord-Koreanen van W-on-djoe in Zuid-Oostelijke richting op trekken naar Tsjetsjon. Aan de Oostkust wordt geen belangrij ke verandering gehield. Marine patrouilles signaleerden vracht auto's met brandende lichten langs de weg aan de Oostkust en namen ze met succes onder vuur. Tot 10 Juli om 18 uur bedroe gen de Amerikaanse verliezen: gesneuveld 27, gewond 94, ver mist 245. Begunstigd door goed weer kon de luchtmacht 315 vluchten maken, zo gaat het legerbericht van MacArthur verder. Bescha digd of vernield werden oan. 65 tanks en 190 vrachtauto's. De luchtmacht meldde bij de ope raties van gisteren geen ver liezen. Twee Amerikaanse oorlogs correspondenten, Ray Richards van Hearst Newspapers en kor poraal Ernie Peeler van het legerblad Star and Strips, zijn aan het hoofdkwartier te Tokio opgegeven als gesneuveld in Korea. Nieuw-Zeelandse zeelieden boycotten hel vervoer naar Korea niet De Nieuw-Zeelandse zeelieden zullen het vervoer van oorlogs materiaal naar Korea niet boy cotten, aldus heeft de voorzitter van de Nieuw-Zeelandse arbei dersbond, tevens voorzitter van de zeeliedenbond, verklaard. raad-huis. De burgemeester sprak hier de Hoge Gasten toe en herinnerde aan het bezoek van H.M. in 1945, toen Nijmegen grotendeels ver woest was. Hij wees er op hoe reeds in de 18e eeuw de telgen van het Oran jehuis hun toevlucht zoohten in moeilijke dagen op het Valkhof te Nijmegen. Als herinnering bood spreker H.M. een middeleeuwse zilveren suikerstrooier aan. Na deze ontvangst maakte het Hoge Paar een tocht door de oude en nieuwe stad. De bevolking was zeer enthousiast en tienduizen den stonden langs de weg. Om streeks 11 uur verlieten de gas ten de stad aan de westkant. Na het bezoek aan Nijmegen ging de stoet door Maas en Waal. Om Tiel te bereiken moest de Waal worden overgestoken. De Koninklijke stoet maakte gebruik van de veerpont „Prinses Julia na", voor deze gelegenheid ver sierd met vlaggen en wimpels. Het eens zo zwaar geteisterde Tiel bood een feestelijk aanzien, hoewel de Sint Maartenskerk nog herinnerde aan bange dagen, die de bevolking hier had mee gemaakt. Er heerste groot enthousiasme van duizenden kinderen en oude re mensen. Toen de boot aan de Tielse zijde meerde, werden de Hoge Gasten aan de kade begroet door burgemeester Camb:.er' van Nooten. Het bezoek aan Tiel gold in hoofdzaak de jamfabriek van dc maatschappij „De Betuwe". De verwelkoming was al even spontaan als overal elders in Gelderland. Velen hadden de re gen getrotseerd, die tot voor de aankomst op een wolkbreuk leek. Bij de ingang der fabriek werd do directie aan H.M. de Konin gin en Prins Bernhard voorge steld. Flipje, het fruitbaasje van Tiel, bracht de Koningin een bloemenhulde hetgeen door H.M. zeer op prys werd gesteld. In de ontvangzaal sprak de heer E. Kuipers het Koninklijke gezel schap toe. Hij toonde een plaquet te van het gehele bedrijf, dat ca. 12 ha beslaat waarin duidelijk de groei tot uitdrukking kwam. Ook de Prinsesjes, die reeds eerder belangstelling voor Flipje toonden, werden niet vergeten. Voor hen waren een zevental prachtige poppen van Flipje en zijn kornuiten vervaardigd, die aan H.M. de Koningin werden aangeboden. De Hoge Gasten bezochten hier na de moderne jamkeuken, die ir. vol bedrijf was. Dagelijks wor den hier 100.000 potjes jam ge maakt, waarvoor 30.000 kg sui ker en 15 tot 20.000 kg fruit no dig zijn. Na een rit door Tiel ging de stoet via Drunen naar Zoelen, waar in het dorp Kerk Avezaath de Koninklijke Gasten door de burgemeester, R. J. van Beekhoff werden verwelkomd. Aan dit dorp heeft H.M. aange name herinneringen, want in Haar studententijd verbleef zp hier dikwijls. In de tuin van de burgemeester verd een feestelijke koffiemaal tijd gebruikt, waarna verschillen de vooraanstaande personen uit land- en tuinbouw- en fruitteelt- kirngen aan de Koninklijke Gas ten werden voorgesteld. wapens beschikbaar, welke op kunnen tegen de tanks van Rus sische makelij. De nieuwe wa pens, waarover zo veel gezegd is, zijn nog verre van het productie stadium en de meeste zullen niet gereed zijn voor gebruik in de Koreaanse oorlog. De militaire criticus van de „New York Times" somt een en ander reeds op in de „tragedie der vergissingen". Haar zijn oor deel heerst er tegenstrijdigheid tussen politiek en militair beleid in het Verre Oosten. De Zuid koreaanse troepen waren slecht opgeleid en onvoldoende georga niseerd- Dan was er nog de zelf voldaanheid en de overschatting van het eigen werk bij de Ameri kanen. Voorts had men de kracht van de vijand onderschat en de inlichtingendienst was onvol doende geweest. Men had de rol van de pantsertroepen onder schat en de effectiviteit met de eigen luchtmacht overschat. De „enigszins twijfelachtige politiek van de laatste jaren" diend her zien te worden. Naar men verwacht, zo seint Reuters correspondent, zal bin nenkort officieel een Amerikaan se terugtocht linie bekend worden gemaakt. De openbare mening, teleurgesteld door de aanhouden de berichten over Amerikaanse terugtrekkende bewegingen en nederlagen, wacht met grote be langstelling op een dergelijke be kendmaking. De verklaringen, dat grondgebied wordt opgegeven ter wille van tijdwinst en dat zware verliezen aan de oprukkende vijand worden toegebracht, ge lijken volgens de openbare me- nii g te veel op de berichten uit Noorwegen en West-Europa uit de tweede wereldoorlog. De bekende militaire corres pondent van de „Baltimore Sun" somt onder een reeks „noodlotti ge tekortkomingen" onder meer op, dat er geen valschermtroepen in. het Verre Oosten waren, on danks herhaalde officiële verkla ringen, volgens welke deze troe pen een eerste middel behoren te zijn. Voorts, aldus deze corres pondent, zijn er geen anti-tanks SLECHT WEER IN BETUWE. DE Tijdens het middaguur werd het weer in Kerk Avezaath veel slechter. Het regende verschrik kelijk en het liet zich aanzien, dat het gemeentespel, dat in de tuin van de burgemeester van Zoelen, zou worden opgevoerd, geheel zou verregenen. Tegen drie uur klaarde het ge lukkig op en toen de burgemees ter van Zoelen de bijzondere raadsvergadering opende, welke de inleiding van het gemeente- spel vormde, was het practiscb droog. In het spel werd door de eer ste burger van Zoelen medege deeld, dat H.M. het dorp met een bezoek zou vereren. Door klokge lui werden de dorpsbewoners verenigd en kwamen de plannen voor de begroeting en huldiging naar voren. Ook de komische noot was in dit spel niet vergeten. Om de typisch Betuwse gewoonten en uitdrukkingen werd door de Ko ninklijke Gasten menigmaal har telijk gelachen. Prins Bernhard, die zoals be kend een echte paardenliefheb ber is, bezocht tijdens het ver blijf in Kerk SAvezaath de boer derij van de heer Heuff, waar een viertal bekroonde hengsten werd voorgeleid. Geldermalsen bereidde het Ko ninklijke paar een blijde ont vangst. De ingang van de ge meente was in mooie stijl ver sierd en gedrapeerd met vlaggen. De stoet begaf zich via bet Marktplein, waar een grote me nigte was samengestroomd, in de richting van -het gemeentehuis. Voor het dorpshuis het vroegere gemeentehuis, hadden vele ouden van dagen een zitplaats gekregen op een speciaal daartoe gebouwde tribune. Gelukkig scheen bij de komst van de Koningin de zon- De burgemeester sprak namens de burgerij een welkomstwoord. Twee meisjes en drie jongetjes van de kleuterschool, allen in het wit gekleed en een oranjesjerp om hun middel, boden hierop H. M. een bloemenmand aan, met de woorden „Alstublieft, Majesteit". De Koningin nam de bloemen mand zichbaar ontroerd in ont vangst. De meisjes van de huishoud school, allen gewapend met pan nen, lepels en deksels, brachten een geïmproviseerde hulde. Onder luide toejuichingen ge lukte het een pakje in de auto te deponeren, waarin een door de school vervaardigd jurkje zat, bestemd voor het jongste prin sesje. 5 regels 60 ceot; i ct.; minimum pac nummer of Adraa meer. 3 namiddags 2 aar. standpunt van Je Dezelfde m<«ep<er- •.enslotte de débat- wens van de oppe- igmiddag voort te ositie had een ver- olgende week ge- :zien het niet ge- p Vrijdag te verga- STSTAKINGBN BELGIE. van de Socialiati- 3 in Henegouwen, se afdeling van-het gisch Vakverbond morgen een alge van 24 uur af te protest tegen 4e i Koning Leopold. eerden zullen bi-n- e behandeling van n een 30.000.000 ton gaan gebrul- ma- en x-stralen ;rgie en doordrin- :n produceert, organisatie vooi tegen de kanker" 5deling deed, zeide ;oek naar het g<e- dio-actief maten- .ï'ker snelle vorde- anidere gebieden -actieve isotopen jrotere schaal ge- oton de enige deze soort die ult- e behandeling van gebruikt heeft bij de experimen- n. Kankerinsti-tuut ;d voldaan. De ma- geleerden een in- ar capaciteiten en ort voor klinisch gebruikt. ld heeft bij de legering geprotes- len „inval" in een Britse luchtvaart- n Boekarest. l Albanezen uitge- ïcylenten kunnen nnenlandse onlus- gelijkheid waarvan et buitenland ver- ihten zinspeelden, >egoslavische au-t - szins te duchten. ;e waarnemers wij lens op, dat de jmenten in Joeg© i-g geneutraliseerd ans welingelichte 'ashington is men dat spoedig over- worden tot oproe- Amerikaanse term n, de „National in koestert n.l. de neriika in gevaar or het zenden van ee en het vermin- het „thuis garm- ssen van het Mi- Defensie wijzen er zozeer behoefte is nde recruten dan ichoold technisch 1 op korte termijn an trekken. Om achten onder de ij gen zou men de de en reservisten -pen. Belangrijke pers zijn dan ook liervan. Men cri- gering vooral we- itiek van te wei- Hansweeri Walsoorden 3.37 ZON- EN MAANSTANDEN. Juli. 15 4.37 20.54 4.09 21.43 16 4.38 20.53 5.28 22.04 17 4.39 20.52 6.50 22.20 -onder de naam „Tante hoopt heden haar 102e verjaardag te vieren De ogen willen niet erg meer-, maar overigens is ze goed ge zond, vitaal en vol interesse voor alles, wat er om haar heen en in het dorp gebeurt. aert ae nmenxaanse tie in Korea. Vooral General Motor en Chrysler werden veel verkocht en de noteringen de zer aandelen daalden met on geveer 4 dollars. De koersen der voornaamste aandelen daalden met 1 a 4 dollars. ecncgenoue van ae tageiiuiu, ae heer Breyder te Kampen, die 't touwtje, waaraan de fles was bevestigd, doorknipte -en de fles brak op de harde voorsteven. Feilloos gleed de Campen te water. Het is na de Wagen borg een vaartuig dat, wanneer sierlijk kleinood, dat in -de rij der vele coasters welke de kus ten bevaren, een eervolle plaats zal innemen en -dat met zich voert de naam van de bouwers: De N.V. Terneuzense Scheeps bouw Maatschappij. klasse aan (boord heeft, was juist van Quebec vertrokken en liep bij het eiland Orleans -aan de grond, ongeveer 1% -km stroomafwaarts van Quebec. Alle passagiers zijn met bo ten van boord gehaald. /uc: us Clay heeft van het kantooi die belast is met .n voorbereidingen ëw York voor het totale oorlog zou een persconferen- niet te geloven thans een totale Rusland heeft >en ontketend, zei lisschien zelf niet teersen en daarom huidige toestand arlijk beschouwen. Amerikaanse op- :r in Duitsland is ling, dat de crisis TH isorea uu«r Rusland zal wor den gebruikt als dekking voor een militaire actie elders. Generaal Clay is deze week benoemd tot hoofd van de com missie voor de burgerlijke ver dediging van de staat New York.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1