OK De „Atlantis" in Amsterdam 1 UIT DE PROVINCIE Aardbeving in Columbia Wijziging echtscheidingen Vele slachtoffers in steden en dorpen TRUMA VEILIGH Men duldt g< De weerklanl te staan, heeft wekt, vooral on slissingen were dat Amerika ei een dergelijke v Aan de gebeu Duitsland grote geval betreft, v van de Sowjet- opgedragen. Men begrijpt ,West-Duitsland hand ligt. Het b bliek in Oost-1 als een voortdu ruststellende ui land. MEER DAN 60 KINDEREN AAN BOORD GEBOREN Om 3 uur Maandagmorgen werd de 60ste baby gebo ren, om 7 uur precies de 61ste, om 7.12 de 62ste en om tien uur verwachtte men de 63ste wereldburger. Zo was de si tuatie aan boord van het Engelse m.s. „Atlantis", dat gis terenmorgen vroeg aan de Javakade te Amsterdam meer de. Toen dit door de Nederlandse Regering gecharterde schip op 11 Juni Priok verliet, bevonden zich 897 perso nen aan boord, voor het grootste deel leden van het K .I.L. met hun gezinnen. Nauwelijks was de boot „los" of het aantal passagiers was verhoogd tot 899 en terwijl men zich nog tussen de pieren bevond, kon men de 900ste passagier inschrijven. In de maand, die sindsdien verstreek, steeg dit aantal tot 959, waarmee zonder twijfel een wereldrecord is ge slagen. Het grootste aantal geborenen op een enkele dag bedraagt zeven. GOES SLUISKIL ZAAMSLAG. VLISSINGEN. Villa „Schoonoord" Waarom werkei Duitsland is n verzameling puinl wat de steden b< men hoog opgeeft ringen van de op het herstel van de niet worden ontke brede kring een g heid heerst. De ruïnes zijn n opgeruimd en o\ mensen in smei kelderruimten on Engelz en het plan- Op het Britse 1 Buitenlandse Zak dag medegedeeld, niet aan de besprt rijs over het plar deelnemen, noch i zelf enig voorstel Diplomatieke wa daarin een aanw Britse werkcomir volledige tekst der se voorstellen bc Europese kolen- heeft bestudeerd, heeft gevonden, twijfel heeft kunm Nieuw onder zaak-Pe De Procureur-Ge Franse Hoge Ra; nieuw onderzoek zaak tegen ex-]V Philippe Pétain. leider van de vroej van Vichy, die levenslange eenzai werd veroordeeld, sinds 1945 in ee eiland Yeu aan de Frankrijk. Als voi tuige zal gehoon tains geheime a René Fonck. Hij hf dat een onderhou tain en Hitier, dat proces werd aang; wijs van colaborati list was van Pétai: se oorlogsstrategif ren. Kolonel Foi dat Pétain door d( panse Ambassade wada van te voren was gebracht van van Hitier om Franco een overee gaan, die de Dui zou stellen zich ii stellen van Gibral Afrika. Volgens Fonck Hitier ertoe hel brengen van zijn af te zien, na o Spaanse Ambassa< Staking van A rangeerders 4000 Amerikaa ders hebben D staking van 12 da 4 grote spoorweg en in het Weste troffen, afgelast, nadat Pres. Tru dreigd met drast gelen. Het Verlb geerders heeft ec dat de stakingss den voortgezet t spoorwegmij. De gonnen om eei met betaling voo: Arthur Glover, Bond van Rar klaarde dat de s gelast met het c dreiging van ret terventie van de Daar de geboorten geschied zijn aan boord van een Engels schip, bezitten alle babies, die tussen 11 Juni en 10 Juli aan boord van de Atlantis ter wereld kwamen, vol gens de Britse wet de Britse na tionaliteit. Daarnaast hebben zij, voor zover zij geboren zijn uit Ne derlandse ouders, de Nederlandse nationaliteit. In elke aanleghaven kwam de plaatselijke Britse consul aan boord, bij wie de gezagvoerder, kapitein A. R. Osburn, de jong geborenen als Engelse burgers liet inschrijven. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de wereld scheepvaart, dat een schip zee koos, waarop vrijwel alle vrou welijke passagiers in vergevor derde zwangerschap verkeerden. Het aantal babies, dat gedu rende de reis het licht zag tot gisterenmorgen 10 uur in totaal #3mag worden beschouwd als een wereldrecord, dat alle be staande records op dit gebied slaat. Bekend is, dat op een Ameri kaans schip, dat kort na de sta king der vijandelijkheden oor logsbruidjes van Engeland naar de Verenigde Staten vervoerde, 42 babies werden geboren. Deze reis heeft zeer hoge eisen gesteld aan het medisch perso neel van de „Atlantis", dat uit 40 man bestond, onder wie vijf artsen. Een aanzienlijke verlichting bij het uitvoeren van hun moeilijke taak hebben zij ondervonden dank zij het feit, dat de „Atlan tis" buitengewoon vast lag. Veel zorg was hiertoe ook besteed bij het stouwen van de lading. Ook bij het innemen van voorraden in de aanloophavens werd hier op steeds nauwlettend toegezien. Vaders walsten luiers. Het was zo vertelde overste Van Weeren voor de beman ning onmogelijk alle extra-werk zaamheden, die dit steeds toene mende babytransport met zich meebracht, op zich te nemen. Daar zich slechts 19 kinderver zorgsters bevonden, werden de vaders aan de was gezet, van welke taak zij zich uitstekend hebben gekweten. De stemming aan boord is ge durende de overtocht niet uit bundig geweest. Dit was wel een onmogelijkheid gezien het feit, dat vrijwel elke familie aan boord in zorgen verkeerde over de te verwachten bevalling. Daar kwam nog bij, dat de meeste ge zinnen aan boord zeer kinderrijk waren. Bij het vertrek bevonden zich reeds 355 kinderen van 0 tot 12 jaar aan boord. Sweepstake. Soms gingen er twee of drie dagen voorbij, zonder dat een baby werd geboren. Dan weer bevonden zich vijf, zes of zelfs zeven vrouwen tegelijkertijd in de verloskamer. Was het won der, dat deze wisselvalligheid de Engelse bemanning inspireerde tot het instellen van een „sweep stake" op het aantal babies, dat aan boord geboren zou worden? Allen op één na hebben de plank grandioos misgeslagen. Het hoogste ingezette getal in deze sweepstake was 37. Slechts de Engelse chef-hof meester Glen- hill heeft een goede neus gehad; hij gokte op 60 bevallingen. Reeds bij het passeren van Gi braltar wist hij zich zeker van de overwinning, want toen had het geboortental reeds de 50 over schreden. Dr Off er ha us verklapte aan het eind van de reis, dat hij in de oplossing van de voortdurend toenemende problemen wel eens een zwaar hoofd heeft gehad. De oplossingen vormden niet de grootste moeilijkheid, maar om zestig babies gezond en wel op de kade in Amsterdam aan de moeders over te kunnen geven, dat was de zware opgave, waar voor het medisch personeel zich zag gesteld. Zo was er bijvoor beeld de moeilijkheid, dat fles voeding bij de grote hitte veel last geeft. Slechts één geval, waarin gevaar voor moeder en kind bestond, moest operatief worden ingegrepen. Het kind kon helaas niet gered worden, maar de moeder kon voor haar grote gezin gespaard blijven. Dat dit alles zo goed is verlopen, is niet in de laatste plaats te dan ken aan het keurkorps verpleeg sters, dat zich aan boord bevond en dat zich onder leiding van Dr Dilg voortreffelijk van zijn taak heeft gekweten. ZEVENBERGEN Zeiljacht in moeilijkheden Gistermiddag half 5 is voor de kust van Noordwijk bij de 79 km paal aan de zgn. Duindamseslag het 20 meter lange zeiljacht „Oyabe" op een bank gelopen. Het hoofd van de Noordwijkse strandwacht, de heer H. Soete- kouw, bemerkte te pl.m. 3 uur, dat het jacht voor de Noordwijk se kust in grote moeilijkheden verkeerde. De zee was vrij woest en er stond een stevige wind uit het Zuidwesten. Het jacht haalde het fokkezeil binnen en dreef naar het Noorden af. Hoewel de apvarenden geen tekenen gaven, waaruit zou moeten blijken, dat üt in nood verkeerden, heeft het haofd van de Noordwijkse strandwacht telefonisch aan de „Neeltje Jacoba" hulp verzocht. De „Neeltje Jacoba" is onmiddel lijk uitgevaren en wachtte pl.m. half vijf in de buurt van het jacht, dat toen reeds aan de grond zat. Een agent van politie, de heer De Vries is naar het jacht gezwommen en met behulp van enkele leden van de Konimc- lijke Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaatschappij en een Badgast werd een lijnverbinding tussen het jacht en het strand tot stand gebracht, zodat de 5 •pvarenden konden worden ge red. De uitgeputte bemanning is opgenomen in Hotel „Seinpost" te Noordwijk aan Zee. Wij hebben nog een onderhoud gehad met een der leden van de Bemanning, de 30-jarige K. H. Bo- vill uit Utrecht, die 16 uur lang aan het roer heeft gestaan. De overige opvarenden waren H. Wardle en A. Bennet, beiden uit Zuid-Afrika alsmede L. Gill en D. Karrl, beiden uit Londen. Het was de bedoeling een proefvaart te maken van IJmui- den naar Scheveningen, om la ter naar Engeland over te ste- ken. Daartoe vertrok Zondag avond de „Oyabe" om 9 uur uit IJmuiden, doch werd een uur la ter plotseling door een onweer en hevige storm overvallen. Het grote zeil moest worden inge haald en het anker uitgeworpen. Het ankertouw is tegen de och- teijd gebróken en de storm was nog zo hevig, dat de zeilen niet konden worden uitgezet. Ook de motor weigerde dienst, zodat het jacht aan de golven was overge leverd met het bekende gevolg. Zaterdagavond heeft een aardbeving een dorp in het N. van de provincie Santander ge deeltelijk verwoest. Acht per sonen kwamen om het leven.In Bogota zelf werden drie lichte schokken waargenomen. Men vermoedt, dat het epi centrum van de ibeving bij Cucuta lag. Uit deze plaats, die vlak bij die Venezolaanse grens is gele gen werd bericht, dat 21 krach tige schokken zich voorgedaan hebben. Nader wordt vernomen dat bij deze aardbeving 123 personen om het leven kwamen. Artsen en verpleegsters zijn per vlieg tuig naar die plaats van de ramp vertrokken. Bij het aan breken van de dag zouden an dere vliegtuigen voedsel, ge neesmiddelen en kleren naar de getroffen dorpen brengen. De telefoon- en telegraaf verbindingen met Bogota zijn verbroken en het is nog niet mogelijk de schade te schatten. Volgens Lucio Pabon Nunez, gouverneur van de provincie Santander del Norte, zijn ker ken te Mutis en Toledo bescha digd. Pres. Ospina Perez heeft in een telegram aan de gouver neur zijn deelneming met de ramp betuigd. Volgens de gou verneur is het dorp Arboledas het ergst getroffen, waar 70 per sonen om het leven kwamen. Te Cucitilla vielen 40 doden en werden bijna al.e huizen verwoest. Te Barriëto.s kwamen 3 personen om het leven, te Quebradamonda 5, te Monte- cristo 5. Uit Gucuta dicht bij de grens van Columbia en Ve nezuela werden 21 sterke schck- ken gemeld. Men gelooft, dat het epicentrum dichtbij lag. In de hoofdstad Bogotd zelf wer den drie lichte schokken waar genomen. ONGUNSTIGE VOORUITZICH TEN VAN FOOTUIEN De pluk der pootuien is thans in zicht. Deze uien zijn hoofdzakelijk bestemd voor uitvoer naar En geland en zij moeten dienen om de Engelse consument van 15 Augustus tot 15 November van uien te voorziefn, de tijd dat de markt gesloten is en de zaaiuien nog niet aan bod kunnen ko men. Dit jaar is de markt echter niet willig. Er worden nog geen zaken van betekenis gedaan en de Engelse importeurs, die vorig jaar kochten en hun voorraad opsloegen schijnen daarvan nu wat huiverig te zijn. De oorzaak hiervan schijnt voornamelijk het feit te zijn, dat vorig jaar gekochte en op geslagen partijen sporen van koprot vertoonden, waardoor 'n gedeelte onverkoopbaar werd. De prijs die deze uien moeten opbrengen wil de teelt lonend worden is ongeveer 15 cent per kg. De vraag is, of onder deze omstandigheden een dergelijke prijs kan worden gemaakt. De opbrengst zal aanmerke lijk onder die van het vorig jaar blijven. Vorig jaar was de opbrengst ongeveer 30 millioen kg, de ramingen van dit jaar komen niet hoger dan 20 mil lioen kg. Door het koude jaar van dit voorjaar komen in het gewas veel zgn. schieters voor, dat zijn planten die gaan uitlo pen en zaad vormen. Was het percentage schieters vorig jaar 3 tot f procent dit jaar is he* gemiddelde zeker 8 tot 10 pro cent. Het weer in de komende we ken zal voor de oogstresultaten van belang zijn. De oppervlak te van pootuien in Nederland geteeld is 729 ha, verdeeld als volgt: Zuid-Holland 229 ha, Noord-Holland 227 ha, Zeeland 156 ha, Noord-Brabant 59 ha, Friesland 21 ha, Gelderland 19 ha, andere provincies 18 ha. Benoemd- De gemeenteraad van 's-Gra- venhage benoemde gisteren tot leraar in de Hoogduitse taal en letterkunde aan de Hogere Bur gerscholen met 5-jarige cursus en de gemeentelijke Handeldag- school met 4-jarige cursus de heef P. van de Geest be Goes. eveneens ter begroeting aanwe zig. Gemeentebestuur van Fol kestone naar Vlissingen. A.s. Zaterdag zal het gemeen tebestuur van Folkestone een bezoek aan Vlissingen brengen op uitnodiging van het Vlis- singse gemeentebestuur. De de legatie bestaat uit de Mayor, en Alderman de heer Rule, de gemeentesecretaris de heer Ni cholson en de Treasurer de he Neason, vergezeld van hun da mes. Het gezelschap zal onge veer een week op Walcheren vertoeven. Engels vlootbezoek aan Vlissingen. Vrijdag a.s. te ongeveer 14.00 uur zullen Engelse vlootepnhe- den, n.I. de kruiser „Cleopatra" en de torpedojager „Gabbard" een bezoek aan de haven van Vlissingen brengen. Dit be zoek zal tot 19 Juli duren. Ter begroeting zal van 14 tot 17 Ju li eveneens aanwezig zijn de kruiser „Jacob van Heems- kerek", die de Nederlandse ma rine zal vertegenwoordigen. Waarschijnlijk zal door het gemeentebestuur aan de be manning der Engelse schepen een rondrit over Walcheren worden aangeboden, terwijl het voorts in de bedoeling ligt, dat op 15 Juli de marinekapel zal concerteren. Zeehond als huisdier. Dezer dagen spoelde alhier op het strand een jonge zeehond aan. Mevr. J. Sissingh, wonende aan de Boulevard, heeft zich over het dier ontfermd. Op gezette tijden duikt de zeehond met haar in de Schelde en blijkbaar stelt het dier zijn nieuwe opvoeding op prijs, want met mevr. S. ver laat de zeehond het water en keert „naar huis" terug. Motor Ik» tsing. Zondagmiddag had nabij het gehucht Kuitaart (gem. Hon- tenisse een ernstig motoronge luk plaats. De 20-jarige D. Houg uit Zaamslag, die als mi litair een dag met verlof thuis was, wilde met zijn meisje een rondritje maken met zijn mo torfiets. Toen zij nabij Kuitaart op de Rijksweg naar Perkpolder waren, had een auto gestopt. De motorrijder kwam in aanra king met die auto met het ge volg dat zijn meisje over de motorfiets heen op de weg werd geslingerd en H. met zijn mo- Agcndo HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Buitenge woon verlof". Pro Rege, 7.30 uur: Emigratieavond. 'MORGEN TERNEUZEN: LuxorTheater 8 uur: Biosc. „Buitengewoon verlof". AXEL: Het Centrum, 8 uur Biosc. „Niet gewenst." Geslaagd. Aan het Gymnasium Augusti- nianum te Eindhoven slaagde voor het examen Gymnasium B de heer Paul de Cock alhier. Eerste reis Vlissingen Folkestone. Het stoomschip „Mecklenburg" van de Stoomvaart Mij „Zee land is van zijn eerste reis in de toeristendienst Vlissingeii Folkestone uit Engeland terug gekeerd. Aan boord bevonden zich on geveer 300 passagiers onder wie een groot gezelschap jonge le den van de Labour-par tij, die deelnemen aan een kamp in Denemarken. Ter begroeting was een muziekkorps op de ka de aanwezig, terwijl 2 meisjes in Zeeuws eostuum bloemen aan boden. De voorzitter van de ..Chamber of Trade" uit Folke stone, de heer Harding, was tor op d!e grond smakte. Een passerende vrachtauto heeft de motor, die zwaar beschadigd is, alsook die beide berijders naar Zaamslag gebracht, waar ge neeskundige hulp werd ingeroe pen. H. had een hersenschud ding belkom en an moet ruist houden, terwijl zijn meisje het er met lichte verwondingen aan benen en handen heeft afge bracht. De stakingen te Londen Enkele honderdtallen vraoht- ders hebben Maandagmorgen gevolg gegeven aan de oproep tot staking van de afgevaardig den van 25.000 autobestuurders van Londen en omstreken. Dit geschiedde uit solidariteit met de autobestuurders van de Vleesmarkt te Smithfield, die sedert 17 dagen in staking zijn voor een loonsverhoging van 19 shilling per week. In de vlees hallen te Covent Garden en op de Vismarkt te Billingsgate wordt normaal gewerkt. Giste ren zijn weer soldaten naar de markt te Smithfield en naar de grote levensmiddelenzaken, waar eveneens wordt gestaakt 'gezonden. Ongeveer 3000 mili tairen met 700 legervrachtwa- gens brengen ylees, eieren, spek ein boter naar de Londense kruidenierswinkels en slagerij en. De overschakeling van Amerikaanse fabrieken op oorlogsproductie Het Amerikaanse léger heeft vastgesteld, dat de toekomstige status van fabrieken, die ge makkelijk kunnen overscnake- len op oorlogsproducLie, voor taan tot de categorie „geheim" gerekend zullen worden, wat de berichtgeving betreft. Op een conferentie van de afdeling industriële plannen van het luehtvaartmaterieei op de luchtvaartbasis Wright-Pat terson te Dayton (Ohio) werd bekend gemaakt, dat het over schakelen van veel industrie- fabrieken naar oorlogsproductie voor de luchtmacht even weinig seconden vergt als het over brengen van een telexbericht. Opdrachten tot dit overscha kelen zijn reeds opgesteld. De betrokken industrieën hebben de vereiste richtlijnen reeds in handen. - Zaterdag trof men in een wo ning in de Nobelstraat te Rotter dam het levenloze lichaam aan l van de 66-jarige weduwe Sele- steinLenoir. De hoofdkraan van de gastoevoer stond open, waardoor de vrouw is overleden. Verschenen is het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer be treffende een wijziging van de echtscheidingsbepalingen. •Vrij algemeen wordt erkend, dat er voor de wetgever aanlei ding bestaat maatregelen tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheiding te overwegen. Dat de regering daartoe door de in diening van dit wetsontwerp een poging heeft willen doen, vond dan ook instemming. Of de voorgestelde maatregelen, welke neerkomen op een betere regeling van de pogingen tot verzoening van echtgenoten, wier huwelijk door echtschei ding ontbonden dreigt te wor den, inderdaad doeltreffend zul len blijken, wordt door sommige leden betwijfeld. Dat lichtvaardige echtschei- ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door JELLE DRAAISMA. 19) Nadruk verboden. Besluiteloos bleef hij dralen. Hij had geen rijbewijs, maar rij den kon hij wel, behalve een tram ook een auto- Een enkele maal had hij wel eens gereden onder toezicht van een bekwaam chauffeur. Want de mogelijkheid was immers niet uitgesloten, dat het trambedrijf in Haarlem om geschakeld zou worden in een autobusbedrijf, en dan zou hij immers ook als chauffeur dienst moeten doen op de bus. Daarom had hij enige maanden geleden rijden geleerd, maar tot een exa men voor zijn rijbewijs was het nog niet gekomen. Jammer, dacht hij spijtig, anders had ik hem nu met mijn eigen wagen kunnen ophalen. Maar toen kwam er een guitige trek over zijn jong gezicht. „Wat deksel", mompelde hij in zich zelf, „waarom zou ik het ook niet doen? Ik kan hoogstens een be keuring krijgen en dat kost me tien of vijftien gulden boete. Soit. En als ik een beetje gelyk heb, en geen brokken maak, rijd ik er door zonder dat ze me aan houden. Top, ik waag het en ik zal kalm rijden." Vrolijk fluitend zette hij zijn fiets weer weg en bekeek de wa gen. Achter in de garage ston den enkele blikken met benzine en olie. Klaas vulde de tank en zag, dat er nog genoeg olie in de wagen was. Ook de radiateur vulde hij bij en toen startte hij met een plezierig gevoel. Na en kele seconden sloeg de motor aan, eerst haperend, maar lang zaam aan regelmatig op toeren komend. Voorzichtig debrayeerde hij, schakelde in de eerste ver snelling en liet de pedaal lang zaam opkomen. Gehoorzaam trok het wagentje op en reed de gara ge uit. Hij schakelde weer uit en remde. Het ging! Inwendig was hij zo blij als een klein kind, dat een stuk speelgoed heeft gekre gen. Vlug sloot hij de garagedeu ren en langzaam reed nij naar de weg. „Weet je wat", dacht hij, „ik maak eerst een ritje naar het Bloemendaalse strand, want ik Ij eb nog tijd genoeg. Daarna keer ik op mijn gemak terug en dan naar Haarlem. Spoedig werd hij kalmer, kreeg zijn zelfvertrouwen terug en reed rustig de Zeeweg op. Och, het be tekende eigenlijk niets, om zo'n klein wagentje te besturen. Was het eigenlijk geen kinderspel? Om half drie arriveerde hij aan het station en pariteerde zijn wagen op de daarvoor aangewe zen plaats. Rustig sloot hij het portier af en stak een sigaar op. Voor de uitgang bleef hij heen en weer lopen, in afwachting van de reizigers. Af en toe, als er een tram voorreed, groette hij zijn vroegere collega's en wisselde een paar woorden met hen bij de halte. Maar hij sprak niet over zijn erfenis. Even voor kwart voor drie stroomden de eerste reizigers het Stationsplein op. Nauwkeurig keek Klaas naar de mensen, die naar buiten kwamen. Lang be hoefde hij niet te wachten want reeds zag hij liet blozende gezicht van zijn vriend ver boven allen uitsteken. Een kruier volgde hem met twee zware koffers. De begroeting was allerharte lijkst. Ze drukten elkaar de hand en Klaas kon niet nalaten zijn vriend joviaal op de arm te, klop pen. „Kerel, Piet, wat ben ik blij, dat ik je .veer eens zie. Maak je het goed? Och, dat hoef ik eigen lijk niet te vragen, want je ziet er patent uit. Een goeie baan?" „Best," antwoordde de ander. „Een prettige werkkring, een goed salaris en veertien dagen vacantie per jaar. Wat wil je nog meer? En jij, hoe maak je het?" „O," antwoordde Klaas, ge heimzinnig lachend, „ik maak het uitstekend, hoor. Zo goed, als ik maar wensen kan." Inwendig dacht hij aan de dreigbrief. Wat kon het leven toch in een paar dagen gecompliceerd worden! „Wat doen we?" vroeg de rei ziger. „Nemen we een tram of gaan we met de bus?" „Noch tram, noch bus", zei Klaas lachend. „Ga maar mee. Ik heb een reeks verrassingen voor je in petto. Bereid je er dus maar vast op voor!" „Zo?" vroeg Piet nieuwsgierig. „Veranderingen in je leven? Ben je soms directeur van de tram geworden?" „Zoiets," antwoordde Klaas nonchalant. „Laat die witkiel maar achter ons aankomen. Het is maar enkele stappen." (Wordt vervolgd.) dingen lichtvaardige huwelijken in de hand zouden werken, acht ten zij een stelling, die niet op de werkelijkheid steunt, althans niet op de werkelijkheid, zoals deze in Nederland bestaat. Vele andere leden wilden niet ontkennen, dat slechts een deel der echtscheidingen in ,korte tijd tot stand komt. Ten aanzien van de jeugd wijst de regering slechts op de verwarrende invloed, waaraan zij wordt blootgesteld. Naar de mening van de hier aan het woord zijnde leden heeft de Mi nister slechts vaag aangeduid, wat, maatschappelijk gesproken, het centrale en meest dwingen de argument is voor de nood zaak van een zo krachtig moge lijke inperking van het echt scheidingseuvel: het persoonlijk, lichamelijk en geestelijk welzijn van de kinderen uit huwelijken, die te gronde gaan. Overigens is instandhouding van een mislukt, volkomen ont wricht huwelijk niet altijd in het belang van de kinderen. Wil men een rem opwerpen tegen lichtvaardige echtschei ding, waarbij de druk van de zijde van de man uitgaat, dan zou men de financiële positie van de vrouw en van de kinde ren drastisch moeten herzien en de uitkering aanmerkelijk hoger stellen dan thans het geval pleegt te zijn. Vele leden waren van oordeel, dat de behandeling van dit wets ontwerp zeker niet de juiste ge legenheid is om een wijziging van het wettelijke huwelijksgoe- derenreeht voor te stellen. Zij zagen daarin weinig heil met betrekking tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidin gen. Naast overspel en kwaadwil lige verlating zouden verschei dene leden als echtscheidings grond opgenomen willen zien „grove inbreuk op de huwelijks plichten, ten gevolge waarvan een zodanige ontwrichting van het huwelijk is ingetreden, dat herstel ener redelijke echtelijke verhouding niet kan worden verwacht". Aan het oog ohttrokken door een stuk tentzeil, bracht de Dui- zendneus op listige wijze zijn buit in veiligheid. Horloges en bankpapier, vooroorlogse gouden tientjes en blinkende horloge kettingen verdwenen in bolle speelgoedapen. Zodra Bim gele genheid had, onder vier ogen te spreken vertelde hij hem, wat hij had gezien. „We zullen er gauw een stokje voor steken" beloofde de speurder. Terwijl ze tezamen des avonds naar het oude huis reden, spraken ze at om voor lopig te doen alsof ze alles neel gewoon vonden. steunt en een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Korea en 'n schending van de wereldvrede betekent". Com munistisch China noemt de re solutie onwettig, omdat zij is van communistisch China in de V. N .nagenoeg onmogelijk zijn en de Sow jet-Unie dientenge volge onherroepelijk uit de V. N. blijven, zo meent men. muziek; 23.30 Dansmuziek. MAANDAG 10 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.30 Waterstanden; 10.00 xvaLuuieiLuieuuu; jMMJU View. muziek; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Vlaams programma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2