II f EIC Van der Meer f I t El Vlag. Het debat in het Lagerhuis UIT DE PROVINCIE I I Bloen 1 Boe De vooruitzichten van de veldtocht in Korea S5Ü3S I l verboi Fa C. J. S T.T.RACES ORANJEBOOM B1ERI 1 I If 1 j 3 I u b a la, Prima F LAKKEN I YERKEERS A. J. VA Artikel van „De rode Vloot" TERNEUZEN AXEL. CADZAND. HOEK. MIDDELBURG. ZAAMSLAG. Villa „Schoonoord" I 11 1 1 i 5) 1 5 i|l 7 3 x 3 5 h 3 Z fr 3 V t: h v v it n s g 9 V V b b 5 i] i b E 5' 4lf E .a B V a V door het C Dinsdag 4 Jul Dii In de pauze: Prijs ƒ0,75; i Programma's NAEYE in de ijniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Arsenaal lllllllllllllllllllllllillllll mm Bij elke het b Laat VLOOSVI Uw ordei Als lid v nen wij U dit wil IIHHUilHIUHIUUIIIIIIllH! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiir m Voor de 1 mene Ne I TERNEU: tijd: ingang GENTSEVA. (Achtero Sluiskil lev. en wij hebbe sortering mc COMF Komt U een Telef. 28 HERFSTRAPÏ VELE Tevens alle sc KOOL- en PI P. C. VAN Al Axelsestraat 5 Laat Uw voorzien van kogels, prijs F. CO Spui N 1. JONGENS Eb Wij maken ro een keurig gi Lijstje. Prijs met glas 1,8 Drukkerij „Dl Afd. Li) Brouwerij str. Gebruikte boeken voor Openbaar Lyceum. Levering onder ga rantie. BOEKHUIS In Washington begint men rekening te houden met de mogelijkheid van een langdurige veldtocht in Zuid-Korea. Mede aanleiding hiertoe was de mening, dat één van de dringendste vraagstukken, waarvoor Generaal Mac Ar thur zich ziet gesteld, het probleem van de bevoorrading van zijn strijdkrachten in Korea is. Poesan, in Zuid-Korea heeft een haven, waarin voldoende hoeveelheden scheepsgoederen kunnen worden verwerkt. Doch het ligt in een Zuidoostelijke punt van Korea, 300 km ten Zuid-Oosten van Seoel, hetgeen maakt dat het ernstige nade len heeft, om van deze haven de stapelplaats te maken van de voorraden voor de Ameri kaanse strijdkrachten. OGk zal het niet meevallen de zware uitrustingsstukken door het bergachtige terrein naar de frontlinie op te voeren. Van Poesan uit lopen twee spoorwegverbindingen in Noor delijke richting, waarin zich talrijke bruggen en tunnels be vinden. Guerilla-activiteit zou het gebruik van deze spoorweg- lijnen moeilijk maken. Gedu rende de natte moesson zullen de primitieve wegen van het Jand zelf, als gevolg van de zwa re slagregens, van weinig nut zijn. Generaal Mac Arthur zal voor de bevoorrading van zijn en de Z.-Koreaanse strijdkrachten in hoofdzaak afhankelijk zijn van een „luchtbrug", doch het ge brek aan geschikte vliegvelden, in het Noordelijkste gedeelte van het nog in handen zijnde gebied zal ook dit niet gemak kelijk maken. De twee enige vliegvelden in Z.-Korea met moderne startbanen zijn die van Kimpo en Posan. Kimpo is thans in N.-Koreaanse handen. Er bevinden zich echter overal in Korea kleinere vliegvelden, die, wanneer de weersomstan digheden niet te slecht zijn, door kleine vrachtvliegtuigen worden gebruikt. De Amerikaanse luchtmacht heeft weer andere moeilijkhe den. De straalgevechtsvlieg- tuigen, die hun bases hebben in Japan, kunnen, als gevolg van hun hoge bran-ds-tofge-bruik, slechts gedurende 10 of 15 mi nuten toeven de hun aangewe zen -doelen opereren. Staking in de haven van Auckland In de haven van Auckland is ingevolge een 24-urenstaking van de dakwerkers, als protest tegen „de ontoereikendheid van een hen itoegestane loonsverho ging" ale activiteit stilgelegd. De havenarbeiders van Wel lington hebben van hun kant toesloten dit weekeinde geen bij komende prestaties te leveren, terwijl de arbeiders in andere havens de verbintenis hebben aangegaan hun steun te verle nen aan iedere actie, waartoe door het uitvoerend Valkbonds- comité besloten zou worden. dent is geweest. Het zou hier om hadden overgenomen van admi- een bedrag van negen en een half millioen dollar gaan. Een majoor is onder verdenking van deelneming aan de overval in hechtenis gehouden. Twee ande re verdachten werden vrijgelaten. Volgens functionarissen te Washington zijn de langzamer vliegende, doch beter manoeu vreterbare jagerstypen geschik ter om de N.-Koreaanse „Jak"- g-evechtsvliegtuigen te bestrij den. Sommige waarnemers te Wa shington zijn van mening dat men in de strijd boven Korea meer gebruik zal gaan maken van marinevliegtuigen. Deze toestellen hebben hun bases op vliegdekschepen, die 5 escadril les vliegtuigen, jagers en toe stellen voor algemeen gebruik, kunnen meevoeren. De mari nevliegtuigen zouden, dichc in de buurt van -de Koreaanse kust, van -de vliegdekschepen kunnen opstijgen. Officiële woordvoerders te Washington laten zich in hun beoordeling van de algemene toestand in Korea voorzichtig uit. De kracht der N.-Koreaanse gevechtswagens was een ver rassing. Niemand te Washing ton waagt zich aan een schat ting van de tijd, nodig om ze weer terug te drijven. Het blad van de Sowjet-Russi- sche marine „Rode Vloot" schrijft dat de bemanning van de Russi sche vloot haar wapens \n voort durende gevechtsparaatheid houdt, immer bereid om haar heilige plicht voor het vaderland te vervullen. In een artikel van een volle pagina heet het, dat „het Sow- jet-Russische volk niet vergeet, dat zolang de kapitalistische we reld bestaat, er ook gevaar voor een aanval tegen de Sowjet-Unie dreigt". In verband met het vijfjaren plan had de communistische par tij de Sow jet-Russische scheeps bouwers aangespoord, sneller nieuwe schepen te bouwen en „een machtige Russische vloot te helpen vormen". In een overzicht van de ge schiedenis der Russische vloot zegt het blad, dat Engelse, Ame rikaanse en Duitse admiraals veel Stakingen in Engeland De industriële barometer van Engeland staat op storm. Sta kingen in de steenkolenmijnen, bij de spoorwegen en in de voed selvoorziening breiden zich uit- In Schotland werken 16.000 mijn- werkeijs n|et. 57 Mijnen zijn; gefloten. Er bestaat een ge schil over de lonen. De toestand bij het Londense vleesvervoer, waar 4000 man staken, vertoont weinig veran dering. Ongeveer 2700 militai ren zijn hier ingeschakeld. 200 Machinisten en stokers te Banbury, een belangrijk spoor wegcentrum ten Westen van Londen, zijn na een staking van 6 dagen weer aan het werk ge gaan. Zij hebben echter ver klaard, idat zij elk weekeinde zullen staken, zolang het ge schil over een wijziging van de pensioenregeling blijft bestaan. raals van de Russische vloot. De overwinning van Nelson te Tra falgar (in 1805) v/as te danken aan 't gebruik „van tactische metho den, die het eerst waren beproefd door admiraal Nesjakof in ge vechten tegen de Turkse vloot op de Zwarte Zee", aldus de „Rode Vloot". Extra bouwvolume voor gerepatrieerden Zoals wij Dinsdag reeds meld den, is besloten aan daarvoor in aanmerking kamende gemeen ten een extra-bouwvolume toe te ke|nnen voor de onderbren ging van uit Indonesië gerepa trieerden. Nader vernemen wij nog, dat in totaal 3000 -duplexwoningen door de huisvestingscommissie van het Ministerie van Binnen landse Zaken en door 'de colle ges van Ged'. Staten, worden toegedeeld aan die gemeenten, die bereid zijn gerepatrieerden op te nemen. De resterende 800 duplexwoningen zullen door bemiddeling van de Nationale Demobilisatienaad worden ver deeld onder uit Indonesië ko mende gedemobiliseerde mili tairen. Tijdens het debat in het Lager huis over Korea heeft de conser vatieve leider Winston Churchill dringend verzocht om een gehei me zitting van het parlement ter bespreking van de algemene mi litaire positie van Engeland. Churchill verklaarde er zeker van te zgn, dat hij in een geheim debat veel kon vertellen, wat het Lagerhuis indachtig moet zijn en wat de regering kan aanvullen. Verder verzocht Churchill cm nieuwe besprekingen met de Russen om een oplossing te zoeken, vóórdat deze lover de „verwoestende macht" van atoomwapens beschikken. Telegram aan de Koningin over de reorganisatie van het K. N. I. L. Weggelopen. Bij de politie werd gistermor gen bericht gedaan, dat met de bus uit Sas van Gent alhier was medegekomen een jongeman van omstreeks 19 jaar, die door zijn gedragingen de aandacht had getrokken en zich bevond in het tramstation aan de Schoolweg. De politie nam de jongeman mede naar het bureau, waar bij het onderzoek bleek, dat hij eer gisteren ontvlucht was uit een tehuis voor werkende achterlijke jongens te Rotterdam. j Hij zal heden door de politie naar bedoeld tehuis worden te ruggebracht. te Dr. Nikijuluw, vertegenwoor- Churchill noemde „de Ameri kaanse superioriteit op het ge bied van atoomoorlog op het ogenblik 'n doelmatig afschrik wekkend feit voor een algeme ne communistische aanval". Tevoren bad Minister-Presi dent Attlee verklaard, dat de Engelse en Amerikaanse actie in Korea de beste kans schiep voor het handhaven van de we reldvrede. Churchill sloot zich bij deze verklaring aan. Onder applaus zei Attlee, dat de we reld „de Amerikaanse Regering dank verschuldigd is" voor haar snel optreden ter verdediging van Korea tegen „onverhulde agressie." Ter verdediging van Engelands snelle hulp aan de Ver. Staten zei Attlee, dat uitstel de aanvaller misschien welslagen gebracht en de V. N. voor een voldongen feit gesteld zou hebben. „Het algemeen beginsel is, dat alle staten in hbteziinerTnlichtoTmt Di a-de aanvaller gelegenheid krijgt karta ee^teleSm ^heeft ge- ergens ter wereld ^vruchten kregen, dat Woensdag aan H. ^n de aunvai te plukken al- Voedselpaniek in Weenen „The Manchester Guardian" meldt: De Koreaanse oorlog heeft 'r. voedselpaniek in Weenen ver oorzaakt. Voor het eerst sedert 1947 stonden weer rijen mensen voer de voedselwinkels. Verschil lende kranten hebben al getracht de gemoederen tot bedaren te brengen door te zeggen dat er geen algemene oorlog verwacht wordt. Maar de mensen kopen wat ze kunnen: meel, rijst, sui ker, aardappelen, vet en alles wat maar bewaard kan worden. (Ook in ons land tonen tal van mensen weer neiging tot hamste ren. Het. is te hopen, dat de re gering hiertegen spoedig en met kracht zal optreden. (Red.) Overval op de rechtszaal van Havanna Woensdagmorgen vroeg hebben zes gewapende en gemaskerde mannen een inval in 't gerechts gebouw te Havanna gepleegd en documenten meegenomen, vol gens welke de vroegere Cubaanse president Ramon Grau San Mar tin beschuldigd wordt staatsgel den op onjuiste wijze toegewezen te hebben. Bij de overval werden twee politiemannen overmees terd. Er werd onmiddellijk bewaking gezonden naar de woningen der „aanklagers", daar zich bij hen afschriften van de documenten bevonden. Een vroegere minister van financiën en twee ambtena ren van de schatkist zijn reeds in staat van beschuldiging ge steld „wegens frauduleuze toe wijzingen". Men verwacht even eens een acte van beschuldiging tegen Grau, die tweemaal presi- M.U.L.O—examens Te Goes slaagden o.m. voor het M.U.L.O.-diploma B de heer J. J. Wieles en de dames E. F. Terpstra en A. T. Geen- sen, allen te Axel. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit is verleend de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons aan A. Adriaansens te Cadzand landarbeider op het landbouwbedrijf van de wed. I. Erasmus. Crescendo zong in Terneuzen. Teneinde uit te maken welke corpsen en koren de festivitei ten te Gent zullen opluisteren in de komende maand, was de zangvereniging „Crescendo" uitgenodigd Woensdagavond in het Concertgebouw te Terneu zen te komen zingen voor de bekende musicus Eduard Flipse. Na het muziekgezelschap van Terneuzen kwam „Crescendo" op het podium teneinde de con coursnummers te laten horen, waarmee men op het zang con cours te Sint Maartensdijk zo'n groot succes had, benevens eni ge nummers. Ook de zangvereniging Axel was uitgenodigd. Het wachten is nu op de uit slag! Vrije Universiteit verleende drie Eredoctoraten. In de gistermorgen alhier ge houden 69ste jaarvergadering van de Ver. voor Hoger Onder wijs op Gereformeerde grond slag deelde de rector-magnifi- cus van de Vrije Universiteit Prof. Dr. G. Ch. Aalders mede, dat de Vrije Universiteit tot eredoctor aan de juridische fa culteit heeft benoemd de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Deze mededeling werd door de honderden aanwezigen met grote bijval begroet. Tevens zijn tot eredoctor aan de juri dische faculteit benoemd Prof. Bohatec te Wenen en Prof. Max Huber te Zurich. Tevens werd nog medegedeeld dat, teneinde te komen tot een volledige op leiding candidaatsexamen me dicijnen aan de medische fa culteit van de Vrije Universi teiten zijn benoemd tot hoog leraar Dr. G. A. Lindenboom te Amsterdam, met opdracht al gemene ziektenkunde, klinische propaedeuse en de encyclopae dic der medische wetenschap. Dr. A. T. Knoppe te Amsterdam met opdracht physiologie en pharmacologic en Dr. A. Stolk te Rotterdam met opdracht anatomie en aanverwante vak ken. Examen Electrotechnisch- tekenaar. Bij het dezer dagen gehouden P.B.N.A.-examen te Arnhem slaagde o.m. onze dorpsgenoot de heer J. C. van de Velde voor electro-technisch tekenaar. M. de Koningin verzonden is. in het telegram wordt gezegd, dat- de reorganisatie van het K.NJ.L. niet afdoende is gere geld en dat afvoer van het con tingent Ambonese militairen met hun gezinnen op Java en Celebes naar Ambon blijkbaar niet mogelijk is. Aan Hare Ma jesteit wordt dan bemiddeling, zo nodig met medewerking van het internationale Rode Kruis verzocht, om zo mogelijk vóór 26 Juli a.s. een oplossing te ver krijgen. De Antwerpse Liberalen en het Moerdijkkanaal Het bestuur van de Liberale partij van Antwerpen heeft op een Woensdag gehouden ver gadering zijn instemming be tuigd met het door de volksver tegenwoordigers Joris en Ko- ninckx genomen initiatief, de burgemeester van Antwerpen te verzoeken op het Antwerpse stadhuis een vergadering te be leggen ter bekrachtiging van de Antwerpse zienswijze met be trekking tot het Moerdijkka naal. Het bestuur verklaarde in een motie, dat het arrondisse ment Antwerpen van de Libe rale partij het sluiten van een Benelux-accooru met kan goed keuren, indien uc Nederlandse Regering niet van te voren de verbintenis aangaat het Moer dijkkanaal te graven. Advertentie. 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste .Us ge Uw hoofd maar zuiver houdt. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de geniepigste oorzaken van Uw Rheumatische pijnen. Als de bloedzuiverende organen met de jaren wat verslappen en niet meer die jeugdige kracht ontwikkelen, gaan afvalstoffen in het bloed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voorkomen, tast ge Uw Rheu matische pijnen bij de oor sprong aan. Begin daarom zo gauw mogelijk de bloedzuive rende Kruschen-kuur. Geen prettiger kuur dan juist Kru schen iedere morgen de klei ne dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen verdwij nen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig veer krachtig jeugdig gevoel. ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door JELLE DRAAISMA. 16. Nadruk verboden Slecht gehumeurd door het gebeurde met tie hond en ook, omdat zijn nachtelijke onder zoekingen geen resultaten had den opgeleverd, was hij reeds voor zeven uur op het politie bureau. Daar deed hij mede deling van het gebeurde iep) men beloofde hem, dat de re chercheur die met het onder zoek was belast, zo spoedig mo gelijk komen zou. Thuis gekomen, opende hij 'als iedere morgen en avond, de brievenbus om de krant er uit te halen. Tot zijn verwonde ring lag er, behalve het och tendblad, ook een brief in. Hij nam het couvert in zijn handen en los het opschrift, dat met drukletters geschreven was: „Aan de eigenaar van Schoon oord". Verder niets. Er was geen postzegel op de brief, zo- Het 6-jarig dochtertje van de heer Hartgerink te Al melo viel 5 meter hoog uit het raam van de ouderlijke woning. In vrij ernstige toestand werd het kind in het ziekenhuis op genomen. Vliegtuig van de R. A. F. bij Hongkong beschoten Luchtdoelgeschut van de Chi nese communisten heeft Don derdag gevuurd op een vliegtuig van de R.AF., dat de grens van Hongkong verkende. Volgens ooggetuigen vuurde de batterij 2 granaten af, 'die het vliegtuig misten. De batterij bevond zich te Sjoemtsjoen, ongeveer 1 km van de grens, zo werd ver klaard. Een woordvoerder van de R. A.F. verklaarde, dat het vlieg tuig een Spitfire ruim schoots boven het gebied van Hongkong vloog toen geschoten werd. De granaten kwamen nief in de buurt van het vliegtuig. Hij vermoedde, dat zij als waar schuwing waren afgeschoten. Spionage proces te Tientsin De Chinese communistische autoriteiten te Tientsin hebben een groep geheime agenten van de Kwomintang opgerold, die zich schuldig had gemaakt aan het voeren van anti-communis tische propaganda, het plegen van sabotage aan de spoorbaan Peking-Tientsin en 't verzame len van industriële gegevens. De leider van de groep is te rechtgesteld en 18 leden hebben gevangenisstraffen ontvangen. Proteststaking in Wallonië Volgens een zegsman van het Algemeen Belgisch Vakverbond hebben de mijnwerkers in de arbeiders ir. de ijzer- en staal industrie in Wallonië gisteren morgen het werk gedurende 1 uur neergelegd als waarschu wing tegen de terugkeer van Koning Leopold naar België. Gedurende het uur dat de staking duurde, verlieten de ar beiders de mijnen en 'de fabrie ken. De plaatselijke Socialis tische Vakbondsleiders zonden telegrammen naar de Eerste Minister, Jan Duvieusart, waar in zij uitdrukking gaven aan hun oppositie tegen de terug keer van de Vorst, 'en tegen het besluit van de Regering. In de telegrammen werd er eveneens op aangedrongen met spoed een aantal sociale her vormingen in te voeren, waar onder die welke een verhoging der ouderdomspensioenen en der uitkeringen bij ziekte en ongevallen beogen. ANTWERPSE (HAVEN ARBEIDERS STAKEN. Het Algemeen Belgisch Vak verbond heeft medegedeeld» dat de Antwerpse havenarbeiders het werk zullen neerleggen om te protesteren tegen de terug keer van Koning Leopold naar België. dat hij door iemand bezorg^ moest zijn. Niewsgierig hep ihij er mee naar de bibliotheek, scheurde de enveloppe open en las het epistel, dat eveneens in druk letters geschreven was. „Mijnheer, Nog steeds ben ik verlan gend om het spel kaarten, -dat in uw huis aanwezig is, in mijn bezit te krijgen. Ik kan niet gissen om welke re den U mij -dit geringe ver zoek weigert. Thans ben ik aan het einde van mijn ge duld gekomen. Indien U niet a.s. Zaterdag voor 10 uur -des avonds het spel kaarten hebt gedeponeerd in de holle eik, staande in het bos achter uw woning, dan loopt U ge vaar uw leven te verliezen. Voldoet U aan mijn verzoek, dan hebt U verder geen last meer van me en verdwijn ik voor -goed uit uw leven. U vindt -de holle eik, indien U aan de achterkant v-an uw bezitting rechts over het prikkeldraad klimt. U volgt dan een klein pad, circa honderd meter. Er staat daar maar één eik, dus U de politie hiermee in kennis stelt, kunt U uw testament wel maken. Dan zal Zater dag de laatste dag van uw leven zijn. P." Klaas floot tussen de tanden, toen hij -deze dreigbrief gelezen had. „Zo, zo, mijnheer Pluijmers, dat begint er fraai out te zien", zij hij opgewekt, terwijl hij op omdat ik bang ben voor je drei gementen, maar omdat ik van plan ben om zelf dit probleem pje op te lossen. Ik zal en moet weten, waarom -die vent zo hap pig is op een spel kaarten, dat ik nota bene niet eens kan vin den. Zelfs al zou ik hem -dat genoegen willen verschaffen, waar ter wereld moe-t ik het spel kaarten vandaan halen? Ieder hoekje en gaatje in dit stond en heen en weer ging io- huis heb ik onderzocht, maar pen om rustig te kunnen den ken. „Het leven begint nu gevaarlijk te worden. Zaterdag moet mijnheer het spel kaarten hebben en anders komt mijn leven in gevaar. En dat alle maal om één stel'Speelkaarten. Nee, waarde heer, daar zit meer achter. Maar wat ter wereld bezielt de vent toch om (so'n drukte te maken om een aantal speelkaarten? Daar begrijp ik geen snars van. In ieder geval, het begint nu interessant te worden. Zó ben je wagenvoer der bij de tram, zó ben je villa- eigenaar en zo word je met de dood bedreigd, als je geen spel kaarten afgeeft of de politie dit dreigbrief je laat lezen. Enfin, waarde heer, je zult in één op zicht je zin hebben. De politie -naar maar een ens., uu3 u - kunt niet missen. Indien U zal ik niet waarschuwen, met speelkaarten zie ik niet1 De bel riep hem uit zijn over peinzingen tot de werkelijkheid terug. Vlug borg hij de -dreig brief met de -enveloppe weg -en liep naar de voordeur om open te -doen. De rechercheur stond er. Klaas liet hem binnen en vertelde, wat er de vorige avond gebeurd was en het hem de do de hond zien, alsmede het stuk leverworst. Voorts -deelde hij de politieman zijn vermoeden mede, dat de hond vergiftigd was. „We zullen de worst laten on derzoeken, mijnheer Sweers. Ik moe-t U eerlijk bekennen, dat ik het een vreemd geval vind". „Ik ook," antwoordde Klaas meesmuilend, onderwijl aan de dreigbrief denkend. (Wordt vervolgd.) Het vervoer naar het Verre Oosten Het Amerikaanse Ministerie van Landsverdediging heeft 7 burger-hichtvaartmaaitschiappij- en ingeschakeld bij het vervoer van manschappen en uitrusting der Amerikaanse strij'dkrach- ten naar het Verre Oosten. Daarnevens blijft de militaire luchtvervoersdienst haar eigen vluchten op dit gebied uitvoe ren. Europees College te Brugge De Belgische Regering heeft bij de Kamer een voorstel inge diend, dat beoogt aan het Europees College te Brugge een subsidie van 3 millioen francs te verlenen. De lessen aan dit college zullen in October aan vangen. Aan het hoofd staat de Nederlandse hoogleraar Prof. Dr. H. Brugmans (vroe ger leraar aan de Rijks H.B.6. te Terneuzen) STAATSLOTERIJ Bij de trekking van de 510de Staatsloterij, 4de klasse, tweede lijst, viel een prijs van 25.000 op nummer 13515. 0U0ESr».«05 Q KAMPEM NOORD STR. 27-29 Tel. 2152 TERNEUZEN F"B POT Axel

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2