BELGISCHE REGERING; KRIJGT VERTROUWENSVOTUM De strijd op Korea Nederlands vliegtuig neergestort Loodsdienst op de Wester-Schelde ndustrie rondom I GESLAAGD ORANJEBOOM BIER! GUY MOLLET DONDERDAG 6 JULI 1950. 6e Jaargang No. 1467. Na de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft ook de Belgische Senaat na een stemming, die tot 's nachts half twee duurde, met 90 stemmen C.V.P. te gen 83 (Soc.,Liberalen en Communisten) zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe Katholieke regering van Jean Duvieusart. Enkele leden waren niet aanwezig. VOORTGEZETTE AANVALLEN DER NOORDELIJKEN. Het hoofdkwartier van MacArthur maakt bekend, dat Noordkoreaanse strijdkrachten een frontaanval hebben uitgevoerd op de Soewon-linie, terwijl andere legergroe pen hun omtrekkende beweging in de driehoek Y ong- dongpo—Intsjon—Soewon voortzetten. De Noordelijken hebben de Zuidelijken naar een hoger gelegen gedeelte ten Noorden van Osan gedreven, 18 kilometer ten Zuid- Oosten van Soewon op de hoofdweg. Zij zetten hun druk uit het Noorden voort en breiden hun colonnes om de Oostflank uit. aanvaardt informatieve opdracht De algemene secretaris van de Franse socialistische partij, Guy Mollet, heeft de hem door de president van de Republiek toevertrouwde informatieopdracht aan vaard. Hij heeft evenwel de opdracht van kabinetsforma teur afgewezen. VERLOVEN VAN MARINE PERSONEEL INGETROKKEN. Spoedig dienstplicht in Australië Naar wij van de Marinevoorlichtingsdienst vernemen, is tussen de Nederlandse en Belgische commissarissen, belast met het gemeenschappelijk toezicht op de Scheide vaart, een overeenkomst bereikt betreffende de opheffing van de concurrentie tussen de Nederlandse en Belgische loodsdiensten. Toespraak Amerik. ambassadeur Sigaren niet goedkoper! Zaak-Westerling opnieuw uitgesteld Egypte en het Suez-kanaal WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ijk bezoek aan island ard bezoekt de ss van de R.A.F. ringvangsten R WACHTING. jWATER. Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DE VRI1E Verschijnt dagelijks - N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie /L58. Rubriek Kleine Advertenties: E regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dec namiddags 2 uur. Vandaag om 14 uur zullen Ka mer en Senaat, zoals in een be sluit van de Prins-Regent werd bekend gemaakt, in verenigde zitting bijeenkomen teneinde te stemmen over het wetsvoorstel houdende opheffing van de Wet op het Regentschap. Aan gezien de Katholieke Volkspartij in de verenigde Kamers over 209 stemmen van de 387 be schikt, is de uitslag niet twij felachtig. Door aanneming van het voorstel wordt de Koning automatisch in zijn rechten hersteld en zal hij onmiddellijk naar België kunnen terugkeren. Omtrent de juiste datum van de terugkeer van de Vorst kan nog niets worden gezegd. De datum 8 Juli, die oorspronkelijk werd genoemd, blijkt jnen te hebben laten varen, dit in ver band met de omstandigheid, dat de Belgische Socialistische par tij op die dag voor het Paleis te Brussel bij wijze van hulde aan de Prins-Regent een mas sabetoging zal houden. Aan de ze betoging zullen .ook de Libe ralen en Communisten deelne men. De Katholieken worden van deze manifestatie geweerd, van wege de onsympathieke hou ding, waarvan zij bij herhaling ten aanzien van Prins Karei hebben blijk gegeven. Wat de juiste datum van 's Konings terugkeer betreft, hangt ook veel af van de duur der debatten in de Ver. Kamer en Senaat. Gezien het grote aantal sprekers, dat zich heeft laten inschrijven, zou deze dis cussie minstens een week in beslag nemen. Naar inmiddels verluidt, zullen de Ver. Kamers vandaag niet onmiddellijk een aanvang ma ken met de behandeling van de Wet op het Regentschap, doch zou Eerste Minister Duvieusart beginnen met voorlezing te doen van een adres van hulde aan de Prins-Regent. De dis cussie over de Koningskwestie zou 'dan niet Vrijdag, doch eerst volgende week Dinsdag worden voortgezet. In ieder geval verwacht men, dat Koning Leopold binnen veer tien dagen naar België zal zijn teruggekeerd. De tegenstanders van de Vorst houden bij het op stellen van hun plannen hier mede reeds rekening. De Socialistische partij heeft een nieuw plan van actie op gesteld, dat onmiddellijk zal worden uitgevoerd, als Leopold III gevolg meent te moeten ge ven aan een eventuële terug roeping door de Ver. Kamers. Waaruit dit plan precies be staat is nog niet bekend. Als het waar is wat een der linkse bladen dezer 'dagen schreef, zouden alle anti-Leopold&sten bezig zijn zich een fluitje aan te schaffen, doch zij zouden dit gebruiken om de toejuichin gen van de Koningsgez'.nden bij de terugkeer van de Koning te overstemmen. De studentenorganisatie van de vrije Brusselse universiteit heeft alle studenten verzocht zich gereed te houden om ge hoor te geven aan haar oproep om in de straten van de hoofd stad te manifesteren tegen de terugkeer van Koning Leopold, in het bijzonder op de dag van de terugkeer. Russische tanks en Ameri kaans antitankgeschut zijn „er gens ten Zuiden van Soewon" een verbeten strijd begonnen, die misschien over het lot van Ko rea zal beslissen. Toen de tanks de Ameri kaanse inf ante rieli nies waren genaderd, hield het vuren van de artillerie op. De commanderende generaal van de infanterie verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de tanks vernietigd konden wor- In politieke kringen meent men, dat Mollet weinig kans maakt door de Nationale Ver gadering als Premier te worden aanvaard. De President zou de opdracht echter aan een Socia list hebben gegeven, omdat zij uiteindelijk de val van de nau welijks gevormde Regering ver oorzaakt hadden. Mollet heeft duidelijk gemaakt, dat hij de opdracht heeft aan vaard om te pogen overeen stemming te bewerkstelligen tussen de z.g. „Regeringspartij en" omtrent een Regeringspro gram. Zelf wenst bij geen Premier te worden. Men ziet hierin een aanwijzing voor de bereidwilligheid der Socialisten, om deel te nemen aan de Re gering, indien overeenstemming over de loonpolitiek zou worden bereikt. De Radicalen betonen zich echter gebelgd over de val van hun Premier, Queuille, en zullen mogelijk moeilijkheden veroorzaken. De crisis kan mo gelijk 14 dagen duren, zo me nen waarnemers. PARLEMENTSLEDEN INTERPELLEREN ATTLEE. Zeven Conservatieve leden van het Britse Parlement zullen Premier Attlee de vraag stellen, of een door Strachey, de Britse Minister van Oorlog, gehouden redevoering waarin hij 't plan- Schuman critiseerde, de politiek van de Regering weerspiegelt Strachey heeft in een tijdens het weekeinde gehouden rede voering verklaard, dat 't plan- Schuman door „de grote kapi talistische belangen van Euro pa" was opgezet. Hij zou er aan toegevoegd hebben, dat „de Labour-partij natuurlijk alleen maar deze samenwerking be hoefde te ontmaskeren om haar te verijdelen". den. Hij gelastte de aanvoer van meer pan'tservuisten en in fanterie wapens. Het regende hevig tijdens de beschieting. Er 'bevinden zich drie of vier Noordkoreaanse divisies ten Zuiden van De Han, die aan de stoot Zuidwaarts deelnemen. Australische en Amerikaanse vliegtuigen vielen doelen der Noord-Koreanen aan, zonder op tegenstand in de lucht te stui ten. Er was slechts weinig af weergeschut. Geen vliegtuig ging verloren. De vliegtuigen vielen vooral verbindingswegen aan met het oog op handen zijnde botsing tussen Noordko reaanse en Amerikaanse land strijdkrachten. Uit San Diego (Oalifomië) wordt gelmeid, dat het vliegdek- schip .Sicily", geladen met oor- Iogsvliegtuigen, „met geheime bestemming" is vertrokken. In normale omstandigheden ver voert de „Sicily" drie escadrilles, uitgerust met apparaten ter op sporing van onderzeeboten. In middels gaat men voort de .gro te vliegdekschepen „Philippine Sea" en „Boxer" voor de dienst gereed te maken. NOORDKOREAANSE TANKS RUKKEN VERDER OP. Noordkoreaanse pantservoor hoeden, die gisteren door Ame rikaanse artillerie werden bescho ten, zün later op de dag de Ame rikaanse posities voorbij getrok ken, zo deelt het hoofdkwartier van generaal MacArthur mede. Een Amerikaans woordvoer der voegde hieraan toe, dat N. Koreaanse tanks en infanterie zich tussen de Amerikaanse voorposten ten Zuiden van Soe won en de Amerikaanse com mandopost in de achterhoede bevonden. Soewon werd twee dagen geleden door de Noord- Koreanen bezet. In Washington is bekend ge maakt, dat twee officieren, die wegens him verrichtingen in de tweede wereldoorlog in het ge onderscheiden, de leiding zul len nemen over de Amerikaanse marinestrij'dkrachten in Korea. Het zijn brigade-generaal Ed ward Craig, die het bevel zal voeren over de marinetroepen en brigade-generaal Cushman, die de marine-luchtmacht zal leiden. Het moreel van 'de Zuidkore- aanse troepen is door de komst van Amerikaanse troepen aan het front verbeterd. Volgens de laatste berichten, die op het Ministerie van De fensie waren binnengekomen, was Intsjon aan de Westkust (de haven voor Seoel) nog in Zuidkoreaanse handen. De woordvoerder zeide, dat geen inlichtingen waren ontvangen over bewegingen van Chinese communist, troepen, die zich in Mandsjoerije bij de Noordko reaanse grens samentrekken. Er was reeds lange tijd1 een aanzienlijk aantal troepen in dat gebied aanwezig geweest. Het Ministerie had echter geen inlichtingen over het binnen gaan van enige dezer troepen in Noord-Korea om de Noord- Koreanen te helpen. De verloven van het marine personeel aan de kust van de Stille Oceaan zijn ingetrokken. Volgens een bekendmaking van de marine is dit „een administra tieve maatregel" ten einde het indelen van zeelieden en officie ren op de schepen, die naar Ha waii' gaan, te vergemakkelijken- CHURCHILL OVER KOREA. Aan een diner van het Ameri kaans Gennootschap te Londen heeft Churchill verklaard, dat hij het met de woordvoerders der Engelse regering eens is, dat het gevaar door de gebeurtenissen in Korea niet vergroot is, doch dat de wereld wel in een derde we reldoorlog gestort zou worden, indien de communisten de strijd in Korea wonnen. NOORDKOREAANSE VER LIEZEN. Volgens mededeling van het hoofdkwartier van Mac Arthur belopen de verliezen van de N.- Koreaanse luchtmacht tot en met Woensdag in totaal 7 vlieg tuigen en waarschijnlijk nog 1, terwijl er 4 werden beschadigd. Verder werden 5 N.-Koreaanse motortorpedoboten en 6 trei- lers tot zinken gebracht door de vloot. 7 N.-Koreaanse tanks en een pantserwagen, 119 vracht auto's en 22 locomotieven zijn vernield. Na een vergadering van de Australische Raad v,an Defensie is bekend gdmaakt. dat „zo spoedig mogelijk" de dienst plicht zal worden ingesteld. Jongeheden, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, zul len 4 maanden voor de militaire dienst opgeroepen worden. De beslissing van de Raad moet door het Kabinet worden goed gekeurd. Naar men aanneemt, zal dat deze week nog geschie den. Deze overeenkomst werd giste ren te Antwerpen ondertekend door de Directeur-Generaal van het Loodswezen te 's-Gravenhage en de Directeur-Generaal van het Zeewezen te Brussel. De onderhandelingen, die deze overeenkomst voorafgingen, be gonnen in 1934, werden tijdens de oorlog onderbroken en na de be vrijding hervat. Wanneer de overeenkomst van Lewis Douglas, de Amerikaan se ambassadeur in Engeland, ze: Dinsdag in een toespraak aan een diner in Londen ter gelegenheid van Independence Day, dat de republiek Zuid-Korea „een daad van onvergeeflijke agressie' had doorstaan. Zij, die gehoor hadden gegeven aan de oproep der V. N., aldus Douglas, konden er zeker van zijn, dat hun actie zou sla gen, indien zij de raad van Abra ham Lincoln opvolgden, door zich niet van hun plicht af te laten houden door valse beschuldigin gen en zich niet te laten afschrik ken door bedreigingen met ver nietiging. Men moest vertrouwen hebben, dat het recht zou zege vieren, aldus Douglas. kracht wordt, zullen alle schepen die bestemd zijn voor Antwerpen en Gent (of een Belgische haven gelegen aan het kanaal van Gent naar Terneuzen) en die langs de Wielingen binnenvaren, bediend worden door Belgische loodsen, ook bij de terugreis naar zee, onverschillig langs welk vaarwa ter die geschiedt. De schepen die langs Oostgat of Deurloo binnen varen, zullen bediend worden door Nederlandse loodsen, ook bij de terugreis naar zee. Daar België echter 72% °/e van het totaal der loodsprestaties moet verrichten, zullen volgens de huidige stand van het scheep vaartverkeer een aantal der sche pen die langs het Oostgat waren binnengevaren, bij de reis naar zee bediend moeten worden door Belgische- in plaats van door Nederlandse loodsen. De verdeling der prestaties is gebaseerd op het gemiddelde van de door beide loodsdiensten ge leverde prestaties over de jaren 1924 t/m 1938. Er wordt op ge wezen, dat deze modus vivendi de conventionele rechten van België en van Nederland in zake belood- sing op de Schelde en hare mon dingen onaangetast laat en dat dé gesloten overeenkomst door beide partijen steeds kan worden ver broken. De overeenkomst maakt het mogelijk de loodsdienst op meer rationele en meer economische wijze te organiseren. Een techni sche verbetering van de loods diensten zal er uit voorspruiten. Het vooruitzicht, dat de sigaren vrijgesteld zullen worden van om zetbelasting, heeft bij vele rokers de verwachting gewekt, dat de si garen goedkoper zullen worden. Blijkens informaties bij de si- garenindustrie is dit echter niet het geval. Weliswaar moet de winkelier als de omzetbelasting komt te vervallen 3% minder betalen, maar deze vermindering wordt doorberekend in de korting, die hij van de leverancier ontvangt, zodat het product voor de koper uiteindelijk duurder noch goed- ker wordt. De vrijstelling komt geheel ten goede aan de sigaren- industrie, die wegens de hoge in koopprijzen van tabak het laatste halfjaar voortdurend met verlies moest werken. In verband met het verschijn sel, dat zich in de smaak van het publiek een sterke wijziging heeft voorgedaan teil gunste van de sigaret en ten nadele van de siga ren, wil men het sigarenroken stimuleren met een grote recla me-campagne, waarvan de kos ten voor het eerste halfjaar op f 250.000 begroot zijn. Gistermiddag te ongeveer kwart over twee is in de Noordoostpol- dcr, even ten zuiden van Espel, een vliegtuig neergestort dat ge bruikt werd bij de onkruidbe- strijding uit de lucht. De piloot ,de heer A- W. Ham ming uit Den Haag is om het leven gekomen. Hij bereikte de leeftijd van 35 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. De heer Hamming was in dienst van 't ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en werkte voor de stichting hef- schroefvliegtuigen bij het onder zoek naar de gebruiksmogelijk heid van vliegtuigen ter bestrij ding van ziekten en plagen in land- en tuinbouw. Zoals bekend wordt dit onderzoek geleid door het instituut voor Plantenziekten- kundig onderzoek te Wageningen. De Auster, die eigendom was bied van de Stille Oceaan zijn van de N.V. Luchtreclame te Naarden, vloog na neergestort te zijn, onmiddellijk in brand. Een tragische bijzonderheid is dat gisteren de moeder van het slachtoffer met de „Kota toterr' als repatriërende uit Indonesië ir. Nederland terugverwacht werd. De politierechter te Singapo re heeft voor de vierde maal de beslissing op het verzoek der RJ.S. tot uitlevering van Wes terling verdaagd. Bepaalde stukken zijn n.l. nog niet uit Djakarta ontvangen. De ver dediger van Westerling opperde togen 'de verdaging g'een be zwaren. Thans is 19 Juli be paald als de dag van de zitting. De Egyptische pers schrijft, dat Egypte er onverwijld toe zal besluiten inzake het Suez-ka- naal het meutraliteits-statuut streng toe te passen. Elk schip, van welk land ook, zal door het kanaal mogen varen, zelfs als het wapens of versterkingen voor onverschillig welke van^de oorlogvoerende partijen in Ko rea vervoert. De Egyptische bladen gewa gen bij dit nieuws over een con flict dat zou kunnen ontstaan, daar krachtens het Brits-Egyp tische verdrag van 1936 Groot- Brittanndë de vergunning heeft strijdkrachten op te houden aan het Suez-kanaal, (en mo gelijk tegen zendigen naar N.- Kerea. Red. A.N.P.). EGYPTE EN HET WESTEN De Egyptische Minister van Buitenlandse Zaken, Moh. Salah el Din Bey, heeft verklaard, dat er „geen grond" was voor bui tenlandse persberichten volgens welke Egypte zich in geval van een wereldoorlog aajft de zijde van het „Westerse blok" zou scharen. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot -avond. Opklaringen. In de ochtend aanvankelijk nog vrij veel bewolking met enkele verspreide buien. Later opkla ringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Iets hogere temperatuur dan gisteren. VRIJDAG 7 JULI. v.m. 7.20 7.55 8.35 8.45 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 7.37 8.12 8.52 9,02 ZON- EN MAANSTANDEN. Juli. 6 4.27 7 4.28 8 4.29 5 regels 60 cent; :t.; minimum pee lummer of Adren leer. namiddags 2 uur. 21.02 21.00 21.00 23.58 0.08 12.24 13.36 14.49 kin de een of andere vorm demo cratie te bedrijven, doch zij was zwak, nogal corrupt en besluite loos. Het gezag van de Verenigde Naties en ook dat der Verenigde Staten staat of valt thans met een succesvol resultaat van de Koieaanse oorlog. Zelfs indien van Zuid-Korea gebombardeerd. De Britse schepen werden van de kust af beschoten en beantwoord den het vuur. De marine deelde mede, dat twee Amerikaanse zware krui sers, de „Helena" en de „Toledo" vergezeld van 7 torpedobootja- gers, Donderdag uit Long Beach concentreerd. Naar aanleiding van de ge melde terugtocht der Ameri kaanse eenheden in de sector ten Zuiden van de Koem, werd verklaard, dat de terugtocht der Amerikaanse strijdkrachten naar de buurt van Tsjoan geen vlucht voor de vijand was, doch ver cao. De exporteurs waren nog niet van de maatregel op de hoogte gesteld, omdat de Ame rikaanse autoriteiten wachten op berichten uit Nederland en Engeland over dit onderwerp. Het embargo op olie kan niet ten volle doeltreffend zijn, ten zij deze landen, die met de Ver. In haar antwoord vestigt de Britse regering er de aandacht op, dat de aan communistisch China door de Britse maatschap pijen geleverde hoeveelheden olie enkel voor binnenlands ver bruik in China zijn bestemd en dat die leveranties gering zijn. DIJ ÜW2LWW GLKJF l/WCC niet nader geïdentificeerde vliegtuigen 'beschoten. De twee vliegtuigen, jagers, losten drie machinegeweer-salvo's terwijl zij het vliegtuig van achteren naderden. Daarna maakten de jagers een duikvlucht en ver dwenen. Een Britse functiona- rogram voor wa- et buitenland, loney wees er op, :rikaanse atoom- ssle gereed is ig en de uitbrei- .paciteit voor pro_ mderdelen voor Het nieuwe pro- il, naar verwacht oop van 1951 in Men zal daax- n, dat in de zui- is. opnieuw kun- ijk bezoek aan de island is thans Maandag 25 en rtember a.s. ing van de chef e luchtmacht. Air 1 Sir John Sles- Prins Bemharö laags bezoek naar rokken. De Prins rough demonstra- ïgelse luchtmacht an grote schaars- rgvangsten waren ihten van gisteren goed. Schoten zelfs meer dan wamen voor. Ge- Dggers van ver- erijen vingen 400 s. Men hoopt nu, s'te periode achter iral nu binnenkort uwe haring naar i worden veraon- lagmiddag is op eg bij Tilburg de isterdamse agent M. Stofmeel met is tegen een auto dood. Zijn vader, zat, is zwaarge- et ziekenhuis te ebracht. at een vrouw en 2 jaar achter. ionen, dat de ja ms of nation alis- en waren. Hij was jmmentaar te le veronderstelling, nees-communisti- aren. TUSSEN TWEE 1TUIGEN. Spitfire is tijdens ïabij het Britse venberg tegen een ansporttoestel op- .wee toestellen zijn i verbrand. De pi- chttoestel en de 2 an het transport- >m het leven geko- door het K.N.M.I. ldig van Zaterdag- vond. 1 vrij zonnig. aewolkt en droog e tot matige wind tussen West en verandering in AG 9 JULI. v.m. 9.11 9.46 10.26 10.36 >AG 11 JULI. v.m. 10.16 10.51 11.31 11.41 n.m. 9.33 10.08 10.48 10.58 n.m. 10.39 11.14 11.54 12.04 ZON- EN MAANSTANDEN. Juli. 8 4.29 21.00 0.08 14.49 9 4.30 20.59 0.20 16.02 10 4.31 20.58 0.85 17.16 11 4.32 20.58 0.55 18.29 12 4.33 20.57 1.23 19.35

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1