4 Juli onafhankelijkheidsdag der V.S. Gromyko over Korea Soewon door Z.-Koreanen ontruimd De bakermat der vrijheid DE STRIJD IN KOREA ndustrie rondom WOENSDAG 5 JULI 1950. 6e Jaargang No. 1466. Zou het door de zomerse temperatuur gekomen zijn, die de gemoederen tot ongekende patriottische daden opzweepte, dat de maand Juli tweemaal in de geschiede- denis het tijdstip werd van onafhankelijkheidsverkla ringen en revoluties? Iedereen kent de historische betekenis, die de veertien de Juli voor de Fransen heeft. Maar ook de Amerikanen vieren in Juli hun grote Nationale feestdag en wel tien dagen eerder op vier Juli ter herdenking van het feit, dat op die dag van het jaar 1776 in het Pennsylvania State House in Philadelphia door het Continentale Congress op plechtige wijze de Onafhankelijkheidsverklaring is aanvaard, waardoor de Verenigde Staten, die tot op dat ogenblik een kolonie van Engeland waren, tot een zelf standige republiek werden uitgeroepen. Regering-Queuille gevallen Andrei Gromyko, de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, heeft in een verklaring te Moskou o.m. gezegd: „De gebeurtenissen in Korea zijn op 26 Juni ontstaan als gevolg van een provocerende aanval van de Zuidko- reaanse troepen op de grensgebieden van de Koreaanse volksdemocratische republiek. De Zuid-Koreanen hebben Soewon ontruimd, zo deelt het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur mede. De Noordkoreanen concentreren zich voor een stoot naar het Zuiden. Verkenningsvliegtuigen hebben in Soe won zes Noordkoreaanse tanks waargenomen. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. R WACHTING. jWATER. Juli. Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1J5®. Rubriek Kleine Advertenties: 9 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Vermelding onder nummer B» reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dM namiddags 2 uur. VREUGDEBETOON EN VUURWERK. John Adamis, een lid van net Continentale Congres, waar hij de staat Massachusetts verte genwoordigde later werd hij president van de Ver. Staten schreef aan zijn vrouw, dat de vierde Juli „een van de ge denkwaardigste dagen in die geschiedenis van Amerika zou worden. Van het ene einde van Amerika tot aan het ande re moeten er tot viering van de dag plechtigheden en parades zijn, voorstellingen, spelen, sport-demonstraties, salvo's, klokgelui, vreugdevuren en il luminaties, voor nu en altijd". En John Adams heeft gelijk ge kregen met zijn voorspellingen, vooral waar het de „illumina ties" betreft. Eén 'ding kan men bij de viering van de vierde Ju in alle 48 staten van Amerika vinden: Vuurwerk, leder Ame rikaans kind spaart al maan den van te voren om vuurwerk, voetzoekers en klappers te Kun nen kopen. Een mensenleeftijd geleden bestond er zelfs geen Vierde Ju li zonder parades, martiale mu ziek, kerkelijke plechtigheden en alle verdere daremonieen, die John Adams had voorzien. Een onderdeel van het plechti ge ritueel bestond in het lezen van de Onafhankeiijksverkla- ring. Tegenwoordig wordt de dag heel wat rustiger gevierd, al blijven de parades en kerke lijke plechtigheden bestaan. Men beperkt zich er toe van 'n extra-vrije dag te genieten; men gaat hoogstens niet de auto eens uit of, wanneer men in een grote stad. woont, laat Het drie dagen geleden ge vormde Franse kabinet van de radicaal Henri Qeuille is geval len, doordat de socialisten zich by de andere tegenstemmende partijen aansloten toen Dinsdag in de Nationale Vergadering ge stemd werd over een motie tot uitstel van een algemeen debat over de samenstelling van het kabinet. Deze motie werd ver worpen met 334 stemmen tegen 221 stemmen. Naar verluidt had Qeuille, toen hij naar de vergadering ging, het verzoek om ontslag reeds in zijn zak, omdat hij wist dat de socia listen, Gaullisten en communis ten tegen hem zouden stemmen. Het was de eerste keer, dat het nieuwe kabinet voor de nationale vergadering verscheen. De socia listische fractie verzette zich te gen de rechtse tendentie in het kabinet en vooral tegen de op neming er in van Paul Reynaud (die door de socialisten wordt be schouwd als de spreekbuis der grote zakenlieden) voor het Ver re Oosten. President Auriol heeft het ontslag van het kabinet aan vaard. Men verwacht, dat de Pre sident thans een socialist zal aanzoeken voor de vorming van een regering. mten zich neer in een park, in de dierentuin of op het strand. Maar op alle openbare en vele an diere gebouwen waait de vlag en de monumenten zijn met rood-wit-blauwe draperieën versierd. BAKERMAT DER VRIJ HEID. Independence Hall in Phila delphia blijft natuurlijk altijd een Mekka voor de toeristen. Duizen den komen dit mooie, eerbied waardige gebouw bezoeken, dat als regeringsgebouw voor de staat Pennsylvania werd gebouwd door Alexander Hamilton. Dit „State House" wordt meer dan welk ander gebouw in de Ver - enigde Staten beschouwd als dc bakermat van de vrijheid. In dit gebouw werd George Washington tot bevelhebber van het Ameri kaanse leger benoemd; de onaf- hankely kheids verklaring werd hier voorgelezen In 1776 en in 1787 kwamen de verschillende vertegenwoordigers der Ameri kaanse staten er byeen om de Verenigde Staten hun grondwet te geven. Sinds 1876 is Independence Halle een museum. Het belang rijkste stuk, dat er onderdak gevonden heeft, is de Vrijheids- klok. Deze klok, die in Enge land was gegoten voor het Sta te House, kreeg in 1752 een in scriptie uit ide Bijbel: Verkondig de vrijheid door het gehele land ,aan allen die daarin wonen" (Lev. XXV, 10). Bij het proefluiden kwam er een barst in de klok, die toen door een firma uit Philadelphia werd overgegoten, waarbij de inscriptie bewaard bleef. Op de Vierde Juli van het jaar 1776 luidde de Vrijheidsklok voor het eerst, tezamen met alle andere klokken van Philadelphiai en de gehele stad was door de vreug devuren verlicht. Op 8 Juli 1835 barstte ook deze klok, toen zij luidde voor de dood van John Marshall, opperrechter van het Amerikaanse Hoogste Gerechts hof Daarop l>asloot men de klok niet langer te gebruiken, maar voor het nageslacht te bewaren en sinds 1845 staat zij in Inde pendence Hall op een dertien- kantige verhoging, die de dertien statep vertegenwoordigt, welke oorspronkelijk de kern van de tegenwoordige Ver. Staten vorm den. „Die aanval was het resultaat van een plan, dat vooruit was opgesteld. Reeds op 7 October 1949 poch te Syngman Rhee in een inter view, verleend aan een corres pondent van United Press, over het succes van de voorbereiding van zijn leger. Hij verklaarde openlijk, dat het Zuidkoreaanse leger Pyongyan in 3 dagen kon veroveren." Slechts een week vóór de pro vocerende aanval op de grens districten van dc Koreaanse volksrepubliek verklaarde Syng man Rhee in een toespraak tot de zgn. nationale vergadering, in tegenwoordigheid van de ad viseur van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Dulles: „Wij kunnen de democratie niet verdedigen in een koude oorlog. Wij zullen de overwin ning behalen in een hete oorlog". Gromyko zei, dat dergelijke verklaringen alleen konden worden afgelegd, indien er Amerikaanse steun achter stonid. „Op 19 Mei verklaarde het hoofd van de Amerikaanse af deling voor hulp aan Korea, Johnson, in de commissie voor toewijzingen van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den, dat 100.000 soldaten en of ficieren van het Zuidkoreaanse leger, uitgerust met Amerikaans materiaal en opgeleid door de Amerikaanse militaire missie, hun voorbereidingen hadden voltooid en elk ogenblik een oorlog konden beginnen. Nauwelijks een week vóór de gebeurtenissen verklaarde Dul les in de nationale vergadering van Zuid-Horea, dat de Ver. Staten bereid waren alle mo rele en materiële hulp te ver lenen aan Zuid-Korea^ dat te gen het communisme strijdt. Maar de eerste dagen hebben aangetoond, dat de zaak niet vlot verloopt voor de autoritei ten van Zuid-Korea. De Koreaanse volksrepubliek behaalde een reeks successen tegen de Zuidkoreaanse strijd krachten, welke laatste door Amerikaanse militaire advi seurs werden geleid. „Toen het duidelijk werd, dat het terroristische regime van Syngman Rhee, dat nooit de steun van het Koreaanse volk heeft genoten, zou vallen, ging de Regering der Ver. Staten openlijk tot interventie in Ko rea over en gaf bevel aan haar lucht-, marine- en vervolgens ook landstrijdkrachten In actie te gaan aan de zijde van Zuid- Korea." „In het ibpgin", zo vervolgde Gromyko, „verklaarde de Ame rikaanse Regering, dat de in terventie beperkt zou blijven tot het sturen van militair en ander materiaal. Daarna werd medegedeeld, dat lucht- en ma rinestrijdkrachten, maar geen landstrijdkrachten zouden wor den gezonden. Nog later werd bekend, dat ook landstrijd krachten naar Korea gezonden werden". „De Regering der Ver. Staten deelde medes, dat de Ameri kaanse strijdkrachten alleen zouden gebruikt worden in ope raties, die werden verricht op 't grondgebied van Zuid-Korea, maar na nauwelijks enkele da gen verplaatsten de Ameri kaanse luchtstrijdkrachten him operaties naar Nooridkoreaans grondgebied en vielen Tyongy- ang en andere steden aan". „Dat alles toont, dat de Re gering 'der Ver. Staten op een oorlog aanstuurt, maar daar zij gedwongen is rekening te hou den met het feit, dat het Ame rikaanse volk niet in een nieuw oorlogsavontuur verwikkeld wil raken, drijft zij het land stap voor stap naar een openlijke oorlog". Gromyko zegt voorts: „Het is bekend, dat de Ver. Staten in Korea met wapens tussenbede kwamen vóór de vergadering van de Veiligheidsraad bijeen werd geroepen, zonder rekening te houden met wat het besluit van de Veiligheidsraad zou zijn". „Door een schending van het Handvest der V. N. werd de Amerikaanse resolutie door de Veiligheidsraad aangenomen", aldus Gromyko, die zegt, dat voor aanneming door de Raad van resoluties over belangrijke kwesties 7 stemmen nodig zijn en dat de Amerikaanse resolutie slechts 6 stemmen kreeg: de stem van de afgevaardigde van de Kwomintang, Tsiang Ting- Foe, die China's zetel in de Vei ligheidsraad onwettig bezet houdt, werd als zevende stem voor die resolutie geteld". Gromyko acht de resolutie onwettig, omdat het Handvest „de interventie van de organi satie der V. N- in de aangele genheden van een lanid direct verbiedt, wanneer er een bin nenlands conflict tussen twee groepen in een staat is". Deze „schending van het Handvest" is mogelijk gemaakt door de „grote 'druk", 'die de Amerikaanse Regering heeft uitgeoefend op de leden van de Veiligheidsraad, welke Regering ook de organisatie der V. N. heeft veranderd in een soort afdeling van het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken. Gromyko verklaart, dat de aangenomen resoluties „een vijandige daad tegenover de vrede" is en dat de Raad zelf een instrument is, dat „door Amerika wordt gebruikt met "t oogmerk een oorlog te ontkete nen". „Indien de Veiligheidsraad de zaak van 'de vrede hoog had ge schat, zou hij hebben getracht de strijdende partijen in Korea te verzoenen, alvorens een der gelijke resolutie aan te nemen". De oogmerken van de Ameri kaanse gewapende interventie zijn duidelijk. Het blijkt, dat de agressieve kringen vin de Ver. Staten de vrede hebben geschonden, teneinde niet al leen op Zuid- maar ook op N. Korea beslag te /kunnen leg gen". „Het doel is Korea van zijn nationale onafhankelijkheid te beroven, de vorming van één enkele democratische Kore aanse staat te verhinderen en. door geweld in Korea een anti nationaal regiem in te stellen, dat de heersende kringen der Ver. Staten zou toestaan dat land in haar kolonie te veran deren en het Koreaanse grond gebied te gebruiken als een mi litaire basis in het Verre Oos ten". De verklaring van Gromyko, vormt de eerste Sowjet-Russi sche uitlating over de oorlog in Korea. In een communiqué van het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur wordt medegedeeld, dat Maandagavond laat voor het eerst een treffen tussen Amerika nen en Noordkoreaanse land- strijdkrachten heeft plaats gehad. De toestand aan het front is „bewegelijk" en er is geen vas te frontlijn, zo vervolgt het communiqué. Er zijn weinig veranderingen in de posities gekomen. Een Amerikaans ge vechtsvliegtuig is verloren ge gaan, getroffen door een tank. Bombardementsvliegtuigen en jagers hebben 13 vrachtauto's, 2 jeeps, 1 locomotief beschadigd of vernield. De gehele dag door vielen toestellen „gelegenheids- doelen" aan. Een vluchteling uit Seoel heeft verklaard „blonde Russi sche tankbestuurders" te heb ben gezien. Andere pantserwa gens, zo zeide hij, waren be mand met „Mongolen, kenne lijk Noord-Ghinese communis ten". Volgens deze vluchteling wordt er in Seoel een rigoureu ze „zuivering" gehouden en worden velen om politieke re denen ter dood gebracht. Volgens latere berichten rukken 25.000 Noordkoreanen met zware tanks zuidwaarts voorbij Soew.n op. Een woordvoerder van het hoofdkwartier verklaarde, dat er tot nu toe geen treffen tussen Amerikaanse en Noordkc reaanse landstrijdkrachten had plaats ge had. (Eerder meldde het hoofd kwartier van generaal MacArthur in Korea, dat er wel botsingen hadden plaats gevonden. Het vliegveld van Soewon was belangrijk voor de operaties in de lucht, daar het de enige startbaan ten noorden van Poesan had, ge schikt voor zware vliegtuigen. (Poesan ligt in het zuiden van het schiereiland. De Noordkoreaanse troepen waren langs de van Seoel uit naar het zuiden voerende hoofd weg tot op acht kilometer ten zuiden van Soewon opgerukt. De Zuidkoreanen vochten dapper bij de toegangen tot Soewon. De stad werd later volgens de vooraf be raamde militaire opzet ontruimd. STRIJD IN DE LUCHT. Twee Noordkoreaanse vliegtui gen hebben een Brits patrouille fregat aangevallen en „enige schade" aangericht. Op 't hoofd- lrwartier onderzoekt men de iden titeit van vliegtuigen, die Maan dag Amerikaanse vooruitgescho ven troepen aanvielen met boord- wapens. De meeste waarnemers verklaren, dat het Australische Mustangs waren, doch de Britse bevelhebber in Japan verklaarde dat zulks onmogelijk was, daar zich op het ogenblik van de aan val geen Australische vliegtuigen in de lucht bevonden. De „Jak"-jagers, die veelvuldig door de Noordkoreanen worden gebruikt, kunnen gemakkelijk voor „Mustangs" worden aange- zien.De vliegers van Amerikaan se straaljagers vergewissen zich gewoonlijk dan ook terdege er van, of zij met een „Jak" te ma ken hebben, voordat zij aanval len. Vier jagers, naar het uiterlijk te oordelen „Mustangs" en naar verluidt met Russische kenteke nen, hebben Osan beschoten, 15 kilometer ten zuiden van Soe won, toen Zuid-Koreanen op de terugtocht in vrachtauto's en te voet door de brandende stad trokken. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van Defensie zijn pa trouillevliegtuigen begonnen met verkenningsvluchten, escorteren en het opsporen van onderzee boten om Korea heen en tussen Japan en Korea. Eenheden van de zevende vloot hebben 1 trei ter bij de Noordoostkust van Zuid-Korea vernietigd. COMMUNIQUé VAN MACARTHUR. De Noordkoreaanse strijdkrach ten blijven hun troepen beneden de Han ten zuiden van Seoel en ten oosten van Soewon verster ken. Een convooi vn 25 tanks is op weg van Kaesong naar Seoel waargenomen. Drie colonnes, op verschillende wijze bewapend, vermoedelijk onderdelen van verschillende Noordkoreaanse divisies trekken in een grote boog om Soewon heen, waardoor de Zuidkoreaanse strijdkrachten in de driehoek Intsjon-Seoel-Soewon omsingeld dreigen te worden. Gevechten worden gemeld tus sen noordelijken en zuidelijken bij Intsjon. Een Noordkoreaanse divisie, die te Tsjoentsjon is op gesteld, heeft ongeveer 800 infan teristen met vier tanks en vijf gevechtswagens over de Han ge zet. Deze werden later op onge veer 55 kilometer ten zuid-oos ten van Seoel gesignaleerd. Noordkoreaanse vliegtuigen heb ben een Engels schip aangeval len, dat deel uitmaakte van de zeestrijdkrachten der V. N. buiten de kust van Oost-Korea. De vloot zet de patrouillediensten aan Oost- en Westkust voort, waar kleine schermutselingen plaats vonden. De Noordkoreaanse man schappen hehbben voedselvoorra den van de burgerbevolking te Seoel gevorderd. Een niet nader aangegeven aantal Noordkorea nen is als vluchteling de Han overgetrokken voor het verrich ten van geheime diensten en het organiseren van sabotage. De zuidelijken wikkelden een colonne van 600 manschappen met artillerie en antitankgeschut der noordelijken bij Koemyangd- jang in' een strijd, zo besluit het communiqué. Mening van de hoofdredacteur van de „Nippon Times". „De Amerikaanse troepen heb ben van het leger en de bevol king van zuid-Korea slechts wei nig steun te verwachten", zo heeft de hoofdredacteur van de „Nippon Times", Dr. Kazoeo Kwawai, die thans aan de univer siteit van Stanford doceert, op een vergadering te Los Angeles verklaard. „De Koreanen," zo zei Kawai verder, „zijn het democratische regime niet genegen en hebben weinig sympathie voor de Ver enigde Staten". „Hy voorspelde een lange en kostbare oorlog". Wanneer men zich er toe zou beperken de communisten over de 38e breedtegraad te drijven, zcu dit tot niets leiden". Het zou er slechts op neerkomen, dat een onmogelijke toestand door een onlogische en onhoudbare situa tie wordt vervangen." Beroep van de „Independent Labour-partij." De „Indepedent Labour-partij", de oorspronkelijke Britse Labour- partij, waaruit de huidige rege ringspartij is ontstaan, heeft ver klaard, dat als de strijd in Korea zou voortduren, een nieuwe we reldbrand onvermijdelyk zou zyn. De partij doet een beroep op de Sowjet-Unie en Amerika, „de landen, die het meest in Korea geïnteresseerd zijn," om te pogen het conflict bij te leggen zonder verder tot de wapens toevlucht te nemen. Indien de staatslieden de zaak niet willen regelen, zo vervolgt de partij, doen wij een beroep op de volken van beide landen. Het terugtrekken van alle buitenlandse troepen en missies uit Korea wordt verzocht „ten einde het land de mogelijkheid te geven een regeringsvorm te zoeken, die vrede aan het volk zal brengen-" medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot -avond. Weer onweerskansen. Veranderlijke bewolking met in de middag of avond plaatse lijk regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen N.O. en Oost. Iets hogere tempera tuur. DONDERDAG 6 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.34 7.09 7.49 7.59 n.m. 6.51 7.26 8.06 8.1S 5 regels 60 cent; :t.minimum pet ummer of Adres eer. tamiddags 2 uur. •ogram voor wa it buitenland, oney wees er op, rikaanse atoom- jsie gereed is ïg en de uitbrei- paciteit voor pro_ inderdelen voor Het nieuwe pro- 1, naar verwacht oop van 1951 in i. Men zal daar- n, dat in de zui- s, opnieuw kun- ijk bezoek aan island jk bezoek aan de island is thans Maandag 25 en it ember a.s. ird bezoekt de is van de R.A.F. ,ng van de chef luchtmacht, Air Sir John Sles- Prins Bernhard laags bezoek naai •okken. De Prins ough demons tra- igelse luchtmacht ringvangsten an grote schaars- igvangsten waren hten van gisteren goed. Schoten zelfs meer dan wamen voor. Ge- iggers van ver- erijen vingen 400 s. Men hoopt nu, s'te periode achter ral nu binnenkort uwe haring naar worden verzon- Lagmiddag is op eg bij Tilburg de sterdamse agent M. Stofmeel met is tegen een auto dood. Zijn vader, zat, is zwaarge- et ziekenhuis te ibracht. it een vrouw en 2 jaar achter. lenen, dat de ja ms of nation Mis- en waren. Hij was >mmentaar te le veronderstelling, nees-communisti- aren. TUSSEN TWEE iTUIGEN. Spitfire is tijdens ïabii het Britse senberg tegen een ansporttoestel op- wee toestellen zijn verbrand. De pi- chttoestel en de 2 an het transport- >m het leven géko- door het K.N.M.I. ldig van Zaterdag- vond. i vrij zonnig. gewolkt en droog e tot matige wind tussen West en verandering ia AG 9 JULI. ZON- EN MAANSTANDEN. Juli. 5 4.27 21.02 23.49 11.11 6 4.27 21.02 23.58 12.24 v.m. 9.11 9.46 10.26 10.36 n.m. 9.33 10.08 10.48 10.58 ÜI11UIVU1 caaiiac v;&v-a mg in de een of andere vorm demo cratie te bedrijven, doch zij was zwak, nogal corrupt en besluite loos. Het gezag van de Verenigde Naties en ook dat der Verenigde Staten staat of valt thans met een succesvol resultaat van de Koieaanse oorlog. Zelfs indien van Zuid-Korea gebombardeerd. De Britse schepen werden van de kust af beschoten en beantwoord den het vuur. De marine deelde mede, dat twee Amerikaanse zware krui sers, de „Helena" en de „Toledo" vergezeld van 7 torpedoboot ja gers, Donderdag uit Long Beach concentreerd. Naar aanleiding van de ge melde terugtocht der Ameri kaanse eenheden in de sector ten Zuiden van de Koem, werd verklaard, dat de terugtocht der Amerikaanse strijdkrachten naar de buurt van Tsjoan geen vlucht voor de vijand was, doch ver cao. ue expurieui» niet van de maatregel op de hoogte gesteld, omdat de Ame rikaanse autoriteiten wachten op berichten uit Nederland en Engeland over dit onderwerp. Het embargo op olie kan niet ten volle doeltreffend zijn, ten zij deze landen, die met de Ver. In haar antwoord vestigt de Britse regering er de aandacht op, dat de aan communistisch China door de Britse maatschap pijen geleverde hoeveelheden olie enkel voor binnenlands ver bruik in China zijn bestemd en dat die leveranties gering zijn. rormtm mj niet nader geïdentificeerde vliegtuigen beschoten. De twee vliegtuigen, jagers, losten drie machinegeweer-salvo's terwijl zij het vliegtuig van achterep naderden. Daarna maakten de jagers een duikvlucht en ver dwenen. Een Britse functiona- »AG 11 JULI. v.m. 10.16 10.51 11.31 11.41 n.m. 10.39 11.14 11.54 12.04 ZON- EN MAANSTANDEN. 8 4.29 21.00 0.08 14.49 9 4.30 20.59 0.20 16.02 10 4.31 20.58 0.85 17.16 11 4.32 20.58 0.55 18.29 12 4.33 20.57 1.23 19.35

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1