EIG UIT DE PROVINCIE Van der Meer El Vlagg AKKERTJES Bloem Boek Adres uit academische Staten-Generaaf over wereld aan N.-Guinea j; fe verbou Fa C. J. Scl LAKKEN El Dr Dr 3e ir'c Mi ave In oe le ia ?e sp ?e ;e: :'hc Ee va ah Ve ja 'ij ee on.- sn se' ïa af va aa ve tijde: Prima Pi VERKEERSD A. J. VAN Een groep hoogleraren en lectoren, alsmede een aan tal leden van wetenschappelijke staven en privaat docenten van Nederlandse universiteiten hebben aan 'de Kamers van de Staten-Generaal een adres aange boden „betreffende de toekomstige status van Neder lands Nieuw Guinea". te sci 1 rijven De tegenstelling tussen het Oosten en het Westen AgenJo heden TERUGKERENDE MILITAIREN. AXEL. •sNaeW» wakker door Pijngf Villa „Schoonoord" „BOEIN G-B-50" NEERGESTORT. TERNEUZEN. bei ge^ dei «ijl V iae >p ogi rev ler ve< loc :oe !n ;eh Des »iit< Mil' X)l' ;tn iij lei en ier ar ,d£ re r !gr ;n vac ,wi a ax teh aer ne >ér ait aij< ne C Dr ael ve 3CÏ Pri IxUs vo< aim ni f€l la. lis tie «01 Dc 3aj I En n ste EL laa 3a oei ie, Dir Ko ?ei cei we 3n :>P 301 ha ov* zie K< 30i I 1 va lij- ha vo ve tw m< sc* 3e Wi va. ve va tie ho ha se* Dr |ei he X» me ho pea. UH 31( 5U. door het Ch Dinsdag 4 Juli Dire In de pauze: 1 Prijs 0,75; K Programma's 1 NAEYE in de nwiiini lllllllllllllllllllllll! m Arsenaalsl mmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bij elke g het be B Laat VLOOSWl Uw order Als lid va; nen wij U U dit wilt. üuiiiiiniiiwumiiiuuiiiiiiiiiiiuiiiii! Voor de 1 mene Ncd I TERNEUZI ingang v GENTSEVAA (Achteron Sluiskil lever en wij hebben sortering moo COMFO Komt U eens Telef. 28 HERFSTRAPEI VELDS Tevens alle soo KOOL- en PRI P. C. VAN AEI Axelsestraat 34 Laat Uw voorzien van n kogels, prijs 1 F. COR Spui N 101 JONGENS EN Wij maken ronc een keurig goi Lijstje. Prijs ge met glas 1,80. Drukkerij „DE Aid. Lijsl Brouwerij str. 2, In dit adres, dat werd onderte kend door 283 hoogleraren en lec toren en voorts door 344 leden van wetenschappelijke staven en privaat-docenten, wordt gezegd: „De hoogleraren en lectoren geven te kennen, dat zij de volgende punten heb- ben overwogen en onderschrij ven: 1. Voor zover de bevolking van Nieuw-Guinea beschikt over de ontwikkeling om zich terzake te uiten, heeft zij herhaaldelijk blijk gegeven van haar wens, dat haar land niet worde ingelijfd bij dc Verenigde Staten van Indo nesië. Deze gevoelens berusten op de geheel andere geaardheid der bevolking. Naar ras en mentali teit staan de Melanesiërs ver van hoofdbevolking van Indonesië af. 2. Indonesië beschikt niet over dc materiële, geestelijke en mo rele middelen om het land, over eenkomstig art. 73 van het Hand vest der Verenigde Naties tot ontwikkeling te brengen. 3. De inheemse bevMking van Nieuw-Guinea heeft met klem gevraagd zich onder Nederlandse leiding te mogen ontwikkelen. Samenwerking tussen Nederlan ders en Papoea's is veelbelovend: de mentaliteit van de meer ont wikkelden sluit goed bij de onze aan. Wij begrijpen deze mensen en zij begrijpen ons. 4. De meeste kust-Papoea's zijn gekerstend en er is reden om aan te nemen, dat onder Neder lands bestuur ook het overige deel der bevolking binnen afzien bare tijd tot het Christendom zal worden gebracht. 5. Nieuw-Guinea is één van de weinige nog onontgonnen tro pische gebieden van de wereld. Het staat vast, dat de wereld economie dit land in de toekomst niet zal kunnen missen. Weliswaar zal de openlegging veel geld kosten, maar te verge ten, dat de „cost voor de baet uit- gaet", is steeds kortzichtig geble ken. Reeds thans levert het hout en andere waardevolle bospro- ducten. Binnen redelijke tijd zal hetbij goede leiding tropische landbouwproducten voor de we reldmarkt kunnen leveren. Van de- bodemschatten is petroleum reeds in exploitatie. Er zijn aan wijzingen. dat andere waardevol le mineralen in exploitabele hoe veelheden aanwezig zijn. 6. Openlegging zal op korte termijn nodig zijn. Zowel door bun voorgeschiedenis als door hun tropische ervaring zijn de Nederlanders het aangewezen volk om deze openlegging ter band te nemen en het land in de wereldeconomie in te schakelen. Onder Nederlanders worden hier ©ck die Indo-Europeanen gere kend, die zich niet langer in In donesië thuis gevoelen, en van «vic er ontijdig reeds velen naar Nieuw-Guinea zijn verhuisd. Ne- «Ierland mag hen niet in de steek laten. Pakt Nederland thans niet aan. dan doet zeker een ander land het en waarschijnlijk ter stond. 7. Er léver, in ons volk nog vele krachten, die er naar snak ken uit dit overbevolkte land weg te komen, die zich liever on der moeilijke omstandigheden een bestaan bijeenvechten voor henzelf en hun kinderen dan dat zij op een kantoorkruk een droge boterham of in de kampong een bordje rijst verdienen- Hun zal op den duur de beloning geworden, materieel, maar ook moreel. Onze volkskracht zal er door worden vernieuwd en verjongd. Het is onze laatste grote kans. Een Engelse eerste minister heeft eens bij een bespreking over emigratie gezegd: „Elke 100 Engelsen, die in de „Dominions" werk vinden, geven 200 mensen werk in het moederland". 8. Wij mogen ons deze kans niet laten ontglippen. Nederland moet verklaren, dat het bereid en vdornemens is Nieuw-Guinea open te leggen en te ontwikkelen. 9. Er bestaat gevaar dat Nieuw- Guinea zal worden misbruikt in het politieke spel tussen Neder land en Indonesië. Wij mogen nooit toestaan, dat het land, zijn bevolking en zijn toekomst daar aan worden opgeofferd." De ondertekenaars verzoeken het behoud en de versteviging van de band tussen Nederland en Nederlands Nieuw-Guinea zonder inmenging van vreemde mogend heden met alle kracht te willen bevorderen en zo nodig tijdig in te grijpen, opdat het zich niet opnieuw voor een in ongunstige zin uitgemaakte zaak ziet ge plaatst." Wonderen der Chirurgie Uit eien te Londen ontvangen bericht blijkt, dat Russische ge leerden er in geslaagd zyn op zulk een voortreffelijke wijze de po*en van honden te transplan teren, dat deze dieren volkomen over het gebruik dezer ledema ten kunnen beschikken en er het normale gevoel in hebben. Het bericht was gebaseerd op een lezing van Prof. Pavel Ma- zaev in het Polytechnisch mu seum, waarbij hij zeide, dat drie honden, waarop men 14, 17 en 18 maanden geleden de operas tie had toegepast, thans weer normaal zijn. Prof. Mazaev, ée zijn bezing toelichtte met röntgenfotojs en met een film, "waarop mien de honden zag lo pen, zeide dat een speciaal toe stel was gebruikt voor de hech ting der bloedvaten. Verschillende beenderen wer den met behulp van een speci aal plaatje aan elkaar verbon den 20 tot 40 minuten na de operatie. De zenuwen, de weef sels en de huid werden met zorg gehecht. Prof Mazaev heeft ook mede gedeeld, dat Prof. Ogmev een originele methode heeft gevon den voor de transplantatie van harten van warmbloedige die ren en dat Prof. Demechof een methode voor transplantatie van longen heeft voorgesteld Tegenwoordig wordt veel ge sproken over de tegenstellingen tussen de Oostelijke en Westelij ke landen. Er zijn twee blokken gevormd, die worden afgeschei den door een z-g. „ijzeren gor dijn". En wat door een „spleet" van dat „gordijn" soms te zien is, laat duidelijk de verschillen zien. De grootste tegenstelling is wel, dat in de Westelijke landen vrij heid van Godsdienst en Geweten is, wat men in het Oosten niet meer heeft. Wij leven nog in Christelijke landen. Maar nu komt de vraag, waarover ik iets wilde schrijven: Leven wij ook als Christenen? Zondag 11 Juni was het 25 jaar geleden, dat de V.A.R.A. gesticht werd. Ter herdenking hiervan trokken op de Dag des Heeren duizenden bezoekers per trein, bus en fiets naar Hilversum. Wordt op die manier nog reke ning gehouden met Zijn Wet? Het was tevens 375 jaar gele den, dat de Leidse Universiteit geopend werd. Ter ere hiervan hield men op dezelfde dag een. groot concours-hippique in Den Haag. Is er zo nog sprake van Zondagsrust laat staan Zondags heiliging? In Zandvoort hield men autoraces. In Finland speel de op die dag het Nederlandse voetbalelftal. Tegelijkertijd wer den daar nog andere grote sport - feesten gehouden ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de stad Helsinki. In Parijs hield men grote vliegdemonstraties, waaraan ook Nederlandse piloten deelnamen. Deze voorstelling trok 400.000 bezoekers. Voorts werden overal wieier- en voetbalwedstrijden gehouden. De opsomming wordt misschien wat eentonig, maar zo vierde het Christelijke Westen (en ons eigen Christelijk Nederland) Zondag 11 Juni. En niet enkel wordt 11 Juni ontheiligd, maar Zondag op Zon dag gaat dit voort in steeds gro ter omvang. Als men dit alles bij elkaar ziet, moet men tot de slotsom ko men, dat met God en zijn ordi nantiën niet de minste rekening v.-ordt gehouden. In plaats van dankbaar te zijn, dat God ons nog zo veel voor rechten schenkt buiten die ande re landen, ziet men over de ge hele linie een steeds grotere ver zaking van God en Zijn Geboden. En dan gaat de vraag oprijzen: Bestaat er nog een Westelijk Wok, dat Christelijk genoemd kan worden? Het is niet te verwonderen, en het kan niet anders, dat de we reldsituatie er zo precair uitziet, als men niet naar Gods geboden wil leven. Eerst zal men God, die ons nog steeds de vrijheid schenkt (om dit te doen), moeten Eren Hem de Eer te geven, voordat het te laat is. J. J ASPERSE. Terneuzen, Juli 1950. TERNEUZEN: LuxorTheater i| 7.30 uur: Biosc. „De drie musketiers". Concertgebouw, 8 uur; j Biosc. „Het spel gaat begin- nen". IJlsbaanstraat 2, 8 uur: Spreekuur Adviseur van het Bureau voor Arbeidsrecht. 1 Terrein Van Steenber genlaan, 7.15 uur: Zomer- 1 avondvoetbal. MORGEN TERNEUZEN: Luxor Theater 7.30 uur: Biosc. „De drie musketiers". Bethel, 8 uur: Uitvoe ring Chr. Kinderkoor „De Lenteklokjes". HOOFDPLAAT: „Het Wapen van Zeeland", 2 uur: Bij enkele inschrijving aan de hoogste inschrijver verlenen 1 van de politievergunning tot het rapen van broed- of mosselzaad dienstjaar 1950 >1951. Met het troepen tranisportschip „Fair Sea" dat Zondag 2 Juli te Rotterdam arriveerde, repatri eerde de volgende Zeeuws- Vlaamse militair: Ch. van Ben- degem met gezin, Zaamslag. Met de „Silbajak" vermoede lijke aankomst Woensdag 5 Juli te Rotterdam arriveert de mi litair: C. RademakerDeij en gezin, Hoek. Met de „Gen. W. C. Langfitt", vermoedelijke aankomst Woenjs- dag 12 Juli te A'dam arriveren de volgende militairen: E. L. C. Kalle, Westdorpe en J. H. Verbrugge, Terneuzen. HUISVESTING GEREPATRIEERDEN UIT INDONESIË. Blijkens een mededeling van de Minister van Binnenlandse Zaken aan de Commissarissen der Koningin moet er rekening medo gehouden worden, dat in 1950 ongeveer 14000 gezinnen van ambtenaren, militairen en parti culieren vanuit Indonesië zullen repatriëren. Eén van de grootste moeilijkhe den, die zich hierbij voordoen is de huisvesting van deze gezin nen. Gerekend naar een maatstaf, die voor het gehele land geldt, zullen in de provincie Zeeland ongeveer 320 van deze gezinnen ondergebracht moeten worden. Ongetwijfeld brengt dit vele moeilijkheden met zich, doch niet ontkend kan worden, dat onze nationale plicht gebiedt, dat zo veel mogelijk geholpen wordt. In verband hiermede doen de Com missaris der Koningin in Zeeland en de Provinciaal Inspecteur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg, welke dienst de repatrië- renden bij aankomst hier te lan de in eerste instantie moet op vangen, een beroep op de bevol king om, zo mogelijk, medewer king aan de oplossing van dit huisvestingsprobleem te verlenen door vrijwillig woonruimte be schikbaar te stelllen. Opgaven worden gaarne bij de burgemeester ingewacht. Zij, die woonruimte kunnen af staan, worden aangeraden te trachten zelf in verbinding te tre den met repatriërende familie leden of kennissen en van het re sultaat van dit overleg e> eneens mededeling te doen aan de be- tiokken burgemeester. Schennis der eerbaarheid. Het 12-jarig dochtertje van de heer Tangelder kwam Donder dagavond, door een kapotte fiets van haar 6-jarig broertje ge dwongen, te voet van Sluiskil, toen een onbekend manspersoon die zich onderweg bij hen voeg de, aanbood de fiets te maken. Het meisje had hiertegen niets kwaads vermoedend geen bezwaar en wilde zolang met haar broertje in het gras aan de berm van de kanaaldijk spelen. De vreemdeling beduidde haar echter dat zij hem behulp zaam moest zijn bij de reparatie Met duidelijk oneerbare bedoe lingen greep hij echter plotseling het meisje aan, doek door toeval lige omstandigheden gelukte her haar eindelijk in de richting van de Axelse Sassing weg te komen. Ontsteld door het gebeurde ver telde zij daar direct hetgeen haar was overkomen en gelukkig was de daar surveillerende Rijkspoli tie uit Axel spoedig op de hoogte gesteld. Door de van het meisje verkregen deze doortastende politiemannen al spoedig positievere gegevens, nadat zij zich te Sluiskil hadden vervoegd op een plaats waar het meisje het individu meende te voren te hebben gezien. Nog des nachts werd de 42-ja- rige Italiaanse werkman D. P. Z. van zijn bed gelicht Na aanvan kelijke ontkenningen heeft hij na langdurig verhoor een vrij vol ledige bekentenis afgelegd. He den zal hij voor de Officier van Justitie worden geleid. Het schijnt, dat de laatste tijd in deze omgeving meer van der gelijke pogingen tot aanranding hebben plaats gehad. Pijn die U wakker houdt, ontneemt U het beste geneesmiddel: DE SLAAP! Zorg voor een goede nachtrust; neem één of twee AKKERTJES"als U wakker ligt van de pijn en 's-morgens voelt ge U uitgerust en daardoor beter dan de dag te voren. "AKKERTJES" werken rechtstreeks op de pijnhaard, zijn on schadelijk en gemakkelijk in te nemen. helpen direct Noodlottig ongeval. Zaterdagnamiddag had de ruim 30-jarige voerman L. V. aan de Oude Weg alhier het on geluk door een schichtig gewor den paard zodanig te worden verwond, dat hij met tamelijk zware lichamelijke verwondingen in ernstige toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Sluiskil moest worden gevoerd. Naar wij vernemen, is zijp toe stand niet hopeloos. ren en hulpmotoren (z.g. Solex- of ,,brom"fietsen). Deze wedstrijden hadden plaats onder auspiciën der Rijks Verkeerspolitie. Jammer echter dat de deelname niet groter was. Aan deze wedstrijd werd ook op ruime schaal deelgenomen door automobilisten en motorrij- yerklanngen ^grg van aj te ieggen traject bedroeg voor auto's en motoren 79 km, voor „brom"- fietsen 37 km. De start had onder grote be langstelling plaats te 2 uur en te 4 uur 40 werden de wedstrijden beëindigd, waarna kon worden vastgesteld dat de gemiddelde snelheid van 30 km werd bereikt. Behalve 4 tijd- en geheime con troles waren ook nog verschil lende andere controles van Vei lig Verkeer in actie. Iedere deel nemer kreeg bij de aanvang een kaart mede, waarop de route was aangegeven. Enige verkeers agenten waren op verschillende punten van deze route opgesteld. Een „station"-car die radio grafisch in verbinding stond met andere diensten in den lande, bood haar belangrijke assistentie en droeg tot verhoging van de interesse van het publiek veel bij. Aan het einde werden uitgereikt een 6-tal prijzen aan auto-be stuurders, 5 aan motorrijders en 4 aan „brom"-f!etsen. Verkeers- demonstratles besloten deze ge slaagde middag. ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING JELLE door DRAAISMA. 12) (Nadruk verboden) De Maandag en Dinsdag gingen rustig voorbij. Loes, blijkbaar enigszins gepikeerd, omdat Klaas haar niet uitgenodigd had om des avonds mee te gaan naar de stad, liet zich niet zien. Klaas verdiep te zich in zijn werk en 's Maan dags maakte hij verschillende vertrekken een beetje schoon. „Te zijner tijd zal ik wel eens een werkster in dienst nemen,' dacht hij „maar op het ogenblik blijf ik nog maar liever genieten van mijn bezit." In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd hij plotseling wakker. Verbaasd keek hij op z'n horloge: bijna twee uur. Had hij wat gehoord of was het verbeel ding? Met ingehouden adem luis terde de jongeman naar de ver schillende nachtgeluiden. Ergens in het dorp reed een auto- Een uil schreeuwde, maar verder hoorde hij niets anders dan het zachte geruis van de wind door de bladeren. Klaas haalde de Een ,,Boeing-B-50"-bommen- werper, een van de grootste bom bardementstoestellen waarover de Amerikaanse strijdkrachten beschikken, is nabij het vliegveld te Modill in de omgeving van Tampa in Florida neergestort. Kort nadat het toestel voor 'n nachtelijke oefenvlucht was op gestegen, brak brand aan boord uit. Toen de bommenwerper de grond raakte, had een ontplof fing plaats. Vijf leden van de uit twaalf koppen bestaande bemanning wisten zich te redden. Naar de zeven anderen wordt gezocht. schouders op en draaide zich om. Hij zou het wel gedroomd heb- ben. Maar eensklaps richtte hij zich met een ruk op. Stel je voor dat hij toch wakkei geworden was van een of ander geluid in huis! Als die inbreker weer eens terug gekomen was? Opnieuw luisterde hij adem loos, maar geen enkel geluid be reikte zijn oren, dat hem ver dacht voorkwam. „Het kan geen kwaad," dacht Klaas, „als ik even een inspec tietocht door het huis maak. An ders kan ik toch niet meer sla- Voor de gemeente Terneuzen v,'orden bovenstaande opgaven ingewacht bij de Gem. Dienst voor Maatsch. Zorg. Schoollaan IC. LANDBOUWHOGESCHOOL TE WAGENINGEN Geslaagd voor het ingenieurs examen Nederlandse Landbouw de heer J. Walrave te Wemel- dinge. Signaalafdeling E. M. >1. De- Signaalafdeling der Chr. Gymn. Vereniging „E. M. M." heeft Zaterdag j.l. deelgenomen aan de Pijpersdag te Goes, ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van het Tamboers- en Pij perscorps „Excelsior" aldaar ge houden. Des avonds werden nog enkele marsen door de stad ge maakt, terwijl bij het ten gehore gebrachte concert een gedeelte werd verzorgd door de Signaal afdeling van „E. M. M." Wegens het vergevorderd uur kon ons plaatselijk corps niet meer deelnemen aan de gezamen lijke Taptoe, die door de deelne mende corpsen werd uitgevoerd. Op de goede weg. Een fraai resultaat behaalde Zaterdag j.l. onze plaatselijke zangvereniging „Het Hervormde Kerkkoor" onder leiding van de heer Jan Smies Hz. door op het concours van de Zeeuwse Zan- gersbond te St. Maartensdijk met 192 punten in de 3e Afdeling be slag te leggen op een le prijs. Door dit resultaat kan deze vereniging op een volgend con cours in de Tweede Afd. uitko men. In de Tweede Afdeling ver kreeg verder nog een eerste prijs „Schoondijke's Gem. Koor" met 204 punten en in de Ere-afdeling wist „Crescendo" te Hoek met 213 punten beslag te leggen op een eerste prijs. Het resultaat van de Vereni ging „Crescendo" te Hoek is een eresaluut waard! De Zeeuws-Vlaamse verenigin gen behaalden het hoogste aan tal toegekende punten in hun Af deling. Oriental iewedstrijdten Dank zij het initiatief van bur gemeester Van Oeveren had al hier Zaterdagnamiddag in het kader van de Veilig Ver keer s- week een betrouwbaarhefdsrït plaats, waaraan kon worden deelgenomen door auto's, mato- DEBARKATIE „CASTELBIANCO Het stoomschip „Castelbian- co", dat met passagiers uit In donesië te Amsterdam wordt verwacht, zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden Dinsdagmorgen 4 Juli om 8 uur onteohepen. AANHOUDENDE UITBREI DING VAN DE VARKENSSTAPEL De varkensstapel breidt zich nog steeds uit. In vergelijking met Mei 1949 nam het aantal varkens met ruim 40 procent toe, aldus deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mede. De varkensstapel is thans ge komen op een aantal van ruim 1.855.000 stuks. Sedert 1934 werd een dergelijk hoog aantal bij -de Mei-telling niet meer be reikt. pen. Geluidloos liet hij zich uit bed glijden, trok zijn oude vilte pan toffels aan en opende voorzich tig zijn slaapkamerdeur. Z'n zak lamp, die hij altijd bij zijn bed had liggen, had hij in de hand. Op z'n tenen liep hij de brede gang in. Niets te zien. Even flitse het schijnsel door de ijle ruimte, maar hij zag niets. Langzaam liep hij naar de trap en keek over de leuning naar beneden. Wat, nu hoorde hij toch duidelijk een schuivend geluid! Alsof iemand heel behoedzaam een lade open de of sloot. Even stond Klaas te luisteren of hij het geluid op nieuw hoorde. Er was geen twij fel mogelijk: er was iemand in huis! Er kwam een grimmige trek op Klaas zijn gezicht. „Nu zullen we jou deze kunsten eens vlug afle ren, oude jongen," dacht Klaas inwendig. Hij stopte de zaklan taarn in een zijner pyamazakken en steunde met beide handen op de trapleuningen, want hij wist, dat de trapleuningen verraderlijk kraakten en hij wilde, als het enigszins mogelijk \v as, de inbre ker op heterdaad betrappen. Stap voor stap, heel voorzich tig de voeten neerzettende, daal de Klaas de trap af. Toen zijn ogen enigszins aan de duisternis gewend waren, bemerkte hij, dat de keukendeur en die der achter kamer open stonden, terwijl hij zeker wist, dat hij de deuren des avonds voor het naar bed gaan gesloten had. Nu wist' hij abso luut dat er iemand in huis was. Het was nu maar de vraag: waar: Of in de keuken, óf in de ach terkamer. Maar dat bemerkte Klaas nog voor hij beneden was, want één der traptreden kraakte, ondanks het feit, dat Klaas er zeer voor zichtig op stapte. Hij stond dade lijk stil en luisterde met ingehou den adem, de beide deuren scherp in het oog houdend. Met kloppend hart kwam Klaas tot de conclusie dat de inbreker het geluid ook gehoord had, want de achterkamerdeur werd iets wijder opengezet en een hoofd werd behoedzaam om de deur gestoken. In een ommezien had Klaas zijn lamp uit' de zak ge haald en een seconde lang be scheen de lichtstraal een gemas kerd gezicht- Onmiddellijk ver dween de man in de keuken. „Sta of ik schiet!" brulde de jongeman en zijn stem galmde in het grote huis. Meteen rende hij de rest der treden af en volgde de vluchteling in de keuken. Helaas, te laat. Hij kon nog juist zien, dat de man door een grote opening in de keukendeur naar buiten verdween en in de duis ternis opgenomen werd. Klaas liet het schijnsel van zijn zak lamp naar buiten stralen, doch de man was reeds tussen de bomen verdwenen. Hij zag het nutteloze van een achtervolging in en haalde spij tig de schouders op. Bij het licht van de lamp in de keuken, die hij aandraaide, zag Klaas, dat de inbreker eenvoudig de grote ruit in de achterdeur had ingedrukt en zo de villa was binnengeko men. In de keuken was verder niets bijzonders te zien, doch in de achterkamer was de inbreker blijkbaar geruime tijd aan het werk geweest, want hier lag alles overhoop. (Wordt vervolgd). INTREKKING FRANKEERZEGELS. Met ingang van 1 October a-s. zal de verkoop van frankeerze gels met de beeltenis van H.M. Koningin Wilhelmina, van het type Hartz, uitgifte 1947, op de postinrichtingen worden beëin digd. Van die datum af zullen eveneens geen formulieren meer verkocht worden, voorzien van een daarmede overeenkomende zegel-afdruk (briefkaarten, post- bewijzenformulieren, militaire luchtpostbladen en arbeidslijsten). Voor de frankering verliezen deze zegels hun geldigheid op 30 Sep tember 1951. Uitsluitend aan de verzame laarsloketten der postkantoren en bij de philatelistische dienst van het hoofdbestuur der P.T.T., Zee straat 64 te Den Haag, zullen ge noemde frankeerzegels voor zo ver voorradig, nog tot en met 30 September 1951 verkrijgbaar zijn. Olieleiding in Ohio in de lucht gevlogen De pijpleiding voor de olie van Texas naar de Amerikaanse Noordoostkust, die meer dan 2.000 km lang is, is Zaterdag in de buurt van Beallisville in de lucht gevlogen. De vlammen sloegen meer dan 100 meter hoog op en zij waren op meer dan 25 km zichtbaar. Er zijn geen slachtoffers. Het is de tweede maal in minder dan een half jaar dat de leiding aldaar ont ploft. Gebruikte Schooi boeken voor het Openbaar Lyceum. Levering onder ga rant' e. BOEKHUIS ouoestr.,05 5" KAMPEN NOORD STR. 27-29 Tel. 2152 TERNEUZEN POT Axel

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2