Amerika, zet al haar strijdkrachten in voor de bestrijding van Noord-Korea De Regeringsverklaring inzake Korea BINNENLANDS NIEUWS DAMP0 Amerikaanse vliegtuigen bombarderen Noord-Korea VACANT IE ORANJEBOOM BIER! ZATERDAG 1 JULI 1950. 6e Jaargang No. 1463. Walter Simmons, correspondent van de „Chicago Tri bune" seint in een speciaal bericht aan Reuter, dat de 3Sste breedtegraad, de grens tussen Noord- en Zuid- Korea, door generaal MacArthur terzijde is geschoven doordat Amerikaanse vliegtuigen voor de eerste keer het bevel gekregen hebben doelen ten Noorden van deze linie te bombarderen. De Tweede Kamer heeft gisteren beraadslaagd over de door de regering afgelegde verklaring inzake Korea. Met de Minister-President, de heer Drees waren aan wezig de Ministers Van Schaik, Van Maarseveen, Schok king. Lieftinck, Rutten, Gotzen, In 't Veld en Joekes. De tribune was nagenoeg geheel bezet. noord-koreaanse doorbraak. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Paus kondigt excommunicatie af Frar.-lierins bij Abonnement Terncuzcn Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 TerMUzen Telefoon 2510 Néi 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks - Uitgeefster .NV. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 eeat; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per. advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adres Bureau van dit Blad 15 cant maar. Trending advertenties tot 's namiddags 2 uat Men verwacht, dat deze stap, die Donderdag op initiatief van generaal Mac Arthur gedaan werd, door Washington zal wor den goedgekeurd. Ofschoon het hieT een striikt militaire actie betreft, zooi deze stap geweldige politieke gevolgen kunnen heb ben. Hij zou kunnen betekenen dat, indien Zuid-Korea de oorlog zou winnen een mogelijkheid die nog twijfelachtig schijnt het heer en meester over het gehele land zou zijn. Indien dit gebeurt zou het stoutmoedige Russische veroveringsplan in Azië de eerste tegenslag onder vinden. De hoofdstad van Noprd-Ko- rea, Phyongyang, en andere vliegvelden zijn uitgezocht als onmiddellijke doelwitten. De vliegtuigen van Russische ma kelil die hun basis op deze vliegvelden hebben zijn in de laatste dagen een factor van. grote betekenis gebleken. Zij hebben tenminste 4 Amerikaan se vliegtuigen op de grond ver nietigd en Donderdagavond het vliegtuig van ambassadeur Muc- clo onder vuur genomen. Vijandelijke vliegtuigen dron gen door de Amerikaanse ja- eerdefensie en dwongen luite- nant-generaal George Sltrate- meyer, de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, dekking te zoe ken. Volgens Simmons is het onmogelijk tegen dergelijke aanvallen een voortdurende ja gerbescherming te handhaven. De enige manier om er een eind aan tie maken ziet hij in de vernietiging van de Noord-Ko reaanse luchtmacht op haar eigen bases. President Truman beioofde deze week meer militaire steun op voorwaarde, dat hij gebruikt zou worden beneden ^Generaal-majoor E. M.Al- mond, Mac Arthurs stafchef heeft te Tokio verklaard, dat naar zijn weten het hoefdkwar- tier niets heeft gedaan om de 38ste breedtegraad tussen N.- en Z.-Korea terzijde te schuiven. Wij treden tegen Noord-Kore aanse troepen op en werken de ze bij de inval in Zuid-JKorea tegen. Wij opereren tegen hun luchtmacht, waar deze zich ook bevindt". i Mac Arthur seinde zijn be sluit aan het hoofdkwartier te Tokio, terwijl zijn vliegtuig „Ba- taan" boven de Gele Zee vloog, in onder meer de volgende be woordingen: „De ben niet vbn plan door hun vliegtuigen mijn piloten te laten doden zonder over te gaan tot het treffen, waar zij getrof fen behoren te worden. Ik heb Superforten B 29 reeds opdracht gegeven Kirnpo als doelwit te nemen- Wij kunnen ons niet be perken tot luchtgevechten. DE STRIJD IN KOREA. Volgens Amerikaanse vliegers, die op de luchtbasis van Ita- zoeke, in Japan zijn terugge keerd, hebben Noord-Koreaan- se jakgevechtsvllegtuigen het vliegveld van Soewon Vrijdag middag aangevallen en met hun machinegeweren beschoten. Vrijdag is een Amerikaanse straaljager boven Seoel door N. Koreaanse luchtdioelartillerie omlaag geschoten. Dit geschied de terwijl Amerikaanse straal jagers spoorweg-emplacementen te Seoel aanvielen. Militaire waarnemers te To kio zijn van mening dat tanks de sleutel vormen voor de strijd om Zuid-Korea. Generaal-majoor E. A. Al- mond, chef van de generale staf van generaal Mac Arthur, verklaarde tegenover Reuter dat de Zuid-Koreaanse soldaten even goed zijn als de Noord- Koreaanse infanterie, doch dat zij niet geoefend werden in de strijd tegen, gevechtswagens. De Amerikaanse staf vreest dat, ofschoon de bruggen over De Han zijn opgeblazen, de N.- Koreanen mogelijk er in zouden slagen gevechtwagens op vlot ten over de rivier te krijgen- In antwoord op de vraag, waarom er in de nauwe front- sector tussen Potsjon en Oed- jongboe geen vernielingen had den plaats gevonden, waardoor het oprukken der voorste ge vechtswagens der N.-Koreanen vertraagd kunnen worden, ant woordde deze Amerikaanse mi litaire raadgever: „Er beston den plannen om deze vernielin gen uit te voeren, doch deze werden niet ten uitvoer gelegd". SEOEL GEBOMBARDEERD? Volgens berichten uit Tokio is Seoel Vrijdag door de Ameri kaanse luchtmacht ge bombar- deevd GERUCHTEN IN TOKIO Gisteren deden te Tokio een aantal geruchten de ronde, die met voorbehoud dienen te wor den opgenomen. Russische troepen zouden n.l. de 38ste breedtegraad hebben overschreden. Volgens andere geruchten ontmoeten de Amerikaanse vlie gers boven het operatietoneel vliegtuigen van een moderner type dan zij tot dusver hebben waargenomen. Tenslotte heeft de Koreaanse missie te Tokio meegedeeld, dat de stad Seoel heroverd werd door de Zuidelijke strijdkrach ten Zij heeft er aam toege voegd, dat zij dit bericht van de Zuid-Koreaanse Regenng had ontvangen. Geen enkel van deze geruchten is tot dusver te gengesproken of bevestigd. Een en ander klopt ook niet met de later ontvangen berichten, dat de Noord-Koreanen ten Zuiden van Seoel zijn doorgebroken. Truman verklaarde, dat Mac Arthur gemachtigd was om „be paalde steunverlenende eenhe den van de landstrijdkrachten te gebruiken. De genomen be sluiten zijn in overeenstemming met „het door de Veiligheids raad gedane verzoek om steun aan de Koreaanse republiek bij het terugdrijven van de Noord- koreaanse invallers en bij het herstellen van de vrede in Ko rea". MacArthur heeft 123.000 man tot zijn beschikking, doch slechts een klein gedeelte hiervan zou beschikbaar zijn voor de werke lijke strijd. De President heeft opdracht aan de luchtmacht gegeven „or ders in Noord-Korea uit te voe ren, waar zulks militair noodza kelijk is". Voor alle troepen in het Verre Oosten was de alarmtoestand af gekondigd. Het Amerikaanse Departement van Defensie heeft medegedeeld, dat Noord-Koreaanse strijd krachten ten Zuid-Westen van Seoel zijn. doorgebroken Ze zijn met 40 a 50 pantser- wagens over de rivier De Han getrokken, aldus de woordvoer der van het Departement. NADERE BESLISSINGEN VAN TRUMAN. President Truman heeft mach tiging gegeven tot het gebruik van landstrijdkrachten in Korea en tot operaties van de lucht macht in Noord-Korea. Voorts is bevel gegeven tot het uitvoeren van een blokkade vt|i de gehele Koreaanse kuist door de vloot. Collins, de stafchef van het landleger, heeft verklaard, dat alle troepen in het Verre Oosten zich in een uitstekende staat be vinden. A De Amerikaanse grondstrijd krachten in Japan zijn gestatio neerd in Okinawa en op andere eilanden van de Ryoekoe-reeks en voorts op de Philippijnen. Het leger heeft voorts 8.000 man in Hawaii. Het is niet bekend, welke een heden naar Korea gedirigeerd zullen worden. Nader wordt gemeld, dat een heden van het landleger reeds op weg zijn naar Korea. Volgens onbevestigde berich ten uit Tokio zal Generaal Mac Arthur vandaag beginnen troe- 'ipn per vliegtuig naar Korea te zenden. Zij zouden zich naar Soe won begeven, het vooruitgescho ven hoofdkwartier van de Ame rikanen, 35 km ten Zuiden gele gen van het punt, waar de Noordkoreanen over de rivier de Han zijn getrokken. Naar men meent zullen vooral specialisten op het gebied van tankbestrijding en technici ge zonden worden ter versterking van het zwakke punt van de Zuidkoreanen. Tokio gaat hoe langer hoe meer op een oorlogsbasis lijken. Beproefd* hulp 9 bh verkoudheid voor Va der. Moeder en kind. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid optre dende buien. Tijdelijk vrij krachtige Westelijke wind. Ta- melijk koel. VRIJDAG 14 JULI. v.m. n.m. Paus Pius xn heeft de ex communicatie afgekondigd van allen, die „samenzweren tegen de wettige kerkelijke autoritei- ten". De Paus heeft afgekondigd, dat automatisch geëxcommuni ceerd zullen worden degenen, die: Breskens Terneuzen Hansweert Wslaoorden 1.19 1.54 2.34 2.44 1.33 2.08 2.48 2.58 ZATERDAG 15 JULI. v.m. n.m. 1.52 2.12 2.27 2.47 3.07 3.27 3.17 3.37 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN. Juji 1 2 3 4 5 4.24 4.24 4.25 4.25 4.27 21.03 21.03 21.02 21.02 21.02 22.55 23.14 23.28 23.39 23.49 5.38 7.08 8.34 9*54 11.11 „Samenzweren tegen de wettige kerkelijke .autoritei ten of die pogen de macht van deze autoriteiten te on dermijnen. 2 Die een kerkelijk ambt, be neficie of waardigheid be zetten zonder Kanonieke aanwijzing daartoe overeen komstig de Heilige canon, of die zich aldus laten in stalleren of een dergelijke positie onwettig behouden. 3. Die rechtstreeks of on rechtstreeks aan deze twee misdaden deelnemen". Men beschouwt deze maatre gel voornamelijk gericht tegen Regeringen als die van Tsjeeho- Slowakije, die onlangs „admini strateurs" in de Bisdommen be noemde. Het jongste decreet is geda teerd 29 Juni. Een jaar gele den, op 28 Juni 1949, werd de automatische excommunicatie afgekondigd van allen, die zich i actief communist betonen. DOUANE TE DELFZIJL TELT TWEE HONDERD MILLIOEN CIGARETTEN Het Belgische kustvaartuig „Corona", dat op weg was van Antwerpen naar Rostock, werd door een Antwerpse stuwadoors maatschappij telegrafisch opge roepen om de dichtst nabije ha ven binnen te lopen. Deze order werd gegeven in verband met een onenigheid, die was gerezen tussen twee Antwerpse stuwa doors. Het schip was n.l. gela den met ongeveer twee honderd millioen Amerikaanse cigaret- ten. De stuwadoors hadden een meningsverschil over het juiste aantal cigaretten, dat zich aan boord moest bevinden. Het ver schil liep tegen de zeventigdui zend cigaretten. In de haven van Delfzijl wordt thans de gehele lading cigaret ten onder toezicht van de Ant werpse stuwadoorsmaatschap pij door de Delfzijlse douane over geteld. Men hoopte daar mede gisteravond gereed te komen. en Oostzaan verschoond geble ven van pseudo-vogelpest. De veeartsenijkundige dienst onderzocht echter gisteren de poeliersbedrijven van J. M. en F. te Oostzaan, waar verdach te verschijnselen geconstateerd waren. Van eerstgenoemde werd het geslachte pluimvee naar het abattoir te Zaandam gebracht, terwijl tevens het verbod werd uitgevaardigd om voorlopig te slachten. Bij J. F. nam men de achterhaalde cadavers mede voor onderzoek. DE HONDEN IN ZAANDAM. Tijdens de Donderdagavond gehouden raadsvergadering te Zaandam werd besloten, dat iemand een vergunning van het college nodig zal hebben om in de kom der gemeente meer dan drie honden en/of katten te houden. ZWARE STRAFFEN UITGESPROKEN. VERONGELUKTE VLIEGER GEVONDEN. De Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twee jeugdige Hagenaars, de stucadoor H. R. en de kleer- Het stoffelijk overschot van h. J. K. tegen wie de Of- de vlieger G. M. G. Noyons, die jjcjer van justitie 10 dagen ge met een straaljager bij Schier- le(jen 8 en 10 jaar gevangenis monnikoog om het leven kwam, is geborgen en naar Leeuwarden vervoerd. Vandaar zal het naar Eindhoven worden getranspor teerd, waar de begrafenis plaats zal hebben. OOK VOGELPEST IN WATERLAND? Tot nog toe was het pluimvee van het Waterland bij Tlpendam straf eiste. De rechtbank veroordeelde R. tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek en K. tot 8 jaar. Het college achtte het tweetal schuldig aan het hun ten laste gelegde, n.l. het plegen van e n roofoverval in December van het afgelopen jaar bij een da- mesconfbctiefabrikant in de Ri- sidentie. De VOORZITTER stelt voor de spreektijd te bepalen op 30 min. per fractie in eerste termijn en in tweede termijn op 10 minuten. De heer GORTZAK; (Com.) maakt bezwaar tegen deze be perking. Hij vraagt onbeperkte spreektijd. Zo de Kamer daar be zwaar tegen heeft, vraagt hij uit breiding van de spreektijd. Het voorstel van de Voorzitter wordt aangenomen met 55 tegen 7 stemmen (die der Communis ten). Het woord is daarna aan mej. KLOMPé (K.V.P.) Zij acht de verklaring van groot gewicht. Het verheugt haar fractie over deze ernstige materie met de re gering van gedachten te kunnen wisselen. Het gebeurde acht zij een uitdaging aan de vrije demo cratische wereld. In veel opzich ten doet de situatie denken aan de jaren 1937/1939, toen Hitier het ene land na het andere bin nenviel. Dat mag niet worden herhaald. Spr. herinnert er aan, dat de Veiligheidsraad een openlijke daad van agressie heeft gecon stateerd. De regering van Zuid-Korea wordt erkend in de kringen der V N„ de Noord-Koreaanse niet Spr. meent met President Tru man, dat hier geen sprake is van oorlogstoestand, maar van een politionele actie. Het stemt haar tot voldoening, dat onze marine wordt ingescha keld. De aanslag is niet gekomen als een donderslag. Het is een aansporing voor de vrije demo cratische landen, speciaal in Europa, om tot spoedige samen werking op defensief en econo misch gebied te komen. Wat heden op Korea gebeurt, kan morgen het lot van Europa worden, zegt spr. De fractie stelt zich gesloten achter het standpunt der rege ring. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) ziet een causaal verband tussen het optreden der naties en een rechtsgeldige reso lutie. Wie het er niet mee eens is, kan zich wenden tot het Inter nationaal Gerechtshof. Het is dui delijk, dat hier geen sprake is van oorlog, maar van politie- dwang, om rust en veiligheid te herstellen. Het is juist, dat Nederland aan deze politionele actie deelneemt. Het is een belang van alle vol ken, dat de machten van het recht zich samen sterk betoneh. Dat de Nederlandse regering daaraan wil meedoen, stemt ons tot diepe voldoening, aldus spr. De heer KORTHALS (V.V.D.) constateert, dat de Nederlandse regering door haar verklaring aanvaardt de medeverantwoorde lijkheid voor wat verder zal ge schieden. Er zullen mensenlevens worden ingezet en naar de ver wanten gaan sprekers gedachten uit. Geen land zou meer veilig zijn, als het geen collectiviteit achter zich wist, die steun zal verlenen bij een onrechtmatige aanval. Er moet steun worden gegeven aan de resoluties van de Veiligheids raad en er moet snel worden ge handeld. Sprekers fractie stelt zich achter de verklaring der re gering. De heer DE GROOT (Com.) zegt, dat het moeilijk is in het dwangbuis van de parlementaire vocabulaire uiting te geven aan wat er leeft in zijn fractie. Wat zullen de consequenties van de daad der regering zijn? De Ne derlandse strijdkrachten zullen deelnemen aan de gewapende in terventie op Zuid-Korea. Deze operaties betekenen, dat Neder land zich in oorlog begeeft, niet alleen met de volksrepubliek van Korea, maar ook met China en Vietnam. Nederland neemt deel in de Amerikaanse strijdmacht als een legioen, zoals destijds dat van Seyffardt, zegt spr. Ons land wordt op een onverantwoorde lijke wijze op het oorlogspad ge dreven, aldus de heer De Groot. De politiek van de Partij van de Arbeid, zegt spr. verder, brengt ons land onvermijdelijk in een oorlog ten bate van de ver dediging van de laatste resten van het wereldkapitalisme en van de koloniale geldzakken. Spr. betoogt, dat Foster Dulles in het Zuid-Koreaanse parlement agressie heeft uitgelokt. Het hui dige régime kan zich z.i. alleen staande hquden door de politie staat met Amerikaanse hulp. Deze brand kan naar West- Europa overslaan, zegt de heer De Groot. We volgen een resolu tie van de Veiligheidsraad op maar men speculeert te veel op de afstomping van de geest, ver oorzaakt door „Ome Keesje" en anderen voor de radio. De heer De Groot zegt verder o.a.: Dit is niet onze oorlog op Korea- Wij moeten er buiten blij ven. Hij adviseert de regering de marinevaartuigen thuis te laten. Tenslotte zegt hij, dat als het communisme de wereld met de wapens had willen veroveren, de Voorzitter hier al lang niet meer zat. De heer WELTER (K.N.P.) meent, dat de heren, die in Se oel met hun neus er boven op zaten, toen Rusland het Noorden van Korea bewapendee de V. N. of de Ver. Staten hadden moeten waarschuwen. Dat is niet ge beurd en nu moet men in alleijl oorlogsmateriaal aanvoeren. Spr. maakt de V- N. er een ern stig verwijt van, dat zij de laat ste twee jaar hier niets heeft ge daan. Nederland heeft men belet, zelfs met wapenembargo's, om in Zuid-Oost-Azië zijn historische rol te spelen. Men heeft het be let van Indonesië een bolwerk tegen het communisme te maken. De Verenigde Staten zijn vol komen verrast in Zuid-Korea en nu is Leiden in last. Nu moeten de V. N. gaan helpen tegen het communisme. Spr. merkt op, dat wij hebben opgehouden een Paci fic-macht te zijn. Wij hebben geen specifieke Paclfic-taak. Van meer karakter had het z.i- getuigd, als aan de V. N. was ge zegd: Onze morele steun hebt gij, inaar gij hebt ons uit de Pacific weggewerkt en wij zijn niet ge roepen U materiële steun te ver lenen. I'aar sprekers oordeel ligt hier meer een taak voor de Pacific- staten, o.a. Frankrijk. De heer TILANUS (C.H.) ver heugt zich met de regering, dat de Veiligheidsraad zich zo snel heeft beraden. Met instemmnig constateert hij, dat de Veiligheidsraad thans met grote snelheid heeft gehandeld. Sprekers fractie kan instemmen met de verklaringen der regering- De heer Tilanus vraagt onder wiens bevelen de Nederlandse strijdkrachten staan. De heer ERUINS SLOT (A.R.) citeert uit de illegale „Waar heid" uit de hongerwinter, waar- ir. gezegd wordt, dat er tussen 1940 en 1945 twee oorlogen zijn geweest. De eerste van vijf da gen was niet de oorlog der com munisten, zo wordt gezegd, maar dc volgende, toen Duitsland Rus land overviel, werd een oorlog van de communisten. De heer DE GROOT en GORT ZAK (Com.) interrumperen hef tig, waarop de heer ERUINS SLOT opmerkt, dat hij zich be roept op de „Waarheid" en dat hij niet kan geloven, dat de „Waarheid" ook toen gelogen heeft. Bij verdere interrumpties van öc- heer DE GROOT dreigt de Voorzitter hem te zullen laten verwijderen. De heer BRUINS SLOT betoogt dat er maar één keus is: Verzet waar zich een aanslag voordoet. De A.R.-fractie stelt zich achter de regering. De heer ZANDT (S.G.) betoogt, dat de V.N. en Amerika ten op zichte van China de rol van lij delijk toeschouwer hebben ver vuld. Daarom was het conflict op Korea te verwachten. Hij becriti- seert de Veiligheidsraad en Ame rika, omdat deze Nederlands po sitie in de Pacific hebben ver zwakt. Vau de rechtmatige aan spraken van Ambon trekt de Vei ligheidsraad zich niets aan. Hij keurt het optreden van Noord-Korea af en zegt te begrij pen, dat Amerika heeft ingegre pen. Hij kan het echter niet toe juichen, dat Nederland gevolg geeft aan de resolutie van de Vei ligheidsraad, die Nederland zo slecht heeft behandeld. De heer DE KADT (Ar,b.) be toogt, dat de strijd op Korea in wereldverband moet worden ge zien. Het ogenblik is z.i. aangebro ken, waarop blijkt dat de poli tiek van goedgelovigheid, dal het met de agressie wel los zal lopen, is geworden tot een re- ajjstische politiek. in iet handelen is dodelijk Hij 'is er van overtuigd, dat de thans ondernomen stap de vre de niet in gevaar brengt. De Minister-President, de heer DREES, meent, dat het na de tweede wereldoorlog duidelijk is geworden, dat zelfstandigheids- politiek niet mogelijk is. Ex is een algemene bedreiging, die nu hier, dan daar acuut wordt. Het ils van belang, dat de col lectieve verdediging eensgezind staat tegen de agressie op K®- rea. De onwaarschijnlijkheid heeft zich wel afgetekend, dat de aanval van Zuid-Korea zou zijn uitgegaan. Het is duidelijk, hoe de aanval zich heeft afgespeeld, meent spr. en er is weinig be- wijls voor nodig, 'dat hier de ty pische militaire agressie is, waartegen we ons verbonden hebben ons teweer te stellen Onze bijdrage zal een uiterst bescheidene zijn, maar toch moe ten we onze deelneming verlenen Zij zal naar de omvang beperkt z(jn en naar sprekers mening aal ze het ook moeten zijn ten aan zien van de plaats van optreden. Op het ogenblik heeft men, alleen te maken met de resolu tie van de Veiligheidsraad. Uit sluitend ter zake van Zuid-Ko rea zal medewerking worden verleend. Spr. gelooft, dat de zaak het zuiverst gehouden wordt, als we ons alleen daartoe bepalen. iEr is overleg nodig voor doel matig optreden. In welke ver houding dat zal wezen, wordt nog bepaald. Men moet het zien niet als een oorlog, maar als een hulpverle ning. Er is overleg geweest met In donesië en met België Het helste schijnt, dat de Indonesi sche Regering zelf tot uiting brengt wat haar houding is. Het komt hem onjuist voor aan Indonesië, dat geen lid der V. N. is, te zeggen: Verleent gij hulp, wij doen het niet. Naar aanleiding van het ad vies van de heer De Groot, dat men een oorlog kan localiseren door er niet aan mee te doen, merkt spr. op, dat dit het be leid is geweest vóór de oorlog, dat men nu niet meer zal willen volgen. De heer DE GROOT (C.P-N.) betoogt nader, dat het neerkomt op een oorlog. Of men daar op beperkte schaal of symbolisch aan deelneemt, doet er niet toe, het is deelneming van Neder land aan de oorlog. Spr. dient een motie in, waar in de Regering wordt uitgeno digd zich van inmenging in het conflict te onthouden. De rede van de heer De Kadi besprekend, merkt de heer De Groot op, dat er in de kringen van de Partij )van de Arb aid gedacht wordt aan terroristi sche daden jegens de commu nisten. Hij stelt het partijbe stuur verantwoordelijk voor eventuële handelingen jegens gebouwen of personen. Er zal onmiddellijk opgetreden wor den: lik om stuk. (Van de tri bune wordt geroepen: „Wij wii- len geen oorlog". Drie bezoe kers worden verwijderd'. De heer WELTER (K.N.P.) heeft geen bezwaar tegen hulp verlening aan Zuid-Korea, maar z i. zijn wij niet de eerstaange- wezenen daartoe. De kleine staten zullen goed doen voorzichtig te zijn bij de Icidijig der Angelsaksische machten in internationale za ken. De heer ROMME (K.V.PJ con stateert, dat de grote meerder heid der Kamer het met de Re gering eens is. Hij betoogt, dat de heer Weiter speelt in de kaart der communisten. Spr. dient een motie in, mede ondertekend door de heren Van der Goes van Naters (Arb.), Schouten (A.R.L Tilanus (C.H t en Korthals (V.VD), waarin in stemming wordt betuigd me- de verklaring der Regering De MINISTER-PRESIDENT wil niet ontkennen, dat Neder land bijzondere belangen in de Pacific heeft. Er is echter ook een groot wereldbelang. Het handhaven van de gedachte der collectieve veiligheid. Het betoog van de heer Weiter gaat langs dat grote belang heen. Hierna wordt gestemd over de moties. De motie De Groot wordt ver worpen met 63 tegen 6 stemmen, die der C.P.N. De motie Romme wordt aan genomen met 59 tegen 6 stem men, die der C.P.N. (bij deze laatste stemming waren de he ren Zandt, Van Dis en Weiter niet in de zaai).

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1