Van I 4 4 Binnenlands Nieuws De beschouwingen over de Huurwet Ws aan de A ALI Kruid t X X X X X X t X X X X X X X x t Nederlandse straaljager verongelukt Socialistische actie tegen' Koning Leopold lk Noordstraat55 Terneuzèn Te'ef.2073 VOOR DE VI Wedkamp tuss Sinds het einde Amerikaanse trcn uit Europa, is er i waardering voor het begin der eeir ter wereld: zij wa de gemiddelde A hij haar eenmaal 1 zijzelf, gehuwd, o het aldus verdier gebruikt, en mi kosten te helpen van Uncle Sam v geen critiek. Mat' veranderd, óók in critiek de Amerih der grootste darc doet er aan me 100.000 vrouwenc al behandeld, in 1 with American W rikaanse vrouw? „Vogue" verwijt h gebrek aan charme niet het geduld, dat onder alle omstanc willen behagen. Ze te gespannen, ze i kaken te nors op geeft aan het vrouw lelijke lijn. Eh opn de Franse vrouw Amerikaanse zuster beeld gesteld. Nu is niets nieuws: reeds f bestaat op dit punt „koude oorlog" tusse nationale bezoekstei voorname oorden de in Europa. Men pri in de bars en aan van Nice, Deauville, andere plaatsen at d'Azur, maar evenei voorname kustplaa Noords en Zuid-Ann aan de Copabana bi- ernstig de vraag one gezien, of de A vrouw het zal moete tegen de charmes Europese, speciaal I teren, en ook daar i, rig bezig om de beid typen met elkaar te teneinde precies vaststellen wat er at nathian ontbreekt. i X X X X X X X X i t X f X X X X X RECLAM Villa „Schoonoord" DE RHEUMATIEK. Advertentie. Die knagende TAKEL TROF ARBEIDER DODELIJK. TWEEDE KAMER. vraagt v leeftijd tot die zich ve kruideniersv zoeken, is d die interesse persoonlijk neuzen, Nooi 's middags v uur. V X X lederafgewerk houder samer, BROCHéCOr CORSET met CORSELET levert U vei elastieke Kous Breukbanden, U weet 't t O tn de avondvergadering van Dinsdag ontwikkelde de heer Ritmeester (WD) bezwaren tegen het huurbeleid der regering. Hij wilde weten hoe de regering komt tot de bewering, dat zij een verlaging der onderhoudskosten verwacht. Een huurverhoging van 15 is aan de lage kant. De heer Van Dis (S.G.) vond het onbillijk, dat de huurprijzen op bet oude peil zijn gehandhaafd. Kr was geld voor alles, voor sport, jeugdorganisaties, toneel, Verenigde Naties, maar voor de huiseigenaren was er geen cent. Er had allang een oplossing moeten zijn. Het is begrijpelijk, dat in de kringen der huiseigena ren een verlangen naar een ver hoging van 25 °/o leeft. De heer Kikkert (CE.) gaf zijn instemming met het ontwerp te kennen. Hij vroeg aandacht voor de prijzen van pensions en voor de huren op het platteland. De Minister van Wederopbouw, de heer In 't Veld, zeide in zijn antwoord, dat men begrip moet hebben voor de moeilijkheden, waarmede de regering na de be vrijding te kampen had. In ver band met de opmerking, dat de grote fout is geweest, dat bij de loon- en prijspolitiek geen reke ning is gehouden met de huren, zeide spr., dat het met de laatste loonronde al moeilijk genoeg was de eindjes aan elkaar te knopen. Met 15 °/o huurverhoging is men nu niet ver van een redelijk percentage af. De bouwverenigin gen kunnen met een verhoging van 15 °/o uitkomen. Met de door de heer Gortzak aangegeven lap middelen kan men de zaak niet oplossen. De verwachting, dat de onder houdskosten zullen dalen, is ge grond op de daling der bouw kosten. Het stellen van een grens van b.v. 300, waar beneden geen verhoging zou worden toe gelaten, gelijk bepleit door de heer Hoogcarspel, achtte de Mi nister bezwaarlijk. De huurver hoging zal niet ingaan vóór 1 Januari 1951, omdat gewacht moet worden op de invoering der belastingwetten.. Het denkbeeld van de heer Van Vliet die ter zake een amendement heeft inge diend om het percentage der huurverhoging op 20 te brengen, is onaanvaardbaar. Mocht dit amendement worden aangeno men, dan zal spr. schorsing der beraadslagingen moeten vragen. Om half twaalf werd de ver gadering verdaagd. Vergadering van Woensdag. Nadat de vergadering geschorst was geweest om de Commissie van Rapporteurs gelegenheid te geven de amendementen nader te bezien, gaf de heer Van Vliet (K.V.P.) te kennen, dat de Mi nister ovey de vraag 15 of 20 verhoging cn over de compensa tie voor bepaalde groepen in het a.s. najaar een beter beeld kan hebben. Spr. geeft de regering in overweging een en ander nog eens te bezien en nader met de Kamer overleg te plegen. Hjj dient een motie in, waarin lc regering wordt uitgenodigd «ver het compensatie-vraagstuk tij trig vóór 1 Januari 1951 in overleg met de Kamer te treden. De heer Stapelkamp (A.R-) be twijfelt, of de daling der onder houdskosten gelijke tred zal houden met die van de bouwkos ten. De hesr Ten Hagen (Arb.) is het met de Minister eens. De voorgestelde 15 pet. is niet aan de krappe kant, maar ruim voldoen de voor een behoorlijk kapitaal- rendement. Ten aanzien van de compensa tie is spr. niet bevredigd. Een positieve toezegging is nodig en daarom steunt hij de motie-Van Vliet. De heer Gortzak (C.P.N.) zegt, dat ook de regering met lapmid delen werkt, maar het doet er niet toe, of .het lapmiddelen zijn, als de kleine huisbezitters, die in nood verkeren, maar geholpen worden. Spr. betoogt, dat de huurver hoging extra-winsten doet vloei en in de zakken van hen, die niets aan hun woningen laten doen. Bij de algemene woning bouwverenigingen te Amsterdam vormt de verhoging een groter bedrag dan wat aan onderhoud in 1948 is ten koste gelegd en dat was meer dan normaal. De heer Gortzak dient een mo tie in, waarin de regering wordt uitgenodgid er bij de werkgevers op aan te dringen een verdere loonsverhoging van 5 procent te verstrekken. Voorts stelt hij een motie voor, waarin wordt gevraagd de be handeling van de Huurwet op te schorten tot na de 'behandeling der belastingwetten. De heer Van der Feltz (C.H.) vraagt, of de huurverhoging van 15 procent een eerste begin is en of er later een nadere regeling komt. De heer Ritmeester (V.V.D.) on dersteunt de motie-Van Vliet. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) blijft er bij, dat de Huurwet een verslechtering voor de huurders betekent. Spr. kan zich niet ver enigen met de motie-Van Vliet. De grote bouwmaatschappijen hebben z.i. de huurverhoging niet nodig. Minister In 't Veld is van oor deel, dat dc woningbouwvereni gingen de huurverhoging nodig hebben om een redelijk onder houd te doen geschieden. Spr. is bereid ter bescherming der huur ders strafsancties in de wet op te nemen. Een compensatie kaft bijv. wor den gegeven in de vorm van een huurbijslag. Tegen de motie-Van Vliet heeft spr. geen bezwaar.. Het verlenen van de huurver hogingen om in het onderhoud te kunnen voorzien is eigenlijk on gezond en te beschouwen als een overgangsmaatregel. Men zal tot gezonde toestanden moeten ko men en tot zodanige bouwkosten, dat nieuwbouw rendabel is- Hierna wordt over de moties gestemd. De motie-Gortzak om de ver dere behandeling van het wets ontwerp op te schorten wordt verworpen met 63 tegen 5 stem men (die der Communisten). De motie-Van Vliet wordt zjh.s. aangenomen. De motie-Gortzak inzake een verdere loonsverhoging van 5 procent wordt verworpen met 65 tegen 6 stemmen (die der Com munisten). De heer Van Vliet (K.V.P.) diende een amendement in, be ogende de huurverhoging te stel len op 20 in plaats van op 15 pro cent. De heer Rommc (K.V.P.) heeft bezwaar tegen de wijze, waarop de regering de Kamer behandelt- Zij moet met de Kamer overleg voeren op zakelijke argumenten. Spr. betreurt het, dat die weg niet is gevolgd. Daarom zou men moeten concluderen, dat de zaak nog niet rijp is en dat nog geen beslissing kan worden genomen, vóórdat er een debat is geweest over de lonen en prijzen en over de budgetpolitiek der regering. Spr. vraagt of de Minister, bij het onaanvaardbaar verklaren van het amendement doelde op intrekking van het ontwerp. Hij veronderstelt, dat dit de beteke nis was van 's Ministers verkla ring. Het is beneden de maat van onze tijd een kabinet op zo'n mo tief te laten vallen. Spr. vreest overigens, dat hel kabinet met weinig harte pijn het ontwerp zou intrekken. De heer Romme betoogt ver der, dat de Kamer zich moet kunnen beraden over het percen tage der verhoging. De Kamer heeft thans onvoldoende kennis van zaken om te beslissen, of een percentage van 15 billijk is. Kan de regering zich er bij neerleg gen, zo vraagt hij, dat als thans het wetsontwerp wordt afgehan deld, bij het compensatiedebat het percentage aan de orde kan komen? De Minister merkt op, dat het de vraag bljjft of in het najaar is te ontkomen aan een nieuwe loonronde. Blijkt de noodzake lijkheid daarvan, dan betekent het, dat de exportpositie in ern stige mate bemoeilijkt zou kun nen worden. Zoals de ontwikkeling zich nu laat aanzien, is het niet verant woord verder te gaan dan 15 pro cent. Begin December is pas een duidelijk overzicht beschikbaar. De Minister acht de oplossing, die de heer Romme aan de hand doet, voor de regering aanvaard baar. Er is geen bezwaar te over wegen, of een hoger percentage mogelijk is. Maar ik zie het nu niet, aldus de Minister. Als de omstandigheden het toelaten, zou hij 20 procent gerechtvaardigd vinden. Van de. huiseigenaren mag verwacht worden, dat zij oog hebben voor de moeilijke om standigheden. Be heer Van Vliet trekt hierop zijn amendement in. De heer Hoogcarspel verdedigt een amendement om de huren beneden 312 per jaar vrij te stellen van verhoging, waardoor voor belangrijke groepen geen compensatie nodig zou zijn. Tegen zes uur wordt de ver gadering verdaagd. DE OORLOC IN KOREA. Dij de aanvang der vergaderir.„ heeft de Voorzitter meegedeeld, dat hij naar aanleiding van de Dinsdag gestelde vragen overleg heeft gepleegd met de voorzitter der commissie voor de handels politiek. Daarbij is gebleken, dat de commissie haar verslag over de deviezennota zal vaststellen. Voorts deelt hjj mede, dat dc regering op dit ogenblik niet voornemens is mededelingen te doen in verband met de oorlog in Korea. De heer De Groot (C.P-N.) neemt dit teleurstellend. Het is z.i. mogelijk, dat we aan de voor avond van een derde wereldoor log staan. Onder deze omstandig heden lijkt het hem gewenst een verklaring der regering te horen en de Kamer gelegenheid te ge ven zich uit te spreken. uit Westelijke richting over het eiland. Twee vliegtuigen, zo ver telden ooggetuigen, maakten zich er uit los en een daarvan dook plotseling omlaag en stortte on geveer 300 meter uit de kust vlak bij een zandplaat neer. Er volgde een explosie en zware rookwol ken stegen van de plaats van het gebeurde op. De eersten die het wrak be reikten waren twee bewoners van het eiland. Zij waadden door het ondiepe water, maar vonden slechts de wrakstukken van de Meteor. Die wrakstukken lagen tot 50 meter in de omtrek ver spreid. Van de piloot konden zij geen spoor ontdekken. Inmiddels heeft ook de reddingsboot „Johan ae Witt" het wrak bereikt en men zoekt thans naar sporen van de piloot. De mogelijkheid is n.l. niet uitgesloten, dat deze zich nog heeft kunnen redden en op zijn zwemvest in zee drijft. Bij Schiermonnikoog, ter hoog te van kilomcterpaal zes, is gis teren een één-persoons straal jager, een „Meteor V", brandend in zee gestort. De jager van de L.S.K.-vlieg- basis Leeuwarden nam deel aan schietoefeningen, die ter plaatse werden gehouden. De reddingsboot „Johan de Wit" van Schiermonnikoog is uitgeva ren. Het ongeluk gebeurde om streeks half drie. Een Mitchell-toestel onder com mando van lt. ter zee-vlieger 3e klasse, Haan, is van Valkenburg naar Schiermonnikoog gevlogen voor verkenning en het eventueel verlenen van assistentie. De vlie ger heeft een paar wrakstukken gesignaleerd, zodat er weinig hoop meer is. Het verongelukte vliegtuig maakte deel uit van een patrouil le van vijf. De patrouille kwam ROMAN VAN AVONTUUR EN SPANNING door JELLE DRAAISMA. 9) (Nadruk verboden). De volgende dag keek hij uit, of hij het aardige dienstmeisje zag, doch Loes was blijkbaar bin nenshuis aan het werk, want hij sprak haar die morgen niet. Als hij geweten had, dat het vrolijke kind reeds een paar maal door de heg had gekeken, of ze de „huis knecht" niet zag, dan was hij vast en zeker wel naar buiten geko men. Doch gedurende die ogen blikken was hij bezig geweest in de keuken. Toen hij 's middags in de biblio theek aan het snuffelen was, werd er plotseling gebeld. Dat was voor de eerste maal, sinds hij hier domicileerde en nieuwsgierig richtte Klaas z'n schreden naar de voordeur om te zien, wie er was. „Misschien een leverancier", dacht Klaas, „voor brood of melk". Tot nu toe had hij zijn in kopen in het dorp gedaan. Maar toen hij de deur opende, zag hij een kleine, ineengedron gen man voor zich, die hem met een vriendelijke grijns aanzag, beleefd zijn bruine gleufhoed af nam en zei: „Mijn naam is Pluij- mers. Kan ik U misschien even spreken?" „Jawel", antwoordde Klaas rus tig. „Komt U binnen." Terwijl de man binnentrad en zijn hoed op de gebeeldhouwde eiken bank legde, kreeg Klaas 't idee, dat de man hier meer was geweest. Hij maakte nu niet be paald een gunstige indruk op hem, maar dat kon verbeelding zijn. Hij ging zijn bezoeker voor naar de salon en wees hem een stoel aan, waarop Pluijmers plaats nam. „U zult wel enigszins verwon derd zijn, dat ik U kom bezoeken, doch ik zal U vertellen, hoe- dat komt. Ik ben namelijk een vriend geweest van de kortelings over leden oude heer Sweers en ik kwam dikwijls hier bij hem aan huis, begrijpt U?" „O juist," antwoordde Klaas beleefd. „Ik ben de nieuwe eige naar van dit huis en mijn naam is eveneens Sv/eers. Ik ben name lijk een neef van de overledene. Hij was mijn oud-oom." „Aha," sprak de ander, „dus U bent de erfgenaam, alls ik het goed begrijp. Nu, jongeman, dan Tijdens een vergadering te Brussel van het „socialistische comité voor gemeenschappelijke actie" verklaarde de voorzitter, Brouhon, dat de socialistische be weging besloten heeft niet alleen Koning Leopold het leven zuur te zullen maken, doch ook al diege nen, die zich van de Vorst willen bedienen in hun strijd tegen de aibeiders en de sociale vooruit gang". De secretaris van het algemeen Belgisch vakverbond verklaarde clat „de vakbeweging zich in staat van oorlog bevindt met de Ko ning". Hij vervolgde: „Welke middelen wij zullen gebruiken en wanneer wij ze zullen gebruiken in onze zaak. Hoe het ook zij, men dient te beseffen, dat wij hard zullen toeslaan. De strijd zal door alle arbeidersorganisa ties worden gevoerd en zo doel treffend zijn, dat de reactie ver rast zal zijn". Paul Henri Spaak deelde mede, dat op Zaterdag 8 Juli alle socia listen zullen deelnemen aan de hulde, die de Prins-Regent ge bracht zal worden. Tot besluit van de vergadering werd een motie goedgekeurd, waarin o.a. wordt verklaard, dat „de arbeiders plechtig de verbin- De Franse Regeringscrisis Na Queuille en PIéven heeft thans ook René Mayer (Radi caal), Minister van Justitie in de Zaterdag gevallen Regering- Bidault. President Auriols ver zoek om te trachten een nieuwe Regering te (vormen, van de hand gewezen. Auriol heeft GeorgpS Bidault (MRP) verzocht een nieuw Ka binet te vormen. BIDAULT GEEFT POGINGEN OP. Georges Bidault, die belast was met de vorming van een nieuwe Franse Regering, heeft zijn pogingen opgegeven. Britse regering krijgt vertrouwen van Lagerhuis De Britse Labourregering -heeft met een meerderheid van 20 stemmen bet vertrouwen van het Lagerhuis gekregen in haar beleid ten opzichte van het plan-Schuman. De stemming, waarin de Re gering 309 stemmen ontving en de oppositie 289, eindigde het tweedaagse (debat, waarvan de Conservatieven en de Liberalen zich verenigd hadden tegen de bonding van de Britse Regering die geweigerd heeft de Franse voorwaarden voor deelneming aan de conferentie over het plan-Sohuman te aanvaarden. De oippositie had een motie in gediend, waarin de Regering werd verzocht alsnog aan de conferentie deel te nemen. Siciliaanse bendeleider geelt zich over Een van Sicilië's gevaarlijkste bendeleiders, de 35-jarige Fran cesco Mortillaro, die gezocht werd en beschuldigd wordt van het plegen van 2 moorden, 28 pogin gen tot moord, 16 berovingen en 4 schakingen, heeft zich aan de politie te Palerno overgegeven. Volgens de politie was hij lei der van een bende, die jarenlang het bergachtig gebied van Cam- matara ten zuiden van Palermo onveilig heeft gemaakt. Hij werk te vaak samen met Guiliano. feliciteer ik U met dit bezit, want „Schoonoord" is een mooi huis. Uw oom woonde hier prachtig. Wij hebben hier verscheidene avonden samen zitten kaarten, want Uw oom was een liefhebber van kaarten en ik, hm, ik moet bekennen, dat ik het ook graag mag doen." „O juist," antwoordde Klaas op afgemeten toon, maar nog steeds niet begrijpende, wat het doel was van het bezoek. De ander scheen hem te door gronden, want hij gooide het ge sprek eensklaps over een andere boeg en vervolgde: „Het zal U misschien een beetje eigenaardig aandoen, dat ik U kom bezoeken, doch ik heb een doel daarvoor. Zoals ik U reeds zei, hebben Uw oom en ik veel met elkaar ge kaart. En nu moet hier in huis nog een spel kaarten zijn, dat mijn eigendom is. Dat klinkt mis schien een beetje vreemd, want ik kan natuurlijk in de eerste de beste winkel in Haarlem of er gens anders voor enkele dubbel tjes een nieuw spel kaarten krij gen. Echter zit er aan dit spel een herinnering verbonden. Ik heb het indertijd eens gekocht en aan gezien ik veel ophad met de oude heer Sweers, zal ik het zeer op prijs stellen, indien U mij dat spel kaarten als aandenken aan mijn gestorven vriend zoudt wil- tenis aangaan tot het uiterste te gen Koning Leopold te strijden en hierbij alle middelen te ge bruiken. Zij zijn bereid op elk ogenblik gehoor te geven aan de oproep van het nationale comité voor gemeenschappelijke actie". Einstein critiseeri de Ver. Staten Zestien Amerikaanse geleerden opvoeders, geestelijken en ro manschrijvers hebben dezer da gen een rapport ondertekend, dat uitgegeven is door de Nationale Raad tegen de Dienstplicht, waar in zij verklaren dat de bewind voerders van de Verenigde Sta ten veel over ontwapening pra ten, doch in werkelijkheid tegen ontwapening zijn. Het rapport, dat o.m. onderte kend is door Dr. Einstein en de schrijver Louis Bromfield, zegt dat, terwijl de Verenigde Staten de Vergadering der Verenigde Volken regelmatig vertellen, dat zi.i ontwapening wensen en dat alleen Rusland deze ontwapening in de weg staat de Amerikaan se regeringsambtenaren alles doen om deze ontwapening te sa boteren. Volgens 't rapport heeft noch Amerika noch Rusland een duidelijke aanwijzing gegeven, hoe de wereld uit het koude oor logtijdperk moet komen. Tenslot te wordt voorgesteld een pro gramma voor algemene ontwape ning aan te nemen, waarin als punt één productie van atoom bommen wordt gestaakt; voorts zou men het Sovjetvoorstel tot nationalisatie (dus niet interna tionalisatie) van de atoomfabrie- ken geaccepteerd wensen te zien, alsmede aanvaarding van het Amerikaanse voorstel tot inter nationale inspectie van genoemde fabrieken, aldus „The Times". Ernstig ongeluk te Cagliari 16 personen zijn omgekomen en twee ernstig gewond bij een botsing tussen een vrachtauto met arbeiders en een zandauto te Cagliari (Sardinië). Van een der gewonden moest een been geamputeerd worden voordat hij onder de wrakstukken vandaan gehaald kon worden. Schip gezonken in de haven van New York Het Amerikaanse stoomschip „Excalibur" is gisteren in de haven van New York in aanva ring gekomen met de Deense paketboot „Columbia". Het Amerikaanse schip, dat uit Napels kwam en 114 perso nen aan boord had, is gezon ken. Engelse geleerden menen dat de plantensappen, die bewoners van Afrika gebruiken om de punten van hun pijlen te vergif tigen, van groot belang zouden kunnen zijn bij de productie van synthetische cortisone, het nieu we middel, dat een omwenteling zou betekenen bij de behandeling van ziekten als rheumatiek en verkalking. In afwachting van een gedetailleerd chemisch on derzoek in de Londense labora toria heeft een expeditie, die 1500 kilometer in West Afrika heeft afgelegd een grote collectie za den, bladen schors en plantenex tracten bijeengebracht. De expe ditie heeft verschillende dorpen bezocht en zich daar op de hoog te gesteld van de kennis van kruiden. len geven." „O," antwoordde Klaas, „wat mij betreft, is daartegen niet het minste bezwaar. Alleen weet ik niet, waar het bewuste spel kaar ten zich bevind. Maar ik ben toch van plan om vandaag of morgen het hele huis eens op te ruimen en als ik het spel vindt, kunt U er van opaan, dat ik het voor U zal bewaren. Indien U over een dag of wat nog eens wilt terug komen, of wanneer U Uw adres wilt geven, zal ik het U doen toe komen." „Mijnheer Sweers, ik wist wel, dat U mij dit kleine verzoek niet zou weigeren. Ik dank U bij voor baat voor Uw bereidwilligheid en ik zal U niet meer moeite veroor zaken, dan nodig is. Over enkele dagen moet ik hier toch in de buurt zijn en zal ik zo vrij zijn om even aan te komen. Is dat goed?" „Uitstekend," antwoordde Klaas. De bezoeker stond op. „Dan zal ik U niet langer ophouden, mijn heer Sweers-" „Een ogenblikje nog, mijnheer eh.... Kruipers....". „Pardon, Pluijmers is mijn naam." „Meneer Pluijmers, hoe bent U er achter gekomen, dat „Schoon oord" weer bewoond is?" (Wordt vervolgd). Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak .aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom 'een Kru- schen-kuur. Wonderlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiveren de organen dag na dag op toe ren houden en daarmede (hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en in gewandeld weer op volle toeren bun functies verrichten, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pij nen ifi de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regel matig! En.... hoe eerder hoe beter Bij het werken aan de tweede spoorbrug over de Waal bij Zalt- bommel kreeg de 39-jarige P. van Brakel een klap van een los geschoten takel, waardoor hij van de in aanbouw zijnde brug naar beneden stortte. Hij kwam in het gras terecht en werd met een zware hersenschudding naar 's-Hertogenbosch vervoerd, waar hij is overleden- Hij laat een jon gt vrouw met 5 kinderen achter. BEST AFGERICHTE PAARDJES. Eerst thans is een merkwaar dige oplichterstruc bekend ge worden, waarvan de caféhoudster T. te Rucphen Vrijdag j.l. het slachtoffer is geworden. Op die dag bezochten twee „da mes" het landelijk café en gaven zich uit voor medewerksters van een circus, dat een aantal best gedresseerde kleine paardjes be zat, die tekenen van herkenning gaven wanneer men hen munt stukken voorhield, waarop het laatste cijfer van het jaartal een één was. Reden waarom de dames gaarne dit soort muntstukken van de caféhoudster zou willen ruilen tegen andere munten. Toen mej. T. daarop met een gelddoosje te voorschijn kwam, vroegen de bezoeksters ook naar zilverbons en bankbiljetten van 10,waarvan het serienummer met het cijfer één eindigde. In goed vertrouwen spreidde de caféhoudster daarop de gehele inhoud van het doosje, ongeveer 1700 gulden, over de biljarttafel uit en gezamenlijk begon men met de verlangde biljetten te zoeken. Alles verliep in de beste harmonie en de „circusdames" verlieten nadat zij haar consump tie hadden betaald vrolijk het café zij hadden wel reden tot vrolijkheid want enige dagen later bleek de caféhoudster dat zij voor ƒ790,was bestolen. De Rijkspolitie, die over een vaag signalement beschikt, is van het geval op de hoogte ge steld. VERSTEKELINGE NAAR ZWEDEN TERUG Zoals bekend werd Zondag avond op een terrein van de Holland-Amerika lijn aan de Rijnhaven tp Rotterdam de 16- jarige Annemarie Gustavsson uit Naka bij Stockholm aange troffen. Zij zal haar haar ouders in Zweden worden te ruggestuurd, aldus besliste de Vreemdelingendienst te Rotter dam. GELUK GEHAD De 3-jarige Hans Romijn te Rotterdam kwam Maandagmid dag bij het spelen onder een rijdende personenauto. De wie len raakten het knaapje geluk kig niet en ongedeerd kroop de jongen ondier de auto uit. NEEFJE STAK HUIS IN BRAND De Amsterdamse rechtbank veroordeelde de 20-jarige leder bewerker P. J. J. B. uit Amster dam tot anderhalf jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. De 14e Juni was 2% jaar te gen hem geëist jegens het in brand steken van het huis van zijn tante in de Quellijnstraat, waartoe hij door wraakgevoe lens was gedreven. i TEGEN VERBOD IN AARD APPELEN GEPLANT. Verschillendle Aaltense aard appeltelers hebben ondanks het verbod dit jaar toch weer aard appelen verbouwd op percelen, die daarvoor door het optreden van aardapipelmoeheid onge schikt waren. Thans is deze aardappeltelers opdracht gegeven de aardappels te rooien en te verwij'dieren. 4 NOORDSTRAAT 27—29 neeft 't. TERNEUZEN AXEL: Iedere Zaterdag van 24 uur. y Markt no. 8, Tel. 243. 2 2 Wij bezoeken onze Clientèle aan huis zonder prijsverhoging of enige verplichting. jjj

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2