AnjcrJag 1950 Moeizaam overleg tussen Djogja en R.I.S. over Eenheidsstaat ie van DONDERDAG 22 JUNI 1950. 6e Jaargang No. 1455. des WEERS VERWACHTING. HOOGWATER. Premieverhoging Vrijwillige Ziekenfonds verzekering 1950 Wapens naar West-Europa De besprekingen in de gemengde commissie van de Re- ingestort met Hdbliek Indonesia en de R.I.S. over de vorming van de eenheidsstaat duren reeds 14 dagen, zonder dat er vorde- siUitin<gen ©eraak'ten defect en ringen zijn gemaakt. de telefoonverbindingen met de -Be- omliggende plaatsen werden Moh. Hatta heeft in het parlement beloofd, dat de be- verbroken. sprekingen begin Juli zullen zijn beëindigd, doch waarne- aen.€ gevoeld. Daar waren 11 mers twijfelen aan de mogelijkheid hiervan, wanneer 4e j doden enrfe ^wonderr®<Wu en 200 beschadigde woningen. huidige interne moeilijkheden voortduren. n.m. 7.36 Hevige aardbeving in Oost-Java Twee planters vermoord Gewassen ter vervanging van aardappelen op besmette ferreinen Behandeling van de zaak Westerling wederom uitgesteld Dood door schuld MALAKKA en veel betere Azië", schrijft raid Tribune". Birma en de in deze landen rheersing, dan onafhankelijke toe in staat is oplossen van meer naar de rigade >rt de G-brigade van repatriëring, diiecteur van de te Djakarta he epost naar de mi- deze brigade te Ie kans groot L>, ,iet meer ontvan- demonstratie in tenrijk idt S. 0. S. uit nferentie ilan-Schuman Frankering bij abonnement: Terneuzen. DiMoteur-Hoofdredacteur L van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen TeL B510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DE Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm li» ct; minimum per advertentie 1,56. Rubriek Kleine Advertenties.: 5 regels 60 ct.; iedere regel »e« 12 ct Vermelding onder nummer reau van dit Blad 15 cent Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. Nog slechts enkele dagen resten ons en het is weer 29 Ju ni: De verjaardag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bomhard, de dag waarop met op enkele daaraan voorafgaan de dagen de jaarlijkse An- jeircollecte zal worden1 gehou den. Steeds blijkt het weer dat ve len nog niet goed weten welk doel met deze collecte wordt na gestreefd. Het „onbekend maakt onbemind" heeft zich in de voorafgaande jaren ook hier doen gelden. Wij willen daarom beginnen, met er op te wijzen dat met ae Anjer collecte wordt beoogd één keer per jaar en beroep te doen op de offervaardigheid van het Nederlandse volk ter verkrijging van. gelden voor de ondersteu ning van culturele activiteiten. Deze activiteiten kunnen een nationaal, regionaal of plaatse lijk karakter dragen. Een be langrijk deel der metto-collecte- opbrengst 70 procent is voor regionale en plaatselijke objecten bestemd en komt m verband hiermede ten goede aan de in 1947 ingestelde Pro vinciale Anjerfondsen. De rest gaat naar het Prins Bernhard Fonds te Amsterdam. Het zal dit jaar 10 jaar gele den zijn dat Prins Bernhard de Anjjerdiag instelde. Met de (jaar bij verkregen geilden werd op 10 Augustus 1940 dus tijdens de laatste wereldoorlog bui ten Nederland het Prins Bern hard Fonds gesticht. Oorspron kelijk was het bedoeld als on dersteuningsinstituut van de ge allieerde oorlogvoering. Gedu rende deoorlogsj aren weird daar voor door de Nederlanders bui ten het bezette gebied ruim 21 millioen gulden bijeengebracht. Na de bevrijding werd de ze tel van het P. B. F. overge bracht naar Amsterdam en werd het omgezet van een fonds voor de materiële oorlogvoering in wat 't thans is: Een financieel strijdfonds voor onze geestelijke en culturele weerbaarheid. De eerste Anjeractie in be- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Nog iets koeler. Walf tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk af en toe re- ggu( hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk uit Westelijke richtingen. Iets lagere temparaturen. VRIJDAG 23 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.16 7.51 8.31 8.41 ZON- EN MAANSTANDEN Juni Opk. 22 4.20 23 4.20 24 4.20 Ond. 21.04 21.04 21.04 Opk. 11.45 13.08 14.33 vrijd Nederland vond plaats m 1946. In Zeeland werd daarbij rond 16.000 bijeengebracht. Het volgende jaar was de op brengst reeds beduidend lager en bedroeg nog maar 5500. Daartegenover heeft het P. B. F. in de jaren 1946 en 1947 ruim 32.000 aan subsidies in Zee land verleend terwijl het inmid dels opgerichte Anjerfonds Zee land voor zijn arbeid nog eens 2200 ter beschikking kreeg. In totaal kwam dius rond 13.000 meer naar Zeeland terug, dan in dit gewest gedurende beide jaren was bijeengebracht. Zoals reeds gezegd, werden in 1947 naast het P. B. F. als lan delijke organisatie, de Provin ciale Anjerfondsen in het leven geroepen. Dit betekende echter, dat elke Provincie voor die on dersteuning van objecten met een regionaal of plaatselijk ka rakter op eigen wieken kwam te drijven Dit was op zich zelf bezien een grote stap vooruit. Immers blijft thans een belang rijk deel der jaarlijkse collecte opbrengst in de Provincie en berust de oeoordeling over de bestemming daarvan niet langer bij „Amsterdam" maar bij de autonome, Anjerfondsbesturen, weike zijn samengesteld uit per sonen, afkomstig uit alle delen der Provincie. Het Bestuur van het Anjer fonds Zeeland werd in de afge lopen jaren -al dadelijk voor grote problemen gesteld bij de vervulling van zijn taak tenge volge van de geringe opbreng sten der collecten in 1948 en 1949. Deze bedroegen, n.l. slecnts risp. f 3408,66 en 3148,32 en bleven dus belangrijk benede- de in de jaren 1940 en 1947 in gezamelde bedragen. Van d e opbrengsten kwanten resp. 2368,66 en 2204,32 aan het Anjerfonds Zeeland ten goede tezamen dus met de bijdrage van 2200 uit het P. B. F. 6772,98. Het zal iedereen dui delijk zijn, dat met dit be drag geen „bokkesprongetni" kon den worden gemaakt, vooral als men weet, dat door diverse mu ziekverenigingen, jeugdorgani saties, dorpsgemeenschaDpen enz. reeds aanvragen waren in gediend, welke een totaal be drag van 100.C00 belangrijk overschreden. Het Anjerfondsbestuur De sloot Jan ook noodgedwongen, zich bij de keuze dier te onder steunen objecten tot het uiter ste te beperken en voorlopig slechts steun te verlenen aan die objecten, welke van alge meen provinciaal belang kon den worden geacht. Als eersite object, dat voor hulpverlening in aanmerking diende te komen, werd die Plat telandslectuurvoorziening aan- l ou gewezen. Als lectuur-distribu- g'll ërendie organisaties op het plat- s'sj teiand zijn momenteel in Zee land werkzaam de Centrale Vereniging voor reizende biblio theken te Amsterdam en de R. K. Plattelandsbibliotheek te Goes. Deze verrichten hun werk in overleg met de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Aan de Cen trale Vereniging werd in totaal 5150 ter beschikking gesteld. De R. K. Bibliotheek te Goes ontving 1050. Voorts ontving de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland een garantie-subsidie van 300, in de kosten van het in 1950 ge organiseerde solistenconcours. Hiermede zijn de middelen van het Anjerfonds echter zo goed als uitgeput en met span ning wordt daarom uitgezien naar de resultaten van de An jercollecte 1950. In beginsel is reeds besloten een belangrijk deel van het aan het Anjerfonds toevallende deel der collecte te bestemmen voor steunverlening aan nood lijdende muziekverenigingen. In hoeverre daaraan straks echter daadwerkelijke en al doende hulp zal kunnen wor den verleend, zal afhangen van de resultaten der collecte. In de komende dagen krijgt iedere Zeeuw volop de gelegenheid daartoe zijn bijdrage, hoe klein ook, te offeren. In vrijwel alle gemeenten in Zeeland zal dan onder auspiciën van het plaat selijk Anjercomité een geldin zameling worden gehouden. Naast de gewone speldjescol lecte zal een tweede, ongetwij feld zeer aantrekkelijke vorm van geldinzameling worden ge ïntroduceerd, n.l. de verkoop van een fraaie, nog niet gepu bliceerde en speciaal voor dit doel afgestane foto van ons Ko ninklijk gezin. (Een reproductie kunt U elders in dit blad aan treffen). De foto werd ver vaardigd ter 'gelegenheid van het Koperen Huwelijksfeest. Zij zal verkrijgbaar worden gesteld tegen de prijs van 25 cent per stuk. Voor hen die niet in de gele genheid mochten zijn in eigen omgeving te kopen, zijn nog een beperkt aantal exemplaren voorhanden op het Secretariaat van het Anjerfonds Zeeland, Dam 51, Middelburg. Tegen overmaking van minimaal 40 cent in contanten of per post wissel wordt de foto franco thuis gezonden. Geldelijke bijdragen |kunnen voorts worden gestort ten gunste van het Anjerfonds Zeeland bij de Incassobank N.V., kantoor Middelburg. Het postgironum mer van dg Incassobank is 3 9 7523. Gaarne wekken wij van harte alle Zeeuwen op de Anjercollec te 1950 tot een succes te maken. Het Bestuur van het Anjer fonds Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot, Commissaris der Konin- gin in Zeeland, Voorzitter; W. L. Blindenbach, St. Maar tensdijk; Jhr. A. van Citters, Burgh; C. J. van Hootegem, Honte- nisse A. P. Kosbense, Biervliet; Mr. Dr. A. J. J. M, Mes, Hein- kenszand!; Jhr. Mr. T. A J. W. Schorer, Middelburg; A. Schout, Vlissingen, Leden; C. Lijnzaad, Secretaris-Pen ningmeester. Z.K.H. PRINS BERNHARD OVER DE 10e ANJERDAG. In een vraaggesprek ter gele genheid van de tiende Anjerdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard voor de radio medegedeeld, dat de inzameling op de komende Anjerdag waarschijnlijk de laatste zal zijn, die door het Prins Bernhard Fonds op deze wijze wordt georganiseerd. Er is namelijk een groot plan voor nationale fondsvorming ont worpen, dat beoogt op moderne wijze voldoende geldmiddelen voor de vrije arbeid van ons volk bijeen te brengen. Onder vrije arbeid wordt hierbij verstaan die van de sociale zorg met inbegrip van de volksgezond heid en de culturele arbeid. Voor de uitvoering van dit plan hebben het Prins Bernhard Fonds en het Koningin Juliana Fonds, dat in 1948 gesticht is voor de sociale arbeid, besloten samen te gaan. Op een desbetreffende vraag legde de Prins er de nadruk op, dat de Anjerdagtraditie niet verloren dient te gaan. Besloten is een zilveren anjerembleem in te stellen. Deze zilveren anjer zal elk jaar omstreeks de ver jaardag van de Prins door hem zelf worden uitgereikt aan die genen, die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse cultuur. De eer ste zilveren anjers zullen in een plechtige vergadering van het bestuur op Dinsdag 27 Juni wor den uitgereikt. Dit jaar zullen behalve de ge bruikelijke anjerspeldjes ook foto's van het Koninklijk gezin op Anjerdag worden verkocht. De gehele Anjeractie wordt plaatselijk geregeld door de plaatselijke Anjercomité's. Prins Bernhard zeide te ver trouwen, dat ook nu het ant woord van het Nederlandse volk weer goed zal zijn, dat velen zich als collectant of verkoper zullen opgeven, dat velen hun offer zullen willen brengen voor onze vrije Nederlandse cultuur en zullen tonen, dat hun de gees telijke vrijheid ook nu nog wat waard is. De Prins besloot het vraaggesprek met de woorden „Tua res agitur", het gaat om uw aller zaak. De voorzitter van de Zieken fondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen een rondschrijven gericht, waarin hij hun mede deelt, dat de Ziekenfondsraad zich in meerderheid heeft uitge sproken voor een verhoging van dc premie der vrijwillige verze kering. Men geeft hieraan de voorkeur om de rechten der ver zekerden te kunnen handhaven. Op grond van de thans beken de gegevens dient voor het reste rende deel van het jaar 1950 de normale premie van 0,63 tot ƒ0,80 per verzekerde en per v/eek te worden verhoogd met overeenkomstige wijziging van alle andere premiebedragen De Minister van Sociale Zaken heeft zich hierbij aangesloten en verzocht, zodanige maatregelen te treffen, dat de verhoogde pre mie van begin Juli af wordt in gevoerd. De algemene ziekenfondsen dienen bij hun beslissing «ver premieverhoging er rekening mede te houden, dat zjj, allee® indien zij de premie met In gang van 2 Juli 1950 overeen komstig het bovenstaande ver hogen, voor subsidie voor bet jaar 1950 in aanmerking kun nen komen. Er is voort in overweging ge geven, de premieverhoging voor lopig niet te doen gelden voor hen, die een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning genieten. In de loop van de komende dertig dagen zullen meer das 100.000 ton Amerikaanse wapens naar West-Europa worden ver zonden om de militaire verdedi ging van de landen van. het Noord-Atlantisch gebied te ver sterken. 9.01 Ond. 0.25 0.36 0.48 ln de kringen der R. I. S. kan men in toenemende wrevel waar nemen over de houding van de Djogjase leden dezer commissie. In de stad Djogjakarta valt de groeiende opvatting te constate ren, dat het kabinet der Repu bliek Indonesia de kern moet vormen van het eerste eenheids kabinet en dat de wetgeving dei- republiek dient te worden ge handhaafd. In Djogja wil men Djogjakarta handhaven als hoofdstad van een nieuwe eenheidsstaat. Wanneer men wijst op de practische moei lijkheden, verbonden aan de po sitie van Djogja als hoofstad, krijgt men ten antwoord: „De huisvestingsmoeilijkheden zijn' in Djakarta even groot". Communistische invloeden achter de schermen? Waarnemers zijn ongerust over de houding van Djogja. Men zou daar in de kaart spelen van de communisten en de uiterst links georiënteerde arbeiders-organisa ties, die de nationale sentimenten gebruiken om een stemming te gen de R. I. S. aan te wakkeren. Linkse groepen menen de zwa re druk van de overeenkomst der Rondetafel-Conferentie gemak kelijker te kunnen opheffen, in dien in het nieuwe kabinet Djog ja zo sterk mogelijk wordt. De partijraad van de „Partai Nasio- nal Indonesia" heeft wat dit be treft in een onlangs te Djogja gehouden bijeenkomst duidelijke v/oorden gesproken. Bezorgdheid voor stappen der Nederlandse Regering. In Nederlandse kringen te Dja karta wordt de vrees geuit, dat de Nederlandse regering naar aanleiding van de jongste Ka merdebatten stappen zal onder nemen met betrekking tot het zelfbeschikkingsrecht. Zowel in zakenkringan als in Nederlandse politieke kringen in Indonesië zou men dit betreuren, aange zien deze stappen geen enkel po sitief resultaat zouden opleveren en bovendien de positie van vooraanstaande personen in de R. I. S-, waaronder Moh. Hatta, die in de verhouding met Neder land een gematigde politiek voor staan, slechts zouden verzwak ken. De Nederlandse regering is van deze zienswijze op de hoogte gebracht. In de huidige wankele situatie kunnen dergelijke stappen de al gemene verhouding tussen Ne derland en Indonesië slechts na delig beïnvloeden. Te Pantj eng werd een missigit vernield, waarbij van de 50 zich in het bedehuis bevindende mensen er 43 werden gewond. Deze beving heeft een diepe indruk gemaakt, aangezien zij juist viel in de Puasa (de Isla- mietische vastenmaand). Men wil er de aankondiging in zien van een naderende catastrophe. Maandagavond te 20-10 uur is Oost-Java opgeschrikt door wat vermoedelijk de hevigste aard beving in de laatste 50 jaar is geweest. De schokken hielden een minuut aan. In de stad Surabaja vielen twee doden en 25 gewonden. Maandagavond zijn twee plan ters van de onderneming „Tjibu- ni" nabij Bandung in het cultuur gebied Patuha vermoord. Vol gens onbevestigde berichten zou den ondernemingswachten bij de moord betrokken zijn, aangezien 14 van de 24 wachten verdwenen zijn. Het optreden van aardappel moeheid in ons land en de ais gevolg hiervan genomen maat regelen hebben een groot aantal kleine boeren voor de vraag ge plaatst, welk gewas de aardap pel zo nodig kan vervangen. In de proeftuin te Berlikum. is op verzoek van de proeihciaie commissie tot bestrijding van de aardappelmoeheid een suik grond gereserveerd, waarop wordt beproefd of zwarte bes sen, aardbeien op plantuien als zodanig kunnen dienen. Bij zwarte bessen hoopt men door een speciale wijze van planten en snoeien reeds in het derde jaar, nadat de stek is ge- plant, een behoorlijke opbrengst te krijgen en bij ide plantuien. die een behoorlijke kans op de exportmarkt hebben, wacht men de kosten van.1 het .plant- materiaal te verlagen. Gisteren verscheen Westerling voor het Hof te Singapore /oor een tweede verhoor in verband met het verzoek van de Indone sische Regering tot uitlevering. Dit verhoor werd reeds na zes minuten uitgesteld om die in diening van verdere „verzoeken" mogelijk te maken. De magistraat deelde de ad vocaat mede: „Wij kunnen deze zaak niet blijven uitstellen". Deze ging ermee accoord, daa de zaak op 5 Juli voorkom- De landrechter te Semarang veroordeelde een Europese hoofdagent van politie wegens dood door schuld tot negen maanden gevangenisstraf. Toen deze hoofdagent een aantal dobbelende personen op de aloon-aloon wilde overvallen, vergat hij de motor van zijn mo torfiets met zijspan af te zetten. Het gevolg was dat deze door reed, daarbij een vrouw, die langs de weg zat te verkopen, ernstig verwondend. De vrouw overleed later aan haar verwon dingen. „HECHT EN ORDE"- John Strachey, de Engelse mi nister van Oorlog, heeft na te rugkeer van zijn reis naar Ma- lakfea in het Lagerhuis verklaard dat belangrijke versterkingen van land- en luchtmacht in Ma- lakka aankomen. Hij legde er de nadruk op, dat de actie tegen de communistische guerillastrijders niet uitsluitend een militaire is. Eén van de voornaamste doelstel lingen van generaal Sir Harold Briggs, chef der operaties, is er voor te zorgen, dat voldoende politieversterking en ambtenaren aanwezig zijn, wanneer het leger recht en orde hersteld heeft i regels 60 cent; l; minimum per immer of Aires :er. amiddags 2 uur. de Archipel.. treme nationalist jor de Nederla»- estigd, door hen of indirect ver- de Nederlanders, „anti-koloniale" niet spoedig ver moet eventueel /orden, wil Indo- stische oplossing ende binnenland- n vinden", besluit: „Of een ossing al of niet or de laatste ont- oet men niog aï- ■ordelen naar be- akartia heeft de ing zich gecom- et het unitaristi Doch het zal een staatsmanschap koers naar de zin >len van de wijd Indonesische be en, waarvan ve- r zorg maken om kwestie van Re- r dan om de i ver .verwijderde die misschien nd is, overheerst ;omende maanden eslissend belang ist van Indonesië gade behoren al- die met het cy- aangeduid en de nterie 421 tot en Graz te Wönen i berichten heeft e politie de hand aantal Pruisische ter gelegenheid inewendeplechtig- „Bond der Onaf- een nazistisdhe ie, waren opge- >e pers wordt he rd tegen deze de- jdens welke de n zwarte rijbroek >en wit hemd én zoals de unifor- ri's was vóór de het dragen van nd in Oostenrijk tranten droegen ;m, het symbool -Germanisme in zij zongen nazi- ig Vrijdagmiddag 3. O. S.-^einen op lig waarvan men het ten Oosten lengroep de Or- nd) in zee is ge- vermoedelijk een R.A.F. In dez it n.l. geen Spit- Temeuzen Hansweert Walsoorden ItfWJ 11.38 11.48 12.02 12.12 ZON- EN MAANSTANDEN. Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 24 4.20 21.04 14.33 0.48 25 4.20 21.04 16.03 1.— 26 4.21 21.04 17.37 1.16 ■bij de volgende route wordt ge volgd Clublokaal Noordstraat, Herengracht, De Jongestraat; Markt, Burg. Geillstraat, Arse- ruaalstraat, Nieuwstraat, West- kolkstraat, Dijkstraat, Korte Kerkstraat, Noordstraat, Axel- sebrug, Axelsestraat; Tuinstraat, terrein Enunalaan. Om half de speciale Anjerdag-stand in de Noordstraat en te Sluiskil aan de stand Kanaalweg en tij dens het concert op heden avond. Wij wekken U gaarne op het Anjerfonds met milde hand te steunen. 1 verder is oesioten ae t mil liard francs overwaarde van de Belgische goudvoorraad, welke is ontstaan door de herwaarde ring van de franc, te beschou wen als een conjunctuurreserve, die slechts zal worden aange sproken indien de omstandig- I heden dit nodig maken. 6 Aug. Handicap-wedstrijd op de Maas voor alle bootjes met buitenboordmotor. 7 Aug. Uitstap naar de Belgi sche Ardennen en garden partij te Ohaudfontaine. 8 Aug. Uitreiking van de Pa vilion d'Or, van de bekers en der leiders werd door een hon derdtal Lagerhuisleden van bei de zijden gevolgd. Terwijl aldus een gedeelte van de Lagerhuisleden de lang uit gestelde nachtrust ging genie ten, werd de bespreking door de overblijvenden voortgezet. :t, de geestelijke et plan-Schuman. ag verklaard, dat eeds besprekingen rd over talrijke de uitvoering van gsprogram en de vesugmg vail een hoge productie en goede betrekkingen tussen werknemers- en werkgeversor ganisaties; de wetgeving ten be hoeve van betere arbeidsvoor waarden en een maximale wel vaart der steenkool- en staal industrie en over de herverdeling van fabrieken.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1