Organisatiewet Sociale Verzekering De aflevering van brandstof tegen zomerprijzen Vogelpest kwam van Middellandse Zee De socialistische conferentie over het plan Schuman Wordt Westerling uitgeleverd? ie van MAANDAG 19 JUNI 1950. 6e Jaargang No. 1452. De Nederlandse boteruitvoer naar België Uitstel van eerste oefening voor Studenten Radio Moskou over het manifest der Labourpartij WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Amerikaanse Senaat keuri iwee delensiemaairegelen goed Emigratie naar Australië per K. L. M. Vliegtuig van de R. A. F. op het eiland Achil neergestort Beschadigd reuzenfori door straaljagers neergeschoten De ramp met de Franse Skymaster regels 60 ctnt; meer naar de igade lemonstratie in enrijk di S. 0. S. uH iferentie an-Schuman Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen TeL 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 1# ct; minimum per advertentie 1.50. Rubriek Kleine Advertenties: S regels 60 ct.; iedere regel mees 12 ct Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dee namiddags 2 uur. Sq de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp tot herziening van de uitvoerings organisatie der sociale verzeke ring. De toelichting op dit ont werp gaat allereerst in op de ge schiedenis der sociale verzekering hier te lande om vervolgens een overzicht te geven van het ge hele terrein der verzekering, zo als dit thans is. De regering staat op het stand punt dat het zwaartepunt van de uitvoering der sociale verzeke ring moet gelegd worden in han den van organen van het geor ganiseerde bedrijfsleven. Voor de thans bestaande alge mene bedrijfsverenigingen is in de nieuwe organisatie geen plaats meer. Slechts voor één algemene be- dryfsvereniging moet, zolang niet alle werkgevers en verzekerden in de opgerichte vakbedrijfsver enigingen kunnen worden onder gebracht, een plaats worden in geruimd, doch het naast elkaar functionneren van verschillende algemene bedrijfsverenigingen zal in de toekomst niet meer moge lijk zijn. De regering heeft niet geaar zeld ook de uitvoering der ouder- domsverzekering in handen van de bedrijfsverenigingen te leggen. Zij heeft zich hierbij laten leiden door de overweging, dat alleen op deze wijze unificatie van sociale Heit Belgische Ministerie van Landbouw deellt mede: De in voer van HalEamdise boter wordt opmlieuw toegelaten, tegen beta ling, bij het afleveren der in voervergunning, vatn het spe ciaal recht van 18 fir. per kg, zoals vastgesteld bij Ministerieel besluit dato 5 April 1950. verzekering kan worden bereikt. Met het oog op de belangen van die groepen der bevolking, welke r.iet geacht kunnen worden tot het bedrijfsleven te behoren be staat de mogelijkheid om deze g.oepen bij de oprichting van een bedrijfsvereniging en in het be tuur daarvan te betrekken. Da bedrijfsverenigingen zullen de uitsluitende dragers der ver zekering worden, d.w.z. dat zij het vrijwillige en particuliere ka rakter, dat zij bij de huidige ziek teverzekering bezitten, niet lan ger zullen behouden, doch meer 't karakter krijgen van publiek rechtelijke organen, welke gezag hebben ten aanzien van de per sonen, die van rechtswege bij haar zijn aangesloten dan wel van rechtswege bij haar verze kerd zijn- Het toezicht op de bedrijfsver enigingen is gelegd in handen van een centraal orgaan, hetwelk tie naam draagt van Sociale Ver zekeringsraad. OVERGANG NAAR DE NIEUVVE ORGANISATIE. Voor wat betreft de materiële voorzieningen moet voorrang worden verleend aan de ouder domsvoorziening. Een ontwerp van wet, houdende regeling van een herziene ouderdomsverzeke- ring, verkeert in een gevorderd stadium van voorbereiding. In afzonderlijke wetsontwerpen wordt voorgesteld de ziekte- en de kinderbijslagverzekering te leggen in handen van de nieuwe bedrijfsverenigingen. De Ministers van Oorlog en van Marine hebben ten aanzien van uitstel van eerste oefening ten behoeve van 'de Universitai re studie nieuwe regels gesteld. Zij, die hun studie in het jaar, waarin zij 18 jaar oud worden, aanvangen, kunnen door het verkrijgen van uitstel van eer ste oefening ongehinderd afstu deren, mits zij die examens bin nen die vastgestelde termijnen met gunstig gevolg afleggen. Zij, die in het jaar, waarin zij 19 jaar oud wonden, de Mid delbare of Voorbereidende ho-i gere studie beëindigen en voor nemens zijn een hogere studie aan te vangen, worden in de gelegenheid) gesteld hun mili taire verplichtingen vervroegd te volbrengen. Verzoeken hiertoe dienen vóór 1 Juli te worden ingediend bij het Centraal Indelingsbu reau van het - Ministerie van Oorlog. Voor hen, die een medische, tandheelkundige of pharmaceu- tiscbe studie aanvangen, geldt een afzonderlijke regeling. In een verklaring, die Zater dagochtend door radio-Moskou is omgeroepen, wordt gezegd, dart het onlangs uitgegeven ma nifest vatn die Britse Labourpar tij over 'de Europese eenhfeid „brede tegenstellingen tussen de Amerikaanse kapitalisten en de behoeften van het Engelse ka pitalisme" aantoont. In een commentaar merkt ra dio-Moskou op, dat de verkla ring zwijgt over het „agressieve karakter" van het plan-Schu- man. POST VOOR TROEPENSCHEPEN. Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van de troepenschepeti „Kota Inten" en „Sibajak" welke in een der tussenhavens zal wor den uitgereikt, moet uiterlijk op 19 Juni in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient't adres de naam te bevatten van het troepenschip onder toevoeging: „op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met nu en dan flinke opklaringen en bijna overal droog weer. Zwaikke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere temperatuur. DINSDAG 20 JUNI. De Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen twee be langrijke defensiemaatregelen goedgekeurd. Volgens de eerste wordt het regeringsprogramma inzake synthetische rubber na 30 Juni twee jaar verlengd. Volgens de andere zou in drie jaar 135 millioen dollar beschikbaar wor den gesteld voor de bouw van wapenfabrieken en andere facili teiten worden verleend voor op leiding van de nationale garde en van reserves voor leger, vloot en luchtmacht. Beide maatregelen gaan thans naar het Huis van Afgevaardigden, die verlenging van de rubberwet met drie jaar reeds had goedgekeurd. Volgens de Senaatscommissie voor de ge wapende diensten bewees de vo rige oorlog duidelijk, dat de V. S. geen totale oorlog kunnen over leven zonder een bevredigend surrogaat van rubber. De Minister van Economische Zaken heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid A. Stapelkamp (A.R.) betreffende de aflevering van brandstoffen tegen zomerprijzen. De voor huisbrand ter be schikking komende vasrte brand stoffen bestaan uit anthiraciet en enige andere soorten. De verhouding is ongeveer 50 pro cent anthraclet en 50 procent easkolen, eierbriketten en co kes. Naar schatting zal in het tweedie kwartaal van 1950 een hoeveelheid! wan 93.000 ton huis brandkolen méér 'tier beschik king van de handel komen dan in het overeenkomstige kwar taal 1949. Het is de Minister gebleken, dat het publiek hier en daar ui'Muitenid anthraclet wenste tc ontvangen en dat veile handela- De pseudo-vogelpest, die zich het eerst manifesteerde in het Middellandse Zeegebied en zich van hieruit naar het Noorden over Frankrijk en België verspreidde om tenslotte ook Nederland te bereiken, blijkt de laatste maanden in België aanzienlijk af te nemen. Sedert April kan men daar vaststellen, dat de pseudo-vogelpest veel van zijn dodelijke kracht heeft verloren en vooral minder wordt in de grote pluimveebedrijven. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.51 5.26 6.06 6.16 n.m. 5.07 5.42 6.22 6.32 ZON- EN MAANSTANDEN. Juni Opk. 20 4.19 21 4.19 Ond. 21.03 21.04 Opk. 9.02 10.24 Ond. o!l3 Aan het einde van die pierioat van 1 tot 31 Januari van dit jaar waren er in België 21 be smette gemeenten met haarden. In deze periode wenden in 18 gemeenten 26 nieuwe haarden ontdekt met 5029 aangetaste kippen. Van 1 Februari tot 15 Febru ari bedroeg het aantal besmette gemeenten 49 met 82 haarden. In deze periode werden in 43 gemeenten 75 nieuwe haarden ontdekt mot in totaal niet min der dan 12.767 aangetaste kip pen Van 1 tot 15 Mei bedroeg het aantal besmette gemeenten in België nog slechts 18 met in totaal 28 haarden. De nieuwe gevallen, die in genoemde periode werden ge constateerd, hadden betrekkng op 16 gemeenten met 24 haar den en 1913 aangetaste kippen. Tot 30 Mei steeg het aantal besmette gemeenten tot 37 met 42 haarden. Het aantal aange- de ziekte constateerden, ver plicht waren hiervan onmiddel lijk aangifte te doen. Op 17 Februari werd eert be sluit uitgevaardigd, waarbij werd voorgeschreven alle aan getaste dieren onmiddellijk te doden en in een ondoordring bare verpakking op te zenden naar het Rijkslaboratorium. Niet aangetaste dieren mochten ter plaatse worden geslacht, doch deze mochten eerst uit het be smette 'bedrijf worden wegge voerd, nadat zij van pluimen en ingewanden waren ontdaan en na controle door een erkenae veearts, idïie een vervoerbewijs diende af te geven. Volgens dit 'besluit moesten ook de gren zen van de pesthaarden worden aigebakend, en moest een ve li meiöözone ,vorden vastgeriek waaruit geen kippen mochten worden uitgevoerd. In d'e eerste helft van April werden in aiie provincies haar- den aangetroffen. Hun aantal taste kippen bedroieg slechts wa® echter het geringste in de ren niet alleen aan deze eis hebben voldaan, doch bovendien in verscheidene gevallen zoda nig grote hoeveelheden verkoch ten, dat zij ireeds thans geen antharaciet voor Mei-levering meer beschikbaar hebben. De door sommige werkgevers ver leende voorschotten, welke in enkele gevallen zefs 75 per gezin bedroegen, hebben deze onjuste verkooppoitiek nog in dehand gewerkt. In jaren na de oorlog hebben djt voorjaars- en zomermaanden telkens te zien gegeven, dat de doorstroming van de geprodu ceerde en ingevoerde vaste brandstoffen veel te wensen overliet, waardoor moeilijkhe den in het sltookseizoen niet konden worden vermeden. Toen de deviezerusituatie toeliet de distributie op te heffen, heeft de Minister het verschil in zo mer- en wtaterprijzen in ere hersteld, waarbij echter niet te voorzien was, dat het geven van gelidelijke voorschotten aan werknemers thans zou worden geïntroduceerd. Bij het bepalen van de sei- zoenprijzen werd uitgegaan van het beginsel, dat 'degenen, die hun jaarbehoefte in maande lijkse of tweemaandelijkse hoe veelheden afnemen, gemiddeld niet meer betalen dan de op 1 Januari 1950 geldende prijzen. Het is dus materieel onmoge lijk, in een tijdsbestek van twee of vier maanden aan de totale jaarbehoefte te voldoen, in het bijzonder wanneer zich alleen de vraag richt op anithraciet. Op de schaarse ieveringsmoge- lijkheid van deze brandstof is bij herhaling in de pers gewe zen. De Minister heeft opdracht gegeven 'tot een onderzoek naar de bevoorrading over het gehele land. Hij wil heit resutaait van dit onderzoek afwachten, alvo rens maatregelen te treffen. Socialistische leiders uit tien Westeuropese landen (België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk en Zweden) hebben te Londen Zaterdagavond een verklaring uitge geven, waarin het plan-Schuman tot samensmelting van de kolen- en staalindustrie een moedig voorbeeld van Europees initiatief wordt genoemd. De conferentie be reikte evenwel geen overeenstemming over het stand punt van het machtige boven-nationale orgaan, dat sa mengesmolten bedrijven zou moeten beheren. zouden Zondag weer vergaderen voor een informele bespreking over de kwestie van de wijze van economische coördinatie. Voor waarnemers is het dui delijk, dat er op de conferentie een verschil van mening aan de dag is getreden tussen degenen, die bereid zijn een deel der na tionale souvereiniteit aan een super-nationaal orgaan af te staan en degenen, die menen dat de kwestie met wederzijds goed vinden der regeringen moet wor den geregeld. Naar vernomen wordt, ware® de Nederlanders voorstander van het eerste, terwijl de opposi tie tegen het gezagsorgaan door de Engelsen werd geleid. Morgan Philips, de secretaris van de Britse Labourpartij. deel de na de conferentie aan journa listen het volgende mede: „De verklaring, waarover men het eens is geworden, laat de deur wijd open voor hen die het nodig achten te ijveren voor een su- pernationaal gezagsorgaan. De deur staat ook wijd open voor ons om ons standpunt te propa geren." Hij verklaarde, dat het mani fest van de Labourpartij over de Europese eenheid dat veel verontwaardiging heeft gewekt met het oog op'wat genoemd wordt isolationistische strekking aan de conferentie is voorge legd. Veel van de critiek, die de verklaring in Europa en Ameri ka heeft gewekt, is volgens Phil lips te wijten aan „onvolledige en mislijdende persberichten". De conferentie, die haar werk een dag eerder dan verwacht werd, heeft beëindigd, gaf een verklaring van 11 punten uit. De voornaamste conclusies zijn: 1. Het voorstel van Schuman moet worden toegejuicht en een vorm van internationale organi satie der basisindustrieën zou 'n belangrijke stap naar Europese eenheid en het verzekeren van economische stabiliteit en volle dige werkgelegenheid zijn. 2. De afzonderlijke regerin gen die aan een dergelijk plan deelnemen, moeten de verant woordelijkheid aanvaarden voor het uitvoeren in haar eigen lan den van alle besluiten, die op grond van de internationale re geling worden genomen. 3. De bespreking van de ma chinerie van economische coör dinatie dient te worden ver daagd. De conferentie heeft het in dit stadium niet nuttig geoor deeld in bijzonderheden te on derzoeken, welke regelingen moeten worden getroffen om de eerder genoemde principes uit te voeren. De nodige internatio nale organisatie zal moeten wor den uitgewerkt door de betrok ken regeringen. 4. De conferentie was het er echter over eens, dat de essen tiële voorwaarden voor een in dustriële fusie moeten zijn: vol ledige deelneming van de vak verenigingen, zowel op nationaal als op internationaal niveau; een program van productie-uitbrei ding, volledige werkgelegenheid en verbetering van de arbeids voorwaarden; nieuwe investerin gen in Europa en de minder ont wikkelde overzeese gebieden. De meesten van de dertig af gevaardigden op de conferentie Nadat reeds 3 Skymasters van de K.L.M. Nederlandse emigran ten naar Australië hebben ver voerd, zullen er in de toekomst nog minstieinis 10 vluchten voor de overbrenging van emigran ten wonden gemaakt. Reeds zijn er drie vluchten vastgesteld op 18 Juli, 3 en 21 Augustus. Met elke vlucht worden er ongeveer 59 emgran- ten vervoerd. Naar wij verne men bestaan er plannen het vervoer van Nederlandse emi granten per K.L.M-Skymaster verdere uitbreiding te geven. Een vliegtuig van de Meteoro logische Dienst van d'e R.A.F. is op het eiland Achil ten Westen van 't graafschap Mayo (Eire) neergestort. Vier leden van de R.A.F. zijn om het leven geko- komeo, vitr anderen worden nog vermist. Het opsporings werk wordt bemoeilijkt aange zien de 700 meter hoge berg oij- na ontoegankelijk is. Na een gehele nacht zoeken op die hoge betrg, heeft mem vijf verkoolde lijken van de be manning gevonden. Drie wor den nog vermist. 1714, hetgeen er op wijst, dat de nieuwe haarden zich thans nog slechts voordoen op boerderijen en niet meer bij grote pluimvee- bedrijven. In deperiod® van 16 Januari to,t 31 Mei van dit jaar werder in totaal 50.000 kippen door vo gelpest aangetast en afge maakt. De Belgische vogelpest werd het eerst waargenomen in Janu ari '49 in het plaatsje Kruishou ten in Oost-Vlaanderen. Overheidsmaatregelen. Bij besluit van 25 Januari Werd bepaald, dat diegenen die provincie Antwerpen De inenting der kippen werd op 22 Maart aan een nieuwe reglementering onderworpen en bepaald! werd, d'at dit slechts mocht geschieden door een er kende veearts. In kringen v»n de Belgische veeartsenykundige dienst is men van oordeel, dat de kippen lang zamerhand immuun tegen de ziekte zullen worden en de pseudo-vogelpest geheel zal ver dwijnen. DE HEER THIESSEN NAAR SINGAPORE. De heer John Thiessen Jr. die door de verdediger van Wester ling werd opgeroepen als getuige a décharge bij de behandeling van diens zaak voor het Britse gerechtshof te Singapore, is per K.L.M. naar Indonesië vertrok ken. Prof. Mr. P. G. Gerbrandy deed de heer Thiessen uitge leide. Zoals bekend zal deze week de beslissing vallen, of Wesetrling al dan niet aan Indonesië zal worden uitgeleverd. De heer Thiessen verklaarde voor zijn vertrek, dat thans wel vast staat, dat de Engelsen In de actie bij Pandoeng geen reden zien om Westerling uit te leveren. Hij meende, dat dit de oorzaak is. dat men thans is komen aan zetten met de zuivering van Zuid- Celebes. De heer Thiessen zeide bewijs materiaal te over bij zich te heb ben om het Britse hof te tonen, wie in werkelijkheid de bedrij vers van oorlogsmisdaden zijn. Het feit, dat hij van de Neder landse regering zijn paspoort heeft teruggekregen, ziet hij als een bewijs, dat deze wil meewer ken om Westerling te redden van een zekere dood. Tenslotte verklaarde de heer Thiessen, dat Westerling nog niet weet. naar welk land hij zich zal begeven in het geval hij in vrijheid wordt gesteld. Drie bui tenlandse mogendheden hebben Westerling reeds asyl geboden. Honderden mensen wilden ge schenken voor Westerling mee geven. De heer Thiessen zal op 21 Juni te Singapore zijn getui genis afleggen. Amerikaanse straaljagers ste gen Zaterdagmorgen van Okina wa op om een beschadigd vlie gend reuzenfort neer te schieten. Het fort had bij een landings poging op het vliegveld Kadena zijn landingsgestel beschadigd- De twaalf leden van de beman ning kregen daarop per radio op dracht om de automatische piloot in te schakelen en het toestel per valscherm te verlaten. Kort daarop kwamen de straal jagers aansuizen en deden het reuzenfort in de Chinese Zee storten. Volgens radioberichten uit Karatsji zijn er thans 13 over levenden van de ramp met de Skymaster van de „Air France", die nabij Bahrein is neergestort Er zijn reeds 24 lijken geborgen Er bevonden zich 51 personen aan boord van het toestel Volgens de laatste gegevens kwamen bij de twee vliegtuig ongevallen van de Air France in de buurt van Bahrein 67 perso nen om het leven, terwijl 19 per sonen werden gered en 19 nog vermist worden. Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.38 12.02 11.48 12.12 ZON- EN MAANSTANDEN. Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 24 25 26 4.20 4.20 4.21 21.04 21.04 21.04 14.33 16.03 17.37 0.48 L— 1.16 hij de volgende route wordt ge volgd Clublokaal Noordstraat, Herengracht, De Jongestraat; Markt, Burg. Geillstraat, Arse naalstraat, Nieuwstraat, West- kolkstraat, Dijkstraat, Korte Kerkstraat, Noordstraat, Axel- sebrug, Axelsestraat; Tuinstraat, terrein Emmalaan. Om half de speciale Anjerdag-stand In de Noordstraat en te Sluiskil aan de stand Kan aal weg en tij dens het concert op heden avond. Wij wekken U gaarne op het Anjerfonds met milde hiand te steunen. H- verder is Desioten ae mil liard francs overwaarde van de Belgische goudvoorraad, welke is ontstaan door de herwaarde ring van de franc, te beschou wen als een conjunctuurreserve, die slechts zal worden aange- I sproken indien de omstandig heden dit nodig maken. 6 Aug. Handicap-wedstrijd op de Maas voor alle bootjes met buitenboordmotor. I 7 Aug. Uitstap naar de Belgi sche Ardennen en garden partij te Ohaudfontaine. 8 Aug. Uitreiking van de Pa vilion d'Or, van de bekers en der leiders werd door een hon derdtal Lagerhuisleden van bei de zijden gevolgd. Terwijl aldus een gedeelte van de Lagerhuisleden de lang uit gestelde nachtrust ging genie ten, werd de bespreking door de overblijvenden voortgezet. minimum per mmer of Airw er. imiddags 2 uur. :n veel betere \zië", schrift aid Tribune". Birma en de deze landen heersing, dan inafhankelijke :oe in staat is oplossen van ie Archipel., reme nationalist or de Nederian- stigd, door hen of indirect ver- Ie Nederlanders, „anti-koloniale" liet spoedig ver moet eventueel orden, wil Indo- itische oplossing inde binnenland- i vinden", esluit: „Of een issing al of niet >r de laatste ont- •et men nog af- trdelen naar be- ikartia heeft de ng zich gecom- t het unitaristi- >och het; zal een staatsmanschap oers naar de Zin [en van de wijd adonesische be- jn, waarvan ve- zorg maken om kwestie van Re dan om de ver .verwijderde die misschien ld is, overheerst amende maanden islissend belang st van Indonesië rt de G-brigade van repatriëring, liiecteur van de te Djakarta hri post naar de mi- deze brigade 1- e kans groot i„, et meer ontvan- ;aöe behoren al- die met het cy- aangeduid en de terie 421 tot en Graz te Wenen berichten heeft politie de hand tantal Pruisische ter gelegenheid lew endeplechtig - .Bond der Onaf - een nazistische s, waren opge- pers wordt he 'd tegen deze de- dens welke de i zwarte rijbroek en wit hemd én zoals de unifor ms was vóór de het dragen van id in Oostenrijk ranten droegen oi, het symbool Germanisme in ij zongen nazi- g Vrijdagmiddag O. S.„seinen op ig waarvan men het ten Oosten engroep de Or- ïd) in zee is ge- ermoedelijk ecu R.A.F. In dez1. t n.l. geen Spit- de geestelijke t plan-Schuman. g verklaard, dat eds besprekingen I over talrijke e uitvoering van „sprogram en de van een hoge productie en goede betrekkingen tussen werknemers- en werkgeversor ganisaties; de wetgeving ten be hoeve van betere arbeidsvoor waarden en een maximale wel vaart der steenkool- en staal industrie en over de herverdeling van fabrieken.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1