Een nieuwe Oorlogsbegroting IEs Schippertje, schippertje vaar me mee! SCHAAKRUBRIEK j Geen Godsdienstvrijheid in Oost-Duitsland Gemeente Terneuzen Bij elke gebeurtenis Bij ieder festijn Hoort een vlag van Ribbens te zijn in. Een reisje van Brugge naar Middelburg omstreeks 1802 IETS OVER TREKSCHUIT EN POSTWAGEN. TIEN CENT VOOR DE COMMISSARIS. HET SCHAAKWONDER BRONSTEIN. OVER HET DEFENSIEBELEID VOLGT AFZONDERLIJKE NOTA. Bij de Tweede Kamer is thans de nieuwe begroting van oorlog ingediend, die nodig is door allerlei gewijzigde om standigheden. Het eindcijfer bedraagt 851.987.886. In het lopende begrotingsjaar dient in een zo snel mo gelijk tempo de terugvoering van de troepen van de K.L. en van de L.S.K. te worden bewerkstelligd, terwijl tevens de reorganisatie van het K.N.I.L. met spoed moet worden voltooid. Er is geen godsdienstvrijheid in de Oost-Duitse repu bliek, zo heeft Kardinaal von Preysing, de Katholieke Bisschop van Berlijn, Donderdag verklaard. In een verklaring, die te Berlijn is uitgegeven, zegt de Kardinaal, dat „iedere loyale Katholiek in Oost-Duits land weet uit eigen ervaring, dat de in de grondwet ge waarborgde vrijheid van geloof en geweten niet bestaat". COLLE-OPENING. wm wm mm, mm pp i VLAGGEN „WIMPELS UIT HET VERLEDEN Nog dikwijls hoort men in deze tijd van dieseltreinen en auto bussen de klacht uiten: Wat is het reizen in Zeeland toch tijd rovend! Niemand kan en zal het ont kennen. Door haar afwisseling van land en water zal onze pro vincie wat het verkeer betreft, wel steeds bij de andere gebie den ten achter komen. Toch kan er in ruim honderd jaar veel gebeuren. Maakt U in gedachten maar „even" de reis van Brugge naar Middelburg in het jaar 1820. U zult dan tot de conclusie komen, dat het reizen in die tijd niet alleen verbazend tijdrovend, maar bovendien, ver geleken met de huidige gelds waarde, schromelijk duur was. De barge. In Brugge ligt de barge voor ons gereed. Zo wordt in deze streken de trekschuit genoemd. Het is geen snel, doch wel een comfortabel vervoermiddel. Het gaat op Sluis aan. Zitten we in het achterste dek, dan be talen we 0,52. Het voorste dek kost 0,42, het ruim 0,35 en op het dek kost een plaatsje 19 cent. Kinderen van 4 tot 12 jaar be talen half geld; kinderen be neden 4 jaar reizen gratis mits iemand bij zich hebbende. Die onderweg worden opge nomen of uitgezet, betalen naar evenredigheid van de afstand. Goederen zijn vrij tot 25 Ne derlandse ponden. Na ongeveer drie uur bereiken we Sluis. Veel tijd om het his torische stadje te bewonderen hebben we niet. Hoogstens kun nen we nog even binnenstappen in „De Stad Amsterdam", op de Garenmarkt, of in „De Stad Brugge", aan de Westzijde van de Kaai. Bij dit laatste logement begint het tweede gedeelte van onze tocht. De postwagen. De postwagen zal ons van Sluis naar Breskens brengen, grotendeels over de „groote weg der eerste klasse no. 10", een weg met 4 tolhekken, namelijk te Draaibrug, Oostburg, Schoon- dijke en Breskens. De toltarieven zijn vrij hoog. Voor een wagen op 4 wielen, bespannen met 2 paarden, moet 14 cent betaald worden; een wa gen op 4 wielen met één paard 9% cent; een chais met 2 paar den 7 cent; elk paard, ingespan nen of niet, 4% cent. Voor zo'n reisje per postwagen van Sluis naar Breskens moet men diep in de portemonnaie tasten. Het kost per persoon ƒ1,50. Voor een gedeelte van die weg betaalt men ƒ0,40 per uur. Vijftien pond bagage mag men vrij meenemen; voor elke 50 ponden meer betaalt men 50 c. Personen, die voor de gehele afstand betalen hebben voorrang boven hem, die slechts voor een gedeelte meerijden. Als er meer dan 6 passagiers zijn, wordt een tweede rijtuig of fourgeon „aangelegd". Het conflict in de Belgische textiel-industrie Zoals bekend zijn de onderhan delingen tussen werkgevers en werknemers over een hervatting van de arbeid in de Belgische textielindustrie in een impasse geraakt, doordat eerstgenoemden weigeren de eisen van de textiel arbeiders in te willigen. Van de zijde der Vakbonden wordt thans verwacht, dat de Regering de textielfabrikanten zal verzoeken een verzoenend gebaar te maken. Intussen blijft de staking vrij algemeen. Volgens de federatie der Bel gische textielindustrie zouden slechts 4 firma's de voorwaar den der stakers hebben aan vaard. De staking in het Kortrijkse heeft zich nog uitgebreid en het aantal stakers bedraagt hiei 10.000. Meer dan 20.000 textielarbei ders, meestal afkomstig van het platteland, zijn niet aangesloten bij een Vakbond en ontvangen derhalve geen steun. Overal worden thans -door de Katholie ke en Socialistische Vakbonden stieunacties georganiseerd om ook deze arbeiders te kunnen helpen. De Katholieke Vakbond keert per dag anderhalf millioen frank, het Algemeen Belgisch Vakverbond een millioen frank aan steun uit. Na enkele uren hobbelen be reiken we Breskens. Het overzetveer. Breskens heeft het drukste veer van het district. Er ligt altijd een schuit gereed voor de overtocht naar Vlissingen. Weer en getijde moeten echter dienen. Wel kan men hier ook met laagwater vertrekken -hetgeen op vele Zeeuwse veren niet mo gelijk is doch men raadt ons aan de vloed te kiezen, ook al om gemakkelijker te kunnen in- en uitstappen. De schuit vaart niet op ge regelde tijden. Als er vier per sonen zijn, of een minder aantal, dat de totale kosten wil betalen, moet de commissaris laten af varen. Iedere passagier betaalt 85 cent; hierbij is inbegrepen 10 cent voor passagiegeld en 10 cent voor de commissaris. Kin deren beneden 12 jaar varen mee voor half geld. Bij harde wind en bij duister nis is dubbele vracht verschul digd. Ook bij zware ijsgang geldt een hoger tarief. Als men meer dan de gewone vracht betaalt dus bij storm, nacht en ijsgang moeten er steeds minstens vier schippers aan boord zijn. Pakjes, dozen, korven, valie zen e.d., welke men aan of on der de arm draagt, zijn vrij. Het laatste traject. Het is al laat, als we in Vlis singen aankomen. Is het na 8 uur, dan kunnen we niet meer per postwagen naar Middelburg en doen we er goed aan een lo gement op te zoeken. Aanbevolen adressen in die tijd zijn: Lord Nelson, op den Nïeuwen- djjk. Lord Wellington, ook aldaar. Dokzigt, op het Dok. In het Beursstraat je de loge menten: De Zeven Ster en De Helm. Het Goessche Veerhuis, op de Oostzijde. De postwagen naar Middel burg rijdt niet op bepaalde uren „maar zoo dikwerf er vragt is". Er wordt ingespannen wan neer men het vordert, en men betaalt: Voor één persoon 0,75. Twee personen, ieder 0,40. Drie personen, ieder ƒ0,30. Vier personen, ieder 0,27%. en zes pereonen, ieder Vijf ƒ0,25. Ziezo, Middelburg is bereikt. Bleef men niet in Vlissingen overnachten, dan zal men in de Zeeuwse hoofdstad moeten loge ren. We hebben keuze uit diver se logementen en herbergen, t.w.: Het Heeren Logement van Oranje, in den Langendelft. Het Huis van Domburg, op de groote markt. De Stad Hulst, op de noord zijde van den Dam. Het Wijnhuis, op de zuidzijde van den Dam. Het Klein O. I. Huis, op de Rotterdamse Kaai. Het Logement Vlaanderen, in den Langendelft. De Stad Zierikzee, Het Schip pershuis en Het Sassche Veer huis, alle op de Rotterdamsche Kaai. Aldus verliep een reis van Brugge over Breskens naar Mid delburg in het jaar 1820. Lang zaam en duur, ook al vanwege het aanzienlijke tijdverlies. De mensen in die tijd waren erg te vreden, wordt meermalen ge zegd. Wij geloven dat niet pre cies. Dat zullen onze nageslach ten ook van onze tegenwoordige generatie zeggen. Ook al mopperen we nog zo hard over te weinig boten, te weinig dieseltreinen, gratis of niet-gratis veren en reisjes naar België, die we gedeeltelijk in Belgisch geld moeten betalen! J. A. H. De Chinese vertegenwoordiging in de Verenigde Naties Het schijnt, dat de kwestie van de toelating van communis tisch China totde Veiligheids raad van de V. N. deze maand nog niet zal worden opgelost. Trygve Lie, secretaris-gene raal der V. N., heeft een onder houd gehad meit de Franse ver tegenwoordiger in de Veilig heidsraad, Jean Chauvel, na diens terugkeer uit Parijs, waar deze overleg heeft gepleegd met zijn regering. Men verneemt, dat Lie na dn onderhoud tot de conclusie is gekomen, 'dat er geen uitzicht is op een onmiddellijke wijziging in de houding van de Franse Regering met betrekking tot de toelating van communistisch China tot de V. N. Lie had ook een onderhoud met de Egyptische afgevaardig de in de Veiligheidsraad. Het schijnt, dat ook de Egyptische houding nog geen verandering heeft ondergaan. Frankrijk en Egypte zouden de leden van de raad zijn, die het meeste bereid zouden zijn hun stem toe te voegen aan 'die van de 5 landen, welke reeds voor toelating van communistisch China hebben gestemd. Voor toelating zijn minstens 7 stemmen nodig. Het plan-Stikker aan West-Duitse regering voorgelegd Admiraal J. M. de Booy heeft Donderdag een afschrift van het plan-Stikker voor rationali satie van de Europese handel en industrie aan de West-Duit se vice-kanselier Bliicher voor gelegd. Dit is Donderdag mee gedeeld door een woordvoerder van de West-Duitse Regering. Adembenemend was de fantas tische eindspurt van David Bron- stein in de laatste 6 ronden, waarin hij liefst 5 punten scoor de en nog net op de eindstreep Boleslafsky kon inhalen. Bron- stein, de favoriet van het tour- nooi, heeft de schaakwereld weer eens getoond, van wel zeer bij zondere klasse te zijn. In de eer ste turnus raakte hij wat ach terop, een wonder moest gebeu ren om Boleslafsky, de meest constante speler van het tour- nooi, nog in te halen, maar het gebeurde Bronstein spreidde nog meer lef ten toon dan hij over het al gemeen al doet. Speelt men som mige van zijn partijen na, dan krijgt men het gevoel, dat een grootmeester in een schaakcafé een dilettant opknapt met enke le nonchalante offers. Zie b.v. zijn witpartij met Smys- lov, waarin hij een stuk offert, zonder dat de naspelende er iets van begrijpt. Dat zijn spel echter oergezond is, blijkt uit z'n kracht toer in de laatste 2 jaren, waar hij in 4 geweldige grootmeester- tournooien steeds eerste werd, alleen of gedeeld. Een prestatie, die zelfs Botwinnik nooit gele verd heeft. Wie de match BronsteinBo leslafsky zal winnen, is een open vraag, maar ongetwijfeld zal Bronstein met zijn doelbewuste, reële stijl meer favoriet zijn dan Boleslafsky, wiens spel meer in tuïtie en fijnzinnigheid ademt. Boleslafsky is de fijne, beschaaf de, kunstzinnige speler. Bron stein de schaakreus met een ge vaarlijke stoottechniek. Als het ooit tot een match tus sen Bronstein en Botwinnik zou komen, kon godin Caïssa wel eens een andere heerser bij haar gratie aanstellen. Trouwens, de onderlinge balans tussen Bron stein en Botwinnik is al in het voordeel van dé 26-jarige David. Een demonstratie van Bron- steins gedurfde aanvalstechniek volgt hier. Wit: Bronstein. Zwart: Kotov. 1. d4, d5; 2. c4, e6; 3. Pc3, c6; 4. e4 (deze variant van het Half-Slavisch is tegenwoordig fel belicht door de schijnwerpers van de analytici) de4:; 5. Pe4:, Rb4f; 6. Rd2, Dd4:; 7. Rb4:, De4:+ (tot zover een ge forceerde zetten volgorde, maar nu komt de eerste keus voor wit: Pe2 of Re2. De eerste zet, inge voerd door Canal in zijn partij tegen Lokvenc, Venetië 1948, wordt tegenwoordig als slecht beoordeeld, dus is men terug gekomen op het oude Re2)8. Ke2 (nu staat zwart voor een keus: Dg2:, Pa6 of het nieuwe c5! Het nieuwste is c5! om na 9. Rc5:, Dg2: te spelen. Zwart heeft dan de beschikking over veld c6 en kan zich wel zo ver dedigen tegen de witte aanval, dat hij op behoud van zijn plus pion kan spelen. Kotov kiest echter de oude variant)8. Pa6; 9. Rc3 (komt ongeveer op hetzelfde neer als Rf8) Pe7 (op f6 krijgt wit met Dd6 en 0O—0 prachtige aanvalskansen voor zijn pion. De tekstzet is ontdekt door Bronstein, die hem voor De termijn van zes maanden, voor afscheep en reorganisatie tot uitdrukking gebracht ter R. T.C., wordt zoveel mogelijk be naderd, ook al zal deze termijn bepaling, welke te krap is toege meten, wel niet geheel houdbaar blijken te zijn. De afsluiting van de bilaterale overeenkomst tussen de regerin gen van de U.S.A. en Nederland heeft geleid tot de vorming van een duidelijker beeld met betrek king tot de omvang van de te verwachten steun. Het voor het jaar 1950 en volgende jaren te volgen defensiebeleid zal in een afzonderlijke nota aan de Sta- ten-Generaal worden aangebo den. Het totaal der in de toekomst aan te vragen credieten zal wor den beheerst door: a. het aanschaffings-technisch mogelijke; b. het personeels-technische be reikbare en c. het financieel-economische aspect. ALGEMENE LIJNEN. In de memorie van toelichting werd reeds als doel gesteld een Departement van Rijksverdedi- ging. In het algemeen kan gezegd worden, dat thans een grotere coördinatie tussen de onderdelen der strijdmacht bereikt is dan vroeger, toen er officieel een Departement van Defensie be stond. De Minister vestigt er de aan dacht op, dat de legeropbouwkos- ten in deze begroting betrekking hebben op de vredesdiensten. Een beperkt gedeelte van het to tale bedrag ad ƒ347.832.185 zal daardoor beschikbaar zijn voor de voorbereidingen van het mo bilisabel maken der troepen. HOGERE LEGERLEIDING. Ingesteld zijn de functies van inspecteur der infanterie, cava lerie, artillerie, genie en verbin dingsdienst. Deze inspecteurs staan onder de bevelen van de chef van de Generale Staf. Zij vormen de deskundigen op wapengebied en hebben uit dezen hoofde een mi litair-wetenschappelijke taak. Voorts adviseren zij over het personeelsbeleid. TROEPEN IN NEDERLAND. Het gros der dienstplichtigen, met uitzondering der toekom stige officieren en onder-offi cieren, zal een eerste oefening van 1 jaar krijgen. Voor enige specialistische wapens en dienst- het eerst speelde tegen Lilien- thal, kampioenschap van Rus land 1949); 10. Rg7:, Tg8 (de „versterking" van Kotov. Tot nu toe had men niet met 10. Rg7: durven voortzetten, omdat Dg2:11. Rh8:, Dhl:; 12. Kfl, e5, dreigend Rh3 zeer sterk voor zwart leek. Toen kwam de ont dekking, dat niet 11. Rh8: moet volgen, maar 11. Rf6, waarna Dhl: op 12. Dd6, 0—0; 13. Dg3t, Pg6; 14. Rf3 faalde. 11. Rc3, Dg2: (het schijnt, of Kotov's tus- senzet Tg8 i. p. v. direct Dg2: een versterking voor zwart be tekent, maar Bronstein toont het tegendeel aan)12. Dd2 (niet Rf3 wegens Dhl:! (de pointe) Rhl:, Tgl:t en zwart wint), Dhl:; 13. 000 (dreigt mat op d8), Pd5; 14. Pf3, Ddl:+ (stellig het beste. Zwart ziet van de kwaliteit af. Toch toont Bronstein aan, dat zwart positio neel verloren is); 15. Rdl: Pc3:; 16. Dc3:, Ke7 (anders volgt Df6 plus Pe5. Zwarts grootste han dicap is zijn achterstand in ont wikkeling en de slechte positie van Pa6 en Ta8)17. Pe5, Rd7; 18. Da3f (om zwart tot verzwak kingen te dwingen. Als deze er eenmaal zijn, is haast elke dame- zet een dreiging), c5; 19. Df3, Tad8 (zwart kan niet alles ver dedigen. Er dreigde behalve Df7: ook Db7: met stukwinst! Merk op, dat Taf8 een stuk ver liest). 20. Df7:t, Kd6; 21. Df4 (dreigt gemene aftrekschaakjes) Tdf8; 22. Pf7t+, Ke7; 23. Rh5 (dreigt Dd6t en stukwinst of na Ke8, Pe5t en mat), Rc6; 24. Dd6t, Kf6 (men ziet, dat zwart geen rust gelaten wordt, het ge volg van de aanvankelijke ach terstand in ontwikkeling). 25. Ph6, Tglf; 26. K»12, Kg7; 27. Pg4 (dreigt De7t, Kg8, Ph6t en mat), Tg4: (de enige parade); vakken, cavalerie, aan- en af- voertroepen en technische troe pen kent de Dienstplichtwet een langere tijd van eerste oefening. Het totaal aantal in opleiding te nemen dienstplichtigen in 1950 bedraagt circa 15.000 man. De dienstplichtigen zullen na het volbrengen van hun eerste oefening met groot verlof ver trekken, na te zijn ingedeeld in eenheden, welke bij mobilisatie zullen worden gevormd. Hun militaire vaardigheid zal door het houden van herhalingsoefe ningen op peil worden gehouden. Het instructieve beroepskader dient te worden herschoold. De lichting 1950 zal niet ten volle worden benut, zij het dan ook, dat uit deze lichting wel zoveel mogelijk officieren en on der-officieren worden opgeleid. In de loop van 1950 wordt het tempo van vorming van beroeps kader versneld. Hiertoe wordt ook gerekend de herscholing van uit Indonesië terugkerend beroepskader van het K.N.I.L., dat naar de K oninklijke Land macht overgaat. Ingaande najaar 1950 zal de lichting niet meer worden opge leid in depóts, doch weder in regimenten. De vorming der nationale re serve vindt langzaam maar zeker voortgang. De kosten dezer reserve zijn geraamd op een gemiddelde sterkte aan vrij willigers van 12.500 man. Rekening houdende met het financieel aanvaardbare en aan gepast aan hét tempo van de legeropbouw zal binnen het raam van de West-Europese de fensie worden voortgegaan met de vorming van gevechtseen heden en het inrichten van vlieg- bases, terwijl ook wordt voort gebouwd aan het voor het lucht verdedigingssysteem benodigde waarschuwingsapparaat. Een belangrijk contract werd in goede samenwerking met Bel gië afgesloten, dat voorziet in de levering door de Belgische industrie (motoren) en de Ne derlandse industrie (frames) van een groot aantal Meteor- vliegtuigen, waarvan de helft voor elk land. Voor kosten van vervoer van personeel naar en van Indonesië en van materiaal is uitgetrok ken ƒ61.240.000.—. Als kosten der demobilisatie komt op de buitengewone dienst voor ƒ48.105.000,—. De Britse regering en het manifest der Labourpartij Het Britse kernkabinet, dat Donderdagmiddag is bijeengeko men, stelt een onderzoek in naar de pijnlijke tegenstelling tussen Attlees verklaring over het plan-Schuman in het Par lement en het daags te voren gepubliceerde manifest van de Labourpartij over de Europese eenheid. Minister Bevin heeft hei ma nifest pas gezien, nadat het ge publiceerd was. In diplomatieke en politieke kringen gelooft men, dat er in het kernkabinet verschil van mening over het Brit&e beleid in deize zaak bestaat. Atüee en Bevin zouden tegenover Dalton staan, die aan het hoofd stond van de partij commissie, welke het manifest heeft opgesteld. Een verdere complicatie is het feit, dat Dalton, wiens twijfel ten aanzien van de Europese integratie bekend is, aan het hoofd staat van de parlemen taire Labourdelegatie naar de Europese Raad t© Straatsburg. „De kerkelijke leiders hebben verschillende malen stappen ge daan bij die Oost-Duitse Rege ring om de godsdienstvrijheid gewaarborgd te krijgen. Deze stappen zijn echter door de O. Duitse Regeringsvertegenwoor digers verkeerd uitgelegd en ten onrechte een politieke strijd ge noemd"', aldus de Kardinaal. „De O.-Duitse President, Wil helm Pieck, heeft zelfs de ker kelijke (Leiders belasterd als „me destanders der oorlogssitokeirs" en hen ervan beschuldigd, dat zij tegen de nationale belangen van het Duitse volk strijden". „Ten einde deze onhoudbare toestand op te heffen, eis ik dat 1. De Oost-Duitse Republiek onmiddellijk haar pogingen om de bevolking met geweld de materialistische leer op te leg gen, staakt. 2. De leerlingen van de lagere scholen niet meer in deze anti- Christelijke leer verplicht wor den onderwezen. 3. Kinderen en jongeren niet meer gedwongen worden zich bij de onder communistische leiding staande vrije Duitse jeugdbewe ging aan te sluiten. 4. Alle pogingen van de Volks- politie om het godsdienstige le ven tot binnen de muren van de kerken te beperken worden gestaakt. 5. Alle Christenen het (recht krijgen onbeperkt godsdienstige activiteit buiten de kerken te ontplooien. 6. De Oost-Duitse autoritei ten onmiddellijk ophouden met haar dwang op personen om zich bij organisaties of massa bewegingen aan te sluiten. 7. De Katholieke kerk het ,recht ontvangt vrijelijk haar eigen periodieken te publiceren en de Katholieken wordt toe gestaan Katholieke periodieken, die buiten de Oost-Duitse Repu bliek worden uitgegeven, te le zen. 28. De7t, Kh6; 29. Rg4:, Tf2:t; 30. Ke3, Tfl; 31. h4 (de dolk stoot. Het mat is nu niet meer te pareren), Kg6; 32. Rh5f en zwart gaf het op. Na de weer legging in de opening heeft wit het niet meer zo moeilijk gehad, maar bewonderenswaardig was de wijze, waarop hij met groot vlagvertoon zwart tot een dwergje deed ineenschrompelen. Wedstrijd Terneuzen I Kerkrade I. 20 Mei 1950. Wit: Van Halsema. Zwart: Baum. 1. d2d4, d7d5; 2. Pgl—f3, Pg8—f6; 3. e2e3, e7—e6; 4. Lfld3, Pb8d7; 5. Pbl—d2, a7a6 (zeer ongewoon in de Colle)6. 0—0, c7—c5; 7. c2— c3, b7b5; 8. e3e4, d5xe4; 9. Fd2xe4, LcS—b7; 10. Pe4— Stand na de 20e zet van Zwart: g3, Lf8e7; 11. Tfl—el, 0—0 (zwart staat niet onbevredi gend); 12. Lelg5, Ta8c8; 13. Ddle2, h7h6 (13. Pd5; 14. Le7:, De7: (Pe7:, 15. Lh7:t), 15. Pf5! is gunstig voor wit. Het meest logisch was nu of op de volgende zet cd4:). 14. Lg5— d2, Tf8e8; 15. Taldl (waar schijnlijk was 15. a4 sterker) 15. Le7d6; 16. Pf3—e5, Dd8c7 (16. Pe5:, 17. de5: Le5:, 18. De5:, Dd3:; 19. Lh6: is niet aanlokkelijk); 17. Ld3bl, Tc8 d8; 18. Pg3h5, Pf6xh5? 19. Dc2xh5, Pd7—f6; 20. Dh5—h3! (Op 20. Dh4 volgt Le7.) 20. Pf6d7? (Maakt het volgende offer mogelijk, maar zwart stond al moeilijk. Het nemen van het paard op de 18e zet bracht de witte dame naar betere velden.) 21. Ld2xh6! (Tamelijk voor de hand liggend. Toch moest de stelling goed bekeken worden, omdat zwart vrij veel kan afrui len.) 21. Pd7xe5. (Het alter natief 21. gh6: biedt wit vele kansen, b.v. 22. Dh6:, Pe5: (wel licht iets beter 22. Pf8, 23. Dg5t) 23. de5:, Le5:, 24. Lh7t, Kh8, 25. Ld3t! Kg8, 26. Te5:! met winnende aan val). 22. d4xe5, Ld6xe5; 23. Lh6g5 (dreigt mat in twee zetten) 23. Le5 f6; 24. Lg5xf6, g7xf6; 25. Lh3h6! f6—f5; 26. Lbl—d3, c5c4 (of 26. Dc6, 27. Dg5t, Kf8, 28. Te3 en 29. Th3)27. Tel—e3! Td8xd3; 28. Tdlxd3, f5— f4. (Relatief het beste was 28. cd3:, 29. Tg3t (29. Dg5t? Kf8, 30. Th3, De5! enz.) Dg3:, 30. hg3:! met verovering van pion d3). 29. Dh6g5t, Kg8—f8; 30. Te3h3, Zwart geeft op. v. H. Industrialisatie en huishoudonderwijs De W. A. Scholtens fabrieken te Foxhol zijn er in geslaagd, het zuivere zetmeel uit aardap pels zodanige eigenschappen te geven, dat men hiervan zgn. snelcustard kan fabriceren, die zonder koken of enige anderei manipulatie, alleen door toevoe ging van koude of lauwe melk, yoghurt of karnemelk, een licht verteerbaar product geeft, dat bovendien goedkoop is. Een aantal grondrecepten voor 'dit nieuwe product is aan alle huishoudscholen in Neder land toegezonden. De directie heeft nu alle kookscholen in Nederland uitgenodigd tot deel neming aan een receptenwed strijd ter completering van het gezonden receptenboekje. De beste 3 inzendende klassen, onverschillig waar ze in Neder land gevestigd zijn, zullen met haar leraressen in October 1950 een excursie mogen maken naar de centrale fabrieken te Foxhol, waar o.a. enige voordrachten op industrieel gebied voor de leer lingen zullen worden gegeven. Alle andere inzendsters zul len worden beloond met kleine re prijzen en souvenirs. Drie* Amerikaanse luchtbases in Engeland De U. S. Air Force zal in En geland drie permanente bases voor bommenwerpers krijgen in het graafschap Oxford. Men voegt hiér nog aan toe, dat deze nieuwe terreinen het opstijgen en dalen van de B 36 en de B 29 mogelijk zullen ma ken. Met het aanleggen van deze vliegbanen, waarover reeds een half jaar wordt gesproken, is men nog steeds niet begon nen. Niet alleen zware bommen werpers, maar ook snelle ja gers van het type F 84 en F 86 zullen in Engeland gestation- neerd worden in het graafschap Norfolk, aldus „la Tribune des Nations". OPENBARE KENNISGEVING van ter inzage ligging van door Gedeputeerde Staten van Zee land goedgekeurde partiële wij zigingen van het Uitbreidings plan in onderdelen. Het Hoofd van het Gemeente bestuur van Terneuzen brengt ter algemene kennis dat vanaf 19 Juni 1950 gedurende één maand op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt: a. het door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland bij hun be sluit van 26 Mei 1950 onder no. 1986/248, 3e afdeling, goedgekeurd raadsbesluit van 23 Mei 1949 tot partiële wijziging van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor de gronden gelegen in de Noord- en Triniteitspolder. b. het door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland bij hun be sluit van 26 Mei 1950 onder no. 3215/249, 3e afdeling, goedgekeurd raadsbesluit van 6 October 1949 tot par tiële wijziging van het uit breidingsplan in onderdelen ten aanzien van de open be bouwing aan de Willem de Zwijgerlaan en Leeuwen laan. Binnen één maand na dagteke ning van deze bekendmaking kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, tegen deze plan nen bezwaren indienen bij de Kroon. Terneuzen, 16 Juni 1950. Het Hoofd van het Gemeente bestuur, P. TELLEGEN

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 6