Koningin opent „Rotterdam-A hoy Nasleep van de muiterij op de „Zeven Provinciën" België en de Europese betalingsunie Onderzoek op het gebied van moderne wapens VRIJDAG 16 JUNI 1950. 6e Jaargang No. 1450. Op de Rijksweg uit de richting Gouda naderden Don derdagmorgen enige auto's, die bij de grens van de ge meente Rotterdam stopten. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hadden Rotterdam bereikt. Het hoge gezelschap werd begroet door burgemees ter Oud. LAGERHUISDEBAT OVER HET PLAN SCHUMAN. plan-Stikleer' OUD-SERGEANT KONSTABEL LOKTE PROCES UIT. Voor de Amsterdamse rechtbank stond gisteren een 50-jarige Amsterdammer terecht, „wiens leven verloren is gegaan aan het vergeefs en wanhopig zoeken naar rechtsherstel", zo drukte Officier, Mr. B. Kist, het in zijn requisitoir uit, maar z.i. leed deze verdachte, een oud sergeant konstabel, die na 23 jaren dienst in 1935 wegens asthma uit de marine ontslagen werd, aan een idee-fixe. De Atoomproductie van Rusland Devaluatie van de Zwitserse frank? Australië en de Indonesische eisen op Nieuw-Guinea AMANDELTJESPUDDIN6 WEERSVERWACHTING HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Uitgeefster .NV. v/h Firma P. J. van de Seinde, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Vermelding: Brieven onder nummer of Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Koningin Juliana en de Prins waren in een gesloten auto ge zeten. H. M. droeg een rose hoedje met pluim en een stola van bont, terwijl Prins Bernhard in donker costuum was gekleed. Het weer werkte mede, de zon kwam door en de kap van de auto iwerd geopend! In snelle vaart werd de tocnt voortgezet langs de Kortekade en de Oudedijk en daarna re den de auto's door het centrum in de richting van het tentoon stellingsterrein. Feestelijk woei onae driekleur van veie huizen, terwijl Hangs de route een har telijk gejuich klonk, dat de Vorstelijke gasten een „welkom- in Rotterdam" toeriep. Voorafgegaan door de ver keerspolitie reed tegen 10 uur de auto met het Koninklijk Paar het parkeerterrein van de met vlaggen versierde haven tentoon stelling op, toegejuicht door een grote mensenmenigte. Koningin Juliana en de Prins stapten uit, kapitein Gijsbert Nieuwland hief de dirigeerstok op en ons volkslied weerklonk, vertolkt door de Marinierskapel van de Koninklijke Marine. De Ko- ninkijke standaard ging in top. Vervolgens begaven _de hoge gasten zich naar de kleine tent, waarin zich o.m. bevonden Dr. W. Drees, Minister-President, en de Ministers Van den Brink, Götzen, Lieftinck, Mansholt, Van Schaik, Schokking, Spitzen, Geheimzinnige mist boven de Stille Oceaan Een geheimzinnige mist heeft zich Woensdag over het Zuid- Westen van de Stille Oceaan, van Hawaii tot Midway-eiland, gelegd, over een afstand van ongeveer 3200 km. Het weerkundig station van Honoloeloe heeft niet alleen toe gegeven, niet te kunnen voor spellen waanneer die mist zal op trekken, doch is niet in staat de oorzaken er van aan te geven. De mist kan veroorzaakt zijn door winden, welke zand uit de Afrikaanse Woestijnen mee voeren, of wel door de jongste uitbarsting van de vulkaan Ma- nota Loa, tenzij hij zou ont staan zijn ingevolge een atoom ontploffing, wat door het weer kundig station evenmin als uit gesloten wordt geacht. Washington „Het Witte Huis heeft er geen kennis van, dat 'n nieuwe atoomontploffing in de wereld heeft plaats gehad", zo heeft de perssecretaris an Pre sident Truman, Charles Ross, tegenover de journalisten ver klaard naar aanleiding van de berichten. Voorstel tot verlaging van de benzine in het Engelse Lagerhuis verworpen In het Engelse Lagerhuis is een Conservatieve motie tot het ongedaan maken van de door de Regering ingevoerde verho ging van die benzineprijs met ninepence per 4% liter met 302 tegen 288 stemmen verworpn. Dit was de twaalfde aanval nieuwe Parlement op 6 Maart bijeenkwam. De Liberalen stemden aan de zijde van de op positie. Kort voor middernacht werd een tweede motie van de oppo sitie met 300 tegen 286 stemmen verworpen (aan beide zijden had een lid de vergadering ver laten). In defce motie werd voorgesteld, mechanisch voort bewogen invalidewagens van de extra belasting vrij te stellen. Een amendement van de op positie tot opheffing van de extra belasting op benzine, niet gebruikt voor het vervoer langs de weg, werd met 295 tegen 281 stemmen verworpen evenals een amendement ter opheffing van de belasting op benzine voor vliegtuigen en proefmotoren van vliegtuigen en wegvervoers- mididelen (294 tegen 281). Een nederlaag op een der 4 amendementen zou de Regering mogelijk tot aftreden hebben genoopt. Heft Lagerhuisdebat over het plam-Schuman is voorlopig vast gesteld op 26 Juni, zo heeft Mor rison, de leider van de Rege ringsfractie Donderdag mede gedeeld. Stikker en In 't Veld en nog ve le andere autoriteiten. Na de begroeting begaven al len zich naar de igrote tent, waar de opening zou geschieden in tegenwoordigheid o.a. van het hoofd van de E.C.A.-missie in Nederland, C. E. Hunter en de chef van de generale staf, gene raal Mr. J. H. Kruis. Bij de ingang bood de 7 -jari ge Inge Marijke van Bruggen de Koningin een bouquet bloe men aan. De voorzitter van de raad van beheer van „Rotterdam-Ahoy", wethouder J. van Tilburg, sprax H. M. toe. De heer Van Tilburg heette Koningin Juliana en Prins Bernhard welkom. Wij kiezen zee, zo vervolgde hij, onder de zeemansroe p „Ahioy", een woord ontleend aan onze eigen taal en overge nomen door alle zeevarende na ties. Het is de scheepsroep, die heeft geklonken over alle zee ën, honderden jaren. Thans hoort U de aanroep van de her stelde en verjongde haven, die zeggen wil: „Ik ben weer tot Uw dienst, mijn kaden wachten op Uw schepen". De haven van Rotterdam treft de vreemdeling in meer dan een opz.'Jit, zonder twijfel Aet meest door haar uitzonder lijke ligging aan een open ri vier. Harde lessen hebben Rotter dam geleerd, dat het zijn eco nomische basis moet verbieden. Het heeft leren inzien, dat voor de bloei van een havenstad, die ook onder ongunstige omstan digheden een redelijk welvaarts peil wil handhaven, een eigen industriële ondergrond onmis baar is. Vandaar de betekenis, gehecht aan industrieën, die in grote verscheidenheid in de raatste decennia een onmisbaar deel van het haven asrvt zijn meten doo r haar op de duur een eigen achterland te kwe ken. Ons bestuur acht het zinvol in de werkstad Rotterdam aan dacht te vragen voor de arbei ders in de haven, voor de ont wikkeling van de sociale voor zieningen en voor de werkende jeugd. Door samenwerking van alle ambachts-, bedrijfs- en middelbare nijverheidsscholen wordt in het park in en om een vijftal paviljoens de gehele vak opleiding in werkgroepen ge toond. Zich aan het slot richtende tot H. M. de Koningin zeide spr.: „Wij gevoelen de ernst en de diepe betekenis van uw bereid willigheid om deze tentoonstel ling te willen inluiden met de scheepsbel van Uwer Majesteits „Van Galen", waarvan de naam sedert 14 Mei 1940 verbonden blijft aan die van Rotterdam. Sprekende tot de studerende jeugd te Parijs zei Uwe Maje steit, dat een neergang alleis in zich draagt, wat een opgang no dig zal hebben. De klank van de schepsbel van de ondergegane „Van Galen" luidt door uw hand nu in, wat wy allen beschouwen als een symbool van de opgang van Rotterdam. Moge zij klin ken als een welkom van onze haven aan allen op zee en te land". Na de rede van Wethouder Van Tilburg begaf de Koningin zich naar de in een stellage op gehangen scheepsbel van de in de Meidagen van 1940 verloren gegame torpedoboot Hr. Me. „Jan van Galen", pakte het klokke to uw en bracht de klepel in beweging. Luid galmden de vrolijke klanken over de grote ha/venten toonstelling, „Rotter dam-Ahoy was geopend. Begeleid door Burgemeester Oud en een klein gevolg maakte hiet Koninklijke Paar een rond gang over de tentoonstelling. De sirenes van de schepen in de haven loeiden. Bij de grote brug over de Westzeedijk hadden vele belangstellenden zich opge steld om die Koningin en de Prins te begroeten. Na een tocht over de tentoon stelling arriveerden de Vorste lijke gasten tegen 12 uur aan de Parkkade bij de gepavoiseer- de kanonneerboot H. M. „Flo ras" ,op welk schip de beman ning stond opgesteld. De leer lingen van het opleidingsschip van de Ned. koopvaardij „De Nederlander" klommen bij het passeren van H. M. als katten in het want. Alvorens het gezelschap zich op de „Regentesseplaat" in scheepte. klonk vrolijke mars muziek, gespeeld door het mu ziekkorps „Harmonie S.H.V". Na de rondvaart idoor de ha ven werden de Koningin en de Prins uitgeleide gedaan door Wethouder J. van Tilburg, Bur gemeester Oud en vele autori teiten. Bij haar afscheid deelde H. M. aan de heer Van Tilburg mede, buitengewoon getroffen te zijn door he> grote werk, dat door de Rotterdammers is ver richt. Onder het geestdriftig gejuich van de menigte steeg het Ko ninklijk Paar in de gereedstaan de auto, die de noge gasten wee- naar Paleis Soesidijk zou bren gen. Het bezoek aan Rotterdam was hiermede geëindigd. HET KONINKLIJK BEZOEK /VAN GELDERLAND. Het bezoek van Koningin Ju liana en Prins Bernhard aan Gel derland zal op 10 Juli in Wage ningen beginnen. Des morgens om half elf komt het Koninklijk gezelschap aan de grens van de provincie bij de Grebbe, waar de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. C. G. C. Quarlcs van Ufford en de burgemeester van Wageningen, Mr. M. de Niet Gzn. ter verwelkoming aanwezig zul len zijn. Daarna rijdt de stoet naar het raadhuis te Wageningen, waar het Koninklijk Paar wordt ont vangen door het Provinciaal be stuur van Gelderland en het ge meentebestuur van Wageningen. Er zal een minuut gestopt wor den voor de aula van de land bouwhogeschool en voor Oranje Nassau Oord. Het bezoek aan Wageningen zal in totaal 50 mi nuten duren. PRINS BERNHARD REIKT MAANDAG A.S. ONDER SCHEIDINGEN UIT. Maandag 19 Juni a.s., des mid dags te 14.00 uur, zal Z. K. H. Prins Bernhard namens H. M. de Koningin is de Ridderzaal te 's-Gravenhage ongeveer 200 on derscheidingen uitreiken voor dr den, verricht gedurende de we reldoorlog en na 1945 in Indo nesië De te decoreren personen be horen of hebben behoord tot het Roode Kruis, de verzetsbeweging in bezet Nederland, de koopvaar dij, het K.N.I.L., de Kon. Marine er de Kon. Landmacht. Uitgereikt zullen worden onge veer 45 bronzen leeuwen, 80 bronzen kruizen, 25 vliegerkrui zen en 55 kruizen van verdienste. BELLEN VOOR HET KONINKLIJK GEZIN Door de directie van de klok kengieterij „Van Bergen" te Hei- ligerlee zal tijdens het bezoek van het Koninklijk Paar aan Heiligerlee op Woensdag 22 Ju ni a.s. naast een luidklok voor het paleis Soestdijk ook nog aan elk der vier Prinsessen een ta felbel worden aangeboden. Deze tafelbellen werden gegoten in brons en op een speciaal chemi sche wijze bewerkt. De versierin gen van de bellen, die voor elk der Prinsesjes verschillend zijn, worden naar historische motie ven ontworpen. PRINSES WILHELMINA ZAL MEVR. ROOSEVELTS BOEK AANVAARDEN H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft goedgevonden, dat Haar het eerste van de 150 genummer de exemplaren zal worden aan geboden van het boek „Ik her inner mijdie de schrijfster mevrouw Roosevelt tijdens haar bezoek aan ons land van haar handtekening zal voorzien. Zoals bekend zullen deze exem plaren worden verkocht met een toeslag van 12,50, die geheel ten goede komt aan de kanker bestrijding (Koningin Wilhel- minafonds en Nederlands Kan- kerinbtituut). In een radio-interview heeft Dr Robert F. Rhinehart, secretaris van de Amerikaanse raad voor onderzoek en ontwikkeling, ver klaard, dat Amerikaanse geleer den voortdurend werken aan de ontwikkeling van een geleid pro jectiel, dat een atoombom in zich bergt. Per jaar wordt ongeveer 500 millioen dollar besteed aan onderzoekingen, die deze raad coördineert, om de „best moge lijke wapenen" te ontwerpen, al dus Dr Rhinehart. Dr Rhinehart deelde verder nog mee, dat de geleide projec tielen in verhouding tot de V 1 en V 2 van de tweede wereld oorlog veel beter geleid en ge controleerd kunnen worden. Het ontwerp van een door atoom kracht voortbewogen onderzee boot ligt nog „vele jaren" in het verschiet, hoewel er hard aan gewerkt wordt. Op het gebied van de bacteriënoorlog, in het bijzonder wat betreft de verde diging hiertegen hebben de on derzoekingen in Amerika „een redelijk tempo" in verhouding tot elders ter wereld. DE „NEW YORK TIMES" OVER n o r*ira r" De „New York Times" be groette gisteren in een hoofd artikel onder het opschrift: „Een gedachte marcheert op" met in stemming het plan-Stikker voor de economische eenwording van Europa. „Het Nederlandse plan is een welkome bijdrage om Europa in staat te stellen zich zelf te bedruipen. Het is ook en dit vooral een nieuw bewijs, dat de gedachte van Europelsie eenwording op mars is en dat degenen, die het in de weg zou den willen staan, de reactionai ren van onze tijd worden", zo schrijft het blad. Het was de voor dit ontslag opgegeven reden, die de onder officier A. II. F. Fonteyn in op stand bracht. Hij was en is na 15 jaren nog steeds van mening, dat hij niet aan asthma leed, maar dat zijn ontslag is voortgevloeid uit de muiterij op de „Zeven Provinciën" in 1933. Vast is ko men te staan, dat hij bij die mui terij zelf niet was betrokken. Hij bevond zich op een der drie sche pen, die de achtervolging inzetten op het door de muiters naar zee gedirigeerde schip. Ten onrechte kwam aanvankelijk ook zijn naam op de lijst der muiters te staan. Later bleek het misver stand, maar inmiddels was de verhouding tussen hem en zijn meerderen er niet beter op ge worden. Twee jaar later kreeg hij zijn ontslag, waarbij als motief asthma" werd opgegeven. Terug gekomen in Nederland liet hij zich onmiddellijk door dc-ktoren en professoren onder zoeken. Zij allen kwamen tot de conclusie, dat hij niet aan asth ma leed en geschikt was voor militaire dienst. In zijn zieken- toekje bij de Koninklijke Marine stond echter d.d. 1933 (dus 2 jaar vóór zijn ontslag) vermeld, dat hij ziek was geweest en aan bronchitis en soms ook aan een bepaalde vorm van asthma had geleden. In diezelfde tijd (en ook later) had de man het met zijn zenuwen te kwaad gekregen. Ter zitting verklaarde hij en kele jaren voor zijn rechtsherstel tc hebben geijverd. In 1939 had hij tenslotte bij de Justitie in Den Helder, waar hij toen woonach tig was, een klacht ingediend te gen Dr. W. Reiling en Dr. Krul, die hem in 1935, toen zij beiden nog hoofdofficieren van gezond heid bij de Marine waren, had den onderzocht en op wier diag nose hij wegens asthma was ont slagen. Hij beschuldigde hen van valsheid in geschrifte. De President sloeg dit in het dossier na en beaamde, dat de klacht was ingediend. Verdachte voerde aan, dat men deze aan klacht niet in behandeling had willen neftien. De President zel- dc, dat het uitbreken van de oor log daarvan de reden was ge weest. Na de bevrijding zette ver dachte zijn pogingen voort, maar kwam toen tot de ontdekking, dat vele stukken waren verdwe nen. Tenslotte, zo verklaarde hij, v/aar", hield hij vol, „en ik kan het bewijzen ook. Volgens de wet moet u beslissen, of u mij wilt toestaan het bewijs te leveren. Dat verzoek ik u". Verdachte vervolgde, dat uit het dossier talloze bewijsstukken v/aren verdwenen. Naar zijn me ning was dat geschied, „omdat men de hogere officieren niet wilde compromitteren". Ter sta ving toonde hij een brief van het Ministerie van Marine, waarin vermeld stond, dat tijdens de bombardementen in de oorlog een deel van het dossier verbrand v/as. Ook hierover sprak hij zijn verwondering uit, want op geen der thans nog aanwezige stukken v\as ook maar een schroeiplekje te zien. Daartegenover merkte de Of ficier op, dat het er weinig-toe deed of het dossier volledig was, want uit de stukken, die er nu nog in lagen, bleek duidelijk, dat verdachte de jaren voor zijn ont slag telkens ziek was geweest en verloor ik mijn geduld. Nadat de dus terecht wegens ongeschikt- Centrale Raad van Beroep de heid voor verdere dienst in 1935 zaak niet naar zijn zin wilde be- was ontslagen. Daarbij wees de handelen, omdat deze verjaard Officier op het officiële zieken- zou zijn, liet hij een pamflet j boekje. drukken, gericht aan het gehele Nederlandse volk, waarin hij openlijk de beide doktoren van valsheid in geschrifte beschul digde. Dit gaf de beide beschul digden reden op hun beurt een aanklacht wegens smaad in te dienen tegen verdachte. „Mij bleef geen andere weg over", verklaarde verdachte. „Ik kon de zaak niet voor de justitie krijgen en heb het pamflet laten drukken en verspreiden, niet om die doktoren te beledigen, doch om de zaak eindelijk te laten on derzoeken. Ik heb dit proces met opzet uitgelokt." „Trekt u de beschuldiging, zo als die op dat formulier gedrukt staat, nu dan in?" vroeg een der raadsheren. Dat deed verdachte zeker niet: „Wat in dat pamflet staat is „Een trieste geschiedenis", zo concludeerde tenslotte Mr. Kist in zijn requisitoir. „Deze man is ten volle overtuigd, dat hij ge lijk heeft. Aan het idee-fixe, dat de afkeuring niet eerlijk is ge weest, is het leven van deze man te gronde gegaan." Hij vroeg tenslotte de zaak aan te houden en verdachte psychiatrisch te la ten onderzoeken. In zijn laatste woord merkte de verdachte op, dat juist de on volledigheid van het dossier, waaruit naar zijn mening alle stukken, die zijn zienswijze zou den bevestigen, v/aren verdwe nen, de indruk maakte, dat hij ongelijk zou hebben. De Rechtbank pleegde overleg en besloot de zaak voor een psy chiatrisch onderzoek voor onbe paalde tijd aan te houden. lOp een vraag over „zenuw gassen", die naar verluidt ver nietigender zijn dan alle beken de gifgassen, haalde Dr. Rhine hart een verklaring aan van generaal Anthony Mc Auüffe, de chef van de Amerikaanse dienst voor chemische oorlog voering, dat men moet aanne men, dat de Ven Staten niet het enige land is, dat de offensieve en defensieve geheimen van de ze nieuwe zenuwoorlog bezit. De Duitse geleerden, die naar de Sowjet-Unie zijn gegaan, zijn „over het algemeen" geen voor aanstaande deskundigen, aldus Dr. Rhinehart. De H - bom. De atoomcommissie treft voor bereidingen om binnen enkele weken aan het congres een fonds van enige millioenen te verzoe ken ten behoeven van de pogin gen ter fabricage van een water stofbom. Amerikaanse militaire deskun digen zijn van mening, dat de Sowjet-Unie 23 September over 6 atoombommen zal beschikken, aldus schrijft het te New York verschijnende blad „American". Volgens de luchtvaartkundige medewerker van dit blad, George Carroll, verwachten deze militai re deskundigen, dat de Sowjet- Unie de productie in de komende 12 maanden tot 25 zal kunnen opvoeren. Deze schatting is gebalseerd op geheime inlichtingen, onlangs van achter het ijzeren gordijn verkregen", aldus Carroll. „In een opmerkelijke rede ont hulde hij tegelijkertijd vele fei ten, die de Russen hebben ge tracht verborgen te houden". Volgens Carroll schrijft men het succes van de Sowjet-Unie op atoomgebied voornamelijk toe aan „spionnage en de bijdrage van verraders in onze rijen". Uit door de Amerikaanse militaire autoriteiten ontvangen inlichtin gen was gebleken, dat men on geveer 20 millioen Russen hevig en bitter gekant acht tegen de communistische partij en de re gering. „Deze mensen hebben hun ware gevoelens met succes kunnen verhelen óf zijn in ge vangenkampen opgesloten", al dus Carroll, die te kennen gaf, dat een gewapende oorlog noch op handen noch absoluut onver mijdelijk is. Het aantal slachtoffers van de mijnramp bij Gelsenkirehen is Woensdag tot 78 gestegen, doordat nog een mijnwerker aan zijn brandwonden is overleden. De door zware regens ver oorzaakte overstromingen in Ja pan hebben tot nu toe 13 men senlevens geëist. Zeven personen worden vermist. Geen samenwerking tussen Ned. en Indonesische marine Naar Aneta van bevoegde zijde verneemt, staat het thans vast, dat de Koninklijke Marine haar taak in Indonesië ultimo 1950 zal hebben beëindigd. Wel zullen 800 tot 1000 man van het marinepersoneel deel uitmaken van de afdeling zee macht van de Nederlandse mili taire missie in Indonesië, doch het is de bedoeling, dat de ge zinnen van het Nederlandse per soneel, dat thans in Indonesië aanwezig is, vóór October zullen thuisvaren. In leder geval zal een voort zetting van de bestaande vol gens de overeenkomst der Ron detafelconferentie voor een jaar overeengekomen samenwerking tussen de Koninklijke Marine en de Indonesische marine niet plaats vinden. Neger-bisschop in Nederland Woensdagavond arriveerde in Eindhoven Mgr. Dr. Joseph Ki- wanuka W.P., die na afloop van de Afrikaanse bedevaart naar Rome een bezoek aan Nederland brengt. Dit is de eerste neger bisschop, die Nederland bezoekt. Mgr. Kiwanuka is een kerk voogd uit een Ugandese neger familie. In 1932 deed hij intrede in de Sociëteit der Witte Paters van Kardinaal Lavigerie. In 1939 werd hij bisschop van Masaka (Uganda). De Bisschop werd begroet door deken Heezemans en de loco burgemeester Mr. Dr. L. Jans- sens. Mgr. Kiwanuka zal ver blijf houden bij de Witte Paters te Boxtel. Volgens de „Daily Graphic" zou Zwitserland voornemens zijn in de loop van het jaar zijn frank met 20 procent te deva lueren teneinde zijn exporthan- del en !het toerisme te hulp te komen. De heer W. M. Hughes,, die tij dens de eerste wereldoorlog Australisch Minister-President was, verklaarde dezer dagen - buiten het parlement over de eisen, door president Sukarno ge steld: „Wat Sukarno wil, is volko men duidelijk: hij wil Nieuw- Guinea hebben om in staat te zijn, zijn Japanse vrienden een springplank te verschaffen". Hughes herinnerde aan de ver klaring van Sukarno in 1942, toen deze heeft gezegd, „dat voor het verkrijgen van de nationale vrijheid, het Indonesische volk samen met Japan gewikkeld is in een worsteling op leven en dood, die ten doel heeft, Ameri ka, Engeland en Nederland te vernietigen. Wij juichen over de Japanse overwinningen ter zee en in de baai van Leyte. Mogen deze overwinningen leiden tot de eindoverwinning." „Sukarno's recht om namens Indonesië te spreken, wordt door millioenen Indonesiërs fel be streden en met dat deel van het volk, dat zijn leiderschap erkent, zou hij tegenover een moderne macht geen 48 uur kunnen standhouden", zo besloot hij. Te Brussel is het verloop der voorbereidende onderhandelin gen voor de conferentie, waar de oprichting van een Europese be- ialingsunie zal worden bespro ken, een ontgoocheling geweest. België heeft zich van meet af aan een overtuigd voorstander van deze betalingsunie getoond. Zijn economie heeft veel geleden onder de beperkingen van het de- viezenverkeer dan dat het niet geneigd zou zijn het zijne bij te dragen tot het herstel van de economie in West-Europa. De aanzienlijke credieten, die België reeds aan het buitenland heeft verleend, stellen het echter niet in staat nogmaals credieten tot een exhorbitant bedrag toe te staan. Men meent te weten, dat de Amerikaanse deelneming aan 't tot standkomen van een Europe se betalingsunie zou afhangen van Beigië's bereidheid nieuwe credieten tot een totaal bedrag van 10 milliard francs te verle nen. Men houdt reeds rekening met de mogelijkheid, dat België ge noodzaakt is af te zien van deel neming aan de Europese beta lingsunie. In gewoonlijk welingelichte kringen in de Belgische hoofd stad wordt medegedeeld, dat er in het kader van de voorgestelde Europese betalingsunie op Bel gië een beroep zou worden ge daan om nieuwe credieten aan het buitenland te verstrekken en de regering is dan ook niet be reid zich hiertoe te verbinden. Het Belgische kabinet heeft Woensdagavond eenparig de voorwaarden, die door de O.E.E. S. gesteld zyn voor Beigië's deel neming aan de voorgestelde Europese betalingsunie, als on aanvaardbaar voor zover het België betreft verworpen. De Brusselse bladen juichen eensgezind de beslissing van de regering toe België niet te laten deelnemen aan een Europese betalingsunie, die opnieuw het verstrekken van credieten nood zakelijk zou maken. Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft niet te begrij pen, hoe men België een derge lijke voorwaarde heeft kunnen opleggen, terwijl alle nabuur landen bevoordeeld zijn. Niet alleen de regering, doch ook de leiders der oppositie zijn het eens met de beslissing, die genomen is. Advertentie mei medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avond. Wisselend bewolkt. wisselende bewolking met nog slechts hier en daar een enkel buitje. Zwakke tot matige weste- telijkewind. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 17 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.51 3.26 4.06 4.16 n.m. 3.12 3.47 4.27 4.37 ZON- EN MAANSTANDEN. Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 16 4.19 21.02 4.10 22.35 17 4.19 21.02 5.10 23.13

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1