Het Nederlandse plan van actie Stakingen alom y de i Koffiebon voor Europese economische integratie Ministers zonder portefeuille en Staatssecretarissen Het loonniveau in de V.S. Benelux 27 Juni ie Ostende bijeen? ngsunie AMANDELTJESPUDDING ÏLTJESPUDDWG EEN TOELICHTING. Reeds op 2 Juni heeft Minister Stikker in de Algemene Raad van de O.E.E.C. medegedeeld, dat hij spoedig na mens de Nederlandse regering een plan van actie aan zijn buitenlandse collega's in de O.E.E.C. zou overhandigen, waarin de ideeën zijner regering waren vervat over de weg, die gevolgd dient te worden bij het tot stand bren gen van een nauwere samenwerking op economisch ge bied tussen de deelnemende landen. Onrust in Chili Staking in de Australische havens Vliegtuig over tijd Sukarno beantwoord! vragen van pers Telegram aan Dr Nikiljuluw uit Zuid-Molukken geldig tot 18 Juni mei nc WEERSVERWACHTING HOOGWATER. samenwerking tussen i Indonesische marine lisschop in Nederland aluatie van de itserse frank VERWACHTING OGWATER. Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DONDERDAG 15 JUNI 1950. 6e Jaargang No. 1449. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ1,50. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Minister Stikker wees er met nadruk op, dat naar zijn mening de voorstellen betreffende 'n ver hoging van productie, consump tie en investeringen slecht^ ver wezenlijkt kunnen worden, wan neer zij gepaard gaan met een concreet plan voor de nauwere samenwerking van de Europese landen op economisch gebied. De hoofdgedachte van het stuk, dat thans door Minister Stikker aan zijn buitenlandse collega's is aangeboden, is de volgende: Het doel van de integratie der Europese economieën kan slechts worden bereikt door mid del van specialisatie der produc tie en verbetering der arbeidsde ling. Beide zijn alleen denkbaar bij de vorming van één grote markt, d.w.z. door de geleidelijke wegneming van alle belemmerin gen, welke een vrije uitwisseling van goederen en diensten in de weg staan. Geen enkele verant woordelijke regering kan echter zonder meer accepteren, dat de liberalisatie van het handelsver keer en de integratie van de eco nomieën zou betekenen, dat be paalde industrieën in de betrok ken landen zouden worden stil gelegd met alle gevolgen op het gebied van werkloosheid, welke daaruit zouden voortvloeien. Iedere verantwoordelijke rege ring zal zich in de eerste plaats bedienen van de nationale eco nomische defensie-middelen ten einde haar volkshuishouding te beschermen tegen deze risico's. Slechts dan kan een regering zich veroorloven van deze mid delen afstand te doen, indien de moeilijkheden op weg naar de in tegratie gemeenschappelijk wor den gedragen. Gemeenschappe lijke voordelen van de integratie kunnen slechts worden bereikt wanneer de lasten ook voor ge mene rekening komen. Om aan deze gedachte inhoud te geven, is in het Nederlandse memorandum een plan van actie ontwikkeld. In de eerste phase van dit plan wordt voorgesteld, dat uiterlijk 31 December 1950 75 van het handelsverkeer door de deelne mende landen moet worden ge liberaliseerd. Nader wordt in het plan ingegaan op welke wijze de tariefkwestie, de kwestie van de staatshandel en de omvang van de contingenten uit de niet-geli- Chileense militaire troepen hebben de post- en telegraaf dienst in het land overgenomen, omdat het personeel der poste rijen voor 24 uur in staking is gegaan. Ook de stadsbussen te San tiago worden door soldaten ge reden, omdat het personeel van het openbare vervoer nog steeds in staking is. De regering heeft in de pro vincie Santiago een noodtoe stand afgekondigd en de inhech tenisneming van de stakings leiders bevolen. Het P.T.T.-personeel staakt uit protest tegen het lange uit blijven van de parlementaire goedkeuring van het wetsont werp tot 39 procent loonsverho ging voor ambtenaren. De buschauffeurs verklaren, dat hun werkgevers geweigerd hebben een door de officiële be middelaars goedgekeurde loon- herziening toe te staan. Voor de staking van meer dan 10.000 arbeiders van de kopermij nen te Chuquicamata in de pro vincie Antofagasta en van de ni- traatmijnen te Maria Elena en omgeving, die reeds een week duurt, is evenmin een oplossing in zicht. Deze arbeiders, die be ter loon en arbeidsvoorwaarden eisen, hebben een regeringsbevel om weer aan het werk te gaan in de wind geslagen. In de Australische havens ligt het werk stil als gevolg van een oproep van vakverenigingszijde om het werk neer te leggen, uit protest tegen het wetsontwerp betreffende ontbinding van de communistische partij, dat thans door het parlement wordt be handeld. Duizenden andere Australische arbeiders gingen echter normaal aan het werk. Naar het Britse blad The Eco nomist meldt, is de regering de oppositie van de Labourpartij te gen het anti-communistische wetsontwerp in zoverre tegemoet gekomen, dat thans, wanneer een persoon of vereniging beschul digd wordt communist(isch) te zijn, de bewijslast op de staat legt in plaats van, zoals in het oorspronkelijke wetsontwerp, op de beschuldigde. De Labour-partij, die in de Se naat de meerderheid heeft, blijft ondanks deze concessie het wetsontwerp als een gevaar voor de democratische burgerrechten beschouwen. Naar later wordt gemeld, is het aantal arbeiders, dat niet aan de staking deelneemt, zeer groot. Het grootste industriecentrum van Australië, Newcastle, bleven de havenarbeiders en de kolen- tremmers aan het werk. De ha venarbeiders in Melbourne en Adelaide verwierpen het voorstel van hun vakverbond, dat onder communistische leiding staat, om aan de staking deel te ne men. Te Melbourne werd het voorstel met bijna 3.000 stemmen tegen 120 verworpen. De secretaris van het verbond van havenarbeiders in Victoria, Clarke, verklaarde: „Dit schijnt de doodsklok aan te kondigen voor alle communisten in het verbond". beraliseerde sector van het han delsverkeer moeten worden ge regeld. Bij deze liberalisatie zullen de voordelen en de nadelen zeer on gelijk over de verschillende lan den worden verdeeld. Deze stap kan dan ook slechts genomen worden, wanneer een garantie is verkregen, dat de deelnemende landen de principes van de twee de phase accepteren. Het belangrijkste principe van deze tweede phase is het volgen de: Voorgesteld wordt de integra tie-maatregelen niet door te voe ren over het gehele terrein, maar per bedrijfstak. Deze phase heeft dus zowel be trekking op de 75 van het goe derenverkeer, dat geliberaliseerd is, als op de 25 waarin nog geen enkele integratie-maatregel heeft plaatsgevonden. In aan merking komen in de eerste plaats de basis-industrieën, wel ker specialisatie een bijzondere bijdrage tot de levensvatbaarheid van Europa kunnen leveren en welker productie een gewichtige rol speelt in het internationale handelsverkeer. Zeer centraal wordt in "deze phase gesteld de oprichting van een Europees integratie-fonds, dat de uitwerking is van de ge dachte, dat de nadelen, welke op weg naar de integratie worden ondervonden, gemeenschappelijk moeten worden gedragen. Dit integratie-fonds zal worden sa mengesteld uit bijdragen van de deelnemende landen. Bijdragen uit het fonds zullen in hoofdzaak in de vorm van leningen worden verstrekt. De werkzaamheid van het fonds wordt vooral gezien op 2 hoofdgebieden. In de eerste plaats zal het mogelijk zijn, dat een land slechts aan de integra tie van een bepaalde bedrijfstak kan medewerken, wanneer de desbetreffende industrie gemo derniseerd wordt. Verder kan het fonds worden ingeschakeld, wanneer mocht blijken, dat bij integratie een be paalde bedrijfstak in een land zou worden uitgeschakeld. Ook kan het fonds helpen bij de omscholing en verplaatsing van arbeiders, die hierbij nood zakelijk worden geacht. Als principe is vastgesteld, dat het fonds slechts bijdragen zal verlenen naast de nationale in spanning van het betrokken land. Ten slotte dient ten aanzien van de budget-politiek der Euro pese landen periodiek ovërleg te worden gepleegd, aangezien de budget-politiek van vitaal belang wordt geacht bij het streven naar handhaving van een hoog en sta biel peil van werkgelegenheid. PERSCONFERENTIE VAN MINISTER STIKKER. Minister Stikker heeft gisteren in een persconferentie op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken een korte toelichting gegeven op het Nederlandse plan. Hij herinnerde er aan, dat met betrekking tot de functie van Ne derland in de O.E.E.C. de vraag opkwam, of alleen het nationale belang moet verdedigd worden öf dat ons land zich op een bre der standpunt dient te stellen, ook al zou dat wel eens indrui sen tegen nationale belangen. Zeer bepaald heeft Nederland zich op het brede standpunt ge steld. Ten aanzien van Engeland wilde hij als voorzitter van de O.E.E.C. uitdrukkelijk verkla ren, dat van Engeland op het ogenblik de meest loyale mede werking wordt ondervonden. Het standpunt van dit land met be trekking tot de betalingsregeling is bekend. Men weet waar de moeilijkheden liggen en daar voor zijn oplossingen gevonden. Het gaat nu om de uitwerking daarvan. Op een vraag, hoe het Neder landse plan in verhouding staat tot het plan-Schuman antwoord de de Minister, dat in beide plan nen wordt uitgegaan van de ge dachte een integratie per indu strietak te verwezenlijken. Het plan-Schuman brengt voorts de verhouding tussen Frankrijk en Duitsland naar voren. Minister Stikker merkte nog eens op, dat in zake de Europese economische integratie de be langrijke vraag is, of wij het gaan oplossen en willen oplos sen. Het gaat er om, of de landen bereid zijn mee te werken, ook al kunnen zij er wel eens schade bij hebben. Nederland heeft zich bereid verklaard er aan mee te werken. Het is op het ogenblik moeilijk te zeggen, hoeveel jaren de ver wezenlijking van het plan zal vragen. De integratie heeft een aspect op langere termijn. De vrijmaking van de handel kan en moet op korte termijn geschie den. Economisch en politiek is het essentieel, dat Engeland hierbij een partner is, aldus minister Stikker. Ten aanzien van het plan Schuman en de Engelse hou ding is hij niet pessimistisch. Hij gaf als zijn overtuiging, dat het tenslotte toch mogelijk zal zijn, dat Engeland aan het plan deel neemt. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer is Woens dag aan de orde gekomen het wetsontwerp ter regeling van de ambten van Minister zonder por tefeuille en van Staatssecretaris. De heer Tilanus (C.II.) vraagt of er al regelen zijn getroffen. Z.i. kunnen de bevoegdheden van een Minister of van de Kroon niet aan een Staatssecretaris worden overgedragen. De heer Terpstra (A.R.) meent, dat enkele benoemingen van Staatssecretarissen twijfel wek ken, of dé Regering deze wel vol doende houdt uit de ambtelijke sfeer. Aanvaarding van dit wets ontwerp betekent niet, dat spr. het beleid der regering goed keurt. O.m. vraagt hij, of Mr. Blom extern alles kan doen, wat de Minister van Buitenlandse Zaken doet. Taakomschrijving is vqp groot belang. De heer Van der Goes van Na- 1 ters (Arb.) vraagt, waarom van dc z»ven benoemde Staatssecre tarissen vier van ambtelijke hui ze zijn en drie niet. Elders neemt men voor deze functie politieke figuren. Spr. acht het gewenst, dat er een duidelijke publicatie komt omtrent de taak van de Staats secretaris. Hij neemt aan, dat als een kabinet aftreedt, ook alle Staatssecretarissen aftreden. De Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Teulings, deelt mede, dat van de taakomschrij ving mededeling is gedaan. Zij zal op de duur in doelmatiger vorm kunnen geschieden, meent spreker. Het is niet de bedoeling een hiërarchisch verband te leggen. De Minister-President, de heer Dr. Drees, zegt, dat de Staatsse cretaris geen ambtenaar is. Deze zal ongetwijfeld aftreden als de betrokken minister aftreedt. Spr. is van oordeel, dat tot Staatssecretaris benoemd moeten worden personen, die niet actief ir de politieke sfeer zijn geweest- Dat is met sommige ministers ook het geval geweest. Bij de verdere behandeling vraagt de heer Van der Goes van Naters of ook vrouwen benoem baar zijn tot Staatssecretaris. De Minister-President acht dit vanzelfsprekend. Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. De Huurwet wordt 27 Juni behandeld. De Tweede Kamer heeft beslo ten in de vergadering van Dins dag 27 Juni een aanvang te ma ken met de behandeling van de Huurwet. Het loon van de gemiddelde Amerikaanse arotmer zal over 30 jaar twee keer zo groot zijn a.ls thans „wanneer de produc tie per man en per uur met het zelfde gemiddelde blijft stijgen als in het verleden". Deze voor spelling wordt gedaan in een zeer uitvoerig rapport over. de nationale politiek, getiteld „hoe kunnen de werkelijke lonen verhoogd worden" en dat werd gepubliceerd door de afdeling onderzoek en politiek van de commissie voor economische ontwikkeling (C.E.D.). Van de ze C.E.D. zijn vele vooraan staande zakenlieden en finan ciële firma's lid. Zij is een niet politieke organisatie die niet be oogt winst te maken. Een vliegtuig van „Air France" heeft gistermiddag met 28 passagiers aan boord een noodlanding op 1 wiel gemaakt op 't vliegveld „Le Bourget" bij Parijs. Het had eerst de benzine opgebruikt door te blijven rond cirkelen. Negen personen verloren 't leven toen een militair vliegtuig van het type B 25 gisteren in West Virginia neerstortte. Een kruitmagazijn van het Spaanse leger, in de nabijheid van Valladolid, is in de lucht ge vlogen. Drie personen werden gedood en 72 gewond. De „Kabinetsraad" van de Benelux zal vermoedelijk 27 Juni te Ostende bijeenkomen om een plan op te stellen voor een vol ledige economische unie tussen de 3 landen, aldus wondt te Brussel vernomen. De vergade ring van deze raad, die is sa mengesteld uit de Ministers- Presidenten en de Ministers van Buitenlandse Zaken, Finan ciën, Landbouw en Openbare Werken van België, Nederland en Luxemburg, zal waarschijn lijk 3 dagen duren. Hoewel de agenda nog niet bekend is, verwachten waar nemers, dat de Ministers een tijdschema zullen opstellen voor voorstadium naar een volledige economische unie tussen de 3 landen. Naar te Brussel van welinge lichte zijde wordt vernomen, zal de Beneluxconferentie, die aan het einde van deze maand te Ostende worden gehouden, on geveer een maand worden uit gesteld. Om dit uitstel is door de Nederlandse Regering ver zocht in verband met het aan tal andere buitenlandse confe renties, dat op hetzelfde tijdstip wordt gehouden, in het bijzon der die inzake de Europese be- talingsunie. De Belgische Re gering zou zich verzetten tegen dit uitstel, daar hierdoor de par lementaire debatten, die aan het einde van deze maand aan de orde zullen -komen, meer speling zullen krijgen. De drie Regeringen zullen zodra een be slissing is genomen over een nieuwe datum van de Benelux conferentie een betreffend com muniqué uitgeven. Te Ammen heeft men geen nieuws van het vliegtuig, dat Dinsdagmorgen in de Jordaan se hoofdstad is opgestegen voor de verbinding AmmanCairo. Men is met opsporingen be gonnen, die echter nog geen re sultaat hebben opgeleverd. In de laatste 50 jaren zijn de werkelijke uurlonen in de Ver. Staten, naar in het rapport wordt medegedeeld, ruim drie keer zo groot geworden. Op het ogenblik bedraagt het gemiddel de loon ongeveer 1,33 dollar per uur. In 1900 was het gemiddel de ongeveer 43 dollarcents per uur uitgedrukt in de prijzen van 1949. Dit komt neer op een loonsverhoging van ongeveer 2,5 procent per man/uur per jaar. De commissie merkt verder op, dat de toeneming van het werkelijke inkomen in feite groter is geweest -dan alleen door dloeoncijfers tot uitdruk king kan worden gebracht en zij wijst daarbij op de grote vooruitgang op het gebied van krachtstroom, vervoer, produc tie en distributie en op de ont wikkeling van nieuwe produc ten en procedé's. De bevolking- heeft ook een deel van de toe neming vaal het ünkomen ver kregen in de vorm van groter gemak, zo voegt de commissie hieraan toe. Sedert 1900 is het gemiddelde aantal werkuren met bijna 'n derde verminderd. Het moet ook mogelijk zijn de lonen in de toekomst even snel te doen stijigen als in het ver leden. Dit zou betekenen, dat in iets minder dan 30 jaar het uurloon van de gemiddelde ar beider dubbel zo groot zou zijn, aldus de commissie. Omdat het Nederlands is. moeten zij het hebben. Op weg van Djogjakarta naar Bali stond president Sukarno tijdens een oponthoud op het vliegveld van Surabaja de pers te woord. Op de vraag waarom hij geen aanspraken laat gelden op geheel Nieuw-Guinea, ant woordde hij, dat dit niet wordt gedaan, omdat Oostelijk Nieuw- Guinea Australisch is. „Wij wil len uitsluitend Nederlands- Nieuw-Guinea bij Indonesië voe gen en wel vóór 1 Januari van het volgend jaar". In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de president mede, dat het onderzoek naar de gedragin gen van Sultan Hamid voltooid is. Het wachten is op de berech ting. De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken", Dr. P. J. Nikijuluw, bericht, dat hij een telegram ondertekend door Dr. Soumokil, heeft ontvangen, waarin het volgende wordt medegedeeld: „Een oorlogsschip van de R. I. S. schendt iedere dag de territo riale wateren van Ambon. De beschieting van de onschuldige bevolking van Namlea en Boeroe is herhaald. Het aantal slacht offers is onbekend. Bovendien is men schuldig aan roverij van de bevolking. Verzoeke stappen te nemen bij buitenlandse mogend heden en de regering der R. I. S. voor het tegengaan van deze zee roverij en strenge maatregelen tegen deze R. I. S.-piraat. De republiek Zuid-Molukken zal haar onafhankelijkheid blijven verdedigen, doch hulp is zeer ur gent. Verzoeke de ambassadeurs van Amerika, Engeland, Austra lië en Frankrijk in te lichten over de gebeurlijkheden van de zeeroverij in de wateren der Zuid-Molukken". Advertentie De op 1 Juni j.l. aangewezen koffiebon 464 Algemeen moet uiterlijk op 17 Juni bij de detail list worden ingeleverd. De vol gende koffiebon zal op 13 Juli 1950 worden aangewezen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot -avond. Koel. Over het algemeen veel bewol king met bijna overal enkele bui en. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord West en Zuid West. Koel weer. VRIJDAG 16 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.11 2.46 3.26 3.36 n.m. 2.35 3.10 3.50 4.00 en ties: 5 regels 60 cent; :nt. im 10 ct.; minimum per inder nummer of Adres cent meer. tot 's namiddags 2 uur- aantal slachtoffers van ramp bij Gelsenkirehen ïsdag tot 78 gestegen, nog een mijnwerker aan ndwonden is overleden. loor zware regens ver- e overstromingen in Ja- ben tot nu toe 13 men- s geëist. Zeven personen vermist. Vneta van bevoegde zijde t, staat het thans vast, Loninklijke Marine haar Indonesië ultimo 195ft en beëindigd. allen 800 tot 1000 man marinepersoneel deel van de afdeling zee- in de Nederlandse mili- ssie in Indonesië, doch e bedoeling, dat de ge- an het Nederlandse per dat thans in Indonesië is, vóór October zullen m. ar geval zal een voort van de bestaande vol- overeenkomst der Ron- nferentie voor een jaar ekomen samenwerking Koninklijke Marine en nesische marine niet nden. lagavond arriveerde in n Mgr. Dr. Joseph Ki- W.P., die na afloop van kaanse bedevaart naar i bezoek aan Nederland Dit is de eerste neger die Nederland bezoekt. Ciwanuka is een kerk- t een Ugandese neger- In 1932 deed hij intrede ciëteit der Witte Paters iinaal Lavigerie. In 1939 j bisschop van Masaka schop werd begroet door leezemans en de loco- ister Mr. Dr. L. Jans- Igr. Kiwanuka zal ver- ien bij de Witte Paters 3 de „Daily Graphic" dtserland voornemens i loop van het jaar zijn -t 20 procent te deva- neinde zijn exporthan- et toerisme te hulp te i aan een Europese mie, die opnieuw het en van credieten nood ou maken. cialistische blad „Le schrijft niet te begrij- men België een derge- rwaarde heeft kunnen terwijl alle nabuur- voordeeld zijn. leen de regering, doch ders der oppositie zijn met de beslissing, die Advertentie ZON- EN MAANSTANDEN. Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 15 4.19 21.01 3.24 21.44 16 4.19 21.02 4.10 22.35 ld door het K.N.M.I geldig van Vrijdag- 't -avond. selend bewolkt. bewolking met nog :r en daar een enkel ikke tot matige weste- 1. Weinig verandering ituur. jun\« uxvuv jlkj PLAN SCHUMAN. Heft Lagerhuisdebat over het pLam-Schuman is voorlopig vast gesteld op 26 Juni, zo heeft Mor rison, de leider van de Rege ringsfractie Donderdag mede gedeeld. de kanonneerboot res" ,op welk schip de beman ning stond opgesteld. De leer lingen van het opleidingsschip van de Ned. koopvaardij „De Nederlander" klommen bij het passeren van H. M. als katten in het want. slagen. Hij beschuldigde hen van valsheid in geschrifte. De President sloeg dit in het dossier na en beaamde, dat de klacht was ingediend. Verdachte voerde aan, dat men deze aan klacht niet in behandeling had willen neftien. De President zei- Guinea hebben om in staat zijn, zijn Japanse vrienden een springplank te verschaffen". Hughes herinnerde aan de ver klaring van Sukarno in 1942, toen deze heeft gezegd, „dat voor het verkrijgen van de nationale vrijheid, het Indonesische volk „Sukarno's recht om namens Indonesië te spreken, wordt door millioenen Indonesiërs fel be streden en met dat deel van het volk, dat zijn leiderschap erkent, zou hij tegenover een moderne macht geen 48 uur kunnen standhouden", zo besloot hij. neming aan de voorgestelde Europese betalingsunie, als on aanvaardbaar voor zover het België betreft verworpen. De Brusselse bladen juichen eensgezind de beslissing van de regering toe België niet te laten RDAG 17 JUNI. Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.51 3.26 4.06 4.16 n.m. 3.12 3.47 4.27 4.37 ZON- EN MAANSTANDEN. Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 4.19 4.19 21.02 21.02 4.10 5.10 22.35 23.13

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1