Het z.g. verraad van Arnhem Derde wereldoorbg wordt cnijnlijker steeds onwaarsci Koninklijk bezoek aan Utrecht Communiqué Belgische Socialisten Perscommentaren op de nieuwe Belgische Regering King Kong heeft Arnhem niet verraden Het Hoofd van de Sectie Krijgsgeschiedenis van de Ne derlandse Generale Staf, de generaal-majoor D. A. van Hilten, die van de slag bij Arnhem een grondige studie heeft gemaakt en ook de kwestie van mogelijk verraad heeft onderzocht, is op grond van de feiten tot de conclu sie gekomen, dat verraad van een Nederlandse spion niet tot het mislukken van de luchtlandingsoperaties bij Arn hem heeft geleid. WEERSVERWACHTING. Koude oorlog kan nog wel twintig jaar duren Er zijn weinig kenners van de internationale toestand, die een derde wereldoorlog absoluut onmogelijk achten. Maar er zijn er n o g minder, die hem aanstaande of zelfs waarschijnlijk achten. En naarmate de ontwikkeling ver der gaat, wordt de onwaarschijnlijkheid van een derde wereldoorlog groter. In Europa heeft het verrassende plan-Schuman, dat de vereniging beoogt van het Franse staal met de Duitse kolen, velen doen betreuren, dat hiertoe veertig jaar ge leden niet reeds werd overgegaan. Het zou, zegt men, de wereld twee ontzettende oorlogen hebben bespaard! Zonder twijfel komt hier een eitwat simplistische kijk op het wereldgebeuren tot uiting. Maar men kan niet zeggen, dat alle gronden ontbreken voor deze redenering. Vrijdagmiddag om half één vertrok H. M. de Koningin per auto van het paleis Soestdijk om een bezoek te brengen aan enkele gemeenten in het Zuiden van Utrecht. In de hofauto had de Commissaris der Koningin in de Utrecht, de heer M. A. Reinalda, plaatsge- provmcie nomen. m In een communiqué van de Belgische socialistische par tij wordt verklaard, dat „de C.V.P. de les, die uit de laat ste verkiezingen moest worden getrokken, weigert te be grijpen en de belangen van Koning Leopold stelt boven het belang van de arbeidersklasse en de middenstand. Zij steunt op 47,6 procent van het kiezerscorps en op een zeer kleine meerderheid in Kamer en Senaat. De C.V.P. mis kent de rechten van de Vlaamse minderheid en van de grote meerderheid der Waalse en Brusselse bevolking. Koninklijk Paar bij tewaterlating kustvaarder te Foxhol (Gr.) Aanvulling Ongevallenwet Coördinatie Wilhelminalomh en Kankerinstituut Hei ongeluk mei hei Amerikaanse Superior! Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent ZATERDAG 10 JUNI 1950. 6e Jaargang No. 1445. Verschijnt dagelijks Uitgeefster .NV. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pef advertentie 1,50. Vermelding: Briefen onder nummer of Aires Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Het is volgens hem een legen de, welke reeds lang een ver diende dood stierf in Nederland, doch nu plotseling weer is opge doken in de Engelse pers door de artikelen van de luitenant-kolo nel Pinto, zich noemende Head of the Netherlands Counter- Espionnage Mission, attached to S.H.A.E.F., opgenomen in de „Sunday Dispatch" onder de ti tel „The traitor of Arnhem". Het is het verhaal, dat de spion Lin demans, bijgenaamd „King Keng", Arnhem zou hebben ver raden, welk verhaal reeds na het einde van de oorlog de ronde deed, doch dat in verschillende Engelse bladen is gedementeerd, o.a. in de „Daily Express" van 19 Februari 1945. Wat „King Kong' Duitsers meldde. aan de Generaal Van Hilten had na afloop van de oorlog in verband met zijn krijgsgeschiedkundige onderzoekingen talrijke bespre kingen met Duitsers, die tijdens de oorlog in Nederland een lei dende rol hadden gespeeld. Sprekende met Oberstleutnant H. J. Giskes, hoofd van de „Ab- wehr III F", de Duitse contra- spionnage in Nederland, verze kerde deze, dat met betrekking tot de gebeurtenissen bij Aarn- hem de Duitsers de volgende meldingen van „King Kong" hadden ontvangen: a. Op 25 Augustus 1944: De geallieerden zouden hun hoofd aanval doen in de omgeving van Dinant, dan over Namen in de richting Eindhoven doorbreken, om zo de rivierovergangen bij Nijmegen en Arnhem in handen te krijgen. Men zou van dit brug genhoofd uit in de richting van de Duitse Noordzeekust opruk ken. Volgens zeggen van „King Kcmg" zouden deze gegevens af komstig zijn van de leiding van de Belgische zgn. „Armee Blan che" b. Op 15 September 1944: King Kong meldt te Driebergen aan Kiesewetter, dat de geallieerden een grote aanval zouden begin nen met het doel Eindhoven te bezetten en verder naar het Noorden te trekken. Hij had in zijn zak het bevel voor de leider van de illgaliteit te Eindhoven, dat deze zich gereed moest hou den om. Zondagmorgen 17 Sep tember van leer te trekken. Hij deelde ook mede, dat in Enge land parachutisten en luchtlan dingsdivisies gereed stonden voor een onmiddellijk uit te voe ren luchtoperatie. Naar aanleiding van deze mel ding zegt Giskes in zijn boek op blz. 274: „In Driebergen bij ma joor Kiesewetter heeft hij in ieder geval de 15e September al les verteld wat hij wist. Van Arnhem was toen nog geen sprake. King Kong heeft Arn hem niet met name genoemd; waarschijnlijk niet, omdat hij het gebied van de luchtaanval niet kende. De Duitse generale staf in Nederland behoefde echter niet veel fantasie te hebben en vooral niet na de melding van medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Weinig verandering. Overdag toenemende bewol king, maar overwegend droog weer. Meest matige wind, hoofd zakelijk tussen West en Noord. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen. ZONDAG 11 JUNI. King Kong, om de plaats voor de aanval te raden. Of men genoeg aandacht aan die melding had geschonken, is een andere vraag. King Kong heeft dus Arnhem niet verraden, omdat hij het niet verraden kon". Duitse pantsertroepen bij Arnhem. Dat naar aanleiding van de meldingen van „King Kong" de Duitsers tijdig pantsertroepen naar Arnhem hebben gezonden, is niet juist. Het 2e S.S. Pantzer- korps onder bevel van Bittrich, dat bij de gevechten in Frankrijk ernstig had geleden, was terug genomen voor rust en reorgani satie en om opnieuw te worden uitgerust. Het was reeds vóór 15 Se-ptember 1944 gelegerd in het rustige gebied ten N.O. van Arn hem. Het bestond uit twee divi sies, de S.S. 92e Pantzer divisie- Hohenstaufen en de S.S. 10e Pantzer divisie-Frundsberg. Deze divisies hadden elk nog slechts de sterkte van ongeveer één re giment. In Duitsland werden voor het korps twee nieuwe regimen ten gevormd, doch daarvan was bij de luchtoverval nog niets be schikbaar. De aankomst en aanwezigheid van Duitse pantsertroepen bij Arnhem werden door de Neder landse illegaliteit aan Londen ge meld, o.a. werden te Londen de volgende telegrammen ontvan gen: „Verzonden 14-9-'44, ont vangen 15-9-'44. S.S. div. Hohen- strufl langs IJssel, onderdelen hiervan waargenomen van Am hem tot Zutphen en langs weg Zutphen-Apeldoom. Staf wel licht te Eerde. Langs IJssel bouwt men veldversterkingen". Geen luchtlandingen door de Duitsers verwacht. De Duitse legerleiding ver wachtte in September 1944 in Ne derland geen luchtoperaties van grote omvang. Wel was bekend, dat de geallieerden over belang rijke afdelingen Airbome-troe- pen beschikten, doch men was van mening. dat de gealli eerden er te zuinig op zouden zijn om deze kostbare troepen op het secundaire front in Hol land in te zetten. Rauter heeft in verband hier mede verklaard: „Als Hphere S.S. und Folizei- führer stond ik rechtstreeks on der Himmler en toen veldmaar schalk Model binnen mijn rayon kwam en dit aan Himmler be kend werd, gaf hij mij de op dracht, contact op te nemen; wat n dit geval betekende, dat ik mij onder zijn bevelen stelde". Tijdens zijn gesprek met Mo del vroeg Rauter: „Zou dit voor de geallieerden niet het geëigen de moment zijn voor een para- iute-aanval?" Model achtte dit uitgesloten en wel om de volgende redenen: le. Parachutisten met hun kostbare opleiding zijn élite- troepen. Zij worden alleen inge vet op kritieke momenten en de toestand was allerminst kritiek. 2e. Nijmegen en Arnhem wa ren nog ver verwijderd van de voorhoede van het 2e leger (on geveer 100 km). Deze voorhoede zou niet tijdig de taak van de pa- rachutisten kunnen overnemen. 3e- Antwerpen lag nog steeds onder het vuur van de V-wa pens. De haven kon daardoor niet voor étappe-doeleinden worden gebruikt. Men was nog steeds aangewezen op Cherbourg en dat lag veel te ver weg. 4e. Montgomery stond bekend als een voorzichtig generaal, die zich niet in dolle avonturen stortte. Het gehele betoog wijst er dus op, dat ook Rauter niets wist van het verraad van Lindemans. An - ders zou hij zeker triomfantelijk hebben gezegd' „Unsere Abwehr wusste schon alles". De luchtlanding bij Arnhem voor de Duitsers een verras sing. Het was duidelijk, dat de Duit sers door de luchtovervallen vol komen werden verrast. a. „Feldmarschall" Model had aanvankelijk zijn hoofdkwartier in Venlo, doch verplaatste dit op 15 September naar Oosterbeek, waarhij met zijn gehele staf op 17 September midden tussen de gelande parachutisten kwam te zitten, zodat hij overijld naar Terborg moest verhuizen. Indien bekend zou zijn ge weest, dat in de sector Ooster beek de luchtoverval zou ge schieden, had hij stellig een an dere plaats voor zijn hoofdkwar tier uitgekozen. b. De Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland, generaal Chris tiansen, zat met zijn chef staf op 17 September in Crailo te dine ren, toen zij opgeschrikt werden door het overweldigend aantal geallieerde vliegtuigen in de lucht, waarvan zij onmiddellijk de transportcapaciteit schatten op een regiment. Overtuigd dat het hier ging om een luchtover val in grote stijl, snelden zij naar hun commandopost in de grote bunker te Hilversum om alarm te maken. c. Generaal Reinhard, comman dant van het Duitse 88e leger korps, keerde op 17 September tegen de middag terug van een bezoek aan zijn troepen en van een verkenning in het gebied Reusel-Eersel. Hij reed over Win- telre en Oirschot naar zijn com mandopost te Moergestel, toen zijn aandacht werd getrokken I door een opvallende bedrijvig- I heid van de geallieerde lucht macht. Herhaaldelijk moest hij zijn wagen doen stoppen en dek king zoeken. Toen hij in Oirschot stil hield, nam hij boven zich een tot ver in het Westen reikend luchttransport-verband waar. In korte tijd telde hij honderden toestellen en besefte terstond, dat er een grote luchtoperatie werd uitgevoerd. Zijn auto ver latend nam de generaal plaats op de duozitting van de hem ver gezellende motorrijder en reed met grote snelheid naar zijn commandopost om daar de eer ste maatregelen te kunnen tref fen. Conclusie. Uit dit objectieve overzicht, gebaseerd op authentieke gege vens blijkt, dat de zware verlie zen der Engelse en Poolse Air- borne-troepen in de slag bij Arn hem niet kunnen en mogen wor den toegéschreven aan het ver raad van een lid van de Neder landse illegaliteit. Men moet ook niet vergeten, dat Europa, het zo zwaar door de oorlog geteisterde werelddeel, moeilijk voor een derde wereld oorlog geestdrift kan gevoelen. Vooral niet, waar het vaststaat, dat in een komende derde we reldoorlog Europa tot het grote slagveld zal worden. Onverschil lig of de verdedigingslinie nu aan de Elbe, aan de Rijn of zelfs ach ter de Pyreneeën zou liggen, met zekerheid is daarover niets bekend! is het wel zeker, dat een nieuwe wereldoorlog van heel Europa weinig zal over laten. Het plan-Schuman, dat voor namelijk economische aspecten heeft, had een voorganger in een plan van de Franse minister president Bidault, die een Opper ste Raad der Atlantische mo gendheden wilde scheppen, waarvan het politieke doel was, het overwicht van de Verenigde Staten te breidelen. Europa is huiverig, de Amerikanen te veel zeggenschap te geven inzake de Eerst werd Benschop bezocht. Deze waterrijke provincie-uit hoek tussen IJsselstein en Schoonhóven leverde een be langrijk aandeel in het onder grondse verzet tegen de Duit sers. Helaas sliep ook het ver raad niet en tegen het einde van de oorlog sloegen de Duitsers toe, daarbij talrijke slachtoffers makend. De boerderijen van Klever en Van Ieperen verloren v.m. n.m. Breskens 11.19 11.25 Terneuzen 11.54 Hansweert 0.34 12.40 Hansweert F O.lOne Walsoorden 0.44 12.50 MAANDAG 12 JUNI. v.m. n.m. Breskens 11.37 12.07 Terneuzen 0.12 12.42 Hansweert 0.52 1.22 Walsoorden 1.02 1.32 ZON- TCN MAANSTANDEN Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 4.20 20.58 1.51 15.50 11 4.20 20.59 2.02 17.02 12 4.20 20.59 2.14 18.15 13 4.20 21.— 2.30 19.30 14 4.19 21.01 2.52 20.41 De C.V.P. geeft uiting aan haar autoritaire en reactionnaire instelling door te verklaren, dat de eerste daad van de nieuwe regering zal zijn Koning Leopold onmiddellijk en onvoorwaarde lijk op de troon terug te brengen. Hierdoor wordt bij voorbaat een oplossing in nationale geest uit gesloten en dreigt het land ern stig verontrust te worden op een ogenblik dat moeilijke problemen op financieel, economisch en so ciaal gebied om een oplossing vragen." Het Socialistische Comité van Actie is van oordeel, dat na deze houding van de C-V.P. een ener giek antwoord niet kan uitblij ven. De krachtproef, die door de C.V.P. is uitgelokt, draagt een beslissend karakter. De strjjd zal op ieder ge bied worden gestreden en zal slechts eindigen, nadat Koning Leopold en zijn party zyn ver slagen. De C.V.P. had het recht een homogeen Katholieke rege ring samen te stellen, doch zy heeft niet het recht de Konings kwestie op te lossen tegen de wil van de meerderheid der Belgen, die niet clericaal is. De arbeidersklasse is niet voor nemens haar eigen zienswijze op te dringen, doch zij zal nimmer toestaan, dat de partij van de Koning en van de reactie de hare oplegt, aldus hetcommuniqué- Tenslotte verklaart het actie comité zich solidair met de sta kers in de textielindustrie en in het scheepsherstellingsbedrijf. „CHESHIRE" KOMT EEN DAG EERDER. De „Cheshire", die met 700 bur gerpassagiers, onder Wie ruim 500 gezinsleden van K.N.I.L.-perso- neel op weg re van Indonesië naar Rotterdam wordt niet, zoals aanvankelijk werd verondersteld en bericht, op Woensdag 14, maar reeds op Dinsdag 13 Juni in de morgenuren aan de kade van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de ontscheping aldaar om 8 uur aanvangen. Mi litairen zowel als gezinsleden van militairen kunnen niet wor den afgehaald, maar worden door het bureau „Havenafvoer" van de dienst kwartiermeester- generaal met autobussen thuis gebracht, zo deelde men van de zijde van de K. R. L. mede. al het jonge manvolk. Met het verlies van elk twee zoons be taalden de weduwe Van Ieperen en de weduwnaar Klever cijns voor hun vaderlandslievende houding. De dochter van Klever over handigde H. M. een krans. De Koningin onderhield zich enige tijd in ernstig gesprek met de nabestaanden. Het was een treffend ogenblik toen H. M. haar bezoek beëindigde met een krans te leggen aan de voet van het eenvoudige monument op het erf van de boerderij der fa milie Klever. Aan het begin van het dorp was een erepoort opgericht. De schooljeugd stond langs de weg tussen IJsselstein en Ben schop juieftend met vlaggen. Bij het monument werden enige oud-illegalen aan H. M. voorge steld. Te half drie arriveerde de Ko ningin in Vreeswijk. Door Bernhard en Juliana van Ieperen (tweeling) werden aan de Koningin bloemstukken aan geboden. De leerlingen van een kleuterschool waren allen in oranje-kleding gestoken, de meisjes in oranje jurkjes en de jongens in oranje pakjes. Na Haar bezoek aan Wijk bij Duurstede arriveerde H. M. om streeks half zes in Rhenen. De burgemeester van de Grebbestad verwelkomde Hare Majesteit. Onze Vorstin wandelde via het Koninghof door een erehaag van verenigingen en schoolkin deren naar de hoofdingang van de Cunerakerk, gelegen aan de voet van de zo zwaar door de oorlog gehavende Cuneratoren. Hier boden twee kinderen H. M. een theeserviesje aan, bedoeld als geschenk voor de Prinsesjes^ De wandeling werd voortgezet door de benedenstad, het nog steeds gehavende deel van de gemeente Rhenen. Twee jaar geleden bezocht H. M„ toen nog Kroonprinses, dezelfde wijk, waar inmiddels enkele nieuwe woningen waren verrezen. Op de plaats, waar zij toen een krot bezocht, ging Zij nu binnen in het nieuwe huisje van de familie Peters. De Koningin toonde grote belangstelling voor de noodwoningen, die in de nabij heid hiervan staan. Onder luide toejuichingen van de bevolking werd de tocht in de richting van Achterberg, een buurtschap van Rhenen, voortgezet. Hier over handigden namens de boeren bevolking van Achterberg enkele schoolkinderen H. M. een kren tenbrood van veertig pond en een mand eieren. Daarna vertrokken de Konink lijke gasten in de richting Veenendaal. De Koningin arriveerde hier om 18.28 uur op het marktplein. De jongste dochter van de bur gemeester bood namens de be volking bloemen aan. School kinderen zongen het eerste cou plet van het Wilhelmus, waarna de stoet naar Soestdijk terug reed. kwestie der verdediging. Hierbij speelt min of meer onbewust de gedachte mee, dat Amerika over een derde oorlog lichtvaardiger denkt dan Europa. Het valt een Europeaan nu eenmaal moeilijk zich behagelijk te voelen, be klemd tussen Rusland en Ame rika. Vooral niet sinds Amerika de atoombom uitvond. Vandaar, dat er steeds meer stemmen op gaan en dat er telkens verder sterkkende voorstellen worden gedaan, waarin de Europese openbare mening haar verlan gen naar vrede of in elk geval naar neutraliteit tot uiting brengt. Eén der scherpste koppen op het gebied der internationale politiek is de publicist J. J. Ser- van-Schreiber, medewerker van het Franse blad „Le Monde". Hij betoogde kort geleden, dat Rusland meer dan ooit er van overtuigd is, dat „de kapitalis tische wereld" aan haar eigen tegenstellingen te gronde zal gaan en dat het dus dwaasheid is te geloven aan een op oorlog aansturende agressieve politiek der Sovjet-Unie. „Rusland heeft generlei behoefte het openlijke conflict te ontketenen, en daar om kan de koude oorlog nog wel tien of twintig jaar duren", schrijft hij. Wie zal de koude oorlog winnen? De westelijke mogendheden zullen uit deze krachtsmeting alleen dan als overwinnaars te voorschijn kunnen treden, als het hun gelukt, deze spanne tijds dienstbaar te maken om de po litieke, economische en sociale problemen van het kapitalisme tot oplossing te brengen in har monie met de ongekende en in hun toekomstige uitwerkingen niet te schatten revolutionnering van de techniek. Overproductie en werkloosheid zijn de grote gevaren, die de ka pitalistische wereld opnieuw be dreigen, de Amerikaanse niet minder dan de Europese. Het hoofdprobleem van de koude oorlog is de kwestie, of de vol keren van de Atlantische Ge meenschap middelen en wegen zullen vinden om hun levens vormen en hun economisch be stel met de voortijlende ontwik keling der techniek in harmonie te brengen. „Als dat niet gelukt, zal haar onvermijdelijke innerlijke ineen storting aan het bolsjewisme de overwinning moeten laten. Sla gen zij er wel in, dan zal de op komst van een nieuwe boven- en na-kapitalistische maatschappij- vorm het gevolg zijn. En deze zal van het communisme niet veel meer te vrezen hebben, om dat ze een hoger niveau van de historische ontwikkeling bereik te, waarin de Stalinistische maatschappij volgens de natuur lijke ontwikkelingswetten der mensheid vroeger of later langs de weg der osmose zal moeten opgaan. Het conflict, waarin op dit moment het Oosten en het Westen vijandig tegenover elkaar staan, verliest daardoor zijn zin en betekenis". Het betoog van Servan-Schrei- ber vindt in Frankrijk in brede kringen weerklank. Men mag aannemen, dat het weldra in Europa en in de wereld in het brandpunt van alle discussies zal staan. Het Belgische Katholieke blad „La Libre Belgique" schrijft, dat de nieuwe homogeen-Katholieke Regering zich voor een zware taak gesteld ziet. Haar eerste opgave, de terugkeer van de Ko ning bewerkstelligen, mag niet de vele andere problemen uit het oog doen verliezen. Het is daarom noodzakelijk, dat het nieuwe Ministerie op 28 Juni met een volledig programma voor Kamer en Senaat ver schijnt. Dit zal een programma moeten zijn dat geldig is voor 4 jaar, want de nieuwe Regering aldus het blad, moet geen tij delijk karakter dragen. Het blad onderstreept, dat voor de eerste keer in 32 jaar, aan het hoofd van het Ministerie van Onder wijs wederom een Katnoliek staat. Het blad spreekt de verwach ting' uit dat dit feit zal leiden tot een gelijke behandeling van het Katholieke en openbare on derwijs. De C.V.P.-Regering, die thans het bewind in handen heeft, is de eerste Katholieke Regering sedert 35 jaar, zo schrijft het blad tenslotte en de C.V.P. zal zich het vertrouwen waardig moeten tonen. Het Socialistische blad „Le Feuplé" is van oordeel dat de nieuwe Katholieke Regering slechts één opdracht heeft, n.l. de wet op het Regentschap af te schaffen en de Koning terug te brengen naar België. Wanneer deze taak eenmaal is vervuld, zal de Christelijke Volkspartij werkelijk de macht in handen hebben. Het Katholieke blad „Het Volk" schrijft: De C.V.P. zal niet alleen een groot aantal hervormingen te verwezenlijken hebben, zij zal ook het klimaat in België moe ten veranderen en de verhou ding tussen Vlamingen en Wa len, tussen Katholieken en niet- Katholieken, moeten verbeteren. De Katholieke Standaard oefent critiek uit op de Si- jarige staatsman graaf Carton de Wiart, die in het nieuwe Mi nisterie de portefeuille van Ju stitie heeft gekregen. Het blad schrijft, dat Carton de. Wiart nooit veel begrip heeft getoond voor de verzuchtingen van het Vlaamse volk en zijn benoeming tot Minister van Justitie, in plaats van de heer Pholiën, niet wordt toegejuicht in Vlaande ren. Het blad merkt verder op, dat de Walen zich de belangrijkste portefeuilles hebben toege ëigend, n.l. Buitenlandse Zaken, Justitie, Landsverdediging en Onderwijs. De Standaard be treurt de aanstelling van Mo- reau de Melen tot Minister van Landverdediging. Hier had, volgens het blad, een Vlaming tot Minister benoemd dienen Le wdrden, teneinde een toestand te scheppen, welke voor de Vla mingen. die drie vierde gedeelte der soldaten leveren, aanvaard baar is. Het communistische blad „ue Drapeau Rouge" schrijft, dat de Socialisten met betrekking tot de terugkeer van Koning Leo pold naar België slechts op par lementair niveau zullen protes teren doch geen algemene werk staking zullen uitlokken. Totaal uitgebrachte stemmen. Bij de algemene verkiezingen van 4 Juni in België hebben 416.176 van de 5.560.000 kiezers niet hun stem uitgebracht. Bo vendien waren er 276.469 blanco en ongeldige stemmen. Naar wij vernemen zal het Koninklijk Paar tijdens het be zoek aan Groningen op 21 Juni a.s. een tewaterlating bijwonen van een Groninger kustvaartuig. Het betreft hier de tewaterlating van de coaster „Mascotte", die op de werf „De Vooruitgang" te Foxhol wordt gebouwd. Op 12 Juni treedt in werking de Wet tot Aanvulling der On- gevallenrente. Ingevolge deze wet zullen renten, krachtens de onge vallenwetten toegekend naar aanleiding van verlies van ar beidsgeschiktheid van meer dan 25 pet. worden verhoogd met ten minste 25 pet. Deze verhoging wordt gegeven voor ongevallen ingevolge de zee-ongevallen wei, die plaats gehad hebben vóór I Januari 1946. Voor de andere «on gevallenwetten geldt als zodani ge datum 1 Januari 1947. De ver hogingen worden automatisch uitgekeerd. In afwachting van een defini tieve regeling, welke tussen de besturen van het Koningin Wil- helminafonds en Het Nederlands Kankerinstituut op het gebied van de kankerbestrqding in Ne derland in voorbereiding is, werd een voorlopige regeling getroffen betreffende openbare geldinza melingen ten behoeve van de kankerbesrtijding in Nederland. Deze regeling houdt in, dat el ke openbare geldinzameling voor de kankerbestrijding zoals lote rijen, collecties, prijsvragen e.d. r.a 1 Juni 1950 onder auspiciën van beide genoemde verenigin gen voor gezamenlijke rekening geschiedt. De acties zullen uitsluitend ge voerd worden onder de benaming „kankerbestryding". De voorzitter van het Koningin Wilhelminafonds (Mr. Dr. A A. van Rhijn) eh de voorzitter vs ..Het Nederlands Kankerinst - tuut" (Prof. Dr. I. Boerema) ho pen vurig, dat zij ook in de toe komst op de blijvende steun van het gehele land mogen rekenen voor het gemeenschappelijke en nationale doel: de kankerbestrij ding in Nederland. De commandant van het super fort B29, dat Woensdagavond in de Noordzee is neergestort, heeft gisteren te Fakenham (in Norfolk) medegedeeld, dat een der boordkanonnen voor het on geluk in een der motoren heeft gevuurd, tijdens oefeningen., waartoe het bedienen van boord kanonnen behoorde. Het toestel vloog ongeveer Ï30 meter boven de zee.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1