Teruggekeerde Nederlanders: „We hebben gewaagd, gevochten enverloren Straaljager neergestort Steun aan Ambon Bezoek van Koninklijk Paar aan Drente Gerepatrieerden bevinden zich in benarde positie DAMPO Pseudovogelpest te Barneveld Exodus uit Indonesië Engeland blijft buiten de besprekingen over het plan-Schuman WEERSVERWACHTING. Vrijdagmiddag is een Meteor-straaljager van de L. S. K. van het opleidingskamp „Twente" neergestort. Eerste Hollandse Nieuwe in het land De tweede dag van het bezoek van het Koninklijk Paar aan Drente begon Vrijdagochtend met een ontvangst op het gemeentehuis te Assen. Nadat de burgemeester H. M. en de Prins had verwelkomd, bood het dochtertje van de burgemeester, Jansje de Dreu, bloemen aan. De burgemeester schetste de gevoelens van de bevolking door in Drents dialect te zeggen, dat alle mensen „bliede" zijn. Geen liefde in atoomlaboratoria Aanwinst voor de Holland-Amerika Lijn Wrakstuk van verongelukte Firefly gevonden New Yorkers zijn zuinig met water De eerste Kersen aangvoerd Zuid-Afrika erkent het Communistische China niet Magnetische mijn in de haven van Marseille 4000 Londense Taxi-chauffeurs gaan in staking Het Katholicisme in de Verenigde Staten Koningin en Prins danken de Drentse bevolking Asperge bracht verloren ring terug Frankering bij Abonnement: Temeuzen Direoteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Na uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,80 per kwartaal P«r week 30 cent. Losse nummers 8 cent r: ZATERDAG 3 JUNI 1950. 6e Jaargang No. 1439. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 88 «Ij iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minim™» ggp advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Brnet van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags I W „Het geval mag niet gedramatïseerd worden", zo be toogde de nog jonge man, die uit Indonesië was terug gekomen en nu bereid bleek ons het een en ander te ver tellen. Eenmaal in het vaderland teruggekeerd, bleek Nederland toch wel bijzondere bekoorlijkheden te heb ben, vooral nu in het voorjaar. En op de een of andere manier zou hij zich er wel doorslaan De jonge man leek ons ondanks zijn opgewekte toon geenszins vervuld van een al te groot zelfvertrouwen. Of hij het moeilijk had gehad? Een nerveus schouder ophalen. In iedere werkkring had je ups en downs, niet waar? „En dan krijg je momenten, waarin je zegt: Ik doe het niet langer, nu verdraai ik het verder, ik heb het maxi mum van mijn incasseringsvermogen bereikt." E* als dat dan ook werkelijk zo was, nu, dan was het het ver standigste, terug te gaan om niet het slachtoffer van je eigen melancholieke stemmingen te worden. En met een simpel ge baar voegde hij er aan toe: „Ik ben teruggegaan!" Indonesië loopt niet leeg! Zoals hij waren er een groot aantal Nederlanders „afge vloeid", een snelle vermindering van het aantal Nederlanders in de Archipel had zich voltrokken. Maar nu moest men niet denken, dat Indonesië leegliep! Nog vele experts op velerlei gebied zullen er blijven, ze zullen een moeilijke tijd doormaken, doch over enkele jaren als een nieuw evenwicht bereikt zal zijn, zal hun positie naar alle waar schijnlijkheid heel aanvaardbaar zijn. Overigens waren er nooit meer dan een handjevol Neder landers in Indonesië! Haastig, in antwoord op ons gebaar van niet begrijpen, legde hij uit: „Vergelijkenderwijs ge sproken natuurlijk!" Tijdens de laatste volkstelling in Indonesië, dat was in 1930, werden een kwart millioen inwoners als „Europeanen" geregistreerd. En daarvan vormden de Nederlan ders slechts een klein gedeelte. Verder moesten we bedenken, dat deze Nederlanders in over grote meerderheid van gemengd bloed waren, zodat men het aan tal „echte" Hollanders op zijn hoogst op ettelijke tienduizenden kon schatten. Enfin, hij wist de getallen niet precies, maar het kwam hem voor, dat ze allemaal met gemak in één klein Neder lands stadje konden worden on dergebracht! Hij bedoelde na- Het Engelse Kabinet heeft be sloten GEEN deel te nemen aan de onderhandelingen over het sa mensmelten. van de Europese steenkolen- en staalproductie, al dus heeft de Franse ambassadeur te. Londen telefonisch aan het Franse Ministerie van .Buiten landse Zaken meegedeeld- medegedeeld door het K.N.I.M. te De Bilt, geldig tot heden avond. Warm weer. Overwegend droog, zonnig en warm weer met een kleine kans ©p onweer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. HOOGWATER. ZONDAG 4 JUNI. tuurlijk de militairen niet mee gerekend. In elk geval: in een eilandenwereld, die 58 maal zo groot was als Nederland, waren de Hollanders numeriek een te verwaarlozen hoeveelheid! Men diende zich te schikken in de gegeven situatie. Nakaar ten had weinig doel. En hij vatte samen: „Wij hebben ge waagd, gevochten enverlo ren!" Klaarblijkelijk had hij over deze materie lang nage dacht en hij wilde ook wel erken nen, dat het achteraf bezien alle maal veel gemakkelijker was te beoordelen. De feiten leerden intussen, dat de Nederlandse po litiek, die gehoopt had in de Ver enigde Staten van Indonesië met de steun van de verschillende deelstaten een dominerende rol te spelen, geen succes kon be halen. In economisch opzicht hadden we gehoopt, dat de Bui tengewesten niet onder de in vloed van de nationalistische en republikeinse geest zouden komen. De „eenheidsstaat" slaat die hoop thans de bodem in. En ook in militair opzicht kan men niet zeggen, dat er veel roem werd behaald „Ik zie de dingen misschien te zwart." Onze zegsman gaf toe, dat hij de dingen misschien te zwart zag. De situatie was voor ver- s. eiaene teruggekeerde Neder landers ook allerminst rooskleu rig. Ze lijden onder de woning nood, die hier heerst, ze worden afgezet door woningwoekeraars en ze hebben vrijwel niets van hun bezittingen aan geld of goe deren, voorzover hun die niet reeds door de Japanners waren ontroofd, kunnen meenemen. Daarbij komt nog, dat het geld dat hun uit Indonesië kan wor den nagestuurd, maar één derde waard is van wat het oorspron kelijk voor hen betekende. Gelukkig is er veel medewer king om de teruggekeerde Ne derlanders weer aan de slag te helpen. Het zijn vrijwel alle maal mensen, die verantwoorde lijke posities hebben gehad en die over het algemeen over on dernemingsgeest en durf be schikken. De werkgevers waarderen hen m als betrouwbare krachten, staat om leiding te geven. „Wij hebben ons niets te ver wijten," zegt de jonge man nog, „niemand kon weten, dat de na tionalistische beweging zulke onweerstaanbare krachten in zich droeg." En met een berus tend gebaar: „Misschien zijn we er nog betrekkelijk goedkoop onder uit gekomen. Het had veel erger gekund! In de tweede helft van dit jaar zullen nog verscheidene tiendui zenden Nederlanders en Indone siërs, die het Nederlanderschap bezitten, naar ons land „af vloeien", waarbij ook de gezin nen van een paar duizend KNIL- militairen gerekend moeten wor den. Er is voor de stichtingen „Nederland helpt Indonesië" en „Pelita" ontzaglijk veel werk aan de winkel. W ie er maar enigszins toe in staat is, dient naar vermogen bij te springen! „HUIS VOOR KATTEN" ONTRUIMD. Drie welgedane katers zijn ruim een jaar de enige bewoners geweest van een huis van 16 kamers te Pro vidence in de Noord-Ame rikaanse staat Rhode Is land. Mevrouw Sophie Howard had het zo in haar testa ment beschikt en haar dienstmeisje kwam zo nu en dan naar de dieren kij ken. De rechtbank was echter van mening, dat het huis beter door menselijke wezens bewoond kon wor den en heeft de katten er uit gezet. Het vliegtuig kwam terecht op een open plek in het z.g. Hartjes- bos. Beide inzittenden, de in structeur en de leerling, kwamen in de vlammen om. Onmiddellijk nadat de Meteor was neergestort. ontwikkelde zich een fel vuur, waardoor het de bewoners van een nabijliggen- de boerderij niet mogelijk was hulp te bieden. Het terrein werd door de politie afgezet. Het schijnt, dat de bemanning nog getracht heeft het vliegveld te bereiken, doch 500 meter van „Twente" stortte het neer. Hulpcolonnes van het vliegveld snelden onmiddellijk naar de plaats van het ongeval, doch konden weinig meer uitrichten. De inzittenden waren de luite nant-vlieger J. Bakker en D. Boer. De eerste luitenant-vlieger J. Bakker werd in 1923 te Baren- drecht geboren. Hij was onge huwd. In November 1941 ging hij van Breskens Temeuzen Hans weert Walsoorden v.m. 4.38 5.03 5.43 5.53 n.m. 4.48 5.23 6.03 6.13 MAANDAG 5 JUNI. v.m. n.m. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 5.23 5.58 6.38 6.48 5.48 6.23 7.03 7.13 ZON- RN MAANSTANDEN Juni Opk. Ond. #Opk. Ond. 2 4.25 20.50 23.56 5.23 3 4.25 20.52 6.42 4 4.24 20.53 0.31 8.09 Het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Ver bond heeft een oproep tot alle Nederlandse jongeren gericht, waarin wordt opgewekt tot het verlenen van hulp aan Ambon. ting van de blokkade moeten eisen, omdat a. wij niet kunnen eisen, dat de Ambonnezen moed willig aan honger en gebrek worden overgelevrd, b. de blok kade in strijd is met art. 3 van het Uniestatuut (dit betreft de democratie en de menselijke rechten en vrijheden), c. de Re gering zich verplicht heeft met het bekende amendement-Oud op te komen voor de rechten van de zgn. „minderheden in Indonesië*'. Hat hoofdbestuur doet tenslotte een beroep „om de inzamelingscampagne van voedsel en medicamenten te steunen. de Verenigde Staten van Ameri ka, waar hij als zeeman gesta- tionneerd was, naar Engeland om zich te melden bij de R.A.F. Hij maakte tijdens de oorlog een groot aantal vluchten boven be zet gebied. De luitenant-vlieger-waarne mer Dirk Boer w< fd in 1925 te Zegveld geboren. Hij was onge huwd. In 1946 ging hij als oor logsvrijwilliger naar Indonesië Op 21 Januari 1950 werd hij geplaatst bij de jachtvliegschool te Twente voor een opleiding op straalvliegtuigen. Om kwart voor tien gister morgen werden de eerste twee kantjes Hollandse nieuwe van de Schevenlngse trawlloger „Prinses Marijke" (Schev. 9) in iJmuiden op een auto geladen. Schipper Willem Rog, die de haring van de 57,ste (breedte graad haalde, arriveerde om 09.42 uur aan wal en heeft daarmede de jaarlijkse haring- tace gewonnen. In Katwijkse visserskringen wordt deze overwinning echter met een scheef oog bekeken want de „Prinses Marijke" heeft zelf niet gevist, zij is slechts als jager met de vloot uitgegaan en van het begin af heeft de be doeling voorgezeten, dat een aantal loggers hun vangst met ait snelle schip zouden meege ven. De „Karei Doorman", die de „Prinses Marijke" op de hie len zit, heeft daarentegen 40 kantjes eigen vangst aan boord en de Katwijkers achten dit schip dan ook de werkelijke winnaar, wmaneer het ais twee de aankomt. Schipper Rog vet heide, Ja. uc kwalitei, van de haring prima is en dat zijn 33 kantjes flinke haringen bevat ten. Hij nam de 33 kantjes over van 9 schepen, waaruit blijkt, dat de eerste vangsten van dit jaar wel gering zijn. Het verheugde hem, dat de Koningin en de Prins door dit bezoek belangstelling tonen voor Drente. Wij zijn er trots op, dat Assen de zetel zal zijn van het Prinses Irene-regiment „Jan Willem Friso". Deze namen, waarvan één uit de nieuwe tijd en uit de oude tijd klinken ons prettig in de oren en ze zijn tevens een voortdurende herin nering aan de onafscheidelijke lotsverbondenheid van het Ne derlandse volk en het huis van Oranje-Nassau. Bij de ontvangst in Assen schreef de Koningin met een gouden pen in het gouden boek der gemeente. Het was dezelfde pen waarmede ook Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in dertijd hun handtekening had den geplaatst. Bij de verdere tocht door Drente stond in Exloo een kudde schapen met herder en hond binnen een grasperk opgesteld. De herder droeg de staf met een oranje-strik erin. Langs de wegen passeerde men ook tal van hunebedden. In Emmen trok de stoet o.m. door de tuin en het park van het Diaconessenhuis. De patiën ten waren op de gazons neerge legd en de zusters hadden zich langs de parkpaden opgesteld. Op het Lyceumplein wachtte de Vorstelijke gasten een en thousiaste ontvangst. Hier stond een ere-escorte van de marechaussée Opgesteld, die de sabel presenteerde. Kabouter- Beproefde hulp' bil verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. In deze oproep wordt o.m. ge zegd, dat de 600.000 Ambonne zen „ontzaggelijk véél meer voor Nederland hebben over gehad dan wij voor hen." en die op 27 December 1949 uit het Konink rijk werden gestoten" hetgeen „zij nooit hadden gewild", er niet aan denken hun vrijheid te verliezen aan Djogja. „Toen de V.S.I. op ondemocratische wijze werden opgeheven, achtte Ambon zich door niets meer gebonden. Het stichtte de Re publiek Zuid-Molukken. Het. is nu zover dat zij, die eens tot Nederlands .trouwste onderdanen behoorden en, wier hart nog altijd warm klopt voor Oran je, van alle toevoer zyn afgesne den en worden uitgehongerd'', aldus het Hoofdbestuur. „Onze Regering zal van Mi nister-President Hatta stopzet- Het vooraanstaande Britse medische blad „The Lancet" waarschuwt de Britse atoomge leerden voor de gevaren van liefde tussen mannen en vrou wen, die in atoomlaboratoria blootgesteld zijn aan een meer dan normale uitstraling. Het blad acht gevaren aan wezig van de komende genera tie, als dergelijke mensen met elkaar trouwen. Als hun werk een dosis van meer dan 20 röntgens (uitstra lingseenheden) in tien jaar mee brengt, moeten deze mensen in het laboratorium hun ogen maar goed op de atoomsplijtoven hou den, zo raadt het blad aan. De nieuwe, aanwinst van ,de Holland-Amerika lijn, het stoom schip „Diemerdijk",. het eerste schip dat na de oorlog voor de H. A. L. in Nederland is ge bouwd nadert haar voltooiing bij de Mij Wilton Feijenoord N-V. te Schiedam en zal op 13 Juni haar technische proeftocht aanvangen. Dit 11.195 ton metende stoom schip zal acoomodatie voor 61 passagiers bieden, -.uitsluitend in touitenhutten, voorzien van privé-badkameT en douchecel. Hoewel bestemd voor de dienst op de Westkust van Amerika via het Panamakanaal, zal de eerste reis van het stoomschip ,Diemersdijk" van Rotterdam en Antwerpen naar New York en terug worden gemaakt. De .mai denvoyage" la vastgesteld op 30 Juni van Rotifer dam en I Juli d.a.v. van Anwerpen, aan komst te New York 10 Juli a.s. Een bergingsploeg van de Ma rine heeft gisteren voor de kust van Scheveningen naar wrak stukken van de Donderdag ver ongelukte Fireflies gezocht. Om half drie in de middag vond een duiker een stuk van een hoogte roer, ongeveer anderhalve mijl uit de kust. Voorts zijn alumi nium scherven opgehaald. Kort daarna werd op 9 meter diepte het eerste wrakstuk ge vonden. Op telefonisch verzoek van de duiker werd een lijn ge vierd en even later lag het eerste stuk van een der verongelukte Fireflies aan dek. Het was een deel van een hoogteroer, dat hoe wel verminkt, toch duidelijk te herkennen was. Verder werd tijdens deze eer ste bergingspoging niets van be lang meer ontdekt. Vermoed wordt, dat men boven de plaats, waar een der Fireflies in zee ge stort is, heeft gewerkt, doch dat door de vloed de zwaardere stuk ken van het vliegtuig een eind- weegs zijn meegesleurd. Waar het wrak van het twee de vliegtuig ligt, is nog niet be paald. De vuurtorenwachter van Scheveningen heeft dadelijk na het ongeluk de plaatsen, waar de vliegtuigen neerstortten, zo nauwkeurig mogelijk gemeten en deze opgegeven aan 't Loods wezen te Rotterdam. Het water, dat de New-Yorkers in de laatste zes maanden door de zuinigheidscampagne hebben uitgespaard, zou voldoende zijn om een meer van 65 vierkante kilometer en 3,5 meter diep te vullen, zo verklaarde de stede lijke commissaris voor de water voorziening. Hij prees de New-Yorkers voor de wijze waarop zij water hadden gespaard, zoals het in acht ne'meh van dagen, waarop men zich niet scheert, het bewa ren van afwaswater en het lateh repareren van lekkende kranen. In Barneveld is op een mest- centrum, een bedrijf, dat zijn pluimvee uit alle delen van het land ontvangt, de pseudo vogel pest geconstateerd, aldus wordt ons van officiële zijde medege deeld. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat het met in gang van heden, Zaterdag 3 Ju ni 1950, verboden is in Neder land levend pluimvee te vervoe ren. In de Nederlandse Staatscou rant van Vrijdag is de beschik king van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning opgenomen. Dit is het derde mestbedrijf in Nederland, waarop de gevreesde vogelziekte is geconstateerd. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat nog meer mestbedrij ven, die uiterst gevoelig zijn voor besmet ting aangetast zullen worden, in dien ten aanzien van het vervoer van levend pluimvee geen maat regelen worden genomen. Van het vervoerverbod is ont heffing mogelijk, hetgeen door of namens de districtshoofden van de Veeartsenijkundige dienst kan worden verleend in de vorm van een vergunning, die de te vervoeren kippen moet vergezel len. Bovendien moeten van alle dieren, waarvoor ontheffing wordt verleend, de staartveren worden afgesneden, zodat con trole op de naleving van het ver voerverbod gemakkelijk kan worden uitgevoerd. Het vervoer van dood pluim vee, broedeieren, en andere de len van pluimvee, pluimveemest en verpakkingsmateriaal in de grensstreek van 5% km diepte langs de Belgische grens is ver boden, zoals dit reeds eerder is bepaald. Aan de veiling Septet te Tiel zijn gisteren de eerste kersen aangevoerd door een teler uit Varik. Ze werden gekocht door een Amsterdamse firma. Dr. Daniël Malan, de Zuid- Amerikaanse Minister-President, heeft bekend gemaakt, dat de Regering van Zuid-Afrika heeft besloten de nieuwe communis tische Regering van China NIET te erkennen. Sinds de oorlog hebben duizen den schepen de beroemde oude haven van Marseille bezocht, doch een week geleden ontdekte men, dat op de bodem van de haven een grote Duitse magne tische mijn lag, die nog geheel intact en werkzaam was. De mijn is Donderdag opge haald om te worden gedemon teerd. In de oorlog hebben de Duit sers bijna alle huizen rondom de oude haven opgeblazen. 4000 Londense taxi-chauf feurs hebben besloten heden in staking te gaan. De oqrzaak van hun besluit is gelegen in n meningsverschil met hun werk gevers over fooieh en provisie. De taxi-chauffeurs hebben 'n aanbod tot arbitrage op een vergadering verworpen, evenali* een voorstel om de s'aking ui', ie sleden. De Verenigde Staten tellen 27.766.141 Katholieken, aldus het officiële jaarboek van de Ame rikaanse Katholieke kerk. Dit is 1 millioen meer dan verleden jaar. Volgens het jaarboek zijn ver leden jaar meer dan 100.000 tot het katholicisme bekeerd. In de Verenigde Staten zijn 11.047 Katholieke onderwijsinrichtin gen. tjes-padvindsters vormden de af zetting. De oudste inwoners van Em men, Harm Brunsting, 95 jaar, en de weduwe J. Vredeveld- Brouwer, oud 90 jaar, boden een pop aan, die vervaardigd was door de dames van de organisa tie der plattelandsvrouwen. Op de grens van de gemeenten Emmen en Schoonebeek nam de burgemeester van Emmen af scheid en de waarnemende bur gemeester van Schoonebeek, de heer A. Gautier, maakte zijn op wachting. Daarna werd een be zoek gebracht aan het hoofdge bouw van de Nederlandse Aard oliemaatschappij. Ir. Bolderdijk hield een toe spraak, waarin hij opmerkte, dat de opsporingswerkzaamheden van de Nederlandse Aardolie maatschappij, welke haar be moeiingen over geheel Neder land uitstrekt, tot heden als het enige ruwe olie producerende terrein hebben opgeleverd het Schoonebeekveld. Hij vestigde de aandacht op de sociale zorg der maatschappij, hetgeen tot uiting komt in de bouw van on geveer 100 arbeiders- en, em ployé-woningen. Tot slot werd een in bedrijf zijnde boring be zichtigd. Te ongeveer vijf uur reed de stoet naar Coevorden waar de burgemeester Jhr. Mr. A. Feith nabij het gemeentehuis zijn op wachting maakte. Behalve de plaatselijke autoriteiten was ook aanwezig Coevordens oudste in gezetene, opa Habers, die bijna 101 jaar oud is. Stipt om zes uur arriveerde de Koninklijke stoet te Hoogeveen. Op het raadhuis werd Hare Ma jesteit verwelkomd door burge meester J. Tjalma. Ongeveer 3000 schoolkinderen brachten een zanghulde. De „Tuinbouwvereniging Hoo geveen" bood tuinbouwproduc ten aan, die door het gezelschap werden mee genomen. De ban ketbakker T. de Vries schonk twee uit zuivere Drentse bijen honing gefabriceerde koeken. Van de pottenbakker Mijnssen ontving de Koningin een groot wandbord met een voorstelling van het raadhuis van Hooge veen. Van de versiering was buiten gewoon veel werk gemaakt. Om kwart voor zeven vertrok het gezelschap in de richting Zuid- wolde om terug te keren naar Soestdijk. De Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe deelt het volgende mede: „H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben mij verzocht aan de Drentse be volking de dank over te bren gen voor de bijzonder hartelijke ontvangst die Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid te beurt is gevallen bij het bezoek op 1 en 2 Juni. Hare Majesteit heeft daarbij verklaard de indruk te hebben gekregen, dat Drenthe een pro vincie is, die zeer sterk vooruit gaat en waarvan de bevolking bezield is met het streven dit ge west nog veel sterker tot ont plooiing te brengen." DE VOGELPEST Nu ook in Westervoort. Bij de landbouwer H. van .Aken te Westervoort (bij Arnhem) is pseudo-vogelpest onder 't pluim vee geconstateerd. Al het pluim vee van deze landbouwer is af gemaakt en maatregelen zijn ge nomen om .verdere uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar het ontstaan van dit gevai- Veertig jaar geleden liet een jonge dame een trouwring val len tussen opschietende denne- boompjes langs de Maashese weg te Venraay. Men zocht, maar hij bleef onvindbaar. De dennëboompjes groeiden op en werden bomen. Zij werden door het oorlogsgeweld zodanig beschadigd, dat zij moesten worden gekapt. De grond werd ontgonnen en er werden asper ges op gekweekt. De afgelo pen week werd met aspergeste ken begonnen. Op een van deze witte stengels zat een gouden ring. De ring is bij de dame die hem had verloren terugbe zorgd.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1