De mensen praten graag over hun bloeddruk BIIVI inklijlc inte SPORTNIEUWS Binnenlands Nieuws MEDISCHE RUBRIEK Iets over verhoogde bloeddruk Het is reeds vaak voorgekomen, dat een patiënt tot de ontdekking kwam, dat zijn bloeddruk verhoogd was en zich dan ernstig ongerust maakte over het feit, dat hij lijdende was aan „een beginnende aderverkalking." Deze geheel verkeerde opvatting komt zó dikwijls voor, dat het de moeite waard is er enige woorden aan te wijden. Arteriosklerose of aderverkalking en hypertonic of ver hoogde bloeddruk zijn twee geheel verschillende aan doeningen. Ic verbergen wallet VOETBAL nummer BnecHi i namiddags I MR koninklijk Paar n ontvangst op e burgemeester het dochtertje lemen aan. De n de bevolking at alle mensen i en Prins Je Drentse >llcing erge rloren ring rug „AARDAPPELTELERS, LET OP UW SAECK" In een radiovraaggesprek, dat in het landbouwkwartier van de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw op Maandag 5 Juni a.s. van 19.45 20.00 uur over de zender Hilver sum 2 zal worden uitgezonden zullen de heren H.L.Groenendijk van genoemd ministerie, Mr F.du Marchie Sarvaas van de afdeling Plantenziektenkundige aangele genheden, Ir H. Smeenk, verte genwoordiger van de Stichting voor de Landbouw en de heer Benthem, aardappelteler, een dis cussie houden over de bestrijding van de aardappelmoeheid, waar bij in het bijzonder de registratie met betrekking tot de vrucht wisseling waarover dezer da gen de desbetreffende formulie ren aan de telers zijn toegezon den zal worden besproken. Vrijstelling van Bedrijfspensioenfonds? Bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw, waarvan de deelneming verplicht is, heeft zich de vraag voorgedaan, of van deze verplichting vrijstelling kan worden verleend ten behoeve van een bedrijf, dat aantoont, dat de premiebetaling economisch te bezwaarlijk is. Dit vraagstuk is door de Minis ter van Sociale Zaken voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid. Het Stichtingsbestuur heeft een afwijzend standpunt ingenomen en de Minister geadviseerd der gelijke verzoeken om vrijstelling niet in te willigen. Staking in de Belgische Textielindustrie Meer dan 100.000 arbeiders in de Belgische textielindustrie hebben gistermorgen het werk neergelegd. De staking is, met uitzondering van de spinnerijen, de jute-industrie en de breigoe- öerenindustrie, vrij algemeen. Te Verviers wordt normaal ge werkt. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 8 procent en minimumlonen van fr. 16 per uur voor mannen en fr. 12.50 per uur voor vrouwen. Op het ogenblik zijn de mini mumlonen in het algemeen L'r 13.50 voor de mannelijke en r 9.18 voor de vrouwelijke ar beiders. Het besluit tot staking is genomen, nadat langdifrige onderhandelingen tussen de werkgevers en de vakbonden op een mislukking waren uitgelo pen. In het textielcentrum Moes- eroan zijn de arbeiders gister morgen naar 't werk gegaan in afwachting- van - het resultaat der besprekingen die hier nog worden gevoerd. Ook in St. Ni kt aas wordt gewerkt, daar men Liier tot een accoord is gekomen. Telegram van studenten aan de Koningin Door het hoofdbestuur van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechtsorde is het vol gende telegram aan H. M. de Koningin gezonden: „Namens haar leden, in con gres bijeen in het Vredespaleis in Den Haag, dankt het hoofd bestuur van de Nederlandse stu dentenvereniging voor wereld rechtsorde Uwe Majesteit voor Haar woorden tot de studenten in de Cité Universitaire, geldend voor alle jongeren en stelt zich voor onverdroten te blijven ijve ren voor tot standkoming van een internationale rechtsorde." BOERDERIJ BIJ ASSEN VERBRAND. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur Speelden, is gisteren te Assen een grote boerderij, be- .woond door de familie Boer, to taal afgebrand. Ondanks de krachtige bestrijding van het vuur door de Asser brandweer kon slechts het woonhuis gedeel telijk worden behouden, doch dit gedeelte werd totaal onbewoon baar. De inboedel kon ten dele in veiligheid worden gebracht. De in de schuur geborgen balen stik stof en de voorraad hooi en stro gingen verloren. Het gezin, be staande uit man, vrouw en zeven kinderen, kon zich bijtijds red den' Ook het vee bleef gespaard. De schade is zeer groot en wordt door verzekering gedekt. WOONSCHIP UITGEBRAND. Te Rotterdam brak brand uit aan .boord van het woonschip „Johanna", liggende aan de Ka- naalweg en bewoond door het gezin van H. Waardenburg. De brand ontstond, doordat een vlam in een pan vet sloeg- De brandweer, die spoedig ter plaat se was en het vuur met drie stralen bestreed, kon niet verhin deren, dat het scheepje in een uur tijds geheel uitbrandde. De schade wordt door verzekering gedekt. FAMILIEDRAMA TE OUDENBOSCH. In de late avond van de twee de Pinksterdag heeft zich in de Klinkerstraat te Oudenbosch een familiedrama afgespeeld, dat het leven kostte aan de 50-jarige A. L. Deze kwam dronken thuis, waar hij spoedig onenigheid kreeg met zijn vrouw en kinde ren. Toen het tot handtastelijk heden kwam, ging moeder L. de hulp inroepen van een nabijwo- nende schoonzoon, de 34-jarige C. H. Deze trachtte de man tot rust te brengen, maar raakte met zijn schoonvader slaags. Al vechtend liepen de mannen naar buiten, waar de schoonzoon plot seling een z.g. puthaak greep, die gebruikt wordt om emmers uit de waterput te halen. H. heeft zijn schoonvader daarmede op het hoofd geslagen. De slag kwam zo ongelukkig aan, dat L. weinige ogenblikken later over leed. De Rijkspolitie te Breda heeft de zaak in onderzoek. AANRIJDING STOOMTRAM AUTOBUS. Dinsdagmorgen kwamen een tramtrein van de R.T.M., be staande uit 2 locomotieven, een postwagen en 6 personenwagons, en een autobus met elkaar in botsing op het Sandelingplein te Rotterdam, doordat de bestuur der van de bus de trein te laat opmerkte. Een der locomotieven kwam in omgekeerde richting op het ver hoogde middengedeelte te staan, terwijl de andere naast de rails terecht kwam. De bus werd licht, de 2 locomotieven en de voorste wagon ernstig beschadigd. 8 Personen werden licht ge- De aderverkalking is een or ganische, haardvormige veran dering van de binnenwanden der bloedvaten. De hypertonic daar entegen is een functiestoornis in de spieren van de vaatwand. Bei de zijn, wat hun oorsprong be treft, geheel onafhankelijk van elkaar. Maar er doen zich bij bei de aandoeningen enkele gelijke verschijnselen voor'. En daarom heeft men gedacht, dat er een verband tussen beide bestond. Maar dat is niet zo Laten wij eerst nagaan, wat wij onder een normale bloeddruk ver staan. Het hart stuwt met iede re samentrekking een bloedgolf in het elastische buizenstelsel van de arteriële bloedvaten. Daar door ontstaat in de periphere- bloedvaten een zekere spanning, een bloeddruk. Men kan deze ge waar worden door wijs- en mid denvinger van de (rechterhand op de polsslagader te leggen en de proximale vinger zachtjes aan te drukken. Na enige tijd heeft onze druk de bestaande bloed druk overwonnen en de andere vinger zal de polsgolf niet meer voelen doorgaan. Bij normale personen bedraagt deze druk 100 130 millimeter kwik. Nu zijn er personen, bij wie deze bloed druk verhoogd is, waar zij 150 180 en zelfs 200 mm kwik be draagt. Waardoor ontstaat nu deze ver hoogde bloeddruk Deze ontstaat, wanneer het hart met grotere kracht zijn bloed in het bloedvatenstelsel perst. Het hart kan hiertoe gedwongen wor den, doordat het tegen een gro tere weerstand in moet werken. En deze constante vermeerderde arbeid kan tenslotte weer de oor zaak zijn, dat het hart gaat „hy- pertropheren," dat het een dik kere, sterkere spierwand krijgt. Maar waaruit bestaat dan die vermeerderde weerstand In het merendeel van de geval len berust deze hierop, dat het periphere-bloedvaatnet vernauwd wordt en de wand van deze bloed vaten zijn elasticiteit verliest en stijver wordt. Zoiets kan gebeuren: le bij de bovengenoemde arteriosklerose 2e bij chronische nierziekten; 3e doordat de zenuwen, die de spie ren van de bloedvatwand voor zien, in een toestand van voort durende prikkeling verkeren, of 4e doordat er een algemene ont steking van de uiteinden der bloedvaten bestaat, een z.g. „ca- pillairitis", waarvan de acute nierontsteking het meest op de voorgrond tredende symptoom is. Men ziet dus, dat er een reeks van ziekten is, die alle hetzelfde verschijnsel, de verhoogde bloed druk, gemeen hebben. Het meest voorkomend is de sub 3 genoemde aandoening, wel ke wij met de naam van essen tiële hypertonie bestempelen. Bij patiënten, die er aan lijden, wordt die verhoogde bloeddruk meest al veroorzaakt door chronische prikkeling van het hersencen trum, dat de spanning van de slagaderen regelt Het is dus te begrijpen, dat niet alleen moei lijke levensomstandigheden, zor gen en ergernissen er invloed op zullen hebben, maar ook het ka rakter van de patiënt zelf, wan neer hij niet geleerd heeft om zich geen zorgen te maken en zich niet te ergeren over dingen, die eigenlijk de moeite niet waard zijn en wanneer hjj niet de kunst verstaat om op bepaalde ogen blikken van de dag zich volledig te ontspannen en alle aardse be slommeringen van zich af te la ten glijden. Dergelijke patiënten klagen veel over hoofdpijnen, over zenuw achtigheid, duizeligheid en rheu- matische pijnen in de ledematen, ook dikwijls over gezichtsstoor nissen. De bloeddruk varieert bij hen meestal tussen 160200. Hij is zeer afwisselend en speciaal 's morgens het hoogst. Het hart is, wanneer de aandoening lan gere tijd bestaan heeft, meer of minder hypertrophisch gewor den door het overwerk, dat het al die tijd heeft moeten doen. In veel gevallen is de bovenbe schreven aandoening van goed aardige aard. Maar het is te be grijpen, dat, wanneer er werke lijke organische afwijking van het hart of de bloedvaten be staat, zij het gehele proces ten kwade kan beïnvloeden. Waar dus het zenuwstelsel in het verloop van iedere hart- en bloedvaataandoening zo'n belang rijke rol speelt, zal het niet ver wonderen, dat de arts bij de be handeling van dergelijke patiën ten niet alleen aan de werkelijke hartgeneesmiddelen, maar ook aan de psychotherapie zijn aan dacht zal besteden. Het gaat er niet in de eerste plaats om er patiënt gerust te stellen en met enige vriendelijke praatjes zijn doodsangst weg te redeneren. Neen, het zal de taak van de arts zijn om hetzij langs philosophi- sche, hetzij langs religieus-zede lijke weg zijn patiënt tot dat me- taphysische standpunt op te beuren, waarop hij niet alleen niet meer voor zijn angst tracht te vluchten, maar waarop de angst hem ook niet meer berei ken kan. Onze kennis van het feit, dat het centrale zenuwstelsel dikwijls zo'n ongunstige invloed op de gladde spiervezels der vaatwan- den heeft, en daardoor tot hy pertonie voert, heeft ook nog tot een geheel andere behandelings methode gevoerd, die tegenwoor dig dikwijls wordt toegepast, nl. de chirurgische. De operatie die men dan toepast komt hierop neer, dat men de invloed van het sympathische zenuwstelsel op de bloedvaten in de buikholte uitschakelt. Zo iets is te berei ken door de geleiding tussen het centrale zenuwstelsel en de zenuwknopen (ganglia) van de sympathicus-streng door te snij den, c.q. enige van deze zenuw knopen te verwijderen. Vooral bij patiënten, die tengevolge van hun verhoogde bloeddruk aan ernstige hersenbezwaren lijden, zoals hoofdpijn, duizelig heid, oorsuizen en hersenbloe dingen en vaatthrombose kan een dergelijke operatie gunstige resultaten geven. Dr. P. H. VAN DER HOOG. Zodra de tranenstroom van de adelaar geluwd was, zodat hij weer iets kon onderscheiden, nam de grote vogel de bevroren Bim en Basli onder zijn vleugels en zette koers naar het dak van het sombere huis. Hier plaat ste hij de twee ijsklompen bo ven de schoorsteen. Rook en hete lucht zouden spoedig ue ijslaag die zich om onze vrien den had gevormd, ontdooien. Hun gevederde gestalten weiden verlicht ,door de gloed van het vuur dat beneden hen, in het gewelf van de tovenaar, brandde. Nadat de adelaar aldus Bim en Basli van bevriezing had ge red, fladderde hij naar nene- den. Hij opende het raam van het gewelf qp een kiertje en keek naar binnen. wond, doch konden na behandeld te zijn in het Zuiderziekenhuis, naar huis terugkeren. BRAND IN GLOEDFABR1EK TE ZAANDAM Maandagmiddag brak brand uit In de gloedfabriek „Vesuvi us" 'te Zaandam. Deze fabriek ligt ten Westen van de spoorlijn ZaandamAlkmaar en is voor een rijdende motorspuit moei lijk te bereiken. De Zaandamse brandweer bestreed het vuur aanvankelijk door de slangen onder de rails door te brengen en putte daarbij water uit een sloot ten Oosten van de spoor lijn. Spoedig spoot men alleen nog maar modder en werden de s-an gen op de waterleiding ge koppeld. De druk van de wa terleiding bleek te gering en met vereende krachten werd ten slotte de motorspuit toch over de spoorlijn gebracht. Het vuur had intussen in het zaag sel, dat voor het maken van gloed wordt gebruikt, een gre tige prooi gevonden en toen de brandweermannen het vuur na 2 uur meester waren, was de ge hele voorraad verloren gegaan. WIELRENNEN DE RONDE VAN NEDERLAND. De uitslag van de zesde étapue van de ronde van Nederland: van Eindhoven naar Rotterdam over 224 km luidt: 1. Faanhof (Nederl. B) tijd 6 u. 35 min.; 2. Voorting (Nederl. A) 6 u. 36 min. 22 sec.; 3. Loos (Ne derland B) 6.36.24 u.; 4. Van Kerkhove (België A) 6.36.41 u.; 5. ex aequo Van Est (Nederl. B) Mertens (België B), Maelbrancke (België A), Bednar (gem. Nederl. ploeg), Van der Veken (België A), Vos (Nederl. B) en De Poorter (België B), allen 6 u. 37 min- 5 sec. Na een kranige uitlooppoging van Sprenkeling, die ruim 100 km alleen heeft gereden en nog vier minuten voorsprong heeft gehad, ging Faanhof er tussen uit. Van Gorinchem tot Rotterdam is hij ruim één minuut op het peleton uitgelopen. Een Belgisch offensief tegen de óranjetrui bleef uit. In het laat ste stuk werd het tempo sterk opgevoerd, zodat het peloton de afstand met de leiders gestadig verkleinde. Ongeveer 7 km voor de finish liepen Loos en Voorting enkele honderden meters uit, wat voor hen voldoende was zich bij Van Kerkhove te voegen. Het bleek echter niet meer mogelijk Faanhof te achterhalen, die luide toegejuicht door een 8 a 10.000 toeschouwers in het stadion te Rotterdam als eerste door de fi nish ging met ruim 1 minuut voorsprong op Voorting en Loos. Van Kerkhove bezette de vierde plaats. Na hem kwam een groot peloton binnen, waarin zich ook Lakeman bevond, die de oranje trui behield. Het algemeen klassement van de Rónde van Nederland na de 6e étappe ziet er ais volgt uit: 1. Lakeman (Nederland Nat.) 39.37.42; 2. Depoorter (België B) 39.38.17; 3. Callens (België A) 39.38.17; 4. Van der Veken (Bel- gia A) 39.39.10; 5. Evers (Ned. A) 39.39.32; 6. Rogiers (België Ai 39.40.15; 7. Vos (Nederland B» 39.40.21; 8. De Ruyter (Gem. Ned. ploeg) 39.41.10; 9. Leunen (België B) 39.43.43; 10. Schotte (België A) 39.44.09. 1. België A 118.57.42; 2. Bel gië B 119.06.20; 3. Nederland B 119.10.45; 4. Nationale Neder landse ploeg 119.20.30; 5. Ge mengde ploeg 119.56.09; 6. Ne derland A 119.58.30; 7. Brabant- Limburg 120.03.57; 8. Zwitser land-Nederland 121.49.03. PINKSTERDRIE IN 't TEKEN DER RIJWIELSPORT. Ook op deze dag vond voor de zoveelste maal een telken- jare terugkerend sportgebeuren plaats. Ditmaal was de keuze van de Axelse Wieier - Supporters vereniging bepaald op een wie- Iercriterium voor beginners. Bij het startsein, even over half drie in de Noordstraat, wer den de wielen van een kleine vijftig deelnemende jongelingen in beweging gebracht. Hieronder bevonden zich een viertal Axe laars. Ofschoon deze koers meer een plaatselijk karakter had en voor beginners gold, was er ruime be langstelling. Zelfs waren er on der de voornamelijk in de Noord- straat opgestelde sportliefheb bers verscheidene honderden van elders. De 70 km lange koers werd ge reden in twee uur en 7 minuten. Reeds spoedig na het begin maakte onze stadgenoot M. Ver- helst een goed figuur door zich los te maken. Onze jeugdige Axe laar hield met grote verbetenheid vol tot het laatst en arriveerde als nummer 1 met grote voor sprong op zijn drie opvolgende eveneens ongedubbelde opvol gers. Hij veroverde hierdoor een beker als winnaar van deze be- ginnerskoers, een tweede beker als eerst aankomende Zeeuw en nog een derde, door het station Axel uitgeloofd. Hier volgt de einduitslag: 1. M.* Ver helst, Axel; 2. W. Matthijssen, Wouw; 3. K. In- ghels, Sas van Gent; 4. C. Oost hoek, Ovezande; 5. P. Bracke, Wagenberg; 6. J. Goossens, Hoo- gerheide; 7. E. de Clercq, West- dorpe; 8. C. de Weert, Roosen daal; 9. W. Heeren, St. Wille- brord; 10. H. van Hassel, Zun- dert; 11. M. G. Boer, Sluiskil; 12. M. P. Berk, St. Willebrord; 13. P. v. d. Steen, Leur; 14. W. Ver- sluijs, Waddinxveen; 15. J. Jon- geneelen, Roosendaal. WAGTMANS WINT DE RONDE VAN IJZENDIJKE. De 12e ronde van IJzefidijke voor amateurs, welke Dinsdag werd verreden is gewonnen door Wout Wagtmans uit Breda, die in de eindsprint M. Roks (Sprun- del) met 2 lengten sloeg. De win naar legde de 100 km af in 2 uur en 31 min. Tweede werd M. Roks (Sprundel) in dezelfde tijd. Als derde arriveerde op 2 min. en 45 sec. Vermijmeren (Terheiden), gevolgd door Mangelaars (Ho- gerheide) en P. Roks (St Willi- brord). Internationale Voetbalmatch M-V.V.Sportkring St. Niklaas 2—5. Een klein half uur na de vast gestelde tijd gaf de bekende ar biter C. Eist uit Roosendaal het sein tot de aanvang. Tevoren wa ren echter de beide ploegen ge lijktijdig in het veld gekomen en door de harmonie „Concordia" met het spelen der beide volks liederen begroet. De bal werd aan het ro'len ge bracht door Van Bun, die wegens een 6 weken geleden opgelopen blessure nog niet in staat is op zijn oude backplaats uit te ko men. Aanstonds ging het Initia tief uit van „Sportkring dat pro fiteerde van een krachtig windje, doch het is na enkele vergeefse aanvallen dat uit de eerste se rieuze Maastrichtse aanval een doelpunt werd geboren. Na 5 mi nuten passeerde Van Bun zuiver naar Verdonschot en Van Dries- sche had het nakijken. ;10). De meeste aanvalskracht bleek na dit doelpunt van de Belgische gasten uit te blijven gaan. Ze ontplooidden een beter sluitend samenspel en wisten de bal voor- tig schuin schot de stand ver effende na 17 minuten spelens. De wedstrijd was bepaald span nend. Het was een mooie, frisse partij voetbal, waarbij vaak fraaie staaltjes van persoonlijke baltechniek werden ten beste ge geven. Ir. een penible situatie en na tal van onderschepte en afgeslagen aanvallen was het na 30 minuten de Sportkrings linksachter Van Hoof die door verkeerde balbe handeling de bal in eigen doei en zo had M.V.V. andermaal de leiding (21) Voor de rust behielden de Bel gen een licht overwicht, zodat een hernieuwde gelijkmaker van de voet van De Vliegher ook een juiste uitdrukking van de stand gaf toen het sein klonk voor de thee. Na half time verwachtten wij meer overwicht van de Limbur gers te zullen aanschouwen. Ech ter bleken wij al spoedig daarin te worden beschaamd. In de tweede helft werd het lichte overwicht van voor de rust nog iets duidelijker. Speciaal de St. Niklaasse links uiterst De Bruijne ontpopte zich als een speler van internationaal formaat en wij zagen hem enkele verrassende snelle spurten nemen die verwarring stichtten in de IvI.V-V.-defensie. Als het spel 20 minuten oud is, zwenkte de Bruijne plotseling naar binnen en onhoudbaar scoort hij (23). Ook in het vierde doelpunt had de sympathieke vleugelspeler De Bruijne een geducht aandeel. Prachtig maakte hij zich uit een kluwen van spelers vrij met het leder, omzwenkte in een razend tempo 4, 5 spelers om dan onbe rispelijk te passeren naar De Clippeleire die de M.V.V.-doel man geen schijn van kans gaf. In de resterende minuten was een langdurig overwicht het ge volg van nog een vijfde Belgi sche doelpunt van Van Steelant, waardoor aan alle onzekerheid een eind werd gemaakt, zodat de eindstand 52 ten voordele van „Sportkring" werd. Een aardige strijd die niet op het hoogste peil stond maar span nend en sportief verliep. Over de spelers kunnen wij kert zijn. De meest opvallende spelers waren bij „Sportkring" de linksuiterst De Bruijne met de ex-internationaal Van Stee lant en de achterspeler Van Hoof met de spil. Bij MVV vielen Verdonschot en Nicolaï het meest op. Aan Van Bun was te zien, dat hij op een hem niet eigene plaats in het elftal zich niet ten volle kon geven. Een voorwedstrijd tussen een Axel-combinatie en de A.Z.V.V. alhier eindigde in een overtui gende zege voor de Oranjehem den. De Zaterdag-voetballers slaag den er niet in de eer te redden. OPENINGSWEDSTRIJD TE BAARLAND Zaterdagnamiddag speelden de elftallen van „Goes" en „Axel" een vriendschappelijke wedstrijd op het nieuwe voetbalterrein te Baarland, zulks ter gelegenheid van de opening hiervan. Het veld, dat door „D.U.W." arbeiders is aangelegd, is verre van fraai en het was een hele toer zich aan de terreinsomstan digheden aan te passen. Beide elftallen verschenen met inval lers. Axel bleek op schot en had reeds met de rust een voor sprong van 4 0 veroverd. De eindstand werd 7 2 in het voor deel van onze stadgenoten. OOSTENRIJK WINT HET FIFA-JEUGDTOURNOOI. Het internationale Fifa-Jeugd- tournooi te Wenen is gewonnen al laag te houden. Enige corners dcor Oostenrijk. In de finale won en een overigens fraai buitenspel- doelpunt toonden aan, dat zij de Hollanders geen duimbreed toe wensten te geven. Er werd dan ook met geestdrift en animo ge- het Oostenrijkse jeugdelftal met 32 van Frankrijk. Nederland werd derde door een 60 overwinning op Luxemburg. Na Luxemburg komt Groot-Brit- speeld. Succes kon voor de Bel- tannië op de 5e plaats en ten- gische gasten niet uitblijven. Hec slotte Zwitserland op de zesde was Wouters die met een prach- plaats. 5 regels 80 «4.Ï Ct.J minimum ggf rs vormden de af- ïwoners van Em- runsting, 95 jaar, we J. Vredeveld- X) jaar, boden een vervaardigd was van de organisa- ndsvrouwen. van de gemeenten ïoonebeek nam de van Emmen af- vaamemende bur- Schoonebeek, de r, maakte zijn op- rna werd een be- aan het hoofdge- lederlandse Aard 'ij- c hield een toe hij opmerkte, dat gswerkzaamhede n rlandse Aardolie- welke haar be er geheel Neder- tot heden als het )lie producerende n opgeleverd het ld. Hij vestigde ip de sociale zorg ppij, hetgeen tot de bouw van on- rbeiders- en. em- i. Tot slot werd zijnde boring be- vijf uur reed de evorden waar de Jhr. Mr. A. Feith sentehuis zijn op- ikte. Behalve de loriteiten was ook ordens oudste in- Habers, die bijna s. uur arriveerde de set te Hoogeveen. is werd Hare Ma- :omd door burge- 'jalma. Ongeveer nderen brachten wvereniging Hoo- tuinbouwproduc- por het gezelschap enomen. De ban de Vries schonk re Drentse bijen- iriceerde koeken, nbakker Mijnssen iningin een groot een voorstelling lhuis van Hooge- ering was buiten- erk gemaakt. Om even vertrok het de richting Zuid- ig te keren naar iris der Koningin Drenthe deelt het lingin en Z. K. H. herlanden hebben in de Drentse be- ik over te bren- jzonder hartelijke fare Majesteit en |ke Hoogheid te en bij het bezoek eit heeft daarbij ndruk te hebben Drenthe een pro eer sterk vooruit 'an de bevolking iet streven dit ge- sterker tot ont- igen." ZON- RN MAANSTANDEN Juni Opk. Ond. Opk. Ond. 2 4.25 20.50 23.56 5.23 3 4.25 20.52 6.42 4 4.24 20.53 0.31 8.09 Als hun werk een dosis van meer dan 20 röntgens (uitstra lingseenheden) in tien jaar mee brengt, moeten deze mensen in het laboratorium hun ogen maar goed op de atoomsplijtoven hou den, zo raadt het blad aan. .Dlemersdljk" van Rotterdam en Antwerpen naar New York en terug worden gemaakt. De Hij prees de New-Yorkers voor de Wijze waarop zij water hadden gespaard, zoals het iri ,maidenvoyage"ia vastgesteld op acht n^meh van dagen, waarop 30 Juni van RotlleTdam en 1 men zich niet scheert, het bewa- Jtili d.a.v. van Anwerpen, aan- j ren van afwaswater en het lateh komst te New York 10 Juli a.s. I repareren van lekkende kranen. meningsverschil met hun werk gevers over fooieh en provisie. De taxi-chauffeurs hebben 'n aanbod, tot arbitrage op een vergadering verworpen, evenal^ een voorstel om de staking uk ie sleden. vee geconstateerd. Al het pluim vee van deze landbouwer is af gemaakt en maatregelen zijn ge nomen om .verdere uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar het ontstaan van dit geval- geleden liet een i trouwring val ine te nde denne. ;s de Maashese lay. Men zocht, onvindbaar. De groeiden op en i. Zij werden „sgeweld zodanig at zij moeslen De grond werd umgviuicn c\u er werden asper ges op gekweekt. Be afgelo pen week werd met aspergeste ken begonnen. Op een van deze witte stengels zat een gouden ring. De ring is bij de dame die hem had verloren terugbe zorgd.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 3