DE KONINGIN TE PARIJS DE TOESTANDEN IN INDONESIË Pinkstermars naar Berlijn Mooie vredestaak van het Roode Kruis BEZOEK AAN DE NEDERLANDSE AMBASSADE. De laatste ochtend van Haar verblijf in de Franse hoofdstad heeft H.M. de Koningin willen besteden aan een samenzijn met in Frankrijk woonachtige Nederlan ders. De ontvangst vond plaats in het gebouw van de Ne derlandse ambassade. De Koningin en de Prins arriveer- het ver den daar om tien uur en ook op deze laatste dag van net trek boven de stad zware on- bezoek was de belangstelling zo groot, dat het cordon van weerswolken samentrokken, politie-agenten slechts moeizaam doorgang in deze smal le straat van de Parijse diplomatenwijk kon openhouden. Tweede Kamer WAAROM DE FELLE GLOED VAN DE ATOOMBOM ONS NIET MOET VERBLINDEN. De ogen van héél Europa en nog van ver daarbuiten zijn met deze Pinksterdagen op Berlijn gericht. Daar is de grote spanning van de koude oorlog tussen Oost en West op het ogenblik geconcentreerd. Velen zien daar reeds de kortsluiting ontstaan, een explosie veroor zakend, die ons gehavend Europa opnieuw in krijgs rumoer, in smook en vlammen zal doen opgaan! Wal voor weer mei Pinksteren Valse bankbiljetten van f 100,- en 110,- in omloop Westerling wordt uitgewezen WEERSVERWACHTING. Frankering bij Aounnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 3510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs3,00 per kwartaal Fer week 30 cent. Losse nummers 8 cent DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks ZATERDAG 27 MEI 1950. 6e Jaargang No. 1434. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ei? Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 et; minimum pes advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Baresx van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags S an Parijs krioelde het verkeer weer als van ouds, konden de IEenduizend Parijse taxi's weer ongehinderd door afzettingen hun passagiers op de Champs Elysées bij het Hotel de la Paix afzetten. Het Koninklijk vliegtuig moest een wijde cirkel om Parijs vlie- Bij aankomst werd het Ko ninklijk paar begroet door Am bassadeur Van Boetzelaer. Een groot aantal leden van de Ne derlandse kolonie was aanwe zig. De Ambassadeur stelde de leden van de Nederlandse kolo nie aan H.M. en de Prins voor. Vele Nederlandse verenigingen hadden delegaties gezonden, waaronder de vereniging van kunstschilders en de Katholieke vereniging. Staande op het bordes, dat de tuin van de ambassade overziet, sprak H.M., die gekleed was in een groen mantelpak, de aan wezigen als volgt toe: „U verte genwoordigt het hart van Ne derland in het hart van Parijs. In deze tijd van steeds nauwer internationaal contact zal Neder land dankbaar blijven voor het vele goede werk, hier verricht." Om kwart over elf keerden de Koningin en de Prins naar de tij delijke Koninklijke residentie te rug. Om half twaalf werd daar de Koninklijke standaard voor de laatste maal gestreken, toen Hare Majesteit en de Prins, ver gezeld van President en mevr. Auriol, het paleis verlieten om in een nieuwe glorievolle tocht afscheid te nemen van Parijs dat zijn Koninklijke bezoekers in deze dagen met zovele bewijzen van achting en genegenheid heeft overstelpt naars, toen de Place Maubert was bereikt. Links en rechts beantwoord den de Koningin en de Prins de afscheidsgroeten, die de Fransen Jangs de wegen, op de balcons en op de daken hen toeriepen. HET KONINKLIJK PAAR UIT PARIJS VERTROKKEN. Toen Hare Majesteit en de Prins Vrijdagmiddag de statie trap van de Parijse interconti nentale luchthaven bestegen om afscheid te nemen van al diege nen, die hun op zulk een onna volgbare wijze het bezoek heb ben veraangenaamd, begon een druilerige regen uit het dichte wolkendek neer te vallen. Het was half één, toen de doet Orly bereikte, na ovatie op ova tie in ontvangst te hebben geno men van langs de weg opgestel de schoolkinderen, vaak van het complete personeel van fabrie ken en van bruidjes in haar wit te kledij. De Koningin en de Prins in specteerden de erewacht. Dan was het ogenblik voor het defi nitieve vertrek gekomen. President Auriol begeleidde zijn Vorstelijke gasten tot het vliegtuig. Een laatst ,,au revoir", een laatste handdruk en zij ver dwenen in de Convair „Frans Hals", die hen naar Nederland waaruit gedurende een kwartier zulke zware hagelstenen regen den, dat het verkeer in het zui den der stad korte tijd tot stil stand kwam. Toen de autoriteiten van de afscheidspleehtigheid op Orly te rugkwamen, vonden zij de vlag- gentooi verregend. Parijs had reeds zijn alledaagse "aanzien hernomen. DE KONINGIN EN DE PRINS TERUG UIT PARIJS. Vrijdagmiddag om 14.20 uur zette gezagvoerder G. Bax, de K.L.M.-Convair PH-TEF „Frans Hals" op Schiphol aan de grond. Enkele ogenblikken tevoren had door de luidsprekers geklonken: Het extra K.L.M.-toestel uit Orly is geland". Het was enkele minuten voor half drie, toen het toestel tot stilstand kwam en de trap werd voorgereden. Een steward open de de deur en stapte uit, gevolgd door de stewardes- En daar ver scheen onze Landsvrouwe, die er geheel niet vermoeid uitzag, in een zeegroen linnen mantelpak en een hoedje van dezelfde stof. Zij werd direct gevolgd door Prins Bemhard, gekleed in het zomertenue van luitenant-gene raal der Luchtstrijdkrachten. De Vorstelijke gasten onderhiel den zich enige tijd met officiële personen voor 't stationsgebouw. De Landsvrouwe en de Prins namen het eerst afscheid van de bemanning van het vliegtuig en drukten toen de leden van hun gevolg de hand, alvorens zij in de wachtende hofauto stapten, die in snelle vaart het terrein verliet. De algemeen secretaris van het Koninklijk Huis deelde mede, dat Hare Majesteit in het vliegtuig een danktelegram had opgesteld aan de Presdient der Franse re publiek, dat van Schiphol af werd verzonden naar de Franse hoofdstad. Van Parijs af tot aan de Frans-Belgische grens bege leidde een ere-escorte van vier Mustangs de „Frans Hals". Het zijn zo zeide de heer Van Maasdijk onvergetelijke dagen geweest. KONINGIN EN PRINS DAN KEN FRANSE REGERING. Bij hun terugkeer in Nederland hebben Koningin Juliana en Prins Bemhard het volgende te legram gezonden aan de Presi dent van de Franse republiek en mevrouw Auriol: „Nog onder de indruk van de onvergetelijke vreugde en de hartelijke en warme ontvangst die U, mijnheer de President en mevrouw Auriol, evenals de re gering van de republiek en de bevolking van Parijs, ons hebben bereid, danken Wij U uit het diepst van ons hart. Wij zijn er van overtuigd, dat de vriend schap tussen onze beide volke ren, die zich op zo spontane en welsprekende wijze heeft ge openbaard, een kracht zal vor men bij de opbouw van het nieu we Europa". TELEGRAM VAN PRESI DENT AURIOL AAN HET KONINKLIJK PAAR. President Auriol heeft het vol gende telegram aan Koningin Juliana gezonden: „V/ij zijn diep verheugd over de herinnering, die Uwe Maje steit en Zijne Koninklijke Hoog heid willen bewaren aan hun korte verblijf in ons land. Als tolk van geheel Frankrijk ge tuigt het volk van Parijs, door zijn enthousiaste en hartelijke ontvangst, van de kracht der ge voelens, die ons land met het Uwe verenigen. De ontroerende en edele woor den, die door Uwe Majesteit zijn uitgesproken, hebben onze ge meenschap van idealen en onze wil om een bijdrage te leveren tot de organisatie van Europa en de vrede bevestigd. Moge Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid voor het Nederlandse volk onze beste wensen voor de toekomst ont vangen en voor henzelf de betui ging van onze trouwe vriend schap". Donderdagavond beklom als de prullemand der geschiedeiiis Het zonlicht weerkaatste op zou terugbrengen. de honderden koperen helmen dor gardeniers en in de fonteinen van het met vlaggen omrande plein. Hare Majesteit werd in de Koninklijke auto vergezeld door President Auriol, de Prins in de tweede auto door mevr Auriol. „Juliana, merci", klonk het uit de kelen van honderden Parijze- Hct was 12.38 uur precies, toen liet toestel zich in beweging zet te. Het verkeer op Orly nam weer zijn normale loop. Zestig seconden nadat de Con vair was opgestegen, vertrok reeds weer een Constellation van de Fransworld Airlines naar Amerika en in de binnenstad Het zal misschien zo'n vaart verwachting ook deze keer zijn. Er zullen enkele in- Een demonstratie, zij het ook niet lopen, cidenten voorvallen, maar wat sommige ongeluksprofeten voor spellen, zal niet gebeuren. Ge lukkig maar! Het is niet toevallig, dat men de Pinksterdagen heeft uitver koren voor wat men noemt: de mars naar Berlijn! In de ge schiedenis is het reeds tal van ka-en voorgekomen, dat op de Pinksterdagen grote volksbewe gingen zich ontplooiden. Na tuurlijk waren ze reeds lang van te voren in gang, en die Pink sterdagen waren nu eenmaal het best geschikt voor het samen stromen van de bevolking. Ver scheidene boerenopstanden, de „Jacquerie" in Frankrijk; in En geland de opstand der lijfeigenen onder Wat Tyler in 1381, in Duitsland de grote „boerenoor log" van 1525, kenden Pinkster bijeenkomsten met kermissen en vogelschieten, die uitgangspun ten werden van massale beroer ten. Pinksterbetogingen zijn er in alle landen gehouden en hun heftigheid moet verklaard wor den door de omstandigheid, dat de levensdrift en de vrijheids drang van de mensen thans, met het begin van de zomer, het moeilijkst in toom te houden zijn. Zal de koude oorlog heet lopen? Het opmerkelijke is nu, dat de Pinksterdagen weliswaar de eeuwen door de aanblik boden van wapenschouwingen, maar dat deze dagen hoogst zelden als de werkelijke aanvangsdata kun nen gelden van oorlogen en volksopstanden. Vraagt men naar een verklaring van dit op merkelijke feit, dan is het ant woord, dat de bevolking van het land te zeer verbonden was met de grond, die in deze tijd van het jaar zóvele zorgen meebrengt en vrijwel alle beschikbare energie vraagt, zodat Pinkster demonstraties, hoezeer ook be wogen van heftigheid, meestal weinig meer dan strovuren ble ken. En zo zal het naar algemene van misschien meer dan een mil- lioen mensen, kan temidden van de lugubere puinhopen van Ber lijn ook bezwaarlijk tot oorlogs geestdrift inspireren. Als dus de nog steeds woedende koude oor log heet zou lopen, dan zeker niet daar in Berlijn en niet op het huidige moment. De Pink stermars naar Berlijn zal een demonstratie zijn, méér niet! Neen, de koude oorlog zal nu met de Pinksterdagen niet heet lopen. En er mag wel eens de aandacht op worden gevestigd, dat er meer en meer stemmen opgaan, die een dergelijk gebeu ren ook ni Pinksteren onwaar schijnlijk achten. Dus ook niet tegen de herfst, het klassieke tijdstip waarop oorlogen plegen uit te breken. Nieuwe Pinkstergedachten. Deze meningen die waar lijk niet door onkundige of on verantwoordelijke persoonlijk heden worden verkondigd - steunen niet op losse gronden of op een altijd vage hoop, dat plotseling een vredelievende geest zich over de mensheid zal uitstorten. Ze zijn veeleer geba seerd op de mening, dat de span ning tussen Oost en West zich niet in de vorm van ongekende oorlogsverschrikking zal ontlas ten, maar in eindeloze en gevaar lijke wrijvingen, waarbij echter minder de goede of kwade bedoe lingen van staatslieden en leger aanvoerders, dan wel de fantas tische overwinningen op het front der techniek hun invloed zullen laten gelden. Het betreft hier niet het „toe vallige" element van wereld schokkende uitvindingen zoals het verleden die heeft gekend. Uitvindingen in deze zin worden in de tegenwoordige tijd niet meer verwacht. Men „maakt" te genwoordig uitvindingen, bere kent ze van te voren; elke dag zijn over de hele wereld duizen- de mensen bewust bezig met ex perimenteren en berekenen. Niet zoals de alchemisten, de eerste spreker de heer WELTER (KNP) liet podium. Hij acht de nota waardeloos. Ze bevat geen woord van verontschuldiging jegens het Nederlandse volk, dat de regering gefaald heeft op een wijze als nog nooit in de ge schiedenis van het Koninkrijk is voorgekomen. Bij de R.T.C. zijn de minder heden opzettelijk achtergesteld en het misstaat de regering thans bezorgdheid te tonen over het zelfbeschikkingsrecht, dat zij met de mond heeft beleden, maar nooit met de daad heeft gevolgd. De republiek heeft nooit haar beloften gehouden. Wat zich nu voltrekt is woord voor woord door de oppositie voorspeld. Deze regering is volledig verantwoor delijk voor wat zich in Indone sië voltrekt. Zij heeft zich schuldig ge-, maakt aan een grenzenloze lichtvaardigheid bij de beharti ging der belangen van het ko ninkrijk en op grond daarvan behoort zij heen te gaan, aldus de heer Weiter. De heer OUD hoopt, dat de regering de kracht zal tonen om te regeren. De heer STOKVIS (CPN) con stateert, dat in Indonesië de op vatting veld wint, dat het com munisme de redding zal bren gen. Wanneer men de door de communisten aangegeven weg had gevolgd en het koloniale be stel tijdig had losgelaten, zouden wij thans niet voor het bescha mend échec staan waarvan de regeringsnota getuigt. Wat is er van de voornaamste besluiten der R. T. C. terechtge komen? Ze hebben een plaats in zoekers naar de steen der wijzen, het deden, die, zoekend naar de kunst van goud maken, dikwijls iets heel anders vonden. Neen, de huidige natuurkundigen, de grote chemici en de werktuig kundigen komen, wetend wat ze zoeken, tot verbijsterende resul taten. Men moet zich niet laten verblinden door de inderdaad fel le stralen van de atoombom. Als de bijproducten van de grote vernietigingsmiddelen die men juist om hun helse uitwer king waarschijnlijk nooit zal toe passen! komen nieuwe tech nische mogelijkheden en werke lijkheden aan de dag, die de le vensverhoudingen van het thans levende mensengeslacht méér zullen beïnvloeden en veranderen dan de toepassing van stoom en electriciteit ooit in het verleden heeft kunnen doen. En dit zal de verwachting be schamen van de halsstarrige dogmatici in het Oosten, die vasthouden aan het gefixeerde denkbeeld, dat de Westerse we reld tengevolge van haar eigen innerlijke tegenstellingen en zwakten onvermijdelijk ten on dergang gedoemd zou zijn. De honderdduizenden, ja wel licht het millioen betogers, dat deel zal nemen aan de Pinkster mars naar Berlijn kan de uit komst nog niet zien. Maar ook hun oogkleppen zullen in de naaste toekomst wegvallen, en zowel voor hen als voor ons zal worden bewezen, dat de geschie denis zich nimmer mechanisch herhaalt. En dat het derhalve geenszins noodzakelijk is, dat de politieke, economische en sociale problemen van deze tijd op de zelfde ondeugdelijke manier zou den moeten worden opgelost als in het verleden. gekregen, aldus de heer Stokvis. De heer VAN DE WETERING (C.H.) dankt voor deze mede deling en vraagt, om welke reden het reserve K.N.I.L.-per- soneel niet naar de K. L. kan overgaan. Aan overdracht van Nieuw- Guinea wordt door ons niet ge dacht, verklaart de heer Van de Wetering tenslotte. De heer ZANDT (S.G.) heeft steeds optimistische geluiden van de regering gehoord. Dit opti misme komt in de nota niet meer tot uiting en dat zegt heel wat. De toestanden in Indonesië zijn allerbedroevendst. Het is op een jammerlijk bankroet uitgelopen, De regering heeft zich laten ringeloren door het buitenland. Hij vraagt, of de regering zich tot de V. N. heeft gewend en deze op haar verplichtingen heeft gewezen. Het is wel gebleken, hoe fu nest het is geweest de eeuwen oude band te verbreken. De re gering mag de republiek op geen enkele wijze steunen in haar actie tegen Ambon. DE MINISTER AAN HET WOORD. In de middagvergadering van Vrijdag heeft de Minister voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen, de heer VAN MAARSE- VEEN. de sprekers beantwoord. Hij acht de gedachtenwisseling van grote betekenis. Niemand heeft vooraf kunnen zeggen, hoe de verhoudingen in Indonesië zouden worden en spr. meent, dat ook thans nog geen diagnose valt te stellen. Tact en beleid zullen nodig zijn en men moet oog hebben voor de moeilijkheden, waarme de de umepartner heeft te wor stelen. Spr. betreurt het, dat grievende uitdrukkingen zijn ge bruikt. Rust en orde zijn uiter aard nodig en spr. hoopt, dat het Indonesische volk zich bewust wordt van de noodzaak lanus lijnen van geleidelijkheid voort te gaan. Wat Nieuw-Guinea betreft staat de Nederlandse Regering op het standpunt, dat het ook na afloop van dit jaar onder Nederlands gezag behoort te blijven. Een oplossing van het geschil ligt binnen de grenzen der mogelijkheden, als beide partijen het belang van de be volking in het oog houden De federatieve opzet der In donesische staatsructuur is een wezens bestanddeel geweest van wat ter R. T. C. is overeengeko men. Een tussentijdse verande ring is in strijd met deze opzet. De Nederlandse Regering is dan ook teleurgesteld in haar ver wachtingen ten deze. DE REPLIEKEN. De heer OUD (V.V.D.) herhaalt, dat het alles beheersende punt voor hem is het zelfbeschik kingsrecht. Wat zich op dit stuk heeft afgespeeld, ls in strijd met de voorlopige constitutie en die zaak gaat ook de Nederlandse Regering aan. Wederzijds heeft men zich ge- benden en spr. wenst niet, dat ervan wordt afgeweken. De eer van het Nederlandse volk is er mee gemoeid, dat 't zelfbeschik kingsrecht gehandhaafd wordt en dat de mensen in Indonesië niet aan hun lof worden over gelaten. De wet moet behoorlijk worden uitgevoerd, dat is de plicht der Nederlandse Regering. Spr. dient de volgende motie in; „De Kamer, kennisgenomen hebbende van de mededeling van de minis ter, dat de Regering zich zal beperken tot een optreden, ge richt op een zo goed mogelijk verwezenlijken van het zelf beschikkingsrecht binnen het kader van een Indonesische eenheidsstaat, van oordeel, dat de Rege ring, van dit standpunt uit gaande, in gebreke blijft arti kel 2 van de wet op de souve- reiniteitsoverdracht op de juis te wijze uit te voeren, spreekt over deze houding der Regering haar ernstige te leurstelling uit en gaat over tot de orde van de dag." Minister VAN MAARSEVEEN wil eerst een rechtzetting geven. Men kan de Regering niet ver wijten, dat op de federale struc tuur geen acht is geslagen. Zij betreurt het, dat het federale standpunt staat verlaten te worden en zij heeft dat niet on der stoelen of banken gestoken. De Nederlandse Regering zal krachtig blijven aandringen op liet zelfbeschikkingsrecht. Spr. begrijpt niet, wat de heer Oud er toe geleid heeft de motie in te dienen. Zou de motie worden aange nomen, dan zal het Kabinet de noodzakelijke consequen ties er aan verbinden. DE MOTIE-OUD. Na een half uur worden de beraadslagingen hervat. De VOORZITTER geeft in overweging, dat men zich in hoofdzaak zal beperken tot de motie-Oud. De heer ROMME (K.V.P.) vraagt zich af, of de heer Oud bij zijn zorg voor het zelfbeschik kingsrecht wel altijd even ge lukkig is. Bij aanneming van de motie geschiedt er tegen de schending niets. Bij verwerping kan de conclusie worden getrokken, dat men het zo nauw niet neemt met het zelfbeschikkingsrecht. Sprekers grootste zorg is, dat bij verwerping der motie een onjuiste conclusie wordt getrok ken. De heer BURGER (Arb.) vindt de indiening van de motie-Oud een zonderlinge gang van zaken. Hij begrijpt niet, dat de voor steller niet is ingegaan op de suggestie van de heer Romme om iets te doen met de motie. Wanneer het zelfbeschikkings recht de heer Oud zo zeer ter harte gaat, had hij de Kamer gelegenheid moeten geven zich op een gave wijze te uiten- Spr. verklaart achter de Rege ring te staan. De heer SCHOUTEN (A.R.) zegt, dat de Regering niet ge daan heeft en niet bezig is te doen wat zij inzake het zelfbe schikkingsrecht der Indonesi sche volkeren behoorde te doen. Men heeft te maken met wat ter R.T.C. is overeengeko men. Spr. is het eens met de heer Oud. Wordt de teleurstelling, waar van de motie gewaagt, uitge sproken, dan wordt ze z.i. te recht uitgesproken. De heer Schouten betoogt, dat trouw moet zijn aan het over- eengekomene. Ais het daaraan ontbreekt, is het de roeping der Kamer dat tot uitdrukking te brengen. Er is geen vriendelijker methode dan door de heer Oud aangegeven. Om half zeven wordt de ver gadering geschorst. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Het weer in West-Europa stond deze week voortdurend onder invloed van een oude, ta melijk diepe depressie bij de Golf van Biscaye, welke aanleiding gaf tot verschillende kleine sto ringen, die vergezeld van regen en onweer over Frankrijk, Bel gië en ons land naar Duitsland trokken. Aan deze toestand is nu echter bijna een einde gekomen, daar de hoofdkern in diepte is afgenomen en bezig door Frank rijk naar het Alpengebied en Zuid-Duitsland te verdwijnen. In middels nam op het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan de depressie-activiteit toe. Een van deze depressies, welke van Groenland naar Scandinavië koersen, breidt zich over Schot land en het Noordzeegebied uit Deze gaat vergezeld van tamelijk krachtige Westelijke tot Noord westelijke winden, die koele Oceanische lucht in de richting van West-Europa transporteren. Een volgende storing is bezig over het Groenlandse plateau te trekken. De depressies gaan ver gezeld van enkele frontensyste men, die ook ons land gedurende de komende dagen zullen moeten passeren. De neerslagactiviteit van deze fronten is echter ge ring. Het weer zal dus een enigs zins wisselend karakter hebben winkel een bankbiljet van 100 en hoewel zomerse temperaturen aangeboden. Het bleek vals te j niet verwacht kunnen worden, zijn en is door de Rijkspolitie in zal het weer toch tamelijk rede- beslag genomen. j lijk zijn, daar er naar alle waar- De bankbiljetten zijn van een schijnlijkheid weinig regen zal In Bergen op Zoom en vermoe delijk ook in de omstreken zijn valse bankbiljetten van 10 in omloop gebracht. Het betreft hier falsificatie, die niet gemak kelijk als zodanig wordt herkend. Te Putten werd Vrijdag in een emissie Amsterdam 7 Mei 1945 en worden binnenkort ongeldig. Het is daarom te verwachten, dat men zal trachten zich van deze falsificatie te ontdoen. Daar alles er op wijst, dat deze valse bankbiljetten uit België afkomstig zijn, is het lang niet denkbeeldig, dat men ook zal trachten in Zeeuws-Vlaanderen deze in omloop te brengen. Men zij dus op z'n hoede en bij twijfel geeft men onmiddellijk van de aanbieding kennis aan de politie. De voornaamste valsheidsken- merken zijn: le. Het ontbreken van de rode en blauwe vezels in het papier. 2e. Aan de voorzijde komt in het randschrift om de Nederland se leeuw de punt op de letter,,i" van het woord „die" aan het be gin van het randschrift, heel zwak tot uitdrukking. 3e. Aan de achterzijde ontbre ken de twee puntjes boven de grote „e" van het woord „munt speciën" (in de strafbepaling) en ook het accentteken boven de laatste grote „e" in het woord "Enschedé." In de strafbepaling op de ach terzijde zijn de regels 6, 7 en 8 niet beschreven, doch geven een golvende lijn te zien. vallen en er ook opklaringen kunnen voorkomen, waarbij de zonnestraling een compensatie zal geven voor de minder hoge temperaturen. Ex-kapitein Westerling zal bin nenkort uit Singapore worden uitgewezen. Hij heeft onlangs de 40 dagen straf, die hij had ge kregen voor het illegale binnen komen van Singapore en het mishandelen van een celgenoot, uitgediend en is sindsdien krach tens de defensieregulaties als „gevaarlijk persoon" door de En gelse autoriteiten vastgehouden. Gemeld wordt, dat de Neder landse Regering op de hoogte is gebracht van het voornemen om V/esterling als Nederlands burger naar Nederland te sturen. Westerling zou onmiddellijk na aankomst in Nederland worden gearresteerd. De Nederlandse Regering heeft reeds enige tijd de juridische kant van de zaak bestudeerd om vast te stellen, of beschuldigin gen van criminele aard tegen Westerling kunnen worden inge bracht. De eerste lentedag van dit jaar viel waarschijnlijk ook voor U op een werkdag. U zag de zon buiten schijnen en U stelde zich reeds voor om op Uw eerst komende vrije dag een wande ling of een fietstocht te maken. En straks als de vaeantie komt Er zijn mensen die óók de lente zien komen. Maar voor hen hield die weinig belofte in. Als chronische bedlegeringen of hulpbehoevende invaliden van buitenzijn willen genieten, is er hoogstens een tuintje of een bal- con. Velen moeten zelfs dat mis sen; en voor sommigen is het jaren geleden, dat zij buitenshuis kwamen. De afdelingen van het „Neder- landsche Roode Kruis" trachten deze mensen iets terug te geven van de vreugden, die zo gemak kelijk binnen het bereik der ge zonden liggen zó gemakkelijk dat we ze meestal gedachteloos aanvaarden. Met autobussen en met boten trekken de leden van het Rode Kruis Korps er met deze zieken en invaliden op uit. Bezitters van auto's helpen vaak mede bij het afhalen en thuis brengen van de patiënten, er wordt gezorgd voor een maal tijd, voor versnaperingen, voor muziek en andere vrolijkheid. De helpers en de helpsters van het Rode Kruis Korps stellen hun vrije tijd ter beschikking om te zorgen, dat het de genodigden aan niets ontbreekt. U zoudt zo'n tocht moeten meemaken om te zien, hoe er wordt genoten! Als het dan weer herfst en winter wordt, zijn er voor U op nieuw mogelijkheden tot ont spanning: een feestavond, een concert, een toneelstuk of een film. Dat wil het Rode Kruis ook geven aan die andere groep mensen met de hulp van toneel verenigingen en cabaretclubs. Autobezitters en zaalverhuur ders geven daarbij vaak hun medewerking. In een feestelijk versierde zaal worden bedden neergezet en gedurende een lange middag heeft een aantal minderbedeelden onbezorgd ple zier. De colonnes van het Rode Kruis Korps halen hen af en brengen hen thuis. Dit is één van de mooiste vredestaken, die het Nederland- sche Roode Kruis op zich heeft genomen. Uw bijdrage helpt het Nederiandsche Roode Kruis om aan ouden-van-dagen, chronisch zieken en invaliden van tijd tot lijd een van die genoegens te bereiden, die voor U heel ge woon zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Verspreide opklaringen. Bijna overal droog weer met aanvankelijk nog veel bewolking en hier en daar nevel of mist, later enkele verspreide opklarin gen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Weinig verandering in temperatuur. HOOGWATER. ZONDAG 28 MEI. v.m. n.m. Breskens 11.05 11.25 Terneuzen 11.40 v Hansweert 0.20 12A0 Walsoorden 0.50 12.50 MAANDAG 29 MEI. v.m. n.m. Breskens 11.25 11.53 Terneuzen 0.00 12.28 Hansweert 0.40 1.08 Walsoorden 0.50 1.18 ZON- EN MAANSTANDEN Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 28 4.30 20.45 16.57 2.41 29 4.29 20.46 18.32 2.55 30 4.29 20.47 20.10 3.14

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1