Heel Parijs bejubelt Koningin Juliana DE TOESTAND IN INDONESIË Minutenlange ovaties Het economisch herstel van West-Duitsland v, £c&fa£ott Verklaringen van Minister In 't Veld te New York Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs3,90 per kwartaal Par week 30 cent. Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks VRIJDAG 26 MEI 1950. 6e Jaargang No. 1433. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 «tg Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pas advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bartas van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags I aai Parys heeft Woensdagavond op vorstelijke wijze hulde "tk gebracht aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, toen deze de te hunner ere gegeven gala-soirée in de Acade mie Nationale de Musique et de Danse bezochten. Het koper van de kapel der Republikeinse garde weer galmde om precies tien uur tot in alle hoeken van het Operagebouw ten teken, dat Frankrijks gasten waren gearriveerd. Bronsgroen was het tulen avondtoilet, waarin de jonge Koningin aan de arm van Frankrijks grijze President door een erehaag van de Garde Répu- blicain de hal van het operagebouw betrad. DE KONINGIN SPREEKT TOT DE JEUGD Tweede Kamer Bij de regeling van werkzaamheden in de Tweede Kamer stelde de Voorzitter gisteren voor de nota inzake de ontwikkeling van zaken in Indonesië aan de orde te stellen Wil het West-Duitse economische leven zich kunnen herstellen, dan moeten in de komende zes jaren nieuwe fabrieken gebouwd worden, waarvoor jaarlijks uitgaven nodig zijn tot een bedrag van minstens twaalf milliard R.M., zo wordt gezegd in een rapport van het Duitse In stituut voor Handelsonderzoek. Actie tegen de Engelse loonpolitiek De Russische luchtmacht Het Britsche beleid in China Ui Houd «i ALKALIVR IJ r Mr. Dr. J. in 't Veld, Minister voor Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in New York aan vertegenwoor digers van de Nederlandse pers medegedeeld in het bij zonder studie te hebben gemaakt van Amerikaanse ver warmingsmethodes voor arbeiderswoningen, doch daar onder niets gevonden te hebben dat voor navolging in Nederland in aanmerking komt. WEERSVERWACHTING. pmkenng by Ajjnnement: Terneuzen IJE ZEEUW Prins Bernhard, aan de zijde van mevrouw Auriol, was deze avond gekleed in het gala- uniform van Generaal der Gre nadiers. De marmeren trap- penhal bood een overweldigen de aanblik. Onder de kristallen kronen blonken de geelkoperen helmen van de gardisten, wier felkleurige uniformen en rode en zwarte pluimen contrasteer den tegen de zachte marmer- tinten. De erewacht was opge steld langs de hoofdtrappen naar de eerste galerij, waar de militaire kapel van Frankrijks befaamde corps was opgesteld. Daar omheen verdrongen zich de genodigden in de bonte kleurschakering van een weelde van avondcostuums. De praal, Waarmede deze Ko ninklijke entree was omgeven, wekte herinneringen op aan Pa rys, meest glorievolle tijden. De spanning, door dit onvergelijke lijke sdhouwapel giewekti, ont laadde zich in minutenlange ovaties op het ogenblik, waarop de Koningin en de Prins de Theaterzaal betraden. Staande in de loge nam het Vorstelijk echtpaar deze spon tane hulde in ontvangst.. Vóór hen strekte zich een vijf meter breed bloemenkussen uit van chrysanten, rozen en anjers Plechtig als een gebed klonk het Wilhelmus gevolgd door de juichende tonen van de Marsei'- laise. Het ballet van de opera zette de avond in met „De kus van de Fee", waarin Lycette Darsonval en Tamara Toumanova al het raffinement van hun danskunst ten toon spreidden. Na Stra- winsky's muziek klonk de „Suite en Blanc" van Elouard Lalo. Na de pauze, waarin de Koningin en de Prins zich de voornaam ste artisten lieten voorstellen en met hen een glas champagne dronken, werd het ballet „Le Chevalier Errant" uitgevoerd. Reeds een uur vóór het einde der galavoorstelling had zich op de Place de l'Opera een afzien bare menigte verzameld, die het vertrek der Vorstelijke gas ten niet wilde missen. Achter de witte hekken verdrongen zich tienduizenden, wier geduld lang op de proef werd gesteld. Eerst om vijf over half één weer klonken de fanfarestoten, die het vertrek aankondigden. Bo ven aan de marmeren trap na men de Koningin en de Prins af scheid van President en me- viouw Auriol. Langzaam schre den Koningin Juliana en Prins Bernhard zij aan zij de trap af. Buiten wachtte hen een nieu we ovatie en toen de auto van het Koninklijk Paar, begeleid door het motor-escorte, zich in beweging zette, klonk van het bekende Café de La Paix in ge broken Nederlands „Oranje bo ven". De autocolonne boog lang haam de Boulevard de l'Opera op om langs wuivende mensen hagen het Elysée te bereiken. Met deze nachtelijke zegetocht eindigde de tweede dag van het Koninklijk bezoek. ONTVANGST DOOR HET STADSBESTUUR. Om 11 uur Donderdagmorgen stapten de Koningin en de Prins in de witte, met rood-wit-blauwe wimpel voorziene motorsloep, die hen over de Seine zou bren gen naar de kade van het Stad huis, waar een ontvangst door liet Parijse Gemeentebestuur plaats vond. Bij de aanlegsteiger werden zij ontvangen door de prefect der politie en ontvingen zij de eeroewijzen van een garde de; Nationale Marine. Toen het Koninklijk vaartuig, waarin met het Vorstelijke echt paar en President en mevrouw Auriol ook Minister Stikker had plaats genomen, afvoer, lag de Seine onder het volle zonlicht en weerkaatste het groen van het Park van Chaillot en het stalen geraamte van de Eifelto- rcn, die hier aan de oevers lig gen. Bijna een half uur duurde de fraaie vaart en op 12 der Seine- bruggen, welke moesten worden gepasseerd, stonden politieagen ten opgesteld en werd het ver keer stopgezet. Vele vaartuigen die aan de oevers lagen, hadden zich ter ere van het Hoge be zoek in feestelijke tooi gestoken. Onder enorme belangstelling van het publiek arriveerden de beide sloepen om vijf voor half twaalf aan de Quay de l'Hotel de Ville, waar opnieuw een gar de van Mariniers stond opge steld en waar namens de Ge meenteraad de heer Coirré aan wezig was ter begroeting. De sloep van Hare Majesteit was onderweg o.m. begroet door een origineel eerbetoon van de Parijse waterbrandweer. Bij de Pont du Louvre opgesteld, spoot deze een gordijn van waterstra len op het moment, waarop de sloepen passeerden. In de sloep van H. M. en de Prins was een bloemenkleed gespreid van rode gladiolen, blauwe irissen en margrieten. Geleid door de heer Coirré, vertegenwoordiger van de Ge meenteraad, ging het Prinse- Aan de ingang van het fraai versierde Stadhuis werden de Gasten onder een rood fluwe len baldakijn met gouden bor duursels ontvangen door de Bur gemeester van Parijs, Pierre de Gaulle, en de prefect van het Departement Seine, Verlomme. De receptie in de feestzaal werd door 1000 genodigden bij gewoond Op de erezetels zat President Auriol in het midden, met rechts van hem H. M. en links de Prins. Nadat Burgemeester De Gaulle een korte begroetings rede had uitgesproken, nam H. M. het woord om haar dank uit te spreken voor de hartelijke ontvangst in Parijs. De stem van onze Koningin klonk kristalhelder door de grote zaal en haar woorden maakten diepe indruk. In Hotel Lauzun aan de Quay d'Anjou bood het Gemeentebe stuur daarna een lunch aan. Koningin Juliana sprak in het begin van de middag tot de jeugd en vroeg in een eenvou dig menselijk woord mede te werken aan de grondlegging van een nieuwe en betere wereld „De vroegere geslachten hoewel ook zij waren bezield met de brandende wil de wereld te verbateren hebben ge faald, omdat zij niet definitief halt hebben gezegd tegen de machten der vernietiging. Dit te doen is nu precies de taak van de tegenwoordige generatie" aldus zeide H. M. De ontvangst in de Cité Uni versitaire haa een studentikoos karakter. Het Koninklijk Paai arriveerde een kwartier te laat en de studenten hadden in de ze periode gelegenheid de eerder verschijnende gasten op eigen wijze te verwelkomen. Toen de heer d'Autry, de Pre sident der Administratie van de Universiteit, met hoge hoed de trappen van het gebouw van het Internationale Studentenhuis besteeg, riepen honderden stu denten luidkeels „phapeau, Cliapeau", totdat hij zijn hoed had weggenomen. De politiechef die staande in zijn auto als gewoonlijk de Ko ninklijke stoet opende, werd met een gefluit begroet, dat dit maal echter niet ernstig bedoeld was, en de vele duizenden, die zich voor het gebouw hadden opgesteld vroegen zich af op welke wijze de Vorstelijke Gas ten zouden worden begroet. Toen de Koningin en de Prins arriveerden, ging er uit de rijen der studenten een vele malen herhaalde juichkreet „Ha, Ha, Bravo" op. Na dit onprotoco- laire gedeelte van het program ma werden de Vorstelijke gas ten verwelkomd door de Minis ter van Onderwijs, René Mayer, die rector van de Univerpieit, Sarraihl en de stichter van de Cité Universitaire, André Hon- novat. Toen de Koningin en de Prins in de feestzaal van het gebouw waren binengeleid, barstte een luid applaus los en Franse, Ne derlandse, Poolse, Amerikaanse, Engelse, Zweedse en Finse stu denten hielden hun nationale vaandels op. Van haar erezetel op het met rood-wit-blauw en oranje ver sierde podium hield de Konin gin haar toespraak die door eenvoudigheid van woorden keus en oprechtheid van ge dachte op alle aanwezigen die pe indruk maakte. DE KONINGIN ONTVANGST OVER DE Koningin Juliana is diep ge troffen door de wijze, waarop de bevolking van Parijs haar bezoek volgt en door de betui gingen van sympathie, die zij overal ontvangt. Na de voor stelling in de opera van Woens dagavond en de zegetocht terug naar het Paleis van het Elysée was de reactie van de Konin gin: „Deze ontvangst, die ons ten deel valt, is niet alleen warm, maar getuigt van een grote vriendschap tussen onze volke ren". „Anders dan het geval was tijdens de economische crisis in de jaren 1929-1932", aldus het rapport, „is er thans in West- Duitsland geen enkele niet ge bruikte industrie te vinden, waar de werklozen, die thans 1.732.000 in aantal zijn, werk zouden kun nen vinden." De landbouwproductie moet binnen de komende vijf jaren met 15 procent vergroot worden. Dit zou een besparing geven op de voedselimport van 500 mil- lioen per jaar en kan bereikt worden door betere landbouw methoden en een groter gebruik van kunstmeststoffen. De in dustriële productie-index voor West-Duitsland met inbegrip van West-Berlijn ligt thans tussen 90 en 95 procent. In andere indu strielanden heeft men na de oor log een veel hoger niveau be reikt. Een voor het herstel van de Duitse welvaart noodzakelijke toeneming van de industriële productie tot vijftig procent bo ven het vóóroorlogse niveau, zo wordt in het rapport opgemerkt, komt neer op een jaarlijkse voor uitgang van 9 procent. Bijna 350.000 Engelse ambte naren hebben verzet aangete kend tegen de bepaling van Sir Stafford Cripps, de Minister van Financiën, dat hun lonen dit jaar niet verhoogd zullen worden. Op drie aparte conferenties hebben de vertegenwoordigers besloten op onmiddellijke ver hogingen aan te dringen, daar mee steun gevend aan de lei ders van hun vakverenigingen, die bij Atllee en Cripps hebben aangedrongen op een wijziging van die Regeringspolitiek. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) acht de stuk ken te kort bij de Kamer om ze te behandelen. Hij voelt meer voor behandeling in de af delingen of anders voor een gc- üachtenwisseling over 14 da gen. Een debat moet niet tot te haastige concuclusies leiden. De VOORZITTER merkt op, dat de begroting van Uniezaken de Kamer heeft bereikt. De cen trale afdeling heeft besloten de ze spoedig in de afdelingen te onderzoeken. Spr. stelt voor het debat thans te beperken tot drie met elkaar samenhangende onderwerpen en wel: de ont wikkeling der staatkundige ver houdingen in Indonesië, net zelfbeschikkingsrecht der Indo nesische volken en de toestand der in Indonesië verblijvende Nederlanders uit een oogpunt van veiligheid en rechtszeker heid. De rest van de nota kar. dan ter sprake komen bij de be handeling der begroting van Uniezaken. De Kamer gaat met dit voor stel accoord. DE HEER ROMME SPREEKT De heer ROMME (K.V.P.) ver klaart het eens te zijn met de Regering, dat men zich heeft te bepalen tot de uitwerking der gesloten overeenkomsten en de zaken welke Nederland recht streeks aangaan. Spr. onderschrijft zonder eni ge reserve, dat men zich niet door de wisselvalligheden der gebeurtenissen mag laten aflei den van het hoofddoel, dat Ne derland zich in zijn verhouding met Indonesië moet stellen en dat gelegen is in de bevordering van een werkelijke samenwer king. Dit doel wordt z.i. alleen ge diend door alle voorname wer kelijkheden in de ontwikkeling te zien. De omzetting van de federale in een unitarische staat raakt niet alleen de uitvoering van het zelfbeschikkingsrecht en de voorlopige constitutie van In donesië, deze omzetting raakt ook een der overeenkomsten van de R.T.C. In deze eenzijdige niet-nako- ming van de overeenkomst zit voor spr. een kernpunt. Naar Spr. oordeel weet nie- man wat de werkelijkheid ten slotte zal worden. De enig juiste maatstaf, welke moet worden aangelegd is de vraag, of de ontwikkeling gaat in de richting van de rechts staat of van de rechtsstaat af. Het is niet goed het eenzijdige niet-nakomen van een der over eenkomsten der R.T.C. voor ken nisgeving aan te nemen en over te gaan tot de orde van de dag. Eenzijdige verbreking van af spraken speelt in de kaart van de tendenzen van het commu nisme. Materieel moet worden opge komen voor het recht der In donesische zelfbeschikking en voor redding van het wezen van het zelfbeschikkingsrecht. Daartoe zijn drie mogelijkhe den: de weg van overleg met Indonesië, de weg van het Unie hof van Arbitrage en de weg der geëigende organen der V.N., die de plicht op zich hebben ge nomen toe te zien op het na leven der R.T.C.-overeenkoms- ten. De Regering heeft gezegd, dat zij de geëigende stappen heeft ondernomen. Spr. wil gaarne vernemen, welke deze stappen zijn. Spr. hoopt in dit debat van de Regering de indruk te krijgen, dat zij het rechtstandpunt met alle klem zal verdedigen. Hij verwacht, dat de Regering onder „beleid" niet zal rekenen het zich verschansen achter on macht. De heer VAN DER GOES NATERS (Arb.) meent, dat men voorzichtig moet zijn met het aannemen van kwade trouw van de zijde der Regering der R.I.S. Een andere weg dan de thans door haar gekozene zou wellicht nog groter spanningen en dus groter nadelen hebben opgeleverd. Men moet blijven bedenken, dat er in Indonesië niet een staatkundig iets is, maar wordt. Laat ons dat wordende respec teren, zoveel we kunnen. De heer GERBRANDY (AR.) is van oordeel, dat we staan voor een crisis in de Uniever houding, voor een debacle van het Regeringsbeleid van fuik een omvang, dat zelfs voor de meest consequente partijgangers een schande en afschuwelijke gevolgen van dat beleid niet zijn te ontkennen. De hoofd zaak van deze debacle is voor mij, aldus spr., het oprollen der deelstaten, het onder de voet lo pen van de minderheden en de flagrante schennis van het R- T.C.-aeeoord. Spr. vraagt de Regering op gaaf van de Nederlandse onder danen, die sinds de souvereini- teits-overdracht geliquideerd zijn oi in gevangenschap verblijven- Hij betoogt, dat de steeds gro ter wordende chaos de samen leving in Indonesië dreigt kapot te maken. Er bestaat op Zuid-Celebes iets dat lijkt op een staat van oorlog tussen de Uniepartners en de Regering doet, of haar neus bloedt. \Tn verband met een aanval van ongeregelde Indonesische troepen op een K.N-I.L.-kampe- ment bij Makassar vraagt spr. de Regering het rapport van de Ne derlandse commandant over te leggen en de Kamer mede te de len, of en wanneer bij de Indo nesische regering is geprotes teerd. Hij vraagt de toezegging de mannen van het K.N.I.L. niet in de steek te laten en de mannen van Celebes naar een veilige plaats, bijv. Nieuw-Guinea over te doen brengen. De heer Gerbrandy acht de regering van de R.I.S. verant woordelijk voor de daden van guerilla's en hij zegt te vrezen voor een samenspel tussen de on geregelde troepen en de geregel de troepen der Republiek. Z-i. speelt de Republiek Indonesië een dubbel spel. Tegenover het binnenland is dat anders dan tegenover de U.N.C.I. Spr. meent dat er reden voor de Veiligheidsraad is om hier in te grijpen. Er is gelegenheid geweest om Ambon democratisch te laten be slissen en er zijn binnenskamers toezeggingen gedaan, maar dat paste niet in de bedoelingen van Dr. Van Mook en zijn trawanten, zegt spr. De VOORZITTER kan het woord .trawanten" niet toelaten. De heer GERBRANDY (A.R vervangt het door „medewer kers". De heer SCHOUTEN (A.R.): Is trawanten beledigend? De VOORZITTER: Dat beslis ik. De heer GERBRANDY (A.R.) acht dit een onbenulligheid. De VOORZITTER hamert luid en verzoekt het woord „onbenul ligheid" terug te nemen. De heer GERBRANDY (A.R) voldoet daaraan en verzoekt niet voor kleinigheden onderbroken te worden. De ernst van de toestand is niet te ontkennen zegt spr. en hij herinnert aan de opmerking van de heer Van der Plas, een mede werker van Dr. Van Mook, dat men zes jaar nodig had om China communistisch te maken, maar dat dit in Indonesië in zes maanden kan geschieden. De heer TILANUS (C.H-) ver klaart, dat de nota hem in zo verre bevredigt, dat ze een on opgesmukte uiteenzetting geeft van de ontwikkeling der zaken Ze laat de donkere zijde zien even goed als de lichte. In verband met de gebeurte nissen te Makassar bepleit hij de noodzakelijkheid, dat verder bloedvergieten wordt voorkomen. Spr. hoopt, dat in het eigen gebied van de Uniegenoot spoe dig rust en orde zullen heersen, mede tot verhoging van het wel vaartspeil der volkeren yan Zuid Oost-Azië. Rust in eigen huis is eerst nodig. Hij hoopt, dat de ontwikkeling in Indonesië een zodanige zal zijn, dat recht wordt gedaan aan wat plechtig is overeengekomen, in het bijzonder het zelfbeschik kingsrecht. De heer GOEDHART (Arb.) betoogt, dat richtsnoer moet zijn het zich niet bemoeien met inter ne Indonesische aangelegenhe den. Hij stelt vast, dat de Indone sische situatie een somber beeld vertoont. Het ware hem liever als het er rooskleuriger was. Herinnerend aan de toestand hier te lande na de bevrijding zegt spr., dat bescheidenheid en voorzichtigheid passen bij de be oordeling van de toestand in In donesië. In de figuren, die daar vooraan staan, heeft spr. ver trouwen, doch hij vraagt of zij opgewassen zullen blijken tegen de tegenwerkende krachten. Het wordt z.i. tijd, dat de kaar ten over de zaak-Westerling open op tafel komen. O.m. merkt hij op, dat Sultan Hamid drie dagen voor zijn arrestatie nog generaal van het K.N.I.L. was. Een kwestie, welke spr. met zorg vervult, is de positie van de Nederlanders in Indonesië. Een andere bejegening zou ook in 't belang van Indonesië zijn, dat nog vele deskundigen gebruiken kan. Ten aanzien van de artsen heeft men blijkbaar te doen met tegenwerking door allerlei klei ne potentaatjes. De verstandhouding tot Indo nesië dient op een zakelijke, rea listische basis gebracht te wor den. Wij hebben er belang bij, al dus spr., met een maximum van goede trouw, loyaliteit en goede service tegen Indonesië op te treden. Dan is er kans op een sa menwerking, die tot resultaten voert. Te half zes wordt de vergade ring geschorst. In 'n boekwerk, dat deze week verschijnt, verzekert Ashet Lee, voormalig officier van de Britse inlichtingendienst, clat Rusland thans niet over een vliegtuig beschikt dat de atoombom kan vervoeren. De Sowjets bouwen een vliegtuig met een groot vliegbereik van het type „B-36", doch dit is slechts eien proto type. Lee schat de Russische bom- bardementsvloot op ongeveer 1000 viermotorige toestellen met een vliegbereik van 1600 km, elk voor het vervoeren van een lading van 5 ton. Hij zegt dat de Russen jaar lijks 7500 toestellen met enkel voudige of dubbele reactie bou wen. Dat is driemaal zoveel als de Amerikaanse productie van alle soorten vliegtuigen, ge- vechts-, transport- en oefen vliegtuigen. Tenslotte schrijft Lee, dat de jaarlijkse vliegtuigproductie van de Sowjets 40 a 50.000 toe stellen bedraagt en dat Rusland vliegbasis bouwt in het Noord- Oosten van Siberië tegenover Alaska. Verklaring van Bevin in het Lagerhuis. Bevin, de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft in antwoord op vragen van Eden, de plaatsvervangende leider der Conservatieve oppositie, in het Lagerhuis verklaard, dat Enge land zich niet zou onderwerpen aan de voorwaarden, die de com munistische Chinese regering heeft gesteld voor het aankopen van diplomatieke betrekkingen. De Russische boycott van de Verenigde Naties vergeleek Be vin met een staking, waardoor het werk wordt opgehouden. „Rusland heeft de zittingen verlaten en wij zeggen, dat het hangende de onderhandelingen aan het werk moet terugkeren", zo zeide Bevin. De Verenigde Staten hebben verklaard niet voor China's toe lating tot de Verenigde Naties te zullen stemmen, doch ook niet hun veto ertegen uit te brengen, aldus Bevin. „Wij trachten zeven leden van de Veiligheidsraad te vinden, die voor China's toela ting zouden stemmen". Tegen critiek van Eden op En- gelands erkenning van Mao's re gering verdedigde Bevin de stap van zijn regering door te verkla ren: „Ik geloof niet, dat het juist was om de Russen in staat te stellen zich voor te doen als het enige land, dat iets voor Chi na wilde doen". Als Engeland evenals de Ver enigde Staten China in de steek had gelaten, „geloof ik, dat wij het Verre Oosten voor altijd zou den hebben verworpen", aldus Bevin. (Adv.) i[i Houd Uw wol als nieuw! wordt hagelwit, krijgt nieuwe fleur W .Wit v f Kleur jar Was Uw wol veilig in hl VOORKOMT KRIMPEN EN HARD WORDEN De bezwaren zijn vooral van financiële aard. Terwijl in de V. S. elke arbeiderswoning een bad kamer heeft, blijft voor Neder land de warmwatervoorziening een groot probleem. Nederland dient een eigen me thode te zoeken. Wat betreft de arbeiderswoningen in het alge meen had de Minister tijdens bezoeken aan Detroit, Chicago en Washington de indruk gekre gen, dat ze „zeker niet beter" zijn dan in Nederland. Koelkas ten zijn in Nederland niet zo on misbaar als hier in Amerika. De Minister was zeer geïnteres seerd in centrale aangelegenhe den, die meer en meer in zwang komen en waar de Amerikaanse huisvrouw voor hoogstens een „quarter" (vijfentwintig dollar cent) de complete was kan doen. Architectonisch, zo meende de Minister, heeft Nederland niets van de V. S. te leren, waar men vrijwel nooit vestibules heeft. „Men valt met de deur in huis", aldus de Minister, die schertsend er aan toevoegde, dat het hem zijn portefeuille zou kosten, als hij dat in Holland zou proberen. De moderne Nederlandse archi tectuur verdient onder de aan dacht van het Amerikaanse pu bliek te worden gebracht en de Minister denkt over een reizen de tentoonstelling door de V. S. De verhouding tussen huren en inkomens in beide landen is niet goed vergelijkbaar. In Ne derland zijn de verhoudingen scheefgetrokken, daar de lonen met ongeveer honderd procent gestegen zijn, terwijl op de huren een algemene prijsstop bestaat, ook voor nieuwbouw. In de V. S. zijn de huren op nieuwbouw vrij en bij woningbouwplannen bedragen de huren omstreeks twintig procent van de inko mens. Er wordt enorm gebouwd in de V. S„ maar de kwaliteit met uitzondering van de zogenaamde hoogbouw laat veel te wensen over. De monotone aanblik van de buitenwijken der Amerikaan se steden had de Minister getrof fen. De Minister heeft het „Hol land tulpenfeest" in Michigan bijgewoond, dat jaarlijks door een half millioen Amerikanen bezocht wordt. Hij achtte dat een ongezochte gelegenheid om Nederland meer onder de aan dacht van de Amerikanen te brengen, bijv. door daar elk jaar een Nederlandse tentoonstelling te organiseren met een telkens variërend onderwerp. Hij had de indruk, dat men in Amerika wel over de voorlichting door zijn departement te spreken was. Minister In 't Veld vermeldde in dit verband de door Jo Spier geïllustreerde brochure over de Marshall-hulp, die zeer in de smaak was gevallen bij de Ame rikanen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avond. Plaatselijk buien. Over het algemeen veel bewol king met op de meeste plaatsen enkele buien. Zwakke tot mati ge, veranderlijke wind. Tempera turen gelijk aan die van gisteren. HOOGWATER. ZATERDAG 27 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.07 10.42 11.22 11.32 n.m. 10.30 11.05 11.45 11.55 ZON- EN MAANSTANDEN Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 27 4.31 20.43 15.27 2.29 28 4.30 20.45 16.57 2.41

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1