De Regering over de toestand in Indonesië Het Koninklijk! |bezoek aan Parijs W® Tegen pijnen! Toespraken tijdens het diner op het Elysée "WITTE KRUS" Guerilla op de Philippijnen Nota aan de Tweede Kamer De Regering heeft een nota aan de Tweede Kamer doen toekomen, waarin een nader beeld wordt gegeven omtrent de toestand in Indonesië, voorzover.de ver houdingen binnen de Nederlands-Indonesische Unie en de belangen van Nederland daarbij betrokken zijn. De Regering is bereid t. z. t. over deze nota met de Kamer in het openbaar van gedachten te'^wisselen. POEPERSCACHETS-TABLETTEN WEERSVERWACHTING. fmnKf-niie mj A^nnement Ternsuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactle-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nm 5 uur 2073 Gironummer 38150 Ibonnementsprtjs: 3,90 per kwartaal Fer week 30 cent. Losse nummers 6 cent DONDERDAG 25 MEI 1950. 6e Jaargang No. 1432. verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels <50 rt-S Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags I INLEIDING. Het is momenteel nog niet te zeggen, of de situatie zich ont wikkelt in een voor de verhou ding tussen Nederland en Indo nesië gunstige dan wel ongun stige richting. Dat deze ontwikkeling een an dere is geweest dan de Neder landse Regering zich bij de Souvereiniteitisovejdracht had voorgesteld, kon niet worden ontkend. De procedure gevolgd t.a.v. de deelstaten geeft de Re gering reden tot bezorgdheid, niet alleen omdat de kwestie van het zelfbeschikkingsrecht daarbij betrokken is, maar ook omdat zij wijst op een sterke aandrang, welke langs andere dan zuiver constitutionele weg tot een structuurverandering van de V.S.I. wil geraken. De levensomstandigheden van vele Nederlanders in Indonesië zijn in bedenkelijke mate ach teruit gegaan. Dit zijn facto ren, welke grond opleveren vooi een pessimistische toekomstver wachting. ONTWIKKELING IN IN DONESIË. De in 1945 geboren Kepubliek Indonesia, die verklaarde op de volkswil te steunen placht de deelstaten aan te merken als creaties van de Nederlanders De op liquidatie der deelsta ten gerichte Republikeinse ac tiviteit bleef niet tot Java en Madura beperkt: ook op Suma tra, Borneo en Oost-Indonesië werd door goed georganiseerde volksbewegingen druk uitgeoe fend op de Regeringen der deel gebieden. Deze plaatselijke ac tiviteit werd ge'ruggesteund door het Parlement van de V. S.JU dat de unificatiepolitiek der Republikeinse Regering bleek te steunen. Het enige gebiedsdeel, waarin me» zich bijl de gang van za ken niet heeft neergelegd, is Ambon waar op 24 April de on afhankelijke Republiek Zuid- Molukken werd uitgeroepen. De staatkundige ontwikkeling zoals die zich sedert de over dracht van de Souvereiniteit in Indonesië voltrekt, vervult de Regering met zorg met betrek king tot de realisering van het zelfbeschikkingsrecht der vol den van Indonesië. Daarom heeft zij de onder de gegeven omstandigneden ge- eigende stappen genomen, waar bij art. 2 van de wet Souverei- niteitsoverdracht Indonesië tot uitgangspunt strekt. De Staatssecretaris van Ma rine vertrok in Januari naar Indonesië om een overeenkomst aan te gaan in verband met het marine-accoord en de financiële consequenties van de steunver lening. Op basis van een bedrag van ongeveer 77 millioen gulden werd overeenstemming bereikt. De wijze, waarop het perso neel van de Koninklijke Marine zijn soms moeilijke taak ten be hoeve van de V.S.I. verricht, verdient grote lof. Het in Indonesië aanwezige personeel der Kon. Marine be draagt ongeveer 4500 man. De alsnog af te voeren sterk te van de Kon. Landmacht be droeg op 1 Mei 1950 rond 40.000 man. Door het inlassen van 'n groter aantal buitenlandse troe- pentransportschepen wordt ver vacht, dat in Mei 1950 rond 10.500 man kunnen worden-af gevoerd. De verwachting be staat, dat in September 1950 al le K. L.-onder delen zullen zijn gerepatrieerd. Het militaire personeel van het K.N.I.L. treedt deels in dienst bij de V.S.I., deels bij het Koninkrijk der Nederlanden, of vloeit af. Per 1 Mei waren naar de V.S. I. overgegaan rond 22.300, naar de K. L. rond 8000 man. ECONOMISCHE TOE STAND. De Nederlandse ondernemers belangen in Indonesië worden gevormd door beleggingen in landbouw-, mijnbouw- en indu striële bedrijven. Daarnaast be staan aanzienlijke belangen in vaart, luchtvaart en spoorwe gen), in het bankwezen, de im- en export en de openbare nuts- oedrijven (electriciteits- en gas bedrijven). De waarde van de beleggingen is niet precies aan te geven Naar schatting varieerde zij in 1938 tussen de 3 en 4 milliard gulden, dat was plm. 15 procent van het Nederlands nationaal vermogen van dat jaar. De positie van de Nederland se ondernemers kan thans als zeer moeilijk worden geken schetst. Indien men de vooruitzichten en de positie van de cultuuron dernemingen in ogenschouw neemt, valt op te merken, dat de Regering van Indonesië nog geen maatregelen heeft geno men, op grond waarvan 'n dui delijk inzicht kan worden ver kregen in de algemene begin selen van haar economische be leid. De K.P.M. voert onderhande lingen. Het resultaat hiervan dient te worden afgewacht. ONDERWIJS. Aan de hier te lande in op leiding zijnde Indologische stu denten van Nederlandse natio naliteit is door de Regering van de V.S.I. medegedeeld, dat op hun verdere studie geen prijs wordt gesteld. De tot nu toe /oor deze studie verstrekte toe lagen worden ultimo Juli be ëindigd. Deze beslissing betekent een grote teleurstelling voor de stu denten in de Indologie. Daarom zal de Regering met hun belangen rekening houden Mogelijk ligt voor sommigen een uitweg in een internationalise ring van de Indologische bp leiding, die hen geschikt maakt voor een loopbaan in andere tropische landen. VEILIGHEID VAN PERSO. NEN EN GOED. De veiligheid van persoon en goed is op vele plaatsen bepaald onvoldoende. Behalve de on gunstige weerslag hiervan op het economische bestel baart dit ook onder de Nederlandse be volkingsgroep onrust Hoewel aanslagen, berovingen en diefstallen nooit geheel te ke ren zijn, vinden zij op vele plaat sen in Indonesië toch wel op ab normaal grote schaal plaats Sedert de Souverei'niteitsover- dracht werden tenminste 16 Ne derlandse burgers vermoord. De onveiligheid te Soerabaja deed de buitenlandse consuls besluiten aan de militaire Gou verneur van Oost-Java brieven te richten waarin hun ernstige bezorgdheid over de toestand werd uitgedrukt. Tot onrust onder de Neder landse bevolkingsgroep heeft mede bijgedragen het groot aantal arrestaties in verband met de Westerling-affaire en in Makassar in verband met de Aziz-coup. AMBTENAREN. Voor bestuursambtenaren is in de bestuursdienst geen plaats meer. Verwacht wordt, dat in de loop van dit jaar alle be stuursambtenaren zullen af vloeien. Ook de ambtenaren van de rechterlijke macht zul len de dienst verlaten. Aan de jongere bestuursambtenaren, die na de oorlog voor de be- stuufrsdienpt werden uitgezonden is de gelegenheid geboden hun vast dienstverband om te zetten in een kort verband waardoor zij na drie jaar hun dienst kon den beëindigen, zulks onder toe kenning van een uitkering in eens (kortverbandtoelage, ver meerderd met een -bonus). PARTICULIERE WERK NEMERS. In de arbeidsverhouding tus sen de Nederlandse particuliere werknemers en hun werkgevers in Indonesië is voorshands geen wijziging gekomen. Wel was reeds vóór de Souvereiniteits- overdracht onder de Nederland se particuliere werknemers on gerustheid ontstaan omtrent de vraag, op welke wijze na de vol trekking van de staatkundigt hervormingen, de positie van de Nederlandse werknemer zou worden veilig gesteld. Het gaat hier om een groep van 30 a 40 duizend personen. Hun ongerustheid is voorna melijk toe te schrijven aan de ongunstige wijzigingen van de materiële levensomstandighe den als gevolg van de recente monetaire maatregelen. De Ne derlandse delegatie ter eerste conferentie van Ministers vond hierin aanleiding op dit punt de aandacht te vestigen van de In donesische delegatie, hetgeen tengevolge had dat bij brief van 1 April 1950 bericht werd ont vangen, dat de Repubüek zich bereid heeft verklaard in over weging te nemen, in hoeverre het mogelijk is in enkele geval len de meest schrijnende gevol gen van de onlangs ingevoerde deviezen- en monetaire maat regelen ten aanzien van Neder landse particulieren in Indone sië voor rekening van de Over heid te nemen. Zij zijn zwaar getroffen door de voor hen geheel verval-en mogelijkheid tot overmaking van spaargelden a pari, alsook door het feit dat de delegaties aan gezinsleden in Nederland voor hen slechts gedurende 3 maanden a pari gehandhaafd blijven. Intussen zijn door de werk geversorganisaties aan haar ie- uen richtlijnen verstrekt voor het treffen van voorlopige voor zieningen, welke de moeilijkhe den, ontstaan door de getroffen monetaire maatregelen, in het bijzonder voor wat betreft het overmaken van gelden naar Ne derland ten behoeve van gezins delegaties, spaargelden, pen sioenstortingen enz., opvangen. Deze moet er komen door be-1 grip voor de ander en door ei- kenning van wederzijdse nood. Frankrijk en Nederland heb ben een dieper verbondenheid bereikt dan zo oppervlakkig schijnt, en dit is gelegen in de -drang naar vrijheid. De wederzijdse hulpvaardig heid zal vanuit deze vrijheid de enige en juiste vriendschap in standhouden, en deze zal een gemeenschappelijke basis van samenwerking worden, mocht ooit 't vrije Europa zich opnieuw door machten van bezetenheid naar een nieuwe ramp gedreven voelen. Uw landgenoten, die zoveel doorstonden terwiUe van deze vrijheid, zullen in Nederland 'n waardering vinden, die niet aan de oppervlakte maar in de diep te gelegen is, omdat die uitgaat van de pioniergeest: gebonden in vrijheid door vrijheid. Ik drink op Uw geluk, mijn heer de President, op dat van onze beminnelijke gastheeT en gastvrouw, de heer en Mevrouw Auriol, en op dat van geheel Frankrijk. En Ik drink op „La France Eternelle" dat altijd haar buren bestraald heeft en thans draag ster is van creatieve gedachten. Ik drink op de welvaart en het geluk van onze geliefde zuster Frankrijk. De woorden van onze Konin gin maakten een diepe indruk op alle aanwezigen. Onder doodse stilte sprak H. M. Konin gin Juliana Haar rede uit, die de toehoorders ten diepste heeft ontroerd. Het banket, waaraan ruim 110 gasten aanzaten duurde twee uur, waarna in het Paleis een grote avond-ontvangst begon. THEATERVOORSTELLING IN HET PALEIS. KRANSLEGGING BIJ „ARC DE TRIOMPHE". DE Woensdagochtend half elf ar riveerden de Koningin en de Prins aan de Are de Triomph, waar Hare Majesteit een krans neerlegde op het graf van de on bekende soldaat. Lang vóór de aanvang der plechtigheid begonnen grote volksmassa's zich te verzamelen langs de Champs Elysées en rond de Place de l'Etoile, waar een erecordon van vele formaties van het Franse leger en rijk be- vlagde erezuilen waren opge steld. De Vorstelijke bezoekers wer den ontvangen door Generaal Chouteau, militair gouverneur van Parijs, en Generaal König. Hare Majesteit was gekleed in 'n grijze faille japon met wit be drukt vlindermotief, iets gedra peerd op de linkerheup en daar gegarneerd door een rose corsa ge. H.M. droeg rose handschoe nen, een witte hoed en zwarte schoenen. De Prins was gekleed in de khaki-uniform van Luite nant-Generaal der luchtmacht. De Prins was H.M. behulp zaam bij het leggen van de bloe menkrans voor de eeuwige vlam. Daarna werd het eerbetoon aan de doden gebracht met diep tromgeroffel en treurmuziek. Dit was een ogenblik van indruk wekkende statie. De Vorstin en de Prins stonden opgesteld voor de vlam, vergezeld van Minister Pleven, Generaal Chouteau en Generaal De Lattre de Tassigny. Bij het graf was een Nederlandse erewacht van majoors der lucht macht en der infanterie opge steld. Prins Bernhard geleidde Hare Majesteit daarna naar het gou den boek, dat op een katheder onder de Arc is geplaatst. Beide vorstelijke gasten plaatsten hier hun handtekening. President Auriol heeft in het Paleis van het Elysée een banket aangeboden ter ere van zijn Koninklijke Gasten. Aan het diner namen [deel leden van de Franse Ministerraad, leden van het gevolg van het Koninklijk Echtpaar, en de Ambassadeurs der beide landen. REDE VAN AURIOL- PRESIDENT President Auriol sprak een rede uit ter ere van Koningin Juliana en Prins Bernhard. „Mevrouw, Frankrijk begroet U met vreugde. Het bezoek waarmede Uwe Majesteit en Uwe Konink lijke Hoogheid de Prins der Ne derlanden ons vereren, verdiept niet slechts een oude en grote vriendschap, doch ook de ge voelens van bewondering, die het Franse volk voor het Neder landse koestert". „In Uw persoon, Mevrouw, begroeten wij uit het diepst van ons hart het moedige, fiere en vrije volk van Nederland". „Vele herinneringen hebben wij gemeen. De denkers, de schrijvers, de kunstenaars van onze beide landen hebben nun namen vermengd. Door onze g eschiedenis te leren, leren wij de Uwe: Descartes, Grotius, Spi noza, Rembrandt, Huygens, St. Everemond, Bayle en zovele il lustere mannen, oekend in Uwer Ivlajesteits grootse cultuur. Wel ke lichtende bronnen van be schaving waren Leiden, Amster dam, Den Haag, Delft, Rotter dam. Sedert onze eerste stu dietijd bewonderden wij de grootse morele grondstellingen van Willem de Zwijger. Wij ver enigen ons met de gerechtvaar digde lof van Descartes: „Ik heb een oord gekozen, waar de atmosfeer bevorderlijk is voor de helderheid van de geest". Nederland heeft, geïnspireerd door zijn geliefde Vorstin, door zijn verzet tegen de onderdruk het vervoerswezen (scheep-1 king de bewondering gewekt van alle vrijheidslievende mensen. Wij hebben dezelfde beproevin gen gekend. „Door de samenwerking met de landen van West-Europa heb ben zij hun besluit om de vrede te verdedigen, bevestigd, niet slechts door waarborgen van wederzijdse bijstand, maar ook door een stelsel van politieke, economische en sociale samen werking, die het welzijn van al len moet bevorderen. In de overtuiging, dat er geen moeilijkheid is, die niet door energie en vasthoudendheid en in voortdurende samenwerking van alle vrije landen kan wor den overwonnen, hef ik het glas te Uwer ere, ter ere van Uwe Koninklijk Hoogheid, de Prins der Nederlanden, van Uwe eer biedwaardige Moeder en het Koninklijk Gezin, en drink op het geluk en de welvaart van Nederland". REDE VAN JULIANA. KONINGIN „Mijnheer de President, Uw hartelijke woorden, waar mee U mijn man en mij heeft begroet, geven ons het waarach tige gevoel van welkom te zijn, en wij zien er de uitdrukking in van de waardevolle vriendschap, die Frankrijk voeit voor Neder land. Deze vriendschap is even oud als levend en vitaal en wij heb ben haar ondervonden in de ont roerende ontvangst die Parijs ons heeft geboden. Persoonlijk word Ik, door de naam, die mijn familie draagt en doordat zij het nageslacht vormt van Uw Gaspar de Colig- ny, steeds herinnerd aan het mooie van deze aloude banacn cn aan de verantwoordelijkneid, die ze Mij opleggen. De voorbeelden, die U noemt van zoveel beroemde Fransen, die zich in Nederland thuis voelden, kunnen worden aange vuld door een reeks van voor aanstaande Nederlanders, die hun tweede vaderland in Frank rijk vonden. In het jongste verleden heb ben de zonen van Frankrijk op onze grond gestreden in onze gemeenschappelijke strijd voor de vrijheid. Diegenen van Mijn landgeno ten, die aan de vijandelijke be zetting trachtten te ontkomen om de vrije wereld te bereiken, zuiien in dankbaarheid aan hun Fianse vrienden terugdenken, die hen geholpen hebben met inzet van eigen leven. Europa is naar wezen en naar mogelijkheid een broederschap, maar in iedere familie kent men als de leden nog jong zijn, tijden van onenigheid en zo'n strijd lijkt op het ogenblik zelf van allesbeheersend belang. In werkelijkheid echter zijn ze op eikaar aangewezen. Onze generatie kan een ontred derde wereld niet bij toverslag in orde brengen. Maar wat wij nodig hebben is een houding die vrij is van de beperkingen van een bekrom pen verleden, en de moed om opnieuw te beginnen. De stoutmoedige voorstellen, onlangs door Frankrijk gedaan, kenmerken zich door die geest van oorspronkelijkheid en van bereidheid tot offer, die nood zakelijk is om het nieuwe Euro pa geboren te doen worden a.: deel van een betere wereld. Dat Europa zal een waar te huis zijn voor haar grote fami liekring, zelfs voor haar verlo ren zoons, en zal open staan voor al haar vrienden. Waar Frankrijk en Nederland niets te vrezen hebben van mis lukkingen in het verleden, daar hun strijd is omgezet in een hechte en diepe hervormings kracht, zullen de beide landen op gelijkwaardige wijze samen optrekken in de geschiedenis die komen gaat. Zij zullen de vrijheid van de Westeljjkie volken bestendigen en tegenover West en Oost de enig mogelijke oplossing plaat sen, die van de vrede. Voor de toneelvoorstelling was het, of de tijden van weleer wa ren teruggekeerd. In het paleis van het Elysée schreden H.M. de Koningin aan de arm van Presi dent Auriol en Z.K.H. de Prins aan de zijde van Mevrouw Auriol onder de tonen van de Feestmars van Henri Busser de grote thea terzaal binnen, die tot de laatste plaats bezet was met vooraan staande zonen en dochters van Frankrijk en talrijke in Frank rijk residerende Nederlanders. De Koningin, gekleed in een crèmekleurig toilet van satijn met sjerp, behorende bij de on derscheiding van het Legioen van Eer, zette zich in het midden van de eerste rij naast President Auriol. De Prins was gekleed in het gala-uniform van generaal der Grenadiers. Talrijke Franse Ministers en oud-Ministers woonden de voor stelling bij. Ook de Nederlandse Minister van Buitenlandse Za ken, Mr. D. U. Stikker, was aan wezig. Honderden kaarsen, kris tallen kronen, ontelbare rozen in kristallen vazen gaven het paleis en bijzonder cachet, het geen nog versterkt werd door de schitte ring van uniformen en toiletten, die deze avond in ongekende ma te waren te bewonderen. „Le Seigneur Acteur" van Car- montelle was het eerste stuk, dat leden van de Comédie Frangaise ten tonele brachten. Zij oogstten veel succes met hun opvoering. Zeer geapprecieerd werd ook de declamatie van Micheline Bou- det, die o.a. Du Bellay's gedicht „Frankrijk, moeder der kunst" en La Fontaine's bekende „La cigale et la fourmi" (De krekel en de mier) voordroeg met een intonatie en een charme, Frank- rijks kunstenaarsstand waardig. Na haar betrad onbevangen als immer Noël-Noël de planken. Hij vertelde in rap Frans, dat een Nederlandse professor hem onze schone taal had willen le ren, dat het een heel eenvoudige taal is, die hij zonder accent spreekt, hetgeen hij bewees door in nauwelijks begrijpelijk Ne derlands te zeggen: „Elke keer als ik het woord jenever goed uitsprak, kreeg ik van mijn le raar een glas". Noël-Noël zin speelde nog even op het Midi- accent van President Auriol, riep nog „Leve de Koningin" in dragelijk Nederlands en zong liedjes over het scheermes van zijn kapper en zijn familiealbum. Tegen half twaalf was de voor stelling ten einde. Onder de to nen van een suite van Bach be gaven de President en de Vor stin, de Presidentsvrouw en de Prins zich naar het buffet, dat in een aangrenzende zaal was ingericht. Alle medespelenden werden aan het Koninklijk Paar voorgesteld. Talrijke vooraan staande Fransen maakten voor het eerst van hun leven kennis met Nederlands Vorstin, die met een diadeem in het haar het mid delpunt vormde van «en van de meest uitgelezen gezelschappen, die het Elysée in zijn zalen ver enigd heeft gezien. Het was tegen het midder nachtelijk uur, toen Koningin en NAAR DE KERK. Aan de zijde van dominee Bög ner schreed H.M. de Koningin om tien voor elf de Temple de l'Oratoire binnen in Parijs' eerste arrondissement. Bij de ingang van de kerk ont moetten twee Koninginnen el kander, Koningin Juliana en de 18-jarige ongekroonde koningin van de fruithallen, Jacqueline Chapelin in haar blauw-wit-rood gestreepte rok en met kanten luifelhoed. Namens het eerste arrondissement (Louvre) bood Jacqueline de Koningin een mand orchideeën aan. De balcons rond het Louvre konden nauwelijks het gewicht van de samengedrongen inwo ners dragen. Onder het gezang van het kerkkoor begaven Koningin en Prins en hun gevolg zich door een haag van Protestantse ver kenners door de kerk naar de consistoire om hun handtekening te zetten in het gastenboek. Een luid applaus weerklonk van ach ter het grote hek achter de Tem ple, toen ons Koninklijk Paar zich via de consistoire begaf naar het monument van Admi raal De Coligny, de grote Huge- notenleider, die in de Bartholo- meusnacht op 24 Augustus 1572 de dood vond. Bij het monument, dat achter de tempel gelegen I's, legden de Koningin en de Prins een krans van rose en witte an jers. Vóór het Louvre waren tijdens deze plechtigheid de Spahi's in hun wijde cape's, met hup rode fez en ontblote sabel op hun vu rige paarden opgesteld, waar langs de stoet enige ogenblikken later in de richting van het Ely sée weer zou vertrekken. Doch vóór het zover was, werd kennis gemaakt met een deputatie van de stad Orange, die in 1530 door erfenis ten deel viel aan de fa milie van Nassau. De burgemeester van Orange was voor deze gelegenheid van de vallei van de Rhone naar Pa rijs gekomen. Naast hem stond de vroegere Eerste Minister van Frankrijk, Daladier, thans afge vaardigde van Orange in de as semblee nationale. Kort na elf uur vertrok het Koninklijk gezelschap weer naar het Elysée langs de erehaag der Spahi's en door de hagen Parij- zenaars, die de route naar de re sidentiële residentie omzoomden. KONINKLIJK BEZOEK AAN VERSAILLES. Het bezoek, dat Hare Maje steit en Prins Bernhard aan Ver sailles brachten, was voor de Vorstelijke Gasten een welkom intermezzo in de reeks van offi ciële plechtigheden dezer dagen. Het bood gelegenheid gedurende drie kwartier te genieten van de schoonheid der slottuinen van de oude Koninklijke residentie. De ze pronkten in volle luister on der een diffuus licht. Versailles' park bood een geheel andere aanblik dan gewoonlijk. Er heer ste een volledige rust, die de Vorstelijke bezoekers zeer wel kom moet zijn geweest. Het was dan ook geen wonder, dat voor het eerst tijdens het Ko ninklijke bezoek het tijdschema van het programma niet kon worden aangehouden. Het de jeuner, dat President Auriol aan zijn Vorstelijke gasten in een der zalen van het grote Trianon aan bood, kon pas drie kwartier na de aangekondigde tijd aanvan gen. Als gevolg van deze vertra ging moest ook de voorstelling in het laat-achttiende eeuwse „Theater de la Reine" te laat be ginnen. De voorstelling, welke door 'n groep van de Comédie Frangaise werd gegeven, was van vorstelij ke allure. Zij werd bijgewoond door 230 gasten, waaronder vele Franse Ministers. De Koningin was onder de in druk van de prachtvolle aanblik van het theater, dat voor de tweede maal na de oorlog werd bespeeld. Op het in zacht grijs décor ge stoken toneel werd een verfijnde opvoering gegeven van Mari- veaux' komische éénacter „Epreuve". Per auto verlieten de Vorste lijke bezoekers Versailles op weg naar het Elysée, waar nieuwe ceremonieën wachten. Ook in Versailles hadden duizenden zich langs de brede weg geschaard om de gasten toe te juichen. Ter wijl de autocolonne door de koele lanen van het Bois de Boulogne snel naar Parijs terugreed, wer den de tijdens het bezoek geslo ten poorten van het slotpark ge opend en in stromen namen de Parijse gezinnen weer bezit van hun geliefde buitenplaats. Amerikaanse functionarissen te Washington hebben de afge vaardigden van India, Pakistan, Ceylon, Siam, Indonesië en de Philippijnen gewaarschuwd, dat 20000 gqwapende strijders van een stam uit de bergen een gevaarlijke guerilla tegen de Philip- pijnse Regering beramen. De snel groeiende guerillabe- weging zou in het strategisch belangrijke gebied der Philip pijnen, waar de economische toestand slechter wordt, een grote crisis kunnen verwekken. De leden van deze guerilla- öeweging staan bekend onder de naam Hukbalahaps en hebben op elk eiland der Philippijnen Mindanao uitgezonderd, een or ganisatie. Velen zijn overdag als boer werkzaam en treden des nachts als guerillastrijders op. Opstandige landbouwers op het hoofdeiland Luzon vormen hun voornaamste steun. Hoe wel men er te Washington aan toevoegt, dat een ineenstorting van de Philippijnse Regering niet direct wordt gevreesd, is men van oordeel, dat, tenzij krachtig wordt ingegrepen, de binnenlandse toestand spoedig zodanig zou kunnen verslechte ren, dat een ineenstorting on aangename gevolgen zou kun nen hebben. Ook op het strand bij Wijk aan Zee zijn Coloradokevers aan gespoeld. Het strand werd door Prins zich terugtrokken, terwijl de schoolkinderen afgezocht. In de muziek oud-Nederlandse dan-, totaal zijn meer dan 200 kevers sen speelde. gevangen. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot -avond. Vrij fris. Overwegend droog met over het algemeen veel bewolking, maar opklaringen in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen en weinig verandering in tempe ratuur. HOOGWATER. VRIJDAG 26 MEI. v.m. n.m. Breskens 8.59 9.25 Terneuzen 9.34 10.00 Hansweert 10.14 10.40 Walsoorden 10.24 10.50 ZON- RN MAANSTANDEN Mei Opk. 26 4.32 27 4.31 Ond. 20.42 20.43 Opk. Ond. 14.01 2.18 15.27 8.29

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1