Hebt VAN Professor Pootjes voorlopig* op vrije voeten SCH BADP UIT DE PROVINCIE België enig DE TWENTSCHE BANK N.V. KERKNIEUWS Schoolarts Roosendaal rappor eert A. VAN RODE ROZEN AANTEKEN OVER JOEGO Watt Dakwerk Loodgii AGENDA: COLORADOKEVERS AANGE SPOELD IN ZEELAND. TERNEUZEN. BRUINISSE. GOES SLUIS RETRANCHEMENT. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. Japanse Prinses treedt in 't huwelijk „OUDE BINNENWEG - ROTTERDAM Nu ons schaaktit opnieuw tegen Jo het strijdperk zal 1 wij dit land eens oi nemen. Altijd heeft het gef sterk schaakland e ten in landentoun tigden dat overdu was het in de runn: ook zeker dit jaar als het eerste na- dentournooi zal woi in Belgrado. Ook i ches bewees het zijr Onlangs werd met niet zwakke Amer radio-telegrafische vergelijken wij dez het resultaat van verleden jaar na ei de autoreis naar c haald, dan kunne zeggen: de 9%1( was buitengewoon lig zullen de Joe jaar de strijd niet 1 want ons land heef resultaten tegen Tsjecho-Slowakije, óp hoog internatii staan. Joego-Slavië telt speler?, die men zo grootmeesters mag goric, Trifunovic ei jammer, dat zij niei nemen aan het ce nooi te Budapest! het land nog twee t re meesters: Vidm terwijl ook de jeugd niet ontbreek Ivkov zijn wel de t Iers van de jonge Verleden jaar he Slavische Schaakb grootmeesters oefc ten spelen met 1 waarvan EuwePi GligoricStahlberg de meeste ruchtbaa gehad. Hieruit blei van het Joego-Slav Een levendige cli tussen Gligoric en i kende VukoviC volg WIT: Gligoric ZWAF 1. d4, Pf6; 2. c4, e6 4. a3 (een schei Rc3:+; 5. bc3:, c5; per is wellicht f3), d6; 8. Pe2, e5; 9. 0- moet er naar strevi gesloten te houden treffen met Ra6, I a4)10. Pg3, ed4: Een meer da prima werk t Bokweg 28 Onder storting van een borg som van 10.000,heeft de 59- jarige professor J. W. Pootjes van de Hogeschool der cultusvrije Christusbelijders te Hilversum Zaterdagmiddag na ruim 9 maan den voorarrest zijn voorlopige vrijheid herkregen. Wegens ver- dachte's zwakke gezondheidstoe stand had de verdediger, Mr. Benno Stokvis, reeds geruime tijd geleden verzocht zijn cliënt in vrijheid te stellen. Hangende een tweede psychiatrisch onder zoek was de rechtbank daar tot dusverre niet toe overgegaan. Zaterdag zou de zaak opnieuw behandeld worden, doch de psy chiatrische rapporten waren nog niet uitgebracht. Dé rechtbank nam daarop in raadkamer het besluit de schorsing te gelasten •van verdachte's preventieve hechtenis. De voortgezette behandeling van de zaak tegen de Professor, die er van beschuldigd wordt, dat hij dienstplichtige militairen beeft aangezet geen gevolg te geven aan het inschepingsbevel voor de reis naar Inonesië en vcorts dat hij in 1949 in zijn tijd schrift ,,De Vredestichter" het Koninklijk Huis heeft beledigd, is bepaald op 21 September a.s. De schorsing van de preven tieve detentie werd gelast onder de navolgende voorwaarden: Storting van een cautie ten be drage van 10.000,(hetgeen in middels is geschied); verdachte moet verblijf houden in Blaricum en niet in Hilversum en mag Bla ricum slechts verlaten bij oproe ping van de psychiaters, die be last zijn met het tweede onder zoek naar zijn geestvermogns; hij mag tijdens zijn voorlopige vi.j- heid niets publiceren noch zich schuldig maken aan hetgeen hem ten laste is gelegd- Het is verdachte's raadsman, Mr. Benno Stokvis, geweest, die ae rechtbank heeft voorgesteld de Professor onder storting van een borgsom op vrije voeten te stellen. Naar men zich zal her inneren heeft de politie, vóór de arrestatie in Augustus van ver leden jaar, lange tijd naar de verdachte moeten speuren, die zich voor de Nederlandse justitie schuil hield. Mr. Stokvis heeft de borgsom bijeengegaard „onder vrienden en bewonderaars" van de verdachte. In eerste instantie is in Fe- bruEiri j.l. door de Officier van ■Justitie, Mr. B. Kist, 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek en met ter beschikkingstelling van de regering tegen de verdachte ge- eist, op grond van het feit, dat uit de mondelinge toelichting ter terechtzitting van een der psy chiaters, Prof. Dr. L. van der Horst, directeur van de Valerius- kliniek te Amsterdam, de con clusie kon worden getrokken, dat verdachte niet als een volle dig toerekeningsvatbare figuur mocht worden veroordeeld. In net rapport zelf echter was Dr- Van der Horst tot de eindconclu sie gekomen, „dat er geen sprake is van ontoerekeningsvatbaar heid." De rechtbank wees 14 dagen later een interlocutoir vonnis, waarbij aan twee andere psy chiaters een nieuw onderzoek naar verdachte's geestvermogens werd opgedragen. De verdachte bleef intussen gevangen. Voor de terechtzitting van Zaterdag had op verzoek van de raadsman de arts Dr. A. Vedder een rapport uitgebracht over do 1:"hamelijke gezondheidstoestand van de Pro fessor. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Luchtkastelen". ZAAMSLAG: Hotel „De Ap pel", 2.30 uur: Vergadering Stembevoegde Ingelanden van de polder Willem IH. GOES: Hotel Centraal, 3 uur: Buitengewone Alg. Ver- dering van aandeehouders N. V. Zaadhandel en Boom kwekerijen Wed. P. de Jong. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uurBioscoopvoorstelling „Luchtkastelen". Hotel Centraal, 4 uur: Vergadering van Stembe voegde Ingelanden van het Waterschap Zuid-Kats, St. Anna en Sparks. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Het lied van de Woestijn". HetCentrum, 19.00 uur: Vergadering Oost Zeeuws- Vlaamse vervoerders. SAS VAN GENT: Gemeente huis, 2.30 uur: Aanbesteding uitvoeren rioleringswerken, bestratingen en beplantin gen. f Generaal Clay over de oorlog Generaal Lucius D. Clay, ge wezen Amerikaans militair gou verneur van West-Duitsland en thans gepensionneerd, verklaarde te Syracuse in de Amerikaanse staat New York, dat hij ,.zyn uniform niet had uitgetrokken, indien hij van mening was ge weest dat een oorlog aanstaande moet worden geacht In het persgesprek, waarin hij dit meedeelde, verklaarde Clay verder nog: „Ik ben van mening, dat de Sowjet-Unie voorberei dingen treft voor een toekomsti ge oorlog, waarschijnlijk over een jaar of tien". Vacantiespreiding voor Lagere scholen Het Centraal Werkcomité Va- cantie heeft een rondschrijven gericht aan alje gemeente- en schoolbesturen in ons land, met verzoek de vacanties der scholen voor lager onderwijs te spreiden overeenkomstig het bij deze cir culaire gevoegde schema. Gezien de vele en verschillen de belangen, welke bij een sprei ding der vacantie zijn betrokken verzoekt de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zulks ter uitvoering van een ter zake door de Ministerraad geno men besluit, de gemeente- en schoolbesturen zich zoveel moge lijk bij de adviezen van genoemd comité aan te sluiten. Naar wij van de Plantenziek- tenkundige Dienst te Goes ver nemen, zijn gisteren bij Iloede- kenskerke, Borsele, Zoutelande en Vlissingen vele coloradoke vers aangespoeld. De school jeugd is gerequireerd om bij het rapen van de kevers te helpen. Tevens is men direct met bespui ten begonnen. TERUGKERENDE MILITAIREN- Behalve de reeds in ons vo rig nummer vermelde militairen ciie zich aan boord van het troepentransportschip „Gene ral M. L. Hersey", dat vermoe delijk op 6 Juni te Rotterdam zal aankomen, bevinden zich nog aan boord de miiiütairen H. P. Vasseur te Cadzand en J. A. Leenhouts te Hoofdplaat. Benoemd. Met ingang van 1 Juli 1950 is onze- gemeente-plantsoenbaas, de heer W. Kanis, benoemd ais technisch ambtenaar bij de ge meente plantsoenendienst te Leiden. Gevonden voorwerpen De Korpschef van het Ge meentelijk Politiekorps te Ter- neuzen maakt bekend, dat de volgende gevonden voorwerpen zijn te toekomen aan de daar- chter vermelde adressen: Hoofddoek, H. Smit, E 17; een hand fietspompje, Sol, Dahlia- str. 5; schooletui, M. Scheele, D.-Visserstr. 108; blauwe haar- strik, R. den Hamer, Dokweg 18; lap zijde, Overdulve, Spui N 125 (Axel); vulpen, Deij, Tram- str. 34; rode stropdas, A. den Exter, E 125, -Hoek, gummibal, j. Rouw, Dahliastr.; zijden sjaal, A. van Driel, Van Boveii- str. 25; puntenslijper, S. Tolle naar, Axelsestr. 123. Stoffelijk overschot van Stellendamse redder bij Sylt gevonden. Te Stellendam kwam bericht binnen dat het stoffelijk over schot van de heer B. de Blok, stuurman van de reddingboot „Koningin Wilhelmina" uit de ze plaats, gevonden is bij het Duitse Waddeneiland Sylt, dat ter hoogte van de Duits-Deense grens ligt. De heer De Blok kwam om het leven toen hij in de avond van 17 December van het vorige jaar bij een poging om hulp te bieden aan het Zweedse stoomschip „Aslög" over boord sloeg. Hij was toen waarnemend schipper van de „Koningin Wilhelmina". Zijn identiteit kon worden vastgesteld door rekeningen die hij bij zich droeg. Op 23 Maart is het stoffelijk overschot op Sylt begraven. Het ligt in het voornemen het naar Stellen dam te vervoeren en daar op nieuw te begraven. Het stoffelijk overschot van diezelfde avond omgekomen op stapper H. Grooteboer is tot dusverre niet gevonden. Vergadering Classicale Zen dingscommissie Zeeland. Zaterdagmiddag heeft ue Classicale Zendingscommissie haar jaarlijkse vergadering in de Ned. Hervormde Kerk te Goes gehouden. Ds. Mackaay sprak over de huidige verhouding tussen het Zendingsterrein en de zendende kerk. Hoewel de Staatkundige verhoudingen zich hebben ge wijzigd staat de Kerk nog aan het begin van haar taak, want van de 70 mllioen Indonesiërs zijn er slechts ruim 2 millioen Christenen. Voorheen ontving de kerk jaarlijks 2y2 millioen gulden van het Gouvernement doch nu zou men 10 millioen roepiah (ca. 5 mihioen) ineens ontvangen waarna de kerk zichzef bedruipen moet. Men staat thans voor de vraag of uit bepaalde stellingen zal moeten worden teruggetrokken en de zending zal moeten reorganise ren. Het meest noodzakelijke werk, dat door de jonge kerken zal moeten worden verricht is het opleiden van Predikanten en het verstrekken van beurzen, zei Ds. Mackaay. Na hem sprak Dr. A. T-h. van Leeuwen, die binnenkort door de classis Goes naar Oost-Java zal wor den afgevaardigden. Zeeuwse Kerkvoogden bijeen. In de „Prins van Oranje" te Goes vergaderde Zaterdagmid dag de Afdeling Zeeland van de Ver. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. De heren M. Krijger, voorzitter, C. Kamer mans, K. J. Hoving en C. Mol werden bij acclamatie herkozen. Het lid van het Hoofdbestuur de heer J. Mol uit Vlissingen hield vervolgens een inleiding over de bij de nieuweKerkorde behorende ordinantieën, die be trekking hebben op de kerke lijke financiën en de bepalin gen, die de overgang van de oude naar de nieuwe Kerkorde zuilen moeten overbruggen. Inleider wees er nadrukkelijk op, dat geen enkele gemeente zal kunnen beletten, dat de nieuwe in het Hoofdbestuur van de Kerkorde wordt ingevoerd. Uit sprekers referaat bleek, -dat er in kringen van kerkvoogden ook vereniging, bezwaren bestaan tegen de figuur van de ouder- ilingkerkvoogd zoals men die in de nieuwe Kerkorde heeft ge construeerd. Veel meer zou men voelen voor het instellen van ten vierde ambt waardoor de Kerkvoogd alleen zou worden belast met de behartiging van de stoffelijke belangen van de kerk. Spreker bepleitte en der gelijke verandering te helpen tot stand te brengen. OOSTBURG. Schoolathletiek 1950. Evenals het vorige jaar zullen ook deze zomer te Oostburg schoolathletiekwedstrijden ge houden worden. Hieraan kunnen alle West Zeeuws-Vlaamse scho len deelnemen. Als voorlopige wedstrijd-data zijn vastgesteld Zaterdag 1 Juli voor scholieren van het voortge- ;et onderwijs en Zaterdag 8 Juli voor leerlingen van het gewoon lager onderwijs. Het programma vermeldt: Hard lopen, hoog- en verspringen. Er zijn aparte wedstrijden voor jon gens en meisjes. Verder is er een indeling gemaakt naar de leef tijden. Tevens organiseert de commis sie een schoolwandeltocht, die gehouden wordt op Zaterdag 17 Juni. De afstand is 10 km. Consulenten- gymnastiekcursus. Deze week begint te Sluis de consulentcn-gymnastiekcursus voor de leerlingen van het lager onderwijs uit de gemeenten Aar denburg, Oostfcurg, Retranche- ment, Cadzand en Sluis. De les sen worden gegeven in het gym nastieklokaal der O. L. School. Wie weet het? Dezer dagen werd in de omge ving van het dorp een spandoek gevonden, waaraan verscheidene ballonnetjes bevestigd waren, die het opschrift droegen: Jan van der Harst, Vlietlaan A 9. De plaatsnaam ontbrak. Op het spandoek stonden de letters: S.V-U. (of S.V.C.). ICan een van de lezers nadere inlichtingen verschaffen omtrent de her komst? Krijgt Vlissingen 'n waterschip? Burgemeester en Wethouders van Vlissingen hebben de raad voorgesteld om een tankschip te huren voor de tijd van vier maanden. De waterleiding-maat schappij „Zuid-Beveland" voor ziet n.l. voor een deel in de be hoefte der bevolking aan water, maar in droge perioden is het buizennet dier maatschappij niet in staat om de daarvoor vereiste extra-hoeveelheid water te trans porteren. B. en W. stellen nu voor, om ongeveer 36000 m3 water in to taal te kopen van de Waterlei ding-Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen", dat per schip van Breskens naar een tankschip in de buitenhaven kan worden vervoerd. Dit tankschip zal als reinwa- terkelder dienst doen. Breekt een droogteperiode aan, dan kan dit water in het gemeentelijke buizennet worden gepompt. De kosten worden op 18000 gulden geraamd. „Geduld Overwint". Naar aanleiding van het beha len van de hoogste onderschei ding op het te Nieuwvüet gehou den muziekconcours waaraan niet minder dan 19 verenigingen deel- namen, rukte Zaterdagavond dit kleine keurkorps, (het gezelschap weet slechts met moeite 20 leden te halen) uit, om na een kort concert, waarbij nogmaals het concoursnummer „Rossiniana" van Gerard Boudijn werd ten gehore gebracht, een rondgang door het dorp te maken. Ondanks het slechte weer was er veel volk op de been om de vereniging toe te juichen. De eminente dirigent Jasper Anthonisse kwam handen tekort om de gelukwensen in rntvangst te nemen. De gehele bevolking leefde met dit succes mee (in de 7 rubieken behaalde het corps n.l. drie tienen en vier maal een negen. Bij de heer G. Termont werd als blijk van waardering voor de grote belangstelling, welke hij steeds voor het corps heeft ge had en ondanks zijn ziekte nog steeds heeft, een serenade ge bracht. Daar het weer te slecht werd om nog verder door het dorp te trekken, werd in enkele lccaliteiten met een heildronk en vele pittige marsen dit zeldzame succes gevierd. Advocaat voor Westerling De advocaat, F. R. Massey, uit Singapore heeft zich bereid ver klaard op te treden als vertegen woordiger van Westerling, aldus meldt de „Sunday Times" uit Singapore. De gouverneur van Singapore heeft nog niet beslist of hij het Hof bijeen zal roepen ter behan deling van het formele verzoek van de Indonesische regering om Westerling, die nog in de Chan- gi-gevangenis in verzekerde be waring wordt gehouden, uit te leveren, deelt de „Sunday Ti mes" mede. Massey deelde aan de „Sunday Times" mede, dat hem verzocht was Westerling te vertegenwoor digen, waarin hij toegestemd heeft; hij heeft Westerling reeds vier keer in de Changi-gevange- nis ontmoet. V b een paspoori oi uewijs van iieuei- landerschap. Kantoor TERNEUZEN. Met zitdagen te AXEL. LIEFDES OVERWINNING door H. VöLMER. 95) Nadruk verboden. Toen hij Iris' woning had be reikt en aanschelde, werd tot zijn bevreemding niet geopend- Hij legde opnieuw een vinger op de knop, langer ditmaal. De deur bleef evenwel gesloten. Door de bovenruit scheen het licht op de gang. Von Dernberg begreep er niets van en stapte achteruit naar het midden van de rijweg. Plot seling hoorde hij remmen knar sen, die met kracht werden aan gezet. Een geweldige sprong red de hem op het nippertje. De woedende chauffeur schold hem voor „stom element" en Von Dernberg moest de man gelijk geven. Maar intussen had hij ontdekt wat hij wenste te weten: ook door de gordijnen scheen licht. Toen de schel voor de derde maal was overgegaan en er niets gebeurde, hervond Wagner zijn kalmte. Politie kondigde- haai aanwezigheid anders aan: zij Duizenden Japanners stonden onder een zee van parapluies in de regen. Zaterdagmorgen, om Prinses Taka, de 20-jarige twee de dochter van Keizer Hirohito, toe te juichen bij haar huwelijk met de 26-jarige burger Tosji- mitsji takatsoekasa, employé van het Staatsspoorwegmuseum. De Keizer en de Keizerin bra ken met de traditie, volgens wel ke de Japanse Keizerlijke ouders zich nimmer met de huwelijks plechtigheid van hun kinderen inlieten, door aanwezig te zijn bij de voltrekking van het huwelijk van Prinses Taka in 't voorma lige huis van Prins Takamatsoe, de broeder van de Keizer, in een der voorsteden van Tokio. De plechtigheid vertoonde een merkwaardige mengeling van oude en moderne gebruiken. De bruid droeg een officieel hofge- waad; niet de traditionele bruids tooi van 12 kimono's over elkaar doch een rose komono met schildpadpatroon en afbeeldingen van twee naar elkaar toegewen de witte duiven, en éen onder kleed met sleep. Haar zwarte haar was in het midden geschei den; het gelaat, zwaar gepoederd. De Keizer en de bruidegom wa ren in Westerse officiële kledij met hoge hoed. De huwelijksplechtigheid, waar bij de pers niet aanwezig mocht zijn, werd geleid door drie Sjino- priesters. De bruidegom las, na de aanbieding van de „huwelijks wijn", de „schriftelijke eed" op, \yaarbij hij bad om „eeuwig ge luk" en eeuwige trouw beloofde. Prinses Taka is nu mevrouw Takatsoekasa zonder meer. Haar echtgenoot is evenwel een lid van een dér vijf voornaamste Japanse families en was Prins vcor de afkondiging van Mac Ar thurs „democrÜtiseringsdecreet" in 1947, waarbij alle Japanners tot burgers verklaard werden be halve de naaste gezinsleden var. de Keizer. Volgens een Japanse traditie staat elk jaar in het teken van een bepaald dier. Dit jaar is het jaar van de tijger en eeuwen lang hebben de Japanners een in een dergelijk jaar gesloten huwelijk als ongelukkig be schouwd. De 20-jarige dochter van Keizer Hirohito, prinses Ta ka, die Zaterdag in 't huwelijk is getreden, heeft ook met deze traditie gebreken. Haar voor beeld heeft navolging gevonden en het aantal verzoeken om hu welijksvoltrekking in Japa'A heeft alle records gebroken. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar: Ten Boer, J v. Woudenberg, cand. te Ze venhoven, Bruinisse toez., H. W. van den Brink, cand.-hulppred. te Waarde (Z.) TWEE GEVALLEN VAN VOGELPEST. In de gemeente Steenwijker- wold zijn twee gevallen van vo gelpest geconstateerd, met het gevolg, dat de pluimveestapels van de beide betrokken pluim veehouders zijn vernietigd. Enige weken geleden kwam in Steenwijkerwold eveneens reeds een geval van vogelpest voor. eiste toegang in naam der wet en brak de deur open indien aan de sommatie geen gehoor werd gegeven. Opeens werd de toe stand hem duidelijk de bezoe ker was Von Denberg, over wiens komst Iris had gesproken! Een duivelachtig plan rijpte in Wag ner's brein. Hij sloop naar het portaal, trok aan het touw de deur open en verschool zich weer snel achter de portière. Von Dernberg keek even be duusd, toen hij de toegang vrij zag, maar hechtte er geen bijzon dere betekenis aan. Hij liep de trap op, trad de kamer in. Het verbaasde hem, dat er zich nie mand bevond tot hij een ogen blik later de roerloze gedaante op de vloer ontdekte- „Grote goedheid!" zei hij ver schrikt. „Wat is er met je ge beurd, Iris? Wat hebben ze je gedaan?" Er volgde geen antwoord. Von De man achter de portière nam zijn kans waar. Geruisloos, in de rechterhand een eind loden buis, naderde hij Von Dernberg en met kracht liet hij het voorwerp op diens hoofd neerkomen. Zon der kreet of zucht zakte de ge troffene ineen. Wagner glimlachte cynisch. De slag had von Dernberg slechts verdoofd. Over een half uur zou het bewustzijn wel zijn weerge keerd, dan was hijzelf reeds ver hiervandaan en had de poli tie gewaarschuwd. Omzichtig deed Wagner zijn werk. Hij trok de laarzen uit, opdat zijn lopen niet werd ge hoord. Toen hij de niets vermoe dende von Dernberg neersloeg, had hij de voorzorg genomen handschoenen te dragen; hij drukte de vingers van de bewus teloze op de loden buis, na het in de keuken te hebben schoon ge wreven. Met de briefopener ge- 0.schiedde hetzelfde, op het heft er Dernberg wierp" regen j as en hoed van zouden eveneens Von Dem- op een stoel, knielde bij de jonge vrouw neer. Een enkele blik vergewiste hem, dat een bang voorgevoel hem niet had bedro gen: Iris was" dood. Een ïiiling overviel hem. Hij vatte haar handen, koud reeds, en mompel de: ,Arme meid! Wie beging de laagheid, je te vermoorden?" bergs vingerafdrukken worden aangetroffen. Het zijden handvat v/aaraan Iris tas werd gedragen, rukte hij stuk, zó leek het alsof cm het bezit een strijd was ge voerd, die eindigde met de dood van één der twistenden. De brief opener legde hij dicht bij Iris' lijk, de loden buis op enige af- De districtsschoolarts voor Roo sendaal, Oudenbosch, Oud- en Nieuw Gastel, Standdaarbuiten en Wouw, dokter Konings, heeft een rapport gepubliceerd over de verrichtingen van zijn dienst in 1949. Het totaalbeeld is gun stig en wijkt af van dat van eind 1948, toen de heer Konings een stand van Von Dernberg. Wag ner knikte tevreden. De politie zcu vlug met het geval klaar zijn. de man had de vrouw neer gestoken en zichzelf een slag op het achterhoofd toegebracht om de schijn te wekken, dat beiden het slachtoffer van een derde waren. Wagner onderwierp de kamer nogmaals aan een nauwgezette inspectie, speciaal de plek waar hij achter de portière had ge staan. De zaak was in orde. Er zou geen spoor van een derde worden aangetroffen. Toch kon al zijn sluwheid niet voorkomen, dat hij een kelinigheid over het hoofd zag. Met de laarzen in de hand daalde hij de trap af en trok zs beneden aan. Voorzichtig open de hij de straatdeur, sloot even behoedzaam. Wagner speurde naar rechts en links de Hilde- gardstrasse lag verlaten in de stromende regen. Een paar hui zen verder schuilde hij in een portiek, om niet doornat te wor den. Toen na een kwartier de bui verminderde, zocht hij een pu blieke telefooncel op en stelde zich met het dichtstbijzijnde poli- litiebureau in verbinding. groot aantal critische opmerkin gen moest maken aangaande de toestand van verscheidene der schoolgebouwen. Wat de huisvesting van de 11.000 bij de dienst ondergebrach te kinderen betreft heeft 't rap port geen ernstige klachten, al w~o(rdt het gemis van een gym nastieklokaal in vele van de 62 scholen gevoeld als een ernstig gemist. Het rapport bepleit voorts het invoeren van schoolzwemmen in het district, omdat zwemmen de beste vorm van heilgymnastiek is. Dat elk der scholen minstens één onderwijzer zou hebben die in het bezit is van een E.H.B.O.- diploma, acht de arts wenselijk in verband met de veelvuldig voorkomende kleinere ongeval len. In verband hiermee zou hij ook in elke school een verband- kist willen zien. Dokter Konings heeft in zijn district een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar het aantal kropgevallen. De verschijnselen van deze kwaal een gevolg van jodiumtekort in het drink water openbaren zich bij 80 »/o van de onderzochte school jeugd. De schoolarts beveelt de huismoeders en de bakkers daar om het gebruik van jodiumhou- dend zout aan. Een aansporing van de bakkers door gemeente lijke autoriteiten acht de heer Konings ten deze zelfs gewenst. (Wordt vervolgd.) 510e STAATSLOTERIJ le Klasse, le lijst. No 17265 met 20-000. Tevens Dia-films. Off. Kodak en Bell and üowell dealer voor Zeeuws-Vlaanderen. Deskundige voorlichting. FRANCO m LEVER/NG DOOR GEHEEL NEDERLAND ifiiywuK

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2