Het Muziek-concours te Hieuwvliet Oude logementen in Zeeuws-Vlaanderen „Plantenziekten richten voor millioenen guldens schade aan Waf is er nog van over? Schitterend geslaagd Muziekfestijn Het gaat Zondag spannen in Oostbarg TWEEDE BLAD Zaterdag 20 Mei 1950 6e Jaargang No. 1428 UIT HET VERLEDEN LOGEMENTEN. DE NAMEN. II Nederlander in Marseille aangehouden Ouders eisen hun kind terug RODE ROZEN DE VRIJE ZEEUW Het reeds verstreken deel van de mooiste maand van het jaar, met een opvallend groot aantal bepaald koude dagen met zwaar bewolkte, onheilspellend dreigen de luchten, was niet in staat de organisatoren van het Muziek concours te Nieuwvliet optimis tisch te stemmen. En op het mo ment, dat we in de prille ochtend van Hemelvaartsdag per Z.V.T. M.-car door de Zeeuws-Vlaamse weelderige landouwen reden, en het golvende, goudgele koolzaad ons vaag aan de bloembollen streken deed denken, ontlastte zich uit een dichte lucht een re gen, die enkele uren aanhield. „Pluvius" was wederom een spelbreker geworden en de be richten, die wij van mede-passa giers vernamen, luidden een parig somber. Achteruitgaande barometers en ongunstige weer berichten deden weinig goeds verwachten, al putten wij troost uit de gedachte: „Zó erg als in 1949 te Axel zal het allicht niet zijn Zo arriveerden wij reeds vroeg in „Sinte Pier", dat wij zo gaar ne als een stralende Ophir temid den van zijn welig groenende en welvarende akkers in fleurige vlaggentooi hadden gezien. Doch naarmate de middag na derde en de laatste regelingen getroffen waren, kwam er meer opklaring, al was van een schuchtere poging van de zon om door te breken nog geen sprake. De wind liep enigszins in de goe de richting en rond het uur van de receptie had de regen nage noeg opgehouden. Te~11.30 uur richtte de Burge meester van Nieuwvliet, de heer J. C. Everaars zich in de voor dit doel ingerichte tent op het erf van de „Stadsherberg" van de heer Cornelis zich tot de reeds uit alle delen van Zeeuws Vlaan deren aanwezige besturen en di recteuren van deelnemende ver enigingen. Spreker riep al deze muziek- vrienden in zijn gemeente thans verzameld en vertegenwoordi gende de élite van het muzikale dilettantisme in onze streek een hartelijk welkom toe. Nieuwvliet is wel klein, maar het heeft een uitzonderlijk prettige bevolking, die de afspraak gemaakt heeft om vandaag weinig of niet te spreken, maar te luisteren. In zonderheid het Bondsbestuur met de juryleden en de Belgische vrienden van Watervliet werden spontaan verwelkomd en de hoop werd uitgesproken, dat Zeeuws Vlaanderen, hoezeer ook één met Nederland verbonden, vooral ook in cultureel opzicht meer en meer toenadering tot onze Zuiderburen zal zoeken. Spreker hoopte dat een milde houding zal worden aangenomen als soms van een foutje sprake mocht zijn. Hij wees op de sti mulerende invloed die deze jaar lijkse concoursen op de muziek beoefening in onze streek heb ben en eindigde met een woord van gelukwens aan de jubileren de vereniging „Nut en Genoe gen" met haar zilveren feest en bracht daarop een toast uit op het welzijn van deze vereniging en de Bond, waaraan spontaan werd voldaan. Hierna werd het woord ge voerd door de heer A. de Hullu- Leenhouts, voorzitter van „Nut en Genoegen", die de betekenis van zijn vereniging voor Nieuw vliet schetste en wees op het fe' dat de muziekbeoefening onder de inwoners van Nieuwvliet da teert van tientallen jaren terug. Reeds 70 jaren geledén werd hiep een „symphonie". opgericht uit dewelke deze vereniging is ont staan en gegroeid. Ook een zang vereniging had hier vroeger een goede naam en deze beiden wa ren de fundamenten waarop tegenwoordige bloeiende muziek vereniging werd gebouwd. Spr. herdenkt op dit zilveren feest ook het jubileum van de heer P. Luteijn-Risseeuw, die hij als een plichtsgetrouw lid en bestuurder prijzend nog vele jaren als een sieraad der vereniging hoopt te zien. Op deze dag maakt Nieuw vliet ook voor het eerste kennis met de muziekvrienden van het Oostelijk deel, maar deze kennis making moge hartelijk zijn en tot de aangenaamste verhouding leiden die reeds sedert lange ja ren, ook tot de iuist gearriveerde vrienden van Watervliet bestaat. Spr. wenste de jury sterkte voor haar moeilijk werk en hoopte dat deze dag in weerwil van de weersgesteldheid zou mogen sla gen. Als voorzitter der Kon. fanfare werd hierna gesproken door de heer Bekaert uit Watervliet. Ziin welkomst- en heilgroet gold Bond en zusterverenigingen en hij sprak de hoop uit dat ook „Eendracht maakt Macht" een maal de Nederlandse vrienden 'n gulhartige ontvangst zal mogen bereiden. De heer Iz. de Hullu uit Bres- kens feliciteerde de jubilerende vereniging en hoopte nog vele jaren met Nieuwvliet samen te werken, waaraan hij een aange name herinnering wijdde, in de hoop, dat na 25 jaren als spr. dus 87 jaar oud zal zijn ook nog door hem zal worden mede gewerkt. Aan de nieuwe muziek tent die „Nut en Genoegen" he den in zal wijden, heeft zelfs een 87-jarig persoon medegewerkt, welnu hij hoopt ook op zijn 87ste jaar de muziekliefhebberij nog te beoefenen. De heer P. A. Ocké, voorzitter van de Bond, had in Nieuwvliet niet anders verwacht dan aldus te worden ontvangen. Hij weet n.l. hoe men hier belang stelt in muziek. Het Bondsbestuur voelt zich altijd op een concours als een soort amphibie, die aan de ene zijde zich de gast weet te zijn en dit op de uiterste prijs stelt, maar die toch telkens de leiding van de ontvangende ver eniging overneemt bij de rege ling en organisatie van het con cours. Spr. brengt dank aan de heer Luteijn-Verstrate voor het kosteloos afstaan van het con cours-terrein, waardoor het thans wel enigszins verminderde bezoek, gedeeltelijk zal worden goedgemaakt. Nieuwvliet huldigt spr. in zijn gemeentebestuur, dat zo gastvrij optrad en evenals het bestuur van „Nut en Genoegen" in alle opzichten de tegemoetko mendheid zelf was. Hét Bonds bestuur en inzonderheid de se cretaris, wie hij om zijn vele werkzaamheden lof toezwaait, het bestuur en het Ere-comité, dat bij monde van Burgemeester Everaars geen vormelijk, doch een uit het hart gegrepen wel komstwoord sprak, zij allen wor den door de voorzitter gememo reerd als vormende de grote fa milie, die telkenjare bijeenkomt en met Watervliet zulk een hech t geheel vormt. Spr. reageert op de woorden van de Burgemeester door te verklaren dat hij beducht zou zijn voor het moment waar op geen fouten meer zouden worden gemaakt De culturele betekenis van de vriendschap met Watervliet treft spr. telken jare en ook nu is hem een schrij ven ter hand gesteld waaruit de allersympathiekste geste spreekt van deze zustervereniging, n.l. de verspreiding op ruime schaal van biljetten die aanspoorden tot het bezoek aan dit concours. Op de jury doet spr. een beroep een zodanige beoordelingsmaatstaf aan te leggen, dat wij met vr moedigheid ook aan concoursen in overig Nederland deel kunnen nemen en dan ook een zelfde prijs zullen bekomen als van daag hier wordt toegekend. Met de beste wensen voor het welslagen van dit concours en nogmaals het bestuur van Nieuwvliet dankende voor de medewerking betoond bij de voorbereiding besloot de voor zitter deze bijeenkomst. Inmiddels werden in de Dorps straat de verenigingen opgesteld van wie deels door de weersom standigheden, deels door ver keersproblemen enkelen verstek hadden laten gaan en onder het uitvoeren van pittige marsmu ziek werd daarop naar het con coursterrein gemarcheerd. Ge lukkig was het intussen vrijwel droog geworden en zodoende bleef men hoopvol gestemd. Al- lerwege hadden de Nieuwvliete- naren hun vlaggen ontplooid en het vriendelijk dorp bood nu een feestelijk aanzicht. Op het concoursterrein werd na een kort openingswoord door de Burgemeester een aanvang gemaakt met de uitvoering der verplichte concoursstukken. Bijna geheel overeenkomstig het programma betraden achter eenvolgens de deelnemende ver enigingen de muziektent en de heren P. J. Oomes uit Zuilen en Mar. Ogier uit Den Bosch kregen thans als leden der jury hun zeer verantwoordelijke en uiterst zware taak te vervullen. Onder de afwerking van de nummers verbeterde het weer gedurig en het bleef voor het verdere gedeelte van de dag droog, zodat het 'aantal bezoe kers gedurig steeg en tenslotte zelfs 8 a 900 bedroeg. Terwille van de plaatsruimte in ons blad moeten wij ons nu echter bekorten door de vermel ding der resultaten van de beoor deling der jury. Deze werden des avonds te on geveer half acht door de voorzit ter op de muziektent bekend ge maakt en luidden als volgt: 3e Afd. Fanfare. Verp. nummer: „Floralia" ouver ture van S. P. van Leeuwen. St. „Cecilia", Philippine, 56 pt., Ie prijs. 2e Afd. Fanfare. Verpl. nummer „Hephaïstos", concert-ouverture van G. H. Boe- ^Kon. Fanfare „Aardenb. Fan faren", Aardenburg, 51 pt., 2e prijs; „Oefening baart Kunst Hoofdplaat, 44 pt., 3e prijs. Ie Afd. Fanfare. Verpl. nummer: „Folkloristische Paraphrase" van G. H. Boedijn. „Nut en Genoegen", Nieuw vliet, 49,5 pt., 2e prijs; „Uit het volk-Voor het volk", Breskens, 46,5 pt., 3e pr.; Kon. muziekver. „Veronica", Zuidzande, 59,5 p. Ie pr.; „Ons Genoegen", Retran- chement, 50 pt., 2e pr.; „Vrijheid- Eendracht", Lamswaarde, 49 pt., 2e pr.; „E.N.Z.K.", Hoek, 60 pt., Ie pr. Ie Afd. Harmonie. Verpl. nummer: „In het land van de Indra", ouverture, Paul Lin- cke, arr. S. P. van Leeuwen. „Concordia", Axel, 49 pt., 2e pr.: „De Volharding", Zaamslag, 50,5 pt., 2e pr. Afd. Uitmuntendheid Fanfare. Verpl. nummer: „Rossiniana", ouverture van G. H. Boedijn. „Eendracht maakt Macht", Groede, 61 pt., Ie pr.Kon. Fanf „E.M.M.", Watervliet (B.), 59 pt., Ie pr.; „Weldoen door Ver maak", Clinge, 60 pt., Ie pr.; „Geduld Overwint", IJzendijke, 66 pt., Ie pr. (met lof der jury). Afd. Uitmuntendheid Harmonie. Verpl. nummer: „Solonelle", ouverture, Sam Vlessing. „Harmonie Terneuzen", Ter- neuzen, 52 pt., 2e pr. Ere-Afd. Fanfare. Verpl. nummer: „Yelva", ouver ture K. G. Reisiger, arr. A. Del- haye. „Harmonie", Oostburg, 50 pt., 2e pr. Ere-Afd. Harmonie. Verpl. nummer „Holland", ouverture, P. van Mever. „Kon. Harmonie", Hulst, 49 pt., 2e pr. Vaandel-Afd. Harmonie. Verpl. nummer „La Roi d'Ys", ouverture E. Lalo. „Oefening kweekt Kunst", Schoondijke, 50 pt., 2e pr. Onder de grootst mogelijke spanning werden deze uitslagen bekend gemaakt en telkenmale wanneer een verdienstelijk re sultaat werd afgelezen, ging er een geestdriftig „hoera" op van de leden of „supporters" der be treffende verenigingen. Vooral het bij uitstek schitte rend resultaat, dat door 't slechts licht bezette fanfarekorps „Ge duld Overwint" met z'n amper 20 werkende leden onder de be kwame leiding van de heer Jas per Anthonisse, werd behaald, werd met groot gejuich en geest driftig begroet. Dat deze eminen te dirigent, die inzonderheid een voortreffelijk begrip van het mo derne genre muziek blijkt te be zitten, kwalitatief dit handjevol executanten tot een zodanig gaaf geheel wist op te voeren, dat tot deze prima vertolking in staat bleek, moet met bewondering vervullen. Aan de praesus dezer vereniging, de heer Doens, werd de ere-medaille van H. M. de Ko ningin uitgereikt. (66 p.) De ere-medaille van Z. Exc. de Commissaris der Koningin in Zeeland werd met 61 punten toe gekend aan „E. M. M." uit Groede. De prachtige zilveren lauwertak, uitgeloofd door Burgemeester Everaars van Nieuwvliet, werd toegekend aan de Fanfare „Wel doen door Vermaak" te Clinge, terwijl de fanfare „E.N.Z.K." te Hoek met evenveel (60) punten de prachtige plaquette der ge meente Nieuwvliet ontving. De medaille van de heer C. Ha melink, lid van Ged. Staten van Zeeland, werd het eigendom der Kon. muziekver. „Veronica" uit Zuidzande. De Kon. fanfare „Eendracht maakt Macht" uit Watervliet verwierf de prachtige medaille van het Bondsbestuur, de fanfare „St. Cecilia" een medaille van V.V.V. Nieuwvliet, terwijl „Harmonie Terneuzen" met 52 punten de achtste extra prijs verwierf uitgeloofd door de ju bilerende vereniging „Nut en Genoegen". Een begeesterend woord werd tot slot gesproken door de voor zitter de heer Ocké, die met de beste wensen voor de toekomst van de Bond dit andermaal schit terend geslaagde muziekfestijn besloot. Doch vooraleer de feestvreug de in Nieuwvliet zou doven op deze gedenkwaardige dag voor dit mooie dorp werd op de nieu we muziektent het concert gege ven door de winnaar van de Ere prijs van H.M. de Koningin, „Ge duid Overwint" uit IJzendijke. Zeer grote belangstelling be stond er voor dit kleine keur corps dat onder haar bekwame dirigent zulk een merkwaardig succes behaalde. „Nut en Genoegen" besloot na dit concert dit zeer geslaagde muziekfeest met haar beste nummers. Sinte Pier mag met voldoening op Hemelvaartsdag 1950 terug zien! Zeeland is een moelijke provincie om te reizen. Dat is het niet van vandaag of gisteren, doch ook de reiziger uit het jaar 1824 ondervond dat. Nu zijn we al 125 jaar verder en nog steeds is het reizen in Zeeland verre van ideaal. Geen enkele nieuwe dienstrege ling van onze moderne verkeersmiddelen kan in het oog van de jachtende mensheid genade vinden. RUST. Weldadig doet ons de rust aan, die tot ons komt bij het snuffelen in vergeelde boeken uit die tijd. De reiziger in het jaar 1824 had geduld en moest ook wel geduld hebben, want het reizen naar en uit Zeeuws- Vlaande'ren ging niet alleen traag vanwege het langzame tempo van de toenmalige ver keersmiddelen, doch ook om standigheden als hoog en laag water spraken toen een woord je meer. Meerdere tochten moesten des s.vonds onderbroken worden. Dan zocht de reiziger, moege- schokt in de postwagen of „fourgeon", een gezellig loge ment op. Ook toen al hadden de Z.- Vlaamse logementen een goede naam. De Vreemdeling voelde zich er direct thuis, hetgeen ons niet hoeft te verwonderen, als we ons de gulle gastvrijheid van de Zeeuws-Vlaming, een deugd, die nog steeds onze be- volking siert, voor ogen houden. I Er was geen gebrek aan loge menten. Tot onze spijt kunnen we ze alleen noemen uit de Z. Vlaamse gemeenten, die om streeks 1824 bestempeld verden als steden van de eerste en tweede rang. Het waren interessante na men, die de logementen droe gen. De gebouwen waren versierd met prachtige uithangborden. Sommige logementen, die we nu meestal als hotel aanduiden, bestaan nog. Van andere zul len zich misschien nog enkel onze grootouders Iets herinne ren. In HULST kon de vreemde ling overnachten in: Het Wapen van Zeeland, in het straatje van die naam. De Arend, aan de Oostzijde van de kerk. Het Hart, op de Markt of in De Koning van Engeland. Te AXEL: Het Gulden Vlies. De Witte Leeuw. In SAS VAN GENT: De Maagd van Gent. Bellevue. De Sappeur. 't Wapen van Zeeland. De Groene Lantaarn. 't Schippershuis Te TERNEUZEN: Het Vlissingsche Veerhuis. Het Schippershuis. In SLUIS: De Stad Amsterdam, op de Garenmarkt. De Stad Brugge, aan de West zijde van de Kaai. Te AARDENBURG: Het Wapen van Aardenburg, aan de Markt. De Roode Leeuw, aan den grooten weg buiten de Kaai- poort. In OOSTBURG: De Oude Stadsherbergin de Lange Straat. De Eenhoorn, op de Markt. Te IJZENDIJKE: De Gouden Poort, Markt. l'Hotel d'Anvers. op de J. A. H. Zondag a.s. gaat Oostburg het athletiek-seizoen op de baan voor 1950 openen. Nooit heeft Zeeland 'n dergelijk program ma kunnen aanschouwen als ditmaal. Het bestuur van het district Zeeland der K.N.A.U. heeft getracht de gemeente Oostburg als blijk van waardering voor de aangelegde athle- tiek-accomodatie iets apart te bieden en wanneer dit program ma zal kunnen worden afgewerkt, wacht de liefhebbers een waar festijn. In een dicht bevolkt land als Nederland met zijn grote be hoefte aan voedingsmiddelen is 'n doelmatige bestrijding van ziekten en plagen in de land- en tuinbouwgewassen een, gebiedende eis. Deze bestrijding zal 'n gelijkmatiger produc tie en daarmede een economischer beplanting van de cultuur grond mogelijk maken. De kans op overproductie van een bepaald gewas, respectievelijk het optreden van tekorten zal dan aanzienlijk verminderen aldus Dr. J. G. ten Houten, direc teur van het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek te Wageningen, in een causerie over de economische aspec ten in Nederland. Mocht het weer meewerken, dan zal deze eerste klap in 1959 meer dan een daalder waard zijn. De beste Belgische athleten uit Vlaanderen zullen op de sintel- baan en het gloednieuwe gras veld aantreden om zich te me ten met de Zeeuwse cracks, waar onder diverse krachten van na tionale klasse schuilen. Voor hen die de athletiekpres- tr.ties kennen, willen we 't voor gaande even met cijfers toelich ten. Op de 100 m krijgt De Pag- ter van De Zeeuwen te doen met de Belg Van Rosmalen, die reeds 10.8 sec. liep. Verder Debaere uit Gent (11.1 sec.), Rasschaert (11 sec.) en Gabriels (11.4 sec.) Rasschaert was in 1949 B-kam pioen van België. Bij de juniores start de Belg Goedefroot, die in Leiden met 11 sec. wist te winnen enkele weken geleden. Op de 1500 m komt Jaap de Waart van Marathon met Henk van Akkeren, Olympus en B. Walker, De Zeeuwen met Wal ter Rootsaert, junioreskampioen 1949 Nederland, tegen de Belgi sche B-kampioen Jansens uit Gent. Deze Belg werd in 1949 Belgisch kampioen met 3 min. 59 sec., eenzelfde tijd als het Zeeuws record van Hans Harting. Jammer dat deze oud-Zeeuw, die v/erd uitgenodigd, niets van zich heeft laten horen uit Amsterdam. Op de 3000 m starten maar liefst 17 deelnemers, waaronder 10 Belgen. Ook de Zeeuwen Dob- belaere (Mar.), Vreeke (E.M.M.) en Van Leeuwen (Mar.) en de 42- jarige loper uit Sluiskil J. Man- ders, die kortgeleden in Helmond lc werd. Op de 800 m starten de Belgen Van de Abeele (2 min. 5 sec-), Cauwels en Desmet (2 min. 6 sec.) e.a. Kogelstoten brengt De Pagter (De Z.), Grootjans, terug uit Am sterdam (Olympus), Weststrate en Matthijssen (Mar.) en Heijsteck (E.M.M.) tegen de Belgen Thijs, Gent en Puls, Gent (12.50 m en 11.25 m). Discuswerpen brengt Thijs met 38 m en v. Dierenconck, Gent, met 37 m tegen dezelfde Zeeu wen. Verder diverse nummers waaronder polstokspringen, met Parent, De Looff, Van Neste en Blommaert. Op de 100 m dames start Nel Karelse, de Olympiade-deel neemster Londen 1948. Uit alles blijkt, dat onze athleten voor een zware opgave komen te staan, doch dat het publiek een fraaie athletiekmiddag tegoed heeft. Voor de beste prestatie van de dag is een beker uitgeloofd door de „Brugse Courant'', terwijl het district dertig medailles beschik baar stelt. Velen zullen Zondag een tochtje naar Oostburg ma ken om dit sportfestijn te aan schouwen. De opening geschiedt cm half twee en de wedstrijden beginnen om twee uur. Per mi crofoon zal toelichting worden gegeven voor het publiek. De baten van deze wedstrijd zijn voor de Zeeuwse ploeg, die in September naar Heerenveen gaat om deel te nemen aan de vijr- cüstrictenontmoeting. De Plantenziektenkundige Dienst houdt zich vooral bezig met het onderzoek op korte ter mijn, het zgn. service-onder zoek. Hiertoe behoort het op naam brengen van schadelijke insecten of schimmels, verkre gen uit ziek plaatmateriaal. Ongeveer 25 biologen en Wa- geningse ingenieurs beijveren zich die vele economische dikwijls zeer belangrijke vraagstukken op hiet gebied van plantenziekten en plagen in de akker- en tuinbouw tot een op- 'ossing te brengen. De schade die jaarlijks in ons land door het optreden van di verse plantenziekten en -plagen wordt aangericht is aanzienlijk. Zo gaat in Nederland ieder jaar 2 tot 10 procent van de aardappeloogst verloren ten gevolge van de aardappelziek te. Dat is een hoeveelheid aardappelen van 90 tot 450 millioen kg, die voor hun (ver voer niet minder dan 500 tot 25.000 spoorwegwagons nodig zouden hebben. Ook bij de groenteteelt spe len diverse ziekten een rol. De galmug, die de draaihar- tigheid van kooi veroorzaakt, trad voorheen gemiddeld eens in de 3 jaar zo hevig op, dat plaatselijk 40 tot 90 procent van alle bloemkool werd aan getast. Dank zij de onderzoe kingen van Dr. Leefmans is het juiste tijdstip voor een bespui ting met chemische middelen komen vast te staan, waardoor de teelt van bloemkool weer lo nend is. Een andere koolaantasting is de zgn. „stip", die vaak schade veroorzaakt in bewaarkool. Al leen reeds op de veilingen te Broek op Langendijk bedroeg in 1949 de waarde van door „stip" verloren gegane kool meer dan 1 millioen gulden. Voorts gaat naar schatting per jaar 5 tot 10 procent van alle peen verlo ren tengevolge van het optre den van de wortelvlieg. Dit insect tast de wortels zo sterk aan, dat het product on verkoopbaar wordt. Ook bij de bloemisterij gewas oen heeft het plantenziekten- kundig onderzoek reeds belang rijke voordelen opgeleverd. Men heeft bij de anjers, die in 1949 op de veilingen circa 4 millioen gulden opbrachten, de beruchte Phialophora-vaatziekte onder de knie. Thans is een vi rusziekte, die de opbrengst tot vermindert, in onderzoek. Het plantenziektenkundig on derzoek maakte ook een bestrij ding mogelijk tegen verschillen de voor fruit schadelijke insec ten zoals appelbloesemkever, ap- pelzaagwesp en ,pereknopkever. Voor andere ziekten en plagen is de bestrijding nog onvoldoende of zelfsegeheel onbekend. Hoewel het kan voorkomen, dat door een goede bestrijding van plantenziekten dermate ho ge opbrengsten worden verkre gen, dat productie overschotten ontstaan, waaruit voor de inöi- viduële teler zelfs financieel na deel kan voortvloeien, is het een vaststaand feit, dat een effec tieve bestrijding voor de ge meenschap steeds een voordeel is en bijdraagt tot de bloei van onze land- en tuinbouw en de Nederlandse volkswelvaart in het algemeen, aldus Dr. J. G. ten Houten. De Franse recherche heeft in Marseille de Nederlander D. K. gearresteerd. K. wordt be schuldigd van verschillende op lichtingen, het voeren van een valse staat en onwettig verblijf in Frankrijk. K. is na de oorlog uit Neder land verdwenen, omdat hij door de Procureur-Fiscaal van het Amsterdamse Bijzonder Hof wegens verraad in bezettings tijd werd gezocht. Hij zwierf daarna door België, Frankrijk en Zwitserland en lichtte daar onder aangenomen namen de mensen op. Tenslotte liep hij ui 1946 in België tegen de lamp. Hij werd tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld, doch reeds in 1947 wist hij uit de strafinrich ting Merxplas aan de Belgisch- Nederlandse grens te ontsnap pen. Hij ging daarna in Frankrijk en Zwitserland op de oude voet verder. Enkele steden in Mid- cen-Frankrijk vormden zijn operatieterrein. Door zich uit te geven voor dokter Martin Maurice, chirurg van het zie kenhuis te Lausanne heeft hij ook daar verschillende slacht offers gemaakt. Heden zal een Maleise kinaer- verzorgste'r, die in 1942 met een Nederlands meisje van 5 jaar vluchtte, toen de ouders door de Japannezen werden gearresteerd en het kind uit oogpunt van veiligheid aan haar meegaven, de aanspraken van de ouders op teruggave van hun kind be strijden. Het bedoelde meisje, dat thans 13 jaar is en alleen Maleis spreekt, zal heden voor het ge recht te Singapore verschijnen. Haar ouders wonen in Den Haag en hebben een beroep op het Gerechtshof gedaan om terug gave van het kind. Toen zij in 1945 uit hun internering werden bevrijd, stelden zij een onder zoek in naar het verblijf van het kindermeisje en hun doch ter. Toen dit echter zonder resultaat bleef, keerden zij naar Nederland terug. Kort geleden trof de districts-functionaris te Kemanan, in Trangganu, een meisje aan, dat woonde bij de bovengenoemde kinderverzorg- sler. Na inlichtingen te hebben in gewonnen, werd zij geïdentifi ceerd als het vermiste meisje. Gedurende 8 jaar woonde zij bij het kindermeisje. Zij kon geen vork en mes hanteren. Volgens de districts-functionaris van het „bijna Maleise kind". Het kind en haar verzorgster willen niet van elkaar. DIEFSTAL VAN 1800.— De Haagse recherche arre steerde dezer dagen de 44-jarige buffetbediende H. J. G., die er van wordt verdacht, ten nadele van zijn patroon, een hoteleige naar te Den Haag, een geldkistje met 1800 gulden te hebben gesto len. G. heeft bekend. De recherche heeft het geld, dat in een enve loppe gedeponeerd was in een bar in de binnenstad opgespoord. 93) af LIEFDES OVERWINNING door H. VöLMER. (Nadruk verboden) Wagner schokschouderde. Hij haalde een zwarte sigaar uit zijn koker en zag Iris vragend aan. Op haar knik beet hij er de punt af, bediende zich van vuur. Even ï'ookte hij zwijgend. Tot hij ant woordde: „Het is moeilijk, meis je om te oordelen over dingen waar je niets van weet." „Draai er niet omheen! Je haat kost je aan Hauch en mij een slordige duit! Komt er rond voor uit, dat je je eigen plannen met Von Demberg hebt chan tage in het groot!" „Toch niet.'' Hij schudde het hoofd. „Alle respect voor je fan tasie, maar je bent er glad r.aast!" „Wat dan?" hield zij aan. Wagner stond op en liep naar het andere eind van de kamer. „In zover heb je gelijk dat ik niet aan teergevoeligheid lijd. Chantage ik draai er de hand niet voor om! Bijna alles wat ik bezit het is niet weinig! heb ik er aan te danken- Maar in dat opzicht heeft Von Demberg niets van mij te duchten." Wag ner wandelde de kamer on en neer, zijn sigaar in een mond hoek. „Ik vervul een soort roe ping als je het dan weten w:lt. Eenmaal is er iemand geweest, van wie ik veel heb 'gehouden Wanneer zij was blijven leven, zou ik niet zijn geworden wat ik nu ben. Ik bedoel Martha mijn stiefzuster. Erica's moeder. Ze vertrouwde op het karakter van een adelijke nietsnutter, hij heeft haar leven gebroken en haar doodongelukkig gemaakt. Martha kwam na zijn dood naar mij, een schaduw van wat ze eens was. Onder mijn ogen kwijnde zij weg. Sindsdien heb ik voor altijd haat en wraak gezworen aan dat soort adelijke parasieten. Dat die ene zijn verdiende loon kreeg, was me niet genoeg: Ik heb anderen door mijn toedoen daar gebracht waar ze nooit hebben gedacht te zullen komen. De beurt is nu aan Von Dernberg. Ik weet hoe hij van Erica houdt. Hij deed afstand van al zijn geld als hij daardoor haar liefde kon terugwinnen. Nooit zal hij er in slagen dat ic de straf, die ik hem opleg. Met al zijn rijkdom zal hij arm zijn, de rusteloze zoeker, die niet vindt. Nu begrijp je waarom ik Hauch de brief liet vervalsen, waarom ik jou nodig had voor de comedie in peauville." „Je vergeet, dat je niet alleen Von Dernberg treft, maar ook Erica. En wat heeft dié je mis daan?" „Zij is jong genoeg om er over heen te komen." „Dat denk je, omdat je niets van een vrouwenhart afweet. Ik heb evenmin last van sentimen taliteit, maar ik zal niet licht de uitdrukking in Erica's ogen ver geten toen ik haar de brief had laten lezen. Waarachtig 't scheel de weinig of ik had de zwendel bekend." Wagner antwoordde koud. „Ver standig, dat je het naliet. Geef mij nu de brief terug." „Ik heb hem niet meer." „Haal geen misplaatste grap uit jonge dame! Een kwartier ge leden zong je een andere wijs!" „Ik gaf je het eerste het beste antwoord." „Zo!" Wagner bleef bij haar staan, Zijn toon drukte niets uit van de woede, die in hem ziedde, alleen het felle kauwen op zijn sigaar had een ingewijde doen beseffen, in wat voor gevaarlij ke gemoedstoestand de man ver keerde. Er was niets wat Wagner zó verfoeide als met open ogen voor de gek te worden gehouden. „Wie heeft hem dan?" „Ik dacht, dat wij hetzelfde van plan waren en wilde je vóór zijn. II: heb de brief aan Von Dem berg verkocht. Vanavond komt hij het geld brengen, tien dui zend mark. Doe maar alsof je de helft er van hebt ontvangen; dan ben je me niets meer schuldig voor mijn optreden in Deauville." „Ik neem aan, dat je hem Von Demberg te koop aanbood. Zó dom ben je evenwel niet om de brief uit handen te geven zonder de duiten geïncasseerd te heb ben. Ik kom dus nog net op tijd. Het spijt me voor jou; de koop gaat niet door." Hij legde een hand op haar schouder. „Laat dat!" beval zij en schud de de hand af. „Wat ik heb zal ik houden. Ja ik zal de grote kans van mijn leven vergooien!" „De brief heeft alleen dén waarde voor Von Dernberg, als je hem een schriftelijke verklaring geeft hoe je er aan bent geko men." „Nogal logisch! Hoepel nu als jeblieft op! Je weet hoe ik er over denk!" „Maar jij niet hoe ik het op vat! De brief is hier en ik zal hem hebben!" brieste Wagner. Hij legde weer een hand op haar schouder, de andere sloot zich om haar keel. „De brief meisje!" (Wordt vervolgd.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5