S/onóag UIT DE PROVINCIE Canadese Dag SpDeopki£i" SSfïsrc SSS. Kabellegging door de Schelde KERKDIENSTEN RECHTSZAKEN Centrale te Driekwart wordt gesloten Gezonde huid De Coloradokever VOOR DE Vacantieseizoen voor de deur MIN. MANSHOLT NAAR WALCHEREN WIJZIGINGEN SCHEEPVAARTWEGEN UIT DE STAATSCOURANT AXEL Agenda OVERSLAG EEN NIEUWE BOM DREIGENDE STAKING IN TEXTIELINDUSTRIE HOEK HULST DE ZAAK FUCHS Het huwelijk van Koning Faroek's zuster KAPITEIN TER KUSTVAART VEROORDEELD. Nederlandse kustvaarder afin de grond Twee doden op onbe waakte overweg Voorts verwachtende, tot dat zijn vijanden gesteld worden tot een voetbank zijner voeten. Hebr. 10 13. De priesters van het Oude Verbond moesten altijd weer offerenomdat hun offer het ware offer niet was. Christus leeft niet éne offe- \nen rar.de in eeuwigheid volmaakt, die geheiligd worden. Daarom is Hij, na één slachtoffer voor overwinning volgt natuurlijk de de zonden te hébben geofferd, organisatie dier overwinning. De gezeten aan de rechterhand verslagen vijanden behoeven God: Alles IS gedaan. Alles niet andermaal te worden ver is volbracht. Alles IS gewon- slagen. Zij komen zich neer- Wat er nog gebeuren moet vloeit ais vanzelf uit die éne grote gebeurtenis voort. Op de leggen aan de voeten van de Overwinnaar. Zelf zit Hij en wacht. Hij zit te wachten. Hij leeft in afwachting van de din gen die komen zullen. Gij zit in heerlijkheid aan [s' Vaders rechterhand, Totdat G' als Rechter eens [de laatste vierschaar [spant: Laat ons in gene nood Uw [bijstand ooit ontberen! Gij kocht ons met Uw bloed; blijf Heiland! ons regeren, Blijf ons, Uw erfenis, door [Uwe magt bewaren, Wil, met Uw heilgen, ons [voor Uwen troon vergaren. ZATERDAG 20 MEI. Ned. Herv. Kerk. Sehoondijke: 7 u. Avondgebed. ZONDAG 21 MEI. Ned. Herv. Kerk. Axel": 10 u. Ds. P. J. Pennings, Jeugddienst; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek' 10 en 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft. 4 Hontenisse: 9.30 u. Ds- A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. de heer Schaefer, van Gent. Sas van Gent: 10 u. Ds. Pichal, van Gent. Philippine: 2.30 u. de heer Allan, van Gent. Sluiskil: 10 u. de heer Allan, van Gent; 2.30 u. Ds. Joh. W. Star- renburg. Temeuzen: 10 u. Ds. Van Stip- riaan Luiscïus, van Gent, 2.30 u. Ds. J. Schol ten. Zaamslag: 9.30 u. Ds. W. A- van Griethuizen, van Brussel; 2.30 u. de heer C. H. Heijboer. Aardenburg: 10.30 u. de heer J. Brinkerink, cand. te Oost- Voome. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 u. de heer P. de Visser; 4.30 u. Ds. C. B. Boere, van Groede, Jeugddienst. Ereskens: 10 u. Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 u. Ds. M, Enker. Groede: 10 u. Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 u. Ds. J. J. Win- ckel. Nieuwvliet: 2 u. Ds. J. J. Win- ckel, van Hoofdplaat. Oostburg: 10 u. Ds. W. J. Four- nier. Retrarrchement: 10 u. Ds. P. J. Bamouw. Sehoondijke: 10 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer. St. Kruis: 8.45 u. de heer J. Brin kerink, cand. te Oost-Voorne. Sluis: 9.30 u. Ds. M- N. Schrale. TPaterlandkerkje: 10 u. Ds. W. B. Bergsma. Uzendij.ke10 u. de heer B. C. Bouwen. Zuidzande: 10 u. Ds. L. S. Blom. Bed. H. Doop. 'doopsgezinde Gemeente. 1 arden burg: 10.15 u. Ds. Nolthe- uius. Gerei. Kerk Boek: 10 en 2.30 u. Ds- H. Pest man, van Temeuzen. Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. Th. Oostra, van Hoogeveen. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. ■L Ri.tsemH. Geref. Kerk JOndèrh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 u. Leesdienst; 5 u. Ds. D. Vreugdenhil, van Zwolle. Temeuzen: 10 en 3 u. Ds. Ten Hove. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Tcrneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. B. van Neerbos, van Vlaardingen. Oud-Geref. Gemeente Temeuzen: 9.30, 2 en 6 u. Lees dienst. Rooms-Katholieke Kerk Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H- Missen Kuist: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 H.H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7,30 en 10 uur H.H. Missen. Temeuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 en 10 u, H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils ferneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. Joego-Slavië en de Sowjet-Unie Vladimir Dedycr, secretaris van de commissie voor Buiten landse Zaken van de Joego-Sla- vische Nationale Vergadering, heeft in deze commissie gespro ken over nieuwe Russische mili taire activiteit in de nabijheid van de Joego-Slavische grens. Edvard Kardelj, die daarna het woord nam, verklaarde in dit verband, dat er grenzen waren aan het geduld van Joego-Sla vië. Het wilde blijven vechten voor normale diplomatieke be trekkingen, maar was niet bereid de provocaties te blijven dulden en zou het nemen van andere maatregelen overwegen. Zoals bekend ligt het in de be doeling van de P.Z.E.M. om bin nen afzienbare tjjd de eiectrische Centrale te Driekwart te sluiten en wordt Zeeuws-Vlaanderen voor de electriciteitsvooiziening aangesloten op de nieuwe electri sche Centrale te Vlissingen. Hiervoor is het noodzakelijk dat een eiectrische kabel Zeeuws- Vlaanderen verbindt met Wal cheren of Zuid-Beveland. Na voorbereidende werkzaam heden was men in het begin van deze week zover, dat deze kabel in de Schelde kon worden neer gelaten en lag hiervoor een ka belschip van Van der Tak's Ber- gings-Maatschappij uit Rotterdam te Hansweert gereed om bij gun stige weersomstandigheden dit werk uit te voeren. y Oorspronkelijk was men voor nemens geweest Woensdag de kebellegging ten uitvoer te leg gen, doch wegens te lage water stand, het kabelschip moet n.l. in rechte lijn van de ene oever naar de andere kunnen varen, moest het werk die dag worden uitge steld tot Donderdag. De ongun stige weersomstandigheden vorm den toen een onoverkomenlijk beletsel en er volgde opnieuw uitstel. Vrijdagmiddag te ongeveer half vijf begon men de tocht aan de Zuid-Bevelandse oever nabij Baarland en zakte de 50 K.V.A.- kabel op regelmatige wijze in de diepte van de Schelde neer. Na ongeveer een uur had het kabel schip de Eendrachtpolder aan de Zeeuwsch-Vlaamse wal bereikt- De eerste van een viertal kabels was gelegd. Thans zal van Goes een land- kabel worden gelegd naar Baar land en aldaar aangesloten wor den op de Scheldekabel, terwijl van de Eendrachtpolder een ka belverbinding met de Centrale te Driekwart zal worden tot stand- gebracht. Zoals Goes een verzamelpunt van kabels door de Bevelanden zal vormen, wordt Driekwart het verdeelpunt der kabels door Zeeuws-Vlaanderen. De A.N.W.B. wijst er op dat kamperen in verreweg de meeste gemeenten zonder vergunning van B. en W. verboden is, ook op particulier terrein met toe stemming van de eigenaar. Zij die kampeerplannen hebben, lo pen ernstig gevaar hun vacan- tie te bederven, wanneer zij niet in het bezit zijn van een geldige td.i. nieuw afgegeven of tijdig verlengde) kampeerk^art. Men wende zich zo spoedig mogelijk tot de Ned. Kampetr- kaarten Centrale (N.K.C.), Parkstraat 1826, Den Haag. Tussen aanvrage:-.en afgifte verlopen in ieder geval 14 da gen! Bij zijn bezoek aan Walcheren op 25 Mei a.s. zal Minister Mans- holt des morgens in Middelburg een vergadering bijwonen, waar de Voorzitter van de Herverka velingscommissie, Mr. A. J. van der Weel, een inleiding zal hou den. Des middags volgt een ex cursie, waarbij 17 plaatsen op Walcheren worden bezocht. De scheepvaart door de Qosu- siuis te Sas van Gent zal zijn gestremd op Dinsdag 23 Mei van 10 uur tot 17 uur en op Woensdag 2'4 Mei a.s. van 11 uur tot 17 uur of zoveel korte' als mogelijn of langer als nodig zal blijken te zijn. Bij beschikking van de Mi nister van Financiën is aan W. Zwigtman te Middelburg met ingang van de 510e Staatsloterij ontslag verleend uit zijn be trekking van collecteur der Staatsloterij aldaar. (Adv.) vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos4^cu leder jaar organiseert de Af deling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen een bijzon dere dag, gewijd aan een onder werp dat ni het brandpunt der belangstelling staat en weet dan daarvoor deskundigen van naam bereid te vinden een lezing over bet betreffende onderwerp te houden. Zo is deze jaarlijkse sa menkomst uitgegroeid tot een dag van betekenis en het is te begrijpen, dat deze bijeenkomst van de Zeeuwse plattelanders zich in een steeds stijgend aantal bezoeksters (en bezoekers) mag v erheugen. Nu het woord „Emigratie als hel ware dagelijks wordt ge hoord en zovelen, die in ons overbevolkt vaderland geen kans zien zich een behoorlijk bestaan te verwerven, naar andere landen en speciaal naar Canada emigre ren. om een nieuw bestaan op te bouwen, lag het voor de hand, dat de Bond van Plattelands vrouwen voor dit jaar be sloot tot het organiseren van een Canadese Dag, en wel op Don derdag 15 Juni in het „Schutters hof te Goes. Het bestuur is er in geslaagd een interessant programma sa men te stellen en heeft zich hiervoor verzekerd van tal van deskundigen, waardoor het een _cer bijzondere dag zal worden. Zo zal als openingsnummer ten tonele worden gebracht. ..Hallo hier Canada", waaraan vele plattelandsmeisjes zullen medewerken. Het geheel staat onder leiding van de Directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam, de heer Bas art, waarbij leerlingen van deze Academie voor de aankle ding van het podium zullen zorg dragen- Ben koorzang zal hierbij ten gehore worden gebracht. Na afloop van dit exclusief .pel staat de aanwezigen een open buffet ter beschikking. In de middaguren zal Dr. J. J. Stam uit Rotterdam vertellen over zijn reis naar Canada, waar na mevr. KoopmanKrijger ui St. Annaland een lezing zal hou den over de positie van de vrouw in Canada. Na de pauze wordt een inlei ding gehouden over de oorspron kelijke bewoners van Canada en De draf- en vluchtkeersen op Pinkstert-wee. Onder verwijzing naar de advertentie van de "Ver. voor Zeeuws Fokkers in dit blad ma ken wij onze lezerskring nog maals opmerkzaam op de paar denrennen die op 29 Mei a.s. te Axel zoals vanouds in het teken van de paardensport zullen zijn. De drganisatie stelt alles ui liet werk om hier een spannen de en unieke middag voor de liefhebbers, der edele paarden sport te organiseren en het is aan geen twijfel onderhevig of van heinde en verre, zal de be langstelling bestaan, die ook in het verleden zo menigmaal be toond werd. l,iet minder dan circa 40 der allersnelste ren- en koerspaar- den werden ingeschreven. Dat het uitvoerend comité be staat uit de prominente leiders opgegeven gegevens niets. De Rijkspolitie toog direct op onder zoek uit en trof in het woonwa genkamp te Hulst een persoon aan, die aan de door de landbou wer M. verstrekte persoonsbe schrijving voldeed. Hoewel de man hardnekkig ontkende, werd hij op transport gesteld ter confrontatié met de heer M., die hem positief als de bewuste indringer herkende. Na een langdurig verhoor viel hij tenslotte door de mand en be kende hij de diefstal te hebben gepleegd. Het, bleek te zijn de 53- jarige stoelenmatter de B., ver blijvende in een woonwagen in genoemd woonwagenkamp. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Aanrijding. In de vooravond van Vrijdag kwam de heer D., technisch amb tenaar bij de P.Z.E.M., wonende te Driekwart met zijn auto langs de Axelse Vlakte gereden, toen een zoontje van de aldaar wo nende De M„ dat met zijn auto ped speelde, plotseling de rijweg overstak. Hoewel de heer D. krachtig remde, kon hij niet voorkomen, dat het knaapje door de auto werd gegrepen en op de weg te recht kwam. Het knaapje werd de ouderlijke woning binnenge bracht, waar het bleek dat hij 'n hersenschudding had bekomen. heerste in de Ravalijnstraat n gezellige drukte. De jongste zoon welke Broeder-Overste is bracht namens de ouders en fa milie hartelijk dank voor de overweldigende belangstelling en. eer zijn ouders aangedaan Ook het muziekgezelschap van Hulst, welke van het concours te Nieuwvliet huiswaarts keerde bracht het gouden paar een se renade. der N.S. gebruik, en dat de hoof den van scholen en Oudercom- nnssies er over tevreden zijn blijkt wel hieruit, dat b.v. de kinderen van de Hervormde School voor de derde maal met de gidsen van de N. S. op stap gaan en die van de Geref. School voor de tweede maal. Met bussen worden de kinde ren via Perkpolder naar het Station Kruiningen gebracht, waar de feesttrein gereed staat. Letterlijk alles is geregeld en zodra de trein te Nijmegen arri veert zet de stoet zich in bewe ging: wandeling naar 't prach tig park, bezoek aan Valkhof met Belvedère, per bus naar de Heilige Land Stichting, autobus rondrit door de omstreken, be zoek speeltuin en tenslotte met de tram langs Berg en Dal te- iug naar het Station voor de thuisreis. Dat het zonnetje de zonnige Zaamslagse jeugd mag begelei den! „Zingt dc Heer een nieuw Lied". Gedurende een zacht regen tje in de morgen en opklarin gen in de middag, arriveerde de Chr. Zangver. „Zingt de Heer n nieuw Lied" Donderdagmiddag te 12 uur te Zierikzee, om deel te nemen aan het concours, d'dt uitgeschreven was door de Bond van Christelijke Zangverenigin gen,. op de welde Malta". Op dit 31ste concours, namen, deel 31 zangverenigingen. Het verplichte nummer was „Heilig, Heilig" en het vrijje nummer, dat onze afdeling zong was „Licht geflikker". Dat deze uit voering een waar succes was, b eek dat haar toegewezen werd de 2e prijs in de le Afdeling met 215 punten, hetgeen een geluk wens ten volle waard is. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Bioscoopvoorstelling, „Odie vrouwen Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Kinde ken van de straat". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „Bestemming is Tokio". MORGEN: TERNEUZZEN: Luxor Theater 4.30 uur Zondagmiddagvoor stelling; 8 uur: Bioscoop voorstelling „Odie vrou wen". Concertgebouw, 2.30 uur: Zondagmiddagvoorst e.- tlng; 8 uur: Bioscoopvoor stelling „Kinderen van de straat". AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Bioscoopvoorstelling „Bestemming Tokio"; 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Het lied van de woestijn". Meifeest. als slotnummer zullen Zeeuwse - piattelandsmeisjes uit verschil- van het bekende „Verbond der lende Afdelingen een bekoorlijk beide Vlaanderens" geldt als spel „De Maismeisjes" opvoeren. ,,en waarborg voor vlot en ricli- Vermelden wij nog, dat op deze I tig verloop van het geheel, dag verder aanwezig zullen zijn Zodat Axel op Pinkstertwee de heren Plomp, Directeur van zjjn oude roem van paarden- ae Canadian Railway Pacific en sp0rtplaats bij uitnemendheid Drs. Vaandrager, Secretaris van weer onverkort zal handhaven. c.e Algemene Landbouw-Emigra- Voor de gezelligheid op het be-Centrale, die op deskundige sportterrein van V.V.Z.F. is me- wijze alle verlangde inlichtingen I gezorgd, de emigratie naar Canada betref- I fende zullen willen verlenen. Brutale dief. Terwijl de vrouw des huizes met haar dienstbode druk bezig waren met de schoonmaak drong Vrijdagochtend een onbekend manspersoon de huiskamer van de landbouwer J. F. M. wonende te Kijkuit binnen en begon kas ten en laden te doorsnuffelen op zoek naar buit. Toen hij hiermede bezig was en reeds in het bezit was van 'n portefeuille van genoemde land bouwer, trad deze de woonkamer binnen en betrapte de indringer op heterdaad met de portefeuille We gaan vooruit! Een luchtvaartmaatschappij l i de V. S. heeft onthuld, dat "ij sedert 3 jaar werkt aan de bouw van een per radio be- tuurde bom van 6 ton, die Tarzon" wordt genoemd. De bom wordt afgeworpen uit Vliegtuig en wordt tijdens haar val gecontroleerd per radio. Deze oom is „een tactisch wapen, dat in zijn handen, ten zeerste naar waarde wordt geschat door de Amerikaanse luchtmacht wegens de juistheid de vernielingskracht". De arbeiders in de Vlaamse Textiellndustjrie zullen op 29 Mei a.s. in staking gaan, indien geen accoord is bereikt over een herziening der lonen. De textiel arbeiders eisen een loonsverho ging van 8 procent en een ver- ïoging der minimum-lonen van r 13,50 tot fr 15 per uur. De besprekingen tussen werkge ■ers en de Vakbonden duren /oort. Door kordaat optreden gelukte het de heer M. deze portefeuille weer in zijn bezif te krijgen, waarop de indringer aanstalten maakte om zich op zijn buiten staand rijwiel uit de voeten te maken. De landbouwer belette dit ech- Reis Ou'derr van Dagen. Het comité, da>i elk jaar de reis voor onze Oxiden van Da gen verzorgt, heeft als voorlopig plan een reis naar Oisterwijk in Noord-Brabant op het pro gramma staan. Kleuterschool. In verband met het huwelijk van hun vroegere onderwijzeres), mej. Van Herman, gingen Woensdagmiddag dé kleut.ars van de Neutrale Fröbelschool met 2 extra-busseu van da V.T.M. naar Axel, om de huwe lijksplechtigheid t* zien. Ook "n aantal moeders maakte de tocht mee. Voorj a ar sfcermi s Vandaag' wordt bij de ope ning van de voorjaarskermis te Hulst het 600-jarig bestaan van: deze kermis herdacht. Op 20 Juni 1350 verleende Lodewijk van Male, Graaf van Vlaande ren, Nevers en Rethest te Kort- rijk octrooi voor het honden van een voor- en een najaars- inarkt te Hulst. Ofschoon de aanvangsdagen dezer markten, die geleidelijk zijn uitgegroeid tot de huidige kermissen, in de loop der eeuwen enigszins werd gewijzigd, is het principe van 1350 steeds blijven voortbestaan. De kermissen, die thans te Hulst worden gehouden, kunnen tot de beste van Zeeland worden gerekend en zijn steeds zeer druk bezocht. Ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan zal ditmaal de opening van de ker mis door het gemeentebestuur enigszins feestelijk geschieden. Het door de Graaf van Male verleende octrooi berust nog steeds in het archief te Hulst. Dit jaar werd alhier weer het jaarlijkse1 Meifeest gevierd op 14, 15 en 16 Mei. Net als andere jaren was er thans ook een ge weldige drukte. Ook op Nederlands -Overslag was het ongewoon druk. Nog nooit heeft Nederlands Overslag zulk een Meifeest gekend, daar het vroeger steeds meer op Bel gisch Ovérslag te doen was. Tijdens het feest werden 2 Wielerwedstrijden voor nieuwe- tongen gehoudens Ooit werd Overslag bezocht door niet min der dan 7 muziekgezelschappen: o.a. '21 van Moerbefce, 2 van Wachtebeke, Assenede, Westdor pe en Overslag. Deze: vereni&ngen. "nebben ge zamenlijk een stoet gevormd welke Zondagmiddag enige ma- .cn door de straten van Neder lands en Belgisch Overslag zijn getrokken. De wielerwedstrijden hebben eveneens eea: grote- drukte ge bracht. Aan de eerste wed strijd namen 63 renners deel en waarvan de uitslag, was: L Suttels (Waarschoot); 2. R. Gras (Ned.) 3, Martens. Aan de tweede- wedstrijd na men 63 renners deel. De uitslag was: i. Buij* iWaaxschoix-); 2. Van Yiierbergbe; 3, Van Holsbeke. De Overslagse- renners de La Kuelle, Wijngaerd en Van Kerckbove konden zich ondanks goede uitlooppogingen niet in de voorste gelederen houden. De bevolking van Overstag dus op- een geslaagd Mei feest terugzien. Chuter Ede, de Britse Minis ter van Binnenlandse .Zaken, heeft in het Lagerhuis het vol gende antwoord gegeven -aait n van verscheidene Labour- leden, die uiting hadden gege ven aan hun ongerustheid over liet besluit, de wegens atoom- spioimage tot 14 jaar gevange nisstraf veroordeelde geieerde Dr. Karl Fuchs door Aemrika- nen te doen verhoren: „Daar Fuchs zijn misdadig activiteit voor een deel in de Ver. Staten bedreef, is het in het belang aam beiae Ifmden dat zijn gedragingen zorgvuldig worden nagegaan". De Minister heeft er aan toe gevoegd, dat dit verhoor zal ge schieden in tegenwoordigheid van een officier van de Britse Veiligheidspolitie, en dat Fuchs mag weigeren te antwoorden en zelfs mag weigeren voor de Commissie van Onderzoek te verschijnen. Vrijwilligers militie Van welingelichte zijde te Bonn wordt vernomen, dat de Oost-Duitse regering spoedig de vorming bekend zal maken van een vrrjwilligersmilitie. Deze militie zou uit „zelfverdediging" samengesteld worden om di Cost-Duitse republiek te be schermen tegen „het groeiend militairisme" in West-Duitslana. De toekomstige officieren en onaerofficieren van de „Volks militie zouden tegen eind Juni hun taak beginnen, wanneer de kaders, die thans worden afge richt hun opleiding voltooid ae'oben. Ulbricitt en Pi eek zouden van Russische zijde toestemming hebben gekregen voor het plan om deze kaders te gebruiken voor een militie van ongeveer iuo.000 tot 150.000 man. (Adv.) Sproeten? SPRUTOL De Egyptische Kroonraad is gisteren met spoed bijeengeko men voor het bespreken van het huwelijk van de 19-jarige Prin ses Fatima, zuster van Koning Faroek, met de 31-jarige Egyp tische burger Raad Gali. particu lier secretaris van de Egyptische Koningin-moeder Nazli en lid maat van de Koptische Christe lijke kerk. Zoals gemeld, heeft Koning 'Faroek geweigerd het huwelijk van zijn zuster goed te ireuren. De Egyptische Kroonraad heeft de bevoegdheid aan te bevelen, dat Prinses Fatima haar titel en haar inkomen van staatswege zullen worden ontnomen, indien hij zou bevinden dat de Prinses „óp een wijze heeft' gehandeld, die niet in overeenstemming is met haar vorstelijke waardig heid.'' De 75-jarige Prins Mohammed Ali, neef van Koning Faroek en db thans in aanmerking komen- de troonopvolger, ls voorzitter ivan de Kroonraad. ZAAMSLAG Een blijde dag. IJZENDIJKE Viering gouden bruiloft. Donderdag herdachten de echtelieden Petrus van Hoote- ter en zeide, dat zijn ongenode ghem en Stephanie van de Bun- gast alleen kon vertrekken, zo der hun 50-jarige echtvereni- hij zijn naam, beroep en woon- ging. Des morgens wapperde in plaats opgaf Vviiiirt /w-prn.1 da arieKieur Schijnbaar met tegenzin vol deed het individu hieraan, doch hij gaf daarbij prompt een ver keerde naam op, en zeide stoele- Je buurt al overal de driekleur en was voor hun woning een ereboog opgesteld. Om half 10 werd het gouden paar en de grote familieschaar door een 30- matter te zijn, wonende te Axel. tal bruidjes afgehaald en een Hierop liet de landbouwer hem Plechtige H. Mis uit dankbaar gaan, doch stelde onmiddellijk de Rijkspolitie te Axel met een en ander in kennis. Natuurlijk klopte van de door de individu held opgedragen. Des avonds bracht het muziekgezelschap de oudjes een serenade wat hee wat volk op de been bracht Er Men kan er van verzekerd zijn, dat reeds nu menig school gaand kind in tegenstelling met „gewoonlijk", thans ligt te woelen in bed en „Klaas Vaak niet zo spoedig wil komen, want r og slechts enkele dagen en de grote dag van het jaarlijks schoolreisje breekt aan Donderdag gaat de schoo1- jeugd van de Geref. en Kerv School met de-z.g. Kir.dertreinen van de Nederi. Spoorwegen een prachtig uitstapje maken naar Nijmegen. Deze Kindertreinen zijn in korte tijd zeer populair gewor den, hetgeen <te danken is aan de „Service", die de Nederi. Spoorwegen biedt, hetgeen wel in tegenstelling is met de zor gen die vroeger de hoofden van scholen hadden vooraleer alles voor liet schoolreisje geregeld was, om nog niet te spreken van de talloze zorgen tijdens de reis zelf, en het dan ook niet te ver wonderen was dat er een zucht van verlichting opging als de kinderen des avonds bij hun thuiskomst vermoeid, maar hoogst voldaan weer in de ouderlijke woning waren terug gekeerd. Thans gaat het heel wat ge makkelijker, men zou haast zeg gen één telefoontje en het is in Kannen en Kruiken, de N. S zorgt voor alles. Het gaat dan ook crescendo Waren er vorig jaar in de In spectie van het Lager Onderwijs Breda 6000 aangiften van kin deren, thans heeft men de Ib.OOOate jeugdige deelnemer al genoteerd. Vooral uit Zeeuws-Vlaande- ren maakt men van de diensten VIJFTIEN JAAR VOOR LID VAN VUURPELETON. De Officier van Justitie bij de Bijzondere Strafkamer te Leeu warden eiste tegen de 36-jarige landarbeider Jan C. Co melissen uit Appingedam 15 jaar gevan genisstraf met ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Verdachte had in Augustus 1j44 deel uitgemaakt van een vuurpeleton, da.t een aamtal ge vangenen uit het concentratie kamp te Vught van het leven beroofde. In datzelfde xamp verrichtte hij ook „huiszoeking bij Mr. J. Temmlnck, advocaat tg. Leeuwarden, die daarna naar Duitsland werd overgebracht en door de Geallieerden werd be- Yrijd. Twee reeds veroordeelde N.S.B.- ers herkenden verdachte wel, maar durfden niet te zeggen, of hij ook aan executies heeft deel genomen. werd A. tot 20 jaar gevangenis, straf met aftrek veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1943 en 1944 in Nederland en Zweden als „V- man" ten voordele van de vijand werkzaam zou zijn geweest. De procureur-fiscaal conclu deerde 4 weken geleden bij de behandeling van deze zaak tot verwerping van het beroep. De Raad veroordeelde A. tot 16 jaar gevangenisstraf met af trek. De Bijzondere Raad van Cas satie te 's Gravenhage deed uit spraak in de zaak tegen de 43- jarige voormalige stuurman bij de grote vaart F. J. M. A„ die ge durende de bezetting als kapitein op een kustvaartuig de dienst onderhield tussen Nederland en Zweden. Bij sententie van het Amster dams Bijzonder Gerechtshof De Nederlandse kustvaarder „Kaap Falga", geladen met 350 ton hout, is gisteren aan de grond gelopen ten Zuiden van de z.g. „Sjollen", een zandbank in de Sont. Het Zweedse bergingsvaartuig Har aid" is naar de „Kaap Fal- De warme dagen in de tweede week van Mei hebben reeds vele coloradokevers uit hun winter- slaap gewekt, waardoor in het Zuiden, midden en Oosten van ons land verschillende kevers op het jongste aardappelgewas ïijn aangetroffen. Het is van het grootste belang, dat deze kevers zo spoedig moge lijk worden vernietigd. Hierdoor wordt schade aan het jonge ge was voorkomen, terwijl de ke vers geen gelegenheid krijgen eitjes te leggen. Bij lichte aantasting kan men het gevaar afwenden door het gewas enige malen bij zonnig weer af te zoeken en de kevers te verzamelen en te vernietigen. Bij aanwezigheid van grote aantal len kevers moet men een bespui ting of bestuiving met een insec- tendodend middel uitvoeren. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is op de onbewaakte over weg bij Dubbeldam nabij Dord recht een kleine bestelauto ge grepen door de trein Dordrecht- Breda. De auto werd 40 meter meegesleurd. Een man en een ga" gevaren om hulp te verle- vrouw, die in de cabme zaten kriigen. De „Kaap Falga" meet 378 B. RT. Het schip werd in 1938 ge bouwd en is eigendom van de heer J. V. Eckhardt te Heiloo. nog enige personen, waaronder een baby van anderhalf jaar. Zij werden uit de auto geslingerd, doch kwamen op de zachte berm van de spoorbaan terecht.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2